budgie-extras 10.4 - en to fr translation catalogue (347 entries)

en: Restore all items
fr: Restaurer tous les éléments

en: Delete all items
fr: Supprimer tous les éléments

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Really restore all items?
fr: Tout restaurer ?

en: Really delete all items?
fr: Tout supprimer définitivement ?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
fr: Corbeille

en: Go to applet options
fr: Aller aux options de l'applet

en: Trash Settings
fr: Réglages de la corbeille

note: Sorting section
en: Sort
fr: Trier par…

en: Oldest First
fr: Plus ancien en premier

en: Newest First
fr: Plus récent en premier

en: Return to main view
fr: Retour à la vue principale

en: Restore item
fr: Restaurer l'élément

en: Delete item
fr: Supprimer l'élément

en: Path: %s
fr: Chemin : %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
fr: Supprimé le : %s

en: Restore this item?
fr: Restaurer cet élément ?

en: Delete this item?
fr: Supprimer cet élément ?

en: Desktop
fr: Cet ordinateur

en: Unable to access trash for '%s': %s
fr: Impossible d’accéder à la corbeille de '%s' : %s

en: Error moving to trash:
fr: Erreur lors du déplacement vers la corbeille :

en: Empty Trash
fr: Vider la Corbeille

en: Unable to permanently delete '%s': %s
fr: Impossible de supprimer définitivement '%s' : %s

en: Restore
fr: Restaurer

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
fr: Impossible de restaurer '%s' vers %s : %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
fr: Non défini

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
fr: Classe de la fenêtre à lancer

en: mandatory
fr: obligatoire

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
fr: Taille de la grille - colonnes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
fr: Taille de la grille - lignes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
fr: Position cible de la fenêtre - horizontale

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
fr: Position cible de la fenêtre - verticale

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
fr: Taille de la fenêtre - colonnes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
fr: Taille de la fenêtre - lignes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
fr: Écran cible, écran actif par défaut

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
fr: Espace de travail cible, espace de travail actif par défaut

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
fr: Groupe de classe WM

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
fr: Cliquer sur une fenêtre pour récupérer la classe WM

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
fr: Position et taille de la fenêtre

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
fr: Taille de la grille; colonnes & lignes

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
fr: Position de la fenêtre cible, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
fr: Portée de cellule de la fenêtre, hor / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
fr: Moniteur cible

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
fr: Espace de travail cible

en: Done
fr: Terminé

en: Cancel
fr: Annuler

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
fr: Contrôle du mélangeur de la fenêtre

en: Replace window-rule
fr: Remplacer la règle de la fenêtre

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
fr: Enregistrer les modifications apportées à la règle de la fenêtre

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
fr: Enregistrer les modifications dans la règle de la fenêtre renommée

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
fr: Classe WM

en: Grid
fr: Grille

en: Span
fr: Espacement

en: Display
fr: Affichage

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Delete
fr: Supprime

en: windowrule
fr: règle de la fenêtre

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
fr: Mosaïque

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
fr: Mosaïque de la fenêtre et des raccourcis

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
fr: Mise en page

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
fr: Préréglages automatiques des fenêtres et des applications

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
fr: Règles de la fenêtre

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
fr: Définir où les fenêtres d'application doivent être ouvertes

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
fr: Paramètres de l'applet Shuffler

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
fr: Préférences générales

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
fr: Quart de base & demi-mosaïque

en: Top-left
fr: En haut à gauche

en: Top-right
fr: En haut à droite

en: Bottom-right
fr: En bas à droite

en: Bottom-left
fr: En bas à gauche

en: Left-half
fr: Moitié gauche

en: Top-half
fr: Moitié haute

en: Right-half
fr: Moitié droite

en: Bottom-half
fr: Moitié basse

en: Toggle maximize
fr: Agrandir la fenêtre

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
fr: Redimensionner & déplacer des fenêtres dans une grille personnalisée

en: Grid size
fr: Taille de la grille

en: Columns
fr: Colonnes

en: Rows
fr: Lignes

note: sticky
en: Resize opposite window
fr: Redimensionner la fenêtre opposée

note: swap
en: Swap windows
fr: Échanger les fenêtres

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
fr: Afficher les notification de taille de fenêtre incorrecte

note: guigrid
en: Enable GUI grid
fr: Activer la grille de l'interface graphique

en: GUI grid shortcuts
fr: Raccourcis de la grille de l'interface graphique

en: Toggle GUI grid
fr: Basculer la grille de l'interface graphique

en: Add a column
fr: Ajouter une colonne

en: Add a row
fr: Ajouter une ligne

en: Remove a column
fr: Supprimer une colonne

en: Remove a row
fr: Supprimer une ligne

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
fr: Raccourcis pour déplacer une fenêtre sur la plus proche cellule de la grille

en: Move left
fr: Déplacer à gauche

en: Move right
fr: Déplacer à droite

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Shortcuts for resizing a window
fr: Raccourcis pour redimensionner une fenêtre

en: Expand horizontally (to the right)
fr: Étendre horizontalement (vers la droite)

en: Shrink horizontally (from the right)
fr: Réduire horizontalement (à partir de la droite)

en: Expand vertically (down)
fr: Étendre verticalement (vers le bas)

en: Shrink vertically (from the bottom)
fr: Réduire verticalement (à partir du bas)

en: Expand horizontally (to the left)
fr: Étendre horizontalement (vers la gauche)

en: Shrink horizontally (from the left)
fr: Réduire horizontalement (à partir de la gauche)

en: Expand vertically (up)
fr: Étendre verticalement (vers le haut)

en: Shrink vertically (from the top)
fr: Réduire verticalement (à partir du haut)

en: Toggle resizing opposite window
fr: Recentrer la fenêtre opposée

en: Other shortcuts
fr: Autres raccourcis

en: Tile all windows to grid
fr: Mosaïque de toutes les fenêtres sur la grille

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
fr: Basculer la liste rapide des dispositions & du gestionnaire

en: Setup now
fr: Configurer maintenant

en: Stored rules
fr: Règles enregistrées

en: Add new rule
fr: Ajouter une nouvelle règle

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
fr: Marges entre la grille virtuelle et les bords de l’écran

note: top margin
en: Top margin
fr: Marge supérieure

note: left/right margin
en: Left & right margins
fr: Marges gauche & droite

note: bottom margin
en: Bottom margin
fr: Marge inférieure

note: padding header
en: Padding
fr: Remplir

note: padding
en: Window padding
fr: Remplissage de la fenêtre

en: Use general animation settings
fr: Utiliser les paramètres d'animation généraux

en: Use animation
fr: Utiliser les animations

en: Applet settings
fr: Paramètres des applets

en: Applet popover content
fr: Contenu de l'applet popover

en: Show popover on hover (without click)
fr: Afficher le popover au survol (sans clic)

en: Synchronize grid size
fr: Syncroniser la taille de la grille

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
fr: Mettre à jour la taille de la grille pour déplacer & redimensionner la dernière disposition sélectionnée

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
fr: Prévisualisation de la taille de l'affichage (taille en pixels)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
fr: Cet applet a besoin d'être sur le panneau pour pouvoir voir les changements

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
fr: Ajouter un nouveau

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
fr: Nouvelle mise en page

en: Create
fr: Créer

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
fr: Configurer la mise en page

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
fr: Nom de la mise en page

en: Window tasks
fr: Tâches de la fenêtre

en: Add task
fr: Ajouter une tâche

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
fr: Commande pour lancer une nouvelle fenêtre ou une application

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
fr: Nom de la fenêtre - facultatif, pour distinguer plusieurs fenêtres de la même application

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
fr: Essayer de déplacer une fenêtre existante avant de démarrer une nouvelle instance

en: Task name
fr: Nom de la tâche

note: - command
en: Command
fr: Commande

note: - wname
en: Window name
fr: Nom de la fenêtre

en: Minimum window size exceeds target
fr: La taille minimum d’une fenêtre est supérieure à la cible

en: Open Shuffler settings
fr: Ouvrir les paramèetres de Shuffler

en: Shuffler warning
fr: Avertissement de Shuffler

en: Please activate Window Shuffler
fr: Merci d'activer WIndow Shuffler

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
fr: Échanger la position et la taille des deux dernières fenêtres focalisées

en: Shuffle remaining windows to the layout
fr: Mélanger les fenêtres restantes dans la disposition

en: Toggle mode
fr: Mode bascule

note: translated strings
en: Drag position
fr: Glisser pour positionner

en: Save position
fr: Sauvegarder la position

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
fr: Activez Super + glisser pour définir la position de l'applet. Cliquez sur « Enregistrer la position » pour enregistrer.

note: window content
en: Position & anchor
fr: Position & ancrage

en: Automatic
fr: Automatique

en: On all monitors
fr: Sur tous les écrans

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
fr: Styles de l'horloge

note: date font settings
en: Date font, size & color
fr: Styles de la date

en: Left align text
fr: Aligner le texte à gauche

en: Use 12hr time format
fr: Utilisez le format 12h

en: Linespacing
fr: Interligne

en: Super + drag
fr: Super + glisser

en: Previews Control
fr: Contrôle des prévisualisations

en: Run Previews
fr: Lancer les prévisualisations

en: Show windows of all workspaces
fr: Montrer les fenêtres de tous les espaces de travail

en: Show window full name in tooltip
fr: Afficher le nom complet de la fenêtre dans l'info-bulle

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
fr: Afficher le dernier utilisé

note: show tooltips section
en: Show tooltips
fr: Afficher les infobulles

note: hide path section
en: Hide path in menu
fr: Masquer le chemin dans le menu

note: tooltip
en: Open
fr: Ouvrir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
fr: minuit

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
fr: une

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
fr: deux

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
fr: trois

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
fr: quatre

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
fr: cinq

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
fr: sept

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
fr: huit

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
fr: neuf

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
fr: dix

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
fr: onze

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
fr: midi

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
fr: à peine %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
fr: %s passé

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
fr: %s dix

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
fr: %s et quart

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
fr: %s vingt

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
fr: presque %s et demi

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
fr: %s et demi

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
fr: %s moins vingt-cinq

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
fr: %s moins vingt

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
fr: %s moins quart

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
fr: %s moins dix

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
fr: presque %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
fr: Réglages Date et Heure

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
fr: Agenda

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
fr: Préférences

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
fr: Afficher la date

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
fr: Utiliser le format 24 heures

en: Text
fr: Texte

en: Files
fr: Fichiers

en: Search
fr: Rechercher

en: Settings
fr: Paramètres

en: Application Actions
fr: Actions des applications

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Other
fr: Autre

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
fr: Ouvrir avec la carte graphique %s

en: Remove from _Dock
fr: Retirer du _Dock

en: Add to _Dock
fr: Ajouter au _Dock

en: Try changing search terms.
fr: Essayez de modifier les termes de la recherche.

en: No Results for “%s”
fr: Aucun résultat pour « %s »

en: View as Grid
fr: Vue en grille

en: View by Category
fr: Vue par catégories

en: Search Apps
fr: Rechercher des applications

en: Clear all
fr: Tout effacer

en: Open and search apps
fr: Ouvrir et rechercher des applications

en: Shutdown
fr: Arrêter

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Run this command…
fr: Lancer cette commande…

en: Default
fr: Par défaut

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Universal Access
fr: Accessibilité

en: Programming
fr: Programmation

en: Education
fr: Éducation

en: Games
fr: Jeux

en: Graphics
fr: Graphismes

en: Sound & Video
fr: Son et vidéo

en: Office
fr: Bureautique

en: System Tools
fr: Outils système

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calculate basic expressions.
fr: Calculer des expressions de base.

en: bc is not installed
fr: bc n'est pas installé

en: Click to copy result to clipboard
fr: Cliquez pour copier le résultat dans le presse-papier

en: Search for and run applications on your computer.
fr: Rechercher et lancer des applications sur votre ordinateur.

en: Open with %s
fr: Ouvrir avec %s

en: Opens current selection using %s
fr: Ouvre la sélection en cours en utilisant %s

en: Open %s in default web browser
fr: Ouvrir « %s » dans le navigateur par défaut

en: Open %s in %s
fr: Ouvrir « %s » dans %s

en: Open this link in default browser
fr: Ouvrir ce lien dans le navigateur par défaut

en: Link
fr: Lien

en: Open link in default browser
fr: Ouvrir le lien dans le navigateur par défaut

en: Execute '%s'
fr: Exécuter « %s »

en: Run command
fr: Exécuter la commande

en: Find and execute arbitrary commands.
fr: Trouver et exécuter des commandes arbitraires.

en: Open the selected directory
fr: Ouvrir le répertoire sélectionné

en: Folder Bookmarks
fr: Signets de dossier

en: Bookmarked Folders
fr: Dossiers favoris

note: Check for Special Directories
en: Home
fr: Acceuil

en: Recent
fr: Récent

en: Run in Terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Run application or command in terminal
fr: Exécuter l'application ou la commande dans le terminal

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copy selection to clipboard
fr: Copier la sélection vers le presse-papier

en: Run
fr: Exécuter

en: Run an application, action or script
fr: Exécuter une application, une action ou un script

en: Set menu icon from file
fr: Définir l'icône du menu à partir d'un fichier

en: Image files
fr: Images

en: Any file
fr: Tous les fichiers

en: Set icon
fr: Définir l'icône

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
fr: Retirer le plugin couleur du Démon des Paramètres Gnome du démarrage automatique

en: Dim
fr: Sombre

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Temperature
fr: Température

en: Light
fr: Clair

en: Welcome to QuickNote.
fr: Bienvenue sur QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
fr: Le texte sera enregistré automatiquement lors de la frappe.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
fr: Largeur de la zone de texte

en: Text area height
fr: Hauteur de la zone de texte

en: Set a custom directory
fr: Définir un répertoire personnalisé

en: Choose directory
fr: Choisir un répertoire

en: Use
fr: Utiliser

note: window props
en: Set text color
fr: Définir la couleur du texte

note: spinbuttons - labels
en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Choose
fr: Choisir

note: get weekday by index
en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: General
fr: Général

note: set city section
en: City
fr: Ville

note: show on desktop
en: Show on desktop
fr: Afficher sur le bureau

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
fr: Afficher l'icône du panneau dynamique

note: forecast
en: Show forecast in popover
fr: Afficher les prévisions dans une bulle

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
fr: Transparence

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
fr: Définir une position personnalisée (px)

en: Custom location name
fr: Nom d’emplacement personnalisé

en: Please enter at least 3 characters
fr: Veuillez entrer au moins 3 caractères

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
fr: Lancer WallStreet

en: Use random wallpaper
fr: Utiliser un fond d'écran aléatoire

en: Sync to lock-screen
fr: Synchroniser avec l'écran de verrouillage

en: Use default wallpapers
fr: Utiliser les fonds d'écran par défaut

en: Browse
fr: Parcourir

note: time settings section
en: Change interval
fr: Changer l'intervalle

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Close
fr: Fermer

en: Please log out/in to initialize
fr: Redémarrer la session pour activer

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
fr: Choisir un répertoire

note: Delay section
en: Delay
fr: Retard

note: Pressure section
en: Pressure
fr: Pression

en: Scroll over panel icon to change workspace
fr: Faites défiler sur l’icône du panneau pour changer d’espace de travail

note: strings
en: Stop
fr: Arrêter

en: Start
fr: Début

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
fr: Wallpaper Workspace Switcher se souvient automatiquement du fond d'écran choisi pour chaque espace de travail

en: Applet runs without a panel icon
fr: Cette applet fonctionne sans icône dans un panel

en: Connect to Hidden Network…
fr: Se connecter à un réseau invisible…

en: Network Settings…
fr: Paramètres réseau…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
fr: Impossible de se connecter à ce VPN.

en: Unknown device
fr: Périphérique inconnu

en: Unknown type: %s
fr: Type inconnu : %s

en: Virtual network: %s
fr: Réseau virtuel : %s

en: Wired
fr: Filaire

en: Mobile Broadband: %s
fr: Réseau mobile : %s

en: Mobile Broadband
fr: Réseau mobile

en: This wireless network could not be connected to.
fr: Impossible de se connecter à ce réseau sans fil.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
fr: Ce réseau utilise un chiffrement WEP 40/64-bit

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
fr: Ce réseau utilise un chiffrement WEP 104/128-bit

en: This network uses WPA encryption
fr: Ce réseau utilise un chiffrement WPA

en: This network uses encryption
fr: Ce réseau utilise un chiffrement

en: This network is unsecured
fr: Ce réseau n'est pas chiffré

en: No Access Points Available
fr: Aucun point d’accès disponible

en: Scanning for Access Points…
fr: Recherche d'un point d'accès…

en: Wireless
fr: Sans-fil

en: Menu Icon
fr: Icône du menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
fr: Lignes de la grille

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
fr: Colonnes de la grille

en: Show Menu Label
fr: Afficher l'étiquette du menu

en: Menu Label
fr: Étiquette du menu

en: Show Power-strip
fr: Afficher le bandeau Power-strip

en: Roll-over mouse
fr: Survol de la souris

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
fr: Ajustement des catégories
    Espacement

en: Place a window in a predefined layout
fr: Place une fenêtre dans une disposition prédéfinie

en: Show recently used items
fr: Afficher les éléments récemment utilisés

en: Time of day in fuzzy way
fr: Affiche l'heure de la journée de manière floue

en: Stylish Desktop Application Menu
fr: Menu élégant des applications de bureau

en: Brightness Controller
fr: Contrôleur de luminosité

en: Quick & Easy Notes
fr: Prise de notes, facile et rapide

en: Show weather & forecast
fr: Afficher les prévisions météo

en: Set hotcorner actions
fr: Définir les actions des coins de l'écran

en: Workspace indicator and window list
fr: Indicateur de l'espace de travail et liste des fenêtres

en: Set a different wallpaper per workspace
fr: Définir un fond d'écran différent par espace de travail

en: Network Applet
fr: Applet réseau
