budgie-extras 10.4 - en to he translation catalogue (241 entries)

en: Restore all items
he: שחזור כל הפריטים

en: Delete all items
he: מחיקת כל הפריטים

en: No
he: לא

en: Yes
he: כן

en: Really restore all items?
he: לשחזר את כל הפריטים?

en: Really delete all items?
he: למחוק את כל הפריטים?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
he: אשפה

en: Go to applet options
he: מעבר להגדרות היישומון

en: Trash Settings
he: הגדרות האשפה

note: Sorting section
en: Sort
he: מיון

en: Type
he: סוג

en: A-Z
he: א׳-ת׳

en: Z-A
he: ת׳-א׳

en: Oldest First
he: הישנים ביותר תחילה

en: Newest First
he: החדשים ביותר תחילה

en: Return to main view
he: חזרה לתצוגה הראשית

en: Restore item
he: שחזור הפריט

en: Delete item
he: מחיקת הפריט

en: Path: %s
he: נתיב: %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
he: מועד מחיקה: %s

en: Restore this item?
he: לשחזר פריט זה?

en: Delete this item?
he: למחוק פריט זה?

en: Desktop
he: שולחן העבודה

en: Unable to access trash for '%s': %s
he: אין אפשרות לגשת אל „%s” מהאשפה: %s

en: Error moving to trash:
he: שגיאה בהעברה לאשפה:

en: Empty Trash
he: רוקן אשפה

en: Unable to permanently delete '%s': %s
he: אין אפשרות למחוק את „%s” לצמיתות: %s

en: Restore
he: שחזור

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
he: אין אפשרות לשחזר את „%s” אל %s‏: %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
he: לא הוגדר

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
he: גודל הרשת - טורים

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
he: גודל הרשת - שורות

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
he: גודל החלון - טורים

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
he: גודל החלון - שורות

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
he: יישום

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
he: שונות

en: Done
he: סיום

en: Cancel
he: ביטול

en: Grid
he: רשת

en: Display
he: תצוגה

en: Workspace
he: מרחב עבודה

en: Delete
he: מחיקה

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
he: פריסות

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
he: יישומון

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
he: העדפות כלליות

en: Top-left
he: שמאל־עליון

en: Top-right
he: ימין־עליון

en: Bottom-right
he: ימין־תחתון

en: Bottom-left
he: שמאל־תחתון

en: Left-half
he: חצי־שמאל

en: Top-half
he: חצי־עליון

en: Right-half
he: חצי־ימין

en: Bottom-half
he: חצי־תחתון

en: Toggle maximize
he: הגדלה/הקטנה

en: Grid size
he: גודל רשת

en: Columns
he: טורים

en: Rows
he: שורות

note: options
en: Options
he: אפשרויו

note: swap
en: Swap windows
he: דפדוף בין חלונות

en: Add a column
he: הוספת טור

en: Add a row
he: הוספת שורה

en: Remove a column
he: מחק עמודה

en: Remove a row
he: מחק עמודה

en: Move left
he: הזזה שמאלה

en: Move right
he: הזזה ימינה

en: Move up
he: הזזה למעלה

en: Move down
he: הזזה למטה

note: top margin
en: Top margin
he: הפינה העליונה

note: left/right margin
en: Left & right margins
he: הפינות הימניות והשמאליות

note: bottom margin
en: Bottom margin
he: הפינה התחתונה

en: Animation
he: הנפשה

en: Use animation
he: שימוש בהנפשה

en: Applet settings
he: הגדרות יישומון

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
he: פריסה חדשה

en: Create
he: יצירה

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
he: עריכת הפריסה

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
he: שם הפריסה

note: - wname
en: Window name
he: שם החלון

en: Test
he: בדיקה

en: Automatic
he: באופן אוטומטי

en: On all monitors
he: בכל הצגים

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
he: גופן השעה, גודל וצבע

note: date font settings
en: Date font, size & color
he: גופן התאריך, גודל וצבע

en: Left align text
he: יישור הטקסט משמאל

en: Use 12hr time format
he: שימוש בפורמט 12 שעות

en: Super + drag
he: ‏Super + גרירה

note: tooltip
en: Open
he: פתיחה

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
he: חצות

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
he: אחת לפנות בוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
he: שתיים לפנות בוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
he: שלוש לפנות בוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
he: ארבע לפנות בוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
he: חמש לפנות בוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
he: שש בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
he: שבע בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
he: שמונה בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
he: תשע בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
he: עשר בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
he: אחת עשרה בבוקר

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
he: צוהריים

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
he: בסביבות %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
he: %s וקצת

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
he: %s ועשרה

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
he: %s ורבע

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
he: %s ועשרים

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
he: כמעט %s וחצי

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
he: %s וחצי

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
he: עשרים וחמישה ל%s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
he: עשרים ל%s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
he: רבע ל%s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
he: עשרה ל%s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
he: כמעט %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
he: הגדרות תאריך ושעה

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
he: לוח שנה

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
he: העדפות

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
he: הצגת תאריך

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
he: שימוש בפורמט 24 שעות

en: Text
he: טקסט

en: Applications
he: יישומים

en: Files
he: קבצים

en: Actions
he: פעולות

en: Search
he: חיפוש

en: Contacts
he: אנשי קשר

en: Internet
he: אינטרנט

en: Settings
he: הגדרות

en: Application Actions
he: פעולות יישומים

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Other
he: שונות

en: Remove from _Dock
he: הסרה מה_לוח

en: Add to _Dock
he: הוספה ל_לוח

en: No Results for “%s”
he: אין תוצאות עבור "%s"

en: View as Grid
he: הצגה כרשת

en: View by Category
he: הצגה לפי קטגוריה

en: Search Apps
he: חיפוש יישומים

en: Clear all
he: לנקות הכול

en: Open and search apps
he: פתיחה וחיפוש יישומים

en: Shutdown
he: כיבוי

en: Suspend
he: השהיה

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Lock
he: נעילה

en: Logout
he: יציאה

en: Run this command…
he: הרצת פקודה זו…

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Accessories
he: עזרים

en: Universal Access
he: גישה אוניברסלית

en: Programming
he: תכנות

en: Education
he: חינוך

en: Science
he: מדע

en: Games
he: משחקים

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Sound & Video
he: שמע ווידאו

en: Office
he: משרד

en: System Tools
he: כלי מערכת

en: Calculator
he: מחשבון

en: Calculate basic expressions.
he: חישוב ביטויים בסיסיים.

en: Click to copy result to clipboard
he: יש ללחוץ כדי להעתיק את התוצאות ללוח הגזירים

en: Search for and run applications on your computer.
he: חיפוש ופתיחת יישומים במחשב.

en: Open with %s
he: פתיחה באמצעות %s

en: Open %s in default web browser
he: פתיחת %s בדפדפן הרשת ברירת המחדל

en: Open %s in %s
he: פתיחת %s בתוך %s

en: Open this link in default browser
he: פתיחת קישור זה בדפדפן ברירת המחדל

en: Link
he: קישור

en: Open link in default browser
he: פתיחת קישור בדפדפן ברירת המחדל

en: Execute '%s'
he: הרצת ‚%s’

en: Run command
he: הרצת פקודה

en: Folder Bookmarks
he: סימניות לתיקיות

en: Bookmarked Folders
he: תיקיות עם סימניות

note: Check for Special Directories
en: Home
he: בית

en: Recent
he: אחרונים

en: Run in Terminal
he: הרצה במסוף

en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: Run
he: הרצה

en: Set menu icon from file
he: הגדרת סמל לתפריט מתוך קובץ

en: Image files
he: קובצי תמונה

en: Any file
he: כל קובץ

en: Set icon
he: כל סמל

en: Brightness
he: בהירות

en: Temperature
he: טמפרטורה

en: Welcome to QuickNote.
he: ברוך בואך אל QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
he: הטקסט יישמר אוטומטית במהלך ההקלדה.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
he: רוחב תיבת הטקסט

en: Text area height
he: גובה תיבת הטקסט

en: Set a custom directory
he: הגדרת תיקייה מותאמת אישי

en: Choose directory
he: בחירת תיקייה

en: Use
he: שימוש

note: window props
en: Set text color
he: שינוי צבע הטקסט

note: spinbuttons - labels
en: Red
he: אדום

en: Green
he: ירוק

en: Blue
he: כחול

en: Choose
he: בחירה

note: get weekday by index
en: Monday
he: יום שני

en: Tuesday
he: יום שלישי

en: Wednesday
he: יום רביעי

en: Thursday
he: יום חמישי

en: Friday
he: יום שישי

en: Saturday
he: יום שבת

en: Sunday
he: יום ראשון

en: General
he: כללי

note: set city section
en: City
he: עיר

note: show on desktop
en: Show on desktop
he: הצג בשולחן העבודה

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
he: הצגת סמל דינמי בלוח

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
he: אטימות

en: Please enter at least 3 characters
he: נא להזין לפחות 3 תווים

en: Use random wallpaper
he: שימוש ברקע אקראי

en: Sync to lock-screen
he: סנכרון עם מסך הנעילה

en: Use default wallpapers
he: שימוש ברקעי ברירת המחדל

en: Browse
he: עיון

note: time settings section
en: Change interval
he: שינוי מרווח זמן

en: Hours
he: שעות

en: Minutes
he: דקות

en: Seconds
he: שניות

en: Close
he: סגירה

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
he: נא לבחור תיקייה

note: Delay section
en: Delay
he: השהיה

note: Pressure section
en: Pressure
he: לח

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
he: אוטומטי

note: strings
en: Stop
he: עצירה

en: Start
he: התחלה

en: Connect to Hidden Network…
he: התחברות לרשת מוסתרת…

en: Network Settings…
he: הגדרות רשת…

en: Unknown device
he: התקן בלתי־מוכּר

en: Unknown type: %s
he: סוג לא ידוע: %s

en: Virtual network: %s
he: רשת וירטואלית: %s

en: Wired
he: רשת חוטית

en: Modem
he: מודם

en: This network uses encryption
he: רשת זו משתמשת בהצפנה

en: This network is unsecured
he: רשת זו אינה מאובטחת

en: No Access Points Available
he: אין נקודות גישה זמינות

en: Scanning for Access Points…
he: מתבצע איתור נקודות גישה…

en: Wireless
he: רשת אלחוטית

en: Menu Icon
he: סמל תפריט

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
he: שורות ברשת

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
he: טורים ברשת

en: Show Menu Label
he: הצגת תווית התפריט

en: Menu Label
he: תווית התפריט

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
he: כוונון ריווח
    הקטגוריות

en: Show recently used items
he: הצגה בפריטים שנפתחו לאחרונה

en: Quick & Easy Notes
he: הערות מהירות וקלות

en: Show weather & forecast
he: הצגת מזג האוויר ותחזית

en: Set a different wallpaper per workspace
he: שימוש ברקע אחר לכל מרחב עבודה

en: Network Applet
he: יישומון רשת
