budgie-extras 10.4 - en to ja translation catalogue (328 entries)

en: Restore all items
ja: 全て戻す

en: Delete all items
ja: 全て削除する

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Really restore all items?
ja: 本当にすべて復元しますか？

en: Really delete all items?
ja: 本当にすべて削除しますか？

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Go to applet options
ja: アプレットの設定に移動する

en: Trash Settings
ja: ゴミ箱の設定

note: Sorting section
en: Sort
ja: 並び替え

en: Type
ja: 種類

en: Oldest First
ja: 古いものから順に

en: Newest First
ja: 新しいものから順に

en: Return to main view
ja: メインビューに戻る

en: Restore item
ja: 復元する

en: Delete item
ja: 削除する

en: Path: %s
ja: パス: %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
ja: 削除日時: %s

en: Restore this item?
ja: このアイテムを復元しますか？

en: Delete this item?
ja: このアイテムを削除しますか？

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Unable to access trash for '%s': %s
ja: "%s"のゴミ箱にアクセスできません: %s

en: Error moving to trash:
ja: ゴミ箱への移動に失敗しました:

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Unable to permanently delete '%s': %s
ja: "%s"を完全に削除できません: %s

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
ja: "%s"を%sに完全に復元できません: %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
ja: 設定なし

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
ja: 起動するウィンドウのウィンドウクラス

en: mandatory
ja: 必須

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
ja: グリッドのサイズ - 列

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
ja: グリッドサイズ - 行

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
ja: グリッド状のウィンドウの対象位置: 横

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
ja: グリッド状のウィンドウの対象位置: 縦

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
ja: ウィンドウサイズ - 列

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
ja: ウィンドウサイズ - 行

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
ja: 対象モニター、デフォルトはアクティブなモニターです。

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
ja: 対象のワークスペース、デフォルトはアクティブなワークスペースです。

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
ja: アプリケーション

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
ja: VMクラスグループ

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
ja: ウィンドウをクリックするとWMクラスが取り出せます。

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
ja: ウィンドウの位置とサイズ

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
ja: グリッドのサイズ: 列と行

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
ja: 対象のウィンドウの位置: x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
ja: ウィンドウのセルフスパン: 縦と横

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
ja: その他

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
ja: 対象のモニター

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
ja: 対象のワークスペース

en: Done
ja: 完了

en: Cancel
ja: キャンセル

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
ja: ウィンドウシャッフラーコントロール

en: Replace window-rule
ja: ウィンドウルールを置き換える

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
ja: ウィンドウルールの変更を保存する

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
ja: ウィンドウルールを名前を変更して保存する

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
ja: WMクラス

en: Grid
ja: グリッド

en: Span
ja: スパン

en: Display
ja: 画面

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Delete
ja: 削除

en: windowrule
ja: ウィンドウルール

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
ja: タイリング

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
ja: ウィンドウのタイリングとショートカット

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
ja: レイアウト

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
ja: 自動ウィンドウとアプリケーションのプリセット

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
ja: ウィンドウルール

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
ja: アプリケーションのウィンドウを開く場所を定義する

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
ja: アプレット

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
ja: シャッフラーアプレットの設定

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
ja: 全般設定

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
ja: 基本的なクオーターとハーフタイリング

en: Top-left
ja: 左上

en: Top-right
ja: 右上

en: Bottom-right
ja: 右下

en: Bottom-left
ja: 左下

en: Left-half
ja: 左半分

en: Top-half
ja: 上半分

en: Right-half
ja: 右半分

en: Bottom-half
ja: 下半分

en: Toggle maximize
ja: 最大化の切り替え

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
ja: カスタムグリッドでのウィンドウのサイズ変更と移動

en: Grid size
ja: グリッドサイズ

en: Columns
ja: 列

en: Rows
ja: 行

note: options
en: Options
ja: 設定

note: sticky
en: Resize opposite window
ja: 反対側のウィンドウサイズを変更する

note: swap
en: Swap windows
ja: ウィンドウを入れ替える

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
ja: ウィンドウサイズが正しくない場合に通知を表示する

note: guigrid
en: Enable GUI grid
ja: GUiグリッドを有効化

en: GUI grid shortcuts
ja: GUIグリッドのショートカット

en: Toggle GUI grid
ja: GUIグリッドを切り替える

en: Add a column
ja: 列を追加する

en: Add a row
ja: 行を追加する

en: Remove a column
ja: 列を削除する

en: Remove a row
ja: 行を削除する

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
ja: ウィンドウを最も近いグリッドセルに移動するショートカット

en: Move left
ja: 左に移動

en: Move right
ja: 右に移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Shortcuts for resizing a window
ja: ウィンドウサイズを変更するショートカット

en: Expand horizontally (to the right)
ja: 横方向(右)に拡大する

en: Shrink horizontally (from the right)
ja: 横方向(右から)縮小

en: Expand vertically (down)
ja: 縦方向（下方向）に拡大する

en: Shrink vertically (from the bottom)
ja: 縦方向（下から）に縮める

en: Expand horizontally (to the left)
ja: 水平方向（左方向）に拡大する

en: Shrink horizontally (from the left)
ja: 水平方向（左方向）に拡大する

en: Expand vertically (up)
ja: 垂直方向（上方向）に拡大する

en: Shrink vertically (from the top)
ja: 縦方向（上から）に縮める

en: Toggle resizing opposite window
ja: 反対側のウィンドウのサイズ変更を切り替える

en: Other shortcuts
ja: 他のショートカット

en: Tile all windows to grid
ja: すべてのウィンドウをグリッドに並べる

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
ja: レイアウトのクイックリストとマネージャーを切り替える

en: Setup now
ja: 今すぐセットアップ

en: Stored rules
ja: 保存されたルール

en: Add new rule
ja: 新しくルールを追加

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
ja: 仮想グリッドと画面の端の余白

note: top margin
en: Top margin
ja: 上の余白

note: left/right margin
en: Left & right margins
ja: 左と右の余白

note: bottom margin
en: Bottom margin
ja: 下の余白

en: Animation
ja: アニメーション

en: Use general animation settings
ja: 一般的なアニメーション設定を使用する

en: Use animation
ja: アニメーションを使用

en: Applet settings
ja: アプレットの設定

en: Applet popover content
ja: アプレットのポップオーバーコンテンツ

en: Show popover on hover (without click)
ja: ホバー時にポップオーバーを表示（クリックなし）

en: Synchronize grid size
ja: グリッドサイズを同期する

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
ja: グリッドサイズを更新して、最新の選択したレイアウトに移動し、サイズ変更する

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
ja: レイアウトプレビューサイズ（ピクセル単位）

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
ja: 変更を確認するには、アプレットがパネル上にある必要があります

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
ja: 新しく追加

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
ja: 新しいレイアウト

en: Create
ja: 作成

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
ja: レイアウトを編集

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
ja: レイアウトの名前

en: Window tasks
ja: ウィンドウタスク

en: Add task
ja: タスクを追加

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
ja: ウィンドウやアプリケーションを起動するコマンド

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
ja: ウィンドウ名 - Optional, 同じアプリケーションの複数のウィンドウを区別するために使用します。

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
ja: 新しいインスタンスを起動する前に、既存のウィンドウの移動を試みる

en: Task name
ja: タスク名

note: - command
en: Command
ja: コマンド

note: - wname
en: Window name
ja: ウィンドウ名

en: Test
ja: テスト

en: Open Shuffler settings
ja: シャッフラー設定を開く

en: Shuffler warning
ja: シャッフラー警告

en: Please activate Window Shuffler
ja: ウィンドウシャッフラーを有効にしてください。

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
ja: 最近フォーカスされた2つのウィンドウ位置とサイズを入れ替える

en: Shuffle remaining windows to the layout
ja: 残りのウィンドウをレイアウトにシャッフル

en: Toggle mode
ja: モードの切り替え

note: translated strings
en: Drag position
ja: 位置をドラッグ

en: Save position
ja: 位置を保存

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
ja: スーパー＋ドラッグを有効にして、時間位置を設定します。保存する場合は、´位置を保存´をクリックします。

note: window content
en: Position & anchor
ja: 位置とアンカー

en: Automatic
ja: 自動

en: On all monitors
ja: すべてのモニター

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
ja: 時刻のフォント、フォントサイズ、フォントの色

note: date font settings
en: Date font, size & color
ja: 日付のフォント、フォントサイズ、フォントの色

en: Left align text
ja: テキストを左寄せにする

en: Use 12hr time format
ja: 12時間制の時刻表記を使う

en: Linespacing
ja: 行間

en: Super + drag
ja: スーパーキー + ドラッグ

note: hrs to double digits
en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: Show windows of all workspaces
ja: ウィンドウを全てのワークスペースに表示

en: Show window full name in tooltip
ja: ツールチップにウィンドウの名前を全て表示する

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
ja: 最後に使用したものを表示

note: show tooltips section
en: Show tooltips
ja: ツールチップを表示

note: hide path section
en: Hide path in menu
ja: メニューのパスを非表示

note: tooltip
en: Open
ja: 開く

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
ja: 夕方

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
ja: 正午

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
ja: 日付と時刻の設定

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
ja: カレンダー

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
ja: 環境設定

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
ja: 日付を表示

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
ja: 24時制を使用

en: Text
ja: テキスト

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Files
ja: ファイル

en: Actions
ja: 操作

en: Search
ja: 検索

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Internet
ja: インターネット

en: Settings
ja: 設定

en: Application Actions
ja: アプリケーションの操作

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Other
ja: その他

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
ja: %s グラフィックスを使用して開く

en: Remove from _Dock
ja: _Dock から削除する

en: Add to _Dock
ja: _Dock に追加する

en: Try changing search terms.
ja: 検索用語を変更してみてください。

en: No Results for “%s”
ja: “%s” という検索結果はありません

en: View as Grid
ja: グリット表示

en: View by Category
ja: カテゴリー表示

en: Search Apps
ja: アプリを検索

en: Clear all
ja: すべて消去

en: Open and search apps
ja: 開いてアプリを検索します

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Restart
ja: 再起動

en: Lock
ja: ロック

en: Logout
ja: ログアウト

en: Run this command…
ja: このコマンドを実行…

en: Default
ja: デフォルト

en: Accessories
ja: アクセサリー

en: Universal Access
ja: ユニバーサルアクセス

en: Programming
ja: プログラミング

en: Education
ja: 教育

en: Science
ja: 科学

en: Games
ja: ゲーム

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Sound & Video
ja: サウンドとビデオ

en: Office
ja: オフィス

en: System Tools
ja: システムツール

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculate basic expressions.
ja: 基本的な式を計算します。

en: bc is not installed
ja: bc がインストールされていません

en: Click to copy result to clipboard
ja: クリックすると結果がクリップボードにコピーされます

en: Search for and run applications on your computer.
ja: コンピューター上のアプリケーションを検索して実行します。

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: Opens current selection using %s
ja: 現在選択しているものを %s で開きます

en: Open %s in default web browser
ja: デフォルトの Web ブラウザーで %s を開きます

en: Open %s in %s
ja: %s を %s で開く

en: Open this link in default browser
ja: このリンクをデフォルトのブラウザーで開きます

en: Link
ja: リンク

en: Open link in default browser
ja: リンクをデフォルトのブラウザーで開きます

en: Execute '%s'
ja: '%s' を実行

en: Run command
ja: コマンドを実行します

en: Find and execute arbitrary commands.
ja: 任意のコマンドを検索して実行します。

en: Run in Terminal
ja: ターミナルで実行

en: Run application or command in terminal
ja: ターミナルでアプリケーションまたはコマンドを実行します

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードへコピーします

en: Run
ja: 実行

en: Run an application, action or script
ja: アプリケーション、アクションやスクリプトを実行します

en: Set menu icon from file
ja: ファイルからメニューアイコンを設定

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Any file
ja: 任意のファイル

en: Set icon
ja: アイコンを設定

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
ja: Gnome Settings Daemonのcolor pluginを自動起動から削除する

en: Brightness
ja: 輝度

en: Temperature
ja: 温度

en: Light
ja: ライト

en: Welcome to QuickNote.
ja: QuickNote へようこそ。

en: Text will be saved automatically while typing.
ja: 文字列は入力中に自動的に保存されます。

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
ja: テキスト領域の幅

en: Text area height
ja: テキスト領域の高さ

en: Set a custom directory
ja: 任意のディレクトリを設定

en: Choose directory
ja: ディレクトリを選択

en: Use
ja: 使う

note: window props
en: Set text color
ja: テキストの色を設定

note: spinbuttons - labels
en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Choose
ja: 選択

note: get weekday by index
en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: General
ja: 一般

note: set city section
en: City
ja: 市町村

note: show on desktop
en: Show on desktop
ja: デスクトップに表示

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
ja: 動的なパネルアイコンを表示

note: forecast
en: Show forecast in popover
ja: ポップオーバーに天気予報を表示

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
ja: 透明度

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
ja: 任意の位置を設定 (px)

en: Custom location name
ja: カスタムロケーション名

en: Please enter at least 3 characters
ja: 最低 3 文字を入力してください

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
ja: WallStreetを管理

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
ja: WallStreetを実行する

en: Use random wallpaper
ja: ランダムな背景を使用する

en: Sync to lock-screen
ja: ロック画面を動悸する

en: Use default wallpapers
ja: デフォルトの壁紙を使用する

en: Browse
ja: 閲覧

note: time settings section
en: Change interval
ja: 間隔の変更

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: Close
ja: 閉じる

en: Please log out/in to initialize
ja: 初期化するには、ログアウト/ログインしてください

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
ja: ディレクトリを選択

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
ja: 自動

en: Scroll over panel icon to change workspace
ja: パネルアイコンをスクロールしてワークスペースを変更する

note: strings
en: Stop
ja: 停止

en: Start
ja: 開始

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
ja: 背景ワークスペース自動切り替えでワークスペースごとに設定された壁紙を自動的に記憶する。

en: Applet runs without a panel icon
ja: パネルのアイコンがない状態でアプレットを実行

en: Connect to Hidden Network…
ja: 非公開のネットワークに接続…

en: Network Settings…
ja: ネットワークの設定…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
ja: この仮想プライベートネットワークに接続できませんでした。

en: Unknown device
ja: 不明なデバイス

en: Unknown type: %s
ja: 不明な種類: %s

en: Virtual network: %s
ja: 仮想ネットワーク: %s

en: Wired
ja: 有線接続

en: Mobile Broadband: %s
ja: モバイルブロードバンド: %s

en: Mobile Broadband
ja: モバイルブロードバンド

en: Modem
ja: モデム

en: This wireless network could not be connected to.
ja: この無線ネットワークに接続できませんでした。

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
ja: このネットワークは 40/64 ビット WEP 暗号化を使用しています

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
ja: このネットワークは 104/128 ビット WEP 暗号化を使用しています

en: This network uses WPA encryption
ja: このネットワークは WPA 暗号化を使用しています

en: This network uses encryption
ja: このネットワークは暗号化を使用しています

en: This network is unsecured
ja: このネットワークは安全ではありません

en: No Access Points Available
ja: 利用できるアクセスポイントがありません

en: Scanning for Access Points…
ja: アクセスポイントを探しています…

en: Wireless
ja: 無線接続

en: Menu Icon
ja: メニューのアイコン

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
ja: グリッド行

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
ja: グリッド列

en: Show Menu Label
ja: メニューのラベルを表示する

en: Menu Label
ja: メニューのラベル

en: Show Power-strip
ja: 電源タップを表示する

en: Roll-over mouse
ja: マウスのロールオーバー

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
ja: カテゴリの調整
    感覚

en: Place a window in a predefined layout
ja: 事前に定義されたレイアウトでウィンドウを配置する

en: Show recently used items
ja: 最近使用した項目を表示

en: Time of day in fuzzy way
ja: 曖昧な時刻

en: Stylish Desktop Application Menu
ja: スタイリッシュなデスクトップアプリケーションのメニュー

en: Brightness Controller
ja: 輝度コントローラー

en: Show weather & forecast
ja: 天気と天気予報を表示

en: Set hotcorner actions
ja: ホットコーナーのアクションを設定

en: Workspace indicator and window list
ja: ワークスペースのインジケータとウィンドウ一覧

en: Set a different wallpaper per workspace
ja: ワークスペース毎に背景を設定する

en: Network Applet
ja: ネットワークアプレット
