budgie-extras 10.4 - en to lt translation catalogue (253 entries)

en: Restore all items
lt: Atkurti visus elementus

en: Delete all items
lt: Ištrinti visus elementus

en: No
lt: Ne

en: Yes
lt: Taip

en: Really restore all items?
lt: Ar tikrai atkurti visus elementus?

en: Really delete all items?
lt: Ar tikrai ištrinti visus elementus?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
lt: Šiukšlinė

en: Go to applet options
lt: Eiti į programėlės parametrus

en: Trash Settings
lt: Šiukšlinės nustatymai

note: Sorting section
en: Sort
lt: Rikiuoti

en: Type
lt: Tipas

en: A-Z
lt: A–Ž

en: Z-A
lt: Ž–A

en: Oldest First
lt: Pirma seniausi

en: Newest First
lt: Pirma naujausi

en: Return to main view
lt: Grįžti į pagrindinį rodinį

en: Restore item
lt: Atkurti elementą

en: Delete item
lt: Ištrinti elementą

en: Path: %s
lt: Kelias: %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
lt: Ištrinta: %s

en: Restore this item?
lt: Atkurti šį elementą?

en: Delete this item?
lt: Ištrinti šį elementą?

en: Desktop
lt: Darbalaukis

en: Unable to access trash for '%s': %s
lt: Nepavyko pasiekti šiukšlinės, skirtos „%s“: %s

en: Error moving to trash:
lt: Klaida perkeliant į šiukšlinę:

en: Empty Trash
lt: Išvalyti šiukšlinę

en: Unable to permanently delete '%s': %s
lt: Nepavyko visam laikui ištrinti „%s“: %s

en: Restore
lt: Atkurti

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
lt: Nepavyko atkurti „%s“ į %s: %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
lt: Nenustatyta

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
lt: Lango, kuris bus paleistas, langų klasė

en: mandatory
lt: būtina

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
lt: Tinklelio dydis – stulpeliai

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
lt: Tinklelio dydis – eilutės

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
lt: Lango paskirties pozicija tinklelyje – horizontaliai

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
lt: Lango paskirties pozicija tinklelyje – vertikaliai

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
lt: Lango dydis – stulpeliai

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
lt: Lango dydis – eilutės

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
lt: Paskirties monitorius, pagal numatymą – aktyviame monitoriuje

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
lt: Paskirties darbo sritis, pagal numatymą – aktyvioje darbo srityje

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
lt: Programa

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
lt: Lango pozicija ir dydis

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
lt: Tinklelio dydis; stulpeliai ir eilutės

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
lt: Paskirties lango pozicija, x / y

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
lt: Įvairūs

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
lt: Paskirties monitorius

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
lt: Paskirties darbo sritis

en: Done
lt: Atlikta

en: Cancel
lt: Atsisakyti

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
lt: Window Shuffler valdymas

en: Grid
lt: Tinklelis

en: Workspace
lt: Darbo sritis

en: Delete
lt: Ištrinti

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
lt: Išdėstymai

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
lt: Langų taisyklės

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
lt: Apibrėžti, kur turėtų būti atvertas programos langas

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
lt: Programėlė

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
lt: Bendros nuostatos

en: Top-left
lt: Viršutinis kairysis

en: Top-right
lt: Viršutinis dešinysis

en: Bottom-right
lt: Apatinis dešinysis

en: Bottom-left
lt: Apatinis kairysis

en: Grid size
lt: Tinklelio dydis

en: Columns
lt: Stulpeliai

en: Rows
lt: Eilutės

note: options
en: Options
lt: Parametrai

en: Add a column
lt: Pridėti stulpelį

en: Add a row
lt: Pridėti eilutę

en: Remove a column
lt: Šalinti stulpelį

en: Remove a row
lt: Šalinti eilutę

en: Move left
lt: Perkelti kairėn

en: Move right
lt: Perkelti dešinėn

en: Move up
lt: Pakelti

en: Move down
lt: Nuleisti

en: Setup now
lt: Nustatyti dabar

en: Stored rules
lt: Saugomos taisyklės

en: Add new rule
lt: Pridėti naują taisyklę

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
lt: Paraštės tarp virtualaus tinklelio ir ekrano kraštų

note: top margin
en: Top margin
lt: Viršutinė paraštė

note: left/right margin
en: Left & right margins
lt: Kairioji ir dešinioji paraštė

note: bottom margin
en: Bottom margin
lt: Apatinė paraštė

en: Animation
lt: Animacija

en: Use animation
lt: Naudoti animaciją

en: Applet settings
lt: Programėlės nustatymai

en: Applet popover content
lt: Programėlės iškylančiojo lango turinys

en: Show popover on hover (without click)
lt: Rodyti iškylantįjį langą užvedus pelę (be būtinybės spustelėti)

en: Synchronize grid size
lt: Sinchronizuoti tinklelio dydį

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
lt: Pridėti naują

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
lt: Naujas išdėstymas

en: Create
lt: Sukurti

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
lt: Taisyti išdėstymą

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
lt: Išdėstymo pavadinimas

note: - command
en: Command
lt: Komanda

note: - wname
en: Window name
lt: Lango pavadinimas

en: Test
lt: Išbandyti

note: translated strings
en: Drag position
lt: Vilkti vietą

en: Save position
lt: Įrašyti vietą

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
lt: Įjungti Super + vilkimą, norint nustatyti laiko vietą. Norėdami įrašyti, spustelėkite "Įrašyti vietą".

note: window content
en: Position & anchor
lt: Vieta ir prieraišas

en: Automatic
lt: Automatinė

en: On all monitors
lt: Visuose vaizduokliuose

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
lt: Laiko šriftas, dydis ir spalva

note: date font settings
en: Date font, size & color
lt: Datos šriftas, dydis ir spalva

en: Left align text
lt: Lygiuoti tekstą kairėje

en: Use 12hr time format
lt: Naudoti 12 val. laiko formatą

en: Linespacing
lt: Tarpas tarp eilučių

en: Super + drag
lt: Super + vilkti

note: hrs to double digits
en: AM
lt: AM (priešpiet)

en: PM
lt: PM (popiet)

en: Show windows of all workspaces
lt: Rodyti visų darbo sričių langus

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
lt: Rodyti paskiausiai naudotus

note: show tooltips section
en: Show tooltips
lt: Rodyti paaiškinimus

note: hide path section
en: Hide path in menu
lt: Slėpti kelią meniu

note: tooltip
en: Open
lt: Atverti

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
lt: vidurnaktis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
lt: pirma

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
lt: antra

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
lt: trečia

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
lt: ketvirta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
lt: penkta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
lt: šešta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
lt: septinta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
lt: aštunta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
lt: devinta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
lt: dešimta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
lt: vienuolikta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
lt: dvylikta

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
lt: beveik %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
lt: Datos ir laiko nustatymai

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
lt: Kalendorius

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
lt: Nuostatos

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
lt: Rodyti datą

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
lt: Naudoti 24 val. laiką

en: Text
lt: Tekstas

en: Applications
lt: Programos

en: Files
lt: Failai

en: Actions
lt: Veiksmai

en: Search
lt: Paieška

en: Contacts
lt: Adresatai

en: Internet
lt: Internetas

en: Settings
lt: Nustatymai

en: Application Actions
lt: Programos veiksmai

en: Bookmarks
lt: Žymelės

en: Other
lt: Kita

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
lt: Atverti naudojant %s grafiką

en: Remove from _Dock
lt: Šalinti iš _doko

en: Add to _Dock
lt: Pridėti į _doką

en: Try changing search terms.
lt: Pabandykite pakeisti paieškos raktažodžius.

en: No Results for “%s”
lt: Nėra jokių rezultatų, susijusių su „%s“

en: View as Grid
lt: Rodyti kaip tinklelį

en: View by Category
lt: Rodyti pagal kategoriją

en: Search Apps
lt: Ieškoti programų

en: Clear all
lt: Viską išvalyti

en: Open and search apps
lt: Atverti ir ieškoti programų

en: Shutdown
lt: Išjungti

en: Suspend
lt: Pristabdyti

en: Restart
lt: Paleisti iš naujo

en: Lock
lt: Užrakinti

en: Logout
lt: Atsijungti

en: Run this command…
lt: Paleisti šią komandą…

en: Default
lt: Numatytasis

en: Accessories
lt: Reikmenys

en: Universal Access
lt: Universalioji prieiga

en: Programming
lt: Programavimas

en: Education
lt: Švietimas

en: Science
lt: Mokslas

en: Games
lt: Žaidimai

en: Graphics
lt: Grafika

en: Sound & Video
lt: Garsas ir vaizdas

en: Office
lt: Raštinė

en: System Tools
lt: Sistemos įrankiai

en: Calculator
lt: Skaičiuotuvas

en: bc is not installed
lt: bc nėra įdiegta

en: Click to copy result to clipboard
lt: Spustelėkite norėdami kopijuoti rezultatą į iškarpinę

en: Search for and run applications on your computer.
lt: Ieškoti ir paleisti programas kompiuteryje.

en: Open with %s
lt: Atverti naudojant %s

en: Open %s in default web browser
lt: Atverti %s numatytojoje saityno naršyklėje

en: Open this link in default browser
lt: Atverti šią nuorodą numatytojoje naršyklėje

en: Open link in default browser
lt: Atverti nuorodą numatytojoje naršyklėje

en: Copy to Clipboard
lt: Kopijuoti į iškarpinę

en: Copy selection to clipboard
lt: Kopijuoti žymėjimą į iškarpinę

en: Set menu icon from file
lt: Nustatyti meniu piktogramą iš failo

en: Set icon
lt: Nustatyti piktogramą

en: Temperature
lt: Temperatūra

en: Welcome to QuickNote.
lt: Sveiki atvykę į Greitąsias pastabas.

en: Text will be saved automatically while typing.
lt: Rašant, tekstas bus automatiškai įrašomas.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
lt: Teksto srities plotis

en: Text area height
lt: Teksto srities aukštis

en: Set a custom directory
lt: Nustatyti tinkintą katalogą

en: Choose directory
lt: Pasirinkti katalogą

en: Use
lt: Naudoti

note: window props
en: Set text color
lt: Nustatyti teksto spalvą

note: spinbuttons - labels
en: Red
lt: Raudona

en: Green
lt: Žalia

en: Blue
lt: Mėlyna

en: Choose
lt: Pasirinkti

note: get weekday by index
en: Monday
lt: Pirmadienis

en: Tuesday
lt: Antradienis

en: Wednesday
lt: Trečiadienis

en: Thursday
lt: Ketvirtadienis

en: Friday
lt: Penktadienis

en: Saturday
lt: Šeštadienis

en: Sunday
lt: Sekmadienis

en: General
lt: Bendra

note: set city section
en: City
lt: Miestas

note: show on desktop
en: Show on desktop
lt: Rodyti darbalaukyje

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
lt: Rodyti dinaminę skydelio piktogramą

note: forecast
en: Show forecast in popover
lt: Rodyti orų prognozę išskleidžiamajame lange

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
lt: Permatomumas

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
lt: Nustatyti tinkintą pozicija (piks.)

en: Please enter at least 3 characters
lt: Įveskite bent 3 simbolius

en: Use random wallpaper
lt: Naudoti atsitiktinį darbalaukio foną

en: Sync to lock-screen
lt: Sinchronizuoti į užrakto ekraną

en: Use default wallpapers
lt: Naudoti numatytuosius darbalaukio fonus

en: Browse
lt: Naršyti

note: time settings section
en: Change interval
lt: Keisti intervalą

en: Close
lt: Užverti

en: Please log out/in to initialize
lt: Norėdami inicijuoti atsijunkite ir vėl prisijunkite

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
lt: Pasirinkti katalogą

en: General configuration
lt: Bendra konfigūracija

note: Delay section
en: Delay
lt: Delsa

note: Pressure section
en: Pressure
lt: Spaudimas

en: Enter a command here
lt: Čia įveskite komandą

en: Show Desktop
lt: Rodyti darbalaukį

en: Budgie Desktop Settings
lt: Budgie darbalaukio nustatymai

en: Lock screen
lt: Užrakinti ekraną

en: Connect to Hidden Network…
lt: Prisijungti prie paslėpto tinklo…

en: Network Settings…
lt: Tinklo nustatymai…

en: Unknown device
lt: Nežinomas įrenginys

en: Unknown type: %s
lt: Nežinomas tipas: %s

en: Virtual network: %s
lt: Virtualus tinklas: %s

en: Wired
lt: Laidinis

en: Mobile Broadband: %s
lt: Mobilusis plačiajuostis: %s

en: Mobile Broadband
lt: Mobilusis plačiajuostis

en: Modem
lt: Modemas

en: This wireless network could not be connected to.
lt: Nepavyko prisijungti prie šio belaidžio ryšio.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
lt: Šis tinklas naudoja 40/64-bitų WEP šifravimą

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
lt: Šis tinklas naudoja 104/128-bitų WEP šifravimą

en: This network uses WPA encryption
lt: Šis tinklas naudoja WPA šifravimą

en: This network uses encryption
lt: Šis tinklas naudoja šifravimą

en: This network is unsecured
lt: Šis tinklas yra nesaugus

en: Wireless
lt: Belaidis

en: Menu Icon
lt: Meniu piktograma

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
lt: Tinklelio eilutės

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
lt: Tinklelio stulpeliai

en: Show Menu Label
lt: Rodyti meniu etiketę

en: Menu Label
lt: Meniu etiketė

en: Show recently used items
lt: Rodyti paskiausiai naudotus elementus

en: Quick & Easy Notes
lt: Greitos ir lengvos pastabos

en: Show weather & forecast
lt: Rodyti orus ir orų prognozę

en: Set hotcorner actions
lt: Nustatyti karštųjų kampų veiksmus

en: Workspace indicator and window list
lt: Darbo sričių indikatorius ir langų sąrašas

en: Network Applet
lt: Tinklo programėlė
