budgie-extras 10.4 - en to oc translation catalogue (271 entries)

en: Restore all items
oc: Restaurar totes los elements

en: Delete all items
oc: Suprimir totes los elements

en: No
oc: Non

en: Yes
oc: Òc

en: Really restore all items?
oc: Vertadièrament restaurar totes los elements ?

en: Really delete all items?
oc: Vertadièrament suprimir totes los elements ?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
oc: Escobilhièr

en: Go to applet options
oc: Anar a las opcions de l’applet

en: Trash Settings
oc: Paramètres de l’escobilhièr

note: Sorting section
en: Sort
oc: Triar

en: Type
oc: Tipe

en: Oldest First
oc: Mai ancians d’en primièr

en: Newest First
oc: Mai recents d’en primièr

en: Return to main view
oc: Tornar a la vista principala

en: Restore item
oc: Restaurar l’element

en: Delete item
oc: Suprimir l’element

en: Path: %s
oc: Emplaçament : %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
oc: Suprimit lo : %s

en: Restore this item?
oc: Restaurar aqueste element ?

en: Delete this item?
oc: Suprimir aqueste element ?

en: Desktop
oc: Burèu

en: Unable to access trash for '%s': %s
oc: Impossible d’accedir a l'escobilhièr per « %s » : %s

en: Error moving to trash:
oc: Error pendent lo desplaçament a l’escobilhièr :

en: Empty Trash
oc: Voidar l'escobilhièr

en: Unable to permanently delete '%s': %s
oc: Supression permanenta impossibla de « %s » : %s

en: Restore
oc: Restaurar

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
oc: Restauracion impossibla de « %s » dins %s : %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
oc: Pas definit

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
oc: Classa de fenèstra de la fenèstra d’aviar

en: mandatory
oc: obligatòri

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
oc: Talha de grasilha - colomnas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
oc: Talha de grasilha - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
oc: Talha de fenèstra - colomnas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
oc: Talha de fenèstra - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
oc: Monitor cibla, per defaut sul monitor actiu

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
oc: Espaci de trabalh cibla, per defaut sus l’espaci de trabalh actiu

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
oc: Aplicacion

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
oc: grop de class WM

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
oc: Posicion e talha de la fenèstra

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
oc: Divèrs

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
oc: Monitor cibla

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
oc: Espaci de trabalh cibla

en: Done
oc: Acabat

en: Cancel
oc: Anullar

en: Grid
oc: Grasilha

en: Display
oc: Afichatge

en: Workspace
oc: Espaci de trabalh

en: Delete
oc: Suprimir

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
oc: Teulas

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
oc: Jaces

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
oc: Règlas de fenèstra

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
oc: Preferéncias generalas

en: Top-left
oc: Amont a esquèrra

en: Top-right
oc: Amont a drecha

en: Bottom-right
oc: Aval a drecha

en: Bottom-left
oc: Aval a esquèrra

en: Grid size
oc: Talha de grasilha

en: Columns
oc: Colomnas

en: Rows
oc: Linhas

note: options
en: Options
oc: Opcions

en: Add a column
oc: Apondre una colomna

en: Add a row
oc: Apondre una linha

en: Remove a column
oc: Suprimir una colomna

en: Remove a row
oc: Suprimir una linha

en: Move left
oc: Desplaçar a esquèrra

en: Move right
oc: Desplaçar a drecha

en: Move up
oc: Montar

en: Move down
oc: Davalar

en: Other shortcuts
oc: Autres acorchis

en: Setup now
oc: Configurar ara

en: Add new rule
oc: Apondre novèla règla

note: top margin
en: Top margin
oc: Marge superior

note: left/right margin
en: Left & right margins
oc: Marges a esquèrra e a drecha

note: bottom margin
en: Bottom margin
oc: Marge inferior

note: padding header
en: Padding
oc: Emplenatge

note: padding
en: Window padding
oc: Emplenatge de fenèstra

en: Animation
oc: Animacion

en: Use general animation settings
oc: Utilizar los paramètres d’animacion generals

en: Use animation
oc: Utilizar animacion

en: Applet settings
oc: Paramètres d’applet

en: Synchronize grid size
oc: Sincronizar la talha de la grasilha

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
oc: Apondre novèl

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
oc: Jaç novèl

en: Create
oc: Crear

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
oc: Modificar lo jaç

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
oc: Nom del jaç

en: Add task
oc: Apondre prètzfach

en: Task name
oc: Nom de prètzfach

note: - command
en: Command
oc: Comanda

note: - wname
en: Window name
oc: Nom de fenèstra

en: Test
oc: Pròva

en: Toggle mode
oc: Alternar mòde

en: Save position
oc: Enregistrar la posicion

note: window content
en: Position & anchor
oc: Posicion e ancora

en: On all monitors
oc: Sus totes los monitors

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
oc: Poliça, talha e color de l’ora

note: date font settings
en: Date font, size & color
oc: Poliça, talha e color de la data

en: Left align text
oc: Alinhar a esquèrra

en: Use 12hr time format
oc: Utilizar lo format 12 oras

en: Linespacing
oc: Espaçament linha

en: Previews Control
oc: Apercebut contraròtle

en: Run Previews
oc: Lançar apercebut

en: Show windows of all workspaces
oc: Mostrar las fenèstras de totes los espacis de trabalh

en: Show window full name in tooltip
oc: Mostrar lo nom complèt de la fenèstra dins l’info-botiòla

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
oc: Mostrar la darrièra utilizacion

note: show tooltips section
en: Show tooltips
oc: Mostrar info en subrevolant

note: hide path section
en: Hide path in menu
oc: Amagar lo camin dins lo menú

note: tooltip
en: Open
oc: Dobrir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
oc: mièjanuèch

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
oc: una

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
oc: doas

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
oc: tres

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
oc: quadre

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
oc: cinc

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
oc: sièis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
oc: sèt

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
oc: uèch

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
oc: nòu

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
oc: dètz

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
oc: onze

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
oc: dotze

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
oc: quasi %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
oc: gaireben %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
oc: Configuracion de l’ora e de la data

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
oc: Calendièr

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
oc: Preferéncias

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
oc: Mostrar la data

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
oc: Utilizar lo format 24 oras

en: Text
oc: Tèxt

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Files
oc: Fichièrs

en: Actions
oc: Accions

en: Search
oc: Cercar

en: Contacts
oc: Contactes

en: Settings
oc: Configuracion

en: Application Actions
oc: Accions aplicacion

en: Bookmarks
oc: Marcapaginas

en: Other
oc: Autres

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
oc: Dobrir amb %s Graphics

en: Remove from _Dock
oc: Levar d'al _Dock

en: Add to _Dock
oc: Ajustar al _Dock

en: Try changing search terms.
oc: Ensajatz de cambiar los tèrmes de recèrca.

en: No Results for “%s”
oc: Cap de resultat per « %s »

en: View as Grid
oc: Veire per grasilha

en: View by Category
oc: Veire per categoria

en: Search Apps
oc: Cercar aplicacions

en: Clear all
oc: Tot escafar

en: Open and search apps
oc: Dobrir e cercar d’aplicacions

en: Shutdown
oc: Atudar

en: Suspend
oc: Suspension

en: Restart
oc: Reaviar

en: Lock
oc: Verrolhar

en: Logout
oc: Desconnexion

en: Run this command…
oc: Executar aquesta comanda…

en: Default
oc: Per defaut

en: Accessories
oc: Accessòris

en: Universal Access
oc: Accès universal

en: Programming
oc: Programacion

en: Education
oc: Educacion

en: Science
oc: Sciéncia

en: Games
oc: Jòcs

en: Graphics
oc: Grafisme

en: Sound & Video
oc: Son e vidèo

en: Office
oc: Burotica

en: System Tools
oc: Aisinas sistèma

en: Calculator
oc: Calculadoira

en: Calculate basic expressions.
oc: Calcular las expressions de basa.

en: bc is not installed
oc: bc es pas installat

en: Search for and run applications on your computer.
oc: Recercatz e lançatz una aplicacion de l’ordenador.

en: Open with %s
oc: Dobrir amb %s

en: Opens current selection using %s
oc: Dobrir la seleccion actuala en utilizant %s

en: Open %s in default web browser
oc: Dobrir %s dins lo navegador per defaut

en: Open %s in %s
oc: Dobrir %s dins %s

en: Open this link in default browser
oc: Dobrir aqueste ligam dins lo navegador per defaut

en: Link
oc: Ligam

en: Open link in default browser
oc: Dobrir lo ligam dins lo navegador per defaut

en: Execute '%s'
oc: Aviar  « %s »

en: Run command
oc: Executar la comanda

en: Folder Bookmarks
oc: Marcapaginas dels dossièrs

en: Bookmarked Folders
oc: Dossièrs marcats

note: Check for Special Directories
en: Home
oc: Repertòri personal

en: Recent
oc: Recents

en: Run in Terminal
oc: Aviar dins un terminal

en: Run application or command in terminal
oc: Aviar l'aplicacion o comanda dins un terminal

en: Copy to Clipboard
oc: Copiar cap al quichapapièrs

en: Copy selection to clipboard
oc: Copiar lo tèxte seleccionat dins lo quichapapièr

en: Run
oc: Executar

en: Run an application, action or script
oc: Lançar una aplicacion, una accion o un script

en: Set menu icon from file
oc: Definir l’icòna del menú a partir d’un fichièr

en: Image files
oc: Fichièrs imatge

en: Any file
oc: Totes los fichièrs

en: Set icon
oc: Definir l’icòna

en: Dim
oc: Escur

en: Brightness
oc: Luminositat

en: Temperature
oc: Temperatura

en: Light
oc: Clar

en: Welcome to QuickNote.
oc: La benvenguda a QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
oc: Lo tèxt s’enregistra automaticament pendent qu’escrivètz.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
oc: Largor del camp de tèxt

en: Text area height
oc: Nautor de la camp de tèxt

en: Set a custom directory
oc: Definir un dossièr personalizat

en: Choose directory
oc: Causir repertòri

en: Use
oc: Utilizar

note: window props
en: Set text color
oc: Definir la color del tèxt

note: spinbuttons - labels
en: Red
oc: Roge

en: Green
oc: Verd

en: Blue
oc: Blau

en: Choose
oc: Causir

note: get weekday by index
en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Sunday
oc: Dimenge

note: set city section
en: City
oc: Vila

note: show on desktop
en: Show on desktop
oc: Mostrar sul burèu

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
oc: Mostrar las icònas de panèl dinamicas

note: forecast
en: Show forecast in popover
oc: Mostrar lo temps en susvolant

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
oc: Transparéncia

en: Custom location name
oc: Personalizar nom d’emplaçament

en: Please enter at least 3 characters
oc: Mercés de dintrar almens 3 caractèrs

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
oc: Contraròtle WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
oc: Aviar WallStreet

en: Use random wallpaper
oc: Utilizar un rèireplan aleatòri

en: Sync to lock-screen
oc: Coma çò de l’ecran de verrolhatge

en: Use default wallpapers
oc: Utilizar los rèireplans per defaut

en: Browse
oc: Percórrer

note: time settings section
en: Change interval
oc: Interval de cambiament

en: Hours
oc: Oras

en: Minutes
oc: Minutas

en: Seconds
oc: Minutas

en: Close
oc: Tampar

en: Please log out/in to initialize
oc: Mercés de vos desconnectar/connectar per inicializar

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
oc: Causissètz un repertòri

note: Pressure section
en: Pressure
oc: Pression

en: Show Desktop
oc: Afichar lo burèu

en: Lock screen
oc: Varrolhar l'ecran

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
oc: Automatic

note: strings
en: Stop
oc: Arrestar

en: Start
oc: Aviar

en: Connect to Hidden Network…
oc: Connexion a una ret amagada…

en: Network Settings…
oc: Paramètres ret…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
oc: Connexion impossibla a aqueste ret virtual privat.

en: Unknown device
oc: Periferic desconegut

en: Unknown type: %s
oc: Tipe desconegut : %s

en: Virtual network: %s
oc: Ret virtual : %s

en: Wired
oc: Ret cablat

en: Mobile Broadband: %s
oc: Connexion mobila larga benda : %s

en: Mobile Broadband
oc: Connexion mobila de benda larga

en: This wireless network could not be connected to.
oc: Connexion impossibla a aqueste ret sens fil.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
oc: Aqueste ret utiliza lo chiframent WEP 40/64-bit

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
oc: Aqueste ret utiliza lo chiframent WEP 104/128-bit

en: This network uses WPA encryption
oc: Aqueste ret utiliza lo chiframent WPA

en: This network uses encryption
oc: Aqueste ret utiliza lo chiframent

en: This network is unsecured
oc: Aqueste ret es pas segur

en: No Access Points Available
oc: Cap de punt d’accès pas disponible

en: Scanning for Access Points…
oc: Recèrca dels punts d’accès…

en: Wireless
oc: Sens fil

en: Menu Icon
oc: Icòna menú

en: Show Menu Label
oc: Mostrar l’etiqueta del menú

en: Menu Label
oc: Etiqueta del menú

en: Show Power-strip
oc: Mostrar poténcia batariá

en: Show recently used items
oc: Mostrar los elements recentament utilizats

en: Stylish Desktop Application Menu
oc: Menú d’aplicacions burèu elegant

en: Brightness Controller
oc: Contrarotlaire de luminositat

en: Quick & Easy Notes
oc: Nòtas rapidas e simplas

en: Show weather & forecast
oc: Mostrar lo temps e previsions

en: Workspace indicator and window list
oc: Indicator espaci de trabalh e lista fenèstra

en: Set a different wallpaper per workspace
oc: Definir un rèireplan diferent per espaci de trabalh

en: Network Applet
oc: Applet ret
