budgie-extras 10.4 - en to pl translation catalogue (290 entries)

en: Restore all items
pl: Przywróć wszystko

en: Delete all items
pl: Usuń wszystko

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Really restore all items?
pl: Czy na pewno przywrócić wszystko?

en: Really delete all items?
pl: Czy na pewno usunąć wszystko?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
pl: Kosz

en: Trash Settings
pl: Ustawienia kosza

note: Sorting section
en: Sort
pl: Sortuj

en: Type
pl: Wpisz

en: Oldest First
pl: Od najstarszych

en: Newest First
pl: Od najnowszych

en: Return to main view
pl: Przejdź do widoku głównego

en: Delete item
pl: Usuń

en: Path: %s
pl: Ścieżka %s

en: Desktop
pl: Pulpit

en: Error moving to trash:
pl: Błąd podczas przenoszenia do kosza:

en: Empty Trash
pl: Opróżnij Kosz

en: Restore
pl: Przywróć

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
pl: Nie można przywrócić "%s" do "%s": %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
pl: Nie ustawiono

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
pl: Rozmiar siatki - kolumny

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
pl: Rozmiar siatki - wiersze

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
pl: Pozycja docelowa okna na siatce - poziomo

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
pl: Pozycja docelowa okna na siatce - w pionie

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
pl: Rozmiar okna - kolumny

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
pl: Rozmiar okna - wiersze

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
pl: Docelowy monitor, domyślnie jest to aktywny monitor

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
pl: Docelowy obszar roboczy, domyślnie jest to aktywny obszar roboczy

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
pl: Aplikacja

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
pl: Rozmiar i pozycja okna

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
pl: Rozmiar siatki; kolumny i wiersze

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
pl: Pozycja okna docelowego, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
pl: Rozpiętość komórek okna, hor / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
pl: Inne opcje

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
pl: Docelowy monitor

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
pl: Docelowy obszar roboczy

en: Done
pl: Zrobione

en: Cancel
pl: Anuluj

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
pl: Ustawienia Szuflady Okien

en: Grid
pl: Siatka

en: Display
pl: Wyświetlacz

en: Workspace
pl: Obszar roboczy

en: Delete
pl: Usuń

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
pl: Układy

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
pl: Reguły okien

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
pl: Aplet

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
pl: Ogólne preferencje

en: Top-left
pl: Lewy górny

en: Top-right
pl: Prawy górny

en: Bottom-right
pl: Prawy dolny

en: Bottom-left
pl: Lewy dolny

en: Left-half
pl: Lewa połowa

en: Top-half
pl: Górna połowa

en: Right-half
pl: Prawa połowa

en: Bottom-half
pl: Dolna połowa

en: Grid size
pl: Rozmiar siatki

en: Columns
pl: Kolumny

en: Rows
pl: Wiersze

note: options
en: Options
pl: Opcje

note: swap
en: Swap windows
pl: Zamień okna

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
pl: Pokaż powiadomienia o nieprawidłowym rozmiarze okna

note: guigrid
en: Enable GUI grid
pl: Włącz GUI siatki

en: GUI grid shortcuts
pl: Skróty GUI siatki

en: Toggle GUI grid
pl: Przełącz GUI siatki

en: Add a column
pl: Dodaj kolumnę

en: Add a row
pl: Dodaj wiersz

en: Remove a column
pl: Usuń kolumnę

en: Remove a row
pl: Usuń wiersz

en: Move left
pl: Przesuń w lewo

en: Move right
pl: Przesuń w prawo

en: Move up
pl: Przesuń do góry

en: Move down
pl: Przesuń na dół

en: Shortcuts for resizing a window
pl: Skróty klawiszowe do zmiany rozmiaru okna

en: Expand horizontally (to the right)
pl: Zwiększ poziomo (do prawej)

en: Shrink horizontally (from the right)
pl: Zmniejsz poziomo (od prawej)

en: Expand vertically (down)
pl: Zwiększ pionowo (w dół)

en: Shrink vertically (from the bottom)
pl: Zmniejsz pionowo (od dołu)

en: Expand horizontally (to the left)
pl: Zwiększ poziomo (do lewej)

en: Shrink horizontally (from the left)
pl: Zmniejsz poziomo (od lewej)

en: Expand vertically (up)
pl: Zwiększ pionowo (do góry)

en: Shrink vertically (from the top)
pl: Zmniejsz pionowo (od góry)

en: Toggle resizing opposite window
pl: Zmiana rozmiaru okna znajdującego się naprzeciwko

en: Other shortcuts
pl: Inne skróty

en: Tile all windows to grid
pl: Ułóż wszystkie okna do siatki

en: Add new rule
pl: Dodaj nową regułę

note: top margin
en: Top margin
pl: Górny margines

note: left/right margin
en: Left & right margins
pl: Lewy i prawy margines

note: bottom margin
en: Bottom margin
pl: Dolny margines

note: padding
en: Window padding
pl: Margines wewnętrzny okien

en: Animation
pl: Animacja

en: Use animation
pl: Użyj animacji

en: Applet settings
pl: Ustawienia apletu

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
pl: Dodaj nowy

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
pl: Nowy układ

en: Create
pl: Stwórz

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
pl: Edycja układu

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
pl: Nazwa układu

en: Window tasks
pl: Polecenia związane z oknami

en: Add task
pl: Dodaj polecenie

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
pl: Nazwa okna - opcjonalna, do rozróżnienia wielu okien tej samej aplikacji

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
pl: Spróbuj przenieść obecne okno przed uruchomieniem nowej instancji

en: Task name
pl: Nazwa polecenia

note: - command
en: Command
pl: Polecenie

note: - wname
en: Window name
pl: Nazwa okna

en: Minimum window size exceeds target
pl: Minimalny rozmiar okna przekracza wartość docelową

note: translated strings
en: Drag position
pl: Dowolna pozycja

en: Save position
pl: Zapisz pozycję

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
pl: Naciśnij klawisz Super i przeciągnij myszką, aby ustawić dowolną pozycję. Kliknij 'Zapisz pozycję', aby zapisać.

note: window content
en: Position & anchor
pl: Pozycja i zakotwiczenie

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: On all monitors
pl: Na wszystkich monitorach

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
pl: Rozmiar, kolor i czcionka zegara

note: date font settings
en: Date font, size & color
pl: Rozmiar, kolor i czcionka daty

en: Left align text
pl: Wyrównanie tekstu do lewej

en: Use 12hr time format
pl: Zegar 12-godzinny

en: Linespacing
pl: Odstęp między wierszami

en: Super + drag
pl: Super + przeciągnięcie myszką

en: Previews Control
pl: Ustawienie Podglądu Okien

en: Run Previews
pl: Uruchom Podgląd

en: Show windows of all workspaces
pl: Pokaż okna wszystkich obszarów roboczych

en: Show window full name in tooltip
pl: Pokaż pełną nazwę okna w podpowiedzi

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
pl: Pokaż ostatnio używane

note: show tooltips section
en: Show tooltips
pl: Pokaż szczegóły

note: hide path section
en: Hide path in menu
pl: Ukryj ścieżkę do pliku

note: tooltip
en: Open
pl: Otwórz

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
pl: pólnoc

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
pl: pierwsza

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
pl: druga

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
pl: trzecia

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
pl: czwarta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
pl: piąta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
pl: szósta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
pl: siódma

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
pl: ósma

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
pl: dziewiąta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
pl: dziesiąta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
pl: jedenasta

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
pl: południe

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
pl: Ustawienia daty i czasu

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
pl: Kalendarz

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
pl: Preferencje

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
pl: Pokaż datę

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
pl: Użyj formatu 24-godzinnego

en: Text
pl: Tekst

en: Applications
pl: Aplikacje

en: Files
pl: Pliki

en: Actions
pl: Działania

en: Search
pl: Szukaj

en: Contacts
pl: Kontakty

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Application Actions
pl: Działania programu

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Other
pl: Inne

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
pl: Otwórz przy pomocy grafiki %s

en: Remove from _Dock
pl: Usuń z _doku

en: Add to _Dock
pl: Dodaj do _doku

en: Try changing search terms.
pl: Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania.

en: No Results for “%s”
pl: Brak wyników dla zapytania “%s”

en: View as Grid
pl: Wyświetla aktywatory rozmieszczone na siatce

en: View by Category
pl: Wyświetla aktywatory rozmieszczone w kategoriach

en: Search Apps
pl: Wyszukaj programy

en: Clear all
pl: Wyczyść wszystko

en: Open and search apps
pl: Otwórz i wyszukaj programy

en: Shutdown
pl: Wyłącz

en: Suspend
pl: Uśpij

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Lock
pl: Zablokuj

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Run this command…
pl: Uruchom te polecenie…

en: Default
pl: Domyślne

en: Accessories
pl: Akcesoria

en: Universal Access
pl: Dostęp uniwersalny

en: Programming
pl: Programowanie

en: Education
pl: Edukacja

en: Science
pl: Nauka

en: Games
pl: Gry

en: Graphics
pl: Grafika

en: Sound & Video
pl: Dźwięk i obraz

en: System Tools
pl: Narzędzia systemowe

en: Calculator
pl: Kalkulator

en: Calculate basic expressions.
pl: Obliczaj podstawowe działania.

en: bc is not installed
pl: bc nie jest zainstalowane

en: Click to copy result to clipboard
pl: Kliknij, aby skopiować wynik do schowka

en: Search for and run applications on your computer.
pl: Wyszukaj i uruchom programy na tym komputerze.

en: Open with %s
pl: Otwórz przy pomocy %s

en: Opens current selection using %s
pl: Otwiera obecnie wybrane przy pomocy %s

en: Open %s in default web browser
pl: Otwórz %s w domyślnej przeglądarce internetowej

en: Open %s in %s
pl: Otwórz %s w %s

en: Open this link in default browser
pl: Otwórz ten odnośnik w domyślnej przeglądarce

en: Link
pl: Odnośnik

en: Open link in default browser
pl: Otwórz odnośnik w domyślnej przeglądarce

en: Execute '%s'
pl: Uruchom '%s'

en: Run command
pl: Wykonaj polecenie

en: Find and execute arbitrary commands.
pl: Wyszukaj i wykonaj dowolne polecenia.

en: Open the selected directory
pl: Otwórz wybraną lokalizację

en: Run in Terminal
pl: Uruchom w terminalu

en: Run application or command in terminal
pl: Uruchom program lub polecenie w konsoli

en: Copy to Clipboard
pl: Skopiuj do schowka

en: Copy selection to clipboard
pl: Skopiuj zaznaczenie do schowka

en: Run
pl: Uruchom

en: Run an application, action or script
pl: Uruchom program, działanie lub skrypt

en: Set menu icon from file
pl: Ustaw ikonę menu z pliku

en: Image files
pl: Pliki graficzne

en: Any file
pl: Wszystkie pliki

en: Set icon
pl: Ustaw ikonę

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
pl: Usuń Daemon Ustawień Gnome z autostartu

en: Dim
pl: Poziom jasności

en: Brightness
pl: Jasność

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Light
pl: Światło

en: Welcome to QuickNote.
pl: Witaj w QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
pl: Tekst będzie zapisywany automatycznie podczas pisania.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
pl: Szerokość pola tekstowego.

en: Text area height
pl: Wysokość pola tekstowego.

en: Set a custom directory
pl: Ustaw własny katalog

en: Choose directory
pl: Wybierz katalog

en: Use
pl: Użyj

note: window props
en: Set text color
pl: Ustaw kolor tekstu

note: spinbuttons - labels
en: Red
pl: Czerwony

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Choose
pl: Wybierz

note: get weekday by index
en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sunday
pl: Niedziela

en: General
pl: Ogólne

note: set city section
en: City
pl: Miasto

note: show on desktop
en: Show on desktop
pl: Pokaż na pulpicie

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
pl: Pokaż dynamiczną ikonę na panelu

note: forecast
en: Show forecast in popover
pl: Pokaż prognozę pogody po kliknięciu

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
pl: Przezroczystość

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
pl: Ustaw własną pozycję (px)

en: Custom location name
pl: Własna nazwa lokalizacji

en: Please enter at least 3 characters
pl: Wpisz co najmniej 3 litery

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
pl: Ustawienia WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
pl: Uruchom WallStreet

en: Use random wallpaper
pl: Wybierz losową tapetę

en: Sync to lock-screen
pl: Synchronizuj z ekranem blokady

en: Use default wallpapers
pl: Wybierz domyśle tapety

en: Browse
pl: Przeglądaj

note: time settings section
en: Change interval
pl: Zmień odstępy czasowe

en: Hours
pl: Godziny

en: Minutes
pl: Minuty

en: Seconds
pl: Sekundy

en: Close
pl: Zamknij

en: Please log out/in to initialize
pl: Proszę się wylogować/ zalogować, aby zainicjować

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
pl: Wybierz katalog

en: Start
pl: Początek

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
pl: Przełącznik tapety obszarów roboczych automatycznie zapamiętuje, która tapeta została ustawiona dla danego obszaru roboczego

en: Applet runs without a panel icon
pl: Aplet działa bez ikony na panelu

en: Connect to Hidden Network…
pl: Połącz z ukrytą siecią…

en: Network Settings…
pl: Ustawienia sieci…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
pl: Nie można nawiązać połączenia z tą prywatną siecią wirtualną.

en: Unknown device
pl: Nieznane urządzenie

en: Unknown type: %s
pl: Nieznany rodzaj: %s

en: Virtual network: %s
pl: Sieć wirtualna: %s

en: Wired
pl: Przewodowe

en: Mobile Broadband: %s
pl: Szerokopasmowy bezprzewodowy: %s

en: Mobile Broadband
pl: Szerokopasmowy bezprzewodowy

en: This wireless network could not be connected to.
pl: Nie można nawiązać połączenia z tą siecią bezprzewodową.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
pl: Ta sieć używa szyfrowania WEP 40/64-bitowego

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
pl: Ta sieć używa szyfrowania WEP 104/128-bitowego

en: This network uses WPA encryption
pl: Ta sieć używa szyfrowania WPA

en: This network uses encryption
pl: Ta sieć używa szyfrowania

en: This network is unsecured
pl: Ta sieć jest niezabezpieczona

en: No Access Points Available
pl: Brak dostępnych punktów dostępu

en: Scanning for Access Points…
pl: Szukanie punktów dostępowych…

en: Wireless
pl: Bezprzewodowe

en: Menu Icon
pl: Ikona menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
pl: Wiersze siatki

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
pl: Kolumny siatki

en: Show Menu Label
pl: Pokaż etykietę menu

en: Menu Label
pl: Etykieta menu

en: Show Power-strip
pl: Pokaż pasek zasilania

en: Roll-over mouse
pl: Najechanie myszką

en: Show recently used items
pl: Pokazuje ostatnio używane pliki i foldery

en: Time of day in fuzzy way
pl: Aktualny czas przy użyciu słów

en: Stylish Desktop Application Menu
pl: Stylowe Menu Aplikacji

en: Brightness Controller
pl: Kontrola jasności

en: Quick & Easy Notes
pl: Proste i Szybkie Notatki

en: Show weather & forecast
pl: Pokaż prognozę pogody

en: Set hotcorner actions
pl: Przypisz akcje do aktywnych narożników

en: Workspace indicator and window list
pl: Wskaźnik obszaru roboczego i lista okien

en: Set a different wallpaper per workspace
pl: Ustaw inną tapetę dla każdego obszaru roboczego

en: Network Applet
pl: Aplet Sieć
