budgie-extras 10.4 - en to pt_PT translation catalogue (395 entries)

en: Restore all items
pt_PT: Restaurar todos os itens

en: Delete all items
pt_PT: Eliminar todos os itens

en: No
pt_PT: Não

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Really restore all items?
pt_PT: Restaurar todos os itens?

en: Really delete all items?
pt_PT: Eliminar todos os itens?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
pt_PT: Lixo

en: Go to applet options
pt_PT: Ir para as opções da mini-aplicação

en: Trash Settings
pt_PT: Opções do Lixo

note: Sorting section
en: Sort
pt_PT: Ordenar

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Oldest First
pt_PT: Mais antigo primeiro

en: Newest First
pt_PT: Mais recente primeiro

en: Return to main view
pt_PT: Voltar à vista principal

en: Restore item
pt_PT: Restaurar item

en: Delete item
pt_PT: Eliminar item

en: Path: %s
pt_PT: Caminho: %s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
pt_PT: Eliminado em: %s

en: Restore this item?
pt_PT: Restaurar este item?

en: Delete this item?
pt_PT: Eliminar este item?

en: Desktop
pt_PT: Ambiente de trabalho

en: Unable to access trash for '%s': %s
pt_PT: Incapaz de aceder ao lixo para '%s': %s

en: Error moving to trash:
pt_PT: Erro ao mover para o lixo:

en: Empty Trash
pt_PT: Esvaziar o Lixo

en: Unable to permanently delete '%s': %s
pt_PT: Incapaz de eliminar permanentemente '%s': %s

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Unable to restore '%s' to %s: %s
pt_PT: Incapaz de restaurar '%s' para %s: %s

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
pt_PT: Não configurado

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
pt_PT: Classe de janela da janela a lançar

en: mandatory
pt_PT: obrigatório

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
pt_PT: Tamanho da grelha - colunas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
pt_PT: Tamanho da grelha - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
pt_PT: Posição do destino da janela na grelha - horizontalmente

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
pt_PT: Posição do destino da janela na grelha - verticalmente

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
pt_PT: Tamanho da janela - colunas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
pt_PT: Tamanho da janela - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
pt_PT: Monitor de destino, a predefinição é o monitor ativo

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
pt_PT: Área de trabalho de destino, a predefinição é a área de trabalho ativa

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
pt_PT: Aplicação

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
pt_PT: Grupo de classe WM

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
pt_PT: Clique numa janela para ir buscar a WM-class

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
pt_PT: Posição e tamanho da janela

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
pt_PT: Tamanho da grelha; colunas e linhas

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
pt_PT: Posição da janela de destino, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
pt_PT: Extensão da célula da janela, hor / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
pt_PT: Monitor de destino

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
pt_PT: Área de trabalho de destino

en: Done
pt_PT: Concluído

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
pt_PT: Controlo do Window Shuffler

en: Replace window-rule
pt_PT: Substituir a regra da janela

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
pt_PT: Guardar alterações à regra da janela

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
pt_PT: Guardar alterações à renomeada regra da janela

en: Grid
pt_PT: Grelha

en: Span
pt_PT: Estender

en: Display
pt_PT: Exibir

en: Workspace
pt_PT: Área de trabalho

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: windowrule
pt_PT: regra da janela

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
pt_PT: Mosaico

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
pt_PT: Mosaico e atalhos de janela

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
pt_PT: Esquemas

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
pt_PT: Janela automática e predefinições de aplicação

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
pt_PT: Regras de janela

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
pt_PT: Definir onde as janelas da aplicação devem ser abertas

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
pt_PT: Mini-aplicação

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
pt_PT: Definições do Shuffler

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
pt_PT: Preferências gerais

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
pt_PT: Usar o edge-tiling avançado Shuffler drag-snap

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
pt_PT: Control + arrastar redimensiona em mosaico uma janela para 2/5 da largura do ecrã

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
pt_PT: O Alt + arrastar redimensiona em mosaico uma janela para 3/5 da largura do ecrã

en: This will disable built-in edge-tiling
pt_PT: Isto irá desativar o edge-tiling incorporado

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
pt_PT: Quarto básico e meio mosaico

en: Top-left
pt_PT: Superior esquerdo

en: Top-right
pt_PT: Superior direito

en: Bottom-right
pt_PT: Inferior direito

en: Bottom-left
pt_PT: Inferior esquerdo

en: Left-half
pt_PT: Metade-esquerda

en: Top-half
pt_PT: Metade-superior

en: Right-half
pt_PT: Metade-dirteita

en: Bottom-half
pt_PT: Metade-inferior

en: Toggle maximize
pt_PT: Maximizar

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
pt_PT: Redimensionamento e janelas em movimento numa grelha personalizada

en: Grid size
pt_PT: Tamanho da grelha

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Rows
pt_PT: Linhas

note: options
en: Options
pt_PT: Opções

note: sticky
en: Resize opposite window
pt_PT: Redimensionar a janela oposta

note: swap
en: Swap windows
pt_PT: Trocar janelas

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
pt_PT: Mostrar notificação no tamanho incorreto da janela

note: guigrid
en: Enable GUI grid
pt_PT: Ativar a grelha GUI

en: GUI grid shortcuts
pt_PT: Atalhos de grelha GUI

en: Toggle GUI grid
pt_PT: Alternar a grelha GUI

en: Add a column
pt_PT: Adicionar uma coluna

en: Add a row
pt_PT: Adicionar uma linha

en: Remove a column
pt_PT: Remover uma coluna

en: Remove a row
pt_PT: Remover uma linha

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
pt_PT: Atalhos para mover uma janela para a célula da grelha mais próxima

en: Move left
pt_PT: Mover à esquerda

en: Move right
pt_PT: Mover à direita

en: Move up
pt_PT: Mover para cima

en: Move down
pt_PT: Mover para baixo

en: Shortcuts for resizing a window
pt_PT: Atalhos para redimensionar uma janela

en: Expand horizontally (to the right)
pt_PT: Expandir horizontalmente (à direita)

en: Shrink horizontally (from the right)
pt_PT: Reduzir horizontalmente (da direita)

en: Expand vertically (down)
pt_PT: Expandir verticalmente (abaixo)

en: Shrink vertically (from the bottom)
pt_PT: Reduzir verticalmente (de baixo)

en: Expand horizontally (to the left)
pt_PT: Expandir horizontalmente (à esquerda)

en: Shrink horizontally (from the left)
pt_PT: Reduzir horizontalmente (da esquerda)

en: Expand vertically (up)
pt_PT: Expandir verticalmente (acima)

en: Shrink vertically (from the top)
pt_PT: Reduzir verticalmente (de cima)

en: Toggle resizing opposite window
pt_PT: Alternar o redimensionamento da janela oposta

en: Other shortcuts
pt_PT: Outros atalhos

en: Tile all windows to grid
pt_PT: Arrume todas as janelas na grelha

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
pt_PT: Alternar esquemas da lista rápida e gestor

en: Setup now
pt_PT: Configurar agora

en: Stored rules
pt_PT: Regras armazenadas

en: Add new rule
pt_PT: Adicionar nova regra

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
pt_PT: Margens entre a grelha virtual e os limites do ecrã

note: top margin
en: Top margin
pt_PT: Margem superior

note: left/right margin
en: Left & right margins
pt_PT: Margens esquerda e direita

note: bottom margin
en: Bottom margin
pt_PT: Margem inferior

note: padding header
en: Padding
pt_PT: Preenchimento

note: padding
en: Window padding
pt_PT: Preenchimento de janela

en: Animation
pt_PT: Animação

en: Use general animation settings
pt_PT: Usar definições gerais de animação

en: Use animation
pt_PT: Usar animação

en: Applet settings
pt_PT: Definições de Mini-aplicações

en: Applet popover content
pt_PT: Conteúdo do 'popover' da mini-aplicação

en: Show popover on hover (without click)
pt_PT: Mostrar 'popover' ao pairar o rato (sem clique)

en: Synchronize grid size
pt_PT: Sincronizar o tamanho da grelha

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
pt_PT: Atualização do tamanho da grelha para movimentação e redimensionamento para o último esquema escolhido

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
pt_PT: Tamanho de antevisão do esquema (largura em px)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
pt_PT: A mini-aplicação precisa de estar no painel para ver as alterações

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
pt_PT: Adicionar novo

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
pt_PT: Novo esquema

en: Create
pt_PT: Criar

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
pt_PT: Editar esquema

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
pt_PT: Nome do esquema

en: Window tasks
pt_PT: Tarefas de janela

en: Add task
pt_PT: Adicionar tarefa

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
pt_PT: Comando para iniciar janela ou aplicação

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
pt_PT: Nome da janela - opcional, para distinguir múltiplas janelas da mesma aplicação

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
pt_PT: Tente mover uma janela existente antes de iniciar uma nova instância

en: Task name
pt_PT: Nome da tarefa

note: - command
en: Command
pt_PT: Comando

note: - wname
en: Window name
pt_PT: Nome da janela

en: Test
pt_PT: Testar

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
pt_PT: O Drag-snap substituiu o edge-tiling incorporado. Para escolher o sistema edge-tiling incorporado, prima "Incorporado".

en: Built-in
pt_PT: Incorporado

en: Minimum window size exceeds target
pt_PT: O tamanho mínimo da janela excede o destino

en: Open Shuffler settings
pt_PT: Abrir definições do Shuffler

en: Shuffler warning
pt_PT: Aviso do Shuffler

en: Please activate Window Shuffler
pt_PT: Ative o Window Shuffler

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
pt_PT: Trocar a posição e tamanho das duas janelas mais recentemente focadas

en: Shuffle remaining windows to the layout
pt_PT: Baralhar as janelas restantes para o esquema

en: Toggle mode
pt_PT: Modo de alternar

note: translated strings
en: Drag position
pt_PT: Arrastar posição

en: Save position
pt_PT: Guardar posição

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
pt_PT: Ativar Super + arrastar para definir a posição de tempo. Clique em 'Guardar posição' para guardar.

note: window content
en: Position & anchor
pt_PT: Posição e âncora

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: On all monitors
pt_PT: Em todos os monitores

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
pt_PT: Âncora, o tempo vai expandir/encolher em/de direção oposta.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
pt_PT: Fonte, tamanho e cor da hora

note: date font settings
en: Date font, size & color
pt_PT: Fonte, tamanho e cor da data

en: Left align text
pt_PT: Texto alinhado à esquerda

en: Use 12hr time format
pt_PT: Usar o formato de 12h

en: Linespacing
pt_PT: Espaço entre linhas

en: Super + drag
pt_PT: Super  + arrastar

en: Previews Control
pt_PT: Controlo de pré-visualizações

en: Run Previews
pt_PT: Executar pré-visualizações

en: Show windows of all workspaces
pt_PT: Mostrar janelas de todas as áreas de trabalho

en: Show window full name in tooltip
pt_PT: Mostrar o nome completo da janela na dica

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
pt_PT: Mostrar o último usado

note: show tooltips section
en: Show tooltips
pt_PT: Mostrar dicas de ferramentas

note: hide path section
en: Hide path in menu
pt_PT: Ocultar caminho no menu

note: tooltip
en: Open
pt_PT: Abrir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
pt_PT: meia-noite

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
pt_PT: um

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
pt_PT: dois

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
pt_PT: três

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
pt_PT: quatro

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
pt_PT: cinco

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
pt_PT: seis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
pt_PT: sete

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
pt_PT: oito

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
pt_PT: nove

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
pt_PT: dez

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
pt_PT: onze

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
pt_PT: meio-dia

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
pt_PT: um pouco depois das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
pt_PT: passa dez das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
pt_PT: um quarto depois das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
pt_PT: passa vinte das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
pt_PT: passa quase meia hora das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
pt_PT: passa meia hora das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
pt_PT: falta vinte e cinco para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
pt_PT: falta vinte para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
pt_PT: falta um quarto para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
pt_PT: falta dez para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
pt_PT: quase %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
pt_PT: Definições de data e hora

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
pt_PT: Calendário

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
pt_PT: Preferências

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
pt_PT: Mostrar data

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
pt_PT: Usar formato 24 horas

en: Text
pt_PT: Texto

en: Applications
pt_PT: Aplicações

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Contacts
pt_PT: Contactos

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Application Actions
pt_PT: Ações de aplicações

en: Bookmarks
pt_PT: Marcadores

en: Other
pt_PT: Outros

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
pt_PT: Abrir com gráficos %s

en: Remove from _Dock
pt_PT: Remover da _Doca

en: Add to _Dock
pt_PT: Adicionar à _Doca

en: Try changing search terms.
pt_PT: Tente mudar os termos de pesquisa.

en: No Results for “%s”
pt_PT: Sem resultados para "%s"

en: View as Grid
pt_PT: Ver em Grelha

en: View by Category
pt_PT: Ver por Categoria

en: Search Apps
pt_PT: Procurar Aplicações

en: Clear all
pt_PT: Limpar tudo

en: Open and search apps
pt_PT: Abrir e pesquisar aplicações

en: Shutdown
pt_PT: Encerrar

en: Suspend
pt_PT: Suspender

en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Lock
pt_PT: Bloquear

en: Logout
pt_PT: Terminar sessão

en: Run this command…
pt_PT: Executar este comando…

en: Default
pt_PT: Predefinido

en: Accessories
pt_PT: Acessórios

en: Universal Access
pt_PT: Acesso universal

en: Programming
pt_PT: Programação

en: Education
pt_PT: Educação

en: Science
pt_PT: Ciência

en: Games
pt_PT: Jogos

en: Graphics
pt_PT: Gráficos

en: Sound & Video
pt_PT: Som e Vídeo

en: Office
pt_PT: Produtividade

en: System Tools
pt_PT: Ferramentas do Sistema

en: Calculator
pt_PT: Calculadora

en: Calculate basic expressions.
pt_PT: Calcule expressões básicas.

en: bc is not installed
pt_PT: O bc não está instalado

en: Click to copy result to clipboard
pt_PT: Clicar para copiar resultado para a área de transferência

en: Search for and run applications on your computer.
pt_PT: Procure e execute aplicações no seu computador.

en: Open with %s
pt_PT: Abrir com %s

en: Opens current selection using %s
pt_PT: Abre a seleção atual com %s

en: Open %s in default web browser
pt_PT: Abrir %s no navegador web predefinido

en: Open %s in %s
pt_PT: Abrir %s no %s

en: Open this link in default browser
pt_PT: Abrir esta ligação no navegador predefinido

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Open link in default browser
pt_PT: Abrir ligação no navegador de internet predefinido

en: Execute '%s'
pt_PT: Executar '%s'

en: Run command
pt_PT: Executar comando

en: Find and execute arbitrary commands.
pt_PT: Encontre e execute comandos arbitrários.

en: Open the selected directory
pt_PT: Abrir o diretório selecionado

en: Folder Bookmarks
pt_PT: Pasta dos marcadores

en: Bookmarked Folders
pt_PT: Pastas adicionadas aos marcadores

note: Check for Special Directories
en: Home
pt_PT: Pasta pessoal

en: Recent
pt_PT: Recentes

en: Run in Terminal
pt_PT: Executar no Terminal

en: Run application or command in terminal
pt_PT: Executar uma aplicação ou comando no terminal

en: Copy to Clipboard
pt_PT: Copiar para a área de transferência

en: Copy selection to clipboard
pt_PT: Copiar a seleção para a área de transferência

en: Run
pt_PT: Executar

en: Run an application, action or script
pt_PT: Executar uma aplicação, ação ou script

en: Set menu icon from file
pt_PT: Definir o ícone de menu a partir de ficheiro

en: Image files
pt_PT: Ficheiros de imagem

en: Any file
pt_PT: Qualquer ficheiro

en: Set icon
pt_PT: Definir ícone

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
pt_PT: Remova o plugin de cores do Gnome Settings Daemon da inicialização automática

en: Dim
pt_PT: Escuro

en: Brightness
pt_PT: Luminosidade

en: Temperature
pt_PT: Temperatura

en: Light
pt_PT: Luz

en: Welcome to QuickNote.
pt_PT: Bem-vindo ao NotasRápidas.

en: Text will be saved automatically while typing.
pt_PT: O texto será guardado automaticamente enquanto escreve.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
pt_PT: Largura da área de texto

en: Text area height
pt_PT: Altura da área de texto

en: Set a custom directory
pt_PT: Definir um diretório personalizado

en: Choose directory
pt_PT: Escolha um diretório

en: Use
pt_PT: Utilizar

note: window props
en: Set text color
pt_PT: Definir cor do texto

note: spinbuttons - labels
en: Red
pt_PT: Vermelho

en: Green
pt_PT: Verde

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Choose
pt_PT: Escolha

note: get weekday by index
en: Monday
pt_PT: Segunda

en: Tuesday
pt_PT: Terça

en: Wednesday
pt_PT: Quarta

en: Thursday
pt_PT: Quinta

en: Friday
pt_PT: Sexta

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: General
pt_PT: Geral

note: set city section
en: City
pt_PT: Cidade

note: show on desktop
en: Show on desktop
pt_PT: Mostrar no ambiente de trabalho

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
pt_PT: Mostrar ícone do painel dinâmico

note: forecast
en: Show forecast in popover
pt_PT: Mostrar previsão instantânea

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
pt_PT: Transparência

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
pt_PT: Definir posição personalizada (px)

en: Custom location name
pt_PT: Nome do local personalizado

en: Please enter at least 3 characters
pt_PT: Por favor insira pelo menos 3 caracteres

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
pt_PT: Controlo do WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
pt_PT: Executar o Wallstreet

en: Use random wallpaper
pt_PT: Usar papel de parede aleatório

en: Sync to lock-screen
pt_PT: Sincronizar com a ecrã de bloqueio

en: Use default wallpapers
pt_PT: Utilizar papéis de parede predefinidos

en: Browse
pt_PT: Explorar

note: time settings section
en: Change interval
pt_PT: Intervalo de mudança

en: Hours
pt_PT: Horas

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: Seconds
pt_PT: Segundos

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Please log out/in to initialize
pt_PT: Sair/entrar para iniciar

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
pt_PT: Selecione um diretório

en: Hotcorners settings
pt_PT: Definições dos cantos ativos

en: Activate hotcorners
pt_PT: Ativar cantos

en: Corner settings
pt_PT: Definições dos cantos

en: Click a spot to edit
pt_PT: Clique num local para editar

en: General configuration
pt_PT: Configuração geral

note: Delay section
en: Delay
pt_PT: Atraso

note: Pressure section
en: Pressure
pt_PT: Pressão

en: Enter a command here
pt_PT: Introduza um comando aqui

en: Toggle hotcorner on-off
pt_PT: Ativar-desativar canto ativo

en: Set a custom command
pt_PT: Definir um comando personalizado

en: Available dropdown items changed
pt_PT: Os itens suspensos disponíveis foram alterados

en: please restart settingswindow
pt_PT: reiniciar definições de janela

en: Show Desktop
pt_PT: Mostrar área de trabalho

en: Exposé all windows
pt_PT: Expor todas as janelas

en: Exposé current application
pt_PT: Expor a aplicação atual

en: Budgie Desktop Settings
pt_PT: Definições do Budgie

en: Lock screen
pt_PT: Bloquear ecrã

en: Toggle Shuffler GUI
pt_PT: Alternar GUI do Shuffler

en: All windows in grid
pt_PT: Todas as janelas numa grelha

en: Window to topleft
pt_PT: Janela no canto superior esquerdo

en: Window to topright
pt_PT: Janela no canto superior direito

en: Window to bottomright
pt_PT: Janela no canto inferior direito

en: Window to bottomleft
pt_PT: Janela no canto inferior esquerdo

en: Toggle Raven - AppletView
pt_PT: Alternar Raven - Vista de mini-aplicação

en: Toggle Raven - Notifications
pt_PT: Alternar Raven - Notificações

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
pt_PT: As definições dos cantos ativos também estão disponíveis através do menu da área de trabalho

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
pt_PT: Automático

en: Scroll over panel icon to change workspace
pt_PT: Rolar sobre o ícone do painel para alterar a área de trabalho

en: Reverse Scroll Direction
pt_PT: Inverter a direção de rolagem

note: strings
en: Stop
pt_PT: Parar

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
pt_PT: O alternador da área de trabalho do papel de parede lembra-se automaticamente qual o papel de parede que foi definido por área de trabalho

en: Applet runs without a panel icon
pt_PT: Mini-aplicação é executada sem um ícone no painel

en: Connect to Hidden Network…
pt_PT: Ligar a rede escondida…

en: Network Settings…
pt_PT: Definições de Rede…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
pt_PT: Não é possível ligar a esta VPN.

en: Unknown device
pt_PT: Dispositivo desconhecido

en: Unknown type: %s
pt_PT: Tipo desconhecido: %s

en: Virtual network: %s
pt_PT: Rede virtual: %s

en: Wired
pt_PT: Com fios

en: Mobile Broadband: %s
pt_PT: Banda larga móvel: %s

en: Mobile Broadband
pt_PT: Banda larga móvel

en: This wireless network could not be connected to.
pt_PT: Impossível ligar à rede sem fios.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
pt_PT: Esta rede usa encriptação WEP 40/64-bit

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
pt_PT: Esta rede usa encriptação WEP 104/128-bit

en: This network uses WPA encryption
pt_PT: Esta rede usa encriptação WPA

en: This network uses encryption
pt_PT: Esta rede usa encriptação

en: This network is unsecured
pt_PT: Esta rede não está protegida

en: No Access Points Available
pt_PT: Sem pontos de acesso disponivel

en: Scanning for Access Points…
pt_PT: À procura de Pontos de acesso…

en: Wireless
pt_PT: Sem fios

en: Menu Icon
pt_PT: Ícone do Menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
pt_PT: Linhas da grelha

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
pt_PT: Colunas da grelha

en: Show Menu Label
pt_PT: Mostrar Nome do Menu

en: Menu Label
pt_PT: Nome do Menu

en: Show Power-strip
pt_PT: Mostrar régua de energia

en: Roll-over mouse
pt_PT: Passar o rato por cima

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
pt_PT: Ajustar Categoria
    Espaçamento

en: Place a window in a predefined layout
pt_PT: Colocar uma janela num esquema predefinido

en: Show recently used items
pt_PT: Mostrar itens usados recentemente

en: Time of day in fuzzy way
pt_PT: Hora do dia de forma difusa

en: Stylish Desktop Application Menu
pt_PT: Menu da ambiente de trabalho elegante

en: Brightness Controller
pt_PT: Controlador de luminosidade

en: Quick & Easy Notes
pt_PT: Notas rápidas e fáceis

en: Show weather & forecast
pt_PT: Mostrar previsão do tempo

en: Budgie Hotcorners Settings
pt_PT: Definições de cantos ativos Budgie

en: Settings control application for hotcorners
pt_PT: Aplicação de controlo de definições para cantos ativos

en: Budgie Hotcorners
pt_PT: Cantos ativos Budgie

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
pt_PT: Inicia o processo de cantos ativos-budgie

en: Set hotcorner actions
pt_PT: Definir ações de cantos ativos

en: Workspace indicator and window list
pt_PT: Indicador de área de trabalho e lista de janelas

en: Set a different wallpaper per workspace
pt_PT: Definir um papel de parede diferente por área de trabalho

en: Network Applet
pt_PT: Mini-aplicação de Rede
