budgie-extras 10.4 - en to ru translation catalogue (237 entries)

en: Restore all items
ru: Восстановить все элементы

en: Delete all items
ru: Удалить все элементы

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Really restore all items?
ru: Точно восстановить все предметы?

en: Really delete all items?
ru: Точно удлаить все предметы?

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
ru: Корзина

en: Go to applet options
ru: Перейти к параметрам апплета

en: Trash Settings
ru: Настройки корзины

note: Sorting section
en: Sort
ru: Сортировать

en: Type
ru: Тип

en: Oldest First
ru: Сначала старые

en: Newest First
ru: Сначала новые

en: Return to main view
ru: Вернуться к основному виду

en: Restore item
ru: Восстановить элемент

en: Delete item
ru: Удалить элемент

en: Path: %s
ru: Путь: %s

en: Restore this item?
ru: Восстановить этот элемент?

en: Delete this item?
ru: Удалить этот элемент?

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Unable to access trash for '%s': %s
ru: Невозможно получить доступ к корзине для '%s': %s

en: Error moving to trash:
ru: Ошибка при перемещении в корзину:

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Unable to permanently delete '%s': %s
ru: Невозможно безвозвратно удалить '%s': %s

en: Restore
ru: Восстановить

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
ru: Не задано

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
ru: Размер сетки - столбцы

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
ru: Размер сетки - строки

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Done
ru: Готово

en: Cancel
ru: Отмена

en: Grid
ru: Сетка

en: Display
ru: Дисплей

en: Workspace
ru: Рабочее место

en: Delete
ru: Удалить

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
ru: Плитка

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
ru: Апплет

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
ru: Общие настройки

en: Top-left
ru: Верхний левый

en: Top-right
ru: Верхний правый

en: Bottom-right
ru: Нижний правый

en: Bottom-left
ru: Нижний левый

en: Left-half
ru: Левая часть

en: Top-half
ru: Верхняя часть

en: Right-half
ru: Правая часть

en: Bottom-half
ru: Нижняя часть

en: Grid size
ru: Размер сетки

en: Columns
ru: Колонки

en: Rows
ru: Строки

note: options
en: Options
ru: Параметры

note: sticky
en: Resize opposite window
ru: Изменение размера противоположного окна

note: swap
en: Swap windows
ru: Поменять окна местами

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
ru: Отображать уведомление о неправильном размере окна

note: guigrid
en: Enable GUI grid
ru: Включить сетку графического интерфейса пользователя

en: Add a column
ru: Добавить колонку

en: Add a row
ru: Добавить строку

en: Remove a column
ru: Удалить колонку

en: Remove a row
ru: Удалить строку

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
ru: Ярлыки для перемещения окна в ближайшую ячейку сетки

en: Move left
ru: Переместить влево

en: Move right
ru: Переместить вправо

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: Shortcuts for resizing a window
ru: Быстрые клавиши для изменения размера окна

en: Expand horizontally (to the right)
ru: Развернуть по горизонтали (вправо)

en: Shrink horizontally (from the right)
ru: Уменьшить по горизонтали (справа)

en: Shrink vertically (from the bottom)
ru: Уменьшить по вертикали (снизу)

en: Shrink horizontally (from the left)
ru: Уменьшить по горизонтали (слева)

en: Shrink vertically (from the top)
ru: Уменьшить по вертикали (сверху)

en: Setup now
ru: Настроить сейчас

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

note: top margin
en: Top margin
ru: Верхняя граница

note: bottom margin
en: Bottom margin
ru: Нижняя граница

en: Animation
ru: Анимация

en: Use general animation settings
ru: Использовать общие настройки анимации

en: Use animation
ru: Использовать анимацию

en: Create
ru: Создать

en: Add task
ru: Добавить задачу

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Use 12hr time format
ru: Использовать 12-часовой формат времени

note: hrs to double digits
en: AM
ru: ДП

en: PM
ru: ПП

en: Previews Control
ru: Управление предварительным просмотром

note: show tooltips section
en: Show tooltips
ru: Показать всплывающие подсказки

note: hide path section
en: Hide path in menu
ru: Скрыть путь в меню

note: tooltip
en: Open
ru: Открыть

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
ru: полночь

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
ru: один

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
ru: два

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
ru: три

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
ru: четыре

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
ru: пять

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
ru: шесть

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
ru: семь

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
ru: восемь

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
ru: девять

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
ru: десять

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
ru: одиннадцать

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
ru: полдень

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
ru: Настройка даты и времени

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
ru: Календарь

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
ru: Настройки

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
ru: Показывать дату

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
ru: Использовать 24-часовой формат

en: Text
ru: Текст

en: Applications
ru: Приложения

en: Files
ru: Файлы

en: Actions
ru: Действия

en: Search
ru: Поиск

en: Contacts
ru: Контакты

en: Internet
ru: Интернет

en: Settings
ru: Параметры

en: Application Actions
ru: Действия приложения

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Other
ru: Прочие

en: Remove from _Dock
ru: Убрать из _док-панели

en: Add to _Dock
ru: Добавить на _док-панель

en: Try changing search terms.
ru: Попробуйте изменить запрос.

en: No Results for “%s”
ru: Нет результатов по запросу «%s»

en: View as Grid
ru: В виде таблицы

en: View by Category
ru: В виде категорий

en: Search Apps
ru: Поиск приложений

en: Clear all
ru: Очистить все

en: Open and search apps
ru: Откройте и ищите приложения

en: Shutdown
ru: Выключить

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Restart
ru: Перезагрузка

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Logout
ru: Выйти

en: Run this command…
ru: Выполнить команду…

en: Default
ru: По умолчанию

en: Programming
ru: Программирование

en: Education
ru: Образование

en: Games
ru: Игры

en: Graphics
ru: Графика

en: Sound & Video
ru: Звук и видео

en: Office
ru: Офис

en: System Tools
ru: Системные инструменты

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Calculate basic expressions.
ru: Вычислить основные выражения.

en: bc is not installed
ru: bc не установлена

en: Click to copy result to clipboard
ru: Нажмите, чтобы скопировать результат в буфер обмена

en: Search for and run applications on your computer.
ru: Найти и запустить приложения на этом компьютере.

en: Open with %s
ru: Открыть в %s

en: Opens current selection using %s
ru: Открыть выделенное с помощью %s

en: Open %s in default web browser
ru: Открыть %s в браузере по умолчанию

en: Open %s in %s
ru: Открыть %s в %s

en: Open this link in default browser
ru: Открыть эту ссылку в браузере по умолчанию

en: Link
ru: Ссылка

en: Open link in default browser
ru: Открыть ссылку в браузере по умолчанию

en: Execute '%s'
ru: Выполнить «%s»

en: Run command
ru: Выполнить команду

en: Find and execute arbitrary commands.
ru: Найти и выполнить произвольную команду.

en: Open the selected directory
ru: Открыть выбранный каталог

note: Check for Special Directories
en: Home
ru: Главная

en: Recent
ru: Недавние

en: Run in Terminal
ru: Запустить в терминале

en: Run application or command in terminal
ru: Запустить приложение или команду в терминале

en: Copy to Clipboard
ru: Копировать

en: Copy selection to clipboard
ru: Копировать выделенное

en: Run
ru: Выполнить

en: Run an application, action or script
ru: Запустить приложение, действие или скрипт

en: Set menu icon from file
ru: Выбрать значок меню из файла

en: Image files
ru: Файлы изображений

en: Any file
ru: Все файлы

en: Set icon
ru: Установить значок

en: Brightness
ru: Яркость

en: Temperature
ru: Температура

en: Welcome to QuickNote.
ru: Добро пожаловать в QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
ru: Текст будет сохраняться автоматически при наборе.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
ru: Ширина текстового поля

en: Text area height
ru: Высота текстового поля

en: Set a custom directory
ru: Установить пользовательский каталог

en: Choose directory
ru: Выбрать каталог

note: window props
en: Set text color
ru: Установить цвет текста

note: spinbuttons - labels
en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Choose
ru: Выбрать

note: get weekday by index
en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: General
ru: Общие

note: set city section
en: City
ru: Город

note: show on desktop
en: Show on desktop
ru: Показать на рабочем столе

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
ru: Показать значок динамической панели

note: forecast
en: Show forecast in popover
ru: Показать прогноз во всплывающем окне

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
ru: Прозрачность

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
ru: Установить пользовательское положение (px)

en: Custom location name
ru: Пользовательское название местоположения

en: Please enter at least 3 characters
ru: Пожалуйста, введите не менее 3 символов

en: Use random wallpaper
ru: Использовать случайные обои

en: Sync to lock-screen
ru: Синхронизировать с экраном блокировки

en: Use default wallpapers
ru: Использовать обои по умолчанию

en: Browse
ru: Обзор

en: Hours
ru: Часы

en: Minutes
ru: Минуты

en: Seconds
ru: Секунды

en: Close
ru: Закрыть

en: Please log out/in to initialize
ru: Пожалуйста, выйдите/войдите, чтобы инициализировать

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
ru: Выбрать каталог

note: Action label
en: Action
ru: Действие

en: To prevent unintended activation, use:
ru: Чтобы предотвратить непреднамеренную активацию, используйте:

en: Delay
ru: Задержка

en: Start
ru: Начало

en: Connect to Hidden Network…
ru: Подключиться к скрытой сети…

en: Network Settings…
ru: Параметры сети…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
ru: Эта виртуальная приватная сеть не может быть подключена.

en: Unknown device
ru: Неизвестное устройство

en: Unknown type: %s
ru: Неизвестный тип: %s

en: Virtual network: %s
ru: Виртуальная сеть: %s

en: Wired
ru: Проводное

en: Mobile Broadband: %s
ru: Мобильная сеть: %s

en: Mobile Broadband
ru: Мобильная сеть

en: Modem
ru: Модем

en: This wireless network could not be connected to.
ru: Эта беспроводная сеть не может быть подключена.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
ru: Эта сеть использует 40/64-битное WEP-шифрование

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
ru: Эта сеть использует 104/128-битное WEP-шифрование

en: This network uses WPA encryption
ru: Эта сеть использует WPA-шифрование

en: This network uses encryption
ru: Эта сеть использует шифрование

en: This network is unsecured
ru: Эта сеть небезопасна

en: No Access Points Available
ru: Нет доступных точек доступа

en: Scanning for Access Points…
ru: Сканирование доступных точек…

en: Wireless
ru: Беспроводная сеть

en: Menu Icon
ru: Значок меню

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
ru: Строки сетки

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
ru: Столбцы сетки

en: Show Menu Label
ru: Показывать подпись меню

en: Menu Label
ru: Подпись меню

en: Roll-over mouse
ru: Активация при наведении мыши

en: Workspace indicator and window list
ru: Индикатор рабочей области и список окон

en: Set a different wallpaper per workspace
ru: Установить разные обои для каждой рабочей области

en: Network Applet
ru: Сетевой апплет
