budgie-extras 10.4 - en to sr_RS translation catalogue (216 entries)

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
sr_RS: Смеће

en: Empty Trash
sr_RS: Isprazni kantu

en: Restore
sr_RS: Povrati

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
sr_RS: Razno

en: Cancel
sr_RS: Poništi

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
sr_RS: Windows Shuffler Kontrole

en: Top-left
sr_RS: Gornje levo

en: Top-right
sr_RS: Gornje desno

en: Bottom-right
sr_RS: Donje desno

en: Bottom-left
sr_RS: Donje levo

en: Left-half
sr_RS: Leva polovina

en: Top-half
sr_RS: Gornja polovina

en: Right-half
sr_RS: Desna polovina

en: Bottom-half
sr_RS: Donja polovina

en: Columns
sr_RS: Kolumne

en: Rows
sr_RS: redovi

note: swap
en: Swap windows
sr_RS: Zameni prozore

en: Add a column
sr_RS: Dodaj stupac

en: Add a row
sr_RS: Dodaj red

en: Remove a column
sr_RS: Ukloni stupac

en: Remove a row
sr_RS: Ukloni red

en: Move left
sr_RS: Pomeri levo

en: Move right
sr_RS: Pomeri desno

en: Move up
sr_RS: Pomeri gore

en: Move down
sr_RS: Pomeri dole

en: Expand horizontally (to the right)
sr_RS: Ekspanzija horizontalno (ka desno)

en: Shrink horizontally (from the right)
sr_RS: Smanji horizontalno (od desno)

en: Expand vertically (down)
sr_RS: Ekspanzija vertikalno (dole)

en: Shrink vertically (from the bottom)
sr_RS: Smanji vertikalno (od dole)

en: Expand horizontally (to the left)
sr_RS: Ekspanzija horizontalno (ka levo)

en: Shrink horizontally (from the left)
sr_RS: Smanji horizontalno (od levo)

en: Expand vertically (up)
sr_RS: Ekspanzija vertikalno (gore)

en: Shrink vertically (from the top)
sr_RS: Smanji vertikalno (od gore)

en: Tile all windows to grid
sr_RS: Posloži sve prozore u okviru grid-a

note: padding
en: Window padding
sr_RS: Prozorski razmak

note: - command
en: Command
sr_RS: Наредба

note: translated strings
en: Drag position
sr_RS: Prevuci poziciju

en: Save position
sr_RS: Sačuvaj poziciju

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
sr_RS: Omogući Super + prevlačenje da podesite poziciju vremena. Kliknet ,,Sačuvaj poziciju" da sačuvate.

note: window content
en: Position & anchor
sr_RS: Pozicije

en: Automatic
sr_RS: Aутоматски

en: On all monitors
sr_RS: Na svim monitorima

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
sr_RS: Font vremena, veličina & boja

note: date font settings
en: Date font, size & color
sr_RS: Font datuma, veličina & boja

en: Left align text
sr_RS: Složi tekst na levu stranu

en: Use 12hr time format
sr_RS: Koristi 12 časovni format.

en: Previews Control
sr_RS: Kontrola pregleda

en: Run Previews
sr_RS: Pokreni preglede

en: Show windows of all workspaces
sr_RS: Prikaži prozore svih radnih površina

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
sr_RS: Prikaži poslednje korišćeno

note: show tooltips section
en: Show tooltips
sr_RS: Prikaži korisne poruke

note: hide path section
en: Hide path in menu
sr_RS: Sakrij putanju u meniju

note: tooltip
en: Open
sr_RS: Otvori

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
sr_RS: ponoć

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
sr_RS: jedan

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
sr_RS: dva

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
sr_RS: tri

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
sr_RS: ćetiri

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
sr_RS: pet

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
sr_RS: šest

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
sr_RS: sedam

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
sr_RS: osam

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
sr_RS: devet

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
sr_RS: deset

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
sr_RS: jedanaest

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
sr_RS: podne

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
sr_RS: malo posle %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
sr_RS: deset minuta posle %s

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
sr_RS: petnaest minuta posle %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
sr_RS: dvadeset minuta posle %s

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
sr_RS: skoro pola %s

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
sr_RS: pola %s

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
sr_RS: dvadeset i pet minuta do %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
sr_RS: dvadeset minuta do %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
sr_RS: petnaest minuta do %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
sr_RS: deset minuta do %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
sr_RS: skoro %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
sr_RS: Podešavanja datuma i vremena

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
sr_RS: Kalendar

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
sr_RS: Odredbe prikaza vremena

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
sr_RS: Pokaži datum

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
sr_RS: Koristi 24 časovni format.

en: Text
sr_RS: Текст

en: Applications
sr_RS: Програми

en: Files
sr_RS: Датотеке

en: Actions
sr_RS: Радње

en: Search
sr_RS: Тражи

en: Contacts
sr_RS: Именик

en: Internet
sr_RS: Интернет

en: Settings
sr_RS: Подешавања

en: Application Actions
sr_RS: Радње програма

en: Other
sr_RS: Остало

en: Remove from _Dock
sr_RS: Уклони из _луке

en: Add to _Dock
sr_RS: Додај у _луку

en: Try changing search terms.
sr_RS: Покушајте да измените услове претраге.

en: No Results for “%s”
sr_RS: Нема резултата за „%s“

en: View as Grid
sr_RS: Преглед мрежом

en: View by Category
sr_RS: Преглед категоријама

en: Search Apps
sr_RS: Претражи програме

en: Clear all
sr_RS: Очисти све

en: Open and search apps
sr_RS: Отворите и тражите програме

en: Shutdown
sr_RS: Угаси

en: Suspend
sr_RS: Обустави

en: Restart
sr_RS: Поново покрени

en: Lock
sr_RS: Закључај

en: Logout
sr_RS: Одјави се

en: Run this command…
sr_RS: Покрени ову наредбу…

en: Calculator
sr_RS: Дигитрон

en: Calculate basic expressions.
sr_RS: Израчунајте основне изразе.

en: bc is not installed
sr_RS: „bc“ није инсталирана

en: Search for and run applications on your computer.
sr_RS: Потражите и покрените програме на вашем рачунару.

en: Open with %s
sr_RS: Отвори програмом „%s“

en: Opens current selection using %s
sr_RS: Отвори текући избор користећи „%s“

en: Open %s in default web browser
sr_RS: Отвори „%s“ у основном прегледнику

en: Open %s in %s
sr_RS: Отвори „%s“ у „%s“

en: Open this link in default browser
sr_RS: Отвара ову везу у основном прегледнику

en: Link
sr_RS: Веза

en: Open link in default browser
sr_RS: Отвара везу у основном прегледнику

en: Execute '%s'
sr_RS: Изврши „%s“

en: Run command
sr_RS: Покрени наредбу

en: Find and execute arbitrary commands.
sr_RS: Пронађите и извршите произвољне наредбе.

en: Run in Terminal
sr_RS: Покрени у терминалу

en: Run application or command in terminal
sr_RS: Покрените програм или наредбу у терминалу

en: Copy to Clipboard
sr_RS: Умножи у оставу

en: Copy selection to clipboard
sr_RS: Умножите избор у оставу

en: Run
sr_RS: Покрени

en: Run an application, action or script
sr_RS: Покрените програм, радњу или скрипту

en: Set menu icon from file
sr_RS: Постави мени иконицу из фајла

en: Image files
sr_RS: Слике

en: Any file
sr_RS: Било који фајл

en: Set icon
sr_RS: Постави иконицу

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
sr_RS: Ukloni plugin Podešavanja boje Gnome Daemona sa automatskog pokretanja

en: Dim
sr_RS: Smanji

en: Brightness
sr_RS: Osvetljenje

en: Temperature
sr_RS: Temperatura

en: Light
sr_RS: Svetlost

en: Welcome to QuickNote.
sr_RS: Dobrodošli u QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
sr_RS: Tekst će biti automatski sačuvan dok kucate.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
sr_RS: Širina polja za unos teksta

en: Text area height
sr_RS: Visina polja za unos teksta

en: Set a custom directory
sr_RS: Postavi custom direktorijum

en: Choose directory
sr_RS: Izaberi direktorijum

en: Use
sr_RS: Koristi

note: window props
en: Set text color
sr_RS: Podesi boju teksta

note: spinbuttons - labels
en: Red
sr_RS: Crvena

en: Green
sr_RS: Zelena

en: Blue
sr_RS: Plava

en: Choose
sr_RS: Izaberi

note: get weekday by index
en: Monday
sr_RS: Ponedeljak

en: Tuesday
sr_RS: Utorak

en: Wednesday
sr_RS: Sreda

en: Thursday
sr_RS: Četvrtak

en: Friday
sr_RS: Petak

en: Saturday
sr_RS: Subota

en: Sunday
sr_RS: Nedelja

en: General
sr_RS: Generalno

note: set city section
en: City
sr_RS: Grad

note: show on desktop
en: Show on desktop
sr_RS: Prikaži na desktopu

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
sr_RS: Prikaži dinamički panel sa ikonama

note: forecast
en: Show forecast in popover
sr_RS: Prikaži prognozu u popoveru.

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
sr_RS: Transparentnost

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
sr_RS: Podesi custom poziciju (px)

en: Please enter at least 3 characters
sr_RS: Molimo unesite barem 3 karaktera

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
sr_RS: WallStreet Kontrola

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
sr_RS: Pokreni WallStreet

en: Use random wallpaper
sr_RS: Koristi random pozadinu

en: Sync to lock-screen
sr_RS: Sinhronizuj na zaključani ekran

en: Use default wallpapers
sr_RS: Koristi default pozadine.

en: Browse
sr_RS: Pregledaj

note: time settings section
en: Change interval
sr_RS: Promeni interval

en: Hours
sr_RS: Sati

en: Minutes
sr_RS: Minuti

en: Seconds
sr_RS: Sekunde

en: Close
sr_RS: Zatvori

en: Please log out/in to initialize
sr_RS: Molimo Vas da se izlogujute/ulogujete za pokretanje

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
sr_RS: Izaberi direktorijum

note: Corner label
en: Corner
sr_RS: Ugao

note: Action label
en: Action
sr_RS: Akcija

note: todo: check below proc-to-check: false warning
en: Missing process
sr_RS: Nedostajući proces

note: TRANSLATORS: Window Previews is the name of the application and does not need to be translated
en: Please enable Window Previews
sr_RS: Omogućite Pregled prozora

note: TRANSLATORS: Window Previews is the name of the application and does not need to be translated
en: Please enable Window Shuffler
sr_RS: Omogućite menjač prozora

en: Start
sr_RS: Почетак

en: Connect to Hidden Network…
sr_RS: Повежи се на скривену мрежу…

en: Network Settings…
sr_RS: Подешавања мреже…

en: VPN
sr_RS: ВПН

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
sr_RS: Није могуће повезивање на ову приватну виртуелну мрежу.

en: Unknown device
sr_RS: Непознати уређај

en: Unknown type: %s
sr_RS: Непозната врста: %s

en: Virtual network: %s
sr_RS: Виртуелна мрежа: %s

en: Wired
sr_RS: Жичана

en: Mobile Broadband: %s
sr_RS: Mobilni Internet: %s

en: Mobile Broadband
sr_RS: Mobilni Internet

en: This wireless network could not be connected to.
sr_RS: Није могуће повезивање на ову бежичну мрежу.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
sr_RS: Ova mreža koristi 40/64-bit WEP enkripciju.

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
sr_RS: Ova mreža koristi 104/128-bit WEP enkripciju.

en: This network uses WPA encryption
sr_RS: Ova mreža koristi WPA enkripciju.

en: This network uses encryption
sr_RS: Ova mreža koristi enkripciju

en: This network is unsecured
sr_RS: Ova mreža je nesigurna

en: No Access Points Available
sr_RS: Нема доступних приступних тачака

en: Scanning for Access Points…
sr_RS: Тражим приступне тачке…

en: Wireless
sr_RS: Бежична

en: Menu Icon
sr_RS: Meni ikona

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
sr_RS: Grid redovi

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
sr_RS: Grid Stupci

en: Show Menu Label
sr_RS: Prikaži naslov menija

en: Menu Label
sr_RS: Meni naslov

en: Show Power-strip
sr_RS: Prikaži Power-strip

en: Show recently used items
sr_RS: Prikaži nedavno korišćene iteme

en: Time of day in fuzzy way
sr_RS: Vreme dana na fuzzy način

en: Stylish Desktop Application Menu
sr_RS: Stilski Meni

en: Brightness Controller
sr_RS: Kontroler svetline

en: Quick & Easy Notes
sr_RS: Brze i lake poruke

en: Show weather & forecast
sr_RS: Prikaži vreme i prognozu

en: Set hotcorner actions
sr_RS: Podesi akcije za vruće uglove

en: Workspace indicator and window list
sr_RS: Indikator desktopova i lista prozora

en: Network Applet
sr_RS: Mrežni dodatak
