budgie-extras 10.4 - en to tr translation catalogue (294 entries)

en: Restore all items
tr: Tüm öğeleri geri yükle

en: Delete all items
tr: Tüm öğeleri sil

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Really restore all items?
tr:  Tüm öğeleri gerçekten geri yükle

en: Really delete all items?
tr: Tüm öğeleri gerçekten sil

note: I hate this and want to do this more programmaticly with libnotify.
en: Trash
tr: Çöp

en: Go to applet options
tr: Uygulama seçeneklerine git

en: Trash Settings
tr: Çöp Kutusu Ayarları

note: Sorting section
en: Sort
tr: Sırala

en: Type
tr: Tip

en: Oldest First
tr: En Eski Önce

en: Newest First
tr: En Yeni Önce

en: Return to main view
tr: Ana Menüye Dön

en: Restore item
tr: Öğeyi Geri Yükle

en: Delete item
tr: Öğeyi Sil

en: Path: %s
tr: Dosya Yolu%s

note: TRANSLATORS: this is the time of when the file was deleted
en: Deleted on: %s
tr: Silinme Zamanı%s

en: Restore this item?
tr: Bu öğeyi Geri Yükle

en: Delete this item?
tr: Bu Öğeyi sil

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

en: Restore
tr: Geri Al

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: mandatory
tr: Zorunlu

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
tr: Pencere boyutu - sütunlar

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
tr: Pencere boyutu - satırlar

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
tr: Hedef ekran, etkin ekran ön tanımlı.

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
tr: Uygulama

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
tr: Pencere konumu ve boyutu

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
tr: Kılavuz: sütunlar ve satırlar

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
tr: Hedef pencere konumu, x / y

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
tr: Diğer

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
tr: Hedef ekran

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
tr: Hedef çalışma alanı

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Cancel
tr: İptal

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
tr: Pencere Karıştırıcı Kontrolü

en: Grid
tr: Kılavuz

en: Span
tr: Aralık

en: Display
tr: Ekran

en: Delete
tr: Sil

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
tr: Döşeme

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
tr: düzen

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
tr: Ekran kuralları

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
tr: Uygulamalar

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
tr: Genel Tercihler

en: Top-left
tr: Üst-sol

en: Top-right
tr: Üst-sağ

en: Bottom-right
tr: Alt-sağ

en: Bottom-left
tr: Alt-sol

en: Left-half
tr: Yarım sol

en: Top-half
tr: Yarım yukarı

en: Right-half
tr: Yarım sağ

en: Bottom-half
tr: Yarım aşağı

en: Toggle maximize
tr: Ekranı kapla

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Rows
tr: Satırlar

note: options
en: Options
tr: Seçenekler

note: swap
en: Swap windows
tr: Pencereleri değiştir

en: Add a column
tr: Bir sütun ekle

en: Add a row
tr: Bir satır ekle

en: Remove a column
tr: Bir sütun kaldır

en: Remove a row
tr: Bir satır kaldır

en: Move left
tr: Sola kaydır

en: Move right
tr: Sağa kaydır

en: Move up
tr: Yukarı kaydır

en: Move down
tr: Aşağı kaydır

en: Shortcuts for resizing a window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandırmak için kısayollar

en: Expand horizontally (to the right)
tr: Yatay olarak genişlet (sağa doğru)

en: Shrink horizontally (from the right)
tr: Yatay olarak küçült (sağdan)

en: Expand vertically (down)
tr: Dikey olarak genişlet (aşağı)

en: Shrink vertically (from the bottom)
tr: Dikey olarak küçült (alttan)

en: Expand horizontally (to the left)
tr: Yatay olarak genişlet (sola doğru)

en: Shrink horizontally (from the left)
tr: Yatay olarak küçült (soldan)

en: Expand vertically (up)
tr: Dikey olarak genişlet (yukarı)

en: Shrink vertically (from the top)
tr: Dikey olarak küçült (üstten)

en: Toggle resizing opposite window
tr: Karşı pencereyi yeniden boyutlandırmayı aç / kapat

en: Tile all windows to grid
tr: Tüm pencereleri ızgaraya döşe

en: Setup now
tr: Şimdi Kur

en: Stored rules
tr: Kaydedilmiş kurallar

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Animation
tr: Animasyon

en: Use animation
tr: Animasyon kullan

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
tr: Yeni ekle

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
tr: yeni düzen

en: Create
tr: Oluştur

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
tr: Düzen Adı

en: Window tasks
tr: Pencere görevleri

en: Add task
tr: Görev ekle

en: Task name
tr: Görev adı

note: - command
en: Command
tr: Komut

note: - wname
en: Window name
tr: Pencere adı

en: Minimum window size exceeds target
tr: Minimum pencere boyutu hedefi aşıyor

note: translated strings
en: Drag position
tr: Pozisyonunu sürükle

en: Save position
tr: Pozisyonunu kaydet.

note: window content
en: Position & anchor
tr: Pozisyon & Tutturucu

en: Automatic
tr: Otomatik

en: On all monitors
tr: Tüm monitörlerde

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
tr: Zaman fontu, büyüklüğü ve rengi

note: date font settings
en: Date font, size & color
tr: Tarih fontu, büyüklüğü ve rengi

en: Left align text
tr: Sol hizalı yazı

en: Use 12hr time format
tr: 12 saatlik zaman formatını kullan

en: Linespacing
tr: Satır aralığı

en: Super + drag
tr: Shift + sürükle

note: hrs to double digits
en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

en: Previews Control
tr: Önizleme Kontrolü

en: Run Previews
tr: Önizlemeyi Çalıştır

en: Show windows of all workspaces
tr: Pencereleri tüm çalışma alanlarında göster

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
tr: Son kullanılanı göster

note: show tooltips section
en: Show tooltips
tr: İpuçlarını göster

note: hide path section
en: Hide path in menu
tr: Menüde yolu gizle

note: tooltip
en: Open
tr: Aç

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
tr: geceyarısı

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
tr: bir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
tr: iki

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
tr: üç

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
tr: dört

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
tr: beş

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
tr: altı

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
tr: yedi

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
tr: sekiz

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
tr: dokuz

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
tr: on

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
tr: on bir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
tr: on iki

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
tr: %s gibi

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
tr: %s biraz geçiyor

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
tr: %s'ı on geçiyor

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
tr: %s'ı çeyrek geçiyor

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
tr: %s'ı yirmi geçiyor

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
tr: neredeyse%s buçuk

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
tr: %s buçuk

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
tr: %s'a yirmi beş var

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
tr: %s'a yirmi var

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
tr: %s'a çeyrek var

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
tr: %s'a on var

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
tr: neredeyse %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
tr: Tarih ve Saat ayarları

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
tr: Takvim

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
tr: Tercih

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
tr: Tarihi göster

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
tr: 24 saatlik zaman formatını kullan

en: Text
tr: Metin

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Files
tr: Dosyalar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Search
tr: Ara

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Internet
tr: İnternet

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Application Actions
tr: Uygulama Eylemleri

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Other
tr: Diğer

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
tr: %s Grafik Kartı ile aç

en: Remove from _Dock
tr: _Dock'tan Kaldır

en: Add to _Dock
tr: _Dock'a Ekle

en: Try changing search terms.
tr: Arama terimlerini değiştirmeyi deneyin.

en: No Results for “%s”
tr: “%s” için sonuç bulunamadı

en: View as Grid
tr: Izgara olarak görüntüle

en: View by Category
tr: Kategoriye göre görüntüle

en: Search Apps
tr: Uygulama Ara

en: Clear all
tr: Tümünü temizle

en: Open and search apps
tr: Uygulama açın ve arayın

en: Shutdown
tr: Kapat

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Lock
tr: Kilitle

en: Logout
tr: Oturumu kapat

en: Run this command…
tr: Bu komutu çalıştır…

en: Default
tr: Varsayılan

en: Accessories
tr: Donatılar

en: Universal Access
tr: Evrensel Erişim

en: Programming
tr: Programlama

en: Education
tr: Eğitim

en: Science
tr: Bilim

en: Games
tr: Oyunlar

en: Graphics
tr: Grafik

en: Sound & Video
tr: Ses ve Video

en: Office
tr: Ofis

en: System Tools
tr: Sistem Araçları

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Calculate basic expressions.
tr: Basit ifadeleri hesapla.

en: bc is not installed
tr: bc kurulu değil

en: Click to copy result to clipboard
tr: Sonucu panoya kopyalamak için tıklatın

en: Search for and run applications on your computer.
tr: Bilgisayarınızdaki uygulamaları arayın ve çalıştırın.

en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: Opens current selection using %s
tr: Seçili ögeyi %s kullanarak açar

en: Open %s in default web browser
tr: %s adresini varsayılan web tarayıcısında aç

en: Open %s in %s
tr: %s adresini %s ile aç

en: Open this link in default browser
tr: Bu bağlantıyı varsayılan tarayıcıda aç

en: Link
tr: Bağlantı

en: Open link in default browser
tr: Bağlantıyı varsayılan tarayıcıda aç

en: Execute '%s'
tr: '%s' komutunu çalıştır

en: Run command
tr: Komut çalıştır

en: Find and execute arbitrary commands.
tr: İsteğe bağlı komutları bulun ve çalıştırın.

note: Check for Special Directories
en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Recent
tr: Son Ziyaret Edilenler

en: Run in Terminal
tr: Terminal'de Çalıştır

en: Run application or command in terminal
tr: Terminalde uygulamayı veya komutu çalıştırın

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Copy selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run an application, action or script
tr: Bir uygulama, eylem veya betik çalıştırın

en: Set menu icon from file
tr: Dosyadan menü simgesi ayarla

en: Image files
tr: Görüntü dosyaları

en: Any file
tr: Herhangi bir dosya

en: Set icon
tr: Simge ayarla

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
tr: Gnome Settings Daemon'un renk eklentisini otomatik başlattan kaldırın

en: Dim
tr: Karart

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Light
tr: Işık

en: Welcome to QuickNote.
tr: QuickNote'a hoş geldiniz.

en: Text will be saved automatically while typing.
tr: Yazarken metin otomatik olarak kaydedilecektir.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
tr: Metin alanı genişliği

en: Text area height
tr: Metin alanı yüksekliği

en: Set a custom directory
tr: Özelleştirilmiş bir dizin ayarla

en: Choose directory
tr: Dizin seç

en: Use
tr: Kullan

note: window props
en: Set text color
tr: Metin rengini ayarla

note: spinbuttons - labels
en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Choose
tr: Seçiniz

note: get weekday by index
en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: General
tr: Genel

note: set city section
en: City
tr: Şehir

note: show on desktop
en: Show on desktop
tr: Masaüstünde göster

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
tr: Dinamik panel simgesini göster

note: forecast
en: Show forecast in popover
tr: Popover'da tahmini göster

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
tr: Şeffaflık

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
tr: Özel pozisyonu ayarla (px)

en: Custom location name
tr: Özel konum adı

en: Please enter at least 3 characters
tr: Lütfen en az 3 karakter giriniz

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
tr: WallStreet Kontrolü

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
tr: WallStreet'i çalıştır

en: Use random wallpaper
tr: Rastgele duvar kâğıdı kullan

en: Sync to lock-screen
tr: Kilit ekranına senkronize et

en: Use default wallpapers
tr: Geçerli duvar kâğıdını kullan

en: Browse
tr: Tara

note: time settings section
en: Change interval
tr: Aralığı değiştir

en: Hours
tr: Saat

en: Minutes
tr: Dakika

en: Seconds
tr: Saniye

en: Close
tr: Kapat

en: Please log out/in to initialize
tr: Başlamak için lütfen çıkış/giriş yapın

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
tr: Bir dizin seç

note: Delay section
en: Delay
tr: Gecikme

note: Pressure section
en: Pressure
tr: Baskı

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
tr: Otomatik

note: strings
en: Stop
tr: Durdur

en: Start
tr: Başlat

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
tr: Duvar Kağıdı Çalışma Alanı Değiştirici, çalışma alanı başına hangi duvar kağıdının ayarlandığını otomatik olarak hatırlar

en: Applet runs without a panel icon
tr: Uygulamacık panel simgesi olmadan çalışır

en: Connect to Hidden Network…
tr: Gizli Ağa Bağlan…

en: Network Settings…
tr: Ağ Ayarları…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
tr: Bu Sanal Özel Ağ (VPN) ile bağlantı kurulamadı.

en: Unknown device
tr: Bilinmeyen aygıt

en: Unknown type: %s
tr: Bilinmeyen tür: %s

en: Virtual network: %s
tr: Sanal ağ: %s

en: Wired
tr: Kablolu

en: Mobile Broadband: %s
tr: Mobil Geniş Bant: %s

en: Mobile Broadband
tr: Mobil Geniş Bant

en: This wireless network could not be connected to.
tr: Kablosuz ağa bağlanılamadı.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
tr: Bu ağ 40/64-bit WEP şifrelemesi kullanıyor

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
tr: Bu ağ 104/128-bit WEP şifrelemesi kullanıyor

en: This network uses WPA encryption
tr: Bu ağ WPA şifrelemesi kullanıyor

en: This network uses encryption
tr: Bu ağ şifreleme kullanıyor

en: This network is unsecured
tr: Bu ağ güvenli değil

en: No Access Points Available
tr: Kullanılabilir Erişim Noktası Yok

en: Scanning for Access Points…
tr: Erişim Noktaları Taranıyor…

en: Wireless
tr: Kablosuz

en: Menu Icon
tr: Menü Simgesi

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
tr: Satırları kılavuzla

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
tr: Sütunları kılavuzla

en: Show Menu Label
tr: Menü Etiketini Göster

en: Menu Label
tr: Menü Etiketi

en: Roll-over mouse
tr: Fare ile üzerinden geçme

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
tr: Kategoriyi Düzenle
    Boşlukla

en: Show recently used items
tr: Son kullanılan öğeleri göster

en: Time of day in fuzzy way
tr: Gün içinde zamanın yaklaşık şekli .

en: Brightness Controller
tr: Parlaklık Ayarı

en: Quick & Easy Notes
tr: Hızlı ve Kolay Notlar

en: Show weather & forecast
tr: Hava durumu ve tahmini göster

en: Set a different wallpaper per workspace
tr: Her çalışma alanı için farklı bir duvar kağıdı ayarlayın

en: Network Applet
tr: Ağ uygulamacığı
