budgie-extras 10.4 - en to nl_NL translation catalogue (388 entries)

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
nl_NL: Niet ingesteld

en: No
nl_NL: Nee

en: Yes
nl_NL: Ja

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
nl_NL: Venstergroep-naam van het te openen venster

en: mandatory
nl_NL: verplicht veld

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
nl_NL: Rastergrootte - kolommen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
nl_NL: Rastergrootte - rijen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
nl_NL: Beoogde vensterpositie in het raster - horizontaal

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
nl_NL: Beoogde vensterpositie in het raster - verticaal

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
nl_NL: Venstergrootte - kolommen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
nl_NL: Venstergrootte - rijen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
nl_NL: Beoogd beeldscherm, het actieve scherm is de standaardwaarde

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
nl_NL: Beoogd werkblad, het actieve werkblad is de standaardwaarde

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
nl_NL: Programma

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
nl_NL: Venstergroep

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
nl_NL: Klik op een venster

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
nl_NL: Vensterpositie & -grootte

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
nl_NL: Rastergrootte; kolommen en rijen

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
nl_NL: Beoogde vensterpositie, x/y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
nl_NL: Venstergrootte in cellen, hor/vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
nl_NL: Overig

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
nl_NL: Beoogd beeldscherm

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
nl_NL: Beoogd werkblad

en: Done
nl_NL: Gedaan

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
nl_NL: Window Shuffler instellingen

en: Replace window-rule
nl_NL: Vervang de vensterregel

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
nl_NL: Sla veranderingen op aan vensterregel

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
nl_NL: Sla veranderingen op aan de hernoemde vensterregel

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
nl_NL: Venstergroep

en: Grid
nl_NL: Raster

en: Span
nl_NL: Grootte

en: Display
nl_NL: Scherm

en: Workspace
nl_NL: Werkblad

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: windowrule
nl_NL: venster regel

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
nl_NL: Plaatsing

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
nl_NL: Vensterplaatsing & sneltoetsen

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
nl_NL: Automatische combinaties van vensters en programma's

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
nl_NL: Vensterregels

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
nl_NL: Bepaal waar vensters van een bepaalde applicatie worden geopend

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
nl_NL: Instellingen voor de Shuffler applet

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
nl_NL: Algemene instellingen

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
nl_NL: Shuffler drag-snap geavanceerd tegelen gebruiken

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
nl_NL: Control + slepen betegelt een venster in 2/5 van de schermbreedte

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
nl_NL: Alt + slepen betegelt een venster in 3/5 van de schermbreedte

en: This will disable built-in edge-tiling
nl_NL: Dit schakelt de ingebouwde randenbetegeling uit

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
nl_NL: Eenvoudige vensterplaatsing op één vierde of de helft van het scherm

en: Top-left
nl_NL: Linksboven

en: Top-right
nl_NL: Rechtsboven

en: Bottom-right
nl_NL: Rechtsonder

en: Bottom-left
nl_NL: Linksonder

en: Left-half
nl_NL: Linkerhelft

en: Top-half
nl_NL: Bovenste helft

en: Right-half
nl_NL: Rechterhelft

en: Bottom-half
nl_NL: Onderste helft

en: Toggle maximize
nl_NL: Volledig scherm

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
nl_NL: Venster verplaatsen & grootte aanpassen in een raster

en: Grid size
nl_NL: Rastergrootte

en: Columns
nl_NL: Kolommen

en: Rows
nl_NL: Rijen

note: options
en: Options
nl_NL: Opties

note: sticky
en: Resize opposite window
nl_NL: Grootte van aangrenzende venster aanpassen

note: swap
en: Swap windows
nl_NL: Vensters verwisselen

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
nl_NL: Melding geven bij incorrecte venstergrootte

note: guigrid
en: Enable GUI grid
nl_NL: GUI-raster activeren

en: GUI grid shortcuts
nl_NL: Sneltoetsen voor het GUI-raster

en: Toggle GUI grid
nl_NL: GUI-raster tonen/verbergen

en: Add a column
nl_NL: Kolom toevoegen

en: Add a row
nl_NL: Rij toevoegen

en: Remove a column
nl_NL: Kolom verwijderen

en: Remove a row
nl_NL: Rij verwijderen

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
nl_NL: Sneltoetsen om het venster te verplaatsen naar de volgende rasterpositie

en: Move left
nl_NL: Naar links verplaatsen

en: Move right
nl_NL: Naar rechts verplaatsen

en: Move up
nl_NL: Omhoog verplaatsen

en: Move down
nl_NL: Omlaag verplaatsen

en: Shortcuts for resizing a window
nl_NL: Sneltoetsen voor venstergrootte

en: Expand horizontally (to the right)
nl_NL: Naar rechts vergroten

en: Shrink horizontally (from the right)
nl_NL: Vanaf rechts verkleinen

en: Expand vertically (down)
nl_NL: Naar beneden vergroten

en: Shrink vertically (from the bottom)
nl_NL: Vanaf beneden verkleinen

en: Expand horizontally (to the left)
nl_NL: Naar links vergroten

en: Shrink horizontally (from the left)
nl_NL: Vanaf links verkleinen

en: Expand vertically (up)
nl_NL: Naar boven vergroten

en: Shrink vertically (from the top)
nl_NL: Vanaf boven verkleinen

en: Toggle resizing opposite window
nl_NL: Aangrenzend venster aanpassen aan/uit

en: Other shortcuts
nl_NL: Overige sneltoetsen

en: Tile all windows to grid
nl_NL: Alle vensters in raster plaatsen

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
nl_NL: Layouts-venster openen

en: Setup now
nl_NL: Nu instellen

en: Stored rules
nl_NL: Opgeslagen regels

en: Add new rule
nl_NL: Nieuwe regel

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
nl_NL: Marges tussen het raster en de zijden van het scherm

note: top margin
en: Top margin
nl_NL: Marge bovenzijde

note: left/right margin
en: Left & right margins
nl_NL: Marge links & rechts

note: bottom margin
en: Bottom margin
nl_NL: Marge onderzijde

note: padding header
en: Padding
nl_NL: Tussenruimte

note: padding
en: Window padding
nl_NL: Ruimte tussen vensters

en: Animation
nl_NL: Animatie

en: Use general animation settings
nl_NL: Algemene instelling gebruiken

en: Use animation
nl_NL: Animatie gebruiken

en: Applet settings
nl_NL: Applet-instellingen

en: Applet popover content
nl_NL: Getoonde layouts in het popup venster

en: Show popover on hover (without click)
nl_NL: Popup weergeven zonder te klikken

en: Synchronize grid size
nl_NL: Rastergrootte synchroniseren

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
nl_NL: Pas het raster aan, afhankelijk van de laatst gekozen layout

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
nl_NL: Grootte voorvertoning (breedte in px)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
nl_NL: Het applet moet zijn toegevoegd aan het paneel om de veranderingen toe te passen

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
nl_NL: Nieuwe toevoegen

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
nl_NL: Nieuwe layout

en: Create
nl_NL: Aanmaken

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
nl_NL: Layout bewerken

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
nl_NL: Layout-naam

en: Window tasks
nl_NL: Venster-taken

en: Add task
nl_NL: Taak toevoegen

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
nl_NL: Opdrachtregel om de applicatie of het venster te openen

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
nl_NL: Vensternaam - optioneel, om verschillende vensters van één en dezelfde applicatie te onderscheiden

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
nl_NL: Probeer eerst een bestaand venster te verplaatsen

en: Task name
nl_NL: Taak-naam

note: - command
en: Command
nl_NL: Opdracht

note: - wname
en: Window name
nl_NL: Vensternaam

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
nl_NL: Drag-snap heeft de ingebouwde randbetegeling vervangen. Als u in plaats daarvan wilt kiezen voor ingebouwde betegeling, druk dan op Ingebouwd.

en: Built-in
nl_NL: Ingebouwd

en: Minimum window size exceeds target
nl_NL: De beoogde afmeting is te klein

en: Open Shuffler settings
nl_NL: Shuffler - Instellingen openen

en: Shuffler warning
nl_NL: Shuffler waarschuwing

en: Please activate Window Shuffler
nl_NL: Activeer Shuffler

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
nl_NL: Wissel de twee meest recente vensters van plaats en grootte

en: Shuffle remaining windows to the layout
nl_NL: Plaats overige vensters in dezelfde layout

en: Toggle mode
nl_NL: aan/uit

note: translated strings
en: Drag position
nl_NL: Positie verslepen

en: Save position
nl_NL: Positie opslaan

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
nl_NL: Houd de Super-toets ingedrukt en sleep de tijdweergave naar de gewenste positie. Klik vervolgens op 'Opslaan' om de positie te bewaren.

note: window content
en: Position & anchor
nl_NL: Positie & verankering

en: Automatic
nl_NL: Automatisch

en: On all monitors
nl_NL: Op alle beeldschermen

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
nl_NL: Anker, de tijd zal uitzetten/krimpen in/vanuit de tegenovergestelde richting.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
nl_NL: Tijd - tekstkleur en -grootte

note: date font settings
en: Date font, size & color
nl_NL: Datum - tekstkleur en -grootte

en: Left align text
nl_NL: Tekst links uitlijnen

en: Use 12hr time format
nl_NL: 12-uursnotatie gebruiken

en: Linespacing
nl_NL: Regelafstand

en: Super + drag
nl_NL: Super + verslepen

en: Choose ShowTime Position
nl_NL: ShowTime-position kiezen

note: Instructions
en: Click on the preview below to position ShowTime.
nl_NL: Klik op het voorbeeld hieronder om ShowTime te positioneren.

en: The blue rectangle represents your screen.
nl_NL: De blauwe rechthoek vertegenwoordigt uw scherm.

en: Screen: %d × %d | Click to select | ESC to cancel
nl_NL: Scherm: %d × %d | Klik om te selecteren | ESC om te annuleren

en: Anchor:
nl_NL: Anker:

en: ↗ NE
nl_NL: ↗ NO

en: ↙ SW
nl_NL: ↙ ZW

en: ↘ SE
nl_NL: ↘ ZO

en: Anchor top-left, ShowTime expands right/down
nl_NL: Anker linksboven, ShowTime breidt rechts/omlaag uit

en: Anchor top-right, ShowTime expands left/down
nl_NL: Anker rechsboven, ShowTime breidt links/omlaag uit

en: Anchor bottom-left, ShowTime expands right/up
nl_NL: Anker linksonder, ShowTime breidt rechts/omhoog uit

en: Anchor bottom-right, ShowTime expands left/up
nl_NL: Anker rechtsonder, ShowTime breidt links/omhoog uit

en: Apply Position
nl_NL: Positie toepassen

note: hrs to double digits
en: AM
nl_NL: VM

en: PM
nl_NL: NM

en: Previews Control
nl_NL: Previews instellingen

en: Run Previews
nl_NL: Previews gebruiken

en: Show windows of all workspaces
nl_NL: Vensters van alle werkbladen weergeven

en: Show window full name in tooltip
nl_NL: Volledige vensternaam weergeven in knopinfo

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
nl_NL: Onlangs gebruikt tonen

note: show tooltips section
en: Show tooltips
nl_NL: Knopinfo tonen

note: hide path section
en: Hide path in menu
nl_NL: Bestandslocatie verbergen in menu

note: tooltip
en: Open
nl_NL: Openen

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
nl_NL: middernacht

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
nl_NL: één

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
nl_NL: twee

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
nl_NL: drie

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
nl_NL: vier

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
nl_NL: vijf

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
nl_NL: zes

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
nl_NL: zeven

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
nl_NL: acht

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
nl_NL: negen

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
nl_NL: tien

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
nl_NL: elf

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
nl_NL: middaguur

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
nl_NL: ong. %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
nl_NL: even na %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
nl_NL: tien over %s

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
nl_NL: kwart over %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
nl_NL: tien voor half %s+1

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
nl_NL: bijna half %s+1

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
nl_NL: half %s+1

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
nl_NL: vijf over half %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
nl_NL: tien over half %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
nl_NL: kwart voor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
nl_NL: tien voor %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
nl_NL: bijna %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
nl_NL: Datum- en tijdinstellingen

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
nl_NL: Kalender

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
nl_NL: Datum tonen

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
nl_NL: 24-uursindeling

en: Power Options
nl_NL: Opties voor energiebeheer

en: Shut Down
nl_NL: Uitschakelen

en: Suspend
nl_NL: Slaapstand

en: Restart
nl_NL: Herstarten

en: Lock
nl_NL: Vergrendelen

en: Log Out
nl_NL: Afmelden

note: Capture the desktop_id now, not in the callback Create menu manually to avoid duplicate "Remove from Favorites" Add "Remove from Favorites" first
en: Remove from Favorites
nl_NL: Verwijderen van Favorieten

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
nl_NL: Open met %s grafische processor

en: Remove from _Dock
nl_NL: Verwijderen van _dok

en: Add to _Dock
nl_NL: Toevoegen aan _dok

en: Shutdown
nl_NL: Afsluiten

en: Logout
nl_NL: Afmelden

en: Text
nl_NL: Tekst

en: Applications
nl_NL: Applicaties

en: Files
nl_NL: Bestanden

en: Actions
nl_NL: Acties

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Contacts
nl_NL: Contactpersonen

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Application Actions
nl_NL: Applicatie-acties

en: Bookmarks
nl_NL: Bladwijzers

en: Other
nl_NL: Overige

en: Add to Favorites
nl_NL: Toevoegen aan Favorieten

en: Try changing search terms.
nl_NL: Probeer het met een andere zoekterm.

en: No Results for “%s”
nl_NL: Geen resultaat voor “%s”

en: View as Grid
nl_NL: Weergeven in raster

en: View by Category
nl_NL: Bekijk per categorie

en: Search Apps
nl_NL: Toepassingen zoeken

en: Clear all
nl_NL: Alles wissen

en: Run this command…
nl_NL: Voer deze opdracht uit…

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Accessories
nl_NL: Accessoires

en: Universal Access
nl_NL: Toegankelijkheid

en: Programming
nl_NL: Programmeren

en: Education
nl_NL: Onderwijs

en: Science
nl_NL: Wetenschap

en: Graphics
nl_NL: Grafisch

en: Sound & Video
nl_NL: Geluid en video

en: Office
nl_NL: Kantoor

en: System Tools
nl_NL: Systeemgereedschap

en: Calculator
nl_NL: Rekenmachine

en: Calculate basic expressions.
nl_NL: Eenvoudige expressies berekenen.

en: bc is not installed
nl_NL: bc is niet geïnstalleerd

en: Click to copy result to clipboard
nl_NL: Klik om het resultaat naar het klembord te kopiëren

en: Search for and run applications on your computer.
nl_NL: Zoek naar applicaties en voer deze uit op uw computer.

en: Open with %s
nl_NL: Openen met %s

en: Opens current selection using %s
nl_NL: Opent de huidige selectie met %s

en: Open %s in default web browser
nl_NL: Open %s in de standaard webbrowser

en: Open this link in default browser
nl_NL: Open deze link in de standaard browser

en: Open link in default browser
nl_NL: Open link in de standaard browser

en: Execute '%s'
nl_NL: '%s' uitvoeren

en: Run command
nl_NL: Opdracht uitvoeren

en: Find and execute arbitrary commands.
nl_NL: Willekeurige opdrachten zoeken en uitvoeren.

en: Open the selected directory
nl_NL: Open de geselecteerde locatie

en: Folder Bookmarks
nl_NL: Bladwijzers voor mappen

en: Bookmarked Folders
nl_NL: Mappen met bladwijzers

note: Check for Special Directories
en: Home
nl_NL: Startscherm

en: Trash
nl_NL: Prullenbak

en: Run in Terminal
nl_NL: Uitvoeren in terminal

en: Run application or command in terminal
nl_NL: Applicatie of opdracht uitvoeren in terminal

en: Copy to Clipboard
nl_NL: Kopiëren naar klembord

en: Copy selection to clipboard
nl_NL: Selectie kopiëren naar klembord

en: Run
nl_NL: Uitvoeren

en: Run an application, action or script
nl_NL: Voer een applicatie, actie of script uit

en: Set menu icon from file
nl_NL: Menupictogram instellen vanuit bestand

en: Image files
nl_NL: Afbeeldingen

en: Any file
nl_NL: Elk bestand

en: Set icon
nl_NL: Pictogram instellen

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
nl_NL: Kleurenplug-in van GNOME-instellingendienst niet automatisch opstarten

en: Dim
nl_NL: Dimmen

en: Brightness
nl_NL: Helderheid

en: Temperature
nl_NL: Temperatuur

en: Light
nl_NL: Licht

en: Welcome to QuickNote.
nl_NL: Welkom bij QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
nl_NL: Tekst die u hier typt wordt automatisch bewaard.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
nl_NL: Breedte van tekstvak

en: Text area height
nl_NL: Hoogte van tekstvak

en: Set a custom directory
nl_NL: Aangepaste bestandslocatie instellen

en: Choose directory
nl_NL: Kies een map

en: Use
nl_NL: Toepassen

note: window props
en: Set text color
nl_NL: Tekstleur instellen

note: spinbuttons - labels
en: Red
nl_NL: Rood

en: Green
nl_NL: Groen

en: Blue
nl_NL: Blauw

en: Choose
nl_NL: Kiezen

note: get weekday by index
en: Monday
nl_NL: Maandag

en: Tuesday
nl_NL: Dinsdag

en: Wednesday
nl_NL: Woensdag

en: Thursday
nl_NL: Donderdag

en: Friday
nl_NL: Vrijdag

en: Saturday
nl_NL: Zaterdag

en: Sunday
nl_NL: Zondag

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Desktop
nl_NL: Bureaublad

note: set city section
en: City
nl_NL: Plaats

note: show on desktop
en: Show on desktop
nl_NL: Op bureaublad weergeven

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
nl_NL: Dynamisch paneelpictogram weergeven

note: forecast
en: Show forecast in popover
nl_NL: Weersvoorspelling tonen in panelmenu

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
nl_NL: Transparantie

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
nl_NL: Aangepaste positie instellen (px)

en: Custom location name
nl_NL: Aangepaste plaatsnaam

en: Please enter at least 3 characters
nl_NL: Voer minimaal 3 tekens in

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
nl_NL: WallStreet-instellingen

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
nl_NL: WallStreet uitvoeren

en: Use random wallpaper
nl_NL: Willekeurige achtergrond gebruiken

en: Sync to lock-screen
nl_NL: Instellen op vergrendelscherm

en: Use default wallpapers
nl_NL: Standaard achtergronden gebruiken

en: Browse
nl_NL: Bladeren

note: time settings section
en: Change interval
nl_NL: Interval aanpassen

en: Hours
nl_NL: uren

en: Minutes
nl_NL: minuten

en: Seconds
nl_NL: seconden

en: Close
nl_NL: Sluiten

en: Please log out/in to initialize
nl_NL: Log uit en weer in om te initialiseren

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
nl_NL: Kies een map

en: Hotcorners settings
nl_NL: Hotcorners-instellingen

en: Activate hotcorners
nl_NL: Hotcorners inschakelen

en: Corner settings
nl_NL: Corner-instellingen

en: Click a spot to edit
nl_NL: Klik op een plek om te bewerken

en: General configuration
nl_NL: Algemene configuratie

note: Delay section
en: Delay
nl_NL: Vertraging

note: Pressure section
en: Pressure
nl_NL: Druk

en: Enter a command here
nl_NL: Voer hier een opdracht in

en: Toggle hotcorner on-off
nl_NL: Hotcorner in/uitschakelen

en: Set a custom command
nl_NL: Stel een aangepaste opdracht in

en: Available dropdown items changed
nl_NL: Beschikbare dropdown-items gewijzigd

en: please restart settingswindow
nl_NL: Start het instellingenvenster opnieuw

en: Show Desktop
nl_NL: Bureaublad weergeven

en: Exposé all windows
nl_NL: Alle vensters weergeven (Exposé)

en: Exposé current application
nl_NL: Vensters van huidige applicatie weergeven (Exposé)

en: Budgie Desktop Settings
nl_NL: Instellingen voor Budgie Desktop

en: Lock screen
nl_NL: Scherm vergrendelen

en: Toggle Shuffler GUI
nl_NL: Shuffler GUI wisselen

en: All windows in grid
nl_NL: Alle vensters op raster

en: Window to topleft
nl_NL: Venster naar linksboven

en: Window to topright
nl_NL: Venster naar rechtsboven

en: Window to bottomright
nl_NL: Venster naar rechtsonder

en: Window to bottomleft
nl_NL: Venster naar linksonder

en: Toggle Raven - AppletView
nl_NL: Raven - Appletweergave wisselen

en: Toggle Raven - Notifications
nl_NL: Raven - Meldingen wisselen

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
nl_NL: Hotcorners-instellingen is ook beschikbaar via het bureaubladmenu

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
nl_NL: Automatisch

en: Scroll over panel icon to change workspace
nl_NL: Blader boven het paneelpictogram om de werkruimte te wijzigen

en: Reverse Scroll Direction
nl_NL: Omgekeerde bladerrichting

note: strings
en: Stop
nl_NL: Stoppen

en: Start
nl_NL: Starten

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
nl_NL: Wallpaper Workspace Switcher onthoudt welke achtergrond is ingesteld per werkblad

en: Applet runs without a panel icon
nl_NL: Deze applet heeft geen pictogram in het paneel

en: Connect to Hidden Network…
nl_NL: Verbinden met onzichtbaar netwerk…

en: Network Settings…
nl_NL: Netwerkinstellingen…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
nl_NL: Kan geen verbinding maken met dit Virtuele Private Netwerk.

en: Unknown device
nl_NL: Onbekend apparaat

en: Unknown type: %s
nl_NL: Onbekend type: %s

en: Virtual network: %s
nl_NL: Virtueel netwerk: %s

en: Wired
nl_NL: Bedraad

en: Mobile Broadband: %s
nl_NL: Mobiele breedbandverbinding: %s

en: Mobile Broadband
nl_NL: Mobiele breedbandverbinding

en: This wireless network could not be connected to.
nl_NL: Kan geen verbinding maken met dit wifi-netwerk.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
nl_NL: Dit netwerk gebruikt 40/64-bits WEP-encryptie

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
nl_NL: Dit netwerk gebruikt 104/128-bits WEP-encryptie

en: This network uses WPA encryption
nl_NL: Dit netwerk gebruikt WPA-encryptie

en: This network uses encryption
nl_NL: Dit netwerk gebruikt encryptie

en: This network is unsecured
nl_NL: Dit netwerk is onbeveiligd

en: No Access Points Available
nl_NL: Geen toegangspunten beschikbaar

en: Scanning for Access Points…
nl_NL: Zoeken naar toegangspunten…

en: Wireless
nl_NL: Draadloos

note: if (count > 1) {
en: %s Network
nl_NL: %s Netwerk

en: Menu Icon
nl_NL: Menupictogram

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
nl_NL: Aantal rijen in het raster

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
nl_NL: Aantal kolommen in het raster

en: Show Menu Label
nl_NL: Menulabel tonen

en: Menu Label
nl_NL: Menulabel

en: Show Terminal Applications
nl_NL: Terminaltoepassingen weergeven

en: Show Power-strip
nl_NL: Energiebeheer tonen

en: Roll-over mouse
nl_NL: Roll-over-muis

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
nl_NL: Ruimte tussen
    categorieën

en: Favorites
nl_NL: Favorieten

en: Place a window in a predefined layout
nl_NL: Plaats een venster in een layout

en: Show recently used items
nl_NL: Onlangs gebruikte items tonen

en: Time of day in fuzzy way
nl_NL: Globale tijdsweergave

en: Stylish Desktop Application Menu
nl_NL: Stijlvol toepassingsmenu

en: Brightness Controller
nl_NL: Helderheidssinstelling

en: Quick & Easy Notes
nl_NL: Snelle & handige notities

en: Show weather & forecast
nl_NL: Weer & voorspelling

en: Budgie Hotcorners Settings
nl_NL: Budgie Hotcorners-instellingen

en: Settings control application for hotcorners
nl_NL: Toepassing voor het beheren van instellingen voor hotcorners

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
nl_NL: Start het proces budgie-hotcorners op

en: Set hotcorner actions
nl_NL: Hotcorner-acties instellen

en: Workspace indicator and window list
nl_NL: Werkbladindicator en vensterlijst

en: Set a different wallpaper per workspace
nl_NL: Stel voor ieder werkblad een andere achtergrond in

en: Network Applet
nl_NL: Netwerk applet
