budgie-extras 10.4 - en to pt_BR translation catalogue (370 entries)

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
pt_BR: Não configurado

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
pt_BR: Classe de janela da janela a ser lançada

en: mandatory
pt_BR: obrigatório

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
pt_BR: Tamanho da grade - colunas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
pt_BR: Tamanho da grade - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
pt_BR: Posição pretendida na janela da grade - horizontalmente

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
pt_BR: Posição pretendida na janela da grade - verticalmente

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
pt_BR: Tamanho da janela - colunas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
pt_BR: Tamanho da janela - linhas

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
pt_BR: Monitor pretendido, padrão é o monitor ativo

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
pt_BR: Área de trabalho pretendida, padrão é a área ativa

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
pt_BR: Aplicativo

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
pt_BR: Grupo de classes WM

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
pt_BR: Clique numa janela para buscar a classe-WM

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
pt_BR: Janela posição & tamanho

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
pt_BR: Tamanho da grade; colunas e linhas

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
pt_BR: Posição da janela selecionada, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
pt_BR: Extensão de célula da janela,hor / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
pt_BR: Monitor pretendido

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
pt_BR: Área de trabalho pretendida

en: Done
pt_BR: Pronto

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
pt_BR: Controle do Window Shuffler

en: Replace window-rule
pt_BR: Substituir regra de janela

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
pt_BR: Salvar alterações à regra de janela

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
pt_BR: Salvar alterações à regra de janela renomeada

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
pt_BR: classe-WM

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Span
pt_BR: Estender

en: Display
pt_BR: Exibir

en: Workspace
pt_BR: Área de trabalho

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: windowrule
pt_BR: Regra da janela

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
pt_BR: Mosaico

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
pt_BR: Modo mosaico e atalhos de janela

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
pt_BR: Janela automática e predefinições de aplicativos

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
pt_BR: Regras de janela

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
pt_BR: Defina onde janelas de aplicações devem ser abertas

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
pt_BR: Configurações do Applet Shuffler

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
pt_BR: Preferências gerais

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
pt_BR: Usar edge-tiling avançado do Shuffler drag-snap

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
pt_BR: Ctrl + arrastar redimensiona em mosaico uma janela para 2/5 da largura da tela

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
pt_BR: Alt + arrastar redimensiona em mosaico uma janela para 3/5 da largura da tela

en: This will disable built-in edge-tiling
pt_BR: Isto irá desabilitar o edge-tiling embutido

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
pt_BR: Quarto básico e meio mosaico

en: Top-left
pt_BR: Superior Esquerdo

en: Top-right
pt_BR: Superior Direito

en: Bottom-right
pt_BR: Inferior direito

en: Bottom-left
pt_BR: Inferior esquerdo

en: Left-half
pt_BR: Metade esquerda

en: Top-half
pt_BR: Metade superior

en: Right-half
pt_BR: Metade direita

en: Bottom-half
pt_BR: Metade inferior

en: Toggle maximize
pt_BR: Maximizar

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
pt_BR: Redimensionamento e movimentação das janelas em uma grade personalizada

en: Grid size
pt_BR: Tamanho da grade

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Rows
pt_BR: Linhas

note: options
en: Options
pt_BR: Opções

note: sticky
en: Resize opposite window
pt_BR: Redimensionar a janela oposta

note: swap
en: Swap windows
pt_BR: Trocar as janelas

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
pt_BR: Mostrar notificação caso tamanho da janela seja incorreto

note: guigrid
en: Enable GUI grid
pt_BR: Ativar grade da GUI

en: GUI grid shortcuts
pt_BR: Atalhos da grade GUI

en: Toggle GUI grid
pt_BR: Alternar para grade GUI

en: Add a column
pt_BR: Adicionar uma coluna

en: Add a row
pt_BR: Adicionar uma linha

en: Remove a column
pt_BR: Remover uma coluna

en: Remove a row
pt_BR: Remover uma linha

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
pt_BR: Atalhos para mover uma janela para a célula da grade mais próxima

en: Move left
pt_BR: Mover à esquerda

en: Move right
pt_BR: Mover à direita

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Shortcuts for resizing a window
pt_BR: Atalhos para redimensionar uma janela

en: Expand horizontally (to the right)
pt_BR: Expandir horizontalmente (à direita)

en: Shrink horizontally (from the right)
pt_BR: Reduzir horizontalmente (da direita)

en: Expand vertically (down)
pt_BR: Expandir verticalmente (abaixo)

en: Shrink vertically (from the bottom)
pt_BR: Reduzir verticalmente (de baixo)

en: Expand horizontally (to the left)
pt_BR: Expandir horizontalmente (à esquerda)

en: Shrink horizontally (from the left)
pt_BR: Reduzir horizontalmente (da esquerda)

en: Expand vertically (up)
pt_BR: Expandir verticalmente (acima)

en: Shrink vertically (from the top)
pt_BR: Reduzir verticalmente (de cima)

en: Toggle resizing opposite window
pt_BR: Alternar redimensionamento de janela oposta

en: Other shortcuts
pt_BR: Outros atalhos

en: Tile all windows to grid
pt_BR: Colocar todas as janelas na grade

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
pt_BR: Alternar layouts da lista rápida e gerenciador

en: Setup now
pt_BR: Configurar agora

en: Stored rules
pt_BR: Regras armazenadas

en: Add new rule
pt_BR: Adicionar nova regra

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
pt_BR: Margens entre a grade virtual e as bordas da tela

note: top margin
en: Top margin
pt_BR: Margem superior

note: left/right margin
en: Left & right margins
pt_BR: Margens esquerda & direita

note: bottom margin
en: Bottom margin
pt_BR: Margem inferior

note: padding header
en: Padding
pt_BR: Preenchimento

note: padding
en: Window padding
pt_BR: Preenchimento de janela

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Use general animation settings
pt_BR: Usar configurações gerais de animação

en: Use animation
pt_BR: Usar animação

en: Applet settings
pt_BR: Configurações dos Applets

en: Applet popover content
pt_BR: Conteúdo de popover dos Applets

en: Show popover on hover (without click)
pt_BR: Mostrar popover ao passar o mouse (sem clique)

en: Synchronize grid size
pt_BR: Sincronizar tamanho da grade

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
pt_BR: Atualizar tamanho da grade para movimentação e redimensionamento para o último layout escolhido

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
pt_BR: Tamanho da prévia do layout (largura em px)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
pt_BR: O applet precisa estar no painel para ver as alterações

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
pt_BR: Adicionar novo

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
pt_BR: Novo layout

en: Create
pt_BR: Criar

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
pt_BR: Editar layout

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
pt_BR: Nome do layout

en: Window tasks
pt_BR: Tarefas de janela

en: Add task
pt_BR: Adicionar tarefa

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
pt_BR: Comando para iniciar janela ou aplicação

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
pt_BR: Nome da janela - opcional, para distinguir várias janelas do mesmo aplicativo

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
pt_BR: Tente mover uma janela existente antes de iniciar uma nova instância

en: Task name
pt_BR: Nome da tarefa

note: - command
en: Command
pt_BR: Comando

note: - wname
en: Window name
pt_BR: Nome da janela

en: Test
pt_BR: Testar

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
pt_BR: Drag-snap substituiu o edge-tiling embutido. Para escolher o sistema edge-tiling embutido,pressione Embutido.

en: Built-in
pt_BR: Embutido

en: Minimum window size exceeds target
pt_BR: O tamanho mínimo da janela excede o pretendido

en: Open Shuffler settings
pt_BR: Abrir configurações do Shuffler

en: Shuffler warning
pt_BR: Aviso do Shuffler

en: Please activate Window Shuffler
pt_BR: Por favor ative o Window Shuffler

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
pt_BR: Trocar posição e tamanho das duas janelas mais recentemente focadas

en: Shuffle remaining windows to the layout
pt_BR: Embaralhar as janelas restantes para o layout

en: Toggle mode
pt_BR: Alternar modo

note: translated strings
en: Drag position
pt_BR: Arrastar posição

en: Save position
pt_BR: Salvar posição

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
pt_BR: Ative Super + arrastar para definir a posição de tempo. Clique em "Salvar posição" para salvar.

note: window content
en: Position & anchor
pt_BR: Posição e âncora

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: On all monitors
pt_BR: Em todos os monitores

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
pt_BR: Âncora,o tempo irá expandir/encolher em/de direção oposta.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
pt_BR: Fonte, tamanho e cor da Hora

note: date font settings
en: Date font, size & color
pt_BR: Fonte, tamanho e cor da Data

en: Left align text
pt_BR: Alinhar texto à esquerda

en: Use 12hr time format
pt_BR: Usar o formato 12h

en: Linespacing
pt_BR: Espaçamento entre linhas

en: Super + drag
pt_BR: Super  + drag

en: Previews Control
pt_BR: Controle de pré-visualizações

en: Run Previews
pt_BR: Executar pré-visualizações

en: Show windows of all workspaces
pt_BR: Mostrar janelas em todas áreas de trabalho

en: Show window full name in tooltip
pt_BR: Mostrar o nome completo da janela na dica

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
pt_BR: Mostrar ultimo usado

note: show tooltips section
en: Show tooltips
pt_BR: Mostrar dicas de ferramentas

note: hide path section
en: Hide path in menu
pt_BR: Ocultar caminho no menu

note: tooltip
en: Open
pt_BR: Abrir

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
pt_BR: meia-noite

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
pt_BR: um

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
pt_BR: dois

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
pt_BR: três

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
pt_BR: quatro

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
pt_BR: cinco

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
pt_BR: seis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
pt_BR: sete

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
pt_BR: oito

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
pt_BR: nove

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
pt_BR: dez

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
pt_BR: onze

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
pt_BR: meio-dia

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
pt_BR: por volta das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
pt_BR: um pouco depopis das %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
pt_BR: %s e dez

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
pt_BR: %s e quinze

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
pt_BR: %s e vinte

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
pt_BR: quase %s e meia

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
pt_BR: %s e meia

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
pt_BR: vinte cinco para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
pt_BR: vinte para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
pt_BR: quinze para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
pt_BR: dez para as %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
pt_BR: quase %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
pt_BR: Configurações de Data e Hora

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
pt_BR: Calendário

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
pt_BR: Exibir data

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
pt_BR: Usar formato de 24 horas

en: Suspend
pt_BR: Suspender

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Lock
pt_BR: Bloquear

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
pt_BR: Abrir com Gráficos %s

en: Remove from _Dock
pt_BR: Remover do _dock

en: Add to _Dock
pt_BR: Adicionar ao _dock

en: Shutdown
pt_BR: Desligar

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Text
pt_BR: Texto

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Application Actions
pt_BR: Ações de aplicativos

en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

en: Other
pt_BR: Outro

en: Try changing search terms.
pt_BR: Tente alterar os termos de pesquisa.

en: No Results for “%s”
pt_BR: Nenhum resultado para "%s"

en: View as Grid
pt_BR: Visualizar em grade

en: View by Category
pt_BR: Visualizar por categoria

en: Search Apps
pt_BR: Procurar aplicativos

en: Clear all
pt_BR: Limpar tudo

en: Run this command…
pt_BR: Executar este comando…

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Accessories
pt_BR: Acessórios

en: Universal Access
pt_BR: Acesso Universal

en: Programming
pt_BR: Programação

en: Education
pt_BR: Educação

en: Science
pt_BR: Ciência

en: Games
pt_BR: Jogos

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Sound & Video
pt_BR: Som e Vídeo

en: Office
pt_BR: Escritório

en: System Tools
pt_BR: Ferramentas do Sistema

en: Calculator
pt_BR: Calculadora

en: Calculate basic expressions.
pt_BR: Calcular expressões básicas.

en: bc is not installed
pt_BR: bc não está instalado

en: Click to copy result to clipboard
pt_BR: Clique para copiar o resultado para a área de transferência

en: Search for and run applications on your computer.
pt_BR: Procurar e executar aplicações em seu computador.

en: Open with %s
pt_BR: Abrir com %s

en: Opens current selection using %s
pt_BR: Abrir seleção atual usando %s

en: Open %s in default web browser
pt_BR: Abrir %s no navegador padrão

en: Open %s in %s
pt_BR: Abrir %s em %s

en: Open this link in default browser
pt_BR: Abrir este link no navegador padrão

en: Open link in default browser
pt_BR: Abrir link no navegador padrão

en: Execute '%s'
pt_BR: Executar '%s'

en: Run command
pt_BR: Executar comando

en: Find and execute arbitrary commands.
pt_BR: Procurar e executar comandos arbitrários.

en: Open the selected directory
pt_BR: Abrir o diretório selecionado

en: Folder Bookmarks
pt_BR: Pasta de Favoritos

en: Bookmarked Folders
pt_BR: Pastas adicionadas ao Favoritos

note: Check for Special Directories
en: Home
pt_BR: Pasta Pessoal

en: Recent
pt_BR: Recentes

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Run in Terminal
pt_BR: Executar no terminal

en: Run application or command in terminal
pt_BR: Executar aplicativo ou comando no terminal

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Copy selection to clipboard
pt_BR: Copiar seleção para a área de transferência

en: Run
pt_BR: Executar

en: Run an application, action or script
pt_BR: Executar aplicativo, ação ou script

en: Set menu icon from file
pt_BR: Definir ícone do menu a partir de um arquivo

en: Image files
pt_BR: Arquivos de imagem

en: Any file
pt_BR: Qualquer arquivo

en: Set icon
pt_BR: Definir ícone

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
pt_BR: Remova o plugin de cores do Gnome Settings Daemon da inicialização automática

en: Dim
pt_BR: Escurecer

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Temperature
pt_BR: Temperatura

en: Light
pt_BR: Luz

en: Welcome to QuickNote.
pt_BR: Bem vindo ao QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
pt_BR: Texto será salvo automaticamente enquanto digita.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
pt_BR: Largura da área de texto

en: Text area height
pt_BR: Altura da área de texto

en: Set a custom directory
pt_BR: Definir um diretório personalizado

en: Choose directory
pt_BR: Escolha um diretorio

en: Use
pt_BR: Usar

note: window props
en: Set text color
pt_BR: Definir cor do texto

note: spinbuttons - labels
en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Green
pt_BR: Verde

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Choose
pt_BR: Escolha

note: get weekday by index
en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: General
pt_BR: Geral

note: set city section
en: City
pt_BR: Cidade

note: show on desktop
en: Show on desktop
pt_BR: Mostrar no desktop

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
pt_BR: Mostrar ícone do painel dinâmico

note: forecast
en: Show forecast in popover
pt_BR: Mostrar previsão em popover

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
pt_BR: Transparência

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
pt_BR: Definir posição personalizada (px)

en: Custom location name
pt_BR: Nome da localização personalizado

en: Please enter at least 3 characters
pt_BR: Por favor, insira pelo menos 3 caracteres

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
pt_BR: Controle WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
pt_BR: Executar WallStreet

en: Use random wallpaper
pt_BR: Usar papel-de-parede aleatório

en: Sync to lock-screen
pt_BR: Sincronizar com a tela de bloqueio

en: Use default wallpapers
pt_BR: Usar papel-de-parede padrão

en: Browse
pt_BR: Procurar

note: time settings section
en: Change interval
pt_BR: Mudar intervalo

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Please log out/in to initialize
pt_BR: Efetue logout / logon para inicializar

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
pt_BR: Selecionar um diretório

en: Hotcorners settings
pt_BR: Configurações dos cantos ativos

en: Activate hotcorners
pt_BR: Ativar cantos ativos

en: Corner settings
pt_BR: Configurações dos cantos

en: Click a spot to edit
pt_BR: Clique em um local para editar

en: General configuration
pt_BR: Configuração geral

note: Delay section
en: Delay
pt_BR: Atraso

note: Pressure section
en: Pressure
pt_BR: Pressão

en: Enter a command here
pt_BR: Introduza um comando aqui

en: Toggle hotcorner on-off
pt_BR: Alternar entre ativar ou desativar canto ativo

en: Set a custom command
pt_BR: Definir um comando personalizado

en: Available dropdown items changed
pt_BR: Os itens suspensos disponíveis foram alterados

en: please restart settingswindow
pt_BR: Por favor reinicie as configurações da janela

en: Show Desktop
pt_BR: Exibir área de trabalho

en: Exposé all windows
pt_BR: Expor todas as janelas

en: Exposé current application
pt_BR: Expor a aplicação atual

en: Budgie Desktop Settings
pt_BR: Configurações do Budgie Desktop

en: Lock screen
pt_BR: Bloqueio de tela

en: Toggle Shuffler GUI
pt_BR: Alternar GUI do Shuffler

en: All windows in grid
pt_BR: Todas as janelas em grade

en: Window to topleft
pt_BR: Janela no canto superior esquerdo

en: Window to topright
pt_BR: Janela no canto superior direito

en: Window to bottomright
pt_BR: Janela no canto inferior direito

en: Window to bottomleft
pt_BR: Janela no canto inferior esquerdo

en: Toggle Raven - AppletView
pt_BR: Alternar Raven - Vista do Applet

en: Toggle Raven - Notifications
pt_BR: Alternar Raven - Notificações

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
pt_BR: As configurações dos cantos ativos também estão disponíveis pelo menu da área de trabalho

en: Scroll over panel icon to change workspace
pt_BR: Use o scroll do mouse (roda de rolagem) sobre o ícone do painel para alterar a área de trabalho.

en: Reverse Scroll Direction
pt_BR: Inverter a direção de rolagem

note: strings
en: Stop
pt_BR: Parar

en: Start
pt_BR: Início

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
pt_BR: O alternador de papel de parede da área de trabalho lembra-se automaticamente qual o papel de parede que foi definido por área de trabalho

en: Applet runs without a panel icon
pt_BR: Applet é executado sem um ícone no painel

en: Connect to Hidden Network…
pt_BR: Conectar à rede oculta…

en: Network Settings…
pt_BR: Configurações de Rede…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
pt_BR: Não foi possível conectar-se a esta VPN.

en: Unknown device
pt_BR: Dispositivo desconhecido

en: Unknown type: %s
pt_BR: Tipo desconhecido: %s

en: Virtual network: %s
pt_BR: Rede virtual: %s

en: Wired
pt_BR: Com fio

en: Mobile Broadband: %s
pt_BR: Operadora Móvel: %s

en: Mobile Broadband
pt_BR: Operadora Móvel

en: This wireless network could not be connected to.
pt_BR: Não foi possivel conectar-se a esta rede sem fio.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
pt_BR: Esta rede usa criptografia 40/64-bit WEP

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
pt_BR: Esta rede usa criptografia 104/128-bit WEP

en: This network uses WPA encryption
pt_BR: Esta rede usa criptografia WPA

en: This network uses encryption
pt_BR: Esta rede usa criptografia

en: This network is unsecured
pt_BR: Esta rede é insegura

en: No Access Points Available
pt_BR: Nenhum Ponto de Acesso Disponível

en: Scanning for Access Points…
pt_BR: Procurando por pontos de acesso…

en: Wireless
pt_BR: Rede sem fio

note: if (count > 1) {
en: %s Network
pt_BR: %sRede

en: Menu Icon
pt_BR: Ícone do menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
pt_BR: Linhas da grade

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
pt_BR: Colunas da grade

en: Show Menu Label
pt_BR: Mostrar rótulo do menu

en: Menu Label
pt_BR: Rótulos do menu

en: Show Terminal Applications
pt_BR: Mostrar aplicações do terminal

en: Show Power-strip
pt_BR: Mostrar régua de energia

en: Roll-over mouse
pt_BR: Giro do mouse

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
pt_BR: Ajustar Categoria
    Espaçamento

en: Place a window in a predefined layout
pt_BR: Colocar uma janela num layout predefinido

en: Show recently used items
pt_BR: Mostrar items usados recentemente

en: Time of day in fuzzy way
pt_BR: Hora do dia de forma difusa

en: Stylish Desktop Application Menu
pt_BR: Menu de Aplicações elegante

en: Brightness Controller
pt_BR: Controle de Brilho

en: Quick & Easy Notes
pt_BR: Notas rápidas e fáceis

en: Show weather & forecast
pt_BR: Mostrar previsão do tempo

en: Budgie Hotcorners Settings
pt_BR: Configurações dos cantos ativos Budgie

en: Settings control application for hotcorners
pt_BR: Aplicativo de controle da configuração dos cantos ativos

en: Budgie Hotcorners
pt_BR: Cantos ativos Budgie

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
pt_BR: Inicia o processo de cantos ativos Budgie

en: Set hotcorner actions
pt_BR: Definir ações de hotcorner

en: Workspace indicator and window list
pt_BR: Indicador de Área de Trabalho e Lista de Janelas

en: Set a different wallpaper per workspace
pt_BR: Definir um papel de parede diferente para cada área de trabalho

en: Network Applet
pt_BR: Applet de Rede
