budgie-extras 10.4 - en to ca translation catalogue (410 entries)

note: translators: tooltip for the "no time limit" duration button
en: No limit
ca: Sense límit

note: translators: tooltip for the 15-second duration button; shown alongside social platform names
en: TikTok / Reels short
ca: TikTok / Rodets breus

note: translators: tooltip for the 30-second duration button
en: Reels / Shorts standard
ca: Rodets / Curts stàndards

note: translators: tooltip for the 60-second duration button
en: TikTok / YouTube Shorts / Reels
ca: TikTok / Curts de YouTube / Rodets

note: translators: tooltip for the 90-second duration button; Instagram's maximum Reel length
en: Instagram max
ca: Instagram màx.

note: translators: tooltip for the 10-minute duration button; TikTok's current maximum
en: TikTok max
ca: TikTok màx.

note: translators: label for the output folder row in the settings panel
en: Output folder:
ca: Carpeta de sortida:

note: translators: title of the folder-chooser dialog
en: Select Recording Folder
ca: Seleccioneu la carpeta de gravació

note: translators: cancel button in the folder-chooser dialog (underscore = keyboard accelerator)
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

note: translators: confirm button in the folder-chooser dialog (underscore = keyboard accelerator)
en: _Select
ca: _Selecioneu

note: Incremented each time a widget row is attached, keeping layout changes local to the relevant section rather than requiring renumbering of every subsequent row. ── Capture mode ─────────────────────────────────────────────── translators: section label above the screen/area capture toggle buttons
en: Capture Mode:
ca: Mode de captura:

note: translators: tooltip for the "record entire display" capture mode button
en: Record entire display
ca: Grava la pantalla sencera

note: translators: tooltip for the "record selected area" capture mode button
en: Record selected area
ca: Grava l'àrea seleccionada

note: ── Display list ─────────────────────────────────────────────── Only meaningful in SCREEN mode; hidden via Revealer in AREA mode. translators: label above the list of connected display outputs to record
en: Record Display:
ca: Pantalla de gravació:

note: translators: tooltip for the microphone toggle button that enables/disables audio capture
en: Toggle audio capture
ca: Activa / desactiva la captura d'àudio

note: translators: label for the audio capture toggle row
en: Record Audio:
ca: Gravació d'àudio:

note: Device selector slides in below the toggle when audio is enabled translators: tooltip for the dropdown that selects the audio input device to record from
en: Audio source device
ca: Dispositiu font d'àudio

note: ── Start Delay ──────────────────────────────────────────────── translators: label above the row of delay preset buttons (e.g. Off / 5s / 10s …)
en: Start Delay:
ca: Retard d'inici:

note: ── Record For (duration) ────────────────────────────────────── translators: label above the row of duration preset buttons (e.g. ∞ / 15s / 30s …)
en: Record For:
ca: Durada de la gravació:

note: translators: first entry in the audio device dropdown; lets wf-recorder choose the default PulseAudio/PipeWire source
en: System default
ca: Per defecte del sistema

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
ca: No s'ha establert

en: Yes
ca: Sí

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
ca: Classe de la finestra de la finestra per obrir

en: mandatory
ca: obligatori

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
ca: Mida de la graella, columnes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
ca: Mida de la graella, files

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
ca: Posició de destinació de la finestra a la graella: horitzontalment

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
ca: Posició de destinació de la finestra a la graella: verticalment

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
ca: Mida de la finestra, columnes

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
ca: Mida de la finestra, files

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
ca: Monitor de destinació; per defecte, l'actiu

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
ca: Espai de treball de destinació; per defecte, l'actiu

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
ca: Aplicació

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
ca: Grup de classe de la finestra

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
ca: Cliqueu en una finestra per obtenir-ne la classe

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
ca: Mida i posició de la finestra

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
ca: Mida, columnes i files de la graella

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
ca: Posició de destinació de la finestra, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
ca: Abast de la cel·la de la finestra, hor. / vert.

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
ca: Monitor de destinació

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
ca: Espai de treball de destinació

en: Done
ca: Fet

en: Cancel
ca: Cancel·la

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
ca: Control del canviador de finestres

en: Replace window-rule
ca: Reemplaça la regla de la finestra

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
ca: Desa els canvis a la regla de la finestra

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
ca: Desa els canvis a la regla de la finestra canviada de nom

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
ca: Classe de finestra

en: Grid
ca: Graella

en: Span
ca: Abast

en: Display
ca: Visualització

en: Workspace
ca: Espai de treball

en: Delete
ca: Suprimeix

en: windowrule
ca: regla de la finestra

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
ca: Mosaic

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
ca: Dreceres de finestres i mosaic

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
ca: Disposicions

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
ca: Valors preestablerts automàtics de finestres i aplicacions

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
ca: Regles de les finestres

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
ca: Definiu on s’han d’obrir les finestres de l’aplicació.

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
ca: Miniaplicació

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
ca: Configuració de la miniaplicació del canviador de finestres

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
ca: Preferències generals

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
ca: Useu el mosaic de vora avançat d'arrossegar del Canviador de finestres

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
ca: Control + arrossega rajoles d'una finestra a 2/5 de l'amplada de la pantalla

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
ca: Alt + arrossega rajoles d'una finestra a 3/5 de l'amplada de la pantalla

en: This will disable built-in edge-tiling
ca: Això desactivarà el mosaic de vores integrat

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
ca: Mosaic bàsic mig i a quarts

en: Top-left
ca: A dalt a l'esquerra

en: Top-right
ca: A dalt a la dreta

en: Bottom-right
ca: A baix a la dreta

en: Bottom-left
ca: A baix a l'esquerra

en: Left-half
ca: Meitat esquerra

en: Top-half
ca: Meitat superior

en: Right-half
ca: Meitat dreta

en: Bottom-half
ca: Meitat inferior

en: Toggle maximize
ca: Commuta la maximització

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
ca: Canvi de mida i moviment de les finestres en una quadrícula personalitzada

en: Grid size
ca: Mida de la graella

en: Columns
ca: Columnes

en: Rows
ca: Files

note: options
en: Options
ca: Opcions

note: sticky
en: Resize opposite window
ca: Canvia la mida de la finestra oposada

note: swap
en: Swap windows
ca: Intercanvieu finestres

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
ca: Mostra la notificació sobre la mida incorrecta de la finestra.

note: guigrid
en: Enable GUI grid
ca: Activa la graella d'IGU

en: GUI grid shortcuts
ca: Dreceres de la graella d'IGU

en: Toggle GUI grid
ca: Commuta la graella d'IGU

en: Add a column
ca: Afegeix-hi una columna

en: Add a row
ca: Afegeix-hi una fila

en: Remove a column
ca: Suprimeix-ne una columna

en: Remove a row
ca: Suprimeix-ne una fila

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
ca: Dreceres per moure una finestra a la cel·la més propera

en: Move left
ca: Mou a l'esquerra

en: Move right
ca: Mou a la dreta

en: Move up
ca: Mou amunt

en: Move down
ca: Mou avall

en: Shortcuts for resizing a window
ca: Dreceres per canviar la mida d'una finestra

en: Expand horizontally (to the right)
ca: Expandeix horitzontalment (a la dreta)

en: Shrink horizontally (from the right)
ca: Encongeix horitzontalment (des de la dreta)

en: Expand vertically (down)
ca: Expandeix verticalment (avall)

en: Shrink vertically (from the bottom)
ca: Encongeix verticalment (des de baix)

en: Expand horizontally (to the left)
ca: Expandeix horitzontalment (a l'esquerra)

en: Shrink horizontally (from the left)
ca: Encongeix horitzontalment (des de l'esquerra)

en: Expand vertically (up)
ca: Expandeix verticalment (amunt)

en: Shrink vertically (from the top)
ca: Encongeix verticalment (des de dalt)

en: Toggle resizing opposite window
ca: Commuta el canvi de mida de la finestra oposada.

en: Other shortcuts
ca: Altres dreceres

en: Tile all windows to grid
ca: Fes un mosaic en forma de graella de totes les finestres

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
ca: Commuta la llista ràpida i el gestor de disposicions

en: Setup now
ca: Configureu-ho ara

en: Stored rules
ca: Regles desades

en: Add new rule
ca: Afegiu-hi una regla nova

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
ca: Marges entre la graella virtual i les vores de la pantalla

note: top margin
en: Top margin
ca: Marge de dalt

note: left/right margin
en: Left & right margins
ca: Marges de l'esquerra i la dreta

note: bottom margin
en: Bottom margin
ca: Marge de baix

note: padding header
en: Padding
ca: Encoixinat

note: padding
en: Window padding
ca: Farciment de la finestra

en: Animation
ca: Animació

en: Use general animation settings
ca: Usa la configuració general de l'animació.

en: Use animation
ca: Usa l'animació

en: Applet settings
ca: Configuració de la miniaplicació

en: Applet popover content
ca: Contingut de la finestra emergent de la miniaplicació

en: Show popover on hover (without click)
ca: Mostra la finestra emergent en passar-hi (sense clicar).

en: Synchronize grid size
ca: Sincronitza la mida de la quadrícula.

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
ca: Actualitza la mida de la quadrícula per canviar-ne la posició i la mida segons la disposició més recent.

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
ca: Mida de la previsualització de la disposició (amplada en píxels)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
ca: La miniaplicació ha de ser al plafó per veure'n els canvis.

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
ca: Afegeix-n'hi una de nova

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
ca: Disposició nova

en: Create
ca: Crea

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
ca: Edita la disposició

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
ca: Nom de la disposició

en: Window tasks
ca: Tasques de la finestra

en: Add task
ca: Afegeix-hi una tasca

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
ca: Ordre per obrir una finestra o aplicació

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
ca: Nom de la finestra (opcional, per distingir finestres de la mateixa aplicació)

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
ca: Proveu de moure una finestra existent abans d'obrir-ne una instància nova.

en: Task name
ca: Nom de la tasca

note: - command
en: Command
ca: Ordre

note: - wname
en: Window name
ca: Nom de la finestra

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
ca: Arrossegar-snap ha substituït el mosaic de vora incorporat. Per triar el mosaic de vora integrat, premeu Integrat.

en: Built-in
ca: Integrat

en: Minimum window size exceeds target
ca: La mida mínima de la finestra excedeix l'objectiu.

en: Open Shuffler settings
ca: Obre la configuració del canviador de finestres

en: Shuffler warning
ca: Avís del canviador de finestres

en: Please activate Window Shuffler
ca: Si us plau, activeu el canviador de finestres.

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
ca: Canvieu la posició i la mida de les dues finestres focalitzades més recentment.

en: Shuffle remaining windows to the layout
ca: Passeu per les finestres restants a la disposició

en: Toggle mode
ca: Commuta el mode

note: translated strings
en: Drag position
ca: Arrossega la posició

en: Save position
ca: Desa la posició

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
ca: Habiliteu Súper + arrossegament per establir la posició de l'hora. Cliqueu a Desa la posició per establir-ho.

note: window content
en: Position & anchor
ca: Posició i ancoratge

en: Automatic
ca: Automàtic

en: On all monitors
ca: A tots els monitors

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
ca: Ancora, el temps s'expandirà / es reduirà a / des de la direcció oposada.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
ca: Lletra, mida i color de l'hora

note: date font settings
en: Date font, size & color
ca: Lletra, mida i color de la data

en: Left align text
ca: Alineació a l'esquerra del text

en: Use 12hr time format
ca: Usa el format de 12 hores

en: Linespacing
ca: Espai entre línies

en: Super + drag
ca: Súper + arrossega

en: Choose ShowTime Position
ca: Trieu la posició de la mostra d'hora.

note: Instructions
en: Click on the preview below to position ShowTime.
ca: Feu clic a la vista prèvia a continuació per situar l'hora.

en: The blue rectangle represents your screen.
ca: El rectangle blau representa la pantalla.

en: Screen: %d × %d | Click to select | ESC to cancel
ca: Pantalla: %d × %d | Feu clic per seleccionar | ESC per cancel·lar

en: Anchor:
ca: Ancoratge:

note: Anchor radio buttons
en: ↖ NW
ca: ↖ NO

en: ↙ SW
ca: ↙ SO

en: Anchor top-left, ShowTime expands right/down
ca: Ancoratge a dalt a l'esquerra, L'hora s'expandeix a la dreta i avall.

en: Anchor top-right, ShowTime expands left/down
ca: Ancoratge a dalt a la dreta. L'hora s'expandeix cap a l'esquerra i avall.

en: Anchor bottom-left, ShowTime expands right/up
ca: Ancoratge a baix a l'esquerra, L'hora s'expandeix a la dreta i amunt.

en: Anchor bottom-right, ShowTime expands left/up
ca: Ancoratge a baix a la dreta, L'hora s'expandeix cap a l'esquerra i amunt.

en: Apply Position
ca: Aplica la posició

en: Previews Control
ca: Control de previsualitzacions

en: Run Previews
ca: Executa les previsualitzacions

en: Show windows of all workspaces
ca: Mostra les finestres de tots els espais de treball

en: Show window full name in tooltip
ca: Mostra el nom complet de la finestra al consell.

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
ca: Mostra'n l'últim ús

note: show tooltips section
en: Show tooltips
ca: Mostra els indicadors de funció

note: hide path section
en: Hide path in menu
ca: Amaga el camí al menú

note: tooltip
en: Open
ca: Obre

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
ca: mitjanit

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
ca: la una

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
ca: les dues

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
ca: les tres

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
ca: les quatre

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
ca: les cinc

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
ca: les sis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
ca: les set

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
ca: les vuit

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
ca: les nou

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
ca: les deu

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
ca: les onze

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
ca: migdia

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
ca: Més o menys %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
ca: %s tocada/es

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
ca: %s i deu

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
ca: Passa un quart de %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
ca: Passen vint minuts de %s

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
ca: Gairebé passa mitja hora de %s

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
ca: Passa mitja hora de %s

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
ca: Falten uns 25 minuts per a %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
ca: Falten uns 20 minuts per a %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
ca: Falta un quart per a %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
ca: Falten uns 10 minuts per a %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
ca: Gairebé %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
ca: Paràmetres de l'hora i la data

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
ca: Calendari

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
ca: Preferències

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
ca: Mostra la data

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
ca: Usa un rellotge de 24 hores.

en: Power Options
ca: Opcions d'energia

en: Shut Down
ca: Atura't

en: Suspend
ca: Atura temporalment

en: Restart
ca: Reinicia

en: Lock
ca: Bloqueja

en: Log Out
ca: Surt

note: Capture the desktop_id now, not in the callback Create menu manually to avoid duplicate "Remove from Favorites" Add "Remove from Favorites" first
en: Remove from Favorites
ca: Suprimeix dels preferits

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
ca: Obre amb els gràfics %s

en: Remove from _Dock
ca: Suprimeix-la de l'acobla_dor

en: Add to _Dock
ca: Afegeix-la a l'acobla_dor

en: Shutdown
ca: Atura

en: Logout
ca: Surt

en: Applications
ca: Aplicacions

en: Files
ca: Fitxers

en: Actions
ca: Accions

en: Search
ca: Cerca

en: Contacts
ca: Contactes

en: Settings
ca: Configuració

en: Application Actions
ca: Accions de l'aplicació

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: Other
ca: Altres

en: Add to Favorites
ca: Afegeix als preferits

en: Try changing search terms.
ca: Proveu de canviar els termes de la cerca.

en: No Results for “%s”
ca: Cap resultat per a “%s”

en: View as Grid
ca: Visualitza com a graella

en: View by Category
ca: Visualitza per categories

en: Search Apps
ca: Cerca aplicacions

en: Clear all
ca: Neteja-ho tot

en: Run this command…
ca: Executa aquesta ordre…

en: Default
ca: Per defecte

en: Accessories
ca: Accessoris

en: Universal Access
ca: Accés universal

en: Programming
ca: Programació

en: Education
ca: Educació

en: Science
ca: Ciència

en: Games
ca: Jocs

en: Graphics
ca: Gràfics

en: Sound & Video
ca: So i vídeo

en: Office
ca: Oficina

en: System Tools
ca: Eines del sistema

en: Calculator
ca: Calculadora

en: Calculate basic expressions.
ca: Calcula expressions bàsiques.

en: bc is not installed
ca: El bc no està instal·lat

en: Click to copy result to clipboard
ca: Cliqueu per copiar el resultat al porta-retalls

en: Search for and run applications on your computer.
ca: Cerqueu i executeu aplicacions l'ordinador.

en: Open with %s
ca: Obre amb %s

en: Opens current selection using %s
ca: Obre la selecció actual amb %s

en: Open %s in default web browser
ca: Obre %s al navegador per defecte

en: Open %s in %s
ca: Obre %s amb %s

en: Open this link in default browser
ca: Obre aquest enllaç amb el navegador per defecte

en: Link
ca: Enllaç

en: Open link in default browser
ca: Obre l'enllaç al navegador per defecte

en: Execute '%s'
ca: Executa «%s»

en: Run command
ca: Executa una ordre

en: Find and execute arbitrary commands.
ca: Trobeu i executeu ordres arbitràries.

en: Open the selected directory
ca: Obre el directori seleccionat

en: Folder Bookmarks
ca: Marcadors de carpeta

en: Bookmarked Folders
ca: Carpetes marcades

note: Check for Special Directories
en: Home
ca: Inici

en: Trash
ca: Paperera

en: Run in Terminal
ca: Executa en un terminal

en: Run application or command in terminal
ca: Executa l'aplicació o l'ordre en un terminal

en: Copy to Clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: Copy selection to clipboard
ca: Copia la selecció al porta-retalls

en: Run
ca: Executa

en: Run an application, action or script
ca: Executa una aplicació, una acció o un script

en: Set menu icon from file
ca: Establiu la icona del menú des d'un fitxer.

en: Image files
ca: Fitxers d'imatge

en: Any file
ca: Qualsevol fitxer

en: Set icon
ca: Establiu-ne la icona.

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
ca: Suprimeix de l'inici automàtic el connector de color del dimoni de configuració del Gnome.

en: Dim
ca: Atenuació

en: Brightness
ca: Brillantor

en: Temperature
ca: Temperatura

en: Light
ca: Lluminositat

en: Welcome to QuickNote.
ca: Us donem la benvinguda al QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
ca: El text es desarà automàticament mentre escriviu.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
ca: Amplada de l'àrea del text

en: Text area height
ca: Alçada de l'àrea del text

en: Set a custom directory
ca: Estableix un directori personalitzat

en: Choose directory
ca: Trieu un directori

en: Use
ca: Ús

note: window props
en: Set text color
ca: Estableix el color del text

note: spinbuttons - labels
en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Blue
ca: Blau

en: Choose
ca: Trieu

note: get weekday by index
en: Monday
ca: dilluns

en: Tuesday
ca: dimarts

en: Wednesday
ca: dimecres

en: Thursday
ca: dijous

en: Friday
ca: divendres

en: Saturday
ca: dissabte

en: Sunday
ca: diumenge

en: Desktop
ca: Escriptori

note: set city section
en: City
ca: Ciutat

note: show on desktop
en: Show on desktop
ca: Mostra a l'escriptori

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
ca: Mostra la icona de plafó dinàmic

note: forecast
en: Show forecast in popover
ca: Mostra la previsió meteorològica en una finestreta emergent

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
ca: Transparència

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
ca: Estableix-ne una posició personalitzada (px)

en: Custom location name
ca: Nom de la ubicació personalitzada

en: Please enter at least 3 characters
ca: Si us plau, escriviu com a mínim 3 caràcters.

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
ca: Control de WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
ca: Executa WallStreet

en: Use random wallpaper
ca: Usa un fons de pantalla aleatori.

en: Sync to lock-screen
ca: Sincronitza al bloqueig de pantalla

en: Use default wallpapers
ca: Usa els fons per defecte

en: Browse
ca: Navegueu

note: time settings section
en: Change interval
ca: Canvia l'interval

en: Hours
ca: Hores

en: Minutes
ca: Minuts

en: Seconds
ca: Segons

en: Close
ca: Tanca

en: Please log out/in to initialize
ca: Si us plau, sortiu i torneu a entrar per iniciar-ho.

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
ca: Seleccioneu un diectori

en: Hotcorners settings
ca: Configuració dels cantons actius

en: Activate hotcorners
ca: Activa els cantons actius

en: Corner settings
ca: Configuració del cantó

en: Click a spot to edit
ca: Cliqueu en un lloc per editar-lo

en: General configuration
ca: Configuració general

note: Delay section
en: Delay
ca: Retard

note: Pressure section
en: Pressure
ca: Pressió

en: Enter a command here
ca: Introduïu una ordre aquí.

en: Toggle hotcorner on-off
ca: Activa / desactiva el cantó actiu

en: Set a custom command
ca: Establiu una ordre personalitzada.

en: Available dropdown items changed
ca: Els elements del menú desplegable disponibles han canviat.

en: please restart settingswindow
ca: Si us plau, reinicieu la finestra de configuració.

en: Show Desktop
ca: Mostra a l'escriptori

en: Exposé all windows
ca: Mostra totes les finestres

en: Exposé current application
ca: Mostra l'aplicació actual

en: Budgie Desktop Settings
ca: Configuració de l'escriptori Budgie

en: Lock screen
ca: Bloca la pantalla

en: Toggle Shuffler GUI
ca: Commuta la IGU del Paginador

en: All windows in grid
ca: Totes les finestres en una graella

en: Window to topleft
ca: Finestra a dalt a l'esquerra

en: Window to topright
ca: Finestra a dalt a la dreta

en: Window to bottomright
ca: Finestra a baix a la dreta

en: Window to bottomleft
ca: Finestra a baix a l'esquerra

en: Toggle Raven - AppletView
ca: Commuta Raven - Vista de miniaplicacions

en: Toggle Raven - Notifications
ca: Commuta Raven - Notificacions

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
ca: La configuració dels cantons actius també està disponible a través del menú de l'escriptori.

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
ca: Automàtic

en: Scroll over panel icon to change workspace
ca: Desplaceu-vos per la icona del plafó per canviar l'espai de treball

en: Reverse Scroll Direction
ca: Sentit de desplaçament invers

note: strings
en: Stop
ca: Atura

en: Start
ca: Inicia

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
ca: El Canviador de fons de l'espai de treball recorda automàticament quin fons de pantalla es va establir per a cada espai de treball.

en: Applet runs without a panel icon
ca: La miniaplicació s’executa sense una icona de plafó.

en: Connect to Hidden Network…
ca: Connecta't a una xarxa oculta…

en: Network Settings…
ca: Paràmetres de la xarxa…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
ca: No s'ha pogut connectar amb aquesta xarxa privada virtual.

en: Unknown device
ca: Dispositiu desconegut

en: Unknown type: %s
ca: Tipus desconegut: %s

en: Virtual network: %s
ca: Xarxa virtual: %s

en: Wired
ca: Amb fil

en: Mobile Broadband: %s
ca: Banda ampla mòbil: %s

en: Mobile Broadband
ca: Banda ampla mòbil

en: Modem
ca: Mòdem

en: This wireless network could not be connected to.
ca: No s'ha pogut connectar amb aquesta xarxa sense fil.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
ca: Aquesta xarxa usa encriptació WEP de 40 / 64 bits.

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
ca: Aquesta xarxa usa encriptació WEP de 104 / 128 bits.

en: This network uses WPA encryption
ca: Aquesta xarxa usa encriptació WPA.

en: This network uses encryption
ca: Aquesta xarxa usa encriptació.

en: This network is unsecured
ca: Aquesta xarxa no té seguretat.

en: No Access Points Available
ca: No hi ha punts d'accés disponibles

en: Scanning for Access Points…
ca: S'explora si hi ha punts d'accés…

en: Wireless
ca: Sense fil

note: if (count > 1) {
en: %s Network
ca: Xarxa %s

en: Menu Icon
ca: Icona del menú

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
ca: Files de la graella

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
ca: Columnes de la graella

en: Show Menu Label
ca: Mostra l'etiqueta del menú.

en: Menu Label
ca: Etiqueta del menú

en: Show Terminal Applications
ca: Mostra les aplicacions de terminal

en: Show Power-strip
ca: Mostra la barra d'energia.

en: Roll-over mouse
ca: Pas del ratolí

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
ca: Ajusta la categoria
    Espaiat

en: Favorites
ca: Preferits

en: Record the screen under Wayland
ca: Gravació de pantalla amb Wayland

en: Place a window in a predefined layout
ca: Situa una finestra en un disposició predefinida.

en: Show recently used items
ca: Mostra els elements utilitzats recentment

en: Time of day in fuzzy way
ca: Hora del dia aproximada

en: Stylish Desktop Application Menu
ca: Menú d'aplicacions estilitzat

en: Brightness Controller
ca: Controlador de la brillantor

en: Quick & Easy Notes
ca: Notes ràpides i fàcils

en: Show weather & forecast
ca: Mostra el temps i la previsió meteorològica

en: Budgie Hotcorners Settings
ca: Configuració dels cantons actius del Budgie

en: Settings control application for hotcorners
ca: Aplicació de control de la configuració per als cantons actius

en: Budgie Hotcorners
ca: Cantons actius del Budgie

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
ca: Kick inicia el procés dels cantons actius del Budgie

en: Set hotcorner actions
ca: Estableix les accions dels cantons actius

en: Workspace indicator and window list
ca: Indicador de l'espai de treball i llista de finestres

en: Set a different wallpaper per workspace
ca: Estableix un fons de pantalla diferent per a cada espai de treball.

en: Network Applet
ca: Miniapliació de xarxa
