budgie-extras 10.4 - en to ms_MY translation catalogue (313 entries)

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
ms_MY: Tidak ditetapkan

en: No
ms_MY: Tidak

en: Yes
ms_MY: Ya

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
ms_MY: Kelas tetingkap bagi tetingkap yang dilancarkan

en: mandatory
ms_MY: mandatori

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
ms_MY: Saiz grid - lajur

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
ms_MY: Saiz grid - baris

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
ms_MY: Kedudukan sasaran tetingkap atas grid - mengufuk

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
ms_MY: Kedudukan sasaran tetingkap atas grid - menegak

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
ms_MY: Saiz tetingkap - lajur

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
ms_MY: Saiz tetingkap - baris

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
ms_MY: Monitor sasaran, lalai adalah monitor aktif

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
ms_MY: Ruang kerja sasaran, lalai adalah ruang kerja aktif

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
ms_MY: Aplikasi

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
ms_MY: Kumpulan kelas WM

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
ms_MY: Klik tetingkap untuk dapatkan WM-class

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
ms_MY: Kedudukan & saiz tetingkap

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
ms_MY: Saiz grid; lajur & baris

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
ms_MY: Kedudukan tetingkap sasaran, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
ms_MY: Retang sel tetingkap, ufuk / tegak

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
ms_MY: Pelbagai

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
ms_MY: Monitor sasaran

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
ms_MY: Ruang kerja sasaran

en: Done
ms_MY: Selesai

en: Cancel
ms_MY: Batal

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
ms_MY: Kawalan Pengocok Tetingkap

en: Replace window-rule
ms_MY: Ganti window-rule

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
ms_MY: Simpan perubahan ke atas window-rule

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
ms_MY: Simpan perubahan ke atas window-rule dinamakan semula

en: Span
ms_MY: Retang

en: Display
ms_MY: Paparan

en: Workspace
ms_MY: Ruang kerja

en: Delete
ms_MY: Padam

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
ms_MY: Penjubinan

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
ms_MY: Penjubinan & pintasan tetingkap

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
ms_MY: Bentangan

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
ms_MY: Praset tetingkap & aplikasi automatik

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
ms_MY: Peraturan tetingkap

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
ms_MY: Takrif lokasi tetingkap aplikasi yang dibuka

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
ms_MY: Aplet

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
ms_MY: Tetapan Aplet Pengocok

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
ms_MY: Keutamaan am

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
ms_MY: Penjubinan suku & separa asas

en: Top-left
ms_MY: Kiri-atas

en: Top-right
ms_MY: Kanan-atas

en: Bottom-right
ms_MY: Kanan-bawah

en: Bottom-left
ms_MY: Kiri-bawah

en: Left-half
ms_MY: Separa-kiri

en: Top-half
ms_MY: Separa-atas

en: Right-half
ms_MY: Separa-kanan

en: Bottom-half
ms_MY: Separa-bawah

en: Toggle maximize
ms_MY: Togol maksimum

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
ms_MY: Saiz semula & alih tetingkap dalam grid suai

en: Grid size
ms_MY: Saiz grid

en: Columns
ms_MY: Lajur

en: Rows
ms_MY: Baris

note: options
en: Options
ms_MY: Pilihan

note: sticky
en: Resize opposite window
ms_MY: Saiz semula tetingkap lawan

note: swap
en: Swap windows
ms_MY: Silih tetingkap

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
ms_MY: Tunjuk pemberitahuan bila saiz tetingkap tidak betul

note: guigrid
en: Enable GUI grid
ms_MY: Benarkan grid GUI

en: GUI grid shortcuts
ms_MY: Pintasan grid GUI

en: Toggle GUI grid
ms_MY: Togol grid GUI

en: Add a column
ms_MY: Tambah satu lajur

en: Add a row
ms_MY: Tambah satu baris

en: Remove a column
ms_MY: Buang satu lajur

en: Remove a row
ms_MY: Buang satu baris

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
ms_MY: Pintasan untuk mengalih tetingkap ke sel grid berhampiran

en: Move left
ms_MY: Alih kiri

en: Move right
ms_MY: Alih kanan

en: Move up
ms_MY: Alih atas

en: Move down
ms_MY: Alih bawah

en: Shortcuts for resizing a window
ms_MY: Pintasan untuk saizkan semula tetingkap

en: Expand horizontally (to the right)
ms_MY: Kembangkan secara mengufuk (ke arah kanan)

en: Shrink horizontally (from the right)
ms_MY: Kecilkan secara mengufuk (dari arah kanan)

en: Expand vertically (down)
ms_MY: Kembangkan secara menegak (ke bawah)

en: Shrink vertically (from the bottom)
ms_MY: Kecilkan secara menegak (dari bawah)

en: Expand horizontally (to the left)
ms_MY: Kembangkan secara mengufuk (ke arah kiri)

en: Shrink horizontally (from the left)
ms_MY: Kecilkan secara mengufuk (dari arah kiri)

en: Expand vertically (up)
ms_MY: Kebangkan secara menegak (ke atas)

en: Shrink vertically (from the top)
ms_MY: Kecilkan secara menegak (dari atas)

en: Toggle resizing opposite window
ms_MY: Togol saizkan semula tetingkap berlawanan

en: Other shortcuts
ms_MY: Pintasan lain

en: Tile all windows to grid
ms_MY: Jubin semua tetingkap ke grid

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
ms_MY: Togol senarai pantas & pengurus bentangan

en: Setup now
ms_MY: Pasang sekarang

en: Stored rules
ms_MY: Peraturan tersimpan

en: Add new rule
ms_MY: Tambah peraturan baharu

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
ms_MY: Jidar antara gird maya dengan pinggir skrin

note: top margin
en: Top margin
ms_MY: Jidar atas

note: left/right margin
en: Left & right margins
ms_MY: Jidar kiri & kanan

note: bottom margin
en: Bottom margin
ms_MY: Jidar bawah

note: padding header
en: Padding
ms_MY: Pemadatan

note: padding
en: Window padding
ms_MY: Pemadatan tetingkap

en: Animation
ms_MY: Animasi

en: Use general animation settings
ms_MY: Guna tetapan animasi am

en: Use animation
ms_MY: Guna animasi

en: Applet settings
ms_MY: Tetapan aplet

en: Applet popover content
ms_MY: Kandungan tetingkap timbul aplet

en: Show popover on hover (without click)
ms_MY: Tunjuk tetingkap timbul bila penuding di atas (tanpa klik)

en: Synchronize grid size
ms_MY: Saiz grid segerak

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
ms_MY: Kemas kini saiz grid ketika alih & saiz semula ke bentangan pilihan terkini

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
ms_MY: Saiz pratonton bentangan (lebar dalam px)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
ms_MY: Aplet perlu berada atas panel untuk melihat perubahan

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
ms_MY: Tambah baharu

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
ms_MY: Bentangan baharu

en: Create
ms_MY: Cipta

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
ms_MY: Sunting bentangan

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
ms_MY: Nama bentangan

en: Window tasks
ms_MY: Tugas tetingkap

en: Add task
ms_MY: Tambah tugas

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
ms_MY: Perintah untuk melancarkan tetingkap atau aplikasi

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
ms_MY: Nama tetingkap - pilihan, untuk membezakan tetingkap berbilang bagi aplikasi yang sama

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
ms_MY: Cuba alih tetingkap sedia ada sebelum melancarkan kejadian baharu

en: Task name
ms_MY: Nama tugas

note: - command
en: Command
ms_MY: Perintah

note: - wname
en: Window name
ms_MY: Nama tetingkap

en: Test
ms_MY: Uji

en: Minimum window size exceeds target
ms_MY: Saiz tetingkap minimum melangkaui sasaran

en: Open Shuffler settings
ms_MY: Buka tetapan Pengocok

en: Shuffler warning
ms_MY: Amaran Pengocok

en: Please activate Window Shuffler
ms_MY: Sila aktifkan Pengocok Tetingkap

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
ms_MY: Silih kedudukan dan saiz dua tetingkap terfokus baru-baru ini

en: Shuffle remaining windows to the layout
ms_MY: Kocok tetingkap yang masih ada dalam bentangan

en: Toggle mode
ms_MY: Togol mod

note: translated strings
en: Drag position
ms_MY: Seret kedudukan

en: Save position
ms_MY: Simpan kedudukan

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
ms_MY: Benarkan Super + seret untuk tetapkan kedudukan waktu. Klik 'Simpan kedudukan' untuk menyimpan.

note: window content
en: Position & anchor
ms_MY: Kedudukan & penambat

en: Automatic
ms_MY: Automatik

en: On all monitors
ms_MY: Pada semua monitor

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
ms_MY: Fon, saiz & warna waktu

note: date font settings
en: Date font, size & color
ms_MY: Fon, saiz & warna tarikh

en: Left align text
ms_MY: Jajar kiri teks

en: Use 12hr time format
ms_MY: Guna format waktu 12jam

en: Linespacing
ms_MY: Jarak baris

en: Super + drag
ms_MY: Super + seret

en: Previews Control
ms_MY: Kawalan Pratonton

en: Run Previews
ms_MY: Jalankan Pratonton

en: Show windows of all workspaces
ms_MY: Tunjuk tetingkap untuk semua ruang kerja

en: Show window full name in tooltip
ms_MY: Tunjuk nama penuh tetingkap dalam tip alat

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
ms_MY: Tunjuk yang terakhir digunakan

note: show tooltips section
en: Show tooltips
ms_MY: Tunjuk tip alat

note: hide path section
en: Hide path in menu
ms_MY: Sembunyi laluan dalam menu

note: tooltip
en: Open
ms_MY: Buka

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
ms_MY: tengah malam

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
ms_MY: satu

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
ms_MY: dua

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
ms_MY: tiga

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
ms_MY: empat

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
ms_MY: lima

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
ms_MY: enam

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
ms_MY: tujuh

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
ms_MY: lapan

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
ms_MY: sembilan

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
ms_MY: sepuluh

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
ms_MY: sebelas

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
ms_MY: dua-belas

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
ms_MY: %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
ms_MY: melebihi %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
ms_MY: %s sepuluh

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
ms_MY: %s suku

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
ms_MY: %s dua puluh

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
ms_MY: %s setengah

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
ms_MY: %s  setengah

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
ms_MY: %s tiga puluh lima

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
ms_MY: %s empat puluh

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
ms_MY: %s empat puluh lima

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
ms_MY: %s lima puluh

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
ms_MY: hampir %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
ms_MY: Tetapan Tarikh dan Waktu

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
ms_MY: Kalendar

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
ms_MY: Keutamaan

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
ms_MY: Tunjuk tarikh

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
ms_MY: Guna waktu 24 jam

en: Suspend
ms_MY: Tangguh

en: Restart
ms_MY: Mula Semula

en: Lock
ms_MY: Kunci

en: Remove from _Dock
ms_MY: Buang dari _Labuh

en: Add to _Dock
ms_MY: Tambah ke _Labuh

en: Shutdown
ms_MY: Matikan

en: Logout
ms_MY: Daftar Keluar

en: Text
ms_MY: Teks

en: Applications
ms_MY: Aplikasi

en: Files
ms_MY: Fail

en: Actions
ms_MY: Tindakan

en: Search
ms_MY: Gelintar

en: Contacts
ms_MY: Kenalan

en: Settings
ms_MY: Tetapan

en: Application Actions
ms_MY: Tindakan Aplikasi

en: Other
ms_MY: Lain-lain

en: Try changing search terms.
ms_MY: Cuba mengubah terma gelintar.

en: No Results for “%s”
ms_MY: Tiada Keputusan untuk "%s"

en: View as Grid
ms_MY: Papar sebagai Grid

en: View by Category
ms_MY: Papar mengikut Kategori

en: Search Apps
ms_MY: Gelintar Aplikasi

en: Clear all
ms_MY: Kosongkan semua

en: Run this command…
ms_MY: Jalankan perintah ini...

en: Calculator
ms_MY: Kalkulator

en: Calculate basic expressions.
ms_MY: Kira ungkapan asas.

en: bc is not installed
ms_MY: bc tidak dipasang

en: Click to copy result to clipboard
ms_MY: Klik untuk salin hasil ke papan keratan

en: Search for and run applications on your computer.
ms_MY: Gelintar dan jalankan aplikasi di dalam komputer anda.

en: Open with %s
ms_MY: Buka dengan %s

en: Opens current selection using %s
ms_MY: Buka pemilihan semasa menggunakan %s

en: Open %s in default web browser
ms_MY: Buka%s dalam pelayar sesawang lalai

en: Open %s in %s
ms_MY: Buka %s dalam %s

en: Open this link in default browser
ms_MY: Buka pautan ini dalam pelayar lalai

en: Link
ms_MY: Pautan

en: Open link in default browser
ms_MY: Buka pautan dalam pelayar lalai

en: Execute '%s'
ms_MY: Lakukan '%s'

en: Run command
ms_MY: Jalankan perintah

en: Find and execute arbitrary commands.
ms_MY: Cari dan lakukan perintah arbitari.

en: Trash
ms_MY: Tong Sampah

en: Run in Terminal
ms_MY: Jalankan dalam Terminal

en: Run application or command in terminal
ms_MY: Jalankan aplikasi atau perintah dalam terminal

en: Copy to Clipboard
ms_MY: Salin ke Papan Keratan

en: Copy selection to clipboard
ms_MY: Salin pemilihan ke papan keratan

en: Run
ms_MY: Jalan

en: Run an application, action or script
ms_MY: Jalankan aplikasi, tindakan atau skrip

en: Set menu icon from file
ms_MY: Tetapkan ikom menu dari fail

en: Image files
ms_MY: Fail imej

en: Any file
ms_MY: Apa-apa fail

en: Set icon
ms_MY: Tetapkan ikon

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
ms_MY: Buang pemalam warna Daemon Tetapan Gnome daripada automula

en: Dim
ms_MY: Malap

en: Brightness
ms_MY: Kecerahan

en: Temperature
ms_MY: Suhu

en: Light
ms_MY: Cerah

en: Welcome to QuickNote.
ms_MY: Selamat datang ke QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
ms_MY: Teks akan disimpan secara automatik ketika menaip.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
ms_MY: Lebar kawasan teks

en: Text area height
ms_MY: Tinggi kawasan teks

en: Set a custom directory
ms_MY: Tetapkan satu direktori suai

en: Choose directory
ms_MY: Pilih direktori

en: Use
ms_MY: Guna

note: window props
en: Set text color
ms_MY: Tetapkan warna teks

note: spinbuttons - labels
en: Red
ms_MY: Merah

en: Green
ms_MY: Hijau

en: Blue
ms_MY: Biru

en: Choose
ms_MY: Pilih

note: get weekday by index
en: Monday
ms_MY: Isnin

en: Tuesday
ms_MY: Selasa

en: Wednesday
ms_MY: Rabu

en: Thursday
ms_MY: Khamis

en: Friday
ms_MY: Jumaat

en: Saturday
ms_MY: Sabtu

en: Sunday
ms_MY: Ahad

en: General
ms_MY: Am

en: Desktop
ms_MY: Atas Meja

note: set city section
en: City
ms_MY: Bandar

note: show on desktop
en: Show on desktop
ms_MY: Tunjuk atas meja

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
ms_MY: Tunjuk ikon panel dinamik

note: forecast
en: Show forecast in popover
ms_MY: Tunjuk ramalan dalam dialog timbul

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
ms_MY: Kelutsinaran

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
ms_MY: Tetapkan kedudukan suai (px)

en: Custom location name
ms_MY: Nama lokasi suai

en: Please enter at least 3 characters
ms_MY: Sila masukkan sekurang-kurangnya 3 aksara

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
ms_MY: Kawalan WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
ms_MY: Jalankan WallStreet

en: Use random wallpaper
ms_MY: Guna kertas dinding rawak

en: Sync to lock-screen
ms_MY: Segerak ke skrin-kunci

en: Use default wallpapers
ms_MY: Guna kertas dinding lalai

en: Browse
ms_MY: Layar

note: time settings section
en: Change interval
ms_MY: Ubah sela

en: Hours
ms_MY: Jam

en: Minutes
ms_MY: Minit

en: Seconds
ms_MY: Saat

en: Close
ms_MY: Tutup

en: Please log out/in to initialize
ms_MY: Sila daftar keluar/masuk untuk awalkan

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
ms_MY: Pilih satu direktori

en: Scroll over panel icon to change workspace
ms_MY: Tatal atas ikon panel untuk menukar ruang kerja

note: strings
en: Stop
ms_MY: Henti

en: Start
ms_MY: Mula

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
ms_MY: Penukar Ruang Kerja Kertas Dinding mengingati secara automatik kertas dinding yang manakah telah ditetapkan mengikut ruang kerja

en: Applet runs without a panel icon
ms_MY: Aplet-aplet dijalankan tanpa satu ikon panel

en: Connect to Hidden Network…
ms_MY: Sambung ke Rangkaian Tersembunyi...

en: Network Settings…
ms_MY: Tetapan Rangkaian...

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
ms_MY: Rangkaian Persendirian Maya ini tidak dapat disambungkan.

en: Unknown device
ms_MY: Peranti tidak diketahui

en: Unknown type: %s
ms_MY: Jenis tidak diketahui: %s

en: Virtual network: %s
ms_MY: Rangkaian maya: %s

en: Wired
ms_MY: Berwayar

en: Mobile Broadband: %s
ms_MY: Jalur Lebar Mudah Alih: %s

en: Mobile Broadband
ms_MY: Jalur Lebar Mudah Alih

en: This wireless network could not be connected to.
ms_MY: Rangkaian tanpa wayar ini tidak dapat disambungkan.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
ms_MY: Rangkaian ini menggunakan penyulitan WEP 40/64-bit

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
ms_MY: Rangkaian ini menggunakan penyulitan WEP 104/128-bit

en: This network uses WPA encryption
ms_MY: Rangkaian ini menggunakan penyulitan WPA

en: This network uses encryption
ms_MY: Rangkaian ini menggunakan penyulitan

en: This network is unsecured
ms_MY: Rangkaian ini tidak selamat

en: No Access Points Available
ms_MY: Tiada Titik Capaian Tersedia

en: Scanning for Access Points…
ms_MY: Mengimbas Titik Capaian...

en: Wireless
ms_MY: Tanpa Wayar

en: Menu Icon
ms_MY: Ikon Menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
ms_MY: Baris Grid

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
ms_MY: Lajur Grid

en: Show Menu Label
ms_MY: Tunjuk Label Menu

en: Menu Label
ms_MY: Label Menu

en: Show Power-strip
ms_MY: Tunjuk jalur-kuasa

en: Roll-over mouse
ms_MY: Tetikus gulung-atas

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
ms_MY: Laras Jarak
    Kategori

en: Place a window in a predefined layout
ms_MY: Letak tetingkap dalam bentangan yang dipratakrif

en: Show recently used items
ms_MY: Tunjuk item digunakan baru-baru ini

en: Time of day in fuzzy way
ms_MY: Waktu hari dalam cara pelik

en: Stylish Desktop Application Menu
ms_MY: Menu Aplikasi Atas Meja Bergaya

en: Brightness Controller
ms_MY: Pengawal Kecerahan

en: Quick & Easy Notes
ms_MY: Nota Pantas & Mudah

en: Show weather & forecast
ms_MY: Tunjuk cuaca & ramalan

en: Set hotcorner actions
ms_MY: Tetapkan tindakan bucu panas

en: Workspace indicator and window list
ms_MY: Penunjuk ruang kerja dan senarai tetingkap

en: Set a different wallpaper per workspace
ms_MY: Tetapkan satu kertas dinding yang berlainan mengikut ruang kerja

en: Network Applet
ms_MY: Aplet Rangkaian
