budgie-extras 10.4 - en to it translation catalogue (369 entries)

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
it: Non impostato

en: Yes
it: Sì

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
it: Applicazione della finestra

en: mandatory
it: obbligatorio

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
it: Dimensioni layout - colonne

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
it: Dimensioni layout - righe

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
it: Destinazione della finestra nel layout - orizzontale

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
it: Destinazione della finestra nel layout - verticale

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
it: Dimensione della finestra - colonne

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
it: Dimensione della finestra - righe

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
it: Schermo di destinazione, la regola predefinita è lo schermo attivo

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
it: Area di lavoro di destinazione, la regola predefinita è l'area attiva

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
it: Applicazione

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
it: Applicazione

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
it: Clicca una finestra per identificare...

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
it: Posizione e dimensioni della finestra

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
it: Dimensioni del layout: colonne / righe

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
it: Posizione della finestra: x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
it: Cella di destinazione: orizz / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
it: Varie

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
it: Schermo di destinazione

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
it: Area di lavoro di destinazione

en: Done
it: Fatto

en: Cancel
it: Elimina

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
it: Impostazioni Window Shuffler

en: Replace window-rule
it: Sostituisci regola finestra

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
it: Salva regola finestra

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
it: Salva cambiamenti alla regola rinominata

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
it: Applicazione

en: Grid
it: Layout

en: Span
it: Cella

en: Display
it: Schermo

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Delete
it: Elimina

en: windowrule
it: regola finestra

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
it: Affiancamento

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
it: Affiancamento e scorciatoie

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
it: Disposizioni

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
it: Predisposizioni automatiche delle finestre

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
it: Regole finestre

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
it: Determina dove le finestre devono essere aperte

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
it: Vista

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
it: Impostazioni applet Shuffler

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
it: Impostazioni generali

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
it: Affiancamento avanzato con drag-snap di Shuffler

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
it: Ctrl + trascinamento per affiancare su 2/5 della larghezza schermo

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
it: Alt + trascinamento per affiancare su 3/5 della larghezza schermo

en: This will disable built-in edge-tiling
it: Questo disabiliterà l'affiancamento di base

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
it: Affiancamento di base

en: Top-left
it: In alto a sinistra

en: Top-right
it: In alto a destra

en: Bottom-right
it: In basso a destra

en: Bottom-left
it: In basso a sinistra

en: Left-half
it: Metà sinistra

en: Top-half
it: Metà superiore

en: Right-half
it: Metà destra

en: Bottom-half
it: Metà inferiore

en: Toggle maximize
it: Alterna massimizza

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
it: Inserimento finestre in un layout personalizzato

en: Grid size
it: Dimensione del layout

en: Columns
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

note: options
en: Options
it: Opzioni

note: sticky
en: Resize opposite window
it: Ridimensiona finestra opposta

note: swap
en: Swap windows
it: Scambia finestre

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
it: Notifica dimensione inadeguata della finestra

note: guigrid
en: Enable GUI grid
it: Abilita vista layout

en: GUI grid shortcuts
it: Scorciatoie vista layout

en: Toggle GUI grid
it: Alterna vista layout

en: Add a column
it: Aggiungi una colonna

en: Add a row
it: Aggiungi una riga

en: Remove a column
it: Elimina una colonna

en: Remove a row
it: Elimina una riga

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
it: Scorciatoie per spostare la finestra nella cella più vicina

en: Move left
it: Sposta a sinistra

en: Move right
it: Sposta a destra

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Shortcuts for resizing a window
it: Scorciatoie per ridimensionare una finestra

en: Expand horizontally (to the right)
it: Espandi orizzontalmente (a destra)

en: Shrink horizontally (from the right)
it: Riduci in orizzontale (da destra)

en: Expand vertically (down)
it: Espandi verticalmente (verso il basso)

en: Shrink vertically (from the bottom)
it: Restringi verticalmente (dal basso)

en: Expand horizontally (to the left)
it: Espandi orizzontalmente (a sinistra)

en: Shrink horizontally (from the left)
it: Restringi in orizzontale (da sinistra)

en: Expand vertically (up)
it: Espandi verticalmente (verso l'alto)

en: Shrink vertically (from the top)
it: Riduci verticalmente (dall'alto)

en: Toggle resizing opposite window
it: Alterna ridimensionamento finestra opposta

en: Other shortcuts
it: Altre scorciatoie

en: Tile all windows to grid
it: Affianca tutte le finestre

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
it: Tasti scelta rapida e gestione dei layout

en: Setup now
it: Installa ora

en: Stored rules
it: Regole memorizzate

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
it: Margini esterni del layout

note: top margin
en: Top margin
it: Margine superiore

note: left/right margin
en: Left & right margins
it: Margine sinistro e destro

note: bottom margin
en: Bottom margin
it: Margine inferiore

note: padding header
en: Padding
it: Margini interni

note: padding
en: Window padding
it: Margine finestra

en: Animation
it: Animazioni

en: Use general animation settings
it: Utilizza impostazioni globali

en: Use animation
it: Utilizza animazioni

en: Applet settings
it: Configurazione Pop-up

en: Applet popover content
it: Configurazione Layout

en: Show popover on hover (without click)
it: Mostra pop-up al passaggio (senza cliccare)

en: Synchronize grid size
it: Sincronizza dimensioni layout

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
it: Aggiorna dimensioni layout per adattarlo all'ultimo selezionato

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
it: Dimensioni pop-up (larghezza in px)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
it: L'applet deve essere sul pannello per vedere le modifiche

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
it: Aggiungi nuovo

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
it: Nuovo layout

en: Create
it: Crea

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
it: Modifica layout

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
it: Nome del layout

en: Window tasks
it: Finestra attività

en: Add task
it: Aggiungi attività

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
it: Comando per avviare la finestra o l'applicazione

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
it: Nome finestra - facoltativo, per distinguere più finestre della stessa applicazione

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
it: Prova a spostare una finestra esistente prima di avviarne una nuova.

en: Task name
it: Nome attività

note: - command
en: Command
it: Comando

note: - wname
en: Window name
it: Nome della finestra

en: Test
it: Prova

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
it: Drag-snap ha sostituito l'affiancamento incorporato. Per ritornare al precedente affiancamento, premere Incorporato.

en: Built-in
it: Incorporato

en: Minimum window size exceeds target
it: La dimensione minima della finestra supera la destinazione

en: Open Shuffler settings
it: Apri impostazioni Shuffler

en: Shuffler warning
it: Avvertimento da Shuffler

en: Please activate Window Shuffler
it: Attivare Window Shuffler

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
it: Alterna posizione e dimensioni delle ultime due finestre selezionate.

en: Shuffle remaining windows to the layout
it: Riordina le finestre rimanenti nel layout

en: Toggle mode
it: Alterna modalità

note: translated strings
en: Drag position
it: Posizione di trascinamento

en: Save position
it: Salva posizione

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
it: Abilita Super + trascinare per impostare la posizione di tempo. Fai clic su Salva posizione' per salvare.

note: window content
en: Position & anchor
it: Posizione e ancora

en: Automatic
it: Automatico

en: On all monitors
it: Su tutti gli schermi

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
it: Aggancia, l'ora si espande/restringe dalla direzione opposta.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
it: Carattere, dimensione e colore dell'ora

note: date font settings
en: Date font, size & color
it: Carattere, dimensione e colore della data

en: Left align text
it: Allinea il testo a sinistra

en: Use 12hr time format
it: Usa il formato 12 ore

en: Linespacing
it: Interlinea

en: Super + drag
it: Super + trascina

en: Previews Control
it: Anteprima controlli

en: Run Previews
it: Avvia anteprima

en: Show windows of all workspaces
it: Mostra finestre di tutte le aree di lavoro

en: Show window full name in tooltip
it: Mostra il nome completo della finestra nella descrizione

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
it: Mostra ultimo usato

note: show tooltips section
en: Show tooltips
it: Mostra suggerimenti

note: hide path section
en: Hide path in menu
it: Nascondi percorso nel menu

note: tooltip
en: Open
it: Apri

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
it: Mezzanotte

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
it: l'una

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
it: le due

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
it: le tre

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
it: le quattro

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
it: le cinque

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
it: le sei

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
it: le sette

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
it: le otto

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
it: le nove

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
it: le dieci

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
it: le undici

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
it: mezzogiorno

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
it: all'incirca %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
it: un po' dopo %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
it: %s e dieci

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
it: %s e un quarto

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
it: %s e venti

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
it:  quasi %se mezzo

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
it: %s e mezzo

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
it: %s meno venticinque

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
it: %s meno venti

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
it: %s meno un quarto

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
it: %s meno dieci

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
it: quasi %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
it: Impostazioni data e ora

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
it: Calendario

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
it: Preferenze

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
it: Mostra data

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
it: Usa formato 24 ore

en: Suspend
it: Sospendi

en: Restart
it: Riavvia

en: Lock
it: Blocca

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
it: Apri con grafica %s

en: Remove from _Dock
it: Rimuovi dalla _dock

en: Add to _Dock
it: Aggiungi alla _dock

en: Shutdown
it: Spegni

en: Logout
it: Esci

en: Text
it: Testo

en: Applications
it: Applicazioni

en: Files
it: File

en: Actions
it: Azioni

en: Search
it: Cerca

en: Contacts
it: Contatti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Application Actions
it: Azioni delle applicazioni

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Other
it: Altro

en: Try changing search terms.
it: Prova a modificare i termini di ricerca.

en: No Results for “%s”
it: Nessun risultato per "%s"

en: View as Grid
it: Visualizza come layout

en: View by Category
it: Visualizza per categoria

en: Search Apps
it: Cerca applicazioni

en: Clear all
it: Elimina tutto

en: Run this command…
it: Esegui questo comando…

en: Default
it: Predefinito

en: Accessories
it: Accessori

en: Universal Access
it: Accesso Universale

en: Programming
it: Programmazione

en: Education
it: Istruzione

en: Science
it: Scienza

en: Games
it: Giochi

en: Graphics
it: Grafica

en: Sound & Video
it: Musica e Video

en: Office
it: Ufficio

en: System Tools
it: Strumenti di Sistema

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Calculate basic expressions.
it: Calcola espressioni di base.

en: bc is not installed
it: bc non è installato

en: Click to copy result to clipboard
it: Fare clic per copiare il risultato negli appunti

en: Search for and run applications on your computer.
it: Cerca ed esegui applicazioni nel tuo computer.

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Opens current selection using %s
it: Apre la selezione corrente usando %s

en: Open %s in default web browser
it: Apri %s nel browser Internet predefinito

en: Open %s in %s
it: Apri %s in %s

en: Open this link in default browser
it: Apre questo collegamento nel browser Internet predefinito

en: Link
it: Collegamento

en: Open link in default browser
it: Apri collegamento nel browser predefinito

en: Execute '%s'
it: Esegui '%s'

en: Run command
it: Esegui comando

en: Find and execute arbitrary commands.
it: Trova ed esegui comandi.

en: Open the selected directory
it: Apri la cartella selezionata

en: Folder Bookmarks
it: Cartella segnalibri

en: Bookmarked Folders
it: Cartelle segnalibri

en: Recent
it: Recente

en: Trash
it: Cestino

en: Run in Terminal
it: Esegui nel terminale

en: Run application or command in terminal
it: Esegui applicazione o comando nel terminale

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Run
it: Esegui

en: Run an application, action or script
it: Esegui un'applicazione, un'azione o uno script

en: Set menu icon from file
it: Imposta l'icona del menu da file

en: Image files
it: File immagine

en: Any file
it: Qualsiasi file

en: Set icon
it: Imposta icona

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
it: Disabilita avvio automatico di Gnome color plugin

en: Dim
it: Oscura

en: Brightness
it: Luminosità

en: Temperature
it: Temperatura

en: Light
it: Illumina

en: Welcome to QuickNote.
it: Benvenuto in QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
it: Il testo verrà salvato automaticamente durante la digitazione.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
it: Larghezza dell'area di testo

en: Text area height
it: Altezza dell'area di testo

en: Set a custom directory
it: Imposta la directory personalizzata

en: Choose directory
it: Scegli la directory

en: Use
it: Usa

note: window props
en: Set text color
it: Imposta il colore del testo

note: spinbuttons - labels
en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Choose
it: Scegli

note: get weekday by index
en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: General
it: Generale

en: Desktop
it: Scrivania

note: set city section
en: City
it: Città

note: show on desktop
en: Show on desktop
it: Mostra sulla scrivania

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
it: Mostra icona pannello dinamica

note: forecast
en: Show forecast in popover
it: Mostra le previsioni nel popup

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
it: Trasparenza

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
it: Imposta la posizione personalizzata (px)

en: Custom location name
it: Nome posizione personalizzato

en: Please enter at least 3 characters
it: Si prega di inserire almeno 3 caratteri

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
it: Impostazioni WallStreet

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
it: Esegui WallStreet

en: Use random wallpaper
it: Usa uno sfondo casuale

en: Sync to lock-screen
it: Sincronizza con la schermata di blocco

en: Use default wallpapers
it: Utilizza sfondi predefiniti

en: Browse
it: Sfoglia

note: time settings section
en: Change interval
it: Cambia intervallo

en: Hours
it: Ore

en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

en: Close
it: Chiudi

en: Please log out/in to initialize
it: Disconnettersi e riconnettersi per inizializzare

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
it: Scegli una cartella

en: Hotcorners settings
it: Impostazioni Angoli Hot

en: Activate hotcorners
it: Abilita Angoli Hot

en: Corner settings
it: Configurazione Angoli

en: Click a spot to edit
it: Clicca un punto per modificare

en: General configuration
it: Configurazione Sensibilità

note: Delay section
en: Delay
it: Ritardo

note: Pressure section
en: Pressure
it: Pressione

en: Enter a command here
it: Inserisci un comando qui

en: Toggle hotcorner on-off
it: Abilita/disabilita Angoli Hot

en: Set a custom command
it: Imposta un comando personalizzato

en: Available dropdown items changed
it: Elementi a discesa disponibili modificati

en: please restart settingswindow
it: Riavviare la finestra impostazioni

en: Show Desktop
it: Mostra desktop

en: Exposé all windows
it: Mostra tutte le finestre

en: Exposé current application
it: Mostra applicazione corrente

en: Budgie Desktop Settings
it: Impostazioni Budgie Desktop

en: Lock screen
it: Blocca schermo

en: Toggle Shuffler GUI
it: Attiva/disattiva la vista di Shuffler

en: All windows in grid
it: Tutte le finestre nel layout

en: Window to topleft
it: Finestra in alto a sinistra

en: Window to topright
it: Finestra in alto a destra

en: Window to bottomright
it: Finestra in basso a destra

en: Window to bottomleft
it: Finestra in basso a sinistra

en: Toggle Raven - AppletView
it: Apri Widget Raven

en: Toggle Raven - Notifications
it: Apri Notifiche Raven

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
it: Le impostazioni sono disponibili dal menu del desktop

en: Scroll over panel icon to change workspace
it: Scorri l'icona del pannello per modificare l'area di lavoro

en: Reverse Scroll Direction
it: Direzione Scorrimento Invertita

note: strings
en: Stop
it: Ferma

en: Start
it: Inizio

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
it: Il selettore dell'area di lavoro salva automaticamente lo sfondo utilizzato per l'area di lavoro

en: Applet runs without a panel icon
it: L'applet viene eseguita senza un'icona del pannello

en: Connect to Hidden Network…
it: Connettiti a una rete nascosta…

en: Network Settings…
it: Impostazioni di rete…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
it: Impossibile connettersi a questa rete VPN.

en: Unknown device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Unknown type: %s
it: Tipo sconosciuto: %s

en: Virtual network: %s
it: Rete virtuale: %s

en: Wired
it: Cablata

en: Mobile Broadband: %s
it: Banda larga mobile: %s

en: Mobile Broadband
it: Banda larga mobile

en: This wireless network could not be connected to.
it: Impossibile connettersi a questa rete wireless.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
it: Questa rete usa crittografia WEP a 40/64-bit

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
it: Questa rete usa crittografia WEP a 104/128-bit

en: This network uses WPA encryption
it: Questa rete usa crittografia WPA

en: This network uses encryption
it: Questa rete utilizza crittografia

en: This network is unsecured
it: Questa rete non è sicura

en: No Access Points Available
it: Nessun punto di accesso disponibile

en: Scanning for Access Points…
it: Ricerca di un punto di accesso…

note: if (count > 1) {
en: %s Network
it: %s Rete

en: Menu Icon
it: Icona menu

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
it: Righe layout

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
it: Colonne layout

en: Show Menu Label
it: Mostra etichetta menu

en: Menu Label
it: Etichetta menu

en: Show Power-strip
it: Mostra alimentazione

en: Roll-over mouse
it: Mostra al passaggio

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
it: Aggiusta spaziatura
    categoria

en: Place a window in a predefined layout
it: Posiziona una finestra in un layout predefinito

en: Show recently used items
it: Mostra elementi usati di recente

en: Time of day in fuzzy way
it: Ora del giorno in strano modo

en: Stylish Desktop Application Menu
it: Menu applicazioni Stylish Desktop

en: Brightness Controller
it: Controllo Luminosità

en: Quick & Easy Notes
it: Note semplici e veloci

en: Show weather & forecast
it: Previsioni meteo

en: Budgie Hotcorners Settings
it: Impostazioni Budgie Hotcorners

en: Settings control application for hotcorners
it: Pannello di configurazione Budgie Hotcorners

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
it: Avvia il processo budgie-hotcorners

en: Set hotcorner actions
it: Configura azioni Hotcorners

en: Workspace indicator and window list
it: Indicatore dell'area di lavoro ed elenco finestre

en: Set a different wallpaper per workspace
it: Imposta uno sfondo diverso per ogni area di lavoro

en: Network Applet
it: Applet Rete
