budgie-extras 10.4 - en to et translation catalogue (335 entries)

note: translators: tooltip for the "no time limit" duration button
en: No limit
et: Piirang puudub

note: translators: label for the output folder row in the settings panel
en: Output folder:
et: Väljundkaust

note: translators: title of the folder-chooser dialog
en: Select Recording Folder
et: Val kaust salvestiste jaoks

note: translators: cancel button in the folder-chooser dialog (underscore = keyboard accelerator)
en: _Cancel
et: _Katkesta

note: translators: confirm button in the folder-chooser dialog (underscore = keyboard accelerator)
en: _Select
et: _Vali

note: Incremented each time a widget row is attached, keeping layout changes local to the relevant section rather than requiring renumbering of every subsequent row. ── Capture mode ─────────────────────────────────────────────── translators: section label above the screen/area capture toggle buttons
en: Capture Mode:
et: Hõiverežiim:

note: translators: tooltip for the "record entire display" capture mode button
en: Record entire display
et: Salvesta kogu ekraani

note: translators: tooltip for the "record selected area" capture mode button
en: Record selected area
et: Salvesta valitud ala

note: ── Display list ─────────────────────────────────────────────── Only meaningful in SCREEN mode; hidden via Revealer in AREA mode. translators: label above the list of connected display outputs to record
en: Record Display:
et: Salvesta ekraani:

note: translators: tooltip for the microphone toggle button that enables/disables audio capture
en: Toggle audio capture
et: Lülita helisalvestus sisse/välja

note: translators: label for the audio capture toggle row
en: Record Audio:
et: Salvesta heli:

note: Device selector slides in below the toggle when audio is enabled translators: tooltip for the dropdown that selects the audio input device to record from
en: Audio source device
et: Heli sisendseade

note: ── Start Delay ──────────────────────────────────────────────── translators: label above the row of delay preset buttons (e.g. Off / 5s / 10s …)
en: Start Delay:
et: Viivitus käivitamisel:

note: ── Record For (duration) ────────────────────────────────────── translators: label above the row of duration preset buttons (e.g. ∞ / 15s / 30s …)
en: Record For:
et: Salvestuse kestus:

note: translators: first entry in the audio device dropdown; lets wf-recorder choose the default PulseAudio/PipeWire source
en: System default
et: Süsteemi vaikeseadistus

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
et: Määratlemata

en: No
et: Ei

en: Yes
et: jah

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
et: Käivitatava akna aknaklass

en: mandatory
et: kohustuslik

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
et: Võrgustiku suurus - veerud

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
et: Võrgustiku suurus - read

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
et: Akna soovitud asukoht ruudustikus - rõhtloodis

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
et: Akna soovitud asukoht ruudustikus - püstloodis

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
et: Akna suurus - veerud

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
et: Akna suurus - read

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
et: Sihtmonitor, milleks vaikimisi on aktiivne monitor

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
et: Sihttööala, milleks vaikimisi on aktiivne tööala

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
et: Rakendus

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
et: Aknahalduri klassi grupp

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
et: Klõpsa akent tema aknahalduri klassi tuvastamiseks

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
et: Akna asukoht ja suurus

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
et: Võrgustiku suurus; veerud ja read

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
et: Sihtakna asukoht, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
et: Aknalahtri ulatus, rõhtne / püstine

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
et: Varia

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
et: Sihtmonitor

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
et: Sihttööala

en: Done
et: Valmis

en: Cancel
et: Katkesta

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
et: Window Shuffleri juhtimine

en: Replace window-rule
et: Asenda aknareegel

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
et: Salvesta aknahalduri reegli muudatused

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
et: Salvesta aknahalduri muudetud reegli muudatused

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
et: AH-klass

en: Grid
et: Ruudustik

en: Span
et: Ulatus

en: Display
et: Monitor

en: Workspace
et: Tööala

en: Delete
et: Kustuta

en: windowrule
et: aknareegel

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
et: Paanimine

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
et: Akende paanimine ja kiirklahvid

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
et: Paigutused

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
et: Automaatsed akende ja rakenduste eelseadistused

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
et: Aknareeglid

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
et: Määratle, kus rakenduste aknad peaks avatama

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
et: Rakend

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
et: Shuffler rakendi seadistused

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
et: Üldised eelistused

en: Top-left
et: Ülal vasakul

en: Top-right
et: Ülal paremal

en: Bottom-right
et: All paremal

en: Bottom-left
et: All vasakul

en: Left-half
et: Vasakul poolel

en: Top-half
et: Ülemisel poolel

en: Right-half
et: Paremal poolel

en: Bottom-half
et: Alumisel poolel

en: Toggle maximize
et: Lülita maksimeerimine sisse/välja

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
et: Akende suuruse ja asukoha muutmine sinu loodud raamistikus

en: Grid size
et: Ruudustiku suurus

en: Columns
et: Veerud

en: Rows
et: Read

note: options
en: Options
et: Valikud

note: sticky
en: Resize opposite window
et: Muuda vastandakna suurust

note: swap
en: Swap windows
et: Vaheta aknad

en: Add a column
et: Lisa veerg

en: Add a row
et: Lisa rida

en: Remove a column
et: Eemalda veerg

en: Remove a row
et: Eemalda rida

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
et: Kiirklahvid akna liigutamiseks lähimasse ruudustikulahtrisse

en: Move left
et: Liiguta vasakule

en: Move right
et: Liiguta paremale

en: Move up
et: Liiguta üles

en: Move down
et: Liiguta alla

en: Shortcuts for resizing a window
et: Kiirklahvid akna suurendamiseks

en: Expand horizontally (to the right)
et: Laienda rõhtloodis (paremale)

en: Shrink horizontally (from the right)
et: Kahanda rõhtloodis (paremalt)

en: Expand vertically (down)
et: Laienda püstoodis (alla)

en: Shrink vertically (from the bottom)
et: Kahanda püstoodis (alt)

en: Expand horizontally (to the left)
et: Laienda rõhtloodis (vasakule)

en: Shrink horizontally (from the left)
et: Kahanda rõhtloodis (vasakult)

en: Expand vertically (up)
et: Laienda püstoodis (üles)

en: Shrink vertically (from the top)
et: Kahanda püstoodis (ülalt)

en: Other shortcuts
et: Muud kiirklahvid

en: Tile all windows to grid
et: Jaota kõik aknad paanidena ruudustikule

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
et: Lülita paigutuste kiirloend ja haldur sisse/välja

en: Setup now
et: Seadista kohe

en: Stored rules
et: Salvestatud reeglid

en: Add new rule
et: Lisa uus reegel

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
et: Veerised virtuaalse ruudustiku ja ekraaniäärte vahel

note: top margin
en: Top margin
et: Ülemine veeris

note: left/right margin
en: Left & right margins
et: Vasak ja parem veeris

note: bottom margin
en: Bottom margin
et: Alumine veeris

en: Applet settings
et: Rakendi seadistused

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
et: Lisa uus

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
et: Uus paigutus

en: Create
et: Loo

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
et: Muuda paigutust

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
et: Paigutuse nimi

en: Window tasks
et: Aknaülesanded

en: Add task
et: Lisa ülesanne

en: Task name
et: Ülesande nimi

note: - command
en: Command
et: Käsk

note: - wname
en: Window name
et: Akna nimi

en: Save position
et: Salvesta asukoht

note: window content
en: Position & anchor
et: Asukoht ja ankur

en: Automatic
et: Automaatne

en: On all monitors
et: Kõikidel monitoridel

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
et: Kellaaja kirjatüüp, suurus ja värv

note: date font settings
en: Date font, size & color
et: Kuupäeva kirjatüüp, suurus ja värv

en: Left align text
et: Vasakule joondunud tekst

en: Use 12hr time format
et: Kasuta 12-tunnist ajavormingut

en: Linespacing
et: Reavahe

en: Screen: %d × %d | Click to select | ESC to cancel
et: Ekraan: %d × %d | Valimiseks klõpsa | Katkestamiseks vajuta ESC

en: Anchor:
et: Ankur:

en: Show windows of all workspaces
et: Näita kõikide tööalade aknaid

en: Show window full name in tooltip
et: Näita kohtspikris akna täisnime

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
et: Näita viimatikasutatuid

note: show tooltips section
en: Show tooltips
et: Näita kohtvihjeid

note: hide path section
en: Hide path in menu
et: Peida menüüst asukoht

note: tooltip
en: Open
et: Ava

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
et: kesköö

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
et: üks

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
et: kaks

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
et: kolm

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
et: neli

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
et: viis

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
et: kuus

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
et: seitse

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
et: kaheksa

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
et: üheksa

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
et: kümme

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
et: üksteist

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
et: keskpäev

note: TRANSLATORS: times between (12:58:00 - 1:02:00) are 'one-ish'
en: %s-ish
et: enam-vähem %s

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
et: %s, aga killuke üle

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
et: %s, aga umbes kümme üle

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
et: %s, aga veerandik üle

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
et: %s, aga kahekümne jagu üle

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
et: %s ja ligi pooltund üle

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
et: %s ligi pooltund üle

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
et: %s, aga kakskümmend viis jääb puudu

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
et: %s, aga kakskümmend jääb puudu

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
et: %s, aga veerandik jääb puudu

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
et: %s, aga kümme jääb puudu

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
et: %s, aga natuke siiski veel puudu

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
et: Kuupäeva ja kellaaja seadistused

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
et: Kalender

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
et: Eelistused

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
et: Näita kuupäeva

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
et: Kasuta 24-tunnist kella

en: Power Options
et: Toitehaldus

en: Shut Down
et: Seiska

en: Suspend
et: Unne

en: Restart
et: Taaskäivita

en: Lock
et: Lukusta

en: Log Out
et: Logi välja

note: Capture the desktop_id now, not in the callback Create menu manually to avoid duplicate "Remove from Favorites" Add "Remove from Favorites" first
en: Remove from Favorites
et: Eemalda lemmikute seast

en: Remove from _Dock
et: Eemalda _dokist

en: Add to _Dock
et: Lisa _dokki

en: Shutdown
et: Seiska

en: Logout
et: Logi välja

en: Text
et: Tekst

en: Applications
et: Rakendused

en: Files
et: Failid

en: Actions
et: Tegevused

en: Search
et: Otsing

en: Contacts
et: Kontaktid

en: Settings
et: Seadistused

en: Application Actions
et: Toimingud rakendustega

en: Bookmarks
et: Järjehoidjad

en: Other
et: Muud

en: Add to Favorites
et: Lisa lemmikute hulka

en: Try changing search terms.
et: Proovi muuta otsingusõnu.

en: No Results for “%s”
et: Otsingusõnal „%s“ pole tulemusi

en: View as Grid
et: Vaata ruudustikuna

en: View by Category
et: Vaata kategooriate kaupa

en: Clear all
et: Eemalda kõik

en: Run this command…
et: Käivita see käsk…

en: Default
et: Vaikimisi

en: Accessories
et: Tarvikud

en: Universal Access
et: Ligipääs kõigile

en: Programming
et: Arendamine

en: Education
et: Haridus

en: Science
et: Teadus

en: Games
et: Mängud

en: Graphics
et: Graafika

en: Sound & Video
et: Heli ja video

en: Office
et: Kontriritarkvara

en: System Tools
et: Süsteemitarvikud

en: Calculator
et: Taskuarvuti

en: Calculate basic expressions.
et: Arvutab põhilisi avaldisi

en: bc is not installed
et: „bc“ pole paigaldatud

en: Click to copy result to clipboard
et: Klõpsa tulemuste kopeerimiseks lõikelauale

en: Search for and run applications on your computer.
et: Otsi ja käivita oma arvutis rakendusi

en: Open with %s
et: Ava rakendusega %s

en: Opens current selection using %s
et: Avab praeguse valiku rakendusega %s

en: Open %s in default web browser
et: Ava %s vaikimisi rakenduses

en: Open %s in %s
et: Ava %s rakenduses %s

en: Open this link in default browser
et: Ava see link vaikimisi veebibrauseris

en: Open link in default browser
et: Ava link vaikimisi veebibrauseris

en: Execute '%s'
et: Käivita „%s“

en: Run command
et: Käivita käsk

en: Find and execute arbitrary commands.
et: Leia ja käivita suvalisi käske.

en: Open the selected directory
et: Ava valitud kaust

en: Folder Bookmarks
et: Kaustade järjehoidjad

en: Bookmarked Folders
et: Järjehoidjana märgitud kaustad

note: Check for Special Directories
en: Home
et: Koduleht

en: Recent
et: Hiljutine

en: Trash
et: Prügikast

en: Run in Terminal
et: Käivita tereminalis

en: Run application or command in terminal
et: Käivita rakendus või käsk terminalis

en: Copy to Clipboard
et: Kopeeri lõikelauale

en: Copy selection to clipboard
et: Kopeeri valik lõikelauale

en: Run
et: Käivita

en: Run an application, action or script
et: Käivita rakendus, tegevus või skript

en: Set menu icon from file
et: Seadista menüüikoon failist

en: Image files
et: Pildifailid

en: Any file
et: Kõik failid

en: Set icon
et: Seadista ikoon

en: Welcome to QuickNote.
et: Tere tulemast, see on QuickNote.

en: Text will be saved automatically while typing.
et: Tekst salvestatakse trükkimise/sisestamise ajal automaatselt.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
et: Tekstiala laius

en: Text area height
et: Tekstiala kõrgus

en: Set a custom directory
et: Lisa soovitud kaust

en: Choose directory
et: Vali kaust

en: Use
et: Kasuta

note: window props
en: Set text color
et: Vali tekstivärv

note: spinbuttons - labels
en: Red
et: Punane

en: Green
et: Roheline

en: Blue
et: Sinine

en: Choose
et: Vali

note: get weekday by index
en: Monday
et: Esmaspäev

en: Tuesday
et: Teisipäev

en: Wednesday
et: Kolmapäev

en: Thursday
et: Neljapäev

en: Friday
et: Reede

en: Saturday
et: Laupäev

en: Sunday
et: Pühapäev

en: General
et: Üldine

en: Desktop
et: Töölaud

note: set city section
en: City
et: Linn

note: show on desktop
en: Show on desktop
et: Näita töölaual

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
et: Näita dünaamilist riba ikooni

note: forecast
en: Show forecast in popover
et: Näita ennustust hüpikaknas

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
et: Läbipaistvus

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
et: Määra sulle sobilik asukoht (pikslites)

en: Use default wallpapers
et: Kasuta vaikimisi taustapilte

en: Browse
et: Sirvi

note: time settings section
en: Change interval
et: Muuda välpa

en: Hours
et: Tunnid

en: Minutes
et: Minutid

en: Seconds
et: Sekundid

en: Close
et: Sulge

en: Please log out/in to initialize
et: Kasutuselevõtmiseks palun logi välja siis sisse

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
et: Vali kaust

en: Hotcorners settings
et: Kuumade nurkade seadistused

en: Activate hotcorners
et: Võta kuumad nurgad kasutusele

en: Corner settings
et: Nurga seadistused

en: Click a spot to edit
et: Muutmiseks klõpsa punkti

en: General configuration
et: Üldine seadistus

note: Delay section
en: Delay
et: Viivitus

en: Enter a command here
et: Sisesta siia käsk

en: Toggle hotcorner on-off
et: Lülita kuumad nurgad sisse/välja

en: Set a custom command
et: Lisa sulle vajalik käsk

en: please restart settingswindow
et: palun käivita seadistuste aken uuesti

en: Show Desktop
et: Näita töölauda

en: Exposé all windows
et: Näita kõiki aknaid

en: Exposé current application
et: Näita praegust rakendust

en: Budgie Desktop Settings
et: Budgie töölaua seadistused

en: Lock screen
et: Lukustusvaade

en: Toggle Shuffler GUI
et: Näita Shuffleri kasutajaliidest või peida see

en: All windows in grid
et: Kõik aknad ruudustikuna

en: Window to topleft
et: Aken üles vasakule

en: Window to topright
et: Aken üles paremale

en: Window to bottomright
et: Aken üles alla paremale

en: Window to bottomleft
et: Aken alla vasakule

note: TRANSLATORS: automatic dynamic workspace control
en: Auto
et: Automaatne

en: Scroll over panel icon to change workspace
et: Tööala muutmiseks keri riba ikoonil

en: Reverse Scroll Direction
et: Vaheta kerimise suunda

note: strings
en: Stop
et: Lõpeta

en: Start
et: Alusta

en: Applet runs without a panel icon
et: Rakend ei kasuta riba ikooni

en: Connect to Hidden Network…
et: Ühenda varjatud võrguga…

en: Network Settings…
et: Võrguseadistused…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
et: Ei õnnestunud ühendada selle VPN-iga.

en: Unknown device
et: Tundmatu seade

en: Unknown type: %s
et: Tundmatu tüüp: %s

en: Virtual network: %s
et: Virtuaalne võrk: %s

en: Wired
et: Traadiga võrk

en: Mobile Broadband: %s
et: Mobiilne võrguühendus: %s

en: Mobile Broadband
et: Mobiilne võrguühendus

en: This wireless network could not be connected to.
et: Ei õnnestunud ühendada selle traadita võrguga.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
et: See võrk kasutab 40/64-bitist WEP-krüptimist

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
et: See võrk kasutab 104/128-bitist WEP-krüptimist

en: This network uses WPA encryption
et: See võrk kasutab WPA-krüptimist

en: This network uses encryption
et: See võrk kasutab krüptimist

en: This network is unsecured
et: See võrk pole turvaline

en: No Access Points Available
et: Võrgu pääsupunkte pole saadaval

en: Scanning for Access Points…
et: Otsin pääsupunkte…

en: Wireless
et: Traadita võrk

note: if (count > 1) {
en: %s Network
et: %s võrku

en: Menu Icon
et: Menüüikoon

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
et: Ruudustiku read

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
et: Ruudustiku veerud

en: Show Menu Label
et: Näita menüü silti

en: Menu Label
et: Menüü silt

en: Show Terminal Applications
et: Näita terminalirakendusi

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
et: Kohenda kategooriate
    vahelist ruumi

en: Favorites
et: Lemmikud

en: Place a window in a predefined layout
et: Aseta aken eelseadistatud paigutuse alusel

en: Show recently used items
et: Viimatikasutatud objektid

en: Time of day in fuzzy way
et: Natuke hägusal viisil kuvatud kellaaeg

en: Stylish Desktop Application Menu
et: Stiilne töölaua rakenduste menüü

en: Brightness Controller
et: Ereduse haldus

en: Quick & Easy Notes
et: Lihtsad ja kiireltlisatavad märkmed

en: Show weather & forecast
et: Näita ilmateadet ja -ennustust

en: Budgie Hotcorners Settings
et: Budgie kuumade nurkade seadistused

en: Settings control application for hotcorners
et: Kuumade nurkade seadistamiseks mõeldud rakendus

en: Budgie Hotcorners
et: Budgie kuumad nurgad

en: Set hotcorner actions
et: Seadista kuumade nurkade raadiust

en: Workspace indicator and window list
et: Tööalade indikaator ja akende loend

en: Set a different wallpaper per workspace
et: Lisa igale tööalale oma taustapilt

en: Network Applet
et: Võrgurakend
