budgie-extras 10.4 - en to fi translation catalogue (385 entries)

note: This is about target monitor and - workspace for new windows string length is not particularly critical
en: Not set
fi: Ei asetettu

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

note: just to skip first 'false' positive on window focus change if wm class is given, we obviously are updating existing rule tooltips This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window class of the window to be launched
fi: Käynnistettävän ikkunan ikkunaluokka

en: mandatory
fi: pakollinen

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - columns
fi: Ruudukon koko - sarakkeet

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Grid size - rows
fi: Ruugukon koko -rivit

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - horizontally
fi: Ikkunan kohdepisteen sijainti ruudukossa - vaakasuunnassa

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window target position on grid - vertically
fi: Ikkunan kohdepisteen sijainti ruudukossa - pystysuunnassa

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - columns
fi: Ikkunan koko - sarakkeet

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window size - rows
fi: Ikkunan koko - rivit

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target monitor, default is on active monitor
fi: Kohdemonitori, oletusarvo on aktiivinen monitori

note: This is a tooltip, string length is not particularly critical tooltip, so string length is not particularly critical
en: Target workspace, default is on active workspace
fi: Kohteena oleva työtila, oletusarvo on aktiivinen työtila

note: 1. APPLICATION FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Application
fi: Ohjelmat

note: - wmclass This is a field label, should be as short as possible
en: WM class group
fi: WM-luokkaryhmä

note: Placeholder text this is a placeholder text
en: Click a window to fetch WM-class
fi: Hae WM-luokka napsauttamalla ikkunaa

note: 2. GEOMETRY FRAME This is a Frame title, string length is not particularly critical
en: Window position & size
fi: Ikkunan sijainti ja koko

note: grid cols / rows This is a field label, should be short
en: Grid size; columns & rows
fi: Ruudukon koko; sarakkeet ja rivit

note: window position This is a field label, should be short
en: Target window position, x / y
fi: Kohdeikkunan sijainti, x / y

note: window span This is a field label, should be short
en: Window cell span, hor / vert
fi: Ikkunan soluvälit, hor / vert

note: Frame title, string length is not particularly critical Settings category label, should be as short as possible miscellaneous section
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

note: target monitor Field label, should be short targetmonitor
en: Target monitor
fi: Kohdemonitori

note: target workspace Field label, should be short targetworkspace
en: Target workspace
fi: Kohde työtila

en: Done
fi: Valmis

en: Cancel
fi: Peruura

note: / Window title. "Window Shuffler is the application name / and should not be translated, only the "Control" -part window stuff
en: Window Shuffler Control
fi: Ikkunansekoittajan ohjaus

en: Replace window-rule
fi: Korvaa ikkunan säännöt

note: when creating new file, but name exists
en: Save changes to window-rule
fi: Tallenna muutokset ikkunan sääntöön

note: 2. if so, if wm entry, thus filename changes:
en: Save changes to renamed window-rule
fi: Tallenna muutokset uudelleen nimettyyn ikkunan sääntöön

note: update ruleslist headers TRANSLATORS: it is important to keep these column headers as short as possible
en: WM-class
fi: WM-luokka

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Span
fi: Alue

en: Display
fi: Näyttö

en: Workspace
fi: Työtila

en: Delete
fi: Poista

en: windowrule
fi: ikkunan säännöt

note: content Settings category label, should be as short as possible
en: Tiling
fi: Ruudutus

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Window tiling & shortcuts
fi: Ikkunan ruudutus ja pikanäppäimet

note: Settings category label, should be as short as possible optimize please with similar grids 1. PICK LAYOUT GRID
en: Layouts
fi: Asettelut

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Automatic window & application presets
fi: Automaattiset ikkuna- ja sovellusasetukset

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Window rules
fi: Ikkunan säännöt

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Define where application windows should be opened
fi: Määritä, mistä sovellusikkunat avataan

note: Settings category label, should be as short as possible
en: Applet
fi: Sovellmat

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: Shuffler Applet settings
fi: Shuffler-sovelluksen asetukset

note: tooltip, string length is not particularly critical
en: General preferences
fi: Yleiset asetukset

note: Use shuffler edge-tiling instead of built-in TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Use Shuffler drag-snap advanced edge-tiling
fi: Käytä Shufflerin veto-napsautusta edistyneen reunan laatoitukseen

en: Control + drag tiles a window into 2/5 of the screen width
fi: Control + raahaa siirtää ikkunan 2/5 näytön leveydestä

en: Alt + drag tiles a window into 3/5 of the screen width
fi: Alt + raahaa siirtää ikkunan 3/5 näytön leveydestä

en: This will disable built-in edge-tiling
fi: Tämä poistaa sisäänrakennetun reunojen laatoituksen käytöstä

note: TRANSLATORS: / Quarter & half = basic tiling. / Moving, resizing in a custom grid = advanced tiling. / The "basic" is to make the difference clear.
en: Basic quarter & half tiling
fi: Perusneljäsosa ja puolilaatoitus

en: Top-left
fi: Vasen ylä

en: Top-right
fi: Oikea ylä

en: Bottom-right
fi: Oikea ala

en: Bottom-left
fi: Vasen ala

en: Left-half
fi: Vasen puolikas

en: Top-half
fi: Yläpuolikas

en: Right-half
fi: Oikea puolikas

en: Bottom-half
fi: Ala puolikas

en: Toggle maximize
fi: Vaihda suureksi

note: Adavenced tiling settings section header
en: Resizing & moving windows in a custom grid
fi: Ikkunoiden koon muuttaminen ja siirtäminen mukautetussa ruudukossa

en: Grid size
fi: Ruudukon koko

en: Columns
fi: Palstat

en: Rows
fi: Rivit

note: options
en: Options
fi: Asetukset

note: sticky
en: Resize opposite window
fi: Vastakkaisen ikkunan koon muuttaminen

note: swap
en: Swap windows
fi: Ikkunat

note: notification / this is about toggling to show a notification when targeted window size / is smaller than minimum window size
en: Show notification on incorrect window size
fi: Näytä ilmoitus virheellisestä ikkunan koosta

note: guigrid
en: Enable GUI grid
fi: Ota GUI-ruutu käyttöön

en: GUI grid shortcuts
fi: GUI-ruudun pikanäppäimet

en: Toggle GUI grid
fi: GUI-ruudun pikanäppäimet

en: Add a column
fi: Lisää palsta

en: Add a row
fi: Lisää rivi

en: Remove a column
fi: Poista palsta

en: Remove a row
fi: Poista rivi

note: shortcutlist custom grid
en: Shortcuts for moving a window to the nearest grid cell
fi: Pikanäppäimet ikkunan siirtämiseksi lähimpään ruudukon soluun

en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Shortcuts for resizing a window
fi: Pikanäppäimet ikkunan koon muuttamiseen

en: Expand horizontally (to the right)
fi: Laajenna vaakasuunnassa (oikealle)

en: Shrink horizontally (from the right)
fi: Kutista vaakatasossa (oikealta)

en: Expand vertically (down)
fi: Laajenna pystysuunnassa (alas)

en: Shrink vertically (from the bottom)
fi: Kutista pystysuunnassa (alhaalta)

en: Expand horizontally (to the left)
fi: Laajenna vaakasuunnassa (vasemmalle)

en: Shrink horizontally (from the left)
fi: Kutista vaakatasossa (vasemmalta)

en: Expand vertically (up)
fi: Laajenna pystysuunnassa (ylös)

en: Shrink vertically (from the top)
fi: Kutista pystytasossa (ylhäältä)

en: Toggle resizing opposite window
fi: Vaihda vastakkaisen ikkunan koon muuttaminen

en: Other shortcuts
fi: Muut pikakuvakkeet

en: Tile all windows to grid
fi: Laatoita kaikki ikkunat ruudukoksi

note: / This is a shortcut description/label. The shortcut toggles / the layout quicklist/manager.
en: Toggle layouts quicklist & manager
fi: Vaihda asettelujen pikaluettelo ja hallinta

en: Setup now
fi: Aseta nyt

en: Stored rules
fi: Tallennetut säännöt

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

note: margin header this is about the area which shuffler can use for tiling
en: Margins between virtual grid and screen edges
fi: Marginaalit virtuaalisen ruudukon ja näytön reunojen välillä

note: top margin
en: Top margin
fi: Ylämarginaali

note: left/right margin
en: Left & right margins
fi: Vasen & oikea marginaalit

note: bottom margin
en: Bottom margin
fi: Alamarginaali

note: padding header
en: Padding
fi: Välistys

note: padding
en: Window padding
fi: Ikkunan välistys

en: Animation
fi: Animaatio

en: Use general animation settings
fi: Käytä yleisiä animaatioasetuksia

en: Use animation
fi: Käytä animaatiota

en: Applet settings
fi: Sovelman asetukset

en: Applet popover content
fi: Sovelman ponnahdussisältö

en: Show popover on hover (without click)
fi: Näytä ponnahdusikkuna hiiren päällä (ilman napsautusta)

en: Synchronize grid size
fi: Synkronoi ruudukon koko

en: Update grid size for moving & resizing to latest picked layout
fi: Päivitä ruudukon koko siirtämistä ja koon muuttamista varten viimeisimpään valittuun asetteluun

note: / this is about the mini-representation of the / layout in the applet's popover
en: Layout preview size (width in px)
fi: Asettelun esikatselukoko (leveys PX: ssä)

en: The applet needs to be on the panel to see the changes
fi: Sovelman on oltava paneelissa nähdäksesi muutokset

note: buttons of mastergrid, corresponcing to stack "picklayout" since this is the "home" page
en: Add new
fi: Lisää uusi

note: 2. NEW LAYOUTS GRID
en: New layout
fi: Uusi asettelu

en: Create
fi: Luo

note: 3. EDIT LAYOUT GRID
en: Edit layout
fi: Muokkaa asettelua

note: stackgrid_editlayout = new Grid();
en: Layout name
fi: Asettelun nimi

en: Window tasks
fi: Ikkunan tehtävät

en: Add task
fi: Lisää tehtävä

note: tooltips tooltip, so string length is not particularly critical
en: Command to launch window or application
fi: Komento käynnistää ikkuna tai sovellus

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Window name - optional, to distinguish multiple windows of the same application
fi: Ikkunan nimi - valinnainen, saman sovelluksen useiden ikkunoiden erottaminen

note: tooltip, so string length is not particularly critical
en: Try to move an existing window before launching a new instance
fi: Yritä siirtää olemassa oleva ikkuna ennen uuden ilmentymän käynnistämistä

en: Task name
fi: Tehtävän nimi

note: - command
en: Command
fi: Komento

note: - wname
en: Window name
fi: Ikkunan nimi

en: Test
fi: Testi

note: text message TRANSLATORS: "drag-snap" does not need to be translated since it is the name of the window tiling mechanism for our window shuffler
en: Drag-snap has replaced built-in edge-tiling. To choose built-in edge-tiling instead, press Built-in.
fi: Drag-Snap on korvannut sisäänrakennetun reunan hätkähdyksen. Voit valita sen sijaan sisäänrakennetun reunan hätkähdyksen painamalla sisäänrakennettua.

en: Built-in
fi: Sisäänrakennettu

en: Minimum window size exceeds target
fi: Minimi -ikkunan koko ylittää tavoitteen

en: Open Shuffler settings
fi: Avaa Shuffler -asetukset

en: Shuffler warning
fi: Shuffler varoitus

en: Please activate Window Shuffler
fi: Aktivoi ikkunan sekoitus

note: swapbox.pack_start(swapbutton, true, false, 0);
en: Swap position and size of the two most recently focussed windows
fi: Vaihda kahden viimeksi keskittyneen ikkunan sijainti ja koko

en: Shuffle remaining windows to the layout
fi: Sekoita jäljellä olevat ikkunat asetteluun

en: Toggle mode
fi: Kytkentätila

note: translated strings
en: Drag position
fi: Pudota paikoilleen

en: Save position
fi: Tallenna paikka

en: Enable Super + drag to set time position. Click ´Save position´ to save.
fi: Ota Super+vedä Aseta aika -asentoon. Napsauta ´Tallenna paikka' tallentaaksesi asetuksen.

note: window content
en: Position & anchor
fi: Paikka ja ankkurointi

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: On all monitors
fi: Kaikilla näytöillä

en: Anchor, time will expand/shrink in/from opposite direction.
fi: Ankkuri, aika laajenee/kutistuu sisään/vastakkaisesta suuntaan.

note: time font settings -> boxed!!
en: Time font, size & color
fi: Ajan fontti, koko & väri

note: date font settings
en: Date font, size & color
fi: Päivämäärän fontti, koko & väri

en: Left align text
fi: Keskitä vasemmalle

en: Use 12hr time format
fi: Käytä 12 tunnin ajanmuotoa

en: Linespacing
fi: Rivin välistys

en: Super + drag
fi: Super + vedä

en: Choose ShowTime Position
fi: Valitse ShowTime-sijainti

note: Instructions
en: Click on the preview below to position ShowTime.
fi: Napsauta alla olevaa esikatselua sijoittaaksesi ShowTimen.

en: The blue rectangle represents your screen.
fi: Sininen suorakulmio edustaa näyttöäsi.

en: Screen: %d × %d | Click to select | ESC to cancel
fi: Näyttö: 1%d * 1%d Napsauta valitaksesi | ESC peruuttaaksesi

en: Anchor:
fi: Ankkuri:

en: Anchor top-left, ShowTime expands right/down
fi: Ankkuri vasemmassa yläkulmassa, ShowTime laajenee oikealle/alas

en: Anchor top-right, ShowTime expands left/down
fi: Ankkuri oikeassa yläkulmassa, ShowTime laajenee vasemmalle/alas

en: Anchor bottom-left, ShowTime expands right/up
fi: Ankkuri vasemmassa alakulmassa, ShowTime laajenee oikealle/ylös

en: Anchor bottom-right, ShowTime expands left/up
fi: Ankkuri alhaalla oikealla, ShowTime laajenee vasemmalle/ylös

en: Apply Position
fi: Käytä paikkaa

en: Previews Control
fi: Esikatseluiden hallinta

en: Run Previews
fi: Aja esikatselut

en: Show windows of all workspaces
fi: Näytä ikkunat kaikilla näytöillä

en: Show window full name in tooltip
fi: Näytä ikkunan koko nimi vihjeissä

note: spinbutton section (menu length)
en: Show last used
fi: Näytä viimeksi käytetyt

note: show tooltips section
en: Show tooltips
fi: Näytä työkaluvihjeet

note: hide path section
en: Hide path in menu
fi: Piilota polku valikossa

note: tooltip
en: Open
fi: Avaa

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 00:00:00
en: midnight
fi: keskiyö

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 01:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 13:00:00
en: one
fi: yksi

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 02:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 14:00:00
en: two
fi: kaksi

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 03:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 15:00:00
en: three
fi: kolme

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 04:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 16:00:00
en: four
fi: neljä

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 05:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 17:00:00
en: five
fi: viisi

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 06:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 18:00:00
en: six
fi: kuusi

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 07:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 19:00:00
en: seven
fi: seitsemän

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 08:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 20:00:00
en: eight
fi: kahdeksan

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 09:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 21:00:00
en: nine
fi: yhdeksän

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 10:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 22:00:00
en: ten
fi: kymmenen

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 11:00:00 TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 23:00:00
en: eleven
fi: yksitoista

note: TRANSLATORS: This is referring to the spoken time of day at 12:00:00
en: noon
fi: ilta

note: TRANSLATORS: times between (1:03:00 - 1:07:00) are 'a bit past one'
en: a bit past %s
fi: hieman ohi %s

note: TRANSLATORS: times between (1:08:00 - 1:12:00) are 'ten past one'
en: ten past %s
fi: kymmentä vaille %s

note: TRANSLATORS: times between (1:13:00 - 1:17:00) are 'quarter after one'
en: quarter after %s
fi: vartti yli %s

note: TRANSLATORS: times between (1:18:00 - 1:22:00) are 'twenty past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'twenty past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'twenty past twelve'
en: twenty past %s
fi: kaksikymmentä yli %s

note: TRANSLATORS: times between (1:23:00 - 1:27:00) are 'almost half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'almost half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'almost half-past twelve'
en: almost half-past %s
fi: melkein puolta yli %s

note: TRANSLATORS: times between (1:28:00 - 1:32:00) are 'half-past one' by adding the characters +1 you can add one hour to the current hour i.e. 'half-past two' by adding the characters -1 you can subtract one hour from the current hour i.e. 'half-past twelve'
en: half-past %s
fi: puolta yli %s

note: TRANSLATORS: times between (1:33:00 - 1:37:00) are 'twenty-five 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty-five 'til %s
fi: kaksikymmentäviisi 'til %s

note: TRANSLATORS: times between (1:38:00 - 1:42:00) are 'twenty 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: twenty 'til %s
fi: kaksikymmentä 'til %s

note: TRANSLATORS: times between (1:43:00 - 1:47:00) are 'quarter 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: quarter 'til %s
fi: neljännes 'til %s

note: TRANSLATORS: times between (1:48:00 - 1:52:00) are 'ten 'til two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'til three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'til one'
en: ten 'til %s
fi: kymmenen 'til %s

note: TRANSLATORS: times between (1:53:00 - 1:57:00) are 'almost two' by adding the characters +1 you can add a further hour i.e. 'almost three' by adding the characters -1 you can subtract one hour i.e. 'almost one'
en: almost %s
fi: melkein 'til %s

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Settings' -> 'Details' -> 'Date and Time'
en: Date and Time settings
fi: Päivä ja ajan asetukset

note: TRANSLATORS: This Button Links to Gnome 'Calendar' application
en: Calendar
fi: Kalenteri

note: TRANSLATORS: This Button Links to FuzzyClock 'Preferences' Pane pack page2
en: Preferences
fi: Asetukset

note: TRANSLATORS: When this checkbox is enabled the current date will be displayed
en: Show date
fi: Näytä päivä

note: TRANSLATORS: When this checkbox is disabled, fuzzy clock will name hours 'midnight' to 'noon', then repeat 'one', 'two', 'three' ... When enabled, fuzzy clock will use the hour names 'thirteen', 'fourteen' ...
en: Use 24 hour time
fi: Käytä 24 tunnin aikamuotoa

en: Power Options
fi: Virta-asetukset

en: Suspend
fi: Keskeyttää

en: Restart
fi: Uudelleen käynnistä

en: Lock
fi: Lukitse

note: Capture the desktop_id now, not in the callback Create menu manually to avoid duplicate "Remove from Favorites" Add "Remove from Favorites" first
en: Remove from Favorites
fi: Poista suosikeista

note: TRANSLATORS: This will display as either 'Open with Intel Graphics' or 'Open with 'NVidia Graphics'
en: Open with %s Graphics
fi: Avaa %s grafiikka

en: Remove from _Dock
fi: Poista dociksta

en: Add to _Dock
fi: Lisää dockiin

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Text
fi: Teksti

en: Applications
fi: Ohjelmat

en: Files
fi: Tiedostot

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Search
fi: Etsi

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Settings
fi: Asetukset

en: Application Actions
fi: Ohjelman toiminnot

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Other
fi: Muut

en: Add to Favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Try changing search terms.
fi: Yritä vaihtaa etsinnän termiä.

en: No Results for “%s”
fi: Ei löytynyt “%s”

en: View as Grid
fi: Nääytä ruudukko

en: View by Category
fi: Näytä kategoria

en: Search Apps
fi: Etsi ohjelmia

en: Clear all
fi: Poista kaikki

en: Run this command…
fi: Suorita komento…

en: Default
fi: Oletus

en: Accessories
fi: Apuohjelmat

en: Universal Access
fi: Yleinen pääsy

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Education
fi: Koulutus

en: Science
fi: Tiede

en: Games
fi: Pelit

en: Graphics
fi: Grafikka

en: Sound & Video
fi: Ääni & video

en: Office
fi: Toimisto

en: System Tools
fi: Järjestelmän työkalut

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calculate basic expressions.
fi: Laske peruslausekkeet.

en: bc is not installed
fi: bc ei ole asennettu

en: Click to copy result to clipboard
fi: Napsauta kopioidaksesi tulos leikepöydälle

en: Search for and run applications on your computer.
fi: Etsi ja suorita sovelluksia tietokoneellasi.

en: Open with %s
fi: Avaa jkn kanssa %s

en: Opens current selection using %s
fi: Avaa nykyinen valinta %s

en: Open %s in default web browser
fi: Avaa %s oletusselaimessa

en: Open %s in %s
fi: Avaa %s %s

en: Open this link in default browser
fi: Avaa tämä linkki oletusselaimessa

en: Link
fi: Linkki

en: Open link in default browser
fi: Avaa linkki oletusselaimessa

en: Execute '%s'
fi: Suorita '%s'

en: Run command
fi: Suorita komento

en: Find and execute arbitrary commands.
fi: Etsi ja suorita mielivaltaiset komennot.

en: Open the selected directory
fi: Avaa valittu kansio

en: Folder Bookmarks
fi: Kirjanmerkki kansio

en: Bookmarked Folders
fi: Kirjanmerkityt kansiot

note: Check for Special Directories
en: Home
fi: Koti

en: Recent
fi: Käytetty

en: Trash
fi: Roskakori

en: Run in Terminal
fi: Suorita päätteessä

en: Run application or command in terminal
fi: Suorita ohjelma tai komento päätteessä

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Run
fi: Suorita

en: Run an application, action or script
fi: Suorita ohjelma, toiminto tai scripti

en: Set menu icon from file
fi: Aseta valikkokuvake tiedostosta

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Any file
fi: Mikä tahansa tiedosto

en: Set icon
fi: Aseta kuvake

en: Remove Gnome Settings Daemon's color plugin from autostart
fi: Poista GNOME -asetukset Daemonin värilaajennus Autostartista

en: Dim
fi: Himmeä

en: Brightness
fi: Valoisuus

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Light
fi: Valo

en: Welcome to QuickNote.
fi: Tervetuloa QuickNoteen.

en: Text will be saved automatically while typing.
fi: Teksti tallennetaan automaattisesti kirjoittamisen aikana.

note: Gtk stuff, widgets etc. here
en: Text area width
fi: Tekstin leveys

en: Text area height
fi: Tekstin korkeus

en: Set a custom directory
fi: Aseta mukautettu hakemisto

en: Choose directory
fi: Valitse hakemista

en: Use
fi: Käytä

note: window props
en: Set text color
fi: Aseta tekstin väri

note: spinbuttons - labels
en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Choose
fi: Valitse

note: get weekday by index
en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: General
fi: Yleinen

en: Desktop
fi: Työpöytä

note: set city section
en: City
fi: Kaupunki

note: show on desktop
en: Show on desktop
fi: Näytä työpöytä

note: dynamic icon
en: Show dynamic panel icon
fi: Näytä dynaaminen paneelin kuvake

note: forecast
en: Show forecast in popover
fi: Näytä ennuste popoverissa

note: optional settings: show on desktop
en: Transparency
fi: Läpinäkyvä

note: checkbox custom position
en: Set custom position (px)
fi: Aseta mukautettu sijainti (PX)

en: Custom location name
fi: Mukautettu sijainnin nimi

en: Please enter at least 3 characters
fi: Anna vähintään 3 merkkiä

note: define the name of the application
en: WallStreet Control
fi: Wallstreet hallinta

note: instruction to autostart the application
en: Run WallStreet
fi: Suorita WallStreet

en: Use random wallpaper
fi: Käytä satunnaista taustakuvaa

en: Sync to lock-screen
fi: Syncronoi lukitusnäyttöön

en: Use default wallpapers
fi: Käytä oletus taustakuvaa

en: Browse
fi: Selaa

note: time settings section
en: Change interval
fi: Muutosväli

en: Hours
fi: Tunnit

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Close
fi: Sulje

en: Please log out/in to initialize
fi: Kirjaudu ulos/sisään alustaaksesi

note: filechooser to set new wallpaper dir
en: Select a directory
fi: Valitse hakemisto

en: Hotcorners settings
fi: Hotcorners asetukset

en: Activate hotcorners
fi: Aktivoi hotcorners

en: Corner settings
fi: Kulmien asetukset

en: Click a spot to edit
fi: Napsauta spot muokataksesi

en: General configuration
fi: Yleiset saetukset

note: Delay section
en: Delay
fi: Viive

note: Pressure section
en: Pressure
fi: Paine

en: Enter a command here
fi: Suorita komento täällä

en: Toggle hotcorner on-off
fi: Käännä hotcorner päälle-pois

en: Set a custom command
fi: Aseta oma komento

en: Available dropdown items changed
fi: Käytettävissä olevat pudotustuotteet vaihdettu

en: please restart settingswindow
fi: käynnistä uudelleen asetukset ikkuna

en: Show Desktop
fi: Näytä Työpöytä

en: Exposé all windows
fi: Selaa kaikkia ikkunoita

en: Exposé current application
fi: Esittele nykyinen sovellus

en: Budgie Desktop Settings
fi: Budgie Työpöytä asetukset

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Toggle Shuffler GUI
fi: Vaihda shuffler -käyttöliiketoiminta

en: All windows in grid
fi: Kaikki ikkunat ruudukossa

en: Window to topleft
fi: Vasen ylänurkka

en: Window to topright
fi: Oikea ylänurkka

en: Window to bottomright
fi: Ikkuna alas oikealle

en: Window to bottomleft
fi: Vasen alanurkka

en: Toggle Raven - AppletView
fi: Toggle Raven - ohjelma näkymä

en: Toggle Raven - Notifications
fi: Toggle Raven - Ilmoitukset

en: Hotcorners settings is also available via the desktop menu
fi: HotCorners -asetukset ovat saatavana myös työpöydän valikon kautta

en: Scroll over panel icon to change workspace
fi: Vieritä paneelikuvaketta muuttaaksesi työtilan

en: Reverse Scroll Direction
fi: Käänteinen vierityssuunta

en: Wallpaper Workspace Switcher automatically remembers which wallpaper was set per workspace
fi: Taustapaperityötilan kytkin muistaa automaattisesti, mikä taustakuva oli asetettu työtilaa kohti

en: Applet runs without a panel icon
fi: Appletti toimii ilman paneelikuvaketta

en: Connect to Hidden Network…
fi: Yhdistä piilotettuun verkkoon…

en: Network Settings…
fi: Verkon asetukset…

en: This Virtual Private Network could not be connected to.
fi: Tähän virtuaaliseen yksityiseen verkkoon ei voitu kytkeä.

en: Unknown device
fi: Tuntematon laita

en: Unknown type: %s
fi: Tuntematon tyyppi %s

en: Virtual network: %s
fi: Virtuaalinen verkko: %s

en: Wired
fi: Langallinen

en: Mobile Broadband: %s
fi: Mobiili laajakaista: %s

en: Mobile Broadband
fi: Mobiili laajakaista

en: Modem
fi: Modeemi

en: This wireless network could not be connected to.
fi: Tätä langatonta verkkoa ei voitu kytkeä.

en: This network uses 40/64-bit WEP encryption
fi: Tämä verkko käyttää 40/64-bittistä WEP-salausta

en: This network uses 104/128-bit WEP encryption
fi: Tämä verkko käyttää 104/128-bittistä WEP-salausta

en: This network uses WPA encryption
fi: Tämä verkko käyttää WPA salausta

en: This network uses encryption
fi: Tämä verkko käyttää salausta

en: This network is unsecured
fi: Tämä verkko on turvaton

en: No Access Points Available
fi: Ei käytettävissä olevia yhteyspisteitä

en: Scanning for Access Points…
fi: Skannataan yhteyspisteitä…

en: Wireless
fi: Langaton

note: if (count > 1) {
en: %s Network
fi: %s Verkko

en: Menu Icon
fi: Valikkokuvake

note: Number of rows for the grid of icons
en: Grid Rows
fi: Ruudukon rivit

note: Number of columns for the grid of icons
en: Grid Columns
fi: Ruudukon palstat

en: Show Menu Label
fi: Näytä valikon otsikko

en: Menu Label
fi: Valikon otsikko

en: Show Terminal Applications
fi: Näytä päätesovellukset

en: Show Power-strip
fi: Näytä Power-strip

en: Roll-over mouse
fi: Roll-over-hiiri

note: Spacing around each category name
en: Adjust Category
    Spacing
fi: Säädä luokka
    Väli

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Place a window in a predefined layout
fi: Ikkunan sijoittaminen ennalta määritettyyn asetteluun

en: Show recently used items
fi: Näytä äskettäin käytetyt kohteet

en: Time of day in fuzzy way
fi: Kellonaika sumealla tavalla

en: Stylish Desktop Application Menu
fi: Tyylikäs työpöytäsovelluksen valikko

en: Brightness Controller
fi: Kirkkauden säädin

en: Quick & Easy Notes
fi: Helppo & nopea muistio

en: Show weather & forecast
fi: Näytä sää & ennuste

en: Budgie Hotcorners Settings
fi: Budgie Hotcorners asetukset

en: Settings control application for hotcorners
fi: Asetusten valvontasovellus hotcornereille

en: Kick starts the budgie-hotcorners process
fi: Potku käynnistää budgie-hotcorners-prosessin

en: Set hotcorner actions
fi: Aseta HotCorner -toimet

en: Workspace indicator and window list
fi: Työtilan ilmaisin ja ikkunaluettelo

en: Set a different wallpaper per workspace
fi: Aseta erilainen taustakuva työtilaa kohti

en: Network Applet
fi: Verkko
