gnome-session-2.0 - en to ro translation catalogue (66 entries)

en: Custom
ro: Personalizat

en: This entry lets you select a saved session
ro: Această opțiune vă permite să selectați o sesiune salvată

en: This session logs you into GNOME
ro: Această sesiune vă va autentifica în GNOME

en: GNOME dummy
ro: Machetă GNOME

en: GNOME on Xorg
ro: GNOME pe Xorg

en: Save sessions
ro: Salvează sesiuni

en: If enabled, gnome-session will save the session automatically.
ro: Dacă este activat, gnome-session va salva sesiunea automat.

en: Save this session
ro: Salvează această sesiune

en: When enabled, gnome-session will automatically save the next session at log out even if auto saving is disabled.
ro: Când este activată, gnome-session va salva sesiunea automat sesiunea următoare la deautentificare chiar și dacă salvarea automată este dezactivată.

en: Logout prompt
ro: Anunță ieșirea din sesiune

en: If enabled, gnome-session will prompt the user before ending a session.
ro: Dacă este activat, gnome-session va anunța utilizatorul înainte de terminarea sesiunii.

en: Show the fallback warning
ro: Arată avertizarea sesiunii de rezervă

en: If enabled, gnome-session will display a warning dialog after login if the session was automatically fallen back.
ro: Dacă este activat, gnome-session va afișa un dialog de avertizare după autentificare dacă sesiunea de rezervă a fost inițiată.

en: Custom Session
ro: Sesiune personalizată

en: Please select a custom session to run
ro: Selectați o sesiune personalizată pentru rulare

en: _New Session
ro: Sesiune _nouă

en: _Remove Session
ro: _Elimină sesiunea

en: Rena_me Session
ro: Redenu_mește sesiunea

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Oh no!  Something has gone wrong.
ro: Oh, nu! Ceva nu a funcționat corect.

en: A problem has occurred and the system can’t recover. Please contact a system administrator
ro: A intervenit o problemă și sistemul nu se poate recupera. Contactați un administrator de sistem

en: A problem has occurred and the system can’t recover. All extensions have been disabled as a precaution.
ro: A intervenit o problemă și sistemul nu se poate recupera. Toate extensiile au fost dezactivate preventiv.

en: A problem has occurred and the system can’t recover.
    Please log out and try again.
ro: A intervenit o problemă și sistemul nu se poate recupera.
    Ieșiți din sesiune și încercați din nou.

en: _Log Out
ro: _Ieșire din sesiune

en: Enable debugging code
ro: Activează codul pentru depanare

en: Allow logout
ro: Permite ieșierea din sesiune

en: Show extension warning
ro: Afișează avertizările pentru extensii

en: Not responding
ro: Nu răspunde

en: _Log out
ro: În_chide sesiunea

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
ro: Aplicație memorată

en: This program is blocking logout.
ro: Acest program blochează ieșirea din sesiune.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ro: Se refuză conexiunea noului client deoarece sesiunea este în curs de oprire

en: Could not create ICE listening socket: %s
ro: Nu s-a putut creea socketul de ascultare ICE: %s

en: Running as systemd service
ro: Rulează ca serviciu systemd

en: Use systemd session management
ro: Utilizează administrarea de sesiune systemd

en: Use builtin session management (rather than the systemd based one)
ro: Utilizează administrarea de sesiune încorporată (față de cea bazată pe systemd)

en: Override standard autostart directories
ro: Înlocuiește dosarele standard de pornire automată

en: AUTOSTART_DIR
ro: DIRECTOR_DE_PORNIRE

en: Session to use
ro: Sesiunea de utilizat

en: SESSION_NAME
ro: NUMELE_SESIUNII

en: Do not load user-specified applications
ro: Nu încărca aplicațiile specificate de utilizator

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

note: Translators: the 'fail whale' is the black dialog we show when something goes seriously wrong
en: Show the fail whale dialog for testing
ro: Afișează dialogul de eroare pentru testare

en: Disable hardware acceleration check
ro: Dezactivează verificarea accelerării hardware

en:  — the GNOME session manager
ro:  — Administratorul de sesiune GNOME

en: Start gnome-session-shutdown.target
ro: Începe gnome-session-shutdown.target

en: Start gnome-session-shutdown.target when receiving EOF or a single byte on stdin
ro: Începe gnome-session-shutdown.target când se primește EOF sau un singur octet la stdin

en: Signal initialization done to gnome-session
ro: Inițializarea semnalului a fost făcută la gnome-session

en: Restart dbus.service if it is running
ro: Reporneșe dbus.service dacă rulează

en: Run from ExecStopPost to start gnome-session-failed.target on service failure
ro: Rulează de la ExecStopPost pentru a începe gnome-session-failed.target la eșecul serviciului

en: Program needs exactly one parameter
ro: Programul necesită exact un parametru

en: %s [OPTION…] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    Do not launch COMMAND and wait forever instead
      -l, --list        List the existing inhibitions, and exit
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
ro: %s [OPȚIUNE…] COMANDĂ
    
    Execută COMANDA în timp ce se inhibă unele funcționalități ale sesiunii.
    
      -h, --help        Arată acest ajutor
      --version         Arată versiunea programului
      --app-id ID       ID-ul aplicației de utilizat
                        când se inhibă (opțional)
      --reason MOTIV   Motivul pentru inhibare (opțional)
      --inhibit ARG     Lucruri de inhibat, listă separată prin două puncte de:
                        deautentificare, comutare utilizator, suspendă, în așteptare, automontare
      --inhibit-only    Nu lansa COMANDA și așteaptă pentru totdeauna în schimb
      -l, --list        Listează inhibițiile existente, și ieși
    
    Dacă nicio opțiune --inhibit option nu este specificată, în așteptare este presupusă.

en: Failed to execute %s
ro: Eroare la executarea %s

en: %s requires an argument
ro: %s necesită un argument

en: Log out
ro: Închide sesiunea

en: Power off
ro: Oprește

en: Reboot
ro: Repornește

en: Ignoring any existing inhibitors
ro: Se ignoră orice inhibator existent

en: Don’t prompt for user confirmation
ro: Nu solicita confirmarea utilizatorului

en: Could not connect to the session manager
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la administratorul de sesiuni

en: Program called with conflicting options
ro: Program apelat cu opțiuni care intră în conflict

en: Session %d
ro: Sesiunea %d

en: Session names are not allowed to start with “.” or contain “/” characters
ro: Nu este permis ca numele sesiunilor să înceapă cu „.” sau să conțină caracterul „/”

en: Session names are not allowed to start with “.”
ro: Nu este permis ca numele sesiunilor să înceapă cu „.”

en: Session names are not allowed to contain “/” characters
ro: Nu este permis ca numele sesiunilor să conțină caracterul „/”

en: A session named “%s” already exists
ro: O sesiune numită „%s” există deja
