gnome-session - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Custom
sv: Anpassad

en: This entry lets you select a saved session
sv: Denna post låter dig välja en sparad session

en: This session logs you into GNOME
sv: Denna session loggar in dig i GNOME

en: GNOME dummy
sv: GNOME-attrapp

en: GNOME on Wayland
sv: GNOME med Wayland

en: GNOME on Xorg
sv: GNOME med Xorg

en: Save sessions
sv: Spara sessioner

en: If enabled, gnome-session will save the session automatically.
sv: Om aktiverad kommer gnome-session att spara sessionen automatiskt.

en: Save this session
sv: Spara denna session

en: When enabled, gnome-session will automatically save the next session at log out even if auto saving is disabled.
sv: Om aktiverad kommer gnome-session automatiskt att spara nästa session vid utloggning även om automatisk sparning är inaktiverad.

en: Logout prompt
sv: Utloggningsfråga

en: If enabled, gnome-session will prompt the user before ending a session.
sv: Om aktiverad kommer gnome-session att fråga användaren innan en session avslutas.

en: Show the fallback warning
sv: Visa fallback-varning

en: If enabled, gnome-session will display a warning dialog after login if the session was automatically fallen back.
sv: Om aktiverad kommer gnome-session att visa en varningsdialog efter inloggning om sessionen automatiskt föll tillbaka till att använda gnome-fallback.

en: Custom Session
sv: Anpassad session

en: Please select a custom session to run
sv: Välj en anpassad session att köra

en: _New Session
sv: _Ny session

en: _Remove Session
sv: _Ta bort session

en: Rena_me Session
sv: Byt na_mn på session

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: Oh no!  Something has gone wrong.
sv: Åh nej! Någonting har gått fel.

en: A problem has occurred and the system can’t recover. Please contact a system administrator
sv: Ett problem har inträffat och systemet kan inte återhämta sig. Kontakta en systemadministratör

en: A problem has occurred and the system can’t recover. All extensions have been disabled as a precaution.
sv: Ett problem har inträffat och systemet kan inte återhämta sig. Alla tillägg har inaktiverats som en säkerhetsåtgärd.

en: A problem has occurred and the system can’t recover.
    Please log out and try again.
sv: Ett problem har inträffat och systemet kan inte återhämta sig.
    Logga ut och försök igen.

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Allow logout
sv: Tillåt utloggning

en: Show extension warning
sv: Visa tilläggsvarning

en: Not responding
sv: Svarar inte

en: _Log out
sv: _Logga ut

note: It'd be really surprising to reach this code: if we're here, * then the XSMP client already has set several XSMP * properties. But it could still be that SmProgram is not set.
en: Remembered Application
sv: Ihågkommet program

en: This program is blocking logout.
sv: Detta program blockerar utloggningen.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
sv: Avvisar ny klientanslutning på grund av att sessionen är på väg att stängas av

en: Could not create ICE listening socket: %s
sv: Kunde inte skapa lyssnande ICE-uttag: %s

en: Running as systemd service
sv: Körs som systemd-tjänst

en: Use systemd session management
sv: Använd systemd-sessionshantering

en: Use builtin session management (rather than the systemd based one)
sv: Använd inbyggd sessionshantering (snarare än den systemd-baserade)

en: Override standard autostart directories
sv: Åsidosätt standardkataloger för automatisk start

en: AUTOSTART_DIR
sv: AUTOSTARTKAT

en: Session to use
sv: Session att använda

en: SESSION_NAME
sv: SESSIONSNAMN

en: Do not load user-specified applications
sv: Läs inte in användarspecifika program

en: Version of this application
sv: Version av detta program

note: Translators: the 'fail whale' is the black dialog we show when something goes seriously wrong
en: Show the fail whale dialog for testing
sv: Visa den ”felande valen” för testning

en: Disable hardware acceleration check
sv: Inaktivera kontroll för hårdvaruacceleration

en:  — the GNOME session manager
sv:  — GNOME-sessionshanteraren

en: Start gnome-session-shutdown.target
sv: Starta gnome-session-shutdown.target

en: Start gnome-session-shutdown.target when receiving EOF or a single byte on stdin
sv: Starta gnome-session-shutdown.target då EOF eller en ensam byte tas emot på standard in

en: Signal initialization done to gnome-session
sv: Signalinitiering gjord på gnome-session

en: Restart dbus.service if it is running
sv: Starta om dbus.service om den körs

en: Run from ExecStopPost to start gnome-session-failed.target on service failure
sv: Kör från ExecStopPost för att starta gnome-session-failed.target då tjänst misslyckas

en: Program needs exactly one parameter
sv: Programmet behöver exakt en parameter

en: %s [OPTION…] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    Do not launch COMMAND and wait forever instead
      -l, --list        List the existing inhibitions, and exit
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
sv: %s [FLAGGA…] KOMMANDO
    
    Exekvera KOMMANDO medan någon funktionalitet förhindras.
    
      -h, --help        Visa denna hjälp
      --version         Visa programversion
      --app-id ID       Program-ID att använda
                        vid förhindrande (valfri)
      --reason ORSAK    Orsaken till förhindrande (valfri)
      --inhibit ARG     Saker att förhindra, kolonseparerad lista av:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
      --inhibit-only    Kör inte KOMMANDO utan vänta för alltid i stället
      -l, --list        Lista befintliga förhindranden och avsluta
    
    
    Om ingen --inhibit-flagga angivits, antas idle.

en: Failed to execute %s
sv: Kunde inte exekvera %s

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: Log out
sv: Logga ut

en: Power off
sv: Stäng av

en: Reboot
sv: Starta om

en: Ignoring any existing inhibitors
sv: Ignorera allt som förhindrar det

en: Don’t prompt for user confirmation
sv: Fråga inte efter användarbekräftelse

en: Could not connect to the session manager
sv: Kunde inte ansluta till sessionshanteraren

en: Program called with conflicting options
sv: Program anropat med motsägande flaggor

en: Session names are not allowed to start with “.” or contain “/” characters
sv: Sessionsnamn får inte börja med ”.” eller innehålla ”/”-tecken

en: Session names are not allowed to start with “.”
sv: Sessionsnamn får inte börja med ”.”

en: Session names are not allowed to contain “/” characters
sv: Sessionsnamn får inte innehålla ”/”-tecken

en: A session named “%s” already exists
sv: En session med namnet ”%s” existerar redan
