linuxmint - en to nds translation catalogue (41 entries)

en: Cancel
nds: abbreche

en: Add
nds: dazu mache

en: Rename...
nds: Annern Naam geven...

en: About
nds: öwer

en: Quit
nds: uffhöre

en: Name
nds: nahm

en: New name
nds: neu nahm

en: Rename Files
nds: dateie umnenneh

en: Add files
nds: dateie hinzufügge

en: Unable to rename '%s': File name too long
nds: '%s'  kannet umgennönt werde: zu lang nohm

en: Unable to rename '%s': %s
nds: '%s'  kannet umgenohmt werde:%s

en: File Renamer
nds: dateie-umnenna

en: Rename files and directories
nds: dateie un verzeechnise umnenneh

en: Name collision on '%s'.
nds: Namenskollision bei '%s'.

en: '%s' is not writeable.
nds: '%s'  isch net beschreeba

en: Add files...
nds: dateie dazufügge

en: Remove
nds: Wegmaken

en: Remove selected files
nds: uschgewählt dateie lösche

en: Clear
nds: Leddig maken

en: Replace
nds: Ersetzen

en: Insert
nds: Einfügung

en: Change case
nds: Fall ändern

en: Name only
nds: Nur Name

en: Extension only
nds: Nur Verlängerung

en: Entire filename
nds: Gesamter Dateiname

en: Find:
nds: Finden

en: Replace:
nds: Ersetzen:

en: Regular expression
nds: Regulären Ausdruck

en: Case sensitive
nds: Groß-/Kleinschreibung berücksichtigen

en: At position:
nds: An Stelle:

en: From the end
nds: Vom Ende

en: Overwrite
nds: Überschreiben

en: Convert to:
nds: Konvertieren zu:

en: Lower case
nds: Kleinbuchstaben

en: First character uppercase
nds: Erstes Zeichen in Großbuchstaben

en: Title case
nds: Titelfall

en: Upper case
nds: Großbuchstaben

en: Remove from position:
nds: Position entfernen:

en: To position:
nds: Positionieren:

en: Close
nds: Schließen

en: Rename
nds: Umbenennen
