bustle main - en to es_ES translation catalogue (123 entries)

en: Visualize D-Bus activity
es_ES: Visualizar la actividad de D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;profile;d-bus;dbus;sequence;monitor;
es_ES: depurar;perfilar;d-bus;secuencia;monitor;

en: New Window
es_ES: Nueva ventana

en: Window width
es_ES: Anchura de ventana

en: Window height
es_ES: Altura de ventana

en: Window maximized state
es_ES: Estado de ventana maximizada

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Bustle draws sequence diagrams of D-Bus activity. It shows signal emissions, method calls and their corresponding returns, with time stamps for each individual event and the duration of each method call. This can help you check for unwanted D-Bus traffic, and pinpoint why your D-Bus-based application is not performing as well as you like. It also provides statistics like signal frequencies and average method call times.
es_ES: Bustle representa diagramas de secuencia de la actividad de D-Bus. Muestra las emisiones de señales, llamadas de métodos y los retornos de esta, junto con marcas de tiempo para cada evento individual y la duración de los métodos. Esto puede ayudarle a comprobar si hay actividad de D-Bus no deseada y determinar por qué su aplicación basada en D-Bus no rinde como le gustaría. También proporciona estadísticas como la frecuencia de las señales y los tiempos promedios de llamadas a métodos.

en: Explore sequence diagrams of D-Bus activity
es_ES: Explora diagramas de secuencia del tráfico de D-Bus.

en: See statistics summarizing the log
es_ES: Ver estadísticas que resumen el diario

en: Relax with this soothing greyscale welcome page
es_ES: Relájese con esta reconfortante página de bienvenida en escala de grises

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Bustle developers
es_ES: Los desarrolladores de Bustle

en: Record Address
es_ES: Dirección del registro

en: For more information about addresses, see the <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">D-Bus specification</a>.
es_ES: Para más información sobre las direcciones, consulte la <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">especificación de D-Bus</a> (en inglés).

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

note: This is a verb
en: _Record
es_ES: G_rabar

en: Server Address
es_ES: Dirección del servidor

en: Associated Message
es_ES: Mensaje asociado

en: Message
es_ES: Mensaje

en: Type
es_ES: Tipo

en: Path
es_ES: Ruta

en: Interface
es_ES: Interfaz

en: Member
es_ES: Miembro

en: Error Type
es_ES: Tipo de error

en: Details
es_ES: Detalles

en: Sender
es_ES: Remitente

en: Destination
es_ES: Destino

en: Component
es_ES: Componente

en: Body Size
es_ES: Longitud del cuerpo

en: Response Time
es_ES: Tiempo de respuesta

en: Signature
es_ES: Firma

en: Flags
es_ES: Banderas

en: Body
es_ES: Cuerpo

en: Expand
es_ES: Expandir

en: Durations
es_ES: Duraciones

en: The total and mean time every method call took
es_ES: La duración total y media de cada llamada de método

en: Method
es_ES: Método

en: Calls
es_ES: Llamadas

en: Mean
es_ES: Media

en: Select All Tags
es_ES: Seleccionar todas las etiquetas

en: Unselect All Tags
es_ES: Desmarcar todas las etiquetas

en: Select All Names
es_ES: Seleccionar todos los nombres

en: Unselect All Names
es_ES: Desmarcar todos los nombres

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Frequencies
es_ES: Frecuencias

en: The frequencies of method calls and signals
es_ES: Las frecuencias de llamadas de métodos y señales

en: Message Type
es_ES: Tipo de mensaje

en: Frequency
es_ES: Frecuencia

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
es_ES: Mostrar atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: New Window
es_ES: Nueva ventana

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Recording
es_ES: Grabando

[ctx: shortcut window]
en: Record Session Bus
es_ES: Grabar sesión del bus

[ctx: shortcut window]
en: Record System Bus
es_ES: Grabar bus del sistema

[ctx: shortcut window]
en: Record Address
es_ES: Grabar dirección

[ctx: shortcut window]
en: Open Log File
es_ES: Abrir diario

[ctx: shortcut window]
en: Diagram
es_ES: Diagrama

[ctx: shortcut window]
en: Save as PCAP File
es_ES: Guardar como PCAP

[ctx: shortcut window]
en: Save as DOT Graph File
es_ES: Guardar como DOT Graph

[ctx: shortcut window]
en: Filter Services
es_ES: Filtrar servicios

[ctx: shortcut window]
en: Statistics
es_ES: Estadísticas

en: Sizes
es_ES: Tamaños

en: The smallest, mean and largest size of every message
es_ES: El tamaño más pequeño, el medio y el más largo de cada mensaje

en: Smallest
es_ES: El más pequeño

en: Largest
es_ES: Más largo

en: Statistics
es_ES: Estadísticas

en: New _Window
es_ES: Nueva _ventana

en: _Open
es_ES: _Abrir

en: Open Pair of Logs
es_ES: Abrir par de diarios

en: Save As…
es_ES: Guardar como…

note: Translators: Dot is a type of file, do not translate.
en: DOT Graph
es_ES: Gráfico DOT

en: _Statistics
es_ES: E_stadísticas

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: A_tajos de teclado

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: _About Bustle
es_ES: A_cerca de Bustle

note: Bus as in D-Bus
en: Record Session Bus
es_ES: Grabar sesión del bus

note: Bus as in D-Bus
en: Record System Bus
es_ES: Grabar bus del sistema

note: Bus as in D-Bus
en: Record Address…
es_ES: Grabar dirección…

en: Open Log File
es_ES: Abrir diario

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: Welcome to Bustle
es_ES: Bienvenido a Bustle

note: Translators: Do not localize D-Bus. It is a proper name
en: Start recording D-Bus activity, you can also run the command
es_ES: Empezar a grabar actividad de D-Bus. También puede ejecutar el comando.

en: Copy
es_ES: Copiar

en: Loading
es_ES: Cargando

note: This is a verb
en: _Stop
es_ES: _Detener

en: Filter Services
es_ES: Filtrar servicios

en: Details View
es_ES: Vista de detalles

en: Please Hold
es_ES: Espere

en: Waiting for D-Bus Traffic…
es_ES: Esperando tráfico de D-Bus…

en: Open a new window
es_ES: Abrir una nueva ventana

en: No Reply Expected
es_ES: No se espera respuesta

en: No Auto Start
es_ES: No comenzar automáticamente

en: Allow Interactive Authentication
es_ES: Permitir autenticación interactiva

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: Geolocalization
es_ES: Geolocalización

en: Input
es_ES: Entrada

note: TRANSLATORS Noun, as in user login
en: Login
es_ES: Inicio de sesión

en: Network
es_ES: Red

en: Policy Control
es_ES: Control de políticas

en: Portals
es_ES: Portales

en: Search Provider
es_ES: Proveedor de búsqueda

en: Session
es_ES: Sesión

note: TRANSLATORS As in the GNOME Shell
en: Shell
es_ES: Intérprete

en: Power
es_ES: Energía

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Method Call
es_ES: Llamada de método

en: Method Return
es_ES: Retorno del método

en: Signal
es_ES: Señal

en: Recording session bus…
es_ES: Grabando el bus de sesión…

en: Failed to record session bus
es_ES: No se pudo grabar el bus de sesión

en: Recording system bus…
es_ES: Grabando el bus del sistema…

en: Failed to record system bus
es_ES: No se pudo grabar el bus del sistema

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recording {address}…
es_ES: Grabando {address}…

en: Failed to record address
es_ES: No se pudo grabar la dirección

en: Failed to open file
es_ES: Error al abrir el archivo

en: Failed to save as PCAP
es_ES: No se pudo guardar como PCAP

en: Recording saved as PCAP
es_ES: Grabación guardada como PCAP

en: Failed to save as DOT graph
es_ES: No se pudo grabar como gráfico DOT

en: Recording saved as DOT graph
es_ES: Grabación guardada como gráfico DOT

note: Translators: PCAP is a type of file, do not translate.
en: PCAP Files
es_ES: Archivos PCAP

en: Open Log
es_ES: Abrir registro

en: Save Log
es_ES: Guardar registro

en: Save Log as DOT Graph File
es_ES: Guardar registro como DOT Graph

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Logged {n_messages} message | Logged {n_messages} messages
es_ES[0]: Registrado {n_messages} mensaje
es_ES[1]: Registrados {n_messages} mensajes

en: Copied to clipboard
es_ES: Copiado al potapapeles
