bustle main - en to uk translation catalogue (131 entries)

en: Visualize D-Bus activity
uk: Візуалізація дій D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;profile;d-bus;dbus;sequence;monitor;
uk: debug;profile;d-bus;dbus;sequence;monitor;діагностика;профіль;ді-бас;послідовність;монітор;спостереження;

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Window width
uk: Ширина вікна

en: Window height
uk: Висота вікна

en: Window maximized state
uk: Стан розгорнутого вікна

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Bustle draws sequence diagrams of D-Bus activity. It shows signal emissions, method calls and their corresponding returns, with time stamps for each individual event and the duration of each method call. This can help you check for unwanted D-Bus traffic, and pinpoint why your D-Bus-based application is not performing as well as you like. It also provides statistics like signal frequencies and average method call times.
uk: Bustle малює діаграми послідовностей дій D-Bus. Програма показує місця видання сигналів, виклики методів та відповідні результати з часовими позначками для кожної окремої події та тривалостями для кожного виклику методу. Це допоможе вам стежити за небажаним обміном даними D-Bus та визначати точні причини того, що ваша заснована на D-Bus програма поводить себе не так, як ви сподівалися. Також програма надає статистичні дані, зокрема частоти сигналів та середні тривалості викликів методів.

en: Explore sequence diagrams of D-Bus activity
uk: Вивчіть діаграми послідовностей викликів D-Bus

en: See statistics summarizing the log
uk: Перегляньте резюме статистичних даних журналу

en: Relax with this soothing greyscale welcome page
uk: Розслабтеся під час показу цієї заспокійливої сірої сторінки вітання

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Bustle developers
uk: Розробники Bustle

en: Record Address
uk: Записати адресу

en: For more information about addresses, see the <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">D-Bus specification</a>.
uk: Щоб дізнатися більше про адреси, ознайомтеся зі <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">специфікацією D-Bus</a>.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: This is a verb
en: _Record
uk: З_аписати

en: Server Address
uk: Адреса сервера

en: Associated Message
uk: Пов'язане повідомлення

en: Copy as busctl
uk: Копіювати як busctl

en: Message
uk: Повідомлення

en: Type
uk: Тип

en: Path
uk: Шлях

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Member
uk: Член

en: Error Type
uk: Тип похибки

en: Details
uk: Подробиці

en: Sender
uk: Відправник

en: Destination
uk: Призначення

en: Component
uk: Компонент

en: Body Size
uk: Розмір вмісту

en: Response Time
uk: Тривалість відповіді

en: Signature
uk: Підпис

en: Flags
uk: Прапорці

en: Body
uk: Вміст

en: Open Format Documentation
uk: Документація у відкритому форматі

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Durations
uk: Тривалості

en: The total and mean time every method call took
uk: Загальний і середній час виклику кожного методу

en: Method
uk: Метод

en: Total
uk: Загалом

en: Calls
uk: Виклики

en: Mean
uk: Середнє

en: Select All Tags
uk: Позначити усі мітки

en: Unselect All Tags
uk: Зняти позначення з усіх міток

en: Select All Names
uk: Позначити усі назви

en: Unselect All Names
uk: Зняти позначення з усіх назв

en: Actions
uk: Дії

en: Frequencies
uk: Частоти

en: The frequencies of method calls and signals
uk: Частоти викликів методу та сигналів

en: Message Type
uk: Тип повідомлення

en: Frequency
uk: Частота

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: New Window
uk: Відкрити нове вікно

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
uk: Закрити вікно

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти з програми

[ctx: shortcut window]
en: Recording
uk: Запис

[ctx: shortcut window]
en: Record Session Bus
uk: Записувати шину сеансу

[ctx: shortcut window]
en: Record System Bus
uk: Записувати системну шину

[ctx: shortcut window]
en: Record Address
uk: Записати адресу

[ctx: shortcut window]
en: Open Log File
uk: Відкрити файл журналу

[ctx: shortcut window]
en: Diagram
uk: Діаграма

[ctx: shortcut window]
en: Save as PCAP File
uk: Зберегти як файл PCAP

[ctx: shortcut window]
en: Save as DOT Graph File
uk: Зберегти як файл графу DOT

[ctx: shortcut window]
en: Filter Services
uk: Фільтрувати служби

[ctx: shortcut window]
en: Statistics
uk: Статистика

en: Sizes
uk: Розміри

en: The smallest, mean and largest size of every message
uk: Найменший, середній і найбільший розмір кожного повідомлення

en: Smallest
uk: Найменший

en: Largest
uk: Найбільший

en: Statistics
uk: Статистика

en: New _Window
uk: Створити _вікно

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Open Pair of Logs
uk: Відкрити пару журналів

en: Save As…
uk: Зберегти як…

note: Translators: Dot is a type of file, do not translate.
en: DOT Graph
uk: граф DOT

en: _Statistics
uk: С_татистика

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: _About Bustle
uk: _Про Bustle

note: Bus as in D-Bus
en: Record Session Bus
uk: Записувати шину сеансу

note: Bus as in D-Bus
en: Record System Bus
uk: Записувати системну шину

note: Bus as in D-Bus
en: Record Address…
uk: Записати адресу…

en: Open Log File
uk: Відкрити файл журналу

en: Main Menu
uk: Головне меню

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: Welcome to Bustle
uk: Вітаємо у Bustle

note: Translators: Do not localize D-Bus. It is a proper name
en: Start recording D-Bus activity, you can also run the command
uk: Почати записувати обмін даними D-Bus; ви також можете віддати команду

en: Copy
uk: Копіювати

en: Loading
uk: Завантаження

note: This is a verb
en: _Stop
uk: З_упинити

en: Filter Services
uk: Фільтрувати служби

en: Details View
uk: Докладний перегляд

en: Please Hold
uk: Будь ласка, зачекайте

en: Waiting for D-Bus Traffic…
uk: Очікуємо на обмін даними D-Bus…

en: Open a new window
uk: Відкрити нове вікно

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано до буфера обміну

en: Could not generate busctl command
uk: Не вдалося створити команду busctl

en: No Reply Expected
uk: Відповіді не очікується

en: No Auto Start
uk: Без автозапуску

en: Allow Interactive Authentication
uk: Дозволити інтерактивне розпізнавання

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Geolocalization
uk: Геопозиціювання

en: Input
uk: Введення

note: TRANSLATORS Noun, as in user login
en: Login
uk: Вхід

en: Network
uk: Мережа

en: Policy Control
uk: Керування правилами

en: Portals
uk: Портали

en: Search Provider
uk: Надавач пошуку

en: Secrets
uk: Ключі

en: Session
uk: Сеанс

note: TRANSLATORS As in the GNOME Shell
en: Shell
uk: Оболонка

en: Power
uk: Живлення

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Method Call
uk: Виклик методу

en: Method Return
uk: Результат методу

en: Error
uk: Помилка

en: Signal
uk: Сигнал

en: Recording session bus…
uk: Записуємо канал сеансу…

en: Failed to record session bus
uk: Не вдалося записати канал сеансу

en: Recording system bus…
uk: Записуємо канал системи…

en: Failed to record system bus
uk: Не вдалося записати канал системи

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recording {address}…
uk: Записуємо {address}…

en: Failed to record address
uk: Не вдалося записати адресу

en: Failed to open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: Failed to save as PCAP
uk: Не вдалося зберегти як PCAP

en: Recording saved as PCAP
uk: Запис збережено як PCAP

en: Failed to save as DOT graph
uk: Не вдалося зберегти у форматі графа DOT

en: Recording saved as DOT graph
uk: Запис збережено як граф DOT

note: Translators: PCAP is a type of file, do not translate.
en: PCAP Files
uk: файли PCAP

en: Open Log
uk: Відкрити журнал

en: Save Log
uk: Зберегти журнал

en: Save Log as DOT Graph File
uk: Зберегти журнал як файл графу DOT

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Logged {n_messages} message | Logged {n_messages} messages
uk[0]: До журналу записано {n_messages} повідомлення
uk[1]: До журналу записано {n_messages} повідомлення
uk[2]: До журналу записано {n_messages} повідомлень
uk[3]: До журналу записано {n_messages} повідомлення
