bustle main - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Visualize D-Bus activity
fr: Visualisez l’activité D-Bus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: debug;profile;d-bus;dbus;sequence;monitor;
fr: déboguer;profiler;d-bus;dbus;séquencer;surveiller;

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Bustle draws sequence diagrams of D-Bus activity. It shows signal emissions, method calls and their corresponding returns, with time stamps for each individual event and the duration of each method call. This can help you check for unwanted D-Bus traffic, and pinpoint why your D-Bus-based application is not performing as well as you like. It also provides statistics like signal frequencies and average method call times.
fr: Bustle dessine des diagrammes de séquence sur l’activité D-Bus. Ces diagrammes montrent les émissions des signaux, les appels de méthodes et leurs résultats, avec un marqueur temporel pour chaque évènement unique et la durée de chaque appel de méthode. Cela peut vous permettre de vérifier un trafic D-Bus inattendu, et de comprendre pourquoi votre application utilisant D-Bus n’atteint pas les performances attendues. Bustle fournit également des statistiques, notamment sur les fréquence des signaux et les durées moyennes d’appel de méthode.

en: Explore sequence diagrams of D-Bus activity
fr: Explorer les diagrammes séquence de l’activité de D-Bus

en: See statistics summarizing the log
fr: Voir les statistiques résumant le journal

en: Relax with this soothing greyscale welcome page
fr: Détendez-vous avec cette page d’accueil reposante tout en nuances du gris

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The Bustle developers
fr: Les développeurs de Bustle

en: Record Address
fr: Capturer l’adresse

en: For more information about addresses, see the <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">D-Bus specification</a>.
fr: Pour plus d’informations sur les adresses, référez-vous à la <a href="https://dbus.freedesktop.org/doc/dbus-specification.html#addresses">spécification D-Bus</a> (en anglais).

en: _Cancel
fr: A_nnuler

note: This is a verb
en: _Record
fr: _Capturer

en: Server Address
fr: Adresse du serveur

en: Associated Message
fr: Message associé

en: Path
fr: Chemin

en: Member
fr: Membre

en: Error Type
fr: Type d’erreur

en: Details
fr: Détails

en: Sender
fr: Émetteur

en: Component
fr: Composant

en: Body Size
fr: Taille du contenu

en: Response Time
fr: Temps de réponse

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Body
fr: Contenu

en: Expand
fr: Développer

en: Durations
fr: Durées

en: The total and mean time every method call took
fr: Le temps moyen et total pour chaque appel de méthode

en: Method
fr: Méthode

en: Calls
fr: Appels

en: Mean
fr: Moyen

en: Reset All
fr: Tout réinitialiser

en: Frequencies
fr: Fréquences

en: The frequencies of method calls and signals
fr: Les fréquences des appels de méthode et des signaux

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Recording
fr: Capture en cours

[ctx: shortcut window]
en: Record Session Bus
fr: Capturer le bus session

[ctx: shortcut window]
en: Record System Bus
fr: Capturer le bus système

[ctx: shortcut window]
en: Record Address
fr: Capturer l’adresse

[ctx: shortcut window]
en: Open Log File
fr: Ouvrir un fichier journal

[ctx: shortcut window]
en: Diagram
fr: Diagramme

[ctx: shortcut window]
en: Save as PCAP File
fr: Enregistrer comme fichier PCAP

[ctx: shortcut window]
en: Save as DOT Graph File
fr: Enregistrer comme graphe DOT

[ctx: shortcut window]
en: Filter Services
fr: Filtrer les services

[ctx: shortcut window]
en: Statistics
fr: Statistiques

en: Sizes
fr: Tailles

en: The smallest, mean and largest size of every message
fr: La taille minimale, moyenne et maximale de chaque message

en: Statistics
fr: Statistiques

en: New _Window
fr: Nouvelle _fenêtre

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Open Pair of Logs
fr: Ouvrir une paire de journaux

en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

note: Translators: Dot is a type of file, do not translate.
en: DOT Graph
fr: Graphe DOT

en: _Statistics
fr: _Statistiques

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis c_lavier

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: _About Bustle
fr: À _propos de Bustle

note: Bus as in D-Bus
en: Record Session Bus
fr: Capturer le bus session

note: Bus as in D-Bus
en: Record System Bus
fr: Capturer le bus système

note: Bus as in D-Bus
en: Record Address…
fr: Capturer l’adresse…

en: Open Log File
fr: Ouvrir un fichier journal

en: Main Menu
fr: Menu principal

[ctx: Translators: Do not translate Bustle, its the app's name]
en: Welcome to Bustle
fr: Bienvenue sur Bustle

note: Translators: Do not localize D-Bus. It is a proper name
en: Start recording D-Bus activity, you can also run the command
fr: Commencez à capturer l’activité D-Bus. Vous pouvez également exécuter la commande

en: Copy
fr: Copier

en: Loading
fr: Chargement

note: This is a verb
en: _Stop
fr: _Arrêter

en: Filter Services
fr: Filtrer les services

en: Details View
fr: Vue détaillée

en: Please Hold
fr: Veuillez patienter

en: Waiting for D-Bus Traffic…
fr: Attente du trafic D-Bus…

en: No Reply Expected
fr: Aucun réponse attendue

en: No Auto Start
fr: Pas de démarrage automatique

en: Allow Interactive Authentication
fr: Autoriser l’authentification interactive

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Geolocalization
fr: Géolocalisation

en: Input
fr: Entrée

en: Login
fr: Identifiant

en: Network
fr: Réseau

en: Policy Control
fr: Réglementation

en: Portals
fr: Portails

en: Search Provider
fr: Fournisseur de services de recherche

en: Power
fr: Puissance

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Method Call
fr: Appel de méthode

en: Method Return
fr: Retour de méthode

en: Error
fr: Erreur

en: Recording session bus…
fr: Capture du bus session…

en: Failed to record session bus
fr: Échec de capture du bus session

en: Recording system bus…
fr: Capture du bus système…

en: Failed to record system bus
fr: Échec de capture du bus système

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recording {address}…
fr: Capture de {address}…

en: Failed to record address
fr: Échec de capture de l’adresse

en: Failed to open file
fr: Échec d’ouverture du fichier

en: Failed to save as PCAP
fr: Échec de capture en tant que PCAP

en: Recording saved as PCAP
fr: Capture enregistrée en tant que PCAP

en: Failed to save as DOT graph
fr: Échec de capture en tant que graphe DOT

en: Recording saved as DOT graph
fr: Capture enregistré en tant graphe DOT

note: Translators: PCAP is a type of file, do not translate.
en: PCAP Files
fr: Fichiers PCAP

en: Open Log
fr: Ouvrir un journal

en: Save Log
fr: Enregistrer le journal

en: Save Log as DOT Graph File
fr: Enregistrer le journal en tant que graphe DOT

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Logged {n_messages} messages
fr: {n_messages} messages journalisés

en: Copied to clipboard
fr: Copié vers le presse-papier
