buzztrax-0.10.0 - en to da translation catalogue (337 entries)

en: Fully integrated music composer.
da: Fuld integreret musikkomponist.

note: don't translate 'tracker'
en: Buzztrax is a music composer similar to tracker applications. It is roughly modelled after the windows only, closed source application called Buzz.
da: Buzztrax er en musikkomponist, der svarer til tracker-programmer. Det er omtrentlig modelleret efter det kun for Windows, lukkede kildeprogram Buzz.

en: Print the buzztrax core version
da: Vis buzztrax-kerneversionen

en: Buzztrax core options
da: Buzztrax - kerneindstillinger

en: Show buzztrax core options
da: Vis buzztrax-kerneindstillinger

en: break
da: skift

en: mute
da: slå lyd fra

en: bypass
da: gå udenom

en: Filename must not be empty.
da: Filnavnet skal være udfyldt.

en: No io-module for filename '%s'.
da: Intet io-modul for filnavnet »%s«.

en: Media-type must not be empty.
da: Medietype skal være udfyldt.

en: No io-module for media-type '%s'.
da: Intet io-modul for medietypen »%s«.

en: Loading file '%s'
da: Indlæser fil »%s«

en: Saving file '%s'
da: Gemmer fil »%s«

en: Failed to create memory input.
da: Kunne ikke oprette hukommelsesinddata.

en: Is not a XML/Buzztrax document.
da: Er ikke et XML/Buzztrax-dokument.

en: Is not a wellformed XML document.
da: Er ikke et korrekt udformet XML-dokument.

en: XML document is empty.
da: XML-dokumentet er tomt.

en: Wrong XML document root.
da: Forkert XML-dokumentrod.

note: default name for new songs
en: untitled song
da: unavngivet sang

en: Buzztrax Music Editor
da: Buzztrax - musikhåndtering

en: Error reading a buzz file section.
da: Fejl under læsning af et buzz-filafsnit.

en: Is not a buzz file.
da: Er ikke en buzz-fil.

en: Print the buzztrax interaction controller version
da: Vis versionen på Buzztrax-interaktionstyreenheden

en: Buzztrax interaction controller options
da: Indstillinger for Buzztrax-interaktionstyreenheden

en: Show buzztrax interaction controller options
da: Vis indstillinger for Buzztrax-interaktionstyreenheden

en: Print application version
da: Vis programversion

en: Be quiet
da: Vær stille

en: Command name
da: Kommandonavn

en: Input file name
da: Filnavn for inddata

en: <songfile>
da: <sangfil>

en: Output file name
da: Filnavn for uddata

en: buzztrax-cmd options
da: Indstillinger for buzztrax-cmd

en: Show buzztrax-cmd options
da: Vis indstillinger for buzztrax-cmd

en: Copyright © 2003-%d Buzztrax developer team
da: Ophavsret 2003-%d Buzztrax-udviklingsholdet

en: Music production environment
da: Musikproduktionsmiljø

en: This package is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This package is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Library General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Library General Public License along with this package; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.
da: Dette program er frit programmel. Du kan videredistribuere det eller ændre det under betingelserne i GNU General Public License som udgives af Free Software Foundation; enten version 2.1 af licensen eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om, at programmet er nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om, at det er SALGBART eller er BRUGBART TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du burde have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med programmet; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: buzztrax-edit options
da: indstillinger for buzztrax-edit

en: Show buzztrax-edit options
da: Vis indstillinger for buzztrax-edit

en: Edit buzztrax song files
da: Rediger buzztrax sangfiler

en: unsaved song
da: ikke gemt sang

note: the song recovery has been finished
en: Recovery finished
da: Gendannelse færdig

en: The selected song has been recovered successful.
da: Den valgte sang er blevet gendannet.

en: Please check the song and save it if everything is alright.
da: Kontroller venligst sangen og gem den hvis alt er okay.

note: FIXME(ensonic): the log is still there * - this dialog should be a warning * - ev. we want to suggest to ask for support one or more steps in the recovery did not apply
en: Recovery failed
da: Gendannelse fejlede

en: Sorry, the selected song could not be fully recovered.
da: Beklager, den valgte sang kunne ikke fuldt ud gendannes.

en: Please check the song and save it if still looks good.
da: Kontroller venligst sangen og gem den hvis den stadig ser okay ud.

en: Unsaved song recovery
da: Ikke gemt sanggendannelse

note: add dialog commision widgets (okay) FIXME(ensonic): add Okay, Cancel, Delete select song + okay -> recover select song + delete -> remove log
en: _Close
da: _Luk

en: Unsaved songs found
da: Ikke gemte sange fundet

en: Select them one by one and choose 'recover' or 'delete'.
da: Vælg dem en efter en og vælg »recover« (gendan) eller »delete« (slet).

en: Song file
da: Sangfil

en: Last changed
da: Sidst ændret

note: add "undelete" button to action area GTK_STOCK_REVERT_TO_SAVED
en: Recover
da: Gendan

en: Delete
da: Slet

en: -> You will not see any level-meters.
da: -> Du vil ikke se nogen VU-metre.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
da: -> Du vil ikke se frekvensspektrummet i analysevinduet.

en: -> Sample playback previews from the wavetable page will not work.
da: -> Eksempel på forhåndsvisning af afspilning fra siden wavetable vil ikke fungere.

en: Can't load song '%s'.
da: Kan ikke indlæse sangen »%s«.

en: Can't load song
da: Kan ikke indlæse sang

en: Learn…
da: Lær …

en: Bind controller
da: Tildel styreenhed

en: Unbind controller
da: Fjern styreenhed

en: Unbind all controllers
da: Fjern alle styreenheder

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
da: af %s
    
    %s

en: About…
da: Om …

en: Mute
da: Lyd slukket

en: Bypass
da: Forbigå

note: dynamic part
en: _Properties
da: _Egenskaber

note: static part
en: _Preferences
da: _Præferencer

en: Rename…
da: Omdøb …

en: _Delete
da: _Slet

en: Connect machines
da: Forbind maskiner

en: Signal Analysis…
da: Signalanalyse …

en: Play with
da: Afspil med

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

note: generators
en: Generators
da: Generatorer

note: effects
en: Effects
da: Effekter

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
da: forvalgt navn og bemærkning

note: add dialog commision widgets (okay, cancel) add dialog commision widgets (okay)
en: _OK
da: _O.k.

en: _Cancel
da: _Annuller

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
da: navn

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
da: bemærkning

en: %s preferences
da: %s præferencer

en: Reset parameter
da: Nulstil parameter

en: Reset all parameters
da: Nulstil alle parametre

en: Copy parameter
da: Kopier parameter

en: Paste
da: Indsæt

note: add copy/paste item
en: Copy group
da: Kopier gruppe

en: global properties
da: globale egenskaber

en: voice %lu properties
da: stemme %lu egenskaber

en: %s wire properties
da: %s forbindelsesegenskaber

en: _Add
da: _Tilføj

en: Add new preset
da: Tilføj nyt forvalg

en: _Remove
da: _Fjern

en: Remove preset
da: Fjern forvalg

note: edit menu
en: _Edit
da: _Rediger

en: Edit preset name and comment
da: Rediger forvalgsnavn og bemærkning

en: Preset
da: Forvalg

en: machine properties
da: maskinegenskaber

en: Info about this machine
da: Information om denne maskine

en: Help for this machine
da: Hjælp til denne maskine

note: -- file controls
en: _New
da: _Ny

en: Randomize parameters
da: Vælg tilfældige parametre

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Reset parameters to defaults
da: Nulstil parametre til standard

en: Presets
da: Forvalg

en: Show/Hide preset pane
da: Vis/skjul forvalgsfelt

note: set dialog title
en: %s properties
da: %s egenskaber

note: set dialog title
en: %s name
da: %s navn

en: Load new song?
da: Indlæs ny sang?

en: Recover a song?
da: Gendan en sang?

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
da: _Fil

en: _Open
da: _Åbn

en: _Recently used
da: _Nylig anvendte

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As
da: Gem _som

en: Recover unsaved songs
da: Gendan ikke gemte sange

en: _Record
da: _Optag

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Redo
da: _Omgør

en: Cu_t
da: Kli_p

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Paste
da: _Indsæt

note: view menu
en: _View
da: _Vis

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Statusbar
da: Statusbjælke

en: Tabs
da: Faneblade

note: TODO(ensonic): 'Machine properties' show/hide toggle TODO(ensonic): 'Analyzer windows' show/hide toggle
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Go to machine view
da: Gå til maskinvisning

en: Go to pattern view
da: Gå til mønstervisning

en: Go to sequence view
da: Gå til sekvensvisning

en: Go to wave table view
da: Gå til wavetabelvisning

en: Go to song information
da: Gå til sanginformation

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
da: _Afspilning

en: _Play
da: _Afspil

en: Play from cursor
da: Afspil fra markør

en: Help
da: Hjælp

en: Tip of the day
da: Dagens tip

note: join web-chat
en: Join IRC discussion
da: Gå til IRC-diskussion

note: TODO(ensonic): 'translate application' -> link to translator project * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-translate.png 'report a problem' -> link to bug tracker * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-bug.png * /usr/share/app-install/icons/
en: Report a problem
da: Rapporter et problem

en: song meta data
da: metadata for sang

en: author
da: forfatter

en: created
da: kreeret

en: beats per minute
da: beat per minut

en: beats
da: beat

en: ticks per beat
da: slag per beat

en: last saved
da: sidst gemt

en: free text info
da: fri tekstinformation

en: Add machine
da: Tilføj maskine

en: Unmute all machines
da: Tænd alle maskiner

en: Off
da: Slukket

en: Low
da: Lav

en: Medium
da: Mellem

en: High
da: Høj

en: Best _Fit
da: Bedste _tilpasning

en: Zoom in/out so that everything is visible
da: Zoom ind/ud så alt er synligt

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom in for more details
da: Zoom ind for yderligere detaljer

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom out for better overview
da: Zoom ud for bedre overblik

en: Grid
da: Gitter

en: Show background grid
da: Vis baggrundsgitter

en: Machine view menu
da: Menu for maskinvisning

en: Menu actions for machine view below
da: Menuhandlinger for maskinvisning nedenfor

en: Add new machines from right click context menu. Connect machines with shift+drag from source to target.
da: Tilføj nye maskiner fra kontekstmenuen for højreklik. Forbind maskiner med skift+træk fra kilde til mål.

en: Add new patterns from right click context menu.
da: Tilføj nye mønstre fra kontekstmenuen for højreklik.

note: create mapping for global params label for first global parameter column in a pattern
en: Globals
da: Globale

note: create mapping for voice params label for parameters of first voice column in a pattern
en: Voice 1
da: Stemme 1

note: label for parameters of voice columns in a pattern
en: Voice %u
da: Stemme %u

note: this won't work, as we can't pass anything to the event handler * gtk_widget_add_accelerator(self->priv->machine_menu, "key-press-event", accel_group, GDK_Cursor_Up, GDK_CONTROL_MASK, 0); * so, we need to subclass the combobox and add two signals: select-next, select-prev
en: Machine
da: Maskine

en: Pattern
da: Mønster

en: Octave
da: Oktav

en: Play live
da: Direkte afspilning

en: Play notes and triggers while editing the pattern
da: Afspil noter og udløsende faktorer under redigering af mønsteret

en: Pattern view menu
da: Menu for mønstervisning

en: Menu actions for pattern view below
da: Menuhandlinger for mønstervisning nedenfor

en: New voice
da: Ny stemme

en: Remove last voice
da: Fjern sidste stemme

en: New pattern …
da: Nyt mønster …

en: Pattern properties…
da: Mønsteregenskaber …

en: Remove pattern…
da: Fjern mønster …

en: Copy pattern…
da: Kopier mønster …

note: dynamic part
en: Machine properties
da: Maskinegenskaber

en: Machine preferences
da: Maskinpræferencer

en: Ticks
da: Slag

en: Time
da: Tid

en: Beats
da: Beat

en: Labels
da: Etiketter

en: Show every n-th line
da: Vis hver n. linje

en: Steps
da: Trin

en: Follow playback
da: Følg afspilning

en: Sequence view menu
da: Menu for sekvensvisning

en: Menu actions for sequence view below
da: Menuhandlinger for sekvensvisning nedenfor

en: Add track
da: Tilføj spor

en: Remove track
da: Fjern spor

en: Move track left
da: Flyt spor venstre

en: Move track right
da: Flyt spor højre

en: Browse to labels in the sequence
da: Gå til etiketter i sekvensen

en: Key
da: Nøgle

en: Patterns
da: Mønstre

en: Add new tracks from right click context menu.
da: Tilføj nye numre fra kontekstmenuen for højreklik.

en: Play current wave table entry as C-4
da: Afspil nuværende wavetabelelement som C-4

en: Stop playback of current wave table entry
da: Stop afspilning af nuværende wavetabelelement

en: _Clear
da: _Ryd

en: Clear current wave table entry
da: Ryd nuværende wavettabelelement

en: Ix
da: Ind

en: Play current sample
da: Spil aktuel lydprøve

en: Load current sample into selected wave table entry
da: Indlæs nuværende lydprøve ind i valgt wavetabelpost

en: Root
da: Rod

en: Length
da: Længde

en: Loop end
da: Loop slut

en: machines
da: maskiner

en: machines used in the song and their wires
da: maskiner brugt i sangen og deres forbindelser

en: patterns
da: mønstre

en: event pattern editor
da: redigering af begivenhedsmønster

en: sequence
da: sekvens

en: song sequence editor
da: sangsekvensredigering

en: wave table
da: wavetabel

en: sample wave table editor
da: redigeringstabel for lydprøvewave

en: song meta data editor
da: metadataredigering for sang

note: see https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=746688 the progress bar does not fill since gtk 3.13
en: CPU load
da: CPU-belastning

en: Playback time
da: Afspilningstid

en: Playback position
da: Afspilningsposition

en: Playback length
da: Afspilningslængde

en: Error
da: Fejl

en: Warning
da: Advarsel

en: Prepare a new empty song
da: Gør en ny tom sang klar

en: Load a new song
da: Indlæs en ny sang

en: Save this song
da: Gem denne sang

en: R_ewind
da: Spol _tilbage

en: Rewind playback position of this song
da: Spol afspilning af denne sang tilbage

en: Play this song
da: Afspil denne sang

en: _Forward
da: Spol _frem

en: Forward playback position of this song
da: Spol afspilning af denne sang frem

en: Stop playback of this song
da: Stop afspilning af denne sang

en: Toggle looping of playback
da: Slå afspilningsløkke til/fra

en: playback volume
da: afspilningsvolume

en: Change playback volume
da: Ændr afspilningsvolume

en: unsaved
da: ugemt

en: saved
da: gemt

en: %d %s and %d %s
da: %d %s og %d %s

en: hour
da: time

en: hours
da: timer

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was last saved on: %s
da: Alle ugemte ændringer siden %s vil gå tabt. Denne sang blev sidst gemt den: %s

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was created on: %s
da: Alle ugemte ændringer siden %s vil gå tabt. Denne sang blev oprettet den: %s

en: Really quit?
da: Afslut?

en: New song?
da: Ny sang?

en: Open a song
da: Åbn en sang

en: Can't save song '%s'.
da: Kan ikke gemme sangen »%s«.

en: Can't save song
da: Kan ikke gemme sang

en: Save a song
da: Gem en sang

en: File already exists
da: Filen findes allerede

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
da: Vælg »Okay« for at overskrive eller »Afbryd« for at fortryde at gemme sangen.

en: An error occurred while writing the file '%s': %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af filen »%s«: %s

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
da: Mangler GStreamer-elementer

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
da: Elementerne vist nedenfor, er krævet, men mangler fra din installation.

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
da: Elementerne vist nedenfor, anbefales for fuld funktionalitet, men mangler fra din installation.

en: don't warn again
da: advar ikke igen

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
da: Manglende elementer i sang

en: The machines listed below are missing or failed to load.
da: Maskinerne listet nedenfor mangler eller kunne ikke indlæses.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
da: Waverne listet nedenfor mangler eller kunne ikke indlæses.

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
da: længde

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
da: stemmer

en: Recording to: %s
da: Optager til: %s

en: File already exists!
    It will be overwritten if you continue.
da: Filen findes allerede!
    Den vil blive overskrevet, hvis du fortsætter.

en: song rendering
da: sanggengivelse

note: add dialog commision widgets (okay, cancel)
en: OK
da: O.k.

en: Folder
da: Mappe

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Filename
da: Filnavn

en: Mode
da: Tilstand

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
da: buzztrax indstillinger

en: Audio Devices
da: Lydenheder

en: Directories
da: Mapper

en: Interaction Controller
da: Interaktionstyreenhed

en: Playback Controller
da: Afspilningsstyreenhed

en: Shortcuts
da: Genveje

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Audio Device
da: Lydenhed

en: Sink
da: Datamodtager

en: system default: %s (%s)
da: systemstandard: %s (%s)

en: system default: -
da: systemstandard: -

en: Audio device
da: Lydenhed

en: Sampling rate
da: Samplingsfrekvens

en: Channels
da: Kanaler

en: Latency
da: Latens

en: Songs
da: Sange

en: Recordings
da: Optagelser

en: Waveforms
da: Waveformer

en: Plug a USB input device or midi controller
da: Isæt en USB-inputenhed eller midicontroller

en: Use the device's controls to train them.
da: Brug enhedens kontrolelementer til at træne dem.

en: Device
da: Enhed

en: In use
da: I brug

en: Controller
da: Styreenhed

en: This package has been built without GUdev and Alsa support and thus supports no interaction controllers.
da: Denne pakke er blevet bygget uden GUdev- og Alsa-understøttelse, og understøtter derfor ingen interaktioncontrollere.

note: local network port number for socket communication
en: Port number
da: Portnummer

en: Requires Coherence UPnP framework which can be found at: https://coherence.beebits.net.
da: Kræver Coherence UPnP-ramme som kan findes på: https://coherence.beebits.net.

en: Jack transport requires that the jackaudiosink is active. Your current audiosink is '%s'.
da: Jack-transport kræver at jackaudiosink er aktiv. Din nuværende audiosink (lyddatakanal) er »%s«.

en: none
da: ingen

en: Play
da: Afspil

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Forward
da: Spol frem

en: Dark theme variant
da: Mørk temavariant

en: Compact theme variant
da: Kompakt temavariant

en: %s analysis
da: %s analyse

note: scale: linear and logarithmic
en: frequency mapping
da: frekvensoversættelse

note: precission
en: spectrum precision
da: spektrumpræcision

en: single
da: enkel

en: double
da: dobbelt

en: triple
da: tredobbelt

en: New machines are added in machine view from the context menu.
da: Nye maskiner tilføjes i maskinvisningen fra kontekstmenuen.

en: Connect machines by holding the shift key and dragging a connection for the source to the target machine.
da: Forbind maskiner ved at holde tasten skift nede og trække en forbindelse fra kilden til målmaskinen.

en: Songs can be recorded as single waves per track to give it to remixers.
da: Sange kan optages som enkel bølger (waves) per spor så de kan overgives til remixere.

en: Fill the details on the info page. When recording songs, the metadata is added to the recording as tags.
da: Udfyld detaljerne på informationssiden. Når der optages sange, så tilføjes metadataene til optagelsen som mærker.

en: Use jackaudio sink in audio device settings to get lower latencies for live machine control.
da: Brug jackaudio-datamodtager i opsætningen for lydenhed for at få lavere latens for live maskinkontrol.

en: You can use input devices such as joysticks, beside midi devices to live control machine parameters.
da: Du kan bruge inddataenheder såsom joystick, udover midi-enheder til live parametre for kontrolmaskiner.

en: You can use a upnp media client (e.g. media streamer on nokia tablets) to remote control buzztrax.
da: Du kan bruge en upnp-medieklient (f.eks. media streamer på nokia-tabletter) til at kontrollere buzztrax eksternt.

en: To enter notes, imagine your pc keyboard as a music keyboard in two rows. Bottom left y/z key becomes a 'c', s a 'c#', x a 'd' and so on.
da: For at indtaste noder, så se dit pc-tastatur som et musiktastatur i to rækker. Nederste til venstre y og z-taster bliver et »c«, s et »C#«, x et »d« og så videre.

en: You can get more help from the community on irc://irc.freenode.net/#buzztrax.
da: Du kan få mere hjælp fra fællesskabet på irc://irc.freenode.net/#buzztrax.

en: Pattern layouts are individual for each machine. Look at the statusbar at the bottom for information about the cursor-column.
da: Mønsterlayout er individuelle for hver maskine. Se på statusbjælken i bunden for information om markørkolonne.

en: Click the speaker icon in the pattern-view to hear notes as you enter them.
da: Klik på højtalerikonet i mønstervisningen for at høre noder mens du indtaster dem.

en: Each wire has volume and possible panorama/balance controls. These can also be adjusted in the machine-window of the machine that has the wire as an input.
da: Hver tråd har lydstyrke og kontrol af panorama og balance. Disse kan også justeres i maskinvinduet for maskinen som har tråden som inddata.

en: The wire volume control pops up upon a click on the arrow box on the wire.
da: Lydstyrkekontrollen for tråden kommer frem efter et klik på pileboksen på tråden.

en: The wire panorama/balance control pops up upon a shift+click on the arrow box on the wire if available.
da: Panorama og balancekontrollen for tråden kommer frem efter et skift+klik på pileboksen på tråden hvis tilgængelig.

en: Install extra machines from http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.
da: Installer ekstra maskiner fra http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.

en: Machines can also be renamed in the headers of the sequence view.
da: Maskiner kan også omdøbes via hovedteksten i sekvensvisningen.

en: Press the ',' (comma) key in the pattern editor to insert the current value for this parameter.
da: Tryk på tasten »,« (komma) i mønsterredigeringsprogrammet for at indsætte den aktuelle værdi for denne parameter.

en: Show tips on startup
da: Vis tip ved opstart

note: add "refresh" button to action area
en: Refresh
da: Opdater

en: Disconnect
da: Afbryd
