buzztrax 0.10.0 - en to fi translation catalogue (355 entries)

en: Fully integrated music composer.
fi: Täysin integroitu musiikkisäveltäjä.

note: don't translate 'tracker'
en: Buzztrax is a music composer similar to tracker applications. It is roughly modelled after the windows only, closed source application called Buzz.
fi: Buzztrax on musiikkisäveltäjä samanlainen seuraajasovelluksille. Se on karkeasti mallinnettu vain windowsissa toimivan suljetun lähdekoodin sovelluksen Buzz mukaisesti.

en: Print the buzztrax core version
fi: Tulosta buzztrax-ydinversio

en: Buzztrax core options
fi: Buzztrax-ydinvalitsimet

en: Show buzztrax core options
fi: Näytä buzztrax-ydinvalitsimet

en: normal
fi: normaali

en: break
fi: katkaise

en: mute
fi: mykistä

en: solo
fi: soolo

en: bypass
fi: ohita

en: Filename must not be empty.
fi: Tiedostonimi ei saa olla tyhjä.

en: No io-module for filename '%s'.
fi: Tiedostonimelle ’%s’ ei ole siirräntämoduulia.

en: Media-type must not be empty.
fi: Mediatyyppi ei saa olla tyhjä.

en: No io-module for media-type '%s'.
fi: Mediatyypille ’%s’ ei ole siirräntämoduulia.

en: Loading file '%s'
fi: Ladataan tiedosto ’%s’

en: Saving file '%s'
fi: Tallennetaan tiedosto ’%s’

en: Failed to create memory input.
fi: Muistisyötteen luominen epäonnistui.

en: Is not a XML/Buzztrax document.
fi: Ei ole XML/Buzztrax-asiakirja.

en: Is not a wellformed XML document.
fi: Ei ole hyvämuotoinen XML-asiakirja.

en: XML document is empty.
fi: XML-asiakirja on tyhjä.

en: Wrong XML document root.
fi: Väärä XML-asiakirjajuuri.

note: default name for new songs
en: untitled song
fi: nimetön kappale

en: Buzztrax Music Editor
fi: Buzztrax-musiikkieditori

en: Error reading a buzz file section.
fi: Buzz-tiedostolohkon lukemissa virhe.

en: Is not a buzz file.
fi: Ei ole buzz-tiedosto.

en: Print the buzztrax interaction controller version
fi: Tulosta buzztrax-keskusteluohjainversio

en: Buzztrax interaction controller options
fi: Buzztrax-keskusteluohjainvalitsimet

en: Show buzztrax interaction controller options
fi: Näytä buzztrax-keskusteluohjainvalitsimet

en: Print application version
fi: Tulosta sovellusversio

en: Be quiet
fi: Ole hiljaa

en: Command name
fi: Komennon nimi

en: Input file name
fi: Syötetiedoston nimi

en: <songfile>
fi: <kappaletiedosto>

en: Output file name
fi: Tulostetiedoston nimi

en: buzztrax-cmd options
fi: buzztrax-cmd-valitsimet

en: Show buzztrax-cmd options
fi: Näytä buzztrax-cmd-valitsimet

en: Copyright © 2003-%d Buzztrax developer team
fi: Copyright © 2003-%d Buzztrax-kehitysryhmä

en: Music production environment
fi: Musiikkituotantoympäristö

en: This package is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This package is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Library General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Library General Public License along with this package; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.
fi: Tämä pakkaus on vapaa ohjelmisto; voit jakaa sitä edelleen ja/tai muokata sitä Free Software Foundation julkaiseman GNU Library General Public License-lisenssin joko lisenssiversion 2.1 tai (valintasi mukaan) mikä tahansa myöhäisemmän version mukaisesti.
    
    Tätä pakkausta on jaettu toivossa, että se on hyödyllinen, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes epäsuoraa takuuta KAUPALLISUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso lisätietoja GNU Library General Public License-lisenssistä.
    
    Sinun pitäisi vastaanottaa kopion GNU Library General Public License-lisenssistä tämä pakkauksen mukana; Jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

note: "Development version (do not translate this)"
en: Just a few month since the previous release, this update mostly focuses on getting rid of deprecated APIs. Besides that it also come with a new synthesizer plugin called 'ebeats'. As the name suggests it is good at making percussion sounds. Together with that the library providing the dsp components got overhauled.
fi: Vain muutama kuukausi edellisen julkaisun jälkeen tämä päivitys keskittyy enimmäkseen pääsemiseen eroon vanhentuneesta API-käyttöliittymästä. Paitsi että sen mukana tulee myös uusi syntesijoijaliitännäinen nimeltään ’ebeats’. Kuten nimi ehdottaa, se on hyvä tekemään lyömäsoitinääniä. Sen lisäksi dsp-komponentteja tarjoavaa kirjastoa kunnostettiin.

en: buzztrax-edit options
fi: buzztrax-edit -valitsimet

en: Show buzztrax-edit options
fi: Näytä buzztrax-edit -valitsimet

en: Edit buzztrax song files
fi: Muokkaa buzztrax-musiikkikappaletiedostoja

en: unsaved song
fi: tallentamaton kappale

note: the song recovery has been finished
en: Recovery finished
fi: Palautus on valmis

en: The selected song has been recovered successful.
fi: Valittu kappale on palautettu onnistuneesti.

en: Please check the song and save it if everything is alright.
fi: Tarkista kappale ja tallenna se, jos kaikki on kunnossa.

note: FIXME(ensonic): the log is still there * - this dialog should be a warning * - ev. we want to suggest to ask for support one or more steps in the recovery did not apply
en: Recovery failed
fi: Palautus epäonnistui

en: Sorry, the selected song could not be fully recovered.
fi: Valittuja kappaleita ei kyettä palauttamaan täydellisesti.

en: Please check the song and save it if still looks good.
fi: Tarkista kappale ja tallenna se, jos se näyttää yhä hyvältä.

en: Unsaved song recovery
fi: Tallentamattoman kappaleen palautus

note: add dialog commision widgets (okay) FIXME(ensonic): add Okay, Cancel, Delete select song + okay -> recover select song + delete -> remove log
en: _Close
fi: S_ulje

en: Unsaved songs found
fi: Löytyi tallentamaton kappale

en: Select them one by one and choose 'recover' or 'delete'.
fi: Valitse ne yksi kerrallaan ja valitse ’palauta’ tai ’poista’.

en: Song file
fi: Kappaletiedosto

en: Last changed
fi: Viimeksi muutettu

note: add "undelete" button to action area GTK_STOCK_REVERT_TO_SAVED
en: Recover
fi: Palauta

en: Delete
fi: Poista

en: -> You will not see any level-meters.
fi: -> Et näe yhtään tasomittaria.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
fi: -> Et näe taajuuspektriä analysoijaikkunassa.

en: -> Sample playback previews from the wavetable page will not work.
fi: -> Näytetoistoesikatselut sivulta eivät toimi.

en: Can't load song '%s'.
fi: Kappaleen ’%s’ lataus epäonnistui

en: Can't load song
fi: Kappaleen lataus epäonnistui

en: Learn…
fi: Opi…

en: Bind controller
fi: Yhdistä ohjain

en: Unbind controller
fi: Poista ohjaimen yhdistäminen

en: Unbind all controllers
fi: Poista kaikkien ohjainten yhdistämiset

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
fi: : %s
    
    %s

en: About…
fi: Ohjelmasta…

en: Mute
fi: Mykistä

en: Solo
fi: Soolo

en: Bypass
fi: Ohita

note: dynamic part
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

note: static part
en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Rename…
fi: Nimeä uudelleen…

en: _Delete
fi: Po_ista

en: Connect machines
fi: Yhdistä koneisiin

en: Signal Analysis…
fi: Signaalianalyysi…

en: Play with
fi: Soita suoratoistona

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
fi: _Opaste

en: _About
fi: O_hjelmasta…

note: generators
en: Generators
fi: Generaattorit

note: effects
en: Effects
fi: Tehoste

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
fi: esiasetusnimi ja -kommentti

note: add dialog commision widgets (okay, cancel) add dialog commision widgets (okay)
en: _OK
fi: _Valmis

en: _Cancel
fi: Pe_ru

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
fi: nimi

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
fi: kommentti

en: %s preferences
fi: %s-asetukset

en: Reset parameter
fi: Nollaa parametri

en: Reset all parameters
fi: Nollaa kaikki parametrit

en: Copy parameter
fi: Kopioi parametri

en: Paste
fi: Liitä

note: add copy/paste item
en: Copy group
fi: Kopioi ryhmä

en: global properties
fi: yleisominaisuudet

en: voice %lu properties
fi: ääni %lu -ominaisuudet

en: %s wire properties
fi: %s-lankaominaisuudet

en: _Add
fi: Li_sää

en: Add new preset
fi: Lisää uusi esiasettelu

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove preset
fi: Poista esiasetus

note: edit menu
en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Edit preset name and comment
fi: Muokkaa esiasetusnimeä ja -kommenttia

en: Preset
fi: Esiaseta

en: machine properties
fi: koneen ominaisuudet

en: Info about this machine
fi: Tiedot tästä koneesta

en: Help for this machine
fi: Opaste tälle koneelle

note: -- file controls
en: _New
fi: _Uusi

en: Randomize parameters
fi: Satunnaista parametrit

en: _Undo
fi: P_eru

en: Reset parameters to defaults
fi: Palauta parametrit oletusasetuksiin

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Show/Hide preset pane
fi: Näytä/Piilota esiasetuspaneeli

note: set dialog title
en: %s properties
fi: %s-ominaisuudet

note: set dialog title
en: %s name
fi: %s nimi

en: Load new song?
fi: Lataa uusi kappale?

en: Recover a song?
fi: Palauta kappale?

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Recently used
fi: Äs_kettäin käytetyt

en: _Save
fi: Ta_llenna

en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

en: Recover unsaved songs
fi: Palauta tallentamattomat kappaleet

en: _Record
fi: Äänit_e

en: _Quit
fi: Poi_stu

en: _Redo
fi: Toist_a

en: Cu_t
fi: Lei_kkaa

en: _Copy
fi: Kop_ioi

en: _Paste
fi: Lii_tä

note: view menu
en: _View
fi: Näky_mä

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Statusbar
fi: Tilapalkki

en: Tabs
fi: Välilehdet

note: TODO(ensonic): 'Machine properties' show/hide toggle TODO(ensonic): 'Analyzer windows' show/hide toggle
en: Fullscreen
fi: Kokoruutunäyttö

en: Go to machine view
fi: Siirry konenäkymään

en: Go to pattern view
fi: Siirry mallinäkymään

en: Go to sequence view
fi: Siirry sekvenssinäkymään

en: Go to wave table view
fi: Siirry aaltotaulunäkymään

en: Go to song information
fi: Siirry kappaletietoihin

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
fi: Toi_sto

en: _Play
fi: _Soita

en: Play from cursor
fi: Soita kohdistimesta

en: _Stop
fi: P_ysäytä

en: Help
fi: Opaste

en: Tip of the day
fi: Päivän vihje

note: join web-chat
en: Join IRC discussion
fi: Liity IRC-keskusteluun

note: TODO(ensonic): 'translate application' -> link to translator project * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-translate.png 'report a problem' -> link to bug tracker * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-bug.png * /usr/share/app-install/icons/
en: Report a problem
fi: Ilmoita pulmasta

en: song meta data
fi: kappaleen metatiedot

en: genre
fi: tyylilaji

en: author
fi: tekijä

en: created
fi: luotu

en: beats per minute
fi: tahtia per minuutti

en: beats
fi: tahdit

en: ticks per beat
fi: lyönnit/tahti

en: last saved
fi: viimeksi tallennettu

en: free text info
fi: vapaa tekstitieto

en: Add machine
fi: Lisää kone

en: Unmute all machines
fi: Poista kaikkien koneiden mykistys

en: Off
fi: Sulje

en: Low
fi: Alhainen

en: Medium
fi: Keskitaso

en: High
fi: Korkea

en: Best _Fit
fi: Parhaiten sopi_va

en: Zoom in/out so that everything is visible
fi: Lähennä/loitonna niin että kaikki on näkyvää

en: Zoom _In
fi: Lä_hennä

en: Zoom in for more details
fi: Lähennä lisätietoihin

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Zoom out for better overview
fi: Loitonna paremman yleisnäkymän saamiseksi

en: Grid
fi: Rasteri

en: Show background grid
fi: Näytä taustarasteri

en: Machine view menu
fi: Konenäkymävalikko

en: Menu actions for machine view below
fi: Valikkotoiminnot konenäkymälle alla

en: Add new machines from right click context menu. Connect machines with shift+drag from source to target.
fi: Lisää uusia koneita hiiren oikean painikkeen konteksivalikosta. Yhdistä koneet vaihtopainikkeella ja raahaamisella lähteestä kohteeseen.

en: Add new patterns from right click context menu.
fi: Lisää uudet mallit hiiren oikean painikkeen konteksivalikkoon.

note: create mapping for global params label for first global parameter column in a pattern
en: Globals
fi: Yleisasetukset

note: create mapping for voice params label for parameters of first voice column in a pattern
en: Voice 1
fi: Ääni 1

note: label for parameters of voice columns in a pattern
en: Voice %u
fi: Ääni %u

note: this won't work, as we can't pass anything to the event handler * gtk_widget_add_accelerator(self->priv->machine_menu, "key-press-event", accel_group, GDK_Cursor_Up, GDK_CONTROL_MASK, 0); * so, we need to subclass the combobox and add two signals: select-next, select-prev
en: Machine
fi: Kone

en: Pattern
fi: Malli

en: Wave
fi: Aalto

en: Octave
fi: Oktaavi

en: Play live
fi: Soita suoratoistona

en: Play notes and triggers while editing the pattern
fi: Soita nuotit ja käynnistimet mallia muokattaessa

en: Pattern view menu
fi: Mallinäkymävalikko

en: Menu actions for pattern view below
fi: Valikkotoiminnot mallinäkymälle alla

en: New voice
fi: Uusi ääni

en: Remove last voice
fi: Poista viimeinen ääni

en: New pattern …
fi: Uusi malli …

en: Pattern properties…
fi: Malliominaisuudet…

en: Remove pattern…
fi: Poista malli…

en: Copy pattern…
fi: Kopioi malli…

note: dynamic part
en: Machine properties
fi: Koneen ominaisuudet

en: Machine preferences
fi: Koneasetukset

note: time line position
en: Pos.
fi: Sijainti

en: Ticks
fi: Lyönnit

en: Time
fi: Aika

en: Beats
fi: Tahdit

en: Labels
fi: Nimiöt

en: Show every n-th line
fi: Näytä joka n. rivi

en: Steps
fi: Vaiheet

en: Follow playback
fi: Seuraa toistoa

en: Sequence view menu
fi: Sekvenssinäkymävalikko

en: Menu actions for sequence view below
fi: Valikkotoiminnot sekvenssinäkymälle alla

en: Add track
fi: Lisää ääniraita

en: Remove track
fi: Poista ääniraita

en: Move track left
fi: Siirrä ääniraita vasemmalle

en: Move track right
fi: Siirrä ääniraita oikealle

en: Browse to labels in the sequence
fi: Selaa nimiöitä järjestyksessä

en: Key
fi: Painike

en: Patterns
fi: Mallit

en: Add new tracks from right click context menu.
fi: Lisää uudet ääniraidat hiiren oikean painikkeen konteksivalikosta.

en: Play current wave table entry as C-4
fi: Soita nykyinen aaltotaulurivi C-4:nä

en: Stop playback of current wave table entry
fi: Pysäytä nykyisen aaltotaulurivin toisto

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: Clear current wave table entry
fi: Tyhjennä nykyinen aaltotaulurivi

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Loop
fi: Silmukka

en: Play current sample
fi: Soita nykyinen näyte

en: Load current sample into selected wave table entry
fi: Lataa nykyinen näyte valitulle aaltotauluriville

en: Root
fi: Juuri

en: Length
fi: Pituus

en: Rate
fi: Taajuus

en: Loop start
fi: Silmukan alku

en: Loop end
fi: Silmukan loppu

en: machines
fi: koneet

en: machines used in the song and their wires
fi: koneita käytetään kappaleissa ja niiden johdoissa

en: patterns
fi: mallit

en: event pattern editor
fi: tapahtumamallimuokkain

en: sequence
fi: sekvenssi

en: song sequence editor
fi: kappalesekvenssimuokkain

en: wave table
fi: aaltotaulu

en: sample wave table editor
fi: näyteaaltotaulumuokkain

en: information
fi: tiedot

en: song meta data editor
fi: kappaleen metatietojen muokkain

en: CPU load
fi: Prosessorikuorma

en: Playback time
fi: Toistoaika

en: Playback position
fi: Toistosijainti

en: Playback length
fi: Toistopituus

en: Error
fi: Virhe

en: Warning
fi: Varoitus

en: Prepare a new empty song
fi: Valmistele uusi tyhjä kappale

en: Load a new song
fi: Lataa uusi kappale

en: Save this song
fi: Tallenna tämä kappale

en: R_ewind
fi: Taak_sepäin

en: Rewind playback position of this song
fi: Siirry takaisinpäin tämän kappaleen toistosijainnissa

en: Play this song
fi: Soita tämä kappale

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: Forward playback position of this song
fi: Siirry eteenpäin tämän kappaleen toistosijainnissa

en: Stop playback of this song
fi: Pysäytä tämän kappaleen toisto

en: Toggle looping of playback
fi: Vuorottele toiston silmukointia

en: playback volume
fi: toiston voimakkuus

en: Change playback volume
fi: Muuta toiston voimakkuutta

en: unsaved
fi: tallentamaton

en: saved
fi: tallennettu

en: %d %s and %d %s
fi: %d %s ja %d %s

en: hour
fi: tunti

en: hours
fi: tuntia

en: minute
fi: minuutti

en: minutes
fi: minuuttia

en: second
fi: sekunti

en: seconds
fi: sekuntia

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was last saved on: %s
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset sitten %s menetetään. Tämä kappale tallennettiin viimeksi: %s

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was created on: %s
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset sitten %s menetetään. Tämä kappale luotiin: %s

en: Really quit?
fi: Poistutaanko todella?

en: New song?
fi: Uusi kappale?

en: Open a song
fi: Avaa kappale

en: Can't save song '%s'.
fi: Kappaleen ’%s’ tallennus epäonnistui.

en: Can't save song
fi: Kappaleen tallennus epäonnistui

en: Save a song
fi: Tallenna kappale

en: Format
fi: Muoto

en: File already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
fi: Valitse ’Kyllä’, jos haluat korvata kappaleen tai ’Peru’, jos haluat keskeyttää kappaleen tallennuksen.

en: An error occurred while writing the file '%s': %s
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa tiedostoa ’%s’: %s

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
fi: Puuttuvat GStreamer-elementit

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
fi: Alla luetellut elementit puuttuavat asennuksestasi, mutta niitä tarvitaan.

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
fi: Alla luetellut elementit puuttuvat asennuksestasi, mutta ne ovat suositeltavia täyteen toiminnallisuuteen.

en: don't warn again
fi: älä varoita uudelleen

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
fi: Puuttuvat elementit kappaleessa

en: The machines listed below are missing or failed to load.
fi: Alla luetellut koneet puuttuvat tai niiden lataus epäonnistui.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
fi: Alla luetellut aallot puuttuvat tai niiden lataaminen epäonnistui.

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
fi: pituus

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
fi: äänet

en: Recording to: %s
fi: Äänitetään kohteeseen: %s

en: File already exists!
    It will be overwritten if you continue.
fi: Tiedosto on jo olemassa!
    Se korvataan, jos jatkat.

en: song rendering
fi: kappaleen tulkinta

note: add dialog commision widgets (okay, cancel)
en: OK
fi: Valmis

en: Folder
fi: Kansio

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Mode
fi: Tila

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
fi: buzztrax-asetukset

en: Audio Devices
fi: Äänilaitteet

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Interaction Controller
fi: Keskusteluohjain

en: Playback Controller
fi: Toisto-ohjain

en: Shortcuts
fi: Pikavalitsimet

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Audio Device
fi: Äänilaite

en: Sink
fi: Upotus

en: system default: %s (%s)
fi: järjestelmäoletus: %s (%s)

en: system default: -
fi: järjestelmäoletus: -

en: Audio device
fi: Äänilaite

en: Sampling rate
fi: Näytetaajuus

en: Channels
fi: Kanavat

en: Latency
fi: Viive

en: Songs
fi: Kappaleet

en: Recordings
fi: Äänitykset

en: Waveforms
fi: Aaltomuodot

en: Plug a USB input device or midi controller
fi: Lisää USB-väylään syötelaite tai midi-ohjain

en: Use the device's controls to train them.
fi: Käytä laitteen ohjaimia niiden harjoittamiseksi.

en: Device
fi: Laite

en: In use
fi: Käytössä

en: Controller
fi: Ohjain

en: This package has been built without GUdev and Alsa support and thus supports no interaction controllers.
fi: Tämä pakkaus on rakennettu ilman GUdev- ja Alsa-tukea ja se ei siten tue vuorovaikutusta ohjaimiin.

en: Master
fi: Isäntä

en: Slave
fi: Orja

note: local network port number for socket communication
en: Port number
fi: Porttinumero

en: Requires Coherence UPnP framework which can be found at: https://coherence.beebits.net.
fi: Vaatii Coherence UPnP-kehyksen, joka löytyy osoitteesta: https://coherence.beebits.net.

en: Jack transport requires that the jackaudiosink is active. Your current audiosink is '%s'.
fi: Liitinsiirto vaatii, että jackaudiosinki on aktiivinen. Nykyinen audiosink-asetuksesi ’%s’.

en: none
fi: ei mitään

en: Play
fi: Soita

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Rewind
fi: Taaksepäin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Dark theme variant
fi: Tumma teemamuunnos

en: Compact theme variant
fi: Suppea teemamuunnos

en: %s analysis
fi: %s analyysi

note: scale: linear and logarithmic
en: frequency mapping
fi: taajuuskuvaus

note: precission
en: spectrum precision
fi: spektritarkkuus

en: single
fi: yksittäinen

en: double
fi: kaksinkertainen

en: triple
fi: kolminkertainen

en: New machines are added in machine view from the context menu.
fi: Uusia koneita lisättiin konenäkymään kontekstivalikosta.

en: Connect machines by holding the shift key and dragging a connection for the source to the target machine.
fi: Yhdistä koneet pitämällä vaihtopainikkeen alhaalla ja raahaamalla yhteyden lähteestä kohdekoneeseen.

en: Songs can be recorded as single waves per track to give it to remixers.
fi: Kappaleet voidaan äänittää yksittäisaaltoisena per ääniraita antamalle se uudelleensekoittimille.

en: Fill the details on the info page. When recording songs, the metadata is added to the recording as tags.
fi: Täytä yksityiskohdat tiedot-sivulla. Kun kappaleita äänitetään, metatieto lisätään äänityksen tunnisteina.

en: Use jackaudio sink in audio device settings to get lower latencies for live machine control.
fi: Käytä jakkiääninielua äänilaiteasetuksisa alhaisemman viiveen saamiseksi suoralähetteisessä koneohjaimessa.

en: You can use input devices such as joysticks, beside midi devices to live control machine parameters.
fi: Voit käyttä syötelaitteita, kuten sauvaohjainta, midi-laitteiden rinnalla suoralähetteisiin koneparametreihin.

en: You can use a upnp media client (e.g. media streamer on nokia tablets) to remote control buzztrax.
fi: Voit käyttää upnp-media-asiakasta (esim.: media-virtaa nokian sormitietokoneissa) buzztrax-etäohjaimena.

en: To enter notes, imagine your pc keyboard as a music keyboard in two rows. Bottom left y/z key becomes a 'c', s a 'c#', x a 'd' and so on.
fi: Nuottien kirjoittamiseksi kuvittele tietokonenäppäimistösi kaksiriviseksi musiikkinäppäimistöksi. Alhaalla vasemmalla z -painikkeesta tulee ’c’, s on ’c#’, x on ’d’ jne.

en: You can get more help from the community on irc://irc.freenode.net/#buzztrax.
fi: Saat lisäohjausta yhteisöltä irc://irc.freenode.net/#buzztrax.

en: Pattern layouts are individual for each machine. Look at the statusbar at the bottom for information about the cursor-column.
fi: Malliasettelut ovat yksilöllisiä jokaiselle koneelle. Katso alalaidan tilapalkkia tietojen saamiseksi kohdistinsarakkeesta.

en: Click the speaker icon in the pattern-view to hear notes as you enter them.
fi: Napsauta kaiutinkuvaketta mallinäkymässä nuottien kuulemiseksi samalla kun kirjoitat niitä.

en: Each wire has volume and possible panorama/balance controls. These can also be adjusted in the machine-window of the machine that has the wire as an input.
fi: Jokaisella johdolla on voimmakkuusohjain ja mahdollisest yleisnäkymä/balanssiohjain. Niitä voidaan myös säätää koneen koneikkunasssa, jossa johto on syötteenä.

en: The wire volume control pops up upon a click on the arrow box on the wire.
fi: Johdon voimakkuusohjain ponnahtaa näkyviin napsauttamalla nuolilaatikkoa johdon kohdalla.

en: The wire panorama/balance control pops up upon a shift+click on the arrow box on the wire if available.
fi: Johtoyleisnäkymä/balanssiohjain ponnahtaa näkyviin vaihtopainikkeella ja napsauttamalla nuolilaatikkoa, jos johto on saatavilla.

en: One can copy settings from the machine window (from the context menu of a group) and paste them to patterns and the other way around.
fi: Asetukset voidaan kopioida koneikkunasta (ryhmän asiayhteysvalikosta) ja liittää ne malleihin ja päinvastoin.

en: Install extra machines from http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.
fi: Asenna lisäkoneita osoitteesta http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.

en: Machines can also be renamed in the headers of the sequence view.
fi: Koneet voidaan myös nimetä uudelleen sekvenssinäkymän otsakkeissa.

en: Press the ',' (comma) key in the pattern editor to insert the current value for this parameter.
fi: Paina näppäintä ’,’ (pilkku) mallieditorissa nykyisen arvon lisäämiseksi tähän parametriin.

en: Show tips on startup
fi: Näytä vihjeet käynnistettäessä

note: add "refresh" button to action area
en: Refresh
fi: Virkistä

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys
