buzztrax-0.4.0 - en to id translation catalogue (161 entries)

en: Print the buzztrax core version
id: Cetak versi inti buzztrax

en: Show buzztrax core options
id: Tunjukkan pilihan inti buzztrax

en: normal
id: biasa

en: break
id: berhenti

en: mute
id: matikan suara

en: solo
id: sendiri

en: bypass
id: melewati

en: Loading file '%s'
id: Mengisi berkas '%s'

en: Saving file '%s'
id: Menyimpan berkas '%s'

note: default name for new songs
en: untitled song
id: Lagu tidak berjudul

en: Print the buzztrax interaction controller version
id: Cetak versi  pengendali interaksi  buzztrax

en: Show buzztrax interaction controller options
id: Tunjukkan pilihan pengendali interaksi buzztrax

en: Be quiet
id: Tenanglah!

en: Command name
id: Nama perintah

en: Input file name
id: Masukan berkas nama

en: <songfile>
id: <berkas lagu>

en: Output file name
id: Keluaran nama berkas

en: Music production environment
id: Lingkungan produksi musik

en: Edit buzztrax song files
id: Edit berkas lagu buzztrax

en: Delete
id: Hapus

en: -> You will not see any level-meters.
id: -> Anda tidak akan melihat level-meters apapun.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
id: -> Anda tidak akan melihat spektrum analizer pada jendela analizer

en: Can't load song
id: Tidak dapat memutar lagu

en: Bind controller
id: Pengendali Bind

en: Unbind controller
id: Unbind pengendali

en: Unbind all controllers
id: Unbind semua pengendali

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
id: oleh %s
    
    %s

en: Mute
id: Matikan suara

en: Bypass
id: Melewati

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
id: _Bantuan

note: generators
en: Generators
id: Pembangkit

note: effects
en: Effects
id: Efek-efek

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
id: preset nama dan komentar

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
id: nama

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
id: komentar

en: %s preferences
id: %s preferensi-preferensi

en: Paste
id: Tempel

en: global properties
id: parameter global

en: voice %lu properties
id: parameter suara %lu

en: Add new preset
id: Tambahkan aturan awal baru

en: Remove preset
id: Hapus aturan awal

en: Edit preset name and comment
id: Rdit nama aturan awal dan komentar

en: Preset
id: Aturan awal

en: machine properties
id: sifat-sifat mesin

en: Info about this machine
id: Informasi tentang mesin ini

en: Help for this machine
id: Bantuan untuk mesin ini

en: Randomize parameters
id: Acak parameter

en: Reset parameters to defaults
id: Reset parameter ke standar

en: Show/Hide preset pane
id: Tampilkan/Sembunyikan pane aturan awal

note: set dialog title
en: %s properties
id: %s sifat-sifat

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
id: _Berkas

en: _Recently used
id: _Baru saja digunakan

note: view menu
en: _View
id: _Lihat

en: Tabs
id: Tabulator

en: Go to machine view
id: Menuju ke tampilan mesin

en: Go to pattern view
id: Menuju ke tampilan pola

en: Go to sequence view
id: Menuju ke tampilan urutan

en: Go to wave table view
id: Menuju ke Tampilan wavetable

en: Go to song information
id: Pergi ke informasi lagu

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
id: _Memutar

en: song meta data
id: meta data lagu

en: author
id: pencipta

en: beats per minute
id: ketukan per menit

en: beats
id: ketukan

en: ticks per beat
id: tik per ketukan

en: free text info
id: info teks bebas

en: Add machine
id: Tambahkan mesin

en: Unmute all machines
id: Kembalikan semua suara  mesin

en: Off
id: Mati

en: Low
id: Rendah

en: Medium
id: Pertengahan

en: High
id: Tinggi

en: Zoom in/out so that everything is visible
id: Perbesar/perkecil sehingga semuanya terlihat

en: Zoom in for more details
id: Perkecil untuk melihat lebih detail

en: Zoom out for better overview
id: Perbesar untuk penglihatan lebih baik

en: Show background grid
id: Tampilkan latarbelakang grid

note: this won't work, as we can't pass anything to the event handler * gtk_widget_add_accelerator(self->priv->machine_menu, "key-press-event", accel_group, GDK_Cursor_Up, GDK_CONTROL_MASK, 0); * so, we need to subclass the combobox and add two signals: select-next, select-prev
en: Machine
id: mesin

en: Pattern
id: Pola

en: Wave
id: Gelombang

en: Octave
id: Oktaf

en: Ticks
id: Tik

en: Time
id: Waktu

en: Labels
id: Label

en: Show every n-th line
id: Tampilkan setiap garis ke-n

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Add track
id: Tambahkan track

en: Remove track
id: Pindahkan track

en: Move track left
id: Pindahkan ke track kiri

en: Move track right
id: Pindahkan ke track kanan

en: Browse to labels in the sequence
id: Jelajahi ke label pada urutan

en: Key
id: Kunci

en: Patterns
id: Pola-pola

en: Play current wave table entry as C-4
id: Putar entri wavetable saat ini sebagai C-4

en: Stop playback of current wave table entry
id: Hentikan memutar entri wavetable saat ini

en: Clear current wave table entry
id: Bersihkan wavetable saat ini

en: Play current sample
id: Putar sample saat ini

en: Load current sample into selected wave table entry
id: Muat sampel saat ini ke dalam wave table entri

en: Root
id: Akar

en: Length
id: Panjang

en: Loop start
id: Awal loop

en: Loop end
id: Akhir loop

en: machines
id: mesin-mesin

en: machines used in the song and their wires
id: mesin digunakan pada lagu dan kabelnya

en: patterns
id: pola-pola

en: event pattern editor
id: editor kejadian pola

en: sequence
id: urutan

en: song sequence editor
id: editor urutan lagu

en: sample wave table editor
id: editor wave table sampel

en: information
id: informasi

en: song meta data editor
id: editor meta data lagu

note: see https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=746688 the progress bar does not fill since gtk 3.13
en: CPU load
id: Beban CPU

en: Playback time
id: Waktu memutar

en: Playback position
id: Posisi pemutaran

en: Playback length
id: Panjang pemutaran

en: Error
id: Kesalahan

en: Warning
id: Peringatan

en: Prepare a new empty song
id: Mempersiapkan lagu baru yang kosong

en: Load a new song
id: Memuat lagu baru

en: Save this song
id: Simpan lagu ini

en: Play this song
id: Putar lagu ini

en: Stop playback of this song
id: Hentikan memutar

en: Toggle looping of playback
id: Toogle loop pemutar

en: playback volume
id: volume pemutar

en: Change playback volume
id: Ubah volume suara

en: unsaved
id: tidak disimpan

en: saved
id: disimpan

en: Really quit?
id: Keluar?

en: New song?
id: Lagu baru?

en: Open a song
id: Buka lagu

en: Can't save song
id: Tidak dapat menyimpan lagu

en: Save a song
id: Simpan lagu

en: File already exists
id: Berkas sudah ada

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
id: Pilih 'OK' untuk menulis ulang atau 'Batal' untuk membatalkan menyimpan lagu.

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
id: Kehilangan elemen-elemen GStreamer

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
id: Elemen-elemen yang terdaftar dibawah ini hilang pada saat instalasi tetapi dibutuhkan

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
id: Elemen-elemen yang terdaftar dibawah ini hilang dari instalasi tetapi direkomendasikan untuk fungsionalitas program sepenuhnya.

en: don't warn again
id: jangan peringatkan kembali

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
id: Kehilangan elemen pada lagu

en: The machines listed below are missing or failed to load.
id: Mesin-mesin yang terdaftar dibawah ini hilang atau gagal dimuat.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
id: Gelombang-gelombang yang terdaftar dibawah ini hilang atau gagal dimuat.

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
id: panjang

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
id: suara-suara

en: Recording to: %s
id: Merekam ke:'%s'

en: song rendering
id: rendering lagu

en: Select a folder
id: Pilih folder

en: Filename
id: Namaberkas

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
id: pengaturan buzztrax

en: Audio Devices
id: Alat-alat audio

en: Directories
id: Direktori

en: Interaction Controller
id: Pengendali Interaksi

en: Playback Controller
id: Pengendali pemutar

en: Shortcuts
id: Jalan pintas

en: Audio Device
id: Alat audio

en: Songs
id: Lagu-lagu

en: Recordings
id: Merekam

en: Waveforms
id: Bentuk gelombang

en: Device
id: Alat

note: local network port number for socket communication
en: Port number
id: Nomer port

en: Play
id: Mainkan

en: Stop
id: Berhenti

en: Disconnect
id: Memutuskan
