buzztrax-0.5.0-pre1 - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: Print the buzztrax core version
nl: Versie buzztraxkern tonen

en: Show buzztrax core options
nl: Opties buzztraxkern tonen

en: normal
nl: normaal

en: break
nl: onderbreken

en: mute
nl: dempen

en: bypass
nl: omleiding

en: Loading file '%s'
nl: Bestand '%s' laden

en: Saving file '%s'
nl: Bestand '%s' bewaren

note: default name for new songs
en: untitled song
nl: nummer zonder titel

en: Print the buzztrax interaction controller version
nl: Versie interactieregelaar tonen

en: Show buzztrax interaction controller options
nl: Opties interactieregelaar tonen

en: Print application version
nl: Programmaversie tonen

en: Be quiet
nl: Wees stil

en: Command name
nl: Naam opdracht

en: Input file name
nl: Naam invoerbestand

en: <songfile>
nl: <nummerbestand>

en: Output file name
nl: Naam uitvoerbestand

en: buzztrax-cmd options
nl: Opties buzztrax-cmd

en: Show buzztrax-cmd options
nl: Opties buzztrax-cmd tonen

en: Music production environment
nl: Omgeving voor muziekproductie

en: buzztrax-edit options
nl: Opties Buzztrax-bewerken

en: Show buzztrax-edit options
nl: Opties Buzztrax-bewerken tonen

en: Edit buzztrax song files
nl: Buzztraxnummerbestanden bewerken

en: Delete
nl: Verwijder

en: -> You will not see any level-meters.
nl: -> u zult geen niveaumeters zien.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
nl: -> u zult het frequentiespectrum in het analysescherm niet zien.

en: Can't load song
nl: Nummer kan niet worden geladen

en: Bind controller
nl: Regelaar koppelen

en: Unbind controller
nl: Regelaar ontkoppelen

en: Unbind all controllers
nl: Alle regelaars ontkoppelen

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
nl: door %s
    
    %s

en: Mute
nl: Dempen

en: Bypass
nl: Omleiding

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
nl: _Hulp

note: generators
en: Generators
nl: Generatoren

note: effects
en: Effects
nl: Effecten

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
nl: voorinstelling naam en opmerking

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
nl: naam

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
nl: opmerking

en: %s preferences
nl: %s-voorkeuren

en: Paste
nl: Plak

en: global properties
nl: algemene eigenschappen

en: voice %lu properties
nl: stem-%lu-eigenschappen

en: %s wire properties
nl: %s signaaleigenschappen

en: Add new preset
nl: Nieuwe voorinstelling toevoegen

en: Remove preset
nl: Voorinstelling verwijderen

note: edit menu
en: _Edit
nl: B_ewerk

en: Edit preset name and comment
nl: Vooringestelde naam en opmerking bewerken

en: Preset
nl: Voorinstelling

en: machine properties
nl: machine-eigenschappen

en: Info about this machine
nl: Informatie over deze machine

en: Help for this machine
nl: Hulp voor deze machine

en: Randomize parameters
nl: Parameters willekeurig maken

en: Reset parameters to defaults
nl: Parameters terugzetten naar standaardwaarden

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Show/Hide preset pane
nl: Paneel voorinstellingen tonen/verbergen

note: set dialog title
en: %s properties
nl: %s-eigenschappen

note: set dialog title
en: %s name
nl: %s-naam

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
nl: _Bestand

en: _Recently used
nl: _Recent gebruikt

note: view menu
en: _View
nl: _Beeld

en: Toolbar
nl: Werkbalk

en: Statusbar
nl: statusbalk

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Go to machine view
nl: Naar machineweergave gaan

en: Go to pattern view
nl: Naar patroonweergave gaan

en: Go to sequence view
nl: Naar reeksweergave gaan

en: Go to wave table view
nl: Naar golftabelweergave gaan

en: Go to song information
nl: Naar nummerinformatie gaan

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
nl: _Afspelen

en: Play from cursor
nl: Vanaf cursor spelen

en: song meta data
nl: metagegevens nummer

en: author
nl: auteur

en: created
nl: gemaakt

en: beats per minute
nl: slagen per minuut

en: beats
nl: slagen

en: ticks per beat
nl: tikken per slag

en: last saved
nl: Recent bewaard

en: free text info
nl: vrije informatietekst

en: Add machine
nl: Machine toevoegen

en: Unmute all machines
nl: Demping van alle machines verwijderen

en: Off
nl: Uitschakelen

en: Low
nl: Laag

en: Medium
nl: Middel

en: High
nl: Hoog

en: Zoom in/out so that everything is visible
nl: Zoom uitersten

en: Zoom in for more details
nl: Zoom verder in

en: Zoom out for better overview
nl: Zoom verder uit

en: Grid
nl: Rooster

en: Show background grid
nl: Achtergrondrooster tonen

note: create mapping for global params label for first global parameter column in a pattern
en: Globals
nl: Algemeen

note: create mapping for voice params label for parameters of first voice column in a pattern
en: Voice 1
nl: Stem 1

note: label for parameters of voice columns in a pattern
en: Voice %u
nl: Stem %u

en: Pattern
nl: Patroon

en: Wave
nl: Golf

en: Octave
nl: Octaaf

en: Play live
nl: 'Live' afspelen

en: Play notes and triggers while editing the pattern
nl: Speel noten en triggers tijdens de patroonbewerking

en: Ticks
nl: Tikken

en: Time
nl: Tijd

en: Show every n-th line
nl: Iedere n-de regel tonen

en: Steps
nl: Stappen

en: Add track
nl: Nummer toevoegen

en: Remove track
nl: Nummer verwijderen

en: Move track left
nl: Nummer links verplaatsen

en: Move track right
nl: Nummer rechts verplaatsen

en: Browse to labels in the sequence
nl: Naar labels in reeks bladeren

en: Key
nl: Sleutel

en: Patterns
nl: Patronen

en: Play current wave table entry as C-4
nl: Huidige golftabelitem afspelen als C-4

en: Stop playback of current wave table entry
nl: Afspelen huidige golftabelitem beëindigen

en: Clear current wave table entry
nl: Huidige golftabelitem wissen

en: Volume
nl: Geluidsterkte

en: Loop
nl: Lus

en: Play current sample
nl: Huidige sample afspelen

en: Load current sample into selected wave table entry
nl: Huidige sample in geselecteerde golftabelitem laden

en: Root
nl: Basis

en: Length
nl: Lengte

en: Rate
nl: Snelheid

en: Loop start
nl: Begin lus

en: Loop end
nl: Einde lus

en: machines used in the song and their wires
nl: machines gebruikt in nummers en hun signalen

en: patterns
nl: patronen

en: event pattern editor
nl: bewerker gebeurtenispatroon

en: sequence
nl: reeks

en: song sequence editor
nl: bewerker nummerreeks

en: wave table
nl: golftabel

en: sample wave table editor
nl: bewerker sample-golftabel

en: information
nl: informatie

en: song meta data editor
nl: bewerker metagegevens van nummer

note: see https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=746688 the progress bar does not fill since gtk 3.13
en: CPU load
nl: belasting processor

en: Playback time
nl: Afspeeltijd

en: Playback position
nl: Afspeelpositie

en: Playback length
nl: Afspeelduur

en: Error
nl: Fout

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Prepare a new empty song
nl: Nieuw, leeg nummer voorbereiden

en: Load a new song
nl: Nieuw nummer laden

en: Save this song
nl: Nummer bewaren

en: Play this song
nl: Nummer afspelen

en: Stop playback of this song
nl: Afspelen van dit nummer stoppen

en: Toggle looping of playback
nl: Herhalen afspelen aan/uit

en: playback volume
nl: geluidsterkte bij afspelen

en: Change playback volume
nl: geluidsterkte bij afspelen veranderen

en: unsaved
nl: Niet bewaard

en: saved
nl: Bewaard

en: Really quit?
nl: Echt afsluiten?

en: New song?
nl: Nieuw nummer?

en: Open a song
nl: Nummer openen

en: Can't save song
nl: Nummer kan niet bewaard worden

en: Save a song
nl: Nummer bewaren

en: Format
nl: Indeling

en: File already exists
nl: Bestand bestaat al

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
nl: Kies 'OK' om het nummer te overschrijven, 'Annuleren' om het bewaren af te breken.

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
nl: Ontbrekende onderdelen van GStreamer

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
nl: De onderstaande elementen ontbreken in uw installatie, maar zijn wel vereist.

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
nl: De onderstaande elementen ontbreken in uw installatie, maar zijn wel aanbevolen voor een volledige functionaliteit.

en: don't warn again
nl: niet opnieuw waarschuwen

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
nl: Ontbrekende elementen in nummer

en: The machines listed below are missing or failed to load.
nl: De onderstaande machines ontbreken of kunnen niet worden geladen.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
nl: De onderstaande golven ontbreken of kunnen niet geladen worden

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
nl: lengte

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
nl: stemmen

en: Recording to: %s
nl: Opnemen naar: %s

en: song rendering
nl: nummervertolking

en: Folder
nl: Map

en: Select a folder
nl: Selecteer een map

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Mode
nl: Modus

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
nl: Buzztrax-instellingen

en: Audio Devices
nl: Geluidsapparaten

en: Directories
nl: Mappen

en: Interaction Controller
nl: Interactieregelaar

en: Playback Controller
nl: Afspeelregelaar

en: Shortcuts
nl: Snelkoppelingen

en: Audio Device
nl: Geluidsapparaat

en: Sink
nl: Put

en: system default: %s (%s)
nl: systeemstandaard: %s (%s)

en: system default: -
nl: systeemstandaard: -

en: Sampling rate
nl: Monsterfrequentie

en: Channels
nl: Kanalen

en: Songs
nl: Nummers

en: Recordings
nl: Opnamen

en: Waveforms
nl: Golfvormen

en: Device
nl: Apparaat

note: local network port number for socket communication
en: Port number
nl: Poortnummer

en: Play
nl: Afspelen

en: Disconnect
nl: Verbreken
