buzztrax 0.5.0-pre1 - en to nn translation catalogue (189 entries)

en: Print the buzztrax core version
nn: Vis versjonsnummeret for buzztrax-kjerna

en: Show buzztrax core options
nn: Vis val for Buzztrax-kjerna

en: break
nn: pause

en: mute
nn: demp

en: bypass
nn: forbikopla

en: Loading file '%s'
nn: Lastar fila '%s'

en: Saving file '%s'
nn: Lagrar fila '%s'

note: default name for new songs
en: untitled song
nn: song utan namn

en: Print the buzztrax interaction controller version
nn: Vis versjonsnummeret for buzztrax-samhandlingskontrollen

en: Show buzztrax interaction controller options
nn: Vis val for buzztrax-samhandlingskontrollen

en: Print application version
nn: Vis versjonen til dette programmet

en: Be quiet
nn: Ver stille

en: Command name
nn: Kommandonamn

en: Input file name
nn: Inngangsfilnamn

en: <songfile>
nn: <songfil>

en: Output file name
nn: Utangsfilnamn

en: buzztrax-cmd options
nn: Val for Buzztrax-kjerna

en: Show buzztrax-cmd options
nn: Vis val for Buzztrax-kjerna

en: Music production environment
nn: Miljø for musikkskaping

en: buzztrax-edit options
nn: Val for buzztrax-redigeringa

en: Show buzztrax-edit options
nn: Vis val for buzztrax-redigeringa

en: Edit buzztrax song files
nn: Redigerer buzztrax-songfiler

en: Delete
nn: Slett

en: -> You will not see any level-meters.
nn: -> Du kjem ikkje til å sjå nivåmælarar.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
nn: -> Du kjem ikkje til å sjå frekvensomfanget i analyseringsruta.

en: Can't load song
nn: Kan ikkje lasta song.

en: Bind controller
nn: Fest kontroll

en: Unbind controller
nn: Løys kontroll

en: Unbind all controllers
nn: Løys alle kontrollar

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
nn: av %s
    
    %s

en: Mute
nn: Demp

en: Bypass
nn: Forbikopla

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
nn: _Hjelp

note: generators
en: Generators
nn: Generatorar

note: effects
en: Effects
nn: Effektar

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
nn: namn og merknader for ferdigoppsett

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
nn: namn

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
nn: merknad

en: %s preferences
nn: %s-innstillingar

en: Paste
nn: Lim inn

en: global properties
nn: allmenne eigenskapar

en: voice %lu properties
nn: eigenskapar for stemma %lu

en: Add new preset
nn: Legg til nytt ferdigoppsett

en: Remove preset
nn: Fjern ferdigoppsett

note: edit menu
en: _Edit
nn: R_ediger

en: Edit preset name and comment
nn: Rediger namn og merknad for ferdigoppsettet

en: Preset
nn: Ferdigoppsett

en: machine properties
nn: maskineigenskapar

en: Info about this machine
nn: Info om denne maskina

en: Help for this machine
nn: Hjelp for denne maskina

en: Randomize parameters
nn: Tilfeldige val

en: Reset parameters to defaults
nn: Still tilbake til standardinnstillingane

en: Presets
nn: Ferdigoppsett

en: Show/Hide preset pane
nn: Vis/gøym ferdigoppsett-fana

note: set dialog title
en: %s properties
nn: %s-eigenskapar

note: set dialog title
en: %s name
nn: %s-namn

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
nn: _Fil

en: _Recently used
nn: N_yleg brukt

note: view menu
en: _View
nn: _Vis

en: Toolbar
nn: Verktøylinje

en: Statusbar
nn: Statuslinje

en: Tabs
nn: Faner

en: Go to machine view
nn: Gå til maskinvisinga

en: Go to pattern view
nn: Gå til mønstervisinga

en: Go to sequence view
nn: Gå til sekvensvisinga

en: Go to wave table view
nn: Gå til bylgjetabell-visinga

en: Go to song information
nn: Gå til songinformasjonen

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
nn: Avs_peling

en: Play from cursor
nn: Spel frå markøren

en: song meta data
nn: informasjon om songen

en: genre
nn: sjanger

en: author
nn: forfattar

en: created
nn: oppretta

en: beats per minute
nn: slag per minutt

en: beats
nn: slag

en: ticks per beat
nn: tikk per taktslag

en: last saved
nn: lagra

en: free text info
nn: fritekstinfo

en: Add machine
nn: Legg til maskin

en: Unmute all machines
nn: Fjern demping på alle maskiner

en: Off
nn: Av

en: Low
nn: Låg

en: Medium
nn: Middels

en: High
nn: Høg

en: Zoom in/out so that everything is visible
nn: Zoom inn/ut slik at alt visest

en: Zoom in for more details
nn: Zoom inn for fleire detaljar

en: Zoom out for better overview
nn: Zoom ut for betre oversikt

en: Grid
nn: Rutenett

en: Show background grid
nn: Vis rutenett i bakgrunnen

note: create mapping for global params label for first global parameter column in a pattern
en: Globals
nn: Allmenne innstillingar

note: create mapping for voice params label for parameters of first voice column in a pattern
en: Voice 1
nn: Stemme 1

note: label for parameters of voice columns in a pattern
en: Voice %u
nn: Stemme %u

note: this won't work, as we can't pass anything to the event handler * gtk_widget_add_accelerator(self->priv->machine_menu, "key-press-event", accel_group, GDK_Cursor_Up, GDK_CONTROL_MASK, 0); * so, we need to subclass the combobox and add two signals: select-next, select-prev
en: Machine
nn: Maskin

en: Pattern
nn: Mønster

en: Wave
nn: Bylgje

en: Octave
nn: Oktav

en: Play live
nn: Spel live

en: Play notes and triggers while editing the pattern
nn: Spel notar og utløysarar medan du redigerer mønsteret

en: Ticks
nn: Tikk

en: Time
nn: Tid

en: Labels
nn: Merkelappar

en: Show every n-th line
nn: Vis kvar n-te linje

en: Steps
nn: Steg

en: Add track
nn: Legg til spor

en: Remove track
nn: Fjern spor

en: Move track left
nn: Flytt sporet til venstre

en: Move track right
nn: Flytt sporet til høgre

en: Browse to labels in the sequence
nn: Gå til merkelappar i sekvensen

en: Key
nn: Nøkkel

en: Patterns
nn: Mønster

en: Play current wave table entry as C-4
nn: Spel denne bylgjetabelloppføringa som C-4

en: Stop playback of current wave table entry
nn: Slutt å spela av denne bylgjetabelloppføringa

en: Clear current wave table entry
nn: Tøm denne bylgjetabelloppføringa

en: Volume
nn: Volum

en: Loop
nn: Spel i lykkje

en: Play current sample
nn: Spel denne lydbiten

en: Load current sample into selected wave table entry
nn: Last denne lydbiten til den valde bylgjetabellen

en: Root
nn: Rot

en: Length
nn: Lengd

en: Loop start
nn: Lykkjestart

en: Loop end
nn: Lykkjeslutt

en: machines
nn: maskiner

en: machines used in the song and their wires
nn: maskiner i bruk i denne songen, og koplingane deira

en: patterns
nn: mønster

en: event pattern editor
nn: hendingsmønsterredigering

en: sequence
nn: sekvens

en: song sequence editor
nn: songsekvensredigering

en: wave table
nn: bylgjetabell

en: sample wave table editor
nn: lydbit-bylgjetabellredigering

en: information
nn: informasjon

en: song meta data editor
nn: rediger song-informasjon

note: see https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=746688 the progress bar does not fill since gtk 3.13
en: CPU load
nn: Prosessorlast

en: Playback time
nn: Avspelingstid

en: Playback position
nn: Spel-posisjon

en: Playback length
nn: Avspelingslengd

en: Error
nn: Feil

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Prepare a new empty song
nn: Lag ny tom song

en: Load a new song
nn: Opna ein ny song

en: Save this song
nn: Lagre denne songen

en: Play this song
nn: Spel denne songen

en: Stop playback of this song
nn: Stopp avspelinga

en: Toggle looping of playback
nn: Skru av/på speling i lykkje

en: playback volume
nn: avspelingsvolum

en: Change playback volume
nn: Endre avspelingsvolum

en: unsaved
nn: ulagra

en: saved
nn: lagra

en: Really quit?
nn: Er du sikker på at du vil avslutta?

en: New song?
nn: Ny song?

en: Open a song
nn: Opna ein song

en: Can't save song
nn: Kan ikkje lagra song

en: Save a song
nn: Lagre eom spmg

en: File already exists
nn: Fila finst allereie

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
nn: Vel 'OK' for å skriva over, eller 'Avbryt' for å avbryta lagringa.

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
nn: Manglar GStreamer-element

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
nn: Elementa under krevst, men er ikkje med i installasjonen din.

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
nn: Elementa under er tilrådde, men er ikkje med i installasjonen din.

en: don't warn again
nn: ikkje åtvar meg att

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
nn: Manglar element i songen

en: The machines listed below are missing or failed to load.
nn: Maskinene under manglar eller kunne ikkje lastast.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
nn: Bylgjene under manglar eller kunne ikkje lastast.

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
nn: lengd

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
nn: stemmer

en: Recording to: %s
nn: Tek opp til: %s

en: song rendering
nn: songteikning

en: Folder
nn: Mappe

en: Select a folder
nn: Vel ei mappe

en: Filename
nn: Filnamn

en: Mode
nn: Modus

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
nn: innstillingar for buzztrax

en: Audio Devices
nn: Lydeiningar

en: Directories
nn: Mapper

en: Interaction Controller
nn: Samhandlingskontroll

en: Playback Controller
nn: Avspelingskontroll

en: Shortcuts
nn: Snøggtastar

en: Audio Device
nn: Lydeining

en: Sink
nn: Sluk

en: system default: %s (%s)
nn: systemstandard: %s (%s)

en: system default: -
nn: systemstandard: -

en: Sampling rate
nn: Punktprøvefrekvens

en: Channels
nn: Kanalar

en: Songs
nn: Songar

en: Recordings
nn: Opptak

en: Waveforms
nn: Lydbylgjer

en: Device
nn: Eining

note: local network port number for socket communication
en: Port number
nn: Portnummer

en: Play
nn: Spel av

en: Stop
nn: Stopp

en: Disconnect
nn: Kopla frå
