buzztrax-0.10.0 - en to sv translation catalogue (342 entries)

en: Fully integrated music composer.
sv: Fullständigt integrerad musikkompositör.

note: don't translate 'tracker'
en: Buzztrax is a music composer similar to tracker applications. It is roughly modelled after the windows only, closed source application called Buzz.
sv: Buzztrax är en musikkompositör liknande tracker-programvaror. Den har i stora drag modellerats efter den stängda Windowsprogramvaran Buzz.

en: Print the buzztrax core version
sv: Skriv ut buzztrax kärnversion

en: Buzztrax core options
sv: Buzztrax kärnalternativ

en: Show buzztrax core options
sv: Visa buzztrax kärnalternativ

en: break
sv: stick

en: mute
sv: tyst

en: bypass
sv: förbigå

en: Filename must not be empty.
sv: Filnamn får inte vara tomt.

en: No io-module for filename '%s'.
sv: Ingen io-modul med filnamn '%s'.

en: Media-type must not be empty.
sv: Mediatyp får inte vara tom.

en: No io-module for media-type '%s'.
sv: Ingen io-modul för mediatyp '%s'.

en: Loading file '%s'
sv: Läser in fil '%s'

en: Saving file '%s'
sv: Sparar fil '%s'

en: Failed to create memory input.
sv: Misslyckades att skapa minnesingång.

en: Is not a XML/Buzztrax document.
sv: Är inte ett XML/Buzztrax-dokument.

en: Is not a wellformed XML document.
sv: Är inte ett välformat XML-dokument.

en: XML document is empty.
sv: XML-dokument är tomt.

en: Wrong XML document root.
sv: Felaktig XML-dokumentrot.

note: default name for new songs
en: untitled song
sv: namnlös sång

en: Buzztrax Music Editor
sv: Buzztrax musikredigerare

en: Error reading a buzz file section.
sv: Fel vid läsning av buzz-filstycke.

en: Is not a buzz file.
sv: Är inte en buzz-fil.

en: Print the buzztrax interaction controller version
sv: Skriv ut version av buzztrax interaktionskontroller

en: Buzztrax interaction controller options
sv: Alternativ för Buzztrax interaktionskontroller

en: Show buzztrax interaction controller options
sv: Visa alternativ för buzztrax interaktionskontroller

en: Print application version
sv: Skriv ut programversion

en: Be quiet
sv: Var tyst

en: Command name
sv: Kommandonamn

en: Input file name
sv: Inmatningsfilnamn

en: <songfile>
sv: <sångfil>

en: Output file name
sv: Utmatningsfilnamn

en: buzztrax-cmd options
sv: alternativ för buzztrax-cmd

en: Show buzztrax-cmd options
sv: Visa alternativ för buzztrax-cmd

en: Copyright © 2003-%d Buzztrax developer team
sv: Copyright © 2003-%d Buzztrax utvecklargrupp

en: Music production environment
sv: Musikproduktionsmiljö

en: This package is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This package is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Library General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Library General Public License along with this package; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU Library General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2.1 eller (om du så vill) någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA.

note: "Development version (do not translate this)"
en: Just a few month since the previous release, this update mostly focuses on getting rid of deprecated APIs. Besides that it also come with a new synthesizer plugin called 'ebeats'. As the name suggests it is good at making percussion sounds. Together with that the library providing the dsp components got overhauled.
sv: Då det bara är ett par månader sedan den föregående släppet, så fokuserar denna uppdatering mestadels på att bli av med föråldrade API:er. Förutom detta så finns det också en ny synthesizer-insticksmodul som heter 'ebeats'. Som namnet antyder så är den bra på att göra slagverksljud. Tillsammans med detta så har biblioteket som tillhandahåller dsp-komponenter reviderats.

en: buzztrax-edit options
sv: alternativ för buzztrax-edit

en: Show buzztrax-edit options
sv: Visa alternativ för buzztrax-edit

en: Edit buzztrax song files
sv: Redigera buzztrax-sångfiler

en: unsaved song
sv: osparad sång

note: the song recovery has been finished
en: Recovery finished
sv: Återskapande avslutat

en: The selected song has been recovered successful.
sv: Den valda sången har framgångsrikt återskapats.

en: Please check the song and save it if everything is alright.
sv: Vänligen kontrollera sången och spara den om allt är OK.

note: FIXME(ensonic): the log is still there * - this dialog should be a warning * - ev. we want to suggest to ask for support one or more steps in the recovery did not apply
en: Recovery failed
sv: Återskapande misslyckades

en: Sorry, the selected song could not be fully recovered.
sv: Tyvärr kunde den valda sången inte återskapas helt.

en: Please check the song and save it if still looks good.
sv: Vänligen kontrollera sången och spara den om den fortfarande ser OK ut.

en: Unsaved song recovery
sv: Försök att återskapa osparad sång

note: add dialog commision widgets (okay) FIXME(ensonic): add Okay, Cancel, Delete select song + okay -> recover select song + delete -> remove log
en: _Close
sv: _Stäng

en: Unsaved songs found
sv: Osparade sånger hittade

en: Select them one by one and choose 'recover' or 'delete'.
sv: Välj dem en och en och välj 'återskapa' eller 'ta bort'.

en: Song file
sv: Sångfil

en: Last changed
sv: Senast ändrad

note: add "undelete" button to action area GTK_STOCK_REVERT_TO_SAVED
en: Recover
sv: Återskapa

en: Delete
sv: Ta bort

en: -> You will not see any level-meters.
sv: => Du kommer inte att se någon nivåmätare.

en: -> You will not see the frequency spectrum in the analyzer window.
sv: -> Du kommer inte att se frekvensspektrumet i analysfönstret.

en: -> Sample playback previews from the wavetable page will not work.
sv: -> Uppspelning av samplingar från sidan med vågformstabellen kommer ej att fungera.

en: Can't load song '%s'.
sv: Kan inte läsa in sång '%s'.

en: Can't load song
sv: Kan ej läsa in sång

en: Learn…
sv: Inlärning…

en: Bind controller
sv: Koppla in styrenhet

en: Unbind controller
sv: Koppla loss styrenhet

en: Unbind all controllers
sv: Koppla loss alla styrenheter

note: format about message for machines
en: by %s
    
    %s
sv: av %s
    
    %s

en: About…
sv: Om…

en: Mute
sv: Stäng av

en: Bypass
sv: Förbigå

note: dynamic part
en: _Properties
sv: _Egenskaper

note: static part
en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Rename…
sv: Byt namn…

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Connect machines
sv: Koppla ihop maskiner

en: Signal Analysis…
sv: Signalanalys…

en: Play with
sv: Uppspelning med

note: TODO(ensonic): toggle loop item *   gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic TODO(ensonic): tools menu * 'normalize song' * - dummy render with master->input-pre-gain, adjust master volume * 'cleanup' * - remove unsused patterns, unconnected machines with no empty/tracks help menu
en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

note: generators
en: Generators
sv: Generatorer

note: effects
en: Effects
sv: Effekter

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: preset name and comment
sv: förinställt namn och kommentar

en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: GtkEntry : preset name GtkEntry : machine name GtkEntry : pattern name
en: name
sv: namn

note: GtkEntry : preset comment
en: comment
sv: kommentar

en: %s preferences
sv: %s inställningar

en: Reset parameter
sv: Återställ parameter

en: Reset all parameters
sv: Återställ alla parametrar

en: Copy parameter
sv: Kopiera parametrar

en: Paste
sv: Klistra in

note: add copy/paste item
en: Copy group
sv: Kopiera grupp

en: global properties
sv: globala egenskaper

en: voice %lu properties
sv: egenskaper för röst %lu

en: %s wire properties
sv: egenskaper för sladd %s

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Add new preset
sv: Lägg till ny förinställning

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Remove preset
sv: Ta bort förinställning

note: edit menu
en: _Edit
sv: _Redigera

en: Edit preset name and comment
sv: Redigera förinställningsnamn och kommentar

en: Preset
sv: Förinställning

en: machine properties
sv: maskinegenskaper

en: Info about this machine
sv: Information om denna maskin

en: Help for this machine
sv: Hjälp för denna maskin

note: -- file controls
en: _New
sv: _Ny

en: Randomize parameters
sv: Slumpa parametrarna

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Reset parameters to defaults
sv: Återställ parametrar till standard

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Show/Hide preset pane
sv: Visa/Göm förinställningspanelen

note: set dialog title
en: %s properties
sv: %s egenskaper

note: set dialog title
en: %s name
sv: %s namn

en: Load new song?
sv: Läsa in ny sång?

en: Recover a song?
sv: Återskapa en sång?

note: gtk_menu_set_accel_path(GTK_MENU(self),"<Buzztrax-Main>/MainMenu"); -- file menu
en: _File
sv: _Arkiv

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Recently used
sv: _Senast använda

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As
sv: Spara s_om

en: Recover unsaved songs
sv: Återskapade osparade sånger

en: _Record
sv: _Spela in

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

note: view menu
en: _View
sv: _Vy

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Tabs
sv: Flikar

note: TODO(ensonic): 'Machine properties' show/hide toggle TODO(ensonic): 'Analyzer windows' show/hide toggle
en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Go to machine view
sv: Gå till maskinvyn

en: Go to pattern view
sv: Gå till mönstervyn

en: Go to sequence view
sv: Gå till sekvensvyn

en: Go to wave table view
sv: Gå till vågformstabellsvyn

en: Go to song information
sv: Gå till sånginformation

note: TODO(ensonic): zoom menu items *  machine view:  zoom-in/zoom-out/zoom-fit *  sequence vide: zoom-in/zoom-out * gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),gtk_separator_menu_item_new()); subitem=gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_)"Best _Fit")); gtk_container_add(GTK_CONTAINER(menu),subitem); g_signal_conn
en: _Playback
sv: _Uppspelning

en: _Play
sv: _Spela upp

en: Play from cursor
sv: Spela upp från markör

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: Help
sv: Hjälp

en: Tip of the day
sv: Dagens tips

note: join web-chat
en: Join IRC discussion
sv: Gå med i IRC-diskussionen

note: TODO(ensonic): 'translate application' -> link to translator project * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-translate.png 'report a problem' -> link to bug tracker * liblaunchpad-integration1:/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/lpi-bug.png * /usr/share/app-install/icons/
en: Report a problem
sv: Rapportera ett problem

en: song meta data
sv: metadata för sång

en: author
sv: författare

en: created
sv: skapad

en: beats per minute
sv: slag per minut

en: beats
sv: slag

en: ticks per beat
sv: klick per slag

en: last saved
sv: senast sparad

en: free text info
sv: fritext-information

en: Add machine
sv: Lägg till maskin

en: Unmute all machines
sv: Sätt på alla maskiner

en: Off
sv: Av

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Mellan

en: High
sv: Hög

en: Best _Fit
sv: Bästa _anpassning

en: Zoom in/out so that everything is visible
sv: Zooma in/ut så att allting syns

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom in for more details
sv: Zooma in för fler detaljer

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom out for better overview
sv: Zooma ut för bättre överblick

en: Grid
sv: Rutnät

en: Show background grid
sv: Visa bakgrundsrutnät

en: Machine view menu
sv: Meny för maskinvy

en: Menu actions for machine view below
sv: Menyval för maskinvyn nedan

en: Add new machines from right click context menu. Connect machines with shift+drag from source to target.
sv: Lägg till nya maskiner via snabbmenyn genom högerklick. Koppla maskiner genom att hålla ned skift och dra från källa till mål.

en: Add new patterns from right click context menu.
sv: Lägg till nya mönster via snabbmenyn genom högerklick.

note: create mapping for global params label for first global parameter column in a pattern
en: Globals
sv: Globaler

note: create mapping for voice params label for parameters of first voice column in a pattern
en: Voice 1
sv: Röst 1

note: label for parameters of voice columns in a pattern
en: Voice %u
sv: Röst %u

note: this won't work, as we can't pass anything to the event handler * gtk_widget_add_accelerator(self->priv->machine_menu, "key-press-event", accel_group, GDK_Cursor_Up, GDK_CONTROL_MASK, 0); * so, we need to subclass the combobox and add two signals: select-next, select-prev
en: Machine
sv: Maskin

en: Pattern
sv: Mönster

en: Wave
sv: Våg

en: Octave
sv: Oktav

en: Play live
sv: Spela upp live

en: Play notes and triggers while editing the pattern
sv: Spela noter och utlösare medan mönstret redigeras

en: Pattern view menu
sv: Meny för mönstervy

en: Menu actions for pattern view below
sv: Menyval för mönstervy nedan

en: New voice
sv: Ny röst

en: Remove last voice
sv: Ta bort senaste röst

en: New pattern …
sv: Nytt mönster …

en: Pattern properties…
sv: Mönsteregenskaper…

en: Remove pattern…
sv: Ta bort mönster…

en: Copy pattern…
sv: Kopiera mönster…

note: dynamic part
en: Machine properties
sv: Maskinegenskaper

en: Machine preferences
sv: Maskininställningar

en: Ticks
sv: Klick

en: Time
sv: Tid

en: Beats
sv: Slag

en: Labels
sv: Etiketter

en: Show every n-th line
sv: Visa var N:te linje

en: Steps
sv: Steg

en: Follow playback
sv: Följ uppspelning

en: Sequence view menu
sv: Meny för sekvensvy

en: Menu actions for sequence view below
sv: Menyval för sekvensvy nedan

en: Add track
sv: Lägg till spår

en: Remove track
sv: Ta bort spår

en: Move track left
sv: Flytta spår åt vänster

en: Move track right
sv: Flytta spår åt höger

en: Browse to labels in the sequence
sv: Bläddra till etiketter i sekvensen

en: Key
sv: Tonart

en: Patterns
sv: Mönster

en: Add new tracks from right click context menu.
sv: Lägg till nya spår via snabbmenyn genom höger-klick.

en: Play current wave table entry as C-4
sv: Spela upp innevarande post i vågformstabellen som C-4

en: Stop playback of current wave table entry
sv: Stoppa uppspelningen av innevarande post i vågformstabellen

en: _Clear
sv: _Rensa

en: Clear current wave table entry
sv: Rensa innevarande post i vågformstabellen

en: Volume
sv: Volym

en: Play current sample
sv: Spela innevarande sampling

en: Load current sample into selected wave table entry
sv: Läs in innevarande sampling in i vald post i vågformstabellen

en: Root
sv: Rot

en: Length
sv: Längd

en: Rate
sv: Takt

en: Loop end
sv: Loop slut

en: machines
sv: maskiner

en: machines used in the song and their wires
sv: maskiner som används i sången och deras sladdar

en: patterns
sv: mönster

en: event pattern editor
sv: händelsemönster-editor

en: sequence
sv: sekvens

en: song sequence editor
sv: sångsekvenseditor

en: wave table
sv: vågformstabell

en: sample wave table editor
sv: samplingseditor för vågformstabell

en: song meta data editor
sv: metadataeditor för sång

en: CPU load
sv: CPU-belastning

en: Playback time
sv: Uppspelningstid

en: Playback position
sv: Uppspelningsposition

en: Playback length
sv: Uppspelningslängd

en: Error
sv: Fel

en: Warning
sv: Varning

en: Prepare a new empty song
sv: Förbered en ny tom sång

en: Load a new song
sv: Läs in en ny sång

en: Save this song
sv: Spara denna sång

en: R_ewind
sv: Spola _bakåt

en: Rewind playback position of this song
sv: Spola tillbaka uppspelningspositionen för denna sång

en: Play this song
sv: Spela upp denna sång

en: _Forward
sv: Spola _framåt

en: Forward playback position of this song
sv: Spola uppspelningspositionen framåt för denna sång

en: Stop playback of this song
sv: Stoppa uppspelningen av denna sång

en: Toggle looping of playback
sv: Slå på/av uppspelningsloopning

en: playback volume
sv: uppspelningsvolym

en: Change playback volume
sv: Ändra uppspelningsvolym

en: unsaved
sv: osparad

en: saved
sv: sparad

en: %d %s and %d %s
sv: %d %s och %d %s

en: hour
sv: timme

en: hours
sv: timmar

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was last saved on: %s
sv: Alla osparade ändringar sedan %s kommer att gå förlorade. Denna sången sparades senast: %s

en: All unsaved changes since %s will be lost. This song was created on: %s
sv: Alla osparade ändringar sedan %s kommer att gå förlorade. Denna sången skapades: %s

en: Really quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: New song?
sv: Ny sång?

en: Open a song
sv: Öppna en sång

en: Can't save song '%s'.
sv: Kan inte spara sång '%s'.

en: Can't save song
sv: Kan inte spara sång

en: Save a song
sv: Spara en sång

en: File already exists
sv: Filen existerar redan

en: Choose 'Okay' to overwrite or 'Cancel' to abort saving the song.
sv: Välj 'OK' för att skriva över eller 'Avbryt' för att avbryta sparandet av denna sång.

en: An error occurred while writing the file '%s': %s
sv: Ett fel uppstod under skrivning till fil '%s': %s

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing GStreamer elements
sv: Saknar GStreamer-element

en: The elements listed below are missing from your installation, but are required.
sv: Elementen som listas nedan saknas från din installation, men är nödvändiga.

en: The elements listed below are missing from your installation, but are recommended for full functionality.
sv: Elementen som listas nedan saknas från din installation, men är rekommenderade för full funktionalitet.

en: don't warn again
sv: varna inte igen

note: create and set window icon if((window_icon=bt_ui_resources_get_icon_pixbuf_by_machine(self->priv->machine))) { gtk_window_set_icon(GTK_WINDOW(self),window_icon); g_object_unref(window_icon); } set dialog title
en: Missing elements in song
sv: Saknar element i sång

en: The machines listed below are missing or failed to load.
sv: Maskinerna som listas nedan saknas eller kunde ej läsas in.

en: The waves listed below are missing or failed to load.
sv: Vågorna som listas nedan saknas eller kunde ej läsas in.

note: GtkComboBox : pattern length
en: length
sv: längd

note: GtkSpinButton : number of voices
en: voices
sv: röster

en: Recording to: %s
sv: Inspelning till: %s

en: File already exists!
    It will be overwritten if you continue.
sv: Fil existerar redan!
    Den kommer att skrivas över om du fortsätter.

en: song rendering
sv: sångåtergivelse

en: Folder
sv: Mapp

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Filename
sv: Filnamn

en: Mode
sv: Läge

note: gtk_widget_set_size_request(GTK_WIDGET(self),800,600);
en: buzztrax settings
sv: buzztrax-inställningar

en: Audio Devices
sv: Ljudenheter

en: Directories
sv: Mappar

en: Interaction Controller
sv: Interaktionsstyrenhet

en: Playback Controller
sv: Uppspelningsstyrenhet

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Audio Device
sv: Ljudenhet

en: Sink
sv: Utgång

en: system default: %s (%s)
sv: systemstandard: %s (%s)

en: system default: -
sv: systemstandard: -

en: Audio device
sv: Ljudenhet

en: Sampling rate
sv: Samplingshastighet

en: Channels
sv: Kanaler

en: Latency
sv: Latens

en: Songs
sv: Sånger

en: Recordings
sv: Inspelningar

en: Waveforms
sv: Vågformer

en: Plug a USB input device or midi controller
sv: Plugga in en USB-inmatningsenhet eller midi-styrenhet

en: Use the device's controls to train them.
sv: Använd enhetens kontroller för att träna dem.

en: Device
sv: Enhet

en: In use
sv: I bruk

en: Controller
sv: Styrenhet

en: This package has been built without GUdev and Alsa support and thus supports no interaction controllers.
sv: Detta paket har byggts utan GUdev- och Alsa-stöd och stöder därför inga interaktionsstyrenheter.

en: Slave
sv: Slav

note: local network port number for socket communication
en: Port number
sv: Portnummer

en: Requires Coherence UPnP framework which can be found at: https://coherence.beebits.net.
sv: Kräver Coherence UPnP-ramverk som kan hittas på: https://coherence.beebits.net.

en: Jack transport requires that the jackaudiosink is active. Your current audiosink is '%s'.
sv: Jack-transport kräver att jackljudutgången är aktiv. Din aktuella ljudutgång är '%s'.

en: none
sv: ingen

en: Play
sv: Spela upp

en: Stop
sv: Stoppa

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Forward
sv: Spola framåt

en: Dark theme variant
sv: Mörkt tema-variant

en: Compact theme variant
sv: Kompakt tema-variant

en: %s analysis
sv: %s analys

note: scale: linear and logarithmic
en: frequency mapping
sv: frekvensöversättning

note: precission
en: spectrum precision
sv: spektrumprecision

en: single
sv: enkel

en: double
sv: dubbel

en: triple
sv: trippel

en: New machines are added in machine view from the context menu.
sv: Nya maskiner läggs till i maskin-vyn från snabbmenyn.

en: Connect machines by holding the shift key and dragging a connection for the source to the target machine.
sv: Koppla ihop maskiner genom att hålla ned skift-knappen och dra en koppling från käll- till mål-maskin.

en: Songs can be recorded as single waves per track to give it to remixers.
sv: Sånger kan spelas in som enkla vågformer per spår för att ges till remixers.

en: Fill the details on the info page. When recording songs, the metadata is added to the recording as tags.
sv: Fyll i detaljerna på info-sidan. När sånger spelas in så kommer metadatan att läggas till inspelningen som taggar.

en: Use jackaudio sink in audio device settings to get lower latencies for live machine control.
sv: Använd jackaudio-utgång i ljudenhetens inställningar för att få lägre latenser för maskinstyrning live.

en: You can use input devices such as joysticks, beside midi devices to live control machine parameters.
sv: Du kan använda ingångsenheter så som styrspak, förutom midi-enheter för att kontrollera maskin-parametrar live.

en: You can use a upnp media client (e.g. media streamer on nokia tablets) to remote control buzztrax.
sv: Du kan använda en upnp media-klient (t.ex. en mediaströmmare på en nokia-platta) för att fjärrstyra buzztrax.

en: To enter notes, imagine your pc keyboard as a music keyboard in two rows. Bottom left y/z key becomes a 'c', s a 'c#', x a 'd' and so on.
sv: För att skriva in noter, tänk dig ditt PC-tangentbord som en två-raders klaviatur. Längst ner till vänster y/z blir ett 'c', s ett 'c#', x ett 'd' och så vidare.

en: You can get more help from the community on irc://irc.freenode.net/#buzztrax.
sv: Du kan få mer hjälp från intressegruppen på irc://irc.freenode.net/#buzztrax.

en: Pattern layouts are individual for each machine. Look at the statusbar at the bottom for information about the cursor-column.
sv: Mönsterlayouter är individuella för varje maskin. Titta på statusraden i botten för information om markörkolumnen.

en: Click the speaker icon in the pattern-view to hear notes as you enter them.
sv: Klicka på högtalarikonen i mönstervyn för att höra noterna medan du skriver in dem.

en: Each wire has volume and possible panorama/balance controls. These can also be adjusted in the machine-window of the machine that has the wire as an input.
sv: Varje sladd har volym och kontrollmöjlighet för panorama/balans. Dessa kan också justeras i maskinfönstret för den maskin som har sladden som en ingång.

en: The wire volume control pops up upon a click on the arrow box on the wire.
sv: När boxen med en pil på klickas på visas sladdens volyminställning.

en: The wire panorama/balance control pops up upon a shift+click on the arrow box on the wire if available.
sv: När boxen med en pil på klickas på med skift nedhållen visas sladdens panorama-/balansinställning.

en: One can copy settings from the machine window (from the context menu of a group) and paste them to patterns and the other way around.
sv: Man kan kopiera inställningar från maskinfönstret (från en grupps snabbmeny) och klistra in dem som mönster och tvärtom.

en: Install extra machines from http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.
sv: Installera extra maskiner från http://github.com/Buzztrax/buzzmachines.

en: Machines can also be renamed in the headers of the sequence view.
sv: Det går också att byta namn på maskiner i rubrikerna i sekvensvyn.

en: Press the ',' (comma) key in the pattern editor to insert the current value for this parameter.
sv: Tryck på ',' (kommatangenten) i mönsterredigeraren för att infoga det nuvarande värdet för denna parameter.

en: Show tips on startup
sv: Visa tips vid uppstart

note: add "refresh" button to action area
en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Disconnect
sv: Koppla ned
