Bygfoot 2.2.0 - en to fr translation catalogue (712 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Save %% %.1f
fr: 
    Buts/Match %.1f Arrêté %% %.1f

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
fr: 
    Buts/Match %.1f Tiré %% %.1f

en: 
    You can also write an email to the authors:
fr: 
     Vous pouvez aussi écrire un e-mail aux auteurs:

note: Company addition. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Daughters
fr:  &amp; Père

note: Company addition, leading to 'Marshall & Sons Petroleum Co.'. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Sons
fr:  &amp; Fils

note: A goal scored with a free kick.
en:  (FK)
fr:  (CF)

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
fr: (Note : si vous ne le faites pas, la partie est terminée pour vous.)

note: An own goal
en:  (OG)
fr:  (BC)

en:  -- First leg
fr:  -- Premier tour

en:  -- Replay matches
fr:  -- Rejouer les matchs

en:  -- Second leg
fr:  -- Deuxième tour

en:  Autosave files
fr:  Fichiers de sauvegarde automatique

note: Company name.
en:  Chemicals
fr:  Produits chimiques

note: Company name.
en:  Company
fr:  Société

note: Company name.
en:  Data Systems
fr:  Système de données

note: Company name.
en:  Energy
fr:  Energie

note: Company name.
en:  Financial
fr:  Finances

en:  Fortunately he's got a cousin who can help your team out.
fr:  Heureusement il a un cousin qui peut venir en aide à votre équipe.

note: Company short name.
en:  Group
fr:  Groupe

note: Company name.
en:  Labs
fr:  Laboratoire

note: Company short name, leading to things like 'Marshall Data Systems Ltd.'
en:  Ltd.
fr:  S.A.

note: Company name.
en:  Products
fr:  Produits

en:  Round
fr:  Tour

note: Company name.
en:  Scientific
fr:  Scientifique

en:  Season
fr:  Saison

note: Company name.
en:  Software
fr:  Logiciel

note: Company name.
en:  Systems
fr:  Systèmes

note: Company name.
en:  Telecommunications
fr:  Télécommunications

en:  Week
fr:  Semaine

note: Game was decided in extra time.
en:  e.t.
fr:  a.p.

en:  less
fr:  moins

en:  months
fr:  mois

en:  more
fr:  plus

en:  seats
fr:  sièges

note: Contract time and money a sponsor pays.
en: %.1f months / %s
fr: %.1f mois / %s

note: A result after extra time.
en: %d : %d e.t.
fr: %d : %d p.

note: A result after penalties.
en: %d : %d p.
fr: %d : %d t.a.b.

en: %d training camps left this season.
fr: %d des camps d'entraînement encore possible cette saison.

note: a match at home
en: %s (H)
fr: %s (D)

en: %s (expected recovery in %d weeks)
fr: %s (guérison espérée dans %d semaines)

note: A group of a round robin stage of a cup.
en: %s Group %d
fr: %s Groupe %d

en: %s accepts your offer.
fr: %s accepte votre offre.

en: %s and %s
fr: %s et %s

en: %s and %s (%d)
fr: %s et %s (%d)

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
fr: %s n'a pas les moyens d'acheter %s ou bien son effectif est au complet.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
fr: %s vous licencie pour votre mauvaise gestion des finances.
    Vous trouvez un nouvel emploi chez %s dans la %s.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
fr: %s vous licencie pour manque d'efficacité.
    Vous trouvez un nouvel emploi chez %s dans la %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
fr: %s a été ajouté à la liste des transferts pour %d semaines.

en: %s has left your team because his contract expired.
fr: %s a quitté votre équipe car son contrat a expiré.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
fr: %s de %s a rejeté votre offre (%s / %s). Il n'était pas satisfait du salaire que vous proposiez.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer because your team has too many star players already. 'A player of my caliber doesn't play second fiddle,' he was quoted.
fr: % s de% s a refusé votre offre parce que votre équipe a un trop grand nombre de joueurs étoiles déjà. "Un joueur de mon calibre ne joue pas de deuxième violon», il a été cité.

note: Team in a league. Leave team.
en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
fr: %s vous offre un travail dans la %s.
    Vous acceptez le challenge et quittez %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
fr: %s rejette votre offre et ne négociera plus avec vous. Vous devriez le vendre avant que son contrat n'expire (sinon il quittera simplement votreéquipe).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
fr: %s rejette votre offre. Vous pouvez encore formuler %d offres.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
fr: %s tirera les pénalty et les coup-francs s'il joue.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
fr: %s voudrait acheter %s. Ils offrent %s pour l'obtenir, ce qui représente %s de plus que la valeur du joueur. Acceptez-vous?

en: %s's contract expires in %.1f years.
fr: Le contrat de %s expire dans %.1f ans.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
fr: La blessure de %s est si grave qu'il ne peut plus jouer au football à un niveau professionnel. Il quitte votre équipe.

note: Yellow cards of a player in a cup/league. No limit means there isn't a limit after which the player gets banned for a match automatically.
en: %s: %d (no limit)
fr: %s: %d (sans limite)

note: Ban info of a player in the format: 'Cup/league name: Number of weeks banned'
en: %s: %d weeks
fr: %s: %d semaines

en: (starting week %d)
fr: (semaine de début %d)

en: - a simple and addictive GTK2 football manager
fr: - Un jeux de manager de football simple et accrocheur

en: 1 year
fr: 1 an

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 3 years
fr: 3 ans

en: 4 years
fr: 4 ans

note: a match away
en: <span background='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>
fr: <span background='%s' foreground='%s'>%s (E) </span>

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
fr: <span background='%s'>Il y a eu un incendie
    dans le stade.</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
fr: <span background='%s'>Il y a eu des émeutes
    dans le stade.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
fr: <span background='%s'>Il y a eu des problèmes techniques
    dans le stade.</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Current bets</span>
fr: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Les paris courants</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recent bets</span>
fr: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Les paris récents</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
fr: <span foreground='%s' background='%s'>Semaine %d Partie %d</span>

en: A new youth registered at your youth academy.
fr: Un nouveau jeune a rejoint votre centre de formation

en: A new youth wanted to registered at your youth academy but there was no room for him.
fr: Un nouveau jeune voulait rejoindre votre centre de formation, mais il ne reste plus de place pour lui.

en: ADD LAST MATCH
fr: AJOUTER LE DERNIER MATCH

en: ALL OUT ATTACK
fr: ATTAQUE TOTALE

en: ALL OUT DEFEND
fr: DÉFENSE TOTALE

en: ATTACK
fr: ATTAQUE

en: About
fr: À propos

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept?
fr: Accepter?

en: Add last match
fr: Ajouter le dernier match

en: Add last recorded match to the current memorable matches file.
fr: Ajouter le dernier match enregistré dans le fichier des matchs mémorables courant.

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Adjust repayment schedule?
fr: Ajustez calendrier de remboursement?

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: All Out Attack
fr: Tout en attaque

en: All Out Defend
fr: Tout en défense

en: Always show news window after a matchday
fr: Toujours afficher la nouvelle fenêtre, après une journée

en: Any
fr: Tous

en: Apply for the job?
fr: Postuler pour le poste?

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
fr: Au moins un joueur n'a pas joué ce tour. Continuer quand même?

en: At the Bygfoot forums you can report bugs, ask for help and discuss the game:
fr: Dans le forum de Bygfoot, vous pouvez rapporter des bugs, demander de l'aide ou discuter du jeu:

en: Attack
fr: Attaque

en: Attendance
    %s
fr: Spectateurs
    %s

en: Attribute
fr: Attribut

en: Automatic loan repayment
fr: Remboursement automatique des prêts

en: Automatic popup
fr: Popup automatique

en: Automatic repayment
fr: Remboursement automatique

en: Automatic substitutions
fr: Changements automatiques

en: Autosave
fr: Sauvegarde automatique

en: Autosave interval
fr: Intervale de sauvegarde auto

en: Av. skill:
fr: Eff. moy.:

en: Av. skills:
fr: Eff. moy.:

note: Average skill
en: Av.Sk.
fr: Ef.Mo.

en: Av.skill
fr: Eff. moy

en: Available teams
fr: Équipes disponibles

en: Average
fr: Moyen

en: Average attendance
fr: Fréquentation moyenne

en: Average attendance %
fr: Fréquentation moyenne %

en: Average skill
fr: Efficacité moyenne

en: Average skill:
fr: Efficacité moyenne:

en: Away
fr: Extérieur

en: BALANCED
fr: ÉQUILIBRÉ

en: BAN(%d)
fr: EXC(%d)

en: Back to main menu (Esc)
fr: Retour à la fenêtre principale (Esc)

en: Back to splash
fr: Retour au démarrage

en: Bad
fr: Mauvais

en: Balanced
fr: Équilibré

en: Banned
fr: Exclu

en: Begin a new week (Space)
fr: Commencer une nouvelle semaine (Espace)

en: Best
fr: Meilleur

en: Best defensive teams
fr: Meilleures défenses

en: Best goal scorers
fr: Meilleurs buteurs

en: Best goalkeepers
fr: Meilleurs gardiens

en: Best offensive teams
fr: Meilleures attaques

en: Betting
fr: Parier

en: Betting -- Left click on odd to place or remove bet
fr: Parier -- Clic gauche pour ajouter ou retirer un pari

en: Bi-weekly balance
fr: Balance bi-hebdomadaire

en: Bi-weekly balance
    (Week %d and %d)
fr: Balance bi-hebdomadaire
    (Semaine %d et %d)

en: Boost ON is disabled in this country definition.
fr: Boost ON désactivé dans cette définition de pays.

en: Boost changed to %s (costs %d per minute).
fr: Boost changé en %s.(coûte %d par minute).

en: Boost changed to %s.
fr: Boost changé en %s.

note: Applying boost costs money.
en: Boost costs
fr: Coûts du boost

en: Broken ankle
fr: Cheville brisée

en: Broken arm
fr: Bras cassé

en: Broken leg
fr: Jambe cassée

en: Broken rib
fr: Côte cassée

en: Broken shoulder
fr: Épaule brisée

en: Browse players
fr: Parcourir les joueurs

en: Browse teams
fr: Parcourir les équipes

en: Bygfoot Memorable Matches
fr: Matchs Mémorables Bygfoot

en: Bygfoot News
fr: Nouvelle Bygfoot

en: Bygfoot Save Files
fr: Fichiers de sauvegardes de Bygfoot

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
fr: Fenêtre de débogage de Bygfoot. Si vous êtes arrivé ici par accident, FERMEZ CETTE FENÊTRE IMMÉDIATEMENT (autrement votre ordinateur chauffera jusqu'à l'autodestruction).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
fr: Bygfoot est un jeu particulièrement simple et intuitif. Vous ne devriez pas avoir besoin d'une documentation complète. Cependant, si vous rencontrez des difficultés, voici des endroits où vous pourrez vous adresser.

note: Current position of a player.
en: CPos
fr: PosA

en: CPos
fr: PosA

note: Current skill of a player.
en: CSk
fr: EfA

en: CSkill
fr: EffAc

en: Calculate start week
fr: Calculez le semaine de début

en: Calculate weekly installment
fr: Calculez le versement hebdomadaire

en: Camp points
fr: Points du camp

en: Capacity (seats)
fr: Capacité (sièges)

en: Cards
fr: Cartons

en: Career values
fr: Valeurs de carrière

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
fr: Changer le niveau de détail des commentaires. Plus le valeur est haute, plus vous pourrez voir d'évènements.

en: Change live game speed. The higher the value the faster the live game.
fr: Changer la vitesse du jeu live. Plus la valeur est basse plus le jeu va vite.

en: Change ticket price
fr: Changez le prix des billets

en: Choose country
fr: Choisissez un pays

en: Choose file
fr: Choisissez le fichier

en: Choose game language (might not work in Windows versions)
fr: Choisir la langue du jeu (peut ne pas marcher dans la version Windows)

en: Choose league to start in
fr: Niveau (division) initial

en: Choose team
fr: Choisissez une équipe

en: Choose username
fr: Nom du joueur

en: Click on OK to apply for the job. Click on CANCEL to close the window.
fr: Cliquer sur OK pour candidater. Cliquer sur "Annuler" pour fermer la fenêtre.

en: Click on a user to remove him from the game.
fr: Cliquer sur un utilisateur pour le retirer du jeu.

en: Click on a user to remove him.
fr: Cliquer sur un utilisateur pour le retirer.

en: Commentary
fr: Commentaire

en: Commentary event to test; leave out to test all commentaries
fr: Commentaire d'évènement à tester; laisse vide pour tous les tests.

en: Commentary file name (may be in a support dir)
fr: Fichier de commentaires (peut-être dans le répertoire "support")

en: Company
fr: Compagnie

note: Money paid to players a user fired.
en: Compensations
fr: Compensation

en: Competition
fr: Compétition

en: Compressing savegame...
fr: Compression de la sauvegarde...

en: Concussion
fr: Commotion

en: Confirm & schedule repayment
fr: Confirmez & calendrier le remboursement

en: Confirm quit when not saved
fr: Confirmer quitter si non sauvegardé

en: Confirm removing youths
fr: Confirmation de la suppression de jeunes du centre de formation

en: Confirm when unfit
fr: Confirmer si inutilisable

en: Confirm!
fr: Confirmez!

en: Constants file
fr: Fichier des constantes

en: Contract
fr: Contrat

en: Contract
fr: Contrat

en: Contract / Money
fr: Contrat / Argent

en: Contract length
    (Months)
fr: Durée de contrat
    (Mois)

en: Contract offer
fr: Offre de contrat

en: Contracts are disabled in this country definition.
fr: Les contrats sont désactivés dans cette définition de pays.

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Copying %s
fr: Copie de %s

en: Costs
fr: Coûts

en: Couldn't find pixmap file: %s
fr: Impossible de trouver l'image: %s

en: Country
fr: Pays

en: Create cup news
fr: Créer nouvelle pour la tasse

en: Create league news
fr: Créer nouvelles de ligue

en: Create user news
fr: Créer nouvelle pour l'utilisateur

en: Cup champions
fr: Champions de coupe

en: Cup has no tables.
fr: Ce coupe n'a pas de tables.

en: Current capacity
fr: Capacité actuelle

en: Current file
fr: Fichier courant

en: Current league
fr: Ligue actuelle

en: Current market interest
fr: L'intérêt du marché actuel

en: Current position
fr: Position actuelle

en: Current safety
fr: Sécurité actuelle

en: Current settings:
fr: Paramètres d'utilisateur actuelle:

en: Current skill
fr: Efficacité actuelle

en: DEFEND
fr: DÉFENDRE

en: Debt (repay in %d weeks)
fr: Dette (remboursement dans %d semaines)

en: Debug
fr: Déboguage

en: Decide later
fr: Décider plus tard

en: Default hotel
fr: Hotel par défaut

en: Default recreation:
fr: Loisir par défaut

en: Default training:
fr: Formation par défaut

en: Default wager
fr: Pari par défaut

en: Defend
fr: Défense

en: Defenders
fr: Défenseurs

note: Splash screen hint question.
en: Did you know?
fr: Le saviez vous ?

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
fr: Fichier 'bygfoot_help' introuvable.

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
fr: Voulez-vous vraiment renvoyer ce pauvre garçon de votre centre de formation?

en: Don't load definitions
fr: Ne charger aucune définition

en: Don't load team definitions at all
fr: Ne charger aucune définition d'équipe

en: Done.
fr: Fait.

en: Draw
fr: Nul

en: Drawing credit
fr: Crédit

note: Games drawn. Draw.
en: Dw
fr: N

note: draw
en: Dw
fr: N

note: a drawn match
en: Dw %d : %d
fr: Nul %d : %d

en: ETal
fr: TalE

en: EXPORT
fr: EXPORTER

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
fr: Entrer une formation. La somme des chiffres doit faire 10.

en: Enter custom structure
fr: Entrer une structure personnalisée

en: Erm...
fr: Euh...

en: Esc
fr: Ech

en: Esc / Return / Space
fr: Ech / Entrée / Espace

en: Estimated talent
fr: Talent estimé

note: Estimated talent of a player.
en: Etal
fr: TalE

en: Event
fr: Évènement

en: Expected duration
fr: Durée estimée

en: Expenses
fr: Dépenses

en: F_igures
fr: Résultats (_i)

en: Fee
fr: Montant

note: Live game tokens are strings like _AT_ in live game commentary files which will be filled in by the program during runtime; e.g. _AT_ becomes the attendace for the match.
en: File containing live game tokens (may be in a support dir)
fr: Fichier contenant les balises de jeux en direct (peut-être dans le répertoire  "support")

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
fr: Le fichier contient des paramètres qui détermine beaucoup des aspects du jeu. NE CHANGEZ RIEN SAUF SI VOUS SAVEZ CE QUE VOUS FAITES.

en: Fin_Stad
fr: $ Stade

en: Final
fr: Finale

en: Finances are disabled in this country definition.
fr: Les finances sont désactivées dans cette définition de pays.

en: Fire
fr: Renvoyer

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
fr: Première valeur : moyenne de l'efficacité actuelle des 11 premiers joueurs. Deuxième valeur : moyenne de l'efficacité de tous les joueurs.

en: First-Class Hotel
fr: Hôtel 2 étoiles

note: Fitness of a player.
en: Fit
fr: For

en: Fitness
fr: Forme

en: Fitness
fr: Forme

en: Fixtures (competitions)
fr: Rencontres (compétitions)

en: Fixtures (week)
fr: Rencontres (semaine)

en: Font name
fr: Nom de la police de caractères

en: Font used in treeviews
fr: Police de caractères

en: Forwards
fr: Attaquants

en: Fouls
fr: Fautes

en: Fractured ankle
fr: Cheville fracturée

note: Goalie
en: G
fr: B

note: Goals against.
en: GA
fr: BC

note: Goal difference.
en: GD
fr: DB

note: Goals for.
en: GF
fr: BP

note: Games of a player.
en: Ga
fr: Ma

en: Games
fr: Matchs

en: Games
fr: Matchs

en: Games/Goals
fr: Matchs/Buts

en: Global
fr: Général

note: Goals of a player. Goals.
en: Go
fr: Bu

en: Go back to the splash screen
fr: Retour à l'écran de démarrage

note: Goals per game.
en: Go/Ga
fr: Bu/Ma

en: Goalie
fr: Gardiens de but

en: Goalies
fr: Gardiens de but

en: Goals
fr: Buts

en: Goals
fr: Buts

note: 'Normal' goals, ie. no penalties or free kicks.
en: Goals (regular)
fr: Buts (normaux)

en: Good
fr: Bon

en: Good Hotel
fr: Hôtel sans étoile

en: Groin injury
fr: Blessure au visage

en: Hamstring
fr: Élongation

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
fr: Jetez un oeil à la liste des transfers, il y a une offre pour %s.

en: Headline
fr: Titre

en: Health
fr: Santé

en: Help
fr: Aide

en: Home
fr: Domicile

en: How many commentaries to generate per event
fr: Combien de commentaires à générer par évènement.

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
fr: Nombre de chiffres après la virgule pour les attributs des joueurs, etc.

en: How many files the autosave uses
fr: Nombre de fichiers utilisés par la sauvegarde automatique

en: How much you wager by default
fr: Prix du pari par défaut

en: How often the game is saved automatically
fr: À quelle fréquence le jeu est-il sauvegardé automatiquement

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
fr: Fréquence du rafraichissement de la liste des joueurs pendant un match en direct (en minutes de temps de jeu)

en: INJ(%d)
fr: BLS(%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
fr: Si activé, les semaines sans équipes d'utilisateurs impliquées seront calculées automatiquement (sans que l'utilisateur doive appuyer sur 'Nouvelle semaine')

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
fr: Si vous n'apréciez aucun sponsor, vous pouvez attendre quelques semaines sans sponsor et attendre de nouvelles offres.

en: Import file
fr: importer un fichier

en: Import the matches from a memorable matches file
fr: Importer les matchs depuis un fichier de matchs mémorables

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
fr: Améliorations en cours.
    %d sièges et %d%% de sécurité à ajouter.
    Durée des travaux: %d semaines.

en: Income
fr: Revenu

en: Increase
fr: Augmentation

en: Injuries
fr: Blessures

en: It's too late in the season for automatic loan repayment.
fr: Il est trop tard dans la saison pour le remboursement automatique du prêt.

en: Job offer
fr: Offre d'emploi

en: Job offers
fr: Offres d'emploi

en: Job offers set to %s.
fr: Offres d'emploi réglées à %s.

en: Journey costs
fr: Coûts de déplacement

en: Kick out of academy
fr: Renvoyer du centre de formation

note: Games lost. Lost.
en: L
fr: P

note: lost
en: L
fr: P

note: a lost match
en: L  %d : %d
fr: P  %d : %d

en: L_oad last save
fr: Charger et sauvegarder (L_)

en: Language
fr: Langue

en: Language to use (a code like 'de')
fr: Langue à utiliser (un code de type 'fr')

note: A cup stage, e.g. Last 32 when there are only 32 teams left.
en: Last %d
fr: Dernier %d

en: Last save file not found.
fr: Dernière sauvegarde introuvable.

en: Latest results
fr: Dernier résultats

en: League
fr: Ligue

en: League
fr: Ligue

en: League champions
fr: Champions de ligue

en: League stats
fr: Statistiques du championnat

en: League table
fr: Tableau de la ligue

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
fr: Clic gauche pour faire une offre. Clic droit pour retirer une offre.

en: Left click to move players to and from the youth academy; right click for context menu.
fr: Clic gauche pour déplacer les joueurs vers et depuis le centre de formation, clic droit pour le menu contextuel.

en: Left click to show fixtures.
fr: Cliquez a gauche pur afficher les planifications.

en: Left click to show table.
fr: Cliquez a gauche pur afficher la table.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
fr: Clic gauche : obtenir un prêt ; clic droit : rembourser ; clic du milieu : stade.

en: List 1
fr: Liste 1

en: List 2
fr: Liste 2

en: Live game
fr: Match en direct

en: Live game set to %s.
fr: Matchs en direct réglés à %s.

en: Live game speed factor
fr: Vitesse des matchs en direct

en: Live game verbosity
fr: Niveau de verbosité des matchs en direct

en: Load game (Ctrl - O)
fr: Charger le jeu (Ctrl - O)

en: Load last savegame
fr: Charger la dernier partie sauvegardée

en: Load only the player names in the definition files
fr: Charger uniquement les noms de joueurs dans les fichiers de définitions

en: Load team definitions
fr: Charger les définitions d'équipes

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
fr: Charger les équipes à partir des fichiers de définitions (notez que le paquetage officiel de Bygfoot ne contient aucune définition, vous devez les récupérer sur le site web ou avec le script bygfoot-update)

en: Loading cup: %s
fr: Chargement de la coupe: %s

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Loading job exchange...
fr: Chargement des offres d'emploi...

en: Loading league: %s
fr: Chargement de la ligue: %s

en: Loading leagues and cups...
fr: Chargement des championnats et coupes...

en: Loading miscellaneous...
fr: Chargement du reste...

en: Loading newspaper...
fr: Chargement des journales...

en: Loading options...
fr: Chargement des options...

en: Loading season stats...
fr: Chargement des statistiques de saison...

en: Loading transfer list...
fr: Chargement de la liste de transferts

en: Loading users...
fr: Chargement des utilisateurs...

en: Loan
fr: Emprunt

en: Make offer
fr: Faire une offre

en: Manage matches
fr: Gérer les matchs

en: Manage users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Maximize main window
fr: Maximiser la fenêtre principale

en: Memorable match added.
fr: Match mémorable ajouté.

en: Memorable matches
fr: Matchs mémorables

en: Midfield
fr: Milieu de terrain

en: Midfielders
fr: Milieux de terrain

en: Money
fr: Argent

en: Money
fr: Argent

en: Money (approx.)
fr: Argent (approx.)

en: Money / week
fr: Argent / semaine

en: Move to team
fr: Intégrer à l'équipe

en: Move to youth academy
fr: Intégrer au centre de formation

en: My league results
fr: Mes résultats de championnat

en: Name
fr: Nom

en: Name
fr: Nom

en: Neutral ground
fr: Terrain neutre

en: New contract
    offers
fr: Offres de
    nouveau contrat

en: New settings:
fr: Nouveaux paramètres d'utilisateur

en: News
fr: Nouvelle

en: Next
fr: Prochain

en: Next (W)
fr: Prochain (W)

en: Next league/cup (2)
fr: Prochain championnat/coupe

en: Next user
fr: Utilisateur suivant

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
fr: La semaine prochaine, vous le renverrez et en embaucherez un autre.

en: No automatic popup
fr: Pas de fenêtre pop-up automatique

en: No improvements currently in progress.
fr: Aucune amélioration en cours.

en: No match stored.
fr: Pas de match enregistré.

en: No news available.
fr: Pas de nouvelles disponibles.

en: None
fr: Aucun

en: Not a valid Bygfoot Memorable Matches filename.
fr: Nom de fichier de matchs invalide.

en: Numbers...
fr: Nombres...

en: Off
fr: Désactivé

en: Offer new contract
fr: Proposer un nouveau contrat

en: On
fr: Activé

en: Only names
fr: Charger uniquement les noms

en: Open a memorable matches file
fr: Ouvrir un fichier de matchs mémorables

en: Opponent
fr: Adversaire

en: Opponent player list
fr: Liste des joueurs adverses

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Overwrite set to %s.
fr: Écrasement des anciens fichiers réglé à %s.

note: Games played (a number).
en: PL
fr: JO

en: Pause when break
fr: Pause à la mi-temps

en: Pause when injury
fr: Pause en cas de blessure

en: Pause when red card
fr: Pause en cas de carton rouge

en: Payback
fr: Remboursement

en: Penalty/free kick shooter deselected.
fr: Tireur de penalty/coup franc désélectionné.

en: Physio
fr: Kiné

en: Player accepts new offers
fr: Le joueur accepte de nouvelles offres

en: Player attribute precision
fr: Attribut du joueur : précision

en: Player attributes shown
fr: Attributs de joueur affichés

en: Player doesn't negotiate anymore
fr: Le joueur ne négocie plus

en: Player list
fr: Liste des joueurs

en: Player list 1
fr: Liste des joueurs (1)

en: Player list 2
fr: Liste des joueurs (2)

en: Player list refresh rate
fr: Taux de rafraichissement de la liste des joueurs

en: Playing style
fr: Style de jeu

en: Popup for user news
fr: Pop-up pour les nouvelles de l'utilisateur

en: Prefer messages
fr: Préférer les messages

en: Preferences
fr: Préférences

en: Premium Hotel
fr: Hôtel 4 étoiles

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous (Q)
fr: Précédent (Q)

en: Previous league/cup (1)
fr: Championnat/Coupe précédent (1)

en: Previous user
fr: Utilisateur précédent

en: Price per ticket
fr: Prix par billet

en: Prize money
fr: Récompense

en: Pulled muscle
fr: Élongation

en: Put on transfer list
fr: Placer sur la liste de transfert

en: Quarter-final
fr: Quart de finale

en: Quit (Ctrl - Q)
fr: Quitter (Ctrl - Q)

en: REMOVE
fr: SUPPRIMER

en: REPLAY
fr: REJOUER

en: Randomise teams in cups
fr: Mélanger les équipes dans cette coupe

en: Randomise the order of teams in cups. This only makes sense in supernational definitions like the World Cup where the order of teams is fixed.
fr: Mélange l'ordre des équipes dans le coupes. Cela à seulement du sens dans les définitions "inter-nationales" comme la Coupe du Monde où l'ordre des équipes est fixé.

en: Rank
fr: Classement

en: Rank
fr: Classement

en: Ready
fr: Prêt

en: Rearrange team
fr: Réarranger l'équipe

en: Recreation
fr: Récréation

en: Recruiting preference
fr: Préférence de recrutement

en: Reds
fr: Rouges

en: Reject for now
fr: Rejeter pour le moment

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload and close
fr: Recharger et fermer

en: Reload matches from file
fr: Recharger les matchs depuis un fichier

en: Reload matches from file and close
fr: Recharger les matchs depuis le fichier et fermer

en: Reload the constants file
fr: Recharger le fichier des constantes

en: Remove from transfer list
fr: Retirer de la liste de transfert

en: Remove user %s from the game?
fr: Retirer l'utilisateur %s du jeu?

en: Replay, delete or add memorable matches.
fr: Rejouer, supprimer ou ajouter des matchs mémorables.

en: Reset player list
fr: Réinitialiser la liste des joueurs

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
fr: Réinitialiser la liste des joueurs à l'état précédent la pause du jeu (clic droit sur la liste des joueurs)

en: Result
fr: Résultat

en: Results
fr: Résultats

en: Return
fr: Revenir

en: Return / Space
fr: Entrée / Espace

en: Right click and left click to change boost state
fr: Clic droit et clic gauche pour changer le statut de motivation

en: Right click and left click to change your playing style
fr: Clic droit et clic gauche pour changer le style de jeu

en: Right click to apply for job at once, left click to see team info.
fr: Clic droit pour candidater à un poste, clic gauche pour voir les informations de l'équipe.

en: Right-click to set to 0
fr: Clic droit pour mettre à 0

note: Round
en: Ro
fr: Tour

en: Round robin
fr: Tour préliminaire

en: Safety (%)
fr: Sécurité (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
fr: Les améliorations de la sécurité sont trop élevez, revenez en arrière et choisissez la plus grande valeur possible.

note: % of saves for goalies (#goals / #shots)
en: Save %
fr: Arrêts %

en: Save and close
fr: Sauvegarder et fermer

en: Save changes to file and close
fr: Sauvegarder les changements sous... et fermer.

en: Save game (Ctrl - S)
fr: Sauvegarder (Ctrl - S)

en: Save global settings to file
fr: Sauvegarder les paramètres globaux dans un fichier

en: Save overwrites
fr: Écrasement de sauvegarde

en: Save settings as default
fr: Sauvegarder les paramètres d'utilisateur comme défaut

en: Save user settings to file
fr: Sauvegarder les paramètres d'utilisateur dans un fichier

en: Save window geometry
fr: Sauvegarder la géométrie de la fenêtre

en: Save window size, position and vertical divider
fr: Sauvegarde la position de la fenêtre, sa taille et la division vertical

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Saving job exchange...
fr: Sauvegarde des offres d'emploi...

en: Saving leagues and cups...
fr: Sauvegarde des championnats et coupes...

en: Saving miscellaneous...
fr: Sauvegarde du reste...

en: Saving newspaper...
fr: Sauvegarde des journales...

en: Saving options...
fr: Sauvegarde des options...

en: Saving season stats...
fr: Sauvegarde des paramètres de saison...

en: Saving transfer list...
fr: Sauvegarde de la liste de transferts...

en: Saving users...
fr: Sauvegarde des utilisateurs...

en: Scout
fr: Observateur

note: Season.
en: Sea
fr: Sai

en: Season %d
fr: Saison %d

en: Season history
fr: Historique de la saison

en: Season results
fr: Résultats de la saison

en: Select font
fr: Choisir une police

en: Semi-final
fr: Demi-finale

en: Set investment
fr: Fixer l'investissement

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
fr: Fixer le pourcentage de vos revenus que vous souhaitez allouer à votre centre de formation.

en: Set to 0 to switch off warning
fr: Mettre à 0 pour désactiver les avertissements

note: Shots of a player.
en: Sh
fr: Ti

en: Shoots penalties
fr: Tire les penalty

en: Shot %
fr: Tir %

en: Shots
fr: Tirs

en: Shots
fr: Tirs

en: Show all leagues in the fixture view
fr: Montrer tous les championnats dans la fenêtre des rencontres

en: Show coming matches
fr: Montrer les matchs suivants

en: Show finances
fr: Montrer le bilan financier

en: Show info
fr: Montrer les informations

en: Show job exchange
fr: Montrer les offres d'emploi

en: Show job offers
fr: Montrer les offres d'emploi

en: Show last match
fr: Montrer le dernier match

en: Show last match stats
fr: Montrer les statistiques du dernier match

en: Show live game
fr: Montrer les matchs en direct

en: Show matches from all leagues
fr: Voir les matches de tous les championnats

en: Show matches from cups
fr: Voir les matches des différentes Coupes

en: Show news window after a matchday when new user news was created
fr: Voir la fenêtre des nouvelle, après une journée lorsque de nouvelles news de l'utilisateur a été créé

en: Show only my recent bets
fr: Afficher seulement mes récents paris

en: Show only recent news
fr: Afficher seulement mes récents nouvelles

en: Show overall games/goals
fr: Montrer tous les matchs/buts

en: Show progressbar pictures
fr: Montrer les barres de progression

en: Show stadium
fr: Montrer le stade

en: Show tendency bar
fr: Montrer la barre de tendance

en: Show the betting window
fr: Afficher la fenêtre des paris

en: Show the list of available manager jobs
fr: Montrer la liste des postes d'entraîneur disponibles

en: Show transferlist (T)
fr: Montrer la liste de transferts (T)

en: Show warning if a player contract gets below
fr: Avertir quand le contrat d'un joueur descend sous

en: Show youth academy
fr: Montrer le centre de formation

note: Skill of a player.
en: Sk
fr: Ta

en: Skill
fr: Talent

en: Skill
fr: Talent

en: Skip weeks without user matches
fr: Sauter les semaines sans match

en: Space
fr: Espace

en: Specify additional support directory (takes priority over default ones)
fr: Spécifier des chemins de répertoires additionnels pour le "support" (prend la priorité sur ceux par défault)

en: Speed
fr: Vitesse

en: Sponsorship
fr: Sponsoring

en: Sponsorship offers
fr: Offres de sponsoring

en: St_ats
fr: St_atistiques

en: Stadium
fr: Stade

en: Stadium capacity
fr: Capacité du stade

en: Stadium expenses
fr: Dépenses de stade

en: Stadium management is disabled in this country definition.
fr: La gestion du stade est désactivée dans cette définition de pays.

en: Stadium safety
fr: Sécurité du stade

en: Stadium status
fr: État du stade

en: Start
fr: Commencer

en: Start _new game
fr: Commencer

en: Start in week
fr: Commencer en semaine

en: Start in week:
fr: Commencer en semaine:

en: Statistics
fr: Statistiques

note: Status of a player.
en: Status
fr: Statut

en: Status
fr: Statut

en: Status:
fr: Statut:

note: Hot streak or cold streak of a player.
en: Streak
fr: Formes

en: String id of the country to load
fr: String id du pays à charge

en: Structure
fr: Formation

en: Swap adapts structure
fr: Changement adapte la formation

note: Language is system-set (not user chosen).
en: System
fr: Système

en: Tables
fr: Classements

en: Talent %
fr: % Talent

en: Team
fr: Équipe

en: Team
fr: Équipe

en: Team structure
fr: Formation

en: Team style changed to %s.
fr: Style de l'équipe changé en %s.

en: Team1
fr: Équipe 1

en: Team2
fr: Équipe 2

en: Test an XML commentary file
fr: Test d'un commentaire dans un fichier XML

en: The bank doesn't grant you more money.
fr: La banque refuse de vous prêter plus d'argent.

en: The betting office doesn't allow you to wager more than %s.
fr: Le bureau des paris ne vous autorise pas à parier plus de %s.

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
fr: La partie actuelle n'a pas été sauvegardée et sera perdue. Continuer quand même?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
fr: Plus cette valeur est élevée et plus vous verrez de commentaires.

en: The job exchange update interval is %d weeks.
fr: L'intervalle pour les échanges de poste est de %d semaines.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
fr: Plus cette valeur est faible et plus les commentaires du match vont défiler rapidement.

en: The owners of %s accept your application.
fr: Les propriétaires de %s acceptent votre offre.

note: A lame duck is someone who will quit his job soon and thus doesn't have a lot of influence/impact anymore, e.g. an American president during the last 2 years of his second presidency.
en: The owners of %s accept your application. Since %s don't want to get stuck with a lame duck, you get fired instantly and spend the rest of the current season tending your garden.
fr: Les propriétaires de %s acceptent votre candidature. Puisque %s ne veut pas s'encombrer d'un traître, vous êtes renvoyé sur le champ et passez le reste de la saison à vous occupper de votre jardin.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
fr: Les dirigeants de %s sont impressionnés par votre succès avec %s, et voudraient vous débaucher. Voici quelques informations sur %s :

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
fr: Les actionnaires de %s ne sont pas satisfaits des performances récentes de l'équipe. Des rumeurs courrent selon lesquelles ils chercheraient un nouveau manager.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
fr: Les dirigeants de %s ont rejeté votre offre (%s / %s) pour %s. Ni le montant du transfert ni le salaire n'étaient acceptables, d'après eux.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
fr: Les dirigeants de %s ont rejeté votre offre (%s / %s) pour %s. Ils n'étaient pas satisfaits du montant du transfert que vous avez proposé.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
fr: Les dirigeants de %s ont rejeté votre offre (%s / %s) pour %s. Une meilleure offre a été formulée pour ce joueur.

en: The owners of %s politely reject your application. You're not successful enough in their eyes.
fr: Les propriétaires de %s rejettent poliment votre candidature. Vous n'êtes pas assez efficace à leurs yeux.

en: The player feels he doesn't have a future in your star-studded team. He refuses to negotiate.
fr: Le joueur estime qu'il ne dispose pas d'une future dans votre équipe pleine des étolies. Il refuse de négocier.

en: The player is already on the list.
fr: Le joueur est déja sur la liste.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
fr: Le joueur est bloqué (les dirigeants de l'équipe sont déja en train d'examiner une proposition).

en: The player is not on the list.
fr: Le joueur n'est pas sur la liste.

en: The player is on a cold streak
fr: Le joueur est dans une mauvaise série.

en: The player is on a hot streak
fr: Le joueur est dans une bonne série

en: The player is too old for the youth academy.
fr: Le joueur est trop âgé pour le centre de formation.

en: The player won't negotiate with you anymore.
fr: Le joueur ne négociera plus avec vous.

en: The structure value %d is invalid.
fr: La formation %d n'est pas valide.

en: The team owners are very satisfied with your financial management. Since the team's been earning a lot of money lately, they decide to donate half of it to charity.
fr: Les propriétaires du club sont très satisfaits de votre gestion financière. Récemment, le club s'est mis à gagner beaucoup d'argent, ils ont donc décidé de faire un don à hauteur de 50% du total.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
fr: Les dirigeants de l'équipe vous ont licencié à cause de vos erreurs sur le plan financier. Heureusement pour vous, l'équipe de %s a entendu parler de votre renvoi et vous propose un emploi. Voici quelques informations sur %s :

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
fr: Les dirigeants de votre club vont ont licencié à cause de vos mauvais résultats. Heureusement pour vous, l'équipe de %s a eu vent de votre renvoi et vous proposent un emploi. Voici quelques informations sur %s :

en: The transfer deadline is over.
fr: La date limite de transfert est dépassée.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
fr: Certaines sociétés voudraient sponsoriser votre équipe. Veuillez en choisir une:

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
fr: Il y a des joueurs blessés ou suspendus dans l'une des équipes. Continuer quand même?

en: There are no leagues in this country definition (only cups).
fr: Il n'y a pas de championnats de définit pour ce pays - seulement des coupes.

en: There are no leagues or cups with tables in this country definition.
fr: Il n'y a pas de championnats ou de coupes avec tableaux de définis pour ce pays.

en: There are no season history elements stored yet.
fr: Il n'y a pas encore d'historique enregistré.

en: There are some offers for the player which you rejected or will see next week.
fr: Il y a des offres concernant le joueur que vous avez rejeté ou que vous désirez étudier la semaine prochaine.

en: There is no room in your youth academy.
fr: Il n'y a pas de place dans votre centre de formation.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
fr: Trop de changements. Seulement 3 sont permis par match. Liste des joueurs réinitialisée.

en: Ticket income
fr: Revenu des entrées

en: Torn crucial ligament
fr: Elongation du ligament croisé

en: Training
fr: Entrainement

en: Training camp
fr: Camp d'entrainement

en: Training camp is disabled in this country definition.
fr: Le camp d'entrainement est désactivé dans cette définition de pays.

en: Transfer deadline is Week %d
fr: La date limite de transfert est la semaine %d.

en: Transfer offer
fr: Offre de transfert

en: Transfers
fr: Transferts

en: Transfers are disabled in this country definition.
fr: Les transferts sont désactivés dans cette définition de pays.

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
fr: Essayer de mettre les joueurs de départ à leur place préférée, et trier les remplaçants (Ctrl-R ou clic du milieu)

en: Uncompressing savegame...
fr: Décompression de la sauvegarde...

en: User %s didn't consider your offer yet.
fr: L'utilisateur %s n'a pas encore examiné votre offre.

en: User history
fr: Historique de l'utilisateur

en: User management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Users -- click to remove
fr: Utilisateurs -- cliquez pour enlever

en: Value
fr: Valeur

en: Value
fr: Valeur

en: Verbosity
fr: Détails

note: Games won. Won.
en: W
fr: G

note: won
en: W
fr: G

note: a won match
en: W  %d : %d
fr: G  %d : %d

en: Wage
fr: Salaire

en: Wage
fr: Salaire

note: 'Wager' is the amount of money the user placed on a bet.
en: Wager
fr: Mise

note: How much the user wagers; how much he won or lost.
en: Wager/
    Win/Loss
fr: Parie/
    Gagner/Perdre

en: Wages
fr: Salaires

note: Week
en: We
fr: Sem

en: Week
fr: Semaine

en: Week %d Round %d
fr: Semaine %d Partie %d

en: Weekly installment
fr: Versement hebdomadaire

en: Weekly installment:
fr: Versement hebdomadaire:

en: Welcome to Bygfoot %s
fr: Bienvenue dans Bygfoot %s

en: Whether 'Save' overwrites the current save file or pops up a 'Save as' window
fr: Ecraser la sauvegarde actuelle ou proposer une fenêtre 'Sauvegarder sous'

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
fr: Demander confirmation quand vous souhaitez renvoyer un jeune joueur de votre centre de formation

en: Whether game starts with a maximized main window (doesn't work with all window managers)
fr: Agrandir la fenêtre en début de partie (ne fonctionne pas avec tous les gestionnaires de fenêtres)

en: Whether in the weekly fixture view all leagues or only the user league is shown
fr: Dans la vue des matchs de la semaine, afficher tous les championnats ou bien seulement celle de l'utilisateur en cours

en: Whether swapping two players automatically adapts the team structure to the player positions
fr: Adaptation automatique de la formation en cas de changement de joueurs

en: Whether the live game pauses at half time and extra time
fr: Arrêt temporaire du match à la mi-temps et avant les prolongations

en: Whether the live game pauses when a user player is injured
fr: Arrêt temporaire du match quand un de vos joueurs est blessé

en: Whether the live game pauses when a user player is sent off
fr: Arrêt temporaire du match si un de vos joueurs est exclu

en: Whether the subs (e.g. for injured players) are made by the CPU. This is automatically done if the live game is off.
fr: Changements (par ex. les blessures) effectués par l'ordinateur. Cette option est automatiquement sélectionnée si les matchs en direct sont sélectionnés.

en: Whether to automatically save the game regularly
fr: Sauvegarder le jeu automatiquement de manière régulière

en: Whether to save the global settings to file (so that they get loaded next time you start a new game)
fr: Sauvegarder les paramètres globaux dans un fichier (de sorte qu'ils soient chargés la prochaine fois que vous commencez une partie)

en: Whether to save the user settings to file (so that they get loaded next time this user starts a new game)
fr: Sauvegarder les paramètres d'utilisateur dans un fichier (de sorte qu'ils soient chargés la prochaine fois que l'utilisateur commence une partie)

en: Whether to show a confirmation popup if a user team has an injured or banned player in the startup formation
fr: Demander confirmation si l'équipe d'un utilisateur a un joueur blessé ou banni dans sa configuration de départ

en: Whether to show a confirmation popup when you press quit and the game state is not saved
fr: Demander confirmation quand vous souhaitez quitter et que le jeu n'a pas été sauvegardé

en: Whether to show cup matches in the betting window
fr: Afficher les matches de coupe dans la fenêtre des paris

en: Whether to show cup matches. Use the options window to toggle permanently.
fr: Afficher les matches de coupe. Utilisez la fenêtre des options pour rendre ce choix permanent.

en: Whether to show job offers when a user is successful
fr: Afficher les offres d'emploi aux utilisateurs efficaces

en: Whether to show matches of all leagues in the betting window
fr: Afficher les matches de championnat dans la fenêtre des paris

en: Whether to show matches of all leagues. Use the options window to toggle permanently.
fr: Afficher les matches de tous les championnats. Utiliser la fenêtre des options pour rendre ce choix définitif.

en: Whether to show only your bets in the recent bets list
fr: Afficher vos paris dans la fenêtre des paris.

en: Whether to show pictures on top of the progressbar when loading/saving or calculating results
fr: Afficher les images en haut de la barre de progression lors des sauvegardes ou du calcul des résultats

en: Whether to show the player games/goals value in all competitions
fr: Afficher les matchs/buts d'un joueur dans toutes les compétitions

en: Whether to show warnings and such in the message area in the main window when possible
fr: Afficher les avertissements et autres dans l'aide de messages de la fenêtre principale si possible

note: Team 1 wins (betting window).
en: Win1
fr: Gagnant1

note: Team 2 wins (betting window).
en: Win2
fr: Gagnant2

note: Yellow cards of a player.
en: YC
fr: CJ

note: 'Limit' is the number of yellow cards until a player gets banned automatically for a match.
en: Yellow cards (limit)
fr: Cartons jaunes (limite)

en: Yellows
fr: Jaunes

note: League name.
en: You are champion of the %s!
fr: Vous êtes champion de %s!

en: You are free from debt.
fr: Vous n'avez aucune dette.

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
fr: Vous faites une nouvelle offre pour %s. Le montant du transfert et le salaire indiqué sont ceux de votre offre précédente.

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
fr: Vous faites une offre pour %s. Le montant du transfert et le salaire indiqué sont ceux recommandés par votre observateur.

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
fr: Vous négociez un nouveau contrat avec %s. Faites attention à ce que vous faites, si vous n'avez pas conclu après %d propositions, il quittera votre équipe dès que son contrat aura expiré (à moins que vous ne le vendiez avant).
    Les salaires par défaut sont ceux recommandés par votre observateur :

en: You are not in debt.
fr: Vous n'êtes pas endetté.

en: You are not indebted.
fr: Vous n'êtes pas endetté.

en: You bet on outcome %d with an odd of %.2f. How much do you wager?
fr: Vous pariez sur %d avec une cote de %.2f. Combien voulez-vous miser?

en: You can pay back at most %s
fr: Vous pouvez rembourser au maximum %s.

en: You can take out at most %s.
fr: Vous pouvez dépenser %s au plus.

en: You can't apply for a job from abroad if there's more than one user.
fr: Vous ne pouvez candidater de l'étranger s'il y a plus d'un joueur.

en: You can't have more than %d players in the team.
fr: Vous ne pouvez pas avoir plus de %d joueurs dans l'équipe.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
fr: Vous ne pouvez pas déplacer le joueur, il n'y a pas assez de joueurs dans votre équipe.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
fr: Vous ne pouvez pas proposer un nouveau contrat si l'ancien est encore valide pour 2 ans.

en: You can't play Bygfoot without users!
fr: Vous ne pouvez pas jouer à Bygfoot sans définir des utilisateurs!

en: You can't replace a banned player.
fr: Vous ne pouvez pas remplacer un joueur exclu.

note: Buy a player from a team.
en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
fr: Vous n'aviez pas assez d'argent pour acheter %s a %s.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
fr: Vous n'aviez pas assez d'argent pour acheter %s ou bien votre effectif est complet.

en: You don't have enough money to pay back.
fr: Vous n'avez pas assez d'argent pour rembourser.

en: You don't have the money.
fr: Vous n'avez pas cet argent.

note: League name.
en: You finish the season in the %s on rank %s.
fr: Vous terminez la saison dans la %s en position %s.

note: League name.
en: You get promoted to the %s.
fr: Vous êtes promu en %s.

note: League name.
en: You get relegated to the %s.
fr: Vous êtes rétrogradé en %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
fr: Il vous reste %d semaines pour rembourser le reste de votre emprunt.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
fr: Vous avez %d semaines pour rembourser votre emprunt.

en: You have overdrawn your bank account once again. Bear in mind that after the fourth time you get fired.
    The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
fr: Vous avez vidé votre compte en banque une fois de plus. Sachez qu'à la quatrième fois vous serez licencié.
    Les actionnaires vous accordent %d semaines pour remonter au-delà de votre limite de crédit.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
fr: Vous avez vidé votre compte en banque. Les actionnaires vous accordent %d semaines pour remonter au-delà de votre limite de crédit.

en: You have to pay back your loan this week.
fr: Vous devez rembourser votre emprunt cette semaine.

en: You haven't made an offer for the player.
fr: Vous n'avez pas fait d'offre pour ce joueur.

en: You haven't selected a player.
fr: Vous n'avez pas sélectionné de joueur.

note: Cup name, team name.
en: You lose in the %s final against %s.
fr: Vous perdez en finale de la %s contre %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
fr: Vous proposez une indemnité de transfert de %s et un salaire de %s pour %s. Les propriétaires et le joueur sont satisfaits de cette offre. Voulez-vous toujours acheter ce joueur?

note: Cup round name (e.g. Last 32), number, cup name.
en: You reach the %s (round %s) of the %s.
fr: Vous atteignez la %s (tour %s) de la %s.

note: Buy a team in a league.
en: You start the game with %s in the %s.
fr: Vous commencez le jeu avec %s dans la %s.

en: You still have some transfer business to manage.
fr: Vous avez encore des transferts à régler.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
fr: Vous désirez renvoyez %s. Puisque son contrat expire dans %.1f années, il demande une compensation de %s. Acceptez-vous?

note: Cup name, team name.
en: You win the %s final against %s.
fr: Vous gagnez la finale de la %s contre %s.

en: You've reached the limit of %d training camps for the season.
fr: Vous avez atteint la limite de %d camps d'entraînement pour cette saison.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
fr: Votre compte bancaire devra dépasser votre limite de crédit la semaine prochaine.

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
fr: Votre sponsor actuel est satisfait de vos résultats et souhaiterait renouveler le contrat. Ils vous paient actuellement %d par semaine.

en: Your debt:
fr: Vos dette:

en: Your next opponent
fr: Votre prochain adversaire

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
fr: Votre offre de %s a été acceptée. Si vous désirez toujours l'acheter, allez dans la liste des transferts et cliquez sur le joueur avec le bouton gauche.

en: Your offer has been removed.
fr: Votre offre a été retirée.

en: Your offer has been updated.
fr: Votre offre a été mise à jour.

en: Your offer will be considered next week.
fr: Votre offre sera étudiée la semaine prochaine.

en: Your player roster is full or you don't enough money.
fr: Votre effectif est au complet ou bien vous n'avez pas assez d'argent.

note: The user's results against a specific team.
en: Your results
fr: Vos résultats

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
fr: Votre effectif est déja complet. Vous ne pouvez pas acheter plus de joueurs.

note: Buy a player from a team.
en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
fr: Votre effectif est complet. Vous ne pouvez pas acheter %s de %s.

en: Your stadium
fr: Votre stade

en: Your team
fr: Votre équipe

en: Your team can't have less than 11 players.
fr: Votre équipe ne peut pas avoir moins de 11 joueurs.

en: Your team has already had enough training camps this week.
fr: Votre équipe a déjà eu assez de camps d'entraînement cette semaine.

en: Youth %s thought he's old enough for a real contract and left your youth academy.
fr: Le jeune joueur %s pense qu'il est assez âgé pour un vrai contrat et quitte votre centre de formation.

en: Youth %s will be too old for the youth academy soon. Move him to your team or kick him out of the academy. Otherwise he'll probably look for another team to play in.
fr: Le jeune joueur %s va bientôt être trop âgé pour le centre de formation. Intégrez le à votre équipe ou renvoyez le du centre. Autrement il s'en ira sûrement jouer dans une autre équipe.

en: Youth acad. invest.
fr: Invest. centre de forma.

en: Youth academy
fr: Centre de formation

en: Youth academy is disabled in this country definition.
fr: Les centres de formation sont désactivés pour ce pays

en: Youth coach
fr: Entraineur des jeunes

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: Aide (_H)

en: _Load game
fr: Charger une partie

en: _Player
fr: Joueur (_P)

en: _Resume
fr: _Reprendre

en: _Resume game
fr: _Reprendre la dernière partie

en: _Team
fr: Équipe (_T)

en: _User
fr: _Utilisateur

en: interest rate
fr: Taux d'intérêt
