Bygfoot 2.1.0 - en to nl translation catalogue (703 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Save %% %.1f
nl: 
    Goals/Match %.1f Reddingen %% %.1f

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
nl: 
    Goals/Match %.1f Schoten %%%.1f

en: 
    You can also write an email to the authors:
nl: 
    Je kan ook een mail sturen naar de auteurs:

note: Company addition. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Daughters
nl:  &amp; Dochters

note: Company addition, leading to 'Marshall & Sons Petroleum Co.'. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Sons
nl:  &amp, zonen

note: A goal scored with a free kick.
en:  (FK)
nl:  (VT)

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
nl:  (NOOT: Als je het niet aanneemt is het spel over voor jou.)

en:  -- First leg
nl:  --  Heenmatch

en:  -- Replay matches
nl:  -- Te herspelen matchen

en:  -- Second leg
nl:  -- Terugmatch

en:  Autosave files
nl:  Auto-opslaan bestanden

note: Company name.
en:  Chemicals
nl:  Chemie

note: Company name.
en:  Communications
nl:  Communiecaties

note: Company name.
en:  Data Systems
nl:  Systemen

note: Company name.
en:  Energy
nl:  Energie

en:  Fortunately he's got a cousin who can help your team out.
nl:  Gelukkig heeft hij een neef die je team kan helpen.

note: Company name.
en:  Holdings
nl:  Holding

note: Company name.
en:  Labs
nl:  Laberatoria

note: Company name.
en:  Products
nl:  Producten

note: Company name.
en:  Restaurants
nl:  Restauranten

en:  Round
nl:  Ronde

note: Company name.
en:  Scientific
nl:  Wetenschappen

en:  Season
nl:  Seizoen

note: Company name.
en:  Systems
nl:  Systemen

note: Company name.
en:  Technologies
nl:  Technologieën

note: Company name.
en:  Telecommunications
nl:  Telecomunicatie

note: Game was decided in extra time.
en:  e.t.
nl:  n.v.

en:  less
nl:  minder

en:  months
nl:  maanden

en:  more
nl:  meer

note: Game was decided in penalty shoot-out.
en:  p.
nl:  P.

en:  seats
nl:  plaatsen

note: Contract time and money a sponsor pays.
en: %.1f months / %s
nl: %.1f maanden / %s

note: A result after extra time.
en: %d : %d e.t.
nl: %d : %d n.v.

en: %d training camps left this season.
nl: %d training kampen over dit seizoen

note: a match at home
en: %s (H)
nl: %s (T)

en: %s (expected recovery in %d weeks)
nl: %s (verwachte terugkeer binnen %d weken)

note: A group of a round robin stage of a cup.
en: %s Group %d
nl: %s Groep %d

en: %s accepts your offer.
nl: %s accepteert uw aanbod.

en: %s and %s
nl: %s en %s

en: %s and %s (%d)
nl: %s en %s (%d)

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
nl: %s had niet genoeg geld om %s te kopen of was zijn team vol.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
nl: %s ontslaat je wegens financieel mismanagement.
    Je vindt een nieuwe job met %s in de %s.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
nl: %s ontslaat je wegens onsuccesvolheid.
    Je vindt een nieuwe job met %s in de %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
nl: %s werd op de transferlijst gezet voor %d weken.

en: %s has left your team because his contract expired.
nl: %s heeft je team verlaten omdat zijn contract verlopen is.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
nl: %s van %s heeft uw aanbieding (%s / %s) afgeslagen. Hij was niet tevreden met het loon dat je hem aanbood.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer because your team has too many star players already. 'A player of my caliber doesn't play second fiddle,' he was quoted.
nl: %s of %s heeft uw offer afgeslagen omdat uw team teveel ster spelers bevat'Een speler van mijn kaliber speelt geen tweede viool,' zei hij.

note: Team in a league. Leave team.
en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
nl: %s bieden je een job aan in de %s.
    Je neemt de uitdaging aan en verlaat %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
nl: %s wijst je aanbod af en wil niet meer met je onderhandelen. Je moet hem verkopen voordat zijn contract afloopt (anders verlaat hij je team).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
nl: %s wijst je bod af. Je mag nog %d aanbiedingen doen.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
nl: %s zal de penalties en de vrije schoppen schieten waneer hij speelt.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
nl: %s wilt %s kopen. Ze bieden %s voor hem, wat %s is dan de waarde van de speler. Accepteren?

en: %s's contract expires in %.1f years.
nl: %ss contract loopt af binnen %.1f jaren.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
nl: %ss blessure was zo erg dat hij geen voetbal meer kan spelen op proffesioneel niveau. Hij verlaat je team.

note: Yellow cards of a player in a cup/league. No limit means there isn't a limit after which the player gets banned for a match automatically.
en: %s: %d (no limit)
nl: %s: %d (geen limiet)

note: Ban info of a player in the format: 'Cup/league name: Number of weeks banned'
en: %s: %d weeks
nl: %s: %d weken

en: (starting week %d)
nl: (start in week %d)

en: - a simple and addictive GTK2 football manager
nl: - een simpele en verslavende GTK2 voetbal manager

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: 2 years
nl: 2 jaar

en: 3 years
nl: 3 jaar

en: 4 years
nl: 4 jaar

note: a match away
en: <span background='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>
nl: <span background='%s' foreground='%s'>%s (U)</span>

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
nl: <span background='%s'>Er was brand
    in het stadion</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
nl: <span background='%s'>Er waren rellen in
    het stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
nl: <span background='%s'>Er waren technische problemen
    in uw stadion.</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Current bets</span>
nl: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Huidige weddenschappen</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recent bets</span>
nl: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recente weddenschappen</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
nl: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Ronde %d</span>

en: A new youth registered at your youth academy.
nl: Er is een niewe jeugdspeler in uw jeugd academie geregistreerd

en: A new youth wanted to registered at your youth academy but there was no room for him.
nl: Er wou een nieuwe jeugdspeler toetreden tot uw academie, maar er was geen plaats voor hem.

en: ADD LAST MATCH
nl: LAATSTE MATCH TOEVOEGEN

en: ALL OUT ATTACK
nl: SUPERAANVALLEND

en: ALL OUT DEFEND
nl: SUPERVERDEDIGEND

note: Boost value.
en: ANTI
nl: MINDER

en: ATTACK
nl: AANVALLEND

en: About
nl: Over

en: Accept
nl: Accepteren

en: Accept?
nl: Accepteren?

en: Add last match
nl: Voeg laatste match toe

en: Add last recorded match to the current memorable matches file.
nl: Voeg de laatste opgenomen match bij de memorabele matchen toe.

en: Add user
nl: Voeg gebruiker toe

en: Adjust repayment schedule?
nl: Wijzig terugbetalings schema?

en: Age
nl: Leeftijd

en: Age
nl: Leeftijd

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: All Out Attack
nl: Superaanvallend

en: All Out Defend
nl: Super verdedigend

en: Always show news window after a matchday
nl: Toon het nieuws scherm na een matchdag

en: Always store/restore your default team
nl: Altijd opslaan/herstellen van uw standaard team

en: Always store/restore your default team before/after a match
nl: Altijd opslaan/herstellen van uw standaard team voor/na een wedstrijd

en: Anti
nl: Minder

en: Any
nl: Elke

en: Appearance
nl: Weergave

en: Apply for the job?
nl: Wil je solliciteren voor deze job?

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
nl: Ten minste een speler heeft deze week niet gespeeld. Doorgaan?

en: At the Bygfoot forums you can report bugs, ask for help and discuss the game:
nl: Op het Bygfoot forum kan je bugs rapporteren, vragen voor hulp en over het spel discussiëren:

en: Attack
nl: Aanvallend

en: Attendance
    %s
nl: Opkomst
    %s

en: Attribute
nl: Attributen

en: Automatic loan repayment
nl: Automatische lening terugbetaling

en: Automatic popup
nl: Automatische popup

en: Automatic repayment
nl: Automatische terugbetaling

en: Automatic substitutions
nl: Automatische vervangingen

en: Autosave
nl: Auto-opslaan

en: Autosave interval
nl: Auto-opslaan interval

en: Av. skill:
nl: gem. kwaliteiten:

en: Av. skills:
nl: gem. kwaliteiten:

note: Average skill
en: Av.Sk.
nl: Gem.Kwal.

en: Av.skill
nl: gem. kwaliteiten

en: Available teams
nl: Beschikbare teams

en: Average
nl: gemiddelde

en: Average attendance
nl: Gemiddelde opkomst

en: Average attendance %
nl: Gemiddelde opkomst %

en: Average skill
nl: Gemiddelde kwaliteiten

en: Average skill:
nl: Gem. kwaliteiten:

en: Away
nl: Uit

en: BALANCED
nl: GEBALANCEERD

en: Back to main menu (Esc)
nl: Terug naar het hoofdmenu (Esc)

en: Back to splash
nl: Terug naar het splashscreen

en: Bad
nl: Slecht

note: Finances balance.
en: Balance
nl: Balans

en: Balanced
nl: Gebalanceerd

en: Banned
nl: Geschorst

en: Begin a new week (Space)
nl: Begin een nieuwe week (Spatie)

en: Best defensive teams
nl: Beste defensieve teams

en: Best goal scorers
nl: Topscorestand

en: Best goalkeepers
nl: Beste keepers

en: Best offensive teams
nl: Beste offensieve teams

en: Betting
nl: Wedden

en: Betting -- Left click on odd to place or remove bet
nl: Wedden - Klik met de linkermuisknop op een winstcijfer om een bod te zetten of te verwijderen

en: Bi-weekly balance
nl: Twee-wekelijkse balans

en: Bi-weekly balance
    (Week %d and %d)
nl: Twee-wekelijkse balans
    (Week %d en %d)

en: Boost
nl: Motivatie

en: Boost ON is disabled in this country definition.
nl: Extra Motivatie kan niet gebruikt worden in dit land bestand.

en: Boost changed to %s (costs %d per minute).
nl: Motivatie is veranderd naar %s (%d kosten per minuut).

en: Boost changed to %s.
nl: Motivatie is veranderd naar %s.

note: Applying boost costs money.
en: Boost costs
nl: Motivatiekosten

en: Broken ankle
nl: Gebroken enkel

en: Broken arm
nl: Gebroken arm

en: Broken leg
nl: Gebroken been

en: Broken rib
nl: Gebroken rib

en: Broken shoulder
nl: Gebroken schouder

en: Browse players
nl: Bekijk spelers

en: Browse teams
nl: Bekijk teams

en: Bygfoot Memorable Matches
nl: Bygfoot Memorabele Matchen

en: Bygfoot News
nl: Bygfoot Nieuws

en: Bygfoot Save Files
nl: Bygfoot Opgeslagen bestanden

en: Bygfoot constants
nl: Bygfoot constanten

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
nl: Het Bygfoot debug venster. Als je hier per ongeluk terechtgekomen bent, SLUIT ONMIDDELLIJK (anders zal je processor vernietigd worden door oververhitting).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
nl: Bygfoot is een zeer intuitief en simpel spel, er is niet veel documentatie. Maar als je problemen hebt zijn er een paar plaatsen waar je uitleg kunt krijgen.

note: Current position of a player.
en: CPos
nl: HPos

en: CPos
nl: HPos

note: Current skill of a player.
en: CSk
nl: Hkw

en: CSkill
nl: HKwal

en: Calculate start week
nl: Bereken begin van de week

en: Calculate weekly installment
nl: Bereken wekelijkse terugbetaling

en: Camp points
nl: Kamppunten

en: Capacity (seats)
nl: Capaciteit (plaatsen)

en: Cards
nl: Kaarten

en: Career values
nl: Carrièrewaarden

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
nl: Verander de hoeveelheid commentaar. Als je deze waarde verhoogd kan je meer gebeurtenissen zien.

en: Change live game speed. The higher the value the faster the live game.
nl: Verander live match snelheid. Hoe hoger de waarde, hoe sneller de live match.

en: Change ticket price
nl: Verander de ticket prijs

en: Choose country
nl: Kies een land

en: Choose file
nl: Kies een bestand

en: Choose game language (might not work in Windows versions)
nl: Kies spel taal (misshien werkt dit niet in Windows)

en: Choose league to start in
nl: Te gebruiken klasse

en: Choose team
nl: Kies een team

en: Choose username
nl: Kies een gebruikersnaam

en: Click on OK to apply for the job. Click on CANCEL to close the window.
nl: Klik op OK om te solliciteren voor deze job en klik op Annuleren om het venster te sluiten.

en: Click on a user to remove him from the game.
nl: Klik op een gebruiker om hem uit het spel te verwijderen.

en: Click on a user to remove him.
nl: Klik op een gebruiker om hem te verwijderen.

en: Close
nl: Sluit af

en: Close window. Changes will only be saved for the current session, unless you also save to file.
nl: Sluit dit scherm. De wijzigingen worden enkel bewaard voor deze sessie tenzij u ook opslaat naar een bestand

en: Commentary
nl: Comentaar

en: Commentary event to test; leave out to test all commentaries
nl: De commentaargebeurtenis om te testen; laat dit open om alle commentaargebeurtenissen te testen

en: Commentary file name (may be in a support dir)
nl: Commentaarbestandsnaam (mag in een supportmap zijn)

en: Company
nl: Bedrijf

note: Money paid to players a user fired.
en: Compensations
nl: Ontslagvergoedingen

en: Competition
nl: Competitie

en: Compressing savegame...
nl: Comprimeren van opgeslagen spel...

en: Concussion
nl: Hersenschudding

en: Confirm & schedule repayment
nl: Bevestig het terugbetalingsschema

en: Confirm quit when not saved
nl: Vraag afsluiten wanneer niet opgeslagen

en: Confirm removing youths
nl: Vraag voor verwijderen van jeugdspelers

en: Confirm when unfit
nl: Vraag wanneer onfit

en: Confirm!
nl: Bevestig!

en: Constants file
nl: Constanten bestand

en: Contract / Money
nl: Contract / Geld

en: Contract length
    (Months)
nl: Contract lengte
    (Maanden)

en: Contract offer
nl: Contract aanbod

en: Contracts are disabled in this country definition.
nl: Je kan geen contracten maken in dit land.

en: Contributors
nl: Makers

en: Copying %s
nl: %s aan het kopiëeren

en: Costs
nl: Kosten

en: Couldn't find pixmap file: %s
nl: Kan de tekening %s niet vinden

en: Country
nl: Land

en: Create cup news
nl: Creëer beker nieuws

en: Create league news
nl: Creëer klasse nieuws

en: Create user news
nl: Creëer gebruiker nieuws

en: Cup champions
nl: Bekerwinnaar

en: Cup has no tables.
nl: Cup heeft geen tabellen

en: Current capacity
nl: Huidige capaciteit

en: Current file
nl: Huidig bestand

en: Current league
nl: Huidige klasse

en: Current market interest
nl: Huidige intrest voet op de markt

en: Current position
nl: Huidige postitie

en: Current safety
nl: Huidige veiligheid

en: Current settings:
nl: Huidige instellingen:

en: Current skill
nl: Huidige kwaliteit

note: Defender
en: D
nl: V

en: DEFEND
nl: VERDEDIGEND

en: Debt (repay in %d weeks)
nl: Lening (betaal terug in %d weken)

en: Decide later
nl: Wordt later beslist

en: Default hotel
nl: Standaard hotel

en: Default recreation:
nl: Standaard ontspanning:

en: Default training:
nl: Standaard training:

en: Default wager
nl: Standaard bod

en: Defend
nl: Verdedigend

en: Defenders
nl: Verdedigers

note: Splash screen hint question.
en: Did you know?
nl: Wist je dat?

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
nl: Kan bestand 'bygfoot_help' niet vinden.

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
nl: Wil je deze speler echt uit de academie zetten?

en: Don't load definitions
nl: Laad geen defenities

en: Don't load team definitions at all
nl: Laad geen team defenities

en: Done.
nl: Klaar.

en: Draw
nl: Gelijk

en: Drawing credit
nl: Krediet opening

note: a drawn match
en: Dw %d : %d
nl: Dw %d - %d

en: ETal
nl: HTal

en: EXPORT
nl: EXPORTEREN

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit name
nl: Wijzig de naam

en: Edit the constants used in the game
nl: Wijzig de constanten van het spel

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
nl: Tik uw structuur. De som van de cijfers moet 10 zijn.

en: Enter custom structure
nl: Vul een eigen structuur in

en: Esc / Return / Space
nl: Esc / Enter / Spatie

en: Estimated talent
nl: Geschat Talent

note: Estimated talent of a player.
en: Etal
nl: HTal

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Expected duration
nl: Verwachte duur

en: Expenses
nl: Uitgaven

note: Forward
en: F
nl: A

en: F_igures
nl: Stat_istieken

en: Fee
nl: Transfersom

note: Live game tokens are strings like _AT_ in live game commentary files which will be filled in by the program during runtime; e.g. _AT_ becomes the attendace for the match.
en: File containing live game tokens (may be in a support dir)
nl: Het bestand met live match codes (mag in een supportmap staan)

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
nl: Bestand dat instellingen van het spel bevatten. VERANDER DIT NIET TENZIJ JE ECHT WEET WAT JE AAN HET DOEN BENT.

en: Fin_Stad
nl: _Financiën

en: Final
nl: Finale

en: Finances are disabled in this country definition.
nl: De financiën kunnen niet gebruikt worden in dit land

en: Fire
nl: Ontslaan

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
nl: Eerste getal: gemiddelde van de huidige kwaliteiten van de eerste 11 spelers.Tweede getal: gemiddelde kwaliteiten van alle spelers

en: First-Class Hotel
nl: Eersteklas hotel

en: Fitness
nl: Fitheid

en: Fitness
nl: Fitheid

en: Fixtures (competitions)
nl: Matchen (competities)

en: Fixtures (week)
nl: Matchen (week)

en: Font name
nl: Naam van het lettertype

en: Font used in treeviews
nl: Lettertype gebruikt in lijsten

en: Forwards
nl: Aanvallers

en: Fouls
nl: Fouten

en: Fractured ankle
nl: Gebroken enkel

note: Goalie
en: G
nl: K

note: Goals against.
en: GA
nl: GT

note: Goal difference.
en: GD
nl: GB

note: Goals for.
en: GF
nl: GV

note: Games of a player.
en: Ga
nl: Ma

en: Games
nl: Matchen

en: Games
nl: Matchen

en: Games/Goals
nl: Matchen/Goals

en: Global
nl: Globaal

en: Go back to the splash screen
nl: Ga terug naar het splashscherm

note: Goals per game.
en: Go/Ga
nl: Go/Ma

en: Goalie
nl: Keeper

en: Goalies
nl: Keepers

note: 'Normal' goals, ie. no penalties or free kicks.
en: Goals (regular)
nl: Goals (regulier)

en: Good
nl: Goed

en: Good Hotel
nl: Goed hotel

en: Groin injury
nl: Liesblessure

en: Hamstring
nl: Hamstringblessure

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
nl: Kijk eens op de transferlijst, er is een bod gedaan op %s.

en: Headline
nl: Krantenkop

en: Health
nl: Gezondheid

en: Home
nl: Thuis

en: How many commentaries to generate per event
nl: Hoeveel commentaren er per gebeurtenis moeten gegenereerd worden

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
nl: Hoe veel cijfers achter de komma er zijn voor kwaliteiten, ...

en: How many files the autosave uses
nl: Hoeveel auto-opslaan bestanden er gemaakt worden

en: How much you wager by default
nl: Hoeveel je standaard gokt

en: How often the game is saved automatically
nl: Hoe vaak het spel automatisch wordt opgeslagen

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
nl: Hoe vaak de spelerslijst wordt herladen tijdens een live match (in live match minuten)

en: INJ(%d)
nl: BLE(%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
nl: Als dit aangevinkt wordt, worden de weken zonder matchen van een gebruiker automatisch berekend (zonder dat de gebruiker 'nieuwe week' moet drukken)

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
nl: Als je deze sponsers niet wilt, kan je een aantal weken zonder sponsers spelen en wachten voor nieuwe aanbiedingen

en: Import file
nl: Importeer bestand

en: Import the matches from a memorable matches file
nl: Inporteer de matchen van een memorabele matchen bestand

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
nl: Verbetering bezig.
    %d plaatsen en %d%% veiligheid nog te doen.
    Verwacht einde: %d weken.

en: Income
nl: Inkomsten

en: Increase
nl: Verhoog

en: Injuries
nl: Blessures

en: It's too late in the season for automatic loan repayment.
nl: Het is te laat in het seizoen om nog automatische terugbetaling te gebruiken.

en: Job offer
nl: Aanbieding

en: Job offers
nl: Aanbiedingen

en: Job offers set to %s.
nl: Job aanbiedingen %s

en: Journey costs
nl: Reis kosten

en: Kick out of academy
nl: Zet uit de academie

note: lost
en: L
nl: V

note: a lost match
en: L  %d : %d
nl: V  %d - %d

en: L_oad last save
nl: L_aad laatste opgeslagen spel

en: Language
nl: Taal

en: Language to use (a code like 'de')
nl: Te gebruiken taal (een code zoals 'nl')

note: A cup stage, e.g. Last 32 when there are only 32 teams left.
en: Last %d
nl: Laatste %d

en: Last save file not found.
nl: Bestand 'Last save' niet gevonden

en: Latest results
nl: Laatste resultaten

en: League
nl: Klasse

en: League
nl: Klasse

en: League champions
nl: Kampioen

en: League stats
nl: Competitiestatistieken

en: League table
nl: Klassement

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
nl: Klik met de linkermuisknop om een aanbieding te doen. Klik met de rechtermuisknop om de aanbieding te verwijderen.

en: Left click to move players to and from the youth academy; right click for context menu.
nl: Klik met de linkermuisknop om spelers van en naar de jeugdacademie de verplaatsen; klik met de rechtermuisknop om het contextmenu te tonen.

en: Left click to show fixtures.
nl: Klik links om de matchen te tonen

en: Left click to show table.
nl: Klik links om de tabel te tonen.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
nl: Linkermuisknop: lenen; Middelstemuisknop: stadion venster; Rechtermuisknop: lening terugbetalen

en: List 1
nl: Lijst 1

en: List 2
nl: Lijst 2

en: Live game
nl: Live match

en: Live game set to %s.
nl: Live match %s.

en: Live game speed factor
nl: live match snelheidsfactor

en: Live game verbosity
nl: Hoeveelheid commentaar in live match

en: Load game (Ctrl - O)
nl: Laad spel (Ctrl+O)

en: Load last savegame
nl: Laad laatste opgeslagen spel

en: Load only the player names in the definition files
nl: Laad alleen de speler namen in de defenities

en: Load team definitions
nl: Laad team defenities

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
nl: Laad de teams van defenitie bestanden (NOOT: De Officiele bygfoot pakketten bevatten geen defnities van teams, je moet ze van de webpagina halen of via het bygfoot-update-script)

en: Loading cup: %s
nl: Laden Beker: %s

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Loading job exchange...
nl: Joblijst aan het laden...

en: Loading league: %s
nl: Laden klasse: %s

en: Loading leagues and cups...
nl: Competities en bekers aan het laden...

en: Loading miscellaneous...
nl: Laden rest

en: Loading newspaper...
nl: Laden nieuwsberichten...

en: Loading options...
nl: Laden opties...

en: Loading season stats...
nl: Laden competitiestatestieken

en: Loading transfer list...
nl: Laden transferlijst...

en: Loading users...
nl: Laden gebruikers...

en: Loan
nl: Lening

en: Make offer
nl: Maak aanbod

en: Manage matches
nl: Pas matchen aan

en: Manage users
nl: Pas gebruikers aan

en: Maximize main window
nl: Maximaliseer hoofdvenster

en: Memorable match added.
nl: Memorabele match toegevoegd

en: Memorable matches
nl: Memorabele matchen

en: Midfield
nl: Middenveld

en: Midfielders
nl: Middenvelders

en: Money
nl: Geld

en: Money
nl: Geld

en: Money (approx.)
nl: Geld (ongeveer)

en: Money / week
nl: Geld / week

en: Move to team
nl: Zet in team

en: Move to youth academy
nl: Zet in de jeugd academie

en: My league results
nl: Mijn competitieresultaten

en: Name
nl: Naam

en: Name
nl: Naam

en: Neutral ground
nl: Neutraal stadion

en: New contract
    offers
nl: Nieuwe contract
    aanbiedingen

en: New settings:
nl: Nieuwe instellingen:

en: News
nl: Nieuws

en: Next
nl: Volgende

en: Next (W)
nl: Volgende (W)

en: Next league/cup (2)
nl: Volgende competitie/beker (2)

en: Next user
nl: Volgende gebruiker

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
nl: De volgende week zal je hem verkopen en een nieuwe aannemen.

en: No automatic popup
nl: Geen automatische popup

en: No improvements currently in progress.
nl: Geen verbeteringen bezig.

en: No match stored.
nl: Er is geen match opgeslagen.

en: No news available.
nl: Geen nieuws beschikbaar

en: None
nl: Geen

en: Not a valid Bygfoot Memorable Matches filename.
nl: Geen goede Bygfoot Memorabele matchen bestandsnaam.

en: Numbers...
nl: Nummers...

note: Boost value.
en: OFF
nl: NORMAAL

note: Boost value.
en: ON
nl: EXTRA

en: Off
nl: Normaal

en: Offer new contract
nl: Bied nieuw contract aan

en: On
nl: Extra

en: Only names
nl: Alleen namen

en: Open a memorable matches file
nl: Open een memorabele matchen bestand

en: Opponent
nl: Tegenstander

en: Opponent player list
nl: Spelerslijst tegenstander

en: Options
nl: Opties

en: Overall results
nl: Globale resultaten

en: Overwrite
nl: Overschrijf

en: Overwrite set to %s.
nl: Overschrijven %s.

note: Points.
en: PTS
nl: PTN

en: Pause when break
nl: Pauzeer bij rust

en: Pause when injury
nl: Pauzeer bij blessure

en: Pause when red card
nl: Pauzeer bij rode kaart

en: Payback
nl: Terugbetalen

en: Penalty/free kick shooter deselected.
nl: Penalty/vrije schop schieter gedeselecteerd.

en: Physio
nl: Kine

en: Player accepts new offers
nl: speler accepteert nieuwe aanbiedingen

en: Player attribute precision
nl: Nauwkeurigheid van spelersattributen

en: Player attributes shown
nl: Spelers attributen getoont

en: Player doesn't negotiate anymore
nl: Speler onderhandelt niet meer met u

en: Player list
nl: Spelerlijst

en: Player list 1
nl: Spelerlijst 1

en: Player list 2
nl: Spelerlijst 2

en: Player list refresh rate
nl: Spelerslijst herlaad interval

en: Playing style
nl: Speelstijl

en: Popup for user news
nl: Popup voor gebruiker nieuws

en: Position
nl: Positie

en: Possession
nl: Balbezit

en: Prefer messages
nl: Verkies berichten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Premium Hotel
nl: Zeer goed hotel

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous (Q)
nl: Vorige (Q)

en: Previous league/cup (1)
nl: Vorige competitie/beker (1)

en: Previous user
nl: Vorige gebruiker

en: Price per ticket
nl: Prijs per tiket

en: Prize money
nl: Prijzengeld

en: Pulled muscle
nl: Verrokken spier

en: Put on transfer list
nl: Zet speler op de transfelijst

en: Quarter-final
nl: Kwart-finale

en: Quit (Ctrl - Q)
nl: Afsluiten (Ctrl+Q)

en: REMOVE
nl: VERWIJDEREN

en: REPLAY
nl: HERSPELEN

en: Randomise teams in cups
nl: Random teams in ploegen

en: Randomise the order of teams in cups. This only makes sense in supernational definitions like the World Cup where the order of teams is fixed.
nl: Kies de volgorde van de team in de bekers. Dit veranderd alleen iets aan de internationale defenities waar de verdeling van de teams is vast gelegd zoals de Wereldbeker.

en: Rank
nl: Plaats

en: Rank
nl: Plaats

en: Ready
nl: Klaar

en: Rearrange team
nl: Herschik team

en: Recreation
nl: Recreatie

en: Recruiting preference
nl: Rekruterings voorkeuren

en: Reds
nl: Rode kaarten

en: Reject for now
nl: Niet accepteren

en: Reload
nl: Herlaad

en: Reload and close
nl: Herladen en sluiten

en: Reload constants files. This will overwrite any changes you made in the current game session.
nl: Herlaad constanten bestand. Dit zal alle veranderingen die je in deze game sessie maakte overschrijven.

en: Reload from file
nl: Herlaad van bestand

en: Reload matches from file
nl: Herlaat matchen van bestand

en: Reload matches from file and close
nl: Herlaat de matchen van het bestand en sluit af

en: Reload the constants file
nl: Herlaad de constanten bestand

en: Remove from transfer list
nl: Verwijder speler van de transferlijst

en: Remove user %s from the game?
nl: Wilt u gebruiker %s van het spel verwijderen?

en: Replay, delete or add memorable matches.
nl: Herspeel, verwijder of voeg memorabele matchen toe.

en: Reset player list
nl: Herstel spelerlijst

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
nl: Herstel de spelerlijst naar de formatie aan het begin van de live match pauze (rechtermuisknop drukken op de spelerslijst)

en: Result
nl: Resultaat

en: Results
nl: Resultaten

en: Return
nl: Doorgaan

en: Return / Space
nl: Enter / Spatie

en: Right click and left click to change boost state
nl: Rechter- en linkermuisknop om extra motivatiestatus te veranderen

en: Right click and left click to change your playing style
nl: Klik met rechter- en linkermuisknop om uw speelstijl te veranderen

en: Right click to apply for job at once, left click to see team info.
nl: Klik met de rechter muisknop om de job te aanvaarden, klik met de linkermuisknop om de teaminformatie te bekijken.

en: Right-click to set to 0
nl: Klik met de rechtermuisknop om op 0 te zetten

en: Round robin
nl: Groepsfase

en: Safety (%)
nl: Veiligheid (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
nl: Veiligheid verbetering te hoog, herstel tot de hoogst mogelijke waarde.

note: % of saves for goalies (#goals / #shots)
en: Save %
nl: Gered %

en: Save and close
nl: Opslaan en sluiten

en: Save changes to file and close
nl: Sla de veranderingen op en sluit af

en: Save changes to the constants file. DON'T DO THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
nl: Bestand dat instellingen van het spel bevat. VERANDER DIT NIET TENZIJ JE ECHT WEET WAT JE AAN HET DOEN BENT.

en: Save game (Ctrl - S)
nl: Opslaan (Ctrl+S)

en: Save global settings to file
nl: Sla instellingen op

en: Save overwrites
nl: Opslaan overschrijven

en: Save settings as default
nl: Sla sinstellingen als standaard op

en: Save to file
nl: Sla op naar bestand

en: Save user settings to file
nl: Sla gebruikersinstellingen op

en: Save window geometry
nl: Sla venster instellingen op

en: Save window size, position and vertical divider
nl: Sla de grote, de positie van het verster op.

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Saving job exchange...
nl: Jobaanbiedingen aan het opslaan...

en: Saving leagues and cups...
nl: Competities en bekers aan het opslaan...

en: Saving miscellaneous...
nl: Opslaan rest...

en: Saving newspaper...
nl: Opslaan nieuwberichten

en: Saving options...
nl: Opslaan opties...

en: Saving season stats...
nl: Opslaan competitiestatestieken

en: Saving transfer list...
nl: Opslaan transferlijst...

en: Saving users...
nl: Opslaan gebruikers

note: Season.
en: Sea
nl: Sei

en: Season %d
nl: Seizoen %d

en: Season history
nl: Seizoen geschiedenis

en: Season results
nl: Seizoen resultaten

en: Select font
nl: Selecteer

en: Semi-final
nl: Halve-finale

en: Set investment
nl: Kies investering

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
nl: Kies het pecentage van uw incomen dat je in de jeugd academie wilt investeren.

en: Set to 0 to switch off warning
nl: Zet op 0 om de waarschuwing af te zetten

note: Shots of a player.
en: Sh
nl: Sch

en: Shoots penalties
nl: Schiet penalty's

en: Shot %
nl: Schoten %

en: Shots
nl: Schoten

en: Shots
nl: Schoten

en: Show all leagues in the fixture view
nl: Toon alle competities in het 'matchen' venster

en: Show coming matches
nl: Toon de komende matchen

en: Show finances
nl: Toon financiën

en: Show info
nl: Toon informatie

en: Show job exchange
nl: Toon job aanbiedingen

en: Show job offers
nl: Toon de job aanbiedingen

en: Show last match
nl: Toon laatste match

en: Show last match stats
nl: Toon laatste match statistieken

en: Show live game
nl: Toon live match

en: Show matches from all leagues
nl: Toon matchen van alle competities

en: Show matches from cups
nl: Toon matchen van bekers

en: Show news window after a matchday when new user news was created
nl: Toon het nieuws na een match dag waarop nieuw gebruiker nieuws was gemaakt

en: Show only my recent bets
nl: Toon alleen mijn recente weddenschappen

en: Show only recent news
nl: Toon alleen het recente nieuws

en: Show overall games/goals
nl: Toon matchen/goals

en: Show progressbar pictures
nl: Toon vooruitgansbalktekeningen

en: Show stadium
nl: Toon stadion

en: Show tendency bar
nl: Toon spelverloopbalk

en: Show the betting window
nl: Toon weddenschapsvenster

en: Show the list of available manager jobs
nl: Toon de lijst van beschikbare jobs

en: Show transferlist (T)
nl: Toon de transferlijst (T)

en: Show warning if a player contract gets below
nl: Toon een waarschuwing wanneer het spelerscontract minder lang duurt dan

en: Show youth academy
nl: Toon jeugd academie

note: Skill of a player.
en: Sk
nl: Kw

en: Skill
nl: Kwaliteiten

en: Skill
nl: Kwal

en: Skip weeks without user matches
nl: Sla weken zonder gebruikersmatchen over

en: Space
nl: Spatie

en: Specify additional support directory (takes priority over default ones)
nl: Kies de extra bestanden map (heeft voorrang over de standaard mappen)

en: Speed
nl: Snelheid

en: Sponsor
nl: Sponser

en: Sponsorship
nl: Sponsers

en: Sponsorship offers
nl: Aanbiedingen sponsers

en: Stadium
nl: Stadion

en: Stadium capacity
nl: Stadioncapaciteit

en: Stadium expenses
nl: Stadion uitgaven

en: Stadium management is disabled in this country definition.
nl: Staduim aanpassingen is uitgeschakeld in dit land.

en: Stadium safety
nl: Veiligheid stadion

en: Stadium status
nl: Stadion status

en: Start _new game
nl: Start _nieuw spel

en: Start in week:
nl: Start in week

en: Statistics
nl: Statestieken

note: Hot streak or cold streak of a player.
en: Streak
nl: Vorm

en: String id of the country to load
nl: String id van het te laden land

en: Structure
nl: Structuur

en: Swap adapts structure
nl: Verwisseling verandert structuur

note: Language is system-set (not user chosen).
en: System
nl: Systeem

en: Tables
nl: Klassementen

en: Team structure
nl: Team structuur

en: Team style changed to %s.
nl: Speelstijl veranderd naar %s.

en: Test an XML commentary file
nl: Test een XML commentaarbestand

en: The bank doesn't grant you more money.
nl: De bank leent u geen geld meer uit.

en: The betting office doesn't allow you to wager more than %s.
nl: Het weddenschapsbureau staat u niet toe om meer dan %s in te zetten.

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
nl: Het huidige spel is niet opgeslagen en zal verloren zijn. Doorgaan?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
nl: Wanneer dit getal hoger is zal je meer commentaar zien.

en: The job exchange update interval is %d weeks.
nl: De lijst word om de %d weken vernieuwd.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
nl: Wanneer deze waarde lager is zal het commentaar in een live match sneller gaan.

en: The owners of %s accept your application.
nl: De eigenaars van %s accepteren uw sollicitatie.

note: A lame duck is someone who will quit his job soon and thus doesn't have a lot of influence/impact anymore, e.g. an American president during the last 2 years of his second presidency.
en: The owners of %s accept your application. Since %s don't want to get stuck with a lame duck, you get fired instantly and spend the rest of the current season tending your garden.
nl: De eigenaars van %s accepteren uw sollicitatie. Maar als u niet succesvol genoeg bent zullen de eigenaars van %s je direct ontslagen worden en zal je de rest van het seizoen in de tuin moeten zitten.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
nl: De eigenaars van %s zijn zeer gecharmeerd door uw succes bij %s en willen u als manager. Hier is een beetje informatie over %s:

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
nl: De eigenaars van %s zijn niet tevreden met de laatste gebeurtenissen rond het team. Er zijn geruchten dat ze een nieuwe coach zoeken.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
nl: De eigenaars van %s hebben je aanbieding (%s / %s) voor %s afgeslagen. De transfersom en het loon waren te laag, zeggen ze.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
nl: de eigenaars van %s hebben je aanbieding (%s / %s) voor %s afgeslagen. De eigenaars waren niet tevreden met de tranfersom.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
nl: De eigenaars van %s hebben je aanbieding afgeslagen (%s / %s) voor %s. er was een betere aanbieding voor de speler dan die van jou.

en: The owners of %s politely reject your application. You're not successful enough in their eyes.
nl: De eigenaars van %s slaan uw sollicitatie beleeft af. Je bent niet succesvol genoeg in hun ogen.

en: The player feels he doesn't have a future in your star-studded team. He refuses to negotiate.
nl: De speler vind dat hij geen toekomst meer heeft in dit sterren team.  Hij wilt niet meer onderhandelen.

en: The player is already on the list.
nl: De speler staat al op de transferlijst.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
nl: De speler is geblockeerd (de teameigenaars zijn momenteel aan het onderhandelen voor een offer).

en: The player is not on the list.
nl: De speler staat niet op de transferlijst

en: The player is on a cold streak
nl: De speler is in een minder goede periode

en: The player is on a hot streak
nl: De speler is in een goede periode

en: The player is too old for the youth academy.
nl: De speler is te oud voor de jeugd academie.

en: The player won't negotiate with you anymore.
nl: De speler wil geen contract meer

en: The structure value %d is invalid.
nl: De structuurwaarde %d is ongeldig.

en: The team owners are very satisfied with your financial management. Since the team's been earning a lot of money lately, they decide to donate half of it to charity.
nl: De teameigenaars zijn heel blij met uw financiëel beheer. Omdat het team veel winst maakt, hebben ze besloten om de helft van de inkomsten aan goede doelen te schenken.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
nl: De team eigenaars hebben je ontslagen vanwege uw slecht finacieel management. Gelukkig hebben de eigenaars van %s van uw ontslag gehoord en bieden u een job aan. Hier is wat informatie over %s:

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
nl: De team eigenaars hebben je ontslagen omdat je onsuccesvol was. Gelukkig hebben de eigenaars van %s van uw ontslag gehoord en bieden u een nieuwe job aan. Hier is een beetje informatie over %s:

en: The transfer deadline is over.
nl: De transfermarkt is gesloten.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
nl: Er zijn een aantal bedrijven geintereseerd om uw team te sponseren. Kies er een:

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
nl: Er zijn geblesserde of geschorste spelers in een team van een speler. Doorgaan?

en: There are no leagues in this country definition (only cups).
nl: Er zijn geen competieties in dit lan (alleen bekers)

en: There are no leagues or cups with tables in this country definition.
nl: Er zijn geen competieties of bekers met standen in dit land.

en: There are no season history elements stored yet.
nl: Er is nog geen seizoensgeschiedenis opgeslagen.

en: There are some offers for the player which you rejected or will see next week.
nl: Er zijn een aantal offer voor spelers die je hebt afgewezen of de voldende week wou zien

en: There is no room in your youth academy.
nl: Er is geen plaats in uw jeugd academie.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
nl: Er zijn te veel spelers gewisseld. Er zijn maar 3 wissels toegestaan. De wissels zijn ongedaan gemaakt.

en: Ticket income
nl: Recette

en: Torn crucial ligament
nl: Belangrijk ligament beschadigd

en: Training camp
nl: Trainingskamp

en: Training camp is disabled in this country definition.
nl: Trainingskampen zijn uitgeschakeld in dit land.

en: Transfer deadline is Week %d
nl: De transfer deadline is op week %d

en: Transfer offer
nl: Transfer aanbod

en: Transfers are disabled in this country definition.
nl: Transfers zijn uitgeschakeld in dit land.

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
nl: Probeer de spelende spelers op hun favoriete plaatsen te zetten en sorteer de vervangers (Ctrl-R of middelste muisknop)

en: Uncompressing savegame...
nl: uitpakken van opgeslagen spel...

en: User %s didn't consider your offer yet.
nl: Gebruiker %s heeft je offer nog niet bekeken.

en: User history
nl: Gebruikers geschiedenis

en: User management
nl: Gebruikers beheren

en: Users -- click to remove
nl: Gebruikers -- klik om te verwijderen

en: Value
nl: Waarde

en: Value
nl: Waarde

en: Verbosity
nl: Hoeveelheid Comentaar

note: a won match
en: W  %d : %d
nl: W  %d - %d

en: Wage
nl: loon

en: Wage
nl: Loon

note: 'Wager' is the amount of money the user placed on a bet.
en: Wager
nl: Bod

note: How much the user wagers; how much he won or lost.
en: Wager/
    Win/Loss
nl: Bod/
    Winst/Verlies

en: Wages
nl: Lonen

en: Week %d Round %d
nl: Week %d Ronde %d

en: Week %d Round %d
    Cup round %d
nl: Week %d Ronde %d
    Cup ronde %d

en: Weekly installment
nl: Wekelijkse investering.

en: Weekly installment:
nl: Wekelijkse betaling:

en: Welcome to Bygfoot %s
nl: Wekom in Bygfoot %s

en: Whether 'Save' overwrites the current save file or pops up a 'Save as' window
nl: Of 'opslaan' het huidige opgeslagen spel moet overschrijfven of een 'opslaan als' venster toont

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
nl: Of er een bevestigingsdialoog moet getoont worden wanneer een speler uit de jeugdacademie zet

en: Whether game starts with a maximized main window (doesn't work with all window managers)
nl: Of het spel moet starten met een gemaximaliseerd hoofdvenster (werkt niet met alle window managers)

en: Whether in the weekly fixture view all leagues or only the user league is shown
nl: Of in het wekelijke overzicht van de matchen alle klasses moeten getoont worden

en: Whether swapping two players automatically adapts the team structure to the player positions
nl: Of het verwisselen van twee spelers de team structuur aanpast aan de spelersposities

en: Whether the live game pauses at half time and extra time
nl: Of de live match moet gepauzeerd worden bij de rust en voor verlangingen

en: Whether the live game pauses when a user player is injured
nl: Of de live match moet gepauseerd worden wanneer een speler geblesserd is

en: Whether the live game pauses when a user player is sent off
nl: Of de live match moet gepauzeerd worden wanneer een speler van een gebruiker van het veld gezonden wordt

en: Whether the subs (e.g. for injured players) are made by the CPU. This is automatically done if the live game is off.
nl: Of de vervangingen (bv. voor geblesseerde spelers) gemaakt worden door de computer. Dit wordt automatisch gedaan wanneer de live match af staat.

en: Whether to automatically save the game regularly
nl: Of het spel regelmatig automatisch opgeslagen wordt

en: Whether to save the global settings to file (so that they get loaded next time you start a new game)
nl: Of de instellingen moeten opgeslagen worden in een bestand (zodat ze geladen worden de volgende keer dat je een nieuw spel start)

en: Whether to save the user settings to file (so that they get loaded next time this user starts a new game)
nl: Of de gebruikersinstellingen opgeslagen moeten worden in een bestan (zodat ze worden herladen de volgende keer dat deze gebruiker een nieuw spel start)

en: Whether to show a confirmation popup if a user team has an injured or banned player in the startup formation
nl: Of er een bevestigingsvenster moet getoont worden als een team van een gebruiker geblesseerde of geschorste spelers heeft

en: Whether to show a confirmation popup when you press quit and the game state is not saved
nl: Of er een bevestigingsdialoog moet getoont worden wanneer je afsluit maar niet opgeslagen hebt

en: Whether to show cup matches in the betting window
nl: Toon bekermatchen in het weddenschapsvenster

en: Whether to show cup matches. Use the options window to toggle permanently.
nl: Toon de bekermatchen. Gebruik het optievenster om dit permanent te veranderen.

en: Whether to show job offers when a user is successful
nl: Of er jobaanbiedingen moeten getoont worden wanneer een gebruiker succesvol is

en: Whether to show matches of all leagues in the betting window
nl: Toon matchen van alle competities in het weddenschapsvenster

en: Whether to show matches of all leagues. Use the options window to toggle permanently.
nl: Toon de matchen van alle competities. Gebruik het optiemenu om dit permanent aan te passen.

en: Whether to show only your bets in the recent bets list
nl: Toon alleen uw weddenschappen in de lijst van recente weddenschappen

en: Whether to show pictures on top of the progressbar when loading/saving or calculating results
nl: Toon foto's boven de vooruitgangsbalk wanneer er resultaten opgeslagen, geladen of berkerend moeten worden

en: Whether to show the player games/goals value in all competitions
nl: Of de spelers matchen/goals waarden in alle competities moeten getoont worden

en: Whether to show warnings and such in the message area in the main window when possible
nl: Of het spel waarschuwingen moet tonen in het berichten vak wanneer mogelijk

note: Yellow cards of a player.
en: YC
nl: GK

note: 'Limit' is the number of yellow cards until a player gets banned automatically for a match.
en: Yellow cards (limit)
nl: Gele kaarten (limiet)

en: Yellows
nl: Gele kaarten

note: League name.
en: You are champion of the %s!
nl: Je bent kampioen van de %s!

en: You are free from debt.
nl: Je hebt geen schulden.

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
nl: Je bent bezig met een aanbod te doen op %s. Uw vorige waarden voor loon en transfersom zijn ingevuld

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
nl: Je bent bezig met een aanbod te doen op %s. Je waarden die zijn aanbevolen door de scout zijn ingevuld

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
nl: Je bent met %s aan het onderhandelen voor een nieuw contract. Denk na voor je het contract aanbied; als je geen overeenkomst hebt gesloten binnen %d aanbiedingen, zal hij je team verlaten nadat zijn contract afgelopen is (of tot dat je hem verkoopt).
    Het loon dat wordt aanbevolen door uw scout is ingevult:

en: You are not in debt.
nl: Je hebt geen schulden.

en: You are not indebted.
nl: Je hebt geen schulden

en: You bet on outcome %d with an odd of %.2f. How much do you wager?
nl: Je bent op uitkomst %d met een winstbedrag van %.2f aan het wedden. Hoeveel zet u in?

en: You can pay back at most %s
nl: Je kan maximaal %s terugbetalen

en: You can take out at most %s.
nl: Je kan maximaal %s lenen.

en: You can't apply for a job from abroad if there's more than one user.
nl: Je kan een job in het buitenland aannemen als er meer dan 1 speler is.

en: You can't have more than %d players in the team.
nl: Je kan niet meer dan %d speler in uw team hebben.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
nl: Je kan geen speler verplaatsen, er zijn te wijnig spelers in uw team.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
nl: Je kan geen nieuw contract aanbieden. Het oude is nog boven de 2 jaar.

en: You can't play Bygfoot without users!
nl: Je kan Bygfoot niet spelen zonder gebruikers!

en: You can't replace a banned player.
nl: Je kan een geschorste speler niet wisselen.

note: Buy a player from a team.
en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
nl: Je hebt niet genoeg geld om %s van %s te kopen.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
nl: Je had niet genoeg geld om %s te kopen of uw team was vol.

en: You don't have enough money to pay back.
nl: Je hebt niet genoeg geld om dit bedrag terug te betalen.

en: You don't have the money.
nl: Je hebt niet genoeg geld.

note: League name.
en: You finish the season in the %s on rank %s.
nl: Je eindigt het seizoen met %s op plaats %s.

note: League name.
en: You get promoted to the %s.
nl: Je promoveert naar de %s.

note: League name.
en: You get relegated to the %s.
nl: Je degradeert naar de %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
nl: Je hebt nog %d weken om de rest van je lening terug te betalen.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
nl: Je hebt nog %d weken om je lening terug te betalen.

en: You have overdrawn your bank account once again. Bear in mind that after the fourth time you get fired.
    The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
nl: Je bent week te ver negatief gegaan op uw bankrekening. Denk eraan dat je na de vierde keer ontslagen wordt.
    De team eigenaars geven je %d om terug boven uw kredietopening te raken.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
nl: Je zit te ver negatief op uw bankrekening. De team eigenaars geven je %d weken om boven uw kredietopening te raken.

en: You have to pay back your loan this week.
nl: Je moet je lening deze week terugbetalen.

en: You haven't made an offer for the player.
nl: Je hebt geen aanbieding gedaan op deze speler.

en: You haven't selected a player.
nl: Je hebt geen speler geselecteerd.

note: Cup name, team name.
en: You lose in the %s final against %s.
nl: Je verliest de %s finale tegen %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
nl: Je hebt een transfersom van %s en een loon van %s voor %s aangebode. De eigenaars en de spelers zijn opgetogen met uw aanbod. Wil je de speler nog steeds kopen?

note: Cup round name (e.g. Last 32), number, cup name.
en: You reach the %s (round %s) of the %s.
nl: Je bereikt de %s (ronde %s) van de %s.

note: Buy a team in a league.
en: You start the game with %s in the %s.
nl: Je start het spel met %s in de %s.

en: You still have some transfer business to manage.
nl: Je moet nog wat zaken op de transferlijst regelen.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
nl: Je wilt %s ontslaan. Zijn contract zal afgelopen binnen %.1f jaar, hij wil een vergoedingvan %s. Wil je de speler ontslaan?

note: Cup name, team name.
en: You win the %s final against %s.
nl: Je wint de %s finale tegen %s.

en: You've reached the limit of %d training camps for the season.
nl: Je hebt alle %d training kampen voor dit seizoen.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
nl: Je bankrekening moet volgende week boven de kredietopening zijn.

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
nl: Uw huidige sponser is blij met uw resultaten en zou graag het contract willen vernieuwen. Nu betalen ze u %d per week.

en: Your debt:
nl: Uw schuld:

en: Your next opponent
nl: Uw volgende tegenstander

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
nl: Uw bod voor %s is aangenomen. Als je hem nog steeds wilt kopen, ga dan naar de transferlijst en klik met de linkermuisknop op de speler

en: Your offer has been removed.
nl: Uw aanbieding is verwijderd.

en: Your offer has been updated.
nl: Uw aanbod is veranderd.

en: Your offer will be considered next week.
nl: Er zal volgende week over uw aanbod gesproken worden.

en: Your overall results
nl: Uw globaal resultaat

en: Your player roster is full or you don't enough money.
nl: Je kan niet meer spelers hebben. Je hebt niet genoeg geld.

note: The user's results against a specific team.
en: Your results
nl: Uw resultaat

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
nl: Je hebt geen plaats meer in je team. Je kan geen spelers meer bijkopen.

note: Buy a player from a team.
en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
nl: Je kan niet meer spelers hebben. Je kan %s van %s niet kopen.

en: Your stadium
nl: Uw stadion

en: Your team
nl: Uw team

en: Your team can't have less than 11 players.
nl: Je team kan niet minder dan 11 spelers hebben.

en: Your team has already had enough training camps this week.
nl: Uw team heeft al genoeg training kampen deze week.

en: Youth %s thought he's old enough for a real contract and left your youth academy.
nl: Jeugtspeler %s dacht dat hij oud genoeg was voor een echt contract en heeft uw jeugd academie verlaten.

en: Youth %s will be too old for the youth academy soon. Move him to your team or kick him out of the academy. Otherwise he'll probably look for another team to play in.
nl: Jeugtspeler %s zal binnenkort te oud zijn voor uw academie. Neem hem in uw team op of zet hem uit de academie. Anders zal hij mogelijk naar een ander team zoeken om bij te spelen

en: Youth acad. invest.
nl: Jeugt acad. invest.

en: Youth academy
nl: Jeugt academie

en: Youth academy is disabled in this country definition.
nl: De jeugdacademie kan niet gebruikt worden in dit land.

en: Youth coach
nl: Jeugt coach

en: _File
nl: _Bestand

en: _Load game
nl: _Laad spel

en: _Options
nl: _Opties

en: _Pause
nl: _Pauze

en: _Player
nl: S_peler

en: _Resume
nl: Speel ve_rder

en: _Resume game
nl: Speel ve_rder met het vorige spel

en: _User
nl: Gebr_uiker

en: interest rate
nl: Intrest voet
