bygfoot 2 - en to ro translation catalogue (755 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Save %% %.1f
ro: 
    Goluri/Joc %.1f Salvări %% %.1f

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
ro: 
    Goluri/Joc %.1f Şut %% %.1f

en: 
    You can also write an email to the authors:
ro: 
    Puteţi scrie un e-mail autorilor:

note: Company short name. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Co.
ro:  &amp; Compania

note: Company addition. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Daughters
ro:  &amp; Fiicele

note: Company addition, leading to 'Marshall & Sons Petroleum Co.'. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Sons
ro:  &amp; Fii

note: A goal scored with a free kick.
en:  (FK)
ro:  (FC)

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
ro:  (NOTĂ: dacă nu acceptaţi, jocul va lua sfârşit.)

note: An own goal
en:  (OG)
ro:  (autogol)

note: A goal scored with penalty. Penalty shooter.
en:  (P)
ro:  (penalty)

en:  -- First leg
ro:  -- Tur

en:  -- Replay matches
ro:  -- Rejucare meciuri

en:  -- Second leg
ro:  -- Retur

note: Company short name.
en:  Assoc.
ro:  Asociaţii

en:  Autosave files
ro:  Autosalvare fişierele

note: Company name.
en:  Bank
ro:  Bancă

note: Company addition.
en:  Bros.
ro:  Trustul

note: Company name.
en:  Chemicals
ro:  Chimicale

note: Company short name.
en:  Co.
ro:  SA

note: Company name.
en:  Communications
ro:  Comunicaţii

note: Company name.
en:  Company
ro:  Companie

note: Company short name.
en:  Corp.
ro:  Corporaţie

note: Company name.
en:  Data Systems
ro:  Sisteme Informatice

note: Company name.
en:  Energy
ro:  Energie

note: Company short name.
en:  Ent.
ro:  Divertisment

note: Company name.
en:  Financial
ro:  Financiar

en:  Fortunately he's got a cousin who can help your team out.
ro:  Din fericire are un văr care vă poate ajuta echipa.

note: Company short name.
en:  Group
ro:  Grup

note: Company name.
en:  Holdings
ro:  Holding

note: Company name.
en:  Industries
ro:  Industrii

note: Company name.
en:  Labs
ro:  Laboratoare

note: Company short name, leading to things like 'Marshall Data Systems Ltd.'
en:  Ltd.
ro:  SRL

note: Company name.
en:  Petroleum
ro:  Petrol

note: Company name.
en:  Products
ro:  Produse

note: Company name.
en:  Restaurants
ro:  Restaurante

en:  Round
ro:  Runda

note: Company name.
en:  Scientific
ro:  Ştiinţific

en:  Season
ro:  Sezon

note: Company name.
en:  Systems
ro:  Sisteme

note: Company name.
en:  Technologies
ro:  Tehnologii

note: Company name.
en:  Telecommunications
ro:  Telecomunicaţii

en:  Week
ro:  Săptămâna

note: Game was decided in extra time.
en:  e.t.
ro:  et

en:  less
ro:  puţin

en:  months
ro:  luni

en:  more
ro:  mai mult

en:  seats
ro:  locuri

note: Contract time and money a sponsor pays.
en: %.1f months / %s
ro: %.1f luni / %s

note: A result after extra time.
en: %d : %d e.t.
ro: et %d : %d

note: A result after penalties.
en: %d : %d p.
ro: p %d : %d

en: %d training camps left this season.
ro: %d cantonamente rămase în acest sezon.

en: %s (expected recovery in %d weeks)
ro: %s (recuperare preconizată în %d săptămâni)

note: A group of a round robin stage of a cup.
en: %s Group %d
ro: %s Grup %d

en: %s accepts your offer.
ro: %s a acceptat oferta dumneavoastră.

en: %s and %s
ro: %s şi %s

en: %s and %s (%d)
ro: %s şi %s (%d)

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
ro: %s nu vă permiteţi să îl cumpăraţi pe %s.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
ro: %s v-a concediat datorită administrării financiare defectuoase.
    Aţi găsit de lucru la %s în %s.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
ro: %s v-a concediat datorită insucceselor.
    Aţi găsit de lucru la %s în %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
ro: %s a fost adăugat pe lista de transferuri pentru %d săptămâni.

en: %s has left your team because his contract expired.
ro: %s a părăsit echipa pentru că i-a expirat contractul.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
ro: %s de la %s v-a refuzat oferta (%s / %s). Nu a fost mulţumit de salariul pe care i l-aţi oferit.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer because your team has too many star players already. 'A player of my caliber doesn't play second fiddle,' he was quoted.
ro: %s de la %s a refuzat oferta dumneavoastră pentru că echipa are prea multe staruri deja. 'Un jucător de calibrul meu nu joacă în linia a doua,' a spus el.

note: Team in a league. Leave team.
en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
ro: %s v-a făcut o ofertă pentru a lucra cu %s. 
    Acceptaţi oferta şi părăsiţi %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
ro: %s respinge oferta dumneavoastră şi nu va mai negocia un alt contract. Ar trebui să îl vindeţi înainte să îi expire contractul (aftfel va părăsi echipa).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
ro: %s v-a refuzat oferta. Îi mai puteţi face %d oferte.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
ro: %s va executa penaltyurile şi loviturile libere când joacă.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
ro: %s doreşte să îl cumpere pe %s. Oferă %s pentru el, care este cu %s decât valoarea jucătorului. Sunteţi de acord?

en: %s's contract expires in %.1f years.
ro: Contractul lui %s va expira în %.1f ani.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
ro: Accidentarea lui %s a fost aşa dură încât nu mai poate juca fotbal la nivel profesionist niciodată, astfel el părăseşte echipa.

note: Yellow cards of a player in a cup/league. No limit means there isn't a limit after which the player gets banned for a match automatically.
en: %s: %d (no limit)
ro: %s: %d (fără limită)

note: Ban info of a player in the format: 'Cup/league name: Number of weeks banned'
en: %s: %d weeks
ro: %s: %d săptămâni

en: (starting week %d)
ro: (săptămâna de început %d)

en: - a simple and addictive GTK2 football manager
ro: - un simplu si captivant manager de fotbal bazat pe GTK2

en: 1 year
ro: 1 an

en: 2 years
ro: 2 ani

en: 3 years
ro: 3 ani

en: 4 years
ro: 4 ani

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>A fost un incendiu
    pe stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>A fost o revoltă
    pe stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>Au fost probleme tehnice
    pe stadion.</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Current bets</span>
ro: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Pariuri curente</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recent bets</span>
ro: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Pariuri recente</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
ro: <span foreground='%s' background='%s'>Săptămâna %d Runda %d</span>

en: A new youth registered at your youth academy.
ro: Un tânar a fost înregistrat în echipa de juniori.

en: A new youth wanted to registered at your youth academy but there was no room for him.
ro: Un jucător a vrut să se înscrie în echipa de juniori, dar nu mai sunt locuri libere.

en: ADD LAST MATCH
ro: ADAUGAŢI ULTIMUL MECI

en: ALL OUT ATTACK
ro: TOŢI ÎN ATAC

en: ALL OUT DEFEND
ro: TOŢI ÎN APĂRARE

en: ATTACK
ro: ATAC

en: About
ro: Despre

en: Accept
ro: Acceptaţi

en: Accept?
ro: Acceptaţi?

en: Add last match
ro: Adăugare ultimul meci

en: Add last recorded match to the current memorable matches file.
ro: Adăugaţi ultimul meci înregistrat în fişierul actual de meciuri memorabile.

en: Add user
ro: Adăugaţi utilizator

en: Adjust repayment schedule?
ro: Ajustaţi programarea plăţilor?

en: Age
ro: Vârsta

en: Age
ro: Vârstă

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: All Out Attack
ro: Toţi în atac

en: All Out Defend
ro: Toţi în apărare

en: Always show news window after a matchday
ro: Întotdeauna afişaţi fereastra cu ştirile după meci

en: Always store/restore your default team
ro: Întotdeauna salvaţi/restauraţi echipa standard

en: Always store/restore your default team before/after a match
ro: Întotdeauna salvaţi/restauraţi echipa standard înainte/după un meci

en: Any
ro: Oricare

en: Appearance
ro: Afişare

en: Apply for the job?
ro: Acceptaţi poziţia?

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
ro: Cel puţin un utilizator nu şi-a efectuat tura în această săptămână. Continuaţi?

en: At the Bygfoot forums you can report bugs, ask for help and discuss the game:
ro: Pe forumurile Bygfoot se pot raporta erori, cere ajutor şi discuta despre joc:

en: Attack
ro: Atac

en: Attendance
    %s
ro: Spectatori
    %s

en: Attribute
ro: Atribut

en: Automatic loan repayment
ro: Plată automată a împrumutului

en: Automatic popup
ro: Pop-up automat

en: Automatic repayment
ro: Plată automată

en: Automatic substitutions
ro: Schimbări automate

en: Autosave
ro: Autosalvare

en: Autosave interval
ro: Interval de autosalvare

en: Av. skill:
ro: Abilitate medie:

en: Av. skills:
ro: Abilităţi medii:

note: Average skill
en: Av.Sk.
ro: Ab.Me.

en: Av.skill
ro: Ab. medie:

en: Available teams
ro: Echipe disponibile

en: Average
ro: Mediu

en: Average attendance
ro: Media spectatorilor

en: Average attendance %
ro: Media spectatorilor %

en: Average skill
ro: Abilitate medie

en: Average skill:
ro: Abilitate medie:

en: Away
ro: Deplasare

en: BALANCED
ro: ECHILIBRAT

en: BAN(%d)
ro: SANC(%d)

en: Back to main menu (Esc)
ro: Înapoi la meniul principal (Esc)

en: Back to splash
ro: Înapoi

en: Bad
ro: Rău

note: Finances balance.
en: Balance
ro: Sold

en: Balanced
ro: Echilibrat

en: Banned
ro: Sancţionat

en: Begin a new week (Space)
ro: Începeţi o săptămână nouă (Space)

en: Best
ro: Foarte bun

en: Best defensive teams
ro: Cele mai bune echipe în aparare

en: Best goal scorers
ro: Cei mai buni marcatori

en: Best goalkeepers
ro: Cei mai buni portari

en: Best offensive teams
ro: Cele mai bune echipe în atac

en: Betting
ro: Pariuri

en: Betting -- Left click on odd to place or remove bet
ro: Pariuri -- Clic stânga pentru a paria sau pentru a înlătura un pariu

en: Bi-weekly balance
ro: Balanţa bisăptămânala

en: Bi-weekly balance
    (Week %d and %d)
ro: Balanţa bisăptămânala 
    (Săptămâna %d şi %d)

en: Boost
ro: Stimulent

en: Boost ON is disabled in this country definition.
ro: Stimulentul este dezactivat în definirea ţărilor.

en: Boost changed to %s (costs %d per minute).
ro: Stimulentul a fost schimbat la %s (costă %d pe minut).

en: Boost changed to %s.
ro: Stimulentul a fost schimbat la %s.

note: Applying boost costs money.
en: Boost costs
ro: Costul stimulentului

en: Broken ankle
ro: Gleznă ruptă

en: Broken arm
ro: Braţ rupt

en: Broken leg
ro: Picior rupt

en: Broken rib
ro: Braţ rupt

en: Broken shoulder
ro: Coastă ruptă

en: Browse players
ro: Vizualizaţi jucătorii

en: Browse teams
ro: Vizualizaţi echipele

en: Bygfoot Memorable Matches
ro: Meciurile memorabile la Bygfoot

en: Bygfoot News
ro: Ştirile Bygfoot

en: Bygfoot Save Files
ro: Fişierele cu salvări

en: Bygfoot constants
ro: Constante Bygfoot

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
ro: Fereastra Bygfoot pentru debug. Dacă aţi ajuns aici din greşeală, ÎNCHIDEŢI-O IMEDIAT (altfel procesorul va fi distrus prin supraîncălzire).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
ro: Bygfoot este un joc foarte intuitiv şi simplu, aşadar nu e dezvoltată documentaţia în totalitate. Totuşi, dacă aveţi probleme, sunt câteva locuri unde aţi putea merge.

note: Current position of a player.
en: CPos
ro: PozA

en: CPos
ro: PozA

note: Current skill of a player.
en: CSk
ro: AbilA

en: CSkill
ro: AbilA

en: Calculate start week
ro: Calculaţi săptămâna de început

en: Calculate weekly installment
ro: Calculaţi suma săptămânală de plată

en: Camp points
ro: Punctaj

en: Capacity (seats)
ro: Capacitate (locuri)

en: Cards
ro: Cartonaşe

en: Career values
ro: Valoarea carierei

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
ro: Schimbaţi nivelul de comentarii. Alegeţi o valoare mai mare pentru a vedea mai multe evenimente.

en: Change live game speed. The higher the value the faster the live game.
ro: Schimbaţi viteza meciului în direct. O valoare mai mică va face meciul mai rapid.

en: Change ticket price
ro: Modificaţi preţul biletului

en: Choose country
ro: Alegeţi ţara

en: Choose file
ro: Alegeţi fişierul

en: Choose game language (might not work in Windows versions)
ro: Alegeţi limba (e posibil sa nu funcţioneze în varianta pentru Windows)

en: Choose league to start in
ro: Alegeţi în ce ligă doriţi să începeţi

en: Choose team
ro: Alegeţi echipa

en: Choose username
ro: Alegeţi numele de utilizator

en: Click on OK to apply for the job. Click on CANCEL to close the window.
ro: Apăsaţi OK pentru a accepta. Apăsaţi CANCEL pentru a închide fereastra.

en: Click on a user to remove him from the game.
ro: Selectaţi un utilizator pentru a-l scoate din joc.

en: Click on a user to remove him.
ro: Selectaţi un utilizator pentru a-l scoate.

en: Close
ro: Închideţi

en: Close window. Changes will only be saved for the current session, unless you also save to file.
ro: Închideţi fereastra. Modificările vor fi salvate doar pentru sesiunea curentă, dacă nu aveţi un fişier de salvare.

en: Commentary
ro: Comentariu

en: Commentary event to test; leave out to test all commentaries
ro: Eveniment comentat pentru test; părăsiţi pentru a testa toate comentariile

en: Commentary file name (may be in a support dir)
ro: Cometariu la numele fişierului (poate fi într-un director suport)

en: Company
ro: Companie

note: Money paid to players a user fired.
en: Compensations
ro: Compensaţii

en: Competition
ro: Competiţie

en: Compressing savegame...
ro: Se arhivează jocul salvat...

en: Concussion
ro: Contuzie

en: Confirm & schedule repayment
ro: Confirmaţi şi programaţi plăţile

en: Confirm quit when not saved
ro: Confirmare ieşire când nu este salvat

en: Confirm removing youths
ro: Confirmare ştergere juniori

en: Confirm when unfit
ro: Confirmare când nu este în formă

en: Confirm!
ro: Confirmaţi!

en: Constants file
ro: Fişierul cu constante

en: Contract / Money
ro: Contract / Sumă

en: Contract length
    (Months)
ro: Durata contractului
    (luni)

en: Contract offer
ro: Ofertă de contract

en: Contracts are disabled in this country definition.
ro: Contractele sunt dezactivate în definirea ţărilor.

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Copying %s
ro: Se copie %s

en: Costs
ro: Costuri

en: Couldn't find pixmap file: %s
ro: Nu s-a putut găsi fişierul imagine: %s

en: Country
ro: Ţara

en: Create cup news
ro: Creaţi ştiri ale cupei

en: Create league news
ro: Creaţi ştiri ale ligii

en: Create user news
ro: Creaţi ştiri ale utilizatorului

en: Ctrl-N
ro: Ctrl+N

en: Ctrl-O
ro: Ctrl+O

en: Ctrl-R
ro: Ctrl+R

en: Cup champions
ro: Cupa campionilor

en: Cup has no tables.
ro: Cupa nu are tabele.

en: Current capacity
ro: Capacitatea curentă

en: Current file
ro: Fişierul curent

en: Current league
ro: Liga curentă

en: Current market interest
ro: Dobânda curentă a pieţei

en: Current position
ro: Poziţia curentă

en: Current safety
ro: Siguranţa curentă

en: Current settings:
ro: Setări curente:

en: Current skill
ro: Abilitatea curentă

note: Defender
en: D
ro: F

en: DEFEND
ro: APĂRARE

en: Debt (repay in %d weeks)
ro: Datorie (de plătit în %d săptămâni)

en: Decide later
ro: Decideţi mai târziu

en: Default hotel
ro: Hotel implicit

en: Default recreation:
ro: Recreaţie implicită:

en: Default training:
ro: Antrenament implicit:

en: Default wager
ro: Salariul implicit

en: Defend
ro: Apărare

en: Defenders
ro: Fundaşi

note: Splash screen hint question.
en: Did you know?
ro: Ştiaţi că ?

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
ro: Nu s-a găsit fişierul 'bygfoot_help'.

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să îl daţi afară pe jucător din academie ?

en: Don't load definitions
ro: Fără încărcare definiţii

en: Don't load team definitions at all
ro: Fără încărcare definiţii echipă

en: Done.
ro: Realizat.

en: Draw
ro: Egal

en: Drawing credit
ro: Valoare overdraft

note: Games drawn. Draw.
en: Dw
ro: Eg

note: draw
en: Dw
ro: Eg

note: a drawn match
en: Dw %d : %d
ro: Eg %d : %d

en: ETal
ro: Tal

en: Edit
ro: Modificaţi

en: Edit name
ro: Modificaţi numele

en: Edit the constants used in the game
ro: Modificaţi constantele folosite în joc

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
ro: Introduceţi o structură. Suma cifrelor trebuie să fie până la 10.

en: Enter custom structure
ro: Introduceţi o structură personalizată

en: Erm...
ro: Hmm...

en: Esc / Return / Space
ro: Esc / Enter / Spaţiu

en: Estimated talent
ro: Talentul estimat

note: Estimated talent of a player.
en: Etal
ro: Talent

en: Event
ro: Eveniment

en: Expected duration
ro: Durata estimată

en: Expenses
ro: Cheltuieli

note: Forward
en: F
ro: A

en: F_igures
ro: _Date

en: Fee
ro: Preţ

note: Live game tokens are strings like _AT_ in live game commentary files which will be filled in by the program during runtime; e.g. _AT_ becomes the attendace for the match.
en: File containing live game tokens (may be in a support dir)
ro: Fişierul conţinând meciul în direct a eşuat (poate fi în directorul support)

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
ro: Fişierul care conţine setările şi care determină foarte multe aspecte ale comportamentului jocului. NU ÎL MODIFICAŢI DECÂT DACĂ CHIAR ŞTIŢI CE FACEŢI.

en: Fin_Stad
ro: Finanţe şi _Stadion

en: Final
ro: Finala

en: Finances are disabled in this country definition.
ro: Finanţele sunt dezactivate în definirea ţării.

en: Fire
ro: Concediaţi

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
ro: Prima valoare este media abilităţilor curente ale primilor 11 jucători. A doua valoare reprezintă media abilităţilor tuturor jucătorilor.

en: First-Class Hotel
ro: Hotel ***

note: Fitness of a player.
en: Fit
ro: Ajustare

en: Fitness
ro: Condiţie fizică

en: Fitness
ro: Condiţie fizică

en: Fixtures (competitions)
ro: Programări (competiţii)

en: Fixtures (week)
ro: Meciuri programate (săptămână)

en: Float
ro: Variabil

en: Font name
ro: Numele fontului

en: Font used in treeviews
ro: Fonturile utilizate în vederea arbore

en: Forwards
ro: Atacanţi

en: Fouls
ro: Faulturi

en: Fractured ankle
ro: Gleznă fracturată

note: Goalie
en: G
ro: P

note: Goals against.
en: GA
ro: GÎ

note: Goal difference.
en: GD
ro: DG

note: Goals for.
en: GF
ro: GP

note: Games of a player.
en: Ga
ro: Jo

en: Gameplay
ro: Jocuri

en: Games
ro: Jocuri

en: Games
ro: Jocuri

en: Games/Goals
ro: Jocuri/Goluri

en: Go back to the splash screen
ro: Înapoi la ecran

note: Goals per game.
en: Go/Ga
ro: Go/Jo

en: Goalie
ro: Portar

en: Goalies
ro: Portari

en: Goals
ro: Goluri

en: Goals
ro: Goluri

note: 'Normal' goals, ie. no penalties or free kicks.
en: Goals (regular)
ro: Goluri (normal)

en: Good
ro: Bun

en: Good Hotel
ro: Hotel **

en: Groin injury
ro: Accidentare la arcadă

en: Hamstring
ro: Tendon

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
ro: Verificaţi lista de transferuri, este o ofertă pentru %s.

en: Headline
ro: Titlu

en: Health
ro: Sănătate

en: Help
ro: Ajutor

en: Home
ro: Acasă

en: How many commentaries to generate per event
ro: Număr de comentarii generate per eveniment

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
ro: Câte numere după virgulă sunt pentru abilităţi, etc

en: How many files the autosave uses
ro: Câte fişiere să fie folosite de autosalvare

en: How much you wager by default
ro: Ce salariu oferiţi implicit

en: How often the game is saved automatically
ro: Cât de des jocul este salvat automat

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
ro: Cât de des este împrospătată list de jucători în timpul meciului în direct (minute în meciul în direct)

en: INJ(%d)
ro: ACC(%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
ro: Dacă este marcat, săptămânile când nu joacă echipa sunt calculate automat (utilizatorul nu mai trebuie să dea "Săptămână nouă")

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
ro: Dacă nu vă place nici unul dintre sponsori, puteţi merge câteva săptămâni fără sponsor şi să aşteptaţi oferte noi.

en: Import file
ro: Importaţi fişier

en: Import the matches from a memorable matches file
ro: Importaţi meciul din fişierul cu meciuri memorabile

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
ro: Îmbunătăţiri în progres.
    Se lucrează la: %d locuri şi %d%% siguranţă.
    Se estimează finalizarea în %d săptămâni.

en: Income
ro: Venit

en: Increase
ro: Măriţi

en: Injuries
ro: Accidentări

en: Integer
ro: Întreg

en: It's too late in the season for automatic loan repayment.
ro: Este prea târziu în acest sezon pentru a plăti automat împrumutul.

en: Job offer
ro: Ofertă de lucru

en: Job offers
ro: Oferte de lucru

en: Job offers set to %s.
ro: Oferte de lucru setate la %s.

en: Journey costs
ro: Costurile călătoriei

en: Kick out of academy
ro: Daţi-l afară din academie

note: Games lost. Lost.
en: L
ro: P

note: lost
en: L
ro: P

note: a lost match
en: L  %d : %d
ro: P  %d : %d

en: L_oad last save
ro: Î_ncărcaţi ultima salvare

en: Language
ro: Limbă

en: Language to use (a code like 'de')
ro: Limba folosita (un cod de exemplu 'ro')

note: A cup stage, e.g. Last 32 when there are only 32 teams left.
en: Last %d
ro: Ultimii %d

en: Last save file not found.
ro: Ultimul fişierul salvat nu a fost găsit.

en: Latest results
ro: Ultimele rezultate

en: League
ro: Liga

en: League
ro: Ligă

en: League champions
ro: Liga campionilor

en: League stats
ro: Statisticile ligii

en: League table
ro: Tabelul ligii

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
ro: Click stânga pentru a face o ofertă. Click dreapta pentru a înlătura o ofertă.

en: Left click to move players to and from the youth academy; right click for context menu.
ro: Click stânga pentru a muta jucătorii la şi de la academia de juniori; click dreapta pentru meniul contextual.

en: Left click to show fixtures.
ro: Click stânga pentru a vedea programările.

en: Left click to show table.
ro: Click stânga pentru a vedea tabelul.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
ro: Click stânga pentru împrumut; Click dreapta pentru plata împrumutului;

en: List 1
ro: Lista 1

en: List 2
ro: Lista 2

en: Live game
ro: Meci în direct

en: Live game set to %s.
ro: Meci în direct setat la %s.

en: Live game speed factor
ro: Factorul de accelerare la meciurile în direct

en: Live game verbosity
ro: Nivelul comentariilor în meciul în direct

en: Load game (Ctrl - O)
ro: Încărcaţi joc (Ctrl+O)

en: Load last savegame
ro: Încărcaţi ultimul joc salvat

en: Load only the player names in the definition files
ro: Încarcaţi numai numele jucătorilor din fişierele de definire

en: Load team definitions
ro: Încărcaţi definiţiile echipei

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
ro: Încărcaţi echipele din fişierele de definiţii (pachetul original Bygfoot nu conţine fişierile de definiţii a ţărilor, trebuie să îl luaţi de pe pagina web sau cu ajutorul scriptului de actualizare Bygfoot)

en: Loading cup: %s
ro: Se încarcă cupa: %s

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Loading job exchange...
ro: Se încarcă ofertele de lucru...

en: Loading league: %s
ro: Se încarcă liga: %s

en: Loading leagues and cups...
ro: Se încarcă ligile şi cupele...

en: Loading miscellaneous...
ro: Se încarcă altele...

en: Loading newspaper...
ro: Se încarcă ziarul...

en: Loading options...
ro: Se încarcă opţiunile...

en: Loading season stats...
ro: Se încarcă statisticile sezonului...

en: Loading transfer list...
ro: Se încarcă lista de transferuri...

en: Loading users...
ro: Se încarcă utilizatorii...

en: Loan
ro: Împrumut

en: Make offer
ro: Faceţi o ofertă

en: Manage matches
ro: Administraţi meciurile

en: Manage users
ro: Administraţi utilizatorii

en: Maximize main window
ro: Maximizaţi fereastra principală.

en: Memorable match added.
ro: Meciurile memorabile au fost adăugate.

en: Memorable matches
ro: Meciuri memorabile

en: Midfield
ro: Mijlocaş

en: Midfielders
ro: Mijlocaşi

en: Money
ro: Bani

en: Money
ro: Bani

en: Money (approx.)
ro: Bani (aprox.)

en: Money / week
ro: Bani / săptămână

en: Move to team
ro: Mutaţi în echipă

en: Move to youth academy
ro: Mutaţi în echipa de juniori

en: My league results
ro: Rezultatele ligii

en: Name
ro: Nume

en: Name
ro: Nume

en: Neutral ground
ro: Teren neutru

en: New contract
    offers
ro: Noi oferte
    de contracte

en: New settings:
ro: Setări noi:

en: News
ro: Ştiri

en: Next
ro: Următorul

en: Next (W)
ro: Următorul (W)

en: Next league/cup (2)
ro: Următoarea ligă/cupă (2)

en: Next user
ro: Următorul utilizator

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
ro: Săptămână viitoare va fi concediat şi se va angaja unul nou.

en: No automatic popup
ro: Fără pop-up automat

en: No improvements currently in progress.
ro: Nu sunt îmbunătăţiri în progres.

en: No match stored.
ro: Niciun meci memorat.

en: No news available.
ro: Nu sunt ştiri disponibile.

en: None
ro: Niciunul

en: Not a valid Bygfoot Memorable Matches filename.
ro: Numele fişierului cu meciuri memorabile nu este valid.

en: Numbers...
ro: Numere...

note: Boost value.
en: OFF
ro: OPRIT

note: Boost value.
en: ON
ro: PORNIT

en: Off
ro: Oprit

en: Offer new contract
ro: Oferiţi contract nou

en: On
ro: Pornit

en: Only names
ro: Doar numele

en: Open a memorable matches file
ro: Deschideţi un fişier cu meciuri memorabile

en: Opponent
ro: Adversar

en: Opponent player list
ro: Lista jucătorilor adverşi

en: Options
ro: Opţiuni

en: Overall results
ro: Rezultate generale

en: Overwrite
ro: Suprascriere

en: Overwrite set to %s.
ro: Suprascriere setata la %s.

note: Games played (a number).
en: PL
ro: MJ

note: Points.
en: PTS
ro: PCT

en: Pause when break
ro: Pauză la jumătatea meciului

en: Pause when injury
ro: Pauză la accidentare

en: Pause when red card
ro: Pauză la cartonaş roşu

en: Payback
ro: Revanşă

en: Penalties
ro: Penaltyuri

en: Penalty/free kick shooter deselected.
ro: Executant de penalty-uri/lovituri libere deselectat.

en: Physio
ro: Maseur

en: Player accepts new offers
ro: Jucătorul acceptă oferte noi

en: Player attribute precision
ro: Precizia la atributele jucătorilor

en: Player attributes shown
ro: Arătaţi atributele jucătorilor

en: Player doesn't negotiate anymore
ro: Jucătorul nu mai negociază

en: Player list
ro: Lotul de jucători

en: Player list 1
ro: Lista de jucători 1

en: Player list 2
ro: Lista de jucători 2

en: Player list refresh rate
ro: Rata de împrospătare a listei jucătorilor

en: Playing style
ro: Tip de joc

en: Popup for user news
ro: Pop-up pentru ştirile utilizatorului

note: Position of a player.
en: Pos
ro: Poz

en: Pos
ro: Poz

en: Position
ro: Poziţie

en: Possession
ro: Posesie

en: Prefer messages
ro: Mesaje preferate

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Premium Hotel
ro: Hotel ****

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous (Q)
ro: Anterior (Q)

en: Previous league/cup (1)
ro: Liga/cupa anterioară (1)

en: Previous user
ro: Utilizatorul anterior

en: Price per ticket
ro: Preţ pe bilet

en: Prize money
ro: Banii de premiu

en: Pulled muscle
ro: Întindere musculară

en: Put on transfer list
ro: Adaugaţi-l la lista de transferuri

en: Quarter-final
ro: Sferturi de finală

en: Quit (Ctrl - Q)
ro: Ieşire (Ctrl+Q)

en: REMOVE
ro: ŞTERGEŢI

en: REPLAY
ro: REJUCARE

en: Randomise teams in cups
ro: Amestecaţi aleatoriu echipele în cupe

en: Randomise the order of teams in cups. This only makes sense in supernational definitions like the World Cup where the order of teams is fixed.
ro: Amestecaţi aleatoriu ordinea echipelor în cupe. Aceasta are sens în definiţiile supernaţionale precum Cupa Mondială, unde ordinea echipelor este fixă.

en: Rank
ro: Rang

en: Rank
ro: Rang

en: Ready
ro: Pregătit

en: Rearrange team
ro: Rearanjaţi echipa

en: Recreation
ro: Recreaţie

en: Recruiting preference
ro: Preferinţele de recrutare

en: Reds
ro: Cartonaşe roşii

en: Reject for now
ro: Refuzaţi pentru moment

en: Reload
ro: Reîncărcaţi

en: Reload and close
ro: Reîncărcaţi şi închideţi

en: Reload constants files. This will overwrite any changes you made in the current game session.
ro: Reîncărcaţi fişierul cu constante. Aceasta va suprascrie orice modificări pe care le-aţi făcut în sesiunea curentă a jocului.

en: Reload from file
ro: Reîncărcaţi din fişier

en: Reload matches from file
ro: Reîncărcaţi fişierul cu meciuri

en: Reload matches from file and close
ro: Reîncărcaţi fişierul cu meciuri şi inchideţi

en: Reload the constants file
ro: Reîncărcaţi fişierul cu constante

en: Remove from transfer list
ro: Ştergeţi-l de pe lista de transferuri

en: Remove user %s from the game?
ro: Înlăturaţi utilizatorul %s din joc?

en: Replay, delete or add memorable matches.
ro: Rejucaţi, ştergeţi sau adăugaţi meciuri memorabile.

en: Reset player list
ro: Resetaţi lista jucătorilor

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
ro: Resetaţi lista de informaţii a jucătorului la începutul pauzei jocului în direct (click dreapta pe lista jucătorului)

en: Result
ro: Rezultat

en: Results
ro: Rezultate

en: Return
ro: Întoarcere

en: Return / Space
ro: Enter / Spaţiu

en: Right click and left click to change boost state
ro: Click dreapta şi click stânga pentru a schimba stimularea.

en: Right click and left click to change your playing style
ro: Click dreapta şi click stânga pentru a schimba stilul de joc.

en: Right click to apply for job at once, left click to see team info.
ro: Click dreapta pentru a participa la târgul de muncă, click stânga pentru vizualizarea informaţiilor despre echipă.

en: Right-click to set to 0
ro: Click dreapta pentru a seta la 0

note: Round
en: Ro
ro: Ru

en: Round robin
ro: Runda

en: Safety (%)
ro: Siguranţă (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
ro: Îmbunătăţirile de siguranţă sunt prea mari, se alege cea mai mare valoare posibilă.

note: % of saves for goalies (#goals / #shots)
en: Save %
ro: Salvaţi %

en: Save and close
ro: Salvaţi şi închideţi

en: Save changes to file and close
ro: Salvaţi modificările aduse fişierului şi închideţi

en: Save changes to the constants file. DON'T DO THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
ro: Salvaţi modificările în fişierul de constantei. NU ÎL MODIFICAŢI DECÂT DACĂ CHIAR ŞTIŢI CE FACEŢI.

en: Save game (Ctrl - S)
ro: Salvaţi jocul (Ctrl+S)

en: Save global settings to file
ro: Salvaţi setările globale în fişier

en: Save overwrites
ro: Salvarea suprascrie

en: Save settings as default
ro: Salvaţi setările ca prestabilite

en: Save to file
ro: Salvaţi în fişier

en: Save user settings to file
ro: Salvaţi setările utilizatorului în fişier

en: Save window geometry
ro: Salvaţi geometria ferestrei

en: Save window size, position and vertical divider
ro: Salvaţi mărimea, poziţia şi despărţitorul vertical al ferestrei.

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Saving job exchange...
ro: Se salvează schimbările de lucru...

en: Saving leagues and cups...
ro: Se salvează ligile şi cupele...

en: Saving miscellaneous...
ro: Se salvează altele...

en: Saving newspaper...
ro: Se salvează ziarul...

en: Saving options...
ro: Se salvează opţiunile...

en: Saving season stats...
ro: Se salvează statisticele sezonului...

en: Saving transfer list...
ro: Se salvează lista de transferuri...

en: Saving users...
ro: Se salvează utilizatorii...

en: Scout
ro: Căutător de talente

note: Season.
en: Sea
ro: Sez

en: Season %d
ro: Sezon %d

en: Season history
ro: Raportul sezonului

en: Season results
ro: Rezultate sezonului

en: Select font
ro: Selectaţi font

en: Semi-final
ro: Semi-finală

en: Set investment
ro: Alegeţi investiţia

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
ro: Setaţi procentajul din profit pe care îi dedicaţi academiei de juniori.

en: Set to 0 to switch off warning
ro: Setaţi la 0 pentru a dezactiva avertismentele

note: Shots of a player.
en: Sh
ro: Şut

en: Shoots penalties
ro: Şutează la penalty

en: Shot %
ro: Şut %

en: Shots
ro: Şuturi

en: Shots
ro: Şuturi

en: Show all leagues in the fixture view
ro: Afişaţi toate ligile în vederea programării meciurilor

en: Show coming matches
ro: Afişaţi meciurile care urmează

en: Show finances
ro: Afişaţi finanţele

en: Show info
ro: Afişaţi informaţii

en: Show job exchange
ro: Afişaţi ofertele de schimb de lucru

en: Show job offers
ro: Afişaţi ofertele de lucru

en: Show last match
ro: Afişaţi ultimul meci

en: Show last match stats
ro: Afişaţi statisticile ultimului meci

en: Show live game
ro: Afişaţi meciurile în direct

en: Show matches from all leagues
ro: Afişaţi meciurile din toate ligile

en: Show matches from cups
ro: Afişaţi meciurile din cupe

en: Show news window after a matchday when new user news was created
ro: Afişaţi fereastra cu ştirile după meciuri când noi ştiri ale utilizatorului au fost create

en: Show only my recent bets
ro: Afişaţi doar pariurile mele recente

en: Show only recent news
ro: Afişaţi doar ştirile recente

en: Show overall games/goals
ro: Afişaţi toate jocurile/golurile

en: Show progressbar pictures
ro: Afişaţi pozele bării de progres

en: Show stadium
ro: Afişaţi stadion

en: Show tendency bar
ro: Afişaţi bara cu tendinţe

en: Show the betting window
ro: Afişaţi fereastra cu pariuri

en: Show the list of available manager jobs
ro: Afişaţi lista cu posturile de manager disponibile

en: Show transferlist (T)
ro: Afişaţi lista de transferuri (T)

en: Show warning if a player contract gets below
ro: Afişaţi o avertizare dacă contractul unui jucător are mai puţin de

en: Show youth academy
ro: Afişaţi academia de juniori

note: Skill of a player.
en: Sk
ro: Abil

en: Skill
ro: Abilitate

en: Skill
ro: Abilitate

en: Skip weeks without user matches
ro: Săriţi peste săptămânile fără jocuri ale utilizatorului

en: Space
ro: Spaţiu

en: Specify additional support directory (takes priority over default ones)
ro: Specificaţi un director support adiţional (este prioritar faţă de cel standard)

en: Speed
ro: Viteză

en: Sponsorship
ro: Sponsorizare

en: Sponsorship offers
ro: Oferte de sponsorizări

en: St_ats
ro: St_atistici

en: Stadium
ro: Stadion

en: Stadium capacity
ro: Capacitatea stadionului

en: Stadium expenses
ro: Cheltuielile stadionului

en: Stadium management is disabled in this country definition.
ro: Administrarea stadionului este dezactivată în definirea ţărilor.

en: Stadium safety
ro: Siguranţa stadionului

en: Stadium status
ro: Statutul stadionului

en: Start
ro: Porniţi

en: Start _new game
ro: Începeţi  joc _nou

en: Start in week
ro: Începeţi în săptămâna

en: Start in week:
ro: Începeţi în săptămâna:

en: Statistics
ro: Statistici

note: Status of a player.
en: Status
ro: Statut

en: Status
ro: Statut

en: Status:
ro: Statut:

note: Hot streak or cold streak of a player.
en: Streak
ro: Dungă

en: String
ro: Item

en: String id of the country to load
ro: Id string al ţării pentru încărcare

en: Structure
ro: Structură

en: Swap adapts structure
ro: Schimbaţi adaptarea structurii

note: Language is system-set (not user chosen).
en: System
ro: Sistem

en: Tables
ro: Clasament

en: Team
ro: Echipa

en: Team
ro: Echipă

en: Team structure
ro: Structura echipei

en: Team style changed to %s.
ro: Stilul echipei a fost schimbat la %s.

en: Team1
ro: Echipa1

en: Team2
ro: Echipa2

en: Test an XML commentary file
ro: Testaţi un fişier de comentarii XML

en: The bank doesn't grant you more money.
ro: Banca nu vă mai dă bani.

en: The betting office doesn't allow you to wager more than %s.
ro: Oficiul de pariuri nu va da voie sa pariati mai mult de %s.

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
ro: Jocul curent nu este salvat şi se va pierde. Continuaţi?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
ro: Cu cât este valoare mai mare, cu atât vor fi mai multe comentarii.

en: The job exchange update interval is %d weeks.
ro: Intervalul de actualizare a ofertelor de lucru este de %d săptămâni.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
ro: Cu cât este valoare mai mică, cu atât vor fi mai puţine comentarii.

en: The owners of %s accept your application.
ro: Deţinătorii de la %s acceptă oferta dumneavoastră.

note: A lame duck is someone who will quit his job soon and thus doesn't have a lot of influence/impact anymore, e.g. an American president during the last 2 years of his second presidency.
en: The owners of %s accept your application. Since %s don't want to get stuck with a lame duck, you get fired instantly and spend the rest of the current season tending your garden.
ro: Deţinătorii de la %s acceptă cererea dumneavoastra. Din moment ce %s nu doreşte să se împotmoleasăc, veţi fi concediat instantaneu şi veţi petrece restul sezonului curent acasă.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
ro: Patronii de la %s sunt impresionaţi de succesele dumneavoastră cu %s şi doresc să vă angajeze. Câteva informaţii despre %s:

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
ro: Patronii echipei %s sunt dezamăgiţi de modul în care joacă echipa. Sunt zvonuri că ar căuta un antrenor nou.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
ro: Deţinătorii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. Au zis că nici suma de transfer şi nici salariul nu au fost acceptabile.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
ro: Patronii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. Au fost nemulţumiţi de suma de transfer oferită.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
ro: Patronii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. A fost o ofertă mai bună decât a dumneavoastră.

en: The owners of %s politely reject your application. You're not successful enough in their eyes.
ro: Patronii de la %s au refuzat politicos oferta dumneavoastră. În ochii lor, nu aţi avut destul succes.

en: The player feels he doesn't have a future in your star-studded team. He refuses to negotiate.
ro: Jucătorul simte că nu va avea un viitor în echipa dumneavoastră plină de staruri. El refuză să negocieze.

en: The player is already on the list.
ro: Jucătorul se află deja pe listă.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
ro: Jucătorul este reţinut (patronii echipei consideră o ofertă curentă).

en: The player is not on the list.
ro: Jucătorul nu este pe listă.

en: The player is on a cold streak
ro: Jucătorul nu este pe listă.

en: The player is on a hot streak
ro: Jucătorul nu este pe listă.

en: The player is too old for the youth academy.
ro: Jucătorul are o vârstă prea înaintată pentru academia de juniori.

en: The player won't negotiate with you anymore.
ro: Jucătorul nu mai negociază cu dumneavoastră.

en: The structure value %d is invalid.
ro: Valoarea %d pentru structură este invalidă.

en: The team owners are very satisfied with your financial management. Since the team's been earning a lot of money lately, they decide to donate half of it to charity.
ro: Proprietarii clubului sunt foarte satisfăcuţi cu managementul dumneavoastră financiar. Din moment ce echipa câştigă mulţi bani în ultima vreme, au decis să doneze jumătate în proiecte de caritate.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
ro: Proprietarii clublui v-au concediat datorită problemelor financiare. Din fericire, patronii echipei %s au auzit de concediere şi ar dori să vă angajaze. Câteva informaţii despre %s:

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
ro: Proprietarii clublui v-au concediat din cauza insucceselor. Din fericire, patronii echipei %s au auzit de concediere şi ar dori să vă angajaze. Câteva informaţii despre %s:

en: The transfer deadline is over.
ro: Perioada de transferuri s-a sfârşit.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
ro: Sunt câteva companii care doresc să vă sponsorizeze echipa. Selectaţi una :

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
ro: Sunt jucători accidentaţi sau sancţionaţi în una dintre echipele utilizatorilor. Continuaţi?

en: There are no leagues in this country definition (only cups).
ro: În definirea acestei ţări nu sunt ligi (sunt numai cupe).

en: There are no leagues or cups with tables in this country definition.
ro: Nu sunt ligi sau cupe cu clasamente în definirea acestei ţări.

en: There are no season history elements stored yet.
ro: Nu sunt elemente din istoricul sesiunii salvate încă.

en: There are some offers for the player which you rejected or will see next week.
ro: Sunt câteva oferte pentru jucătorul refuzat, sau veţi vedeţi săptămâna viitoare.

en: There is no room in your youth academy.
ro: Nu mai este loc în academia de juniori.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
ro: Sunt prea multe schimbări. Numai 3 sunt permise într-un joc. Se resetează lista de jucători.

en: Ticket income
ro: Profit din bilete

en: Torn crucial ligament
ro: Ligamente fracturate

en: Training
ro: Antrenament

en: Training camp
ro: Cantonament

en: Training camp is disabled in this country definition.
ro: Cantonamentul este dezactivat în definirea acestei ţări.

en: Transfer deadline is Week %d
ro: Perioada de transferuri se termină în săptămâna %d

en: Transfer offer
ro: Ofertă de transfer

en: Transfers
ro: Transferuri

en: Transfers are disabled in this country definition.
ro: Transferurile sunt dezactivate în definirea acestei ţări.

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
ro: Încercaţi să puneţi jucătorii din echipa de început pe poziţia lor preferată şi să sortaţi rezervele (Ctrl+R sau click mijloc)

en: Uncompressing savegame...
ro: Se dezarhivează jocul salvat...

en: User %s didn't consider your offer yet.
ro: Utilizatorul %s nu a luat încă în considerare oferta dumneavoastră.

en: User history
ro: Istoricul utilizatorului

en: User management
ro: Administrarea utilizatorilor

en: Users -- click to remove
ro: Utilizatorii -- click pentru a-i înlătura

en: Value
ro: Valoare

en: Value
ro: Valoarea

en: Verbosity
ro: Nivelul de comentarii

note: Games won. Won.
en: W
ro: V

note: won
en: W
ro: V

note: a won match
en: W  %d : %d
ro: V  %d : %d

en: Wage
ro: Salariu

en: Wage
ro: Salariu

note: 'Wager' is the amount of money the user placed on a bet.
en: Wager
ro: Miza pariului

note: How much the user wagers; how much he won or lost.
en: Wager/
    Win/Loss
ro: Miza pariului/
    Câştigat/Pierdut

en: Wages
ro: Salarii

note: Week
en: We
ro: Săpt

en: Week
ro: Săptămână

en: Week %d Round %d
ro: Săptămâna %d Runda %d

en: Week %d Round %d
    Cup round %d
ro: Săptămâna %d Rundă %d
    Runda cupei %d

en: Weekly installment
ro: Suma săptămânală

en: Weekly installment:
ro: Suma săptămânală:

en: Welcome to Bygfoot %s
ro: Bine aţi venit în Bygfoot %s

en: Whether 'Save' overwrites the current save file or pops up a 'Save as' window
ro: Dacă salvarea să suprascrie fişierul salvat curent sau să apară o fereastră 'Salvaţi ca'

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
ro: Dacă să apară un dialog de confirmare când daţi afară un jucător de la academia de juniori

en: Whether game starts with a maximized main window (doesn't work with all window managers)
ro: Dacă jocul să pornească cu fereastră principală maximizată (nu funcţionează în toate managerele de ferestre)

en: Whether in the weekly fixture view all leagues or only the user league is shown
ro: Dacă în programarea săptămânală a meciurilor să apară numai meciurile din liga utilizatorului

en: Whether swapping two players automatically adapts the team structure to the player positions
ro: Dacă schimbarea a doi jucători adaptează automat structura echipei la poziţiile jucătorilor

en: Whether the live game pauses at half time and extra time
ro: Dacă jocul să se întrerupă la pauze

en: Whether the live game pauses when a user player is injured
ro: Dacă jocul să se întrerupă când un jucător este accidentat

en: Whether the live game pauses when a user player is sent off
ro: Dacă jocul să se întrerupă când un jucător este eliminat

en: Whether the subs (e.g. for injured players) are made by the CPU. This is automatically done if the live game is off.
ro: Dacă schimbările (ex. pentru accedentări) să fie făcute de computer. Această opţiune este automat selectată dacă jocul în direct nu este folosit.

en: Whether to automatically save the game regularly
ro: Dacă să fie salvat meciul în mod regulat

en: Whether to save the global settings to file (so that they get loaded next time you start a new game)
ro: Dacă setările globale să fie salvate într-un fişier (ca să fie încărcate data viitoare când porniţi un joc nou)

en: Whether to save the user settings to file (so that they get loaded next time this user starts a new game)
ro: Dacă setările utilizatorului să fie salvate într-un fişier (ca să fie încărcate data viitoare când porniţi un joc nou cu acest utilizator)

en: Whether to show a confirmation popup if a user team has an injured or banned player in the startup formation
ro: Dacă să apară o fereastră de confirmare când echipa utilizatorului are un jucător rănit sau suspendat în echipa de început

en: Whether to show a confirmation popup when you press quit and the game state is not saved
ro: Dacă să apară o fereastră de confirmare când ieşiţi şi nu aţi salvat

en: Whether to show cup matches in the betting window
ro: Dacă să se arate jocurile din cupă în fereastra de pariuri

en: Whether to show cup matches. Use the options window to toggle permanently.
ro: Dacă să se arate jocurile din cupă. Utilizaţi fereastra de opţiuni pentru a înlătura permanent.

en: Whether to show job offers when a user is successful
ro: Dacă să apară o ofertă de la alte echipe atunci când utilizatorul are succes

en: Whether to show matches of all leagues in the betting window
ro: Dacă să se afişeze meciurile din toate ligile în fereastra de pariuri

en: Whether to show matches of all leagues. Use the options window to toggle permanently.
ro: Dacă să se afişeze meciurile din toate ligile. Folosiţi fereastra de opţiuni.

en: Whether to show only your bets in the recent bets list
ro: Dacă să se afişeze numai pariurile dumneavoastră în lista pariurilor.

en: Whether to show pictures on top of the progressbar when loading/saving or calculating results
ro: Dacă să se afişeze poze în faţa bării de progres când se încarcă/salvează sau se calculează rezultatele

en: Whether to show the player games/goals value in all competitions
ro: Dacă să apară jocurile/golurile jucătorului în toate competiţiile

en: Whether to show warnings and such in the message area in the main window when possible
ro: Dacă să arate avertizări în zona de mesaje din fereastra principală când este posibil

note: Team 1 wins (betting window).
en: Win1
ro: Câştigă1

note: Team 2 wins (betting window).
en: Win2
ro: Câştigă2

note: Yellow cards of a player.
en: YC
ro: CG

note: 'Limit' is the number of yellow cards until a player gets banned automatically for a match.
en: Yellow cards (limit)
ro: Cartonaşe galbene (limită)

en: Yellows
ro: Cartonaşe galbene

note: League name.
en: You are champion of the %s!
ro: Sunteţi campion al %s!

en: You are free from debt.
ro: Nu aveţi datorii.

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
ro: Aţi făcut o ofertă pentru %s. Recomandările precedente pentru valoare şi salariu sunt prescrise.

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
ro: Aţi făcut o ofertă pentru %s. Recomandările pentru valoare şi salariu ale căutătorului de talente sunt prescrise.

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
ro: Negociaţi cu %s un contract nou. Aveţi grijă ce faceţi, dacă nu vă înţelegeţi din %d oferte, el va pleca de la echipa dumneavoastră după ce îi va expira contractul curent (dacă nu îl vindeţi înainte). Puteţi anula ÎNAINTE să faceţi prima ofertă.
    Recomandările căutătorului de talente sunt prescrise:

en: You are not in debt.
ro: Nu aveţi datorii.

en: You are not indebted.
ro: Nu aveţi datorii.

en: You bet on outcome %d with an odd of %.2f. How much do you wager?
ro: Aţi pariat o sumă %d cu o rată de %.2f. Cât aveţi salariul?

en: You can pay back at most %s
ro: Puteţi plăti cel mult %s

en: You can take out at most %s.
ro: Puteţi împrumuta cel mult %s.

en: You can't apply for a job from abroad if there's more than one user.
ro: Nu vă puteţi înscrie pentru a munci în străinătate dacă sunt mai mulţi utilizatori.

en: You can't have more than %d players in the team.
ro: Echipa dumneavoastră nu poate avea mai mult de %d jucători.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
ro: Nu puteţi muta jucătorul, sunt prea puţini jucători în echipa dumneavoastră.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
ro: Nu puteţi face un nou contract dacă cel vechi mai durează minim 2 ani.

en: You can't play Bygfoot without users!
ro: Nu puteţi juca Bygfoot fără utilizatori!

en: You can't replace a banned player.
ro: Nu puteţi înlocui un jucător sancţionat.

note: Buy a player from a team.
en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
ro: Nu aveţi destui bani pentru a-l cumpăra pe %s de la %s.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
ro: Nu aveţi destui bani pentru a-l cumpăra pe %s, sau nu mai sunt locuri libere în lot.

en: You don't have enough money to pay back.
ro: Nu aveţi destui bani pentru a plăti.

en: You don't have the money.
ro: Nu aveţi banii.

note: League name.
en: You finish the season in the %s on rank %s.
ro: Aţi terminat sezonul în %s pe locul %s.

note: League name.
en: You get promoted to the %s.
ro: Aţi promovat în %s.

note: League name.
en: You get relegated to the %s.
ro: Aţi retrogradat în %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
ro: Aveţi %d săpămâni să plătiţi restul împrumutului.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
ro: Aveţi %d săpămâni să plătiţi împrumutul.

en: You have overdrawn your bank account once again. Bear in mind that after the fourth time you get fired.
    The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
ro: Aţi golit din nou contul din bancă. Ţineţi minte că a patra oara veţi fi concediat.
    Proprietarii echipei vă mai dau %d săptămâni să depuneţi banii în bancă.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
ro: Aţi depăşit creditul contului dumneavoastră bancar. Patronii echipei vă dau %d săptămâni să ajungeţi peste limita creditului.

en: You have to pay back your loan this week.
ro: Trebuie să plătiţi împrumutul săptămâna aceasta.

en: You haven't made an offer for the player.
ro: Nu aţi facut nicio ofertă pentru jucător.

en: You haven't selected a player.
ro: Nu aţi selectat niciun jucător.

note: Cup name, team name.
en: You lose in the %s final against %s.
ro: Aţi pierdut finala %s împotriva %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
ro: Aţi oferit o sumă de transfer de %s şi un salariu de %s pentru %s. Patronii echipei şi jucătorul sunt mulţumiţi cu oferta dumneavoastră. Mai doriţi să cumpăraţi acest jucător?

note: Cup round name (e.g. Last 32), number, cup name.
en: You reach the %s (round %s) of the %s.
ro: Aţi ajuns în %s (runda %s) din %s.

note: Buy a team in a league.
en: You start the game with %s in the %s.
ro: Aţi început jocul cu %s în %s.

en: You still have some transfer business to manage.
ro: Mai aveţi nişte afaceri legate de transferuri.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
ro: Doriţi să îl concediaţi pe %s. Din moment ce contractul îi expiră în %.1f ani, el cere compensaţii de %s. Acceptaţi?

note: Cup name, team name.
en: You win the %s final against %s.
ro: Aţi câştigat finala %s împotriva %s.

en: You've reached the limit of %d training camps for the season.
ro: Aţi atins limita de %d cantonamente pentru acest sezon.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
ro: Contului dumneavoastră din bancă îi expiră creditului săptămâna viitoare.

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
ro: Sponsorul curent este satisfăcut cu rezultatele dumneavoastră şi ar dori să reînnoaiască contractul. Momentan el vă plăteşte %d pe săptămână.

en: Your debt:
ro: Creditul dumneavoastră:

en: Your next opponent
ro: Următorul oponent

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
ro: Oferta dumneavoastră pentru %s a fost acceptată. Dacă mai doriţi să îl cumpăraţi, mergeţi la lista de transferuri şi daţi click-dreapta pe jucător.

en: Your offer has been removed.
ro: Oferta dumneavoastră a fost înlăturată.

en: Your offer has been updated.
ro: Oferta dumneavoastră a fost actualizată.

en: Your offer will be considered next week.
ro: Oferta dumneavoastră va fi analizată săpămâna viitoare.

en: Your overall results
ro: Rezultate dumneavoastră generale

en: Your player roster is full or you don't enough money.
ro: Lotul de jucători este plin sau nu aveţi destui bani.

note: The user's results against a specific team.
en: Your results
ro: Rezultate

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
ro: Lotul de jucători este deja plin. Nu mai puteţi cumpăra jucători noi.

note: Buy a player from a team.
en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
ro: Lotul de jucători este plin. Nu l-aţi putut cumpăra pe %s de la %s.

en: Your stadium
ro: Stadionul dumneavoastră

en: Your team
ro: Echipa dumneavoastră

en: Your team can't have less than 11 players.
ro: Echipa dumneavoastră nu poate avea mai puţin de 11 jucători.

en: Your team has already had enough training camps this week.
ro: Echipa dumneavoastră a ajut deja destule cantonamente în această săptămână.

en: Youth %s thought he's old enough for a real contract and left your youth academy.
ro: Jucătorul %s a crezut că este destul de matur pentru un contract şi a părăsit echipa de juniori.

en: Youth %s will be too old for the youth academy soon. Move him to your team or kick him out of the academy. Otherwise he'll probably look for another team to play in.
ro: Jucătorul %s va fi în curând prea în vârstă pentru echipa de juniori. Mutaţi-l în echipa dumneavoastră sau daţi-l afară din echipa de juniori. Altfel, va căuta o altă echipă la care să joace.

en: Youth acad. invest.
ro: Invest. în acad. de juniori

en: Youth academy
ro: Academia de juniori

en: Youth academy is disabled in this country definition.
ro: Academia de juniori este dezactivată în definirea acestei ţări.

en: Youth coach
ro: Antrenorul juniorilor

en: _File
ro: _Fişier

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Load game
ro: _Încărcaţi joc

en: _Options
ro: _Opţiuni

en: _Pause
ro: _Pauză

en: _Player
ro: _Jucător

en: _Resume
ro: _Revine

en: _Resume game
ro: _Reveniţi la joc

en: _Team
ro: _Echipă

en: _User
ro: _Utilizator

en: interest rate
ro: rata dobânzii
