bygfoot - en to sv translation catalogue (734 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Save %% %.1f
sv: 
    Mål/Match %.1f Räddningar %% %.1f

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
sv: 
    Mål/Match %.1f Skott %% %.1f

en: 
    You can also write an email to the authors:
sv: 
    Du kan även skriva e-post till upphovsmännen:

note: Company short name. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Co.
sv:  &amp; AB

note: Company addition. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Daughters
sv:  &amp; Döttrar

note: Company addition, leading to 'Marshall & Sons Petroleum Co.'. Copy the '&amp;'.
en:  &amp; Sons
sv:  &amp; Söner

note: A goal scored with a free kick.
en:  (FK)
sv:  (FS)

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
sv:  (OBSERVERA: Om inte, så är spelet över för dig.)

note: An own goal
en:  (OG)
sv:  (EM)

note: A goal scored with penalty. Penalty shooter.
en:  (P)
sv:  (S)

en:  -- First leg
sv:  -- Första halvlek

en:  -- Replay matches
sv:  -- Spela om matcher

en:  -- Second leg
sv:  -- Andra halvlek

note: Company short name.
en:  Assoc.
sv:  KB

en:  Autosave files
sv:  Autospara filer

note: Company name.
en:  Chemicals
sv:  Kemikalier

note: Company short name.
en:  Co.
sv:  HB

note: Company name.
en:  Communications
sv:  Åkeri

note: Company name.
en:  Company
sv:  Företag

note: Company name.
en:  Data Systems
sv:  Datasystem

note: Company name.
en:  Energy
sv:  Energi

note: Company name.
en:  Financial
sv:  Finansbolag

en:  Fortunately he's got a cousin who can help your team out.
sv:  Som tur är har han en kusin som kan hjälpa ditt lag.

note: Company short name.
en:  Group
sv:  Grupp

note: Company name.
en:  Holdings
sv:  Datorer

note: Company name.
en:  Industries
sv:  Industrier

note: Company name.
en:  Labs
sv:  Laboratorier

note: Company short name, leading to things like 'Marshall Data Systems Ltd.'
en:  Ltd.
sv:  KB

note: Company name.
en:  Products
sv:  Produkter

note: Company name.
en:  Restaurants
sv:  Restauranger

en:  Round
sv:  Omgång

note: Company name.
en:  Scientific
sv:  Utveckling

en:  Season
sv:  Säsong

note: Company name.
en:  Software
sv:  Rörläggeri

note: Company name.
en:  Systems
sv:  System

note: Company name.
en:  Technologies
sv:  Måleri

note: Company name.
en:  Telecommunications
sv:  Telekommunikation

en:  Week
sv:  Vecka

en:  less
sv:  mindre

en:  months
sv:  månader

en:  more
sv:  mer

note: Game was decided in penalty shoot-out.
en:  p.
sv:  s.

en:  seats
sv:  platser

note: Contract time and money a sponsor pays.
en: %.1f months / %s
sv: %.1f månader / %s

note: A result after penalties.
en: %d : %d p.
sv: %d : %d s.

en: %d training camps left this season.
sv: %d träningsläger kvar denna säsong.

en: %s (expected recovery in %d weeks)
sv: %s (förväntas vara återhämtad om %d veckor)

note: A group of a round robin stage of a cup.
en: %s Group %d
sv: %s Grupp %d

en: %s accepts your offer.
sv: %s accepterar ditt erbjudande.

en: %s and %s
sv: %s och %s

en: %s and %s (%d)
sv: %s och %s (%d)

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
sv: %s hade inte råd att köpa %s eller att hans lista var full.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
sv: %s sparkar dig på grund av dåligt skötta finanser.
    Du hittar ett nytt jobb hos %s i %s.

note: Team fires, team in a league.
en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
sv: %s sparkar dig på grund av dåliga framgångar.
    Du hittar ett nytt jobb hos %s i %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
sv: %s har varit på övergångslistan i %d veckor.

en: %s has left your team because his contract expired.
sv: %s har lämnat ditt lag på grund av att hans kontrakt gick ut.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
sv: %s av %s har tackat nej till ditt erbjudande (%s / %s). Han har inte nöjd med lönen du erbjöd.

note: A player from a team has rejected a transfer offer.
en: %s of %s has rejected your offer because your team has too many star players already. 'A player of my caliber doesn't play second fiddle,' he was quoted.
sv: %s från %s har avvisat ditt erbjudande därför att ditt lag har för många stjärnspelare redan. 'En spelare av min kaliber spelar inte i bakgrunden,' svarade han.

note: Team in a league. Leave team.
en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
sv: %s erbjuder dig ett jobb i %s.
    Du accepterar utmaningen och lämnar %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
sv: %s tackar nej till ditt erbjudande och kommer inte att förhandla med dig igen. Du bör sälja honom före hans kontrakt går ut (han kommer att lämna ditt lag annars).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
sv: %s tackar nej till ditt erbjudande. Du kan fortfarande lämna %d erbjudanden.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
sv: %s kommer att lägga straffar och frisparkar när han spelar.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
sv: %s önskar köpa %s. De erbjuder %s för honom, vilket är %s av spelarens värde. Accepterar du?

en: %s's contract expires in %.1f years.
sv: Kontraktet för %s går ut om %.1f år.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
sv: Skadan som %s pådrog sig är så allvarlig att han aldrig kan spela fotboll på en professionell nivå igen. Han lämnar ditt lag.

note: Yellow cards of a player in a cup/league. No limit means there isn't a limit after which the player gets banned for a match automatically.
en: %s: %d (no limit)
sv: %s: %d (ingen gräns)

note: Ban info of a player in the format: 'Cup/league name: Number of weeks banned'
en: %s: %d weeks
sv: %s: %d veckor

en: (starting week %d)
sv: (startar vecka %d)

en: - a simple and addictive GTK2 football manager
sv: - en enkel och vanebildande fotbollsmanager

en: 1 year
sv: 1 år

en: 2 years
sv: 2 år

en: 3 years
sv: 3 år

en: 4 years
sv: 4 år

note: a match away
en: <span background='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>
sv: <span background='%s' foreground='%s'>%s (B) </span>

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
sv: <span background='%s'>Det inträffade en brand
    på stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
sv: <span background='%s'>Det inträffade upplopp
    på stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
sv: <span background='%s'>Det inträffade tekniska problem
    på stadion.</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Current bets</span>
sv: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Aktuella insatser</span>

note: Copy the <span...> stuff, translate in between.
en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recent bets</span>
sv: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Tidigare insatser</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
sv: <span foreground='%s' background='%s'>Vecka %d Omgång %d</span>

en: A new youth registered at your youth academy.
sv: En ny ung spelare är registrerad i din fotbollsskola.

en: A new youth wanted to registered at your youth academy but there was no room for him.
sv: En ny ung spelare ville bli registrerad i din fotbollsskola men det fanns ingen plats för honom.

en: ADD LAST MATCH
sv: LÄGG TILL SENASTE MATCH

en: ALL OUT ATTACK
sv: ALLA SOM ANFALL

en: ALL OUT DEFEND
sv: ALLA SOM FÖRSVAR

en: ATTACK
sv: ANFALL

en: About
sv: Om

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept?
sv: Acceptera?

en: Add last match
sv: Lägg till senaste match

en: Add last recorded match to the current memorable matches file.
sv: Lägg till senaste match till aktuell fil för minnesvärda matcher.

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Adjust repayment schedule?
sv: Justera amorteringsplan?

en: Age
sv: Ålder

en: Age
sv: Ålder

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Out Attack
sv: Alla som anfall

en: All Out Defend
sv: Alla som försvar

en: Always show news window after a matchday
sv: Visa alltid nyhetsfönster efter en matchdag

en: Any
sv: Alla

en: Appearance
sv: Utseende

en: Apply for the job?
sv: Söka jobbet?

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
sv: Åtminstone en användare gjorde inte sin omgång denna vecka. Fortsätta?

en: At the Bygfoot forums you can report bugs, ask for help and discuss the game:
sv: På Bygfoots forum kan du rapportera fel, fråga efter hjälp och diskutera spelet:

en: Attack
sv: Anfall

en: Attendance
    %s
sv: Publik
    %s

en: Attribute
sv: Attribut

en: Automatic loan repayment
sv: Automatisk amortering

en: Automatic popup
sv: Automatisk popup

en: Automatic repayment
sv: Automatisk amortering

en: Automatic substitutions
sv: Automatiska inbytare

en: Autosave
sv: Autospara

en: Autosave interval
sv: Intervall för autospar

en: Av. skill:
sv: Med.skick:

en: Av. skills:
sv: Med.skick:

note: Average skill
en: Av.Sk.
sv: Me.ski

en: Av.skill
sv: Med.skick

en: Available teams
sv: Tillgängliga lag

en: Average
sv: Medel

en: Average attendance
sv: Genomsnittlig publik

en: Average attendance %
sv: Genomsnittlig publik %

en: Average skill
sv: Medelskicklighet

en: Average skill:
sv: Medelskicklighet:

en: Away
sv: Borta

en: BALANCED
sv: BALANSERAD

en: BAN(%d)
sv: AVS(%d)

en: Back to main menu (Esc)
sv: Tillbaka till huvudmeny (Esc)

en: Back to splash
sv: Tillbaka till huvudmenyn

en: Bad
sv: Dålig

note: Finances balance.
en: Balance
sv: Saldo

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Banned
sv: Avstängd

en: Begin a new week (Space)
sv: Börja en ny vecka (Mellanslag)

en: Best
sv: Bäst

en: Best defensive teams
sv: Bästa defensiva lag

en: Best goal scorers
sv: Bästa målgörare

en: Best goalkeepers
sv: Bästa målvakter

en: Best offensive teams
sv: Bästa offensiva lag

en: Betting
sv: Vadslagning

en: Betting -- Left click on odd to place or remove bet
sv: Vadslagning -- Vänsterklick på udda för göra eller ta bort ett vad

en: Bi-weekly balance
sv: Saldo (2-veckors)

en: Bi-weekly balance
    (Week %d and %d)
sv: Saldo (2-veckors)
    (Vecka %d och %d)

en: Boost ON is disabled in this country definition.
sv: Boost PÅ är inaktiverad i det här landets definition.

en: Boost changed to %s (costs %d per minute).
sv: Boost ändrad till %s (kostar %d per minut).

en: Boost changed to %s.
sv: Boost ändrad till %s.

note: Applying boost costs money.
en: Boost costs
sv: Boost kostar

en: Broken ankle
sv: Bruten ankel

en: Broken arm
sv: Bruten arm

en: Broken leg
sv: Brutet ben

en: Broken rib
sv: Brutet revben

en: Broken shoulder
sv: Bruten axel

en: Browse players
sv: Bläddra spelare

en: Browse teams
sv: Bläddra lag

en: Bygfoot Memorable Matches
sv: Bygfoot - Minnesvärda matcher

en: Bygfoot News
sv: Bygfoot - Nyheter

en: Bygfoot Save Files
sv: Bygfoot - Sparade filer

en: Bygfoot constants
sv: Bygfoot-konstanter

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
sv: Felsökningsfönster för Bygfoot. Om du kom hit av misstag, STÄNG OMEDELBART (annars förstörs din processor på grund av överhettning).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
sv: Bygfoot är ett mycket intuitivt och enkelt spel, så det finns ingen fullvuxen dokumentation. Dock, om du har problem, så finns det ett några platser att leta.

note: Current position of a player.
en: CPos
sv: Npos

en: CPos
sv: Npos

note: Current skill of a player.
en: CSk
sv: ASk

en: CSkill
sv: ASkick

en: Calculate start week
sv: Beräkna startvecka

en: Calculate weekly installment
sv: Beräkna amortering per vecka

en: Camp points
sv: Lägerpoäng

en: Capacity (seats)
sv: Kapacitet (platser)

en: Cards
sv: Kort

en: Career values
sv: Karriärvärden

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
sv: Ändra informationsnivå för kommentatorn. Desto högre värde, desto fler händelser kan du se.

en: Change live game speed. The higher the value the faster the live game.
sv: Ändra hastighet för livematch. Desto högre värde, desto snabbare livematch.

en: Change ticket price
sv: Ändra biljettpriset

en: Choose country
sv: Välj land

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Choose game language (might not work in Windows versions)
sv: Välj språk i spelet (kanske inte fungerar i Windows-versioner)

en: Choose league to start in
sv: Välj liga att starta i

en: Choose team
sv: Välj lag

en: Choose username
sv: Välj användarnamn

en: Click on OK to apply for the job. Click on CANCEL to close the window.
sv: Klicka på OK för att söka jobbet. Klicka på AVBRYT för att stänga fönstret.

en: Click on a user to remove him from the game.
sv: Klicka på en användare för att ta bort honom från spelet.

en: Click on a user to remove him.
sv: Klicka på en användare för att ta bort honom.

en: Close
sv: Stäng

en: Close window. Changes will only be saved for the current session, unless you also save to file.
sv: Stäng fönstret. Ändringar kommer endast att sparas för den aktuella sessionen, såvida inte du även sparar till fil.

en: Commentary
sv: Kommentator

en: Commentary event to test; leave out to test all commentaries
sv: Kommentatorhändelse att testa; lämna tom för att testa alla kommentarer

en: Commentary file name (may be in a support dir)
sv: Filnamn för kommentatorer (kan vara i en stödkatalog)

en: Company
sv: Företag

note: Money paid to players a user fired.
en: Compensations
sv: Kompensationer

en: Competition
sv: Tävling

en: Compressing savegame...
sv: Komprimerar sparat spel...

en: Concussion
sv: Hjärnskakning

en: Confirm & schedule repayment
sv: Bekräfta och schemalägg amortering

en: Confirm quit when not saved
sv: Bekräfta avslut när spel behöver sparas

en: Confirm removing youths
sv: Bekräfta borttagning av ungdomar

en: Confirm when unfit
sv: Bekräfta om ej spelbar

en: Confirm!
sv: Bekräfta!

en: Constants file
sv: Fil för "constants"

en: Contract
sv: Kontrakt

en: Contract
sv: Kontrakt

en: Contract / Money
sv: Kontrakt / Pengar

en: Contract length
    (Months)
sv: Kontraktslängd
    (Månader)

en: Contract offer
sv: Kontraktserbjudande

en: Contracts are disabled in this country definition.
sv: Kontrakt är inaktiverade i det här landets definition.

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Copying %s
sv: Kopierar %s

en: Costs
sv: Kostnader

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta bildfil: %s

en: Country
sv: Land

en: Create cup news
sv: Skapa cupnyheter

en: Create league news
sv: Skapa liganyheter

en: Create user news
sv: Skapa användarnyheter

en: Cup champions
sv: Cupmästare

en: Cup has no tables.
sv: Cupen har inga tabeller.

en: Current capacity
sv: Aktuell kapacitet

en: Current file
sv: Aktuell fil

en: Current league
sv: Aktuell liga

en: Current market interest
sv: Aktuell räntesats

en: Current position
sv: Aktuell position

en: Current safety
sv: Aktuell säkerhet

en: Current settings:
sv: Aktuella inställningar:

en: Current skill
sv: Aktuell skicklighet

note: Defender
en: D
sv: B

en: DEFEND
sv: FÖRSVAR

en: Debt (repay in %d weeks)
sv: Skuld (återbetala om %d veckor)

en: Debug
sv: Felsökning

en: Decide later
sv: Bestäm senare

en: Default hotel
sv: Standardhotell

en: Default recreation:
sv: Standardåterhämtning:

en: Default training:
sv: Standardträning:

en: Default wager
sv: Standardinsats

en: Defend
sv: Försvar

en: Defenders
sv: Försvarare

note: Splash screen hint question.
en: Did you know?
sv: Visste du det?

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
sv: Hittade inte filen "bygfoot_help".

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
sv: Vill du verkligen sparka ut den stackars pojken från din fotbollsskola?

en: Don't load definitions
sv: Läs inte in definitioner

en: Don't load team definitions at all
sv: Läs inte in lagdefinitioner alls

en: Done.
sv: Klar.

en: Draw
sv: Lika

en: Drawing credit
sv: Uttagskredit

note: Games drawn. Draw.
en: Dw
sv: Lk

note: draw
en: Dw
sv: Lk

note: a drawn match
en: Dw %d : %d
sv: Lk %d : %d

en: ETal
sv: UTal

en: EXPORT
sv: EXPORTERA

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit name
sv: Redigera namn

en: Edit the constants used in the game
sv: Redigera konstanterna som används i spelet

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
sv: Ange en struktur. Siffrorna måste bli 10 tillsammans.

en: Enter custom structure
sv: Ange anpassad struktur

en: Esc / Return / Space
sv: Esc / Return / Mellanslag

en: Estimated talent
sv: Ungefärlig talang

note: Estimated talent of a player.
en: Etal
sv: Utal

en: Event
sv: Händelse

en: Expected duration
sv: Förväntad längd

en: Expenses
sv: Utgifter

en: F_igures
sv: S_iffror

en: Fee
sv: Summa

note: Live game tokens are strings like _AT_ in live game commentary files which will be filled in by the program during runtime; e.g. _AT_ becomes the attendace for the match.
en: File containing live game tokens (may be in a support dir)
sv: Fil som innehåller livematchsymboler (kan finnas i en stödkatalog)

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
sv: Fil som innehåller inställningar som bestämmer en hel del aspekter i spelets beteende. ÄNDRA INTE DET HÄR OM DU VERKLIGEN INTE VET VAD DU GÖR.

en: Finances are disabled in this country definition.
sv: Finanser är inaktiverade i det här landets definition.

en: Fire
sv: Sparka ut

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
sv: Första värdet: genomsnittlig aktuell skicklighet av de första 11 spelarna. Andra värdet: genomsnittlig skicklighet av alla spelare.

en: First-Class Hotel
sv: Första klass-hotell

note: Fitness of a player.
en: Fit
sv: Form

en: Fitness
sv: Form

en: Fitness
sv: Form

en: Fixtures (competitions)
sv: Matchprogram (tävlingar)

en: Fixtures (week)
sv: Matchprogram (vecka)

en: Font name
sv: Typsnittsnamn

en: Font used in treeviews
sv: Typsnitt som används i trädvyer

en: Forwards
sv: Forwarder

en: Fouls
sv: Avblåsningar

en: Fractured ankle
sv: Ankelfraktur

note: Goalie
en: G
sv: M

note: Goals against.
en: GA
sv: MM

note: Goal difference.
en: GD
sv: MS

note: Goals for.
en: GF
sv: MF

note: Games of a player.
en: Ga
sv: Ma

en: Gameplay
sv: Spel

en: Games
sv: Matcher

en: Games
sv: Matcher

en: Games/Goals
sv: Matcher/Mål

en: Global
sv: Globalt

note: Goals of a player. Goals.
en: Go
sv: Må

en: Go back to the splash screen
sv: Gå tillbaka till huvudmenyn

note: Goals per game.
en: Go/Ga
sv: Må/Ma

en: Goalie
sv: Målvakt

en: Goalies
sv: Målvakter

en: Goals
sv: Mål

en: Goals
sv: Mål

note: 'Normal' goals, ie. no penalties or free kicks.
en: Goals (regular)
sv: Mål (vanliga)

en: Good
sv: Bra

en: Good Hotel
sv: Bra hotell

en: Groin injury
sv: Ljumskskada

en: Hamstring
sv: Knäsena

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
sv: Ta en titt på övergångslistan, där finns ett erbjudande för %s.

en: Headline
sv: Rubrik

en: Health
sv: Hälsa

en: Help
sv: Hjälp

en: Home
sv: Hemma

en: How many commentaries to generate per event
sv: Hur många kommentarer att generera per händelse

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
sv: Hur många siffror efter kommatecknet det är för skicklighet etc.

en: How many files the autosave uses
sv: Hur många filer som autospar använder

en: How much you wager by default
sv: Hur mycket du satsar som standard

en: How often the game is saved automatically
sv: Hur ofta spelet sparas automatiskt

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
sv: Hur ofta spelarlistan blir uppdaterad under en livematch (i livematch-minuter)

en: INJ(%d)
sv: SKA(%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
sv: Om kryssad, veckor utan att användarnas lag spelar beräknas automatiskt (utan att användare behöver trycka "Ny vecka")

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
sv: Om du inte tycker om några av sponsorerna kan du fortsätta några veckor utan sponsor och vänta på nya erbjudanden.

en: Import file
sv: Importera fil

en: Import the matches from a memorable matches file
sv: Importera matcher från en fil med minnesvärda matcher

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
sv: Förbättringar genomförs.
    %d platser och %d%% säkerhet återstår.
    Förväntas vara klar om %d veckor.

en: Income
sv: Inkomst

en: Increase
sv: Öka

en: Injuries
sv: Skador

en: Integer
sv: Heltal

en: It's too late in the season for automatic loan repayment.
sv: Det är för sent i säsongen för automatisk amortering.

en: Job offer
sv: Jobberbjudande

en: Job offers
sv: Jobberbjudanden

en: Job offers set to %s.
sv: Jobberbjudanden inställd till %s.

en: Journey costs
sv: Resa kostar

en: Kick out of academy
sv: Sparka ut från skolan

note: Games lost. Lost.
en: L
sv: F

note: lost
en: L
sv: F

note: a lost match
en: L  %d : %d
sv: F  %d : %d

en: L_oad last save
sv: L_äs in senast sparade

en: Language
sv: Språk

en: Language to use (a code like 'de')
sv: Språk att använda (en kod liknande "sv")

note: A cup stage, e.g. Last 32 when there are only 32 teams left.
en: Last %d
sv: Sista %d

en: Last save file not found.
sv: Senaste sparfilen hittades inte.

en: Latest results
sv: Senaste resultaten

en: League
sv: Liga

en: League
sv: Liga

en: League champions
sv: Ligamästare

en: League stats
sv: Ligastatistik

en: League table
sv: Ligatabell

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
sv: Vänsterklick för att lämna ett erbjudande. Högerklick för att ta bort erbjudande.

en: Left click to move players to and from the youth academy; right click for context menu.
sv: Vänsterklick för att flytta spelare till och från fotbollsskolan; högerklick för kontextmenyn.

en: Left click to show fixtures.
sv: Vänsterklicka för att visa matchprogram.

en: Left click to show table.
sv: Vänsterklicka för att visa tabell.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
sv: Vänsterklick: ansök om lån; Högerklick: betala tillbaka; Mittenklick: stadiumfönster.

en: List 1
sv: Lista 1

en: List 2
sv: Lista 2

en: Live game
sv: Livematch

en: Live game set to %s.
sv: Livematch inställd till %s.

en: Live game speed factor
sv: Hastighet för livematch

en: Live game verbosity
sv: Informationsnivå för livematch

en: Load game (Ctrl - O)
sv: Läs in spel (Ctrl - O)

en: Load last savegame
sv: Läs in senast sparade spelet

en: Load only the player names in the definition files
sv: Läs endast in spelarnamnen i definitionsfilerna

en: Load team definitions
sv: Läs in lagdefinitioner

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
sv: Läs in lag från definitionsfiler (notera att det officiella Bygfoot-paketet inte innehåller lagdefinitionsfiler, du måste hämta dem från hemsidan eller via skriptet bygfoot-update)

en: Loading cup: %s
sv: Läser in cup: %s

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Loading job exchange...
sv: Läser in jobbförmedling...

en: Loading league: %s
sv: Läser in liga: %s

en: Loading leagues and cups...
sv: Läser in ligor och cuper...

en: Loading miscellaneous...
sv: Läser in diverse...

en: Loading newspaper...
sv: Läser in tidning...

en: Loading options...
sv: Läser in alternativ...

en: Loading season stats...
sv: Läser in säsongsstatistik...

en: Loading transfer list...
sv: Läser in övergångslista...

en: Loading users...
sv: Läser in användare...

en: Loan
sv: Lån

en: Make offer
sv: Ge erbjudande

en: Manage matches
sv: Hantera matcher

en: Manage users
sv: Hantera användare

en: Maximize main window
sv: Maximera huvudfönster

en: Memorable match added.
sv: Minnesvärd match lades till.

en: Memorable matches
sv: Minnesvärda matcher

en: Midfield
sv: Mittfält

en: Midfielders
sv: Mittfältare

en: Money
sv: Pengar

en: Money
sv: Pengar

en: Money (approx.)
sv: Pengar (ungefär)

en: Money / week
sv: Pengar / vecka

en: Move to team
sv: Flytta till lag

en: Move to youth academy
sv: Flytta till fotbollsskola

en: My league results
sv: Mina ligaresultat

en: Name
sv: Namn

en: Name
sv: Namn

en: Neutral ground
sv: Neutral mark

en: New contract
    offers
sv: Nya kontrakt-
    erbjudanden

en: New settings:
sv: Nya inställningar:

en: News
sv: Nyheter

en: Next
sv: Nästa

en: Next (W)
sv: Nästa (W)

en: Next league/cup (2)
sv: Nästa liga/cup (2)

en: Next user
sv: Nästa användare

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
sv: Nästa vecka sparkar du honom och anställer en ny.

en: No automatic popup
sv: Inga automatiska popup

en: No improvements currently in progress.
sv: Inga förbättringar görs för tillfället.

en: No match stored.
sv: Ingen match lagrad.

en: No news available.
sv: Inga nyheter tillgängliga.

en: None
sv: Ingen

en: Not a valid Bygfoot Memorable Matches filename.
sv: Inte ett giltigt filnamn för Bygfoots minnesvärda matcher.

en: Numbers...
sv: Siffror...

note: Boost value.
en: OFF
sv: AV

note: Boost value.
en: ON
sv: PÅ

en: Off
sv: Av

en: Offer new contract
sv: Erbjud nytt kontrakt

en: On
sv: På

en: Only names
sv: Endast namn

en: Open a memorable matches file
sv: Öppna en fil med minnesvärda matcher

en: Opponent
sv: Motståndare

en: Opponent player list
sv: Motståndarens spelarlista

en: Options
sv: Alternativ

en: Overall results
sv: Totala resultat

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite set to %s.
sv: Skriva över inställd till %s.

note: Games played (a number).
en: PL
sv: SP

note: Points.
en: PTS
sv: POÄ

en: Pause when break
sv: Paus vid avbrott

en: Pause when injury
sv: Paus vid skada

en: Pause when red card
sv: Paus vid rött kort

en: Payback
sv: Återbetalning

en: Penalties
sv: Straffsparkar

en: Penalty/free kick shooter deselected.
sv: Läggare av straffspark/frispark avmarkerad.

en: Physio
sv: Fysik

en: Player accepts new offers
sv: Spelare accepterar nya erbjudanden

en: Player attribute precision
sv: Precision för spelarattribut

en: Player attributes shown
sv: Spelarattribut visas

en: Player doesn't negotiate anymore
sv: Spelaren förhandlar inte mer

en: Player list
sv: Spelarlista

en: Player list 1
sv: Spelarlista 1

en: Player list 2
sv: Spelarlista 2

en: Player list refresh rate
sv: Uppdateringshastighet för spelarlista

en: Playing style
sv: Spelstil

en: Popup for user news
sv: Popup för användarnyheter

en: Possession
sv: Bollinnehav

en: Prefer messages
sv: Föredra meddelanden

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Premium Hotel
sv: Normalt hotell

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous (Q)
sv: Föregående (Q)

en: Previous league/cup (1)
sv: Föregående liga/cup (1)

en: Previous user
sv: Föregående användare

en: Price per ticket
sv: Pris per biljett

en: Prize money
sv: Prispengar

en: Pulled muscle
sv: Sträckning

en: Put on transfer list
sv: Sätt på övergångslista

en: Quarter-final
sv: Kvartsfinal

en: Quit (Ctrl - Q)
sv: Avsluta (Ctrl - Q)

en: REMOVE
sv: TA BORT

en: REPLAY
sv: SPELA UPP

en: Randomise teams in cups
sv: Slumpa lag i cuper

en: Randomise the order of teams in cups. This only makes sense in supernational definitions like the World Cup where the order of teams is fixed.
sv: Slumpa ordningen på lagen i cuper. Det här används bara i supernationella definitioner såsom World Cup där ordningen av lagen redan är klar.

en: Ready
sv: Klar

en: Rearrange team
sv: Arrangera om laget

en: Recreation
sv: Återhämtning

en: Recruiting preference
sv: Inställningar för rekrytering

en: Reds
sv: Röda

en: Reject for now
sv: Tacka nej för tillfället

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Reload and close
sv: Uppdatera och stäng

en: Reload constants files. This will overwrite any changes you made in the current game session.
sv: Läs om constants-filerna. Detta kommer att skriva över ändringar som du har gjort i den aktuella spelsessionen.

en: Reload from file
sv: Läs om från fil

en: Reload matches from file
sv: Uppdatera matcher från fil

en: Reload matches from file and close
sv: Uppdatera matcher från fil och stäng

en: Reload the constants file
sv: Läs om "constants"-filen

en: Remove from transfer list
sv: Ta bort från övergångslista

en: Remove user %s from the game?
sv: Ta bort användaren %s från spelet?

en: Replay, delete or add memorable matches.
sv: Spela upp igen, ta bort eller lägg till minnesvärda matcher.

en: Reset player list
sv: Återställ spelarlistan

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
sv: Återställ spelarlistan till formationen i början av livematchens paus (högerklick på spelarlistan)

en: Result
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

en: Return / Space
sv: Return / Mellanslag

en: Right click and left click to change boost state
sv: Högerklick och vänsterklick för att ändra boost

en: Right click and left click to change your playing style
sv: Högerklick och vänsterklick för att ändra din spelstil

en: Right click to apply for job at once, left click to see team info.
sv: Högerklick för att söka jobbet på en gång, vänsterklick för att se laginformation.

en: Right-click to set to 0
sv: Högerklicka för att sätta till 0

note: Round
en: Ro
sv: Omg

en: Round robin
sv: Alla mot alla

en: Safety (%)
sv: Säkerhet (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
sv: Säkerhetsförbättring för hög, återställer till högsta möjliga värde.

note: % of saves for goalies (#goals / #shots)
en: Save %
sv: Räddningar %

en: Save and close
sv: Spara och stäng

en: Save changes to file and close
sv: Spara ändringar till fil och stäng

en: Save changes to the constants file. DON'T DO THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
sv: Spara ändringar i constants-filen. ÄNDRA INTE DET HÄR OM DU VERKLIGEN INTE VET VAD DU GÖR.

en: Save game (Ctrl - S)
sv: Spara spel (Ctrl - S)

en: Save global settings to file
sv: Spara globala inställningar till fil

en: Save overwrites
sv: Spara skriver över

en: Save settings as default
sv: Spara inställningar som standard

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Save user settings to file
sv: Spara användarinställningar till fil

en: Save window geometry
sv: Spara fönstergeometri

en: Save window size, position and vertical divider
sv: Spara fönsterstorlek, position och vertikala avgränsare

note: The 'job exchange' is a list of teams looking for a manager.
en: Saving job exchange...
sv: Sparar jobbförmedling...

en: Saving leagues and cups...
sv: Sparar ligor och cuper...

en: Saving miscellaneous...
sv: Sparar diverse...

en: Saving newspaper...
sv: Sparar tidning...

en: Saving options...
sv: Sparar alternativ...

en: Saving season stats...
sv: Sparar säsongsstatistik...

en: Saving transfer list...
sv: Sparar övergångslista...

en: Saving users...
sv: Sparar användare...

en: Scout
sv: Talangscout

note: Season.
en: Sea
sv: Säs

en: Season %d
sv: Säsong %d

en: Season history
sv: Säsongshistorik

en: Season results
sv: Säsongsresultat

en: Select font
sv: Välj typsnitt

en: Set investment
sv: Ställ in investering

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
sv: Ställ in antalet procent av din inkomst som du vill satsa i din fotbollsskola.

en: Set to 0 to switch off warning
sv: Ställ in till 0 för att stänga av varning

note: Shots of a player.
en: Sh
sv: Sk

en: Shoots penalties
sv: Lägger straffsparkar

en: Shot %
sv: Skott %

en: Shots
sv: Skott

en: Shots
sv: Skott

en: Show all leagues in the fixture view
sv: Visa alla ligor i matchprogrammet

en: Show coming matches
sv: Visa kommande matcher

en: Show finances
sv: Visa finanser

en: Show info
sv: Visa info

en: Show job exchange
sv: Visa jobbförmedling

en: Show job offers
sv: Visa jobberbjudanden

en: Show last match
sv: Visa senaste match

en: Show last match stats
sv: Visa statistik på senaste match

en: Show live game
sv: Visa livematch

en: Show matches from all leagues
sv: Visa matcher från alla ligor

en: Show matches from cups
sv: Visa matcher från cuper

en: Show news window after a matchday when new user news was created
sv: Visa nyhetsfönster efter en matchdag när nya användarnyheter skapats

en: Show only my recent bets
sv: Visa endast mina senaste vad

en: Show only recent news
sv: Visa endast senaste nyheter

en: Show overall games/goals
sv: Visa alla matcher/mål

en: Show progressbar pictures
sv: Visa förloppsbilder

en: Show stadium
sv: Visa stadium

en: Show tendency bar
sv: Visa tendenser

en: Show the betting window
sv: Visa vadslagningsfönstret

en: Show the list of available manager jobs
sv: Visa listan över tillgängliga managerjobb

en: Show transferlist (T)
sv: Visa övergångslista (T)

en: Show warning if a player contract gets below
sv: Visa varning om ett spelarkontrakt kommer under

en: Show youth academy
sv: Visa fotbollsskola

en: Skill
sv: Skicklighet

en: Skill
sv: Skicklighet

en: Skip weeks without user matches
sv: Hoppa över veckor utan matcher för någon användare

en: Space
sv: Mellanslag

en: Specify additional support directory (takes priority over default ones)
sv: Ange ytterligare stödkatalog (åsidosätter standardkataloger)

en: Speed
sv: Hastighet

en: Sponsorship
sv: Sponsring

en: Sponsorship offers
sv: Erbjudanden om sponsring

en: St_ats
sv: St_atistik

en: Stadium capacity
sv: Kapacitet för stadium

en: Stadium expenses
sv: Utgifter för stadium

en: Stadium management is disabled in this country definition.
sv: Stadiumhantering är inaktiverad i denna landsdefinition.

en: Stadium safety
sv: Säkerhet för stadium

en: Stadium status
sv: Status för stadium

en: Start
sv: Starta

en: Start _new game
sv: Starta _nytt spel

en: Start in week
sv: Starta i vecka

en: Start in week:
sv: Starta i vecka:

en: Statistics
sv: Statistik

note: Hot streak or cold streak of a player.
en: Streak
sv: Framgång

en: String
sv: Sträng

en: String id of the country to load
sv: Sträng-id för landet att läsa in

en: Structure
sv: Struktur

en: Swap adapts structure
sv: Byte anpassar struktur

en: Tables
sv: Tabeller

en: Talent %
sv: Talang %

en: Team
sv: Lag

en: Team
sv: Lag

en: Team structure
sv: Lagstruktur

en: Team style changed to %s.
sv: Lagstil ändrad till %s.

en: Team1
sv: Lag1

en: Team2
sv: Lag2

en: Test an XML commentary file
sv: Testa en XML-kommentatorsfil

en: The bank doesn't grant you more money.
sv: Banken ger dig inte mer pengar.

en: The betting office doesn't allow you to wager more than %s.
sv: Vadslagningsbyrån låter dig inte satsa mer än %s.

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
sv: Aktuellt spel har inte sparats och kommer att förloras. Fortsätta?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
sv: Desto högre värdet är, desto mer kommentarer ser du.

en: The job exchange update interval is %d weeks.
sv: Uppdatering av jobbförmedlingsintervallen är %d veckor.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
sv: Desto lägre värdet är, desto snabbare kommer kommentarerna för livematchen att rulla.

en: The owners of %s accept your application.
sv: Ägarna av %s accepterar din ansökan.

note: A lame duck is someone who will quit his job soon and thus doesn't have a lot of influence/impact anymore, e.g. an American president during the last 2 years of his second presidency.
en: The owners of %s accept your application. Since %s don't want to get stuck with a lame duck, you get fired instantly and spend the rest of the current season tending your garden.
sv: Ägarna av %s accepterar din ansökan. Eftersom %s inte vill blir sittande med en handlingsförlamad tränare blir du sparkad direkt och får spendera resten av säsongen med att sköta om din trädgård.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
sv: Ägarna av %s är mycket imponerade av din framgång med %s och önskar anställa dig. Här är lite information om %s:

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
sv: Ägarna av %s är inte nöjda med senaste händelserna i laget. Det går rykten om att de letar efter en ny manager.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
sv: Ägarna av %s har tackat nej till ditt erbjudande (%s / %s) för %s. Varken summan eller lönen du erbjöd accepterades, sa de.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
sv: Ägarna av %s har tackat nej till ditt erbjudande (%s / %s) för %s. Lagets ägare var inte nöjda med summan du erbjöd.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
sv: Ägarna av %s har tackat nej till ditt erbjudande (%s / %s) för %s. Det fanns ett bättre erbjudande för spelaren än ditt.

en: The owners of %s politely reject your application. You're not successful enough in their eyes.
sv: Ägarna av %s tackar snällt nej till din ansökan. Du är inte tillräckligt framgångsrik i deras ögon.

en: The player feels he doesn't have a future in your star-studded team. He refuses to negotiate.
sv: Spelaren känner att han inte har en framtid i ditt stjärnfyllda lag. Han vägrar att förhandla.

en: The player is already on the list.
sv: Spelaren är redan på listan.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
sv: Spelaren är låst (lagets ägare funderar fortfarande på ett erbjudande).

en: The player is not on the list.
sv: Spelaren är inte på listan.

en: The player is on a cold streak
sv: Spelaren är på väg neråt

en: The player is on a hot streak
sv: Spelaren är på väg uppåt

en: The player is too old for the youth academy.
sv: Spelaren är för gammal för fotbollsskolan.

en: The player won't negotiate with you anymore.
sv: Spelaren vill inte förhandla mer med dig.

en: The structure value %d is invalid.
sv: Strukturvärdet %d är ogiltigt.

en: The team owners are very satisfied with your financial management. Since the team's been earning a lot of money lately, they decide to donate half of it to charity.
sv: Ägarna till laget är mycket nöjda med din finansiella hantering. Eftersom laget har tjänat en massa pengar på sista tiden, har de beslutat att donera hälften till välgörenhet.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
sv: Lagets ägare har sparkat dig på grund av dålig hantering av finanserna. Lyckligtvis har ägarna av %s hört om din situation och erbjuder dig ett jobb. Här är lite information om %s:

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
sv: Lagets ägare har sparkat dig på grund av dina misslyckanden. Lyckligtvis har ägarna av %s hört om din situation och erbjuder dig ett jobb. Här är lite information om %s:

en: The transfer deadline is over.
sv: Tidsgräns för övergång slut.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
sv: Det finns ett antal företag som är intresserade av att sponsra ditt lag. Välj ett av dem:

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
sv: Det finns skadade eller avstängda spelare i ett av användarlagen. Fortsätta?

en: There are no leagues in this country definition (only cups).
sv: Det finns inga ligor i denna landsdefinition (endast cuper).

en: There are no leagues or cups with tables in this country definition.
sv: Det finns inga ligor eller cuper med tabeller i denna landsdefinition.

en: There are no season history elements stored yet.
sv: Det finns ingen säsonghistorik lagrad ännu.

en: There are some offers for the player which you rejected or will see next week.
sv: Det det några erbjudanden för spelaren som du tackade nej till eller kommer att se nästa vecka.

en: There is no room in your youth academy.
sv: Det finns ingen ledig plats i din fotbollsskola.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
sv: Det blev för många byten. Endast 3 per match är tillåtet. Spelarlista återställd.

en: Ticket income
sv: Biljettintäkter

en: Torn crucial ligament
sv: Skadat korsband

en: Training
sv: Träning

en: Training camp
sv: Träningsläger

en: Training camp is disabled in this country definition.
sv: Träningsläger är inaktiverat i denna landsdefinition.

en: Transfer deadline is Week %d
sv: Tidsgräns för övergång är vecka %d

en: Transfer offer
sv: Erbjudande om övergång

en: Transfers
sv: Övergångar

en: Transfers are disabled in this country definition.
sv: Övergångar är inaktiverade i denna landsdefinition.

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
sv: Försök att sätta uppstartsspelarna på deras favoritpositioner och sortera inhopparna (Ctrl-R eller mittenklick)

en: Uncompressing savegame...
sv: Packar upp sparat spel...

en: User %s didn't consider your offer yet.
sv: Användare %s har inte bestämt sig om ditt erbjudande än.

en: User history
sv: Användarhistorik

en: User management
sv: Hantera användare

en: Users -- click to remove
sv: Användare -- klicka för att ta bort

en: Value
sv: Värde

en: Value
sv: Värde

en: Verbosity
sv: Informationsnivå

note: Games won. Won.
en: W
sv: V

note: won
en: W
sv: V

note: a won match
en: W  %d : %d
sv: V  %d : %d

en: Wage
sv: Lön

en: Wage
sv: Lön

note: 'Wager' is the amount of money the user placed on a bet.
en: Wager
sv: Insats

note: How much the user wagers; how much he won or lost.
en: Wager/
    Win/Loss
sv: Insats/
    Vinst/Förlust

en: Wages
sv: Löner

note: Week
en: We
sv: Ve

en: Week
sv: Vecka

en: Week %d Round %d
sv: Vecka %d Omgång %d

en: Week %d Round %d
    Cup round %d
sv: Vecka %d Omgång %d
    Cupomgång %d

en: Weekly installment
sv: Amortering per vecka

en: Weekly installment:
sv: Amortering per vecka:

en: Welcome to Bygfoot %s
sv: Välkommen till Bygfoot %s

en: Whether 'Save' overwrites the current save file or pops up a 'Save as' window
sv: Om "Spara" skriver över aktuell sparfil eller poppa upp ett "Spara som"-fönster

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
sv: Om en bekräftelse ska poppa upp när du sparkar ut en ungdom från din fotbollsskola

en: Whether game starts with a maximized main window (doesn't work with all window managers)
sv: Om spelet startar med ett maximerat huvudfönster (fungerar inte med alla fönsterhanterare)

en: Whether in the weekly fixture view all leagues or only the user league is shown
sv: Om alla ligor ska visas i veckans matchprogram eller endast visa användarens liga

en: Whether swapping two players automatically adapts the team structure to the player positions
sv: Om byte av två spelare automatiskt anpassar lagets struktur till spelarnas positioner

en: Whether the live game pauses at half time and extra time
sv: Om livematchen pausas vid halvlek och extratid

en: Whether the live game pauses when a user player is injured
sv: Om livematchen pausas när en användares spelare blir skadad

en: Whether the live game pauses when a user player is sent off
sv: Om livematchen pausas när en användares spelare blir utvisad

en: Whether the subs (e.g. for injured players) are made by the CPU. This is automatically done if the live game is off.
sv: Om inhoppare (exempelvis för skadade spelare) sätts in av datorn. Det här görs automatiskt om livematch är av.

en: Whether to automatically save the game regularly
sv: Om spelet ska automatiskt sparas regelbundet

en: Whether to save the global settings to file (so that they get loaded next time you start a new game)
sv: Om globala inställningar ska sparas till fil (så att de läses in nästa gång du startar ett nytt spel)

en: Whether to save the user settings to file (so that they get loaded next time this user starts a new game)
sv: Om användarens inställningar ska sparas till fil (så att de kan läsas in nästa gång den här användaren startar ett nytt spel)

en: Whether to show a confirmation popup if a user team has an injured or banned player in the startup formation
sv: Om en bekräftelse ska poppa upp om en användares lag har en skadad eller avstängd spelare i startformationen

en: Whether to show a confirmation popup when you press quit and the game state is not saved
sv: Om en bekräftelse ska poppa upp när du trycker avsluta och spelet inte är sparat

en: Whether to show cup matches in the betting window
sv: Om cupmatcher ska visas i vadslagningsfönstret

en: Whether to show cup matches. Use the options window to toggle permanently.
sv: Om cupmatcher ska visas. Använd alternativfönstret för att växla permanent.

en: Whether to show job offers when a user is successful
sv: Om jobberbjudanden ska visas när en användare är framgångsrik

en: Whether to show matches of all leagues in the betting window
sv: Om matcher i alla ligor ska visas i vadslagningsfönstret

en: Whether to show matches of all leagues. Use the options window to toggle permanently.
sv: Om matcher i alla ligor ska visas. Använd alternativfönstret för att växla permanent.

en: Whether to show only your bets in the recent bets list
sv: Om endast dina vad ska visas i listan för tidigare vadslagningar

en: Whether to show pictures on top of the progressbar when loading/saving or calculating results
sv: Om bilder ska visas på toppen av förloppsmätaren vid inläsning/sparning eller beräkning av resultat

en: Whether to show the player games/goals value in all competitions
sv: Om spelarens värde för matcher/mål i alla tävlingar ska visas

en: Whether to show warnings and such in the message area in the main window when possible
sv: Om varningar ska visas och om de ska visas i meddelanderutan i huvudfönstret om möjligt

note: Team 1 wins (betting window).
en: Win1
sv: Vinst1

note: Team 2 wins (betting window).
en: Win2
sv: Vinst2

note: Yellow cards of a player.
en: YC
sv: GK

note: 'Limit' is the number of yellow cards until a player gets banned automatically for a match.
en: Yellow cards (limit)
sv: Gula kort (gräns)

en: Yellows
sv: Gula

note: League name.
en: You are champion of the %s!
sv: Du är vinnaren av %s!

en: You are free from debt.
sv: Du är skuldfri.

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
sv: Du gör ytterligare ett erbjudande för %s. Din talangscouts rekommendation för summa och lön är redan satt.

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
sv: Du gör ett erbjudande för %s. Din talangscouts rekommendation för summa och lön är redan satt.

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
sv: Du förhandlar med %s om ett nytt kontrakt. Var uppmärksam på vad du gör; om du inte blir enig med honom inom %d erbjudanden, kommer han att lämna ditt lag efter hans aktuella kontrakt går ut (om du inte säljer honom). Du kan endast avbryta FÖRE du lämnar det första erbjudandet.
    Din talangscouts rekommendationer är redan satta:

en: You are not in debt.
sv: Du är inte skuldsatt.

en: You are not indebted.
sv: Du är inte skuldsatt.

en: You bet on outcome %d with an odd of %.2f. How much do you wager?
sv: Du satsar på resultatet %d med ett odds på %.2f. Hur mycket satsar du?

en: You can pay back at most %s
sv: Du kan betala tillbaka som mest %s

en: You can take out at most %s.
sv: Du kan ta ut som mest %s.

en: You can't apply for a job from abroad if there's more than one user.
sv: Du kan inte söka ett nytt jobb om det finns fler än en användare.

en: You can't have more than %d players in the team.
sv: Du kan inte har fler än %d spelare i laget.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
sv: Du kan inte flytta spelaren, det finns för få spelare i ditt lag.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
sv: Du kan inte erbjuda ett nytt kontrakt om det gamla fortfarande är över 2 år.

en: You can't play Bygfoot without users!
sv: Du kan inte spela Bygfoot utan användare!

en: You can't replace a banned player.
sv: Du kan inte ersätta en avstängd spelare.

note: Buy a player from a team.
en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
sv: Du hade inte tillräckligt med pengar för att köpa %s från %s.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
sv: Du hade inte tillräckligt med pengar för att köpa %s eller att din lista var full.

en: You don't have enough money to pay back.
sv: Du har inte tillräckligt med pengar för att betala tillbaka.

en: You don't have the money.
sv: Du har inte de pengarna.

note: League name.
en: You finish the season in the %s on rank %s.
sv: Du avslutar säsongen i %s på plats %s.

note: League name.
en: You get promoted to the %s.
sv: Du har gått upp till %s.

note: League name.
en: You get relegated to the %s.
sv: Du har gått ned till %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
sv: Du har %d veckor på dig att betala tillbaka resten av ditt lån.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
sv: Du har %d veckor på dig att betala tillbaka ditt lån.

en: You have overdrawn your bank account once again. Bear in mind that after the fourth time you get fired.
    The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
sv: Du har övertrasserat ditt bankkonto ännu en gång. Tänk på att efter fjärde gången blir du sparkad.
    Lagets ägare ger dig %d veckor att komma över din kreditgräns.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
sv: Du har övertrasserat ditt bankkonto. Lagets ägare ger dig %d veckor att komma över kreditgränsen.

en: You have to pay back your loan this week.
sv: Du måste betala tillbaka ditt lån den här veckan.

en: You haven't made an offer for the player.
sv: Du har inte lämnat något erbjudande för spelaren.

en: You haven't selected a player.
sv: Du har inte valt en spelare.

note: Cup name, team name.
en: You lose in the %s final against %s.
sv: Du förlorar i finalen av %s mot %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
sv: Du erbjud en övergångssumma på %s och en lön på %s för %s. Ägarna och spelaren är nöjda med ditt erbjudande. Vill du fortfarande köpa spelaren?

note: Cup round name (e.g. Last 32), number, cup name.
en: You reach the %s (round %s) of the %s.
sv: Du har nått %s (omgång %s) av %s.

note: Buy a team in a league.
en: You start the game with %s in the %s.
sv: Du börjar spelet med %s i %s.

en: You still have some transfer business to manage.
sv: Du har fortfarande ett par övergångar att ta hand om.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
sv: Du vill sparka %s. Eftersom hans kontrakt går ut om %.1f år, kräver han en kompensation på %s. Accepterar du?

note: Cup name, team name.
en: You win the %s final against %s.
sv: Du vinner %s-finalen mot %s.

en: You've reached the limit of %d training camps for the season.
sv: Du har nått gränsen på %d träningsläger för säsongen.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
sv: Ditt bankkontosaldo måste vara över gränsen för din uttagskredit nästa vecka.

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
sv: Din aktuella sponsor är nöjd med dina resultat och vill förnya kontraktet med dig. För närvarande betalar de dig %d per vecka.

en: Your debt:
sv: Din skuld:

en: Your next opponent
sv: Din nästa motståndare

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
sv: Ditt erbjudande för %s har accepterats. Om du fortfarande vill köpa honom, gå till övergångslistan och vänsterklicka på spelaren.

en: Your offer has been removed.
sv: Ditt erbjudande har tagits bort.

en: Your offer has been updated.
sv: Ditt erbjudande har uppdaterats.

en: Your offer will be considered next week.
sv: Ditt erbjudande kommer att övervägas nästa vecka.

en: Your overall results
sv: Dina totala resultat

en: Your player roster is full or you don't enough money.
sv: Din spelarlista är full eller du har inte tillräckligt med pengar.

note: The user's results against a specific team.
en: Your results
sv: Dina resultat

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
sv: Din lista är redan full. Du kan inte köpa fler spelare.

note: Buy a player from a team.
en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
sv: Din lista är full. Du kan inte köpa %s från %s.

en: Your stadium
sv: Din stadium

en: Your team
sv: Ditt lag

en: Your team can't have less than 11 players.
sv: Ditt lag kan inte ha mindre än 11 spelare.

en: Your team has already had enough training camps this week.
sv: Ditt lag har redan fått tillräckligt många träningsläger denna vecka.

en: Youth %s thought he's old enough for a real contract and left your youth academy.
sv: Junioren %s tänkte att han är tillräckligt gammal för ett riktigt kontrakt och har lämnat din fotbollsskola.

en: Youth %s will be too old for the youth academy soon. Move him to your team or kick him out of the academy. Otherwise he'll probably look for another team to play in.
sv: Junioren %s kommer att bli för gammal för fotbollsskolan snart. Flytta honom till ditt lag eller sparka ut honom från skolan. Annars kommer han antagligen att leta efter ett annat lag att spela i.

en: Youth acad. invest.
sv: Investering i skola

en: Youth academy
sv: Fotbollsskola

en: Youth academy is disabled in this country definition.
sv: Fotbollsskolan är inaktiverad i denna landsdefinition.

en: Youth coach
sv: Ungdomsledare

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Load game
sv: _Läs in spel

en: _Options
sv: Alt_ernativ

en: _Pause
sv: _Gör paus

en: _Player
sv: S_pelare

en: _Resume
sv: _Återuppta

en: _Resume game
sv: Åte_ruppta spel

en: _Team
sv: _Lag

en: _User
sv: Anv_ändare

en: interest rate
sv: ränta
