bzr-explorer - en to ja translation catalogue (391 entries)

en: Accessories
ja: アクセサリ

en: Introduction
ja: 説明

en: Clothes
ja: 服

en: Bags
ja: バッグ

en: Wallet
ja: 財布

en: Hat
ja: 帽子

en: &Enable
ja: 有効にする(&E)

en: &Disable
ja: 無効にする(&D)

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: Clothes found: %(rows)d
ja: %(rows)d着の服があります

en: Bags found: %(rows)d
ja: %(rows)d個のバッグがあります

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Hats found: %(rows)d
ja: %(rows)d個の帽子があります

en: Installed hats
ja: インストール済みの帽子

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Selection rules found: %(rows)d
ja: %(rows)d通りの選択ルールが設定されています

en: Hat selection rules
ja: 帽子の選択ルール

en: failed to start
ja: スタートに失敗しました

en: process crashed
ja: プロセスクラッシュ

en: process timed out
ja: プロセスタイムアウト

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: read error
ja: 読み込みエラー

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: Process error: %s
ja: プロセスエラー: %s

en: Prefere&nces...
ja: 設定...(&N)

en: &Configure Bazaar Explorer...
ja: Bazaar Explorer を設定する(&C)

en: &Options...
ja: オプション(&O)...

en: Bazaar Explorer &Handbook
ja: Bazaar Explorer ハンドブック (&H)

en: &About Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorerについて(&A)

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: Bazaar Explorer &Help
ja: Bazaar Explorer ヘルプ(&H)

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Toolbox
ja: ツールボックス

en: Working Tree
ja: 作業ツリー

en: Open on hosting service
ja: ホスティングサービス上で開く

en: Error
ja: エラー

en: Unable to change to %s - closing page.
ja: %s に切り替えることが出来ません　- ページを閉じます

en: Hat Available
ja: 使える帽子

en: A %(hat)s hat is available but not associated with this location. Would you like to use it when visiting %(path)s?
ja: 帽子%(hat)sが利用できますが、この場所に関連付けられていません。%(path)sを開いたときにこの帽子を使用するように設定しますか？

en: Restart Required
ja: 再起動が必要です。

en: Please restart Bazaar Explorer for this preference to take effect.
ja: 設定を有効にするためBazaar Explorerを再起動してください。

en: Sorry
ja: すみません

en: The hosted web URL for this location is unknown.
ja: ホスティング先のURLが不明です

en: Cannot edit remote file.
ja: リモートのファイルは編集できません。

en: Failed to edit '%(path)s' using '%(editor)s'.
ja: '%(editor)s'で'%(path)s'を編集できませんでした。

en: You may want to install the matching application or change the configured editor.
ja: 対応するアプリケーションをインストールするか、エディタの設定を変更してください

en: Delete Directory
ja: ディレクトリを削除

en: Delete directory %s and all its children?
ja: ディレクトリ %s とその中身を削除します

en: Delete empty directory %s?
ja: 空のディレクトリ %s を削除しますか?

en: Delete Symlink
ja: シンボリックリンクを削除

en: Delete symlink %s?
ja: シンボリックリンク %s を削除します

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Delete file %s?
ja: ファイル %s を削除します

en: New File
ja: 新規ファイル

en: Destination directory: %s
ja: 宛先ディレクトリ: %s

en: Name of new file:
ja: 新規ファイル名:

en: Unable to create file
ja: ファイルを作成することができません

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: Name of new directory:
ja: 新規ディレクトリ名:

en: Unable to create directory
ja: ディレクトリを作成することができません。

en: Opening %s
ja: %sを開きます

en: Unable to open location
ja: 場所を開けません

en: %s is not a branch, checkout or repository.
ja: %sはブランチでもチェックアウトでもリポジトリでもありません

en: Do you want to open it as a virtual repository, searching for nested locations?
ja: 仮想リポジトリとして開いて、中の場所を探しますか？

en: Unable to open
ja: 開けません

en: Open Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open Location
ja: 指定した場所を開きます

en: Enter the location URL, e.g. lp:bzr, http://example.com/my.bzr/
ja: URLを入力してください。 例: lp:bzr, http://example.com/my.bzr/

en: Options
ja: 設定

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Recently Opened
ja: 最近開いたファイル

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Version
ja: バージョン

en: Copyright
ja: 著作権

en: About %s
ja: %s について

en: Preferences
ja: 設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Behavior
ja: 動作

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Use custom initialize dialog
ja: 独自の初期化ダイアログを使用する

en: Use custom branch dialog
ja: 独自のブランチダイアログを使用する

en: Use custom checkout dialog
ja: 独自のチェックアウトダイアログを使用する

en: Use custom switch dialog
ja: 独自のスイッチダイアログを使用する

en: Custom Dialogs
ja: カスタムダイアログ

en: Open terminal shell for 'All commands'
ja: すべてのコマンドに対して端末シェルを開く

en: Suite
ja: スイート

en: Contents
ja: 内容

en: Style
ja: スタイル

en: Location Selector
ja: 場所選択バー

en: Show the toolbox on the status view
ja: ステータスビューにツールボックスを表示する

en: Show the toolbox on the repository view
ja: リポジトリビューにツールボックスを表示する

en: Show the toolbox on the welcome view
ja: 「ようこそ」画面にツールボックスを表示する

en: Language
ja: 言語

en: User Interface
ja: ユーザーインタフェース

en: Edit items in Working Tree browser by default
ja: 作業ツリーブラウザのダブルクリックでファイルを編集する

en: Automatically refresh status report
ja: ステータスレポートを自動的に更新

en: Status View
ja: 状態表示

en: Bind branches by default
ja: デフォルトでブランチをバインドする

en: Workspace Model
ja: 作業スペースモデル

en: Default Values in Dialogs
ja: ダイアログにおける既定値

en: Actions
ja: 動作

en: System default (%s)
ja: システムのデフォルト (%s)

en: No parent location defined yet.
ja: 親ブランチの場所が定義されていません

en: Not a branch: %s
ja: %s はブランチではありません

en: Could not connect to branch: %s
ja: ブランチに接続できません。： %s

en: Revisions in parent branch but not here: %d
ja: 親ブランチにのみ存在するリビジョン: %d

en: All parent branch revisions are present here.
ja: 親ブランチのリビジョンはすべて取り込まれています

en: Revisions here but not in parent branch: %d
ja: このブランチから親ブランチに反映されていないリビジョン: %d

en: All revisions present in parent branch.
ja: このブランチのリビジョンはすべて親ブランチに反映されています

en: No revisions in log.
ja: 履歴はありません

en: Japanese
ja: 日本語

en: Default
ja: デフォルト

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Working Tree Status
ja: 作業ツリーの状態

en: Working Tree Status (Commit Preview)
ja: 作業ツリーのステータス

en: Repository Overview
ja: リポジトリの概要

en: Overview
ja: 概要

en: What's next?
ja: 次は何？

en: Working tree differs from revision %s.
ja: 作業ツリーはリビジョン%sから変更されています。

en: Working tree is up to date at revision %s.
ja: 作業ツリーはリビジョン%sで最新です。

en: This branch has no working tree. Last revision is %s.
ja: このブランチには作業ツリーがありません。最新のリビジョンは %s です。

en: Add, ignore or delete unversioned items
ja: バージョン管理されていないアイテムを追加、無視、削除する

en: Add Tool
ja: ツールの追加

en: Bazaar Command
ja: Bazaarコマンド

en: Web Link
ja: ウェブリンク

en: Local Application
ja: アプリケーション

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: 種類

en: Command
ja: コマンド

en: Icon
ja: アイコン

en: MainWindow
ja: メインウィンドウ

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: Open &Recent
ja: 最近のファイルを開く(&R)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Start
ja: 開始(&S)

en: C&ollaborate
ja: 協調(&o)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Configuration
ja: 設定(&C)

en: Ignores
ja: 無視

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Book&marks
ja: ブックマーク(&m)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Exit Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorer を終了する

en: Cu&t
ja: 切り取り(&t)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Contents
ja: 目次(&C)

en: Help
ja: ヘルプ

en: User documentation
ja: ユーザードキュメント

en: Show user documentation for Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorerのユーザードキュメントを見る

en: Report a Problem...
ja: 問題を報告する

en: Bug
ja: バグ

en: Report a problem found in Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorerの問題を報告する

en: &User Configuration
ja: ユーザー設定(&U)

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Edit user-specific configuration settings
ja: ユーザーに関する設定を編集する

en: &User Ignores
ja: ユーザーの無視設定(&U)

en: Edit user-specific patterns used to ignore unimportant files
ja: 不要なファイルを無視するためのパターンを設定する(ユーザごとの設定)

en: &Rules
ja: ルール(&R)

en: Edit rules for end-of-line conversions, keywords, etc
ja: 改行文字やキーワードなどのルールを編集する

en: &Locations
ja: 場所(&L)

en: Edit settings that apply to branches under locations
ja: このブランチに適用される設定を編集する

en: Cre&dentials
ja: 証明書(&d)

en: Edit settings used for logging on to remote locations
ja: 外部の場所にログオンするための設定を編集する

en: &Add Items...
ja: アイテムの追加...(&A)

en: Add
ja: 追加

en: Add Items
ja: アイテムの追加

en: Add files to the list of those being tracked
ja: ファイルをBazaarの管理対象として追加する

en: &Show Differences
ja: 差分の表示(&S)

en: Diff
ja: 差分

en: Show Differences
ja: 差分の表示

en: Show differences that will be committed
ja: コミットする差分を表示

en: &Commit Content...
ja: コンテンツのコミット...(&C)

en: Commit
ja: コミット

en: Commit Content
ja: コンテンツのコミット

en: Commit the current content as a new revision
ja: 現在の内容を新しいリビジョンとしてコミットする

en: &Toolbar
ja: ツールバー(&T)

en: Show/hide toolbar
ja: ツールバーを表示/非表示

en: Status &Bar
ja: ステータスバー(&B)

en: Show/hide status bar
ja: ステータスバーの表示/非表示

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: I&nitialize...
ja: 初期化(&n)

en: Initialize
ja: 初期化

en: Create a new branch or repository
ja: 新しいブランチやレポジトリを作成する

en: &Branch...
ja: ブランチ...(&B)

en: Branch
ja: ブランチ

en: Clone a branch creating a new one
ja: ブランチを複製して新しいブランチを作成する

en: &Checkout...
ja: チェックアウト(&C)...

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout a branch creating just a working tree
ja: ブランチからチェックアウトして作業ツリーを作成する

en: &Browse Items
ja: ブラウズ(&B)

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse Items
ja: ブラウズ

en: Browse files, directories, etc. in a branch
ja: ブランチ内のファイルやディレクトリなどをみる

en: &Log History
ja: 履歴(&L)

en: Log
ja: 履歴

en: Log History
ja: 履歴

en: Browse revisions in the history log
ja: 履歴内のリビジョンを閲覧する

en: &Annotate File
ja: ファイルの注釈(&A)

en: Annotate
ja: 注釈

en: Annotate File
ja: ファイルの注釈

en: Show who changed what when in a file
ja: 誰がいつ何を変更したかを表示する

en: Location &Information
ja: 場所の情報(&I)

en: Info
ja: 情報

en: Location Information
ja: 場所の情報

en: Show information about a location
ja: 場所に関する情報

en: &System Information
ja: システムの情報(&S)

en: System Info
ja: システム情報

en: System Information
ja: システム情報

en: Show information about your Bazaar installation
ja: Bazaarのインストールに関する情報を表示する

en: &Send New Revisions...
ja: 新しいリビジョンを送る(&S)

en: Send
ja: 送信

en: Send New Revisions
ja: 新しいリビジョンを送る

en: Send changes (vs parent branch) to a mail address or file
ja: 親ブランチに対する変更をメールかファイルに送る

en: &Push New Revisions...
ja: 新しいリビジョンを&Pushする

en: Push New Revisions
ja: 新しいリビジョンのPush

en: Push new revisions to another branch making it a mirror of this one
ja: 新しいリビジョンをPushし、相手ブランチをこのブランチのミラーにする

en: Pu&ll New Revisions...
ja: 新しいリビジョンのPu&ll...

en: Pull New Revisions
ja: 新しいリビジョンのPull

en: Pull new revisions from another branch making this branch a mirror of it
ja: 新しいリビジョンを他のブランチからPullして、このブランチをミラーにする

en: &Merge Changes...
ja: 差分のマージ(&M)

en: Merge
ja: マージ

en: Merge Changes
ja: 差分をマージする

en: Merge changes from another branch into this one
ja: 他のブランチからこのブランチへ差分をマージする

en: &Update Working Tree...
ja: 作業ツリーを更新する

en: Update
ja: 更新

en: Update Working Tree
ja: 作業ツリーを更新する

en: Update branch and working tree, merging if necessary
ja: ブランチと作業ツリーを更新し、必要ならマージする

en: E&xport...
ja: エクスポート(&X)...

en: Export
ja: エクスポート

en: Export a snapshot to a directory or archive
ja: ディレクトリかアーカイブにスナップショットをとる

en: &Move/Rename Item
ja: アイテムの移動/リネーム(&M)

en: Rename an item
ja: アイテムの名前を変更

en: &Remove/Unversion Item
ja: アイテムの削除/除外(&R)

en: Delete an item
ja: アイテムを削除する

en: &Switch Checkout...
ja: チェックアウトの切り替え(&S)

en: Switch
ja: 切り替え

en: Switch Checkout
ja: チェックアウトを切り替える

en: Switch a checkout to another branch
ja: チェックアウト元のブランチを切り替える

en: Re&vert Working Tree...
ja: 作業ツリーを元に戻す(&V)

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Change working tree content to an earlier revision
ja: 作業ツリーの内容を過去のリビジョンのものにする

en: &Uncommit Revisions...
ja: リビジョンのコミット取り消し...(&U)

en: Uncommit
ja: コミット取り消し

en: Move branch tip to an earlier revision
ja: ブランチの先頭を過去のリビジョンに変更する

en: She&lve Changes...
ja: 変更を棚に上げる(shelve) (&L)

en: Shelve
ja: 棚に上げる

en: Select changes in the working tree to be put to one side
ja: 棚に上げる作業ツリーの変更を選択する

en: Unsh&elve Changes...
ja: 変更を棚から下ろす(unshelve) (&E)

en: Merge shelved changes back into the working tree
ja: 棚に上げた変更を作業コピーに戻す

en: Change the mask applied to working tree operations
ja: 作業ツリーに対するマスクを変更する

en: Create, delete or move a tag
ja: tag の作成、削除、移動

en: A&ll Commands...
ja: 全てのコマンド(&A)

en: All
ja: すべて

en: Run an arbitrary Bazaar command
ja: 任意のBazaarコマンドを実行する

en: S&ystem Log
ja: システムログ(&Y)

en: &Select All
ja: 全て選択(&S)

en: I&mport...
ja: インポート(&M)...

en: Create new branches from external content
ja: 外部のコンテンツから新しいブランチを作成する

en: Translate This Application...
ja: このアプリケーションを翻訳する...

en: Translate
ja: 翻訳

en: Connect to the Launchpad website to help translate this application
ja: Launchpad Web サイトに接続してこのアプリケーションを翻訳する

en: Get Help Online...
ja: オンラインヘルプを開く...

en: Ask
ja: 尋ねる

en: Connect to the Launchpad website for online help
ja: Launchpad Web サイトに接続してオンラインヘルプを表示する

en: &About
ja: 情報(&A)

en: Show version and copyright information
ja: バージョンと著作権に関する情報を表示する

en: &Plug-ins
ja: プラグイン(&P)

en: Show and manage Bazaar plug-ins
ja: Bazaarプラグインの表示と管理

en: &Open...
ja: 開く(&O)...

en: Open
ja: 開く

en: Open a directory (local location)
ja: ディレクトリを開く (ローカルの場所)

en: &Find...
ja: 検索(&F)...

en: Find revisions matching certain conditions
ja: 条件に合うリビジョンの検索

en: Tune the appearance and behavior of Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorer の外観や動作を設定する

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Close the current location
ja: 現在の場所を閉じる

en: &Refresh
ja: 再読込(&R)

en: Refresh the information displayed
ja: 表示を更新する

en: Open &Location...
ja: 場所を開く(&L)

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Open a location by entering a URL
ja: URLを入力して場所を開く

en: &Diagnostic Mode
ja: 診断モード(&D)

en: Enable/disable diagnostic mode to assist debugging problems
ja: デバッグのための診断モードを有効/無効にする

en: &Bind Branch...
ja: ブランチの割り当て(&B)

en: Bind/unbind branch to another, enabling/disabling lockstep commits
ja: ブランチをほかのブランチにbind/unbindする。（同期コミットを有効/無効にする）

en: Resolve &Conflicts...
ja: 衝突を解決(&C)

en: View and resolve conflicts in the working tree
ja: 作業ツリーの衝突の確認と解決

en: &Branch Configuration
ja: ブランチ設定(&B)

en: Edit branch-specific configuration settings
ja: ブランチに関する設定を編集する

en: &Ignores
ja: 無視(&I)

en: Edit patterns used to ignore unimportant files (this branch)
ja: 不要なファイルを無視するためのパターンを設定する (このブランチ)

en: U&nbind Branch
ja: ブランチの割り当て解除(&N)

en: &Bookmark This Location
ja: この場所をブックマーク(&B)

en: Bookmark This
ja: この場所をブックマークする

en: Remember this location as a bookmark
ja: この場所をブックマークする

en: Edit &My Bookmarks
ja: &My ブックマークを編集する

en: Organize and delete bookmarks
ja: ブックマークの管理と削除

en: &Refresh Bookmarks
ja: ブックマークの更新(&R)

en: Refresh Bookmarks
ja: ブックマークを更新する

en: Reload bookmarks from disk
ja: ブックマークをリロードする

en: Start
ja: 開始

en: &Working Tree
ja: 作業ツリー(&W)

en: Show/hide working tree browser
ja: 作業ツリーブラウザの表示/非表示

en: Edit &My Tools
ja: &My ツールの編集

en: Organize and delete tools
ja: ツールの管理と削除

en: &Refresh Tools
ja: ツールの更新(&R)

en: Reload tools from disk
ja: ツールのリロード

en: &Edit Hat-specific Tools
ja: 帽子(Hat)独自のツールを設定する(&E)

en: Organise and delete tools related to the current hat
ja: 現在の帽子(Hat)に関連づけられたツールの管理と削除

en: &Edit Hat-specific Bookmarks
ja: 帽子(Hat)独自のブックマークを管理する(&E)

en: Organise and delete bookmarks related to the current hat
ja: 現在の帽子(hat)に関連づけられたブックマークの管理と削除

en: &Welcome
ja: ようこそ(&W)

en: Open the welcome panel
ja: ようこそパネルを開く

en: Collaborate
ja: 協調

en: &Working Tree Ignores
ja: 作業ツリー独自の無視設定

en: Edit tree-specific patterns used to ignore unimportant files
ja: 不要なファイルを無視するためのパターンを設定する(ツリーごとの設定)

en: T&oolbox
ja: ツールボックス(&T)

en: &Add Tool
ja: ツールの追加(&A)

en: Add a tool
ja: ツールを追加する

en: Add a tool to your toolset
ja: ツールセットにツールを追加する

en: &Accessories...
ja: アクセサリ(&A)

en: Manage extensions to Bazaar Explorer
ja: Bazaar Explorerの拡張機能を管理する

en: Branches
ja: ブランチ

en: Bound Branches
ja: 割り当て済みブランチ

en: Checkouts
ja: チェックアウト

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Show filter bar
ja: フィルタバーを表示する

en: &Manage
ja: 管理(&M)

en: &Branch
ja: ブランチ(&B)

en: Delete
ja: 削除

en: Locations found below this repository: %(rows)d
ja: リポジトリ内に %(rows)d 個の場所があります

en: Branches found below this repository: %(rows)d
ja: リポジトリ内に %(rows)d 個のブランチがあります

en: Bound branches found below this repository: %(rows)d
ja: リポジトリ内に %(rows)d 個のbindされたブランチがあります

en: Checkouts found below this repository: %(rows)d
ja: リポジトリ内に %(rows)d 個のチェックアウトがあります

en: Repositories found below this repository: %(rows)d
ja: リポジトリ内に %(rows)d 個のリポジトリがあります

en: Locations found below this virtual repository: %(rows)d
ja: この仮想リポジトリの中に %(rows)d 個の場所があります

en: Branches found below this virtual repository: %(rows)d
ja: この仮想リポジトリ内のブランチ: %(rows)d

en: Bound branches found below this virtual repository: %(rows)d
ja: この仮想リポジトリ内の bound branch: %(rows)d

en: Checkouts found below this virtual repository: %(rows)d
ja: この仮想リポジトリ内のチェックアウト: %(rows)d

en: Repositories found below this virtual repository: %(rows)d
ja: この仮想リポジトリ内のリポジトリ: %(rows)d

en: Recent History
ja: 履歴

en: Local Changes
ja: ローカルの変更

en: Missing Revisions
ja: 親ブランチでの変更

en: No details
ja: 詳細情報はありません

en: This location cannot be opened. It may have been deleted. Please refresh this page.
ja: この場所を開くことはできません。削除されている可能性があります。表示を更新してください。

en: Fetching ...
ja: 取得中...

en: Fetching recent history
ja: 履歴を取得

en: Fetching local changes
ja: ローカルでの変更を検索しています

en: Fetching missing revisions
ja: 親ブランチでの変更を検索しています

en: Submit delta
ja: 差分を提出する

en: 
    <p>Configure your identity and preferred text editor using the
    %(Configuration)s action. The settings configured here apply to
    all Bazaar programs, including the command line tool (bzr).</p>
    <p>Use the %(Preferences)s action to personalize Bazaar Explorer.
    The settings configured here only apply to this application.</p>
ja: 
    <p>%(Configuration)s アクションで、あなたのIDと好みのテキストエディタの設定をしてください。
    ここで行った設定は、コマンドラインの bzr を含めすべてのBazaarに影響します。</p>
    <p>Bazaar Explorer をパーソナライズするには %(Preferences)s アクションを利用してください。
    ここで行った設定は、このアプリケーションでのみ有効です。</p>

en: 
    <p>Fetch a copy of a project using the %(Branch)s action.
    A branch requires a little more disk space than a checkout but
    operations are faster and you can work offline.</p>
    
    <p>To fetch just a snapshot of a project, use the %(Checkout)s action.
    A checkout is useful for in-house development where you have
    reliable and high speed network access to the server.
    If in doubt, use %(Branch)s instead of %(Checkout)s.</p>
    
    <p>See also: <a href="help bound-branches">bound branches</a>.</p>
ja: 
    <p>プロジェクトを %(Branch)s アクションでコピーします。
    ブランチはチェックアウトよりもディスクスペースを消費しますが、操作が高速でオフラインでも利用できます。</p>
    
    <p>プロジェクトのスナップショットをとるだけであれば、 %(Checkout)s アクションを利用します。
    チェックアウトはサーバーとの信頼できる高速な接続があるLAN内での開発で便利です。
    どちらを使うべきか判らないのであれば、 %(Checkout)s よりも %(Branch)s を利用してください。</p>
    
    <p>参考: <a href="help bound-branches">bound branches</a>.</p>

en: 
    <p>To begin a new project from scratch, use the %(Initialize)s action.</p>
    <p>To migrate a project from another tool, see the
    <a href="help migration">Data Migration Guide</a>.
ja: 
    <p>一から新しいプロジェクトを始めるのであれば、 %(Initialize)s アクションを利用してください。</p>
    <p>ほかのバージョン管理ソフトを利用しているプロジェクトから移行する場合、 <a href="help migratio">Data Migration Guide</a> を参照してください。

en: 
    <p>Use the %(Open)s action to work on repositories and branches
    you already have locally.</p>
    <p>To open and browse a remote repository or branch, use %(Open_Location)s instead.
    </p>
ja: 
    <p>ローカルにあるリポジトリやブランチで作業するには、%(Open)s アクションを使用してください。</p>
    <p>リモートのリポジトリやブランチを開いて閲覧するには、代わりに%(Open_Location)s　を使用してください。</p>

en: What would you like to do?
ja: どのように処理しますか？

en: Setup and personalize Bazaar
ja: Bazaar を設定する

en: Get project source from elsewhere
ja: プロジェクトのソースを取得する

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトを作成する

en: Open an existing location
ja: 既存の場所を開く

en: Location:
ja: 場所:

en: Select location
ja: 場所を選ぶ

en: For more information about each model, see the tooltip.
ja: 各モデルのより詳しい情報はツールチップをご覧ください。

en: Other
ja: その他

en: Format
ja: 書式

en: Create parent directories of location, if required
ja: 必要があれば親ディレクトリを作成する

en: The destination is outside a shared repository. Would you like to initialize one now? This is generally recommended.
ja: 目的の場所が共用リポジトリに入っていません。新しい共用リポジトリを作りますか？(一般的に推奨されます)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: No working tree
ja: 作業ツリーなし

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: Open selected item
ja: 選択したアイテムを開く

en: Edit selected item
ja: 選択したアイテムを編集する

en: Open file manager on folder
ja: ファイルマネージャーでフォルダを開く

en: &New File
ja: 新規ファイル(&N)

en: Create a new file
ja: ファイルを新規作成する

en: New &Folder
ja: 新規フォルダ(&F)

en: Create a new folder
ja: 新しいフォルダを生成します

en: &Collapse
ja: たたむ(&C)

en: Fully collapse tree
ja: ツリーをすべてたたむ

en: &Expand
ja: 展開する（&E）

en: Fully expand tree
ja: ツリーをすべて展開する

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Clear the filter
ja: フィルタをクリア

en: Changed
ja: 変更

en: Versioned
ja: 管理下

en: Unversioned
ja: 管理外

en: Ignored
ja: 無視

en: Unignored
ja: 無視ファイル以外

en: Skin
ja: スキン
