bzr-explorer - en to sv translation catalogue (261 entries)

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Introduction
sv: Introdution

en: Clothes
sv: Kläder

en: Bags
sv: Väskor

en: Wallet
sv: Plånbok

en: Hat
sv: Hatt

en: failed to start
sv: kunde inte starta

en: process crashed
sv: process kraschade

en: process timed out
sv: processens tid löpte ut

en: write error
sv: skrivfel

en: read error
sv: läsfel

en: unknown error
sv: okänt fel

en: Process error: %s
sv: Processfel: %s

en: Prefere&nces...
sv: Inställ&ningar...

en: &Configure Bazaar Explorer...
sv: &Konfigurera Bazaar Explorer...

en: &Options...
sv: &Alternativ

en: Bazaar Explorer &Handbook
sv: Bazaar Explorer &Manual

en: &About Bazaar Explorer
sv: &Om Bazaar Explorer

en: E&xit
sv: Avs&luta

en: Bazaar Explorer &Help
sv: Bazaar Explorer &Hjälp

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Working Tree
sv: Arbetsträd

en: Error
sv: Fel

en: Unable to change to %s - closing page.
sv: Kunde inte växla till %s - stänger sidan.

en: Sorry
sv: Beklagar

en: Cannot edit remote file.
sv: Kan inte redigera fjärrfil.

en: URL is: %s
sv: URL är: %s

en: Delete Directory
sv: Radera katalog

en: Delete directory %s and all its children?
sv: Radera katalog %s och alla underliggande kataloger?

en: Delete empty directory %s?
sv: Radera tom katalog %s?

en: Delete Symlink
sv: Radera Symlink

en: Delete symlink %s?
sv: Radera symlink %s?

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Delete file %s?
sv: Radera fil %s?

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

en: Unable to open
sv: Kan inte öppna

en: Open Directory
sv: Öppna katalog

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Enter the location URL, e.g. lp:bzr, http://example.com/my.bzr/
sv: Ange platsens URL, t.ex. lp:bzr, http://example.com/my.bzr/

en: Options
sv: Alternativ

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Welcome
sv: Välkommen

en: About %s
sv: Om %s

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Behavior
sv: Beteende

en: Applications
sv: Program

en: Contents
sv: Innehåll

en: Style
sv: Stil

en: Automatically refresh status report
sv: Uppdatera statusrapport automatiskt

en: No parent location defined yet.
sv: Ingen överordnad plats har definierats än.

en: Not a branch: %s
sv: Inte en gren: %s

en: Revisions in parent branch but not here: %d
sv: Versioner i överordnad gren men inte här: %d

en: All parent branch revisions are present here.
sv: Alla överordnade grenversioner finns här.

en: Revisions here but not in parent branch: %d
sv: Versioner finns här men inte i den överordnade grenen: %d

en: All revisions present in parent branch.
sv: Alla versioner finns i överordnad gren.

en: No revisions in log.
sv: Inga versioner i loggen.

en: Default
sv: Standardvärde

en: Working Tree Status
sv: Status för arbetsträd

en: Repository Overview
sv: Förrådsöversikt

en: Overview
sv: Översikt

en: What's next?
sv: Vad står på tur?

en: Working tree differs from revision %s.
sv: Arbetsträd skiljer sig från version %s.

en: Working tree is up to date at revision %s.
sv: Arbetsträd är uppdaterad till version %s.

en: This branch has no working tree. Last revision is %s.
sv: Denna gren har inget arbetsträd. Senaste version är %s.

en: Add, ignore or delete unversioned items
sv: Lägg till, ignorera eller radera objekt som saknar version

en: MainWindow
sv: Huvudfönster

en: &File
sv: &Fil

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &View
sv: &Visa

en: &Start
sv: &Starta

en: C&ollaborate
sv: S&amarbeta

en: E&xplore
sv: U&tforska

en: &Work
sv: &Arbeta

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Configuration
sv: &Konfiguration

en: Ignores
sv: Ignorerar

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Book&marks
sv: Bok&märken

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: Exit Bazaar Explorer
sv: Gå ur Bazaar Explorer

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: &Contents
sv: &Innehåll

en: Help
sv: Hjälp

en: User documentation
sv: Användardokumentation

en: Show user documentation for Bazaar Explorer
sv: Visa användardokumentation för Bazaar Explorer

en: Report a Problem...
sv: Rapportera ett problem...

en: Bug
sv: Fel

en: Report a problem found in Bazaar Explorer
sv: Rapportera ett fel i Bazaar Explorer

en: &User Configuration
sv: &Användarkonfiguration

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Edit user-specific configuration settings
sv: Redigera användarspecifika konfigurationsinställningar

en: Edit user-specific patterns used to ignore unimportant files
sv: Redigera användarspecifika mönster som används för att ignorera oviktiga filer

en: &Rules
sv: &Regler

en: &Locations
sv: &Platser

en: Edit settings that apply to branches under locations
sv: Redigera inställningar grenar under platser

en: Cre&dentials
sv: Ref&erenser

en: Edit settings used for logging on to remote locations
sv: Redigera inställningarna som används för att logga in på fjärranslutna platser

en: &Add Items...
sv: &Lägg till poster...

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Items
sv: Lägg till objekt

en: Add files to the list of those being tracked
sv: Lägg till filer i listan över de som spåras

en: &Show Differences
sv: &Visa skillnader

en: Show Differences
sv: Visa skillnader

en: Show differences that will be committed
sv: Visa ändringar som kommer att verkställas

en: &Commit Content...
sv: &Verkställ innehåll...

en: Commit
sv: Verkställ

en: Commit Content
sv: Verkställ innehåll

en: &Toolbar
sv: &Verktygsrad

en: Show/hide toolbar
sv: Visa/göm verktygsrad

en: Status &Bar
sv: Status&fält

en: Show/hide status bar
sv: Visa/dölj statusfält

en: &Paste
sv: &Klistra in

en: I&nitialize...
sv: I&nitiera...

en: Initialize
sv: Initiera

en: Create a new branch or repository
sv: Skapa en ny gren eller nytt förråd

en: &Branch...
sv: &Gren

en: Branch
sv: Gren

en: Clone a branch creating a new one
sv: Klona en gren och skapa en ny

en: &Checkout...
sv: &Checka ut...

en: Checkout
sv: Checka ut

en: &Browse Items
sv: &Bläddra bland objekt

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse Items
sv: Bläddra bland objekt

en: Browse files, directories, etc. in a branch
sv: Bläddra bland filer, kataloger o.s.v. i en gren

en: &Log History
sv: &Logghistorik

en: Log
sv: Logg

en: Log History
sv: Logghistorik

en: Browse revisions in the history log
sv: Bläddra bland versioner i historikloggen

en: &Annotate File
sv: &Kommentera fil

en: Annotate
sv: Kommentera

en: Annotate File
sv: Kommentera fil

en: Show who changed what when in a file
sv: Visa vem som har ändrat vad i en fil

en: Location &Information
sv: Plats&information

en: Location Information
sv: Platsinformation

en: Show information about a location
sv: Visa information om en plats

en: &System Information
sv: &Systeminformation

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Show information about your Bazaar installation
sv: Visa information om din Bazaar-installation

en: &Send New Revisions...
sv: &Skicka nya versioner

en: Send
sv: Skicka

en: Send New Revisions
sv: Skicka nya versioner

en: Send changes (vs parent branch) to a mail address or file
sv: Skicka ändringar (mot överordnad gren) till epost-adress eller fil

en: &Push New Revisions...
sv: &Tryck ut nya versioner...

en: Push
sv: Tryck ut

en: Push New Revisions
sv: Tryck ut nya versioner

en: Push new revisions to another branch making it a mirror of this one
sv: Tryck ut nya versioner till en annan gren och gör den till en spegel av denna

en: Pu&ll New Revisions...
sv: Dr&a in nya versioner...

en: Pull
sv: Dra in

en: Pull New Revisions
sv: Dra in nya versioner

en: Pull new revisions from another branch making this branch a mirror of it
sv: Dra in nya versioner från en annan gren och gör denna gren till en spegel av den

en: &Merge Changes...
sv: &Sammanfoga ändringar

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge Changes
sv: Sammanfoga ändringar

en: Merge changes from another branch into this one
sv: Sammanfoga ändringar från en annan gren med denna

en: &Update Working Tree...
sv: &Uppdatera arbetsträd...

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Working Tree
sv: Uppdatera arbetsträd

en: Update branch and working tree, merging if necessary
sv: Uppdatera gren och arbetsträd, sammanfoga om nödvändigt

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: Export
sv: Exportera

en: Export a snapshot to a directory or archive
sv: Exportera en ögonblicksbild till en katalog eller ett arkiv

en: &Move/Rename Item
sv: &Flytta/byt namn på objekt

en: Rename an item
sv: Byt namn på ett objekt

en: Delete an item
sv: Radera ett objekt

en: Switch
sv: Växla

en: Re&vert Working Tree...
sv: Återställ arbetsträd...

en: Revert
sv: Återställ

en: Change working tree content to an earlier revision
sv: Ändra arbetsträdets innehåll till en tidigare version

en: &Filter View...
sv: &visa filtrerat

en: View
sv: Visa

en: All
sv: Alla

en: S&ystem Log
sv: S&ystemlogg

en: &Select All
sv: &Markera alla

en: I&mport...
sv: I&mportera...

en: Create new branches from external content
sv: Skapa nya grenar från externt innehåll

en: Translate This Application...
sv: Översätt detta program...

en: Translate
sv: Översätt

en: Connect to the Launchpad website to help translate this application
sv: Anslut till Launchpad för att hjälpa till med att översätta detta program

en: Get Help Online...
sv: Få hjälp online...

en: Ask
sv: Fråga

en: Connect to the Launchpad website for online help
sv: Anslut till webbplatsen Launchpad för hjälp

en: &About
sv: &Om

en: Show version and copyright information
sv: Visa version och copyright-information

en: &Plug-ins
sv: &Tilläggsprogram

en: Show and manage Bazaar plug-ins
sv: Visa och administrera Bazaars tilläggsprogram

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: Open
sv: Öppna

en: Open a directory (local location)
sv: Öppna en katalog (lokalt belägen)

en: &Find...
sv: &Hitta...

en: Find revisions matching certain conditions
sv: Hitta versioner som uppfyller vissa villkor

en: Tune the appearance and behavior of Bazaar Explorer
sv: Ställ in utseende och beteende för Bazaar Explorer

en: &Close
sv: &Stäng

en: Close the current location
sv: Stäng nuvarande plats

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: Refresh the information displayed
sv: Uppdatera informationen som visas

en: Open &Location...
sv: Öppna %plats...

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Open a location by entering a URL
sv: Öppna en plats genom att ange en URL

en: &Diagnostic Mode
sv: &Diagnostikläge

en: Resolve &Conflicts...
sv: Lös &konflikter...

en: View and resolve conflicts in the working tree
sv: Granska och lös konflikter i arbetsträdet

en: &Branch Configuration
sv: &Grenkonfiguration

en: Edit branch-specific configuration settings
sv: Redigera grenspecifika konfigurationsinställningar

en: &Ignores
sv: &Ignorera

en: Edit patterns used to ignore unimportant files (this branch)
sv: Redigera mönster som används för att ignorera oviktiga filer (denna gren)

en: &Bookmark This Location
sv: Spara platsen som &bokmärke

en: Bookmark This
sv: Spara som bokmärke

en: Remember this location as a bookmark
sv: Kom ihåg denna plats som ett bokmärke

en: Edit &My Bookmarks
sv: Redigera &mina bokmärken

en: Organize and delete bookmarks
sv: Organisera och radera bokmärken

en: &Refresh Bookmarks
sv: &Uppdatera bokmärken

en: Refresh Bookmarks
sv: Uppdatera bokmärken

en: Reload bookmarks from disk
sv: Återladda bokmärken från disk

en: Start
sv: Starta

en: Explore
sv: Utforska

en: Work
sv: Arbeta

en: &Working Tree
sv: &Arbetsträd

en: Edit &My Tools
sv: Redigera &mina verktyg

en: Organize and delete tools
sv: Organisera och radera verktyg

en: &Refresh Tools
sv: &Uppdatera verktyg

en: Reload tools from disk
sv: Återladda verktyg från disk

en: &Welcome
sv: &Välkommen

en: Open the welcome panel
sv: Öppna välkomstpanelen

en: Collaborate
sv: Samarbeta

en: Edit tree-specific patterns used to ignore unimportant files
sv: Redigera trädspecifika mönster som används för att ignorera oviktiga filer

en: Branches
sv: Grenar

en: Checkouts
sv: Utcheckningar

en: Repositories
sv: Förråd

en: Show filter bar
sv: Visa filterrad

en: &Manage
sv: &Administrera

en: &Branch
sv: &Gren

en: Delete
sv: Radera

en: Locations found below this repository: %(rows)d
sv: Platser hittade under detta förråd: %(rows)d

en: Branches found below this repository: %(rows)d
sv: Grenar hittade under detta förråd: %(rows)d

en: Checkouts found below this repository: %(rows)d
sv: Utcheckningar hittade under detta förråd: %(rows)d

en: Repositories found below this repository: %(rows)d
sv: Förråd hittade under detta förråd: %(rows)d

en: Recent History
sv: Senaste historik

en: Local Changes
sv: Lokala ändringar

en: Missing Revisions
sv: Saknade versioner

en: No details
sv: Inga detaljer

en: This location cannot be opened. It may have been deleted. Please refresh this page.
sv: Denna plats kan inte öppnas. Den kan ha raderats. Vänligen uppdatera denna sida.

en: Fetching ...
sv: Hämtar...

en: Fetching recent history
sv: Hämtar senaste historik...

en: Fetching local changes
sv: Hämtar lokala ändringar

en: Fetching missing revisions
sv: Hämtar saknade versioner

en: What would you like to do?
sv: Vad vill du göra?

en: Setup and personalize Bazaar
sv: Ställ in och anpassa Bazaar

en: Start a new project
sv: Starta ett nytt projekt

en: Open an existing location
sv: Öppna en existerande plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Select location
sv: Välj plats

en: For more information about each model, see the tooltip.
sv: För mer information om varje modell, se verktygstips.

en: Other
sv: Annat

en: Create parent directories of location, if required
sv: Skapa överordnade kataloger över platser om nödvändigt

en: &Yes
sv: &Ja

en: &No
sv: &Nej

en: No working tree
sv: Inget arbetsträd

en: Clear the filter
sv: Rensa filtret

en: My
sv: Min
