cairo-dock-plug-ins - en to da translation catalogue (313 entries)

en: Bounce
da: Hoppende

en: Busy
da: Travl

en: Animated icons
da: Animerede ikoner

en: This plug-in provides many different animations for your icons.
da: Dette plug-in giver mange forskellige animationer til dine ikoner.

en: Pulse
da: Pulserende

en: Rotate
da: rotere

en: Spot
da: Observerende

en: Wave
da: Bølgende

en: Wobbly
da: Blævrende

en: Add a lively Penguin in your dock !
    Left click to change the animation,
    Middle-click to disturb him ^_^
    Tux images are taken from Pingus, some other characters are available or can be added easily.
da: Tilføj en livlig pingvin i din dock!
    Venstre Klik for at ændre animationen,
    Center-klik for at forstyrre ham ^_^
    Billeder af Tux er taget fra Pingus, der findes også andre karakterer, der nemt kan tilføjes.

en: Hey, I'm here!
da: Hej, jeg er her!

en: Sorry but I'm busy right now.
da: Undskyld men jeg har travlt lige nu.

en: Your dock is so messy! Let me clean it.
da: Din dock er så rodet! Lad mig rydde op for dig.

en: Wait, do you want to kill me?!
da: Vent, ønsker du at slå mig ihjel ?!

en: Do you know how painful it is to be clicked on??
da: Ved du, hvor smertefuldt det er at blive klikket på ??

en: It's my dock now, mwahahaha!
da: Det er min dock nu, mwahahaha!

en: I want to be a pirate!
da: Jeg vil være en pirat!

en: You shall not pass!
da: Du kommer ikke forbi!

en: I'm your father!
da: Jeg er din far!

en: Wake up
da: Vågn op

en: Keep quiet
da: Vær stille

en: Clipboard history
da: Udklipsholder historie

en: Pop-up the items menu
da: Pop-op element menuen:

en: The clipboard history is empty.
da: Udklipsholderens historik er tom:

en: Clear clipboard History
da: Ryd udklipsholderens Historik

en: Paste all copied items
da: Indsæt alle kopierede elementer

en: No items yet.
da: Ingen elementer endnu.

en: You need to install '%s'
da: Du skal installere ‘%s’

en: No configuration tool is available.
da: Ingen konfigurations-værktøj til rådighed.

en: Composite-Manager
da: Komposit-manager

en: Toggle the composite ON/OFF
da: Tænd/Sluk Komposit-manageren

en: Edit Window-Manager settings
da: Rediger indstillinger for Vindues-Manageren

en: middle-click
da: Center-klik

en: Reload Window-Manager
da: Genindlæse Vindues-Manageren

en: Show desktop
da: Vis skrivebord

en: Expose all the desktops
da: Eksponer alle skriveborde

en: Expose all the windows
da: Eksponer alle vinduer

en: Sorry, this module couldn't be added.
da: Beklager, modulet kunne ikke tilføjes.

en: The module has been added, but couldn't be launched.
da: Modulet er tilføjet, men kunne ikke startes.

en: Disks
da: Diske

en: day(s)
da: dag(e)

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Folders
da: Mapper

en: Empty or unreadable folder.
da: Tom eller ulæselig mappe.

en: Properties:
da: Egenskaber:

en: Size
da: Størrelse

en: Last Modification
da: Seneste ændring

en: User ID
da: Bruger ID

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Read
da: Læs

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Write
da: Skriv

en: Execute
da: Udfør

en: Warning: could not delete this file.
    Please check file permissions.
da: Advarsel: kunne ikke slette denne fil.
    Undersøg om du har de rette tilladelser dertil.

en: You're about deleting this file
      (%s)
    from your hard-disk. Sure ?
da: Du er ved at slette denne fil
    (%s)
    fra din harddisk. Sikker?

en: Warning: could not rename %s.
    Check file permissions 
    and that the new name does not already exist.
da: Advarsel: kunne ikke omdøbe %s.
    Tjek rettighederne for filen 
    og at det nye navn ikke allerede findes.

en: Rename to:
da: Omdøb til:

en: Cancel
da: Annuller

en: Enter a file name:
da: Indtast et filnavn:

en: Open the folder
da: Åbn mappen

en: Rename this file
da: Omdøb denne fil

en: Delete this file
da: Slet denne fil

en: Move this file
da: Flyt denne fil

en: Open with
da: Åbn med

en: Properties
da: Egenskaber:

en: Create a new file
da: Opret ny fil

en: Create a new folder
da: Opret ny mappe

en: Sort by
da: Sorter efter

en: By name
da: Efter navn

en: By date
da: Efter dato

en: By size
da: Efter størrelse

en: By type
da: Efter type

en: The folder has been imported.
da: Mappen er blevet importeret.

en: Do you want to import the content of the folder too?
da: Ønsker du at importere indholdet af mappen også?

en: Launch this new application?
da: Start denne nye applikation?

en: Launch this command
da: Start denne kommando

en: Applications Menu
da: Applikations Menu

en: Show/hide the Applications menu
da: Vis/Skjul Applikations menuen

en: Show/hide the quick-launch dialog
da: Vis/skjul dialogboksen hurtig-start

en: Logout
da: Log ud

en: Shutdown
da: Sluk

en: Quick launch
da: Hurtig start

en: Configure menu
da: Konfigurere menu

en: None of these applications seems available:
da: Ser ikke ud til at nogen af applikationerne er til rådighed:

en: Clear recent
da: Ryd seneste

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Clear the list of the recently used documents?
da: Ryd listen over seneste anvendte dokumenter?

en: Enter a command to launch:
da: Start denne kommando

en: Global Menu
da: Hoved menu

en: Indicator-Generic
da: Indikator-Generel

en: Me Menu
da: Min menu

en: Keyboard preferences
da: Tastatur indstillinger

en: Log out
da: Log af

en: Lock the screen
da: Lås skærmen

en: Show the log-out menu
da: Vis log af menuen

en: Shut down
da: Sluk

en: Restart
da: Genstart

en: Hibernate
da: Dvale

en: Your computer will not consume any energy.
da: Din computer vil ikke forbruge nogen energi.

en: Hybrid Sleep
da: Hybrid Slumring

en: Your computer will still consume a small amount of energy but after some time, the computer will suspend to disk and not consume any energy.
da: Din computer vil stadig forbruge en lille mængde af energi, men efter nogen tid, vil computeren gemme til disk og ikke forbruge noget energi.

en: Suspend
da: Slumre

en: Your computer will still consume a small amount of energy.
da: Din computer vil stadig forbruge en lille mængde energi.

en: Close your session and allow to open a new one.
da: Luk din aktuelle session og tillad at åbne en ny.

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Guest session
da: Gæste session

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Program an automatic shut-down
da: Programmere en automatisk nedlukning

en: It will automatically shut-down in %ds
da: Automatisk nedlukning om %ds

en: Shut down the computer?
da: Sluk computeren?

en: Restart the computer?
da: Genstart computeren?

en: Close the current session?
da: Luk den aktuelle session?

en: Manage users
da: Administrer brugere

en: Please do that at the end of the update.
da: Gør venligst dette, når opdateringen er færdig.

en: Your computer will shut-down in 1 minute.
da: Din computer vil lukke ned om 1 minut.

en: Choose in how many minutes your PC will stop:
da: Vælg i minutter, hvornår din computer skal slukke:

en: Server address:
da: Server adresse:

en: myHost
da: minHost

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: The password will be crypted.
da: Adgangskoden vil blive krypteret.

en: Enter 0 to use the default port. Default ports are 110 for POP3 or APOP and 995 for POP3S.
da: Indtast 0 til at bruge standard-porten. Standard porte er 110 for POP3 eller APOP og 995 for POP3S.

en: Enter 0 to use the default port. Default ports are 143 for IMAP4 and 993 for IMAP4 over SSL.
da: Indtast 0 til at bruge standard-porten. Standard porte er 143 for IMAP4 og 993 for IMAP4 over SSL.

en: Use a secure connection (SSL)
da: Brug en sikker forbindelse (SSL)

en: Refresh time:
da: Opdaterings tid:

en: In minutes.
da: I minutter.

en: Specific mail application
da: Program til e-post

en: Leave empty to use the default mail application.
da: Efterlad tomt, for at bruge standard programmet til e-post.

en: Directory on server:
da: Mappe på server:

en: Path of mbox file:
da: Sti til mbox fil:

en: Path to Mail directory:
da: Sti til e-post mappe:

en: Remove this account
da: Fjern denne konto

en: Please choose an account type.
da: Vælg venligst en kontotype.

en: New account's name
da: Nyt kontonavn

en: Please enter a name for this account.
da: Skriv venligst et nyt kontonavn.

en: Remove Account
da: Fjern Konto

en: unknown
da: ukendt

en: no subject
da: intet emne

en: No unread mail in your mailboxes
da: Ingen ulæste mails i din postkasse

en: You have %d new mails:
da: Du har %d nye mails:

en: You have a new mail:
da: Du har en ny mail:

en: Refresh a mail account
da: Opdatere en mail konto

en: Refresh all
da: Opdater alle

en: Refresh %s
da: Opdater %s

en: Mark all emails as read
da: Markere alle e-mails som læst

en: Unknown artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown title
da: Ukendt titel

en: Track
da: Spor

en: Track n°
da: Spor nr

en: Song n°
da: Sang nr

en: Artist
da: Kunstner

en: Length
da: Længde

en: Current song
da: Aktuelle sang

en: Choose a player
da: Vælg en afspiller

en: Previous
da: Forrige

en: scroll-up
da: rul op

en: Play/Pause
da: Spil/Pause

en: left-click
da: venstre-klik

en: Next
da: Næste

en: scroll-down
da: rul ned

en: Show JumpBox
da: Vis JumpBox

en: Shuffle
da: Bland

en: Repeat
da: Gentag

en: Rate this song
da: Bedøm denne sang

en: Show
da: Vis

en: Quit
da: Afslut

en: netspeed
da: net hastighed

en: Total amount of data
da: Samlet mængde data

en: downloaded
da: Hentet

en: uploaded
da: overført

en: Enable/disable network
da: Aktiver/deaktiver netværk

en: Battery charged
da: Batteri opladet

en: h
da: t

en: mn
da: min

en: remaining
da: resterende

en: until charged
da: indtil opladet

en: None
da: Ingen

en: Laptop on Battery.
da: Computeren kører nu på batteri.

en: Battery charged at:
da: Batteri opladet om:

en: Estimated time before empty:
da: Anslået tid før afladet:

en: Laptop on Charge.
da: Computeren er under opladning.

en: Estimated time before full:
da: Anslået tid før fuld opladet:

en: Technology:
da: Teknologi:

en: Maximum capacity:
da: Maksimal kapacitet:

en: No battery found.
da: Ingen batteri fundet.

en: Estimated time with charge:
da: Anslået tid for opladning:

en: Please put your laptop on charge.
da: Sæt venligst din computer til opladning.

en: PowerManager
da: Strømstyring

en: Set up power management
da: Opsætning af strømstyring

en: Open this folder
da: Åben denne mappe

en: Open folder
da: Åbn mappe

en: Unmounted
da: Afmonteret

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Mount point:
da: Monterings punkt:

en: File system:
da: Filsystem:

en: Device:
da: Enhed:

en: Mount options:
da: Monterings muligheder

en: Backup frequency:
da: Backup frekvens:

en: days
da: dage

en: Name:
da: Navn:

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Free space:
da: Ledig plads:

en: Not mounted
da: Ikke monteret

en: %s is now mounted
da: %s er nu monteret

en: %s has been connected
da: %s er blevet tilsluttet

en: %s is now unmounted
da: %s er nu afmonteret

en: shortcuts
da: genveje

en: Failed to mount %s
da: Kunne ikke montere %s

en: Enter a name for this bookmark:
da: Indtast et navn til dette bogmærke:

en: Open Home directory
da: Åbn Hjem mappen

en: Connect to Server...
da: Forbind til server…

en: Browse Network
da: Gennemse netværk

en: Browse recent files
da: Gennemse seneste filer

en: Open Trash
da: Åbn skraldespand

en: Rename this bookmark
da: Omdøb dette bogmærke

en: Remove this bookmark
da: Fjern dette bogmærke

en: Eject
da: Skub ud

en: Get disk info
da: Se disk info

en: Only folders can be bookmarked.
da: Kun mapper kan bogmærkes

en: show mouse
da: Vis mus

en: showDesktop
da: vis skrivebord

en: Change screen resolution
da: Ændr skærmopløsning

en: slider
da: skyder

en: Play
da: Afspil

en: Open current image
da: Åbn aktuelle billede

en: Browse images folder
da: Gennemse mappen billeder

en: Refresh images list
da: Opdatere billede listen

en: stack
da: Stak

en: Clear the stack?
da: Ryd stakken?

en: Set new name for this item:
da: Skriv et nyt navn for dette element:

en: Paste (drag'n'drop)
da: Indsæt (træk og slip)

en: Clear the stack
da: Ryd stakken

en: Open (click)
da: Åbn (klik)

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Rename this item
da: Omdøb dette element

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: The file has been added to the stack.
da: Filen er blevet tilføjet til stakken.

en: The URL has been added to the stack.
da: URL-adressen er blevet tilføjet til stakken.

en: Current
da: Aktuelle

en: Desktop
da: Skrivebord

en: switcher
da: omskifter

en: Rename this workspace
da: Omdøb dette arbejdsområde

en: Add a workspace
da: Tilføj et arbejdsområde

en: Remove last workspace
da: Fjern seneste arbejdsområde

en: Windows List
da: Windows liste

en: Show the desktop
da: Vis skrivebord

en: Paste
da: Indsæt

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Rename current Tab
da: Omdøb aktuelle faneblad

en: weather
da: vejr

en: May
da: Maj

en: Jui
da: Jul

en: Oct
da: Okt

en: Good
da: Godt

en: Excellent
da: Fremragende

en: File System
da: Filsystem

en: In ms.
da: I ms.

en: Cube
da: Terning

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Style
da: Stil

en: Composite window-manager:
da: Komposit vindues-manager

en: Name
da: Navn

en: Date
da: Dato

en: More
da: Mere

en: Less
da: Mindre

en: Connection name
da: Forbindelsens navn

en: Parameters
da: Parametre

en: Title font:
da: Titel skrifttype:

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: Logo size:
da: Logo størrelse:

en: big
da: stor

en: Help
da: Hjælp

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: High
da: Høj

en: Compact
da: Kompakt

en: Sub-dock
da: Underliggende-dock

en: Display the time in a 24h format?
da: Vis tiden i 24-timers format?

en: Show seconds?
da: Vis sekunder

en: E.g. :Europe/Paris, :Japan, etc. Leave empty for local time.
da: Eks: Europe / Paris, :Japan o.s.v. Efterlad tomt for lokal tid.

en: Timezone:
da: Tidszone:

en: Analogue
da: Analog

en: Analogue View
da: Analog visning

en: List of available themes for analogue display:
da: Liste over tilgængelige temaer for analog visning:

en: Date text colour:
da: Tekstfarve for Dato:

en: Digital View
da: Digital visning

en: Automatic
da: Automatisk

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Use a custom font
da: Brug, brugerdefineret font

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Sites
da: Steder

en: Use files hosting site for any kind of files?
da: Brug fil hostings sted for alle slags filer?

en: Preferred site for texts hosting :
da: Foretrukne sted for hosting af tekst:

en: Preferred site for images hosting :
da: Foretrukne sted for hosting af billeder:

en: Preferred site for videos hosting :
da: Foretrukne sted for hosting af videoer:

en: Preferred site for files hosting :
da: Foretrukne sted for hosting af filer:

en: smaller icons
da: mindre ikoner

en: normal icons
da: normale ikoner

en: Grid
da: Gitter

en: Frame
da: Ramme

en: Theme
da: Tema

en: Config
da: Opsætning

en: Number of files
da: Antal filer

en: Colours
da: Farver

en: Action
da: Handling

en: Commands
da: Kommandoer

en: Mail application
da: Program til e-post

en: Player name
da: Afspillerens navn

en: Audio Player
da: Musikafspiller

en: Player to control:
da: Styring af Afspiller
