cairo-dock-plug-ins - en to pl translation catalogue (355 entries)

en: Blink
pl: Migotanie

en: Bounce
pl: Odbijanie

en: Busy
pl: Zajęty

en: Animated icons
pl: Animacja ikon

en: This plug-in provides many different animations for your icons.
pl: Ta wtyczka dostarcza wiele różnych animacji dla ikon.

en: Pulse
pl: Pulsowanie

en: Rotate
pl: Rotacja

en: Spot
pl: Punkt Uniesienia

en: Wave
pl: Falowanie

en: Wobbly
pl: Sprężystość

en: Add a lively Penguin in your dock !
    Left click to change the animation,
    Middle-click to disturb him ^_^
    Tux images are taken from Pingus, some other characters are available or can be added easily.
pl: Dodaj uroczego Pingwinka do swojego doku!
    Lewo-klik zmiana animacji,
    Środkowy przycisk przeszkadza mu ^_^
    Obraz Tux'a został wzięty z gry Pingus, inne postacie są dostępne lub łatwe do dodania.

en: Cairo-Penguin
pl: Cairo-Pingwin

en: Hey, I'm here!
pl: Hej, tu jestem!

en: Sorry but I'm busy right now.
pl: Przykro mi, ale teraz jestem zajęty.

en: I don't have time to play with you, I have to dig and mine all these icons.
pl: Nie mam czasu bawić się z tobą, muszę kopać i wydobyć wszystkie ikony.

en: Your dock is so messy! Let me clean it.
pl: Twój dok jest zaśmiecony! Posprzątam go.

en: Admit my superiority on you as a penguin!
pl: Uznaj wyższość pingwina nad sobą!

en: Wait, do you want to kill me?!
pl: Czekaj, ty chcesz mnie zabić?!

en: Do you know how painful it is to be clicked on??
pl: Czy wiesz jak bolesne jest bycie klikanym??

en: It's my dock now, mwahahaha!
pl: Ten dock jest teraz mój, mwahahaha!

en: I want to be a pirate!
pl: Chcę zostać piratem!

en: You shall not pass!
pl: Nie przejdziesz!

en: I'm your father!
pl: Jestem twoim ojcem!

en: - Gee, Brain, what do you want to do tonight?
    - The same thing we do every night, Pinky : try to take over the Dock!
pl: - Gee, Mózg, co chcesz robić dzisiaj wieczorem?
    - To samo co każdego wieczoru, Pinky : spróbujemy zapanować nad Dokiem!

en: For Aiur!
pl: Za ojczyznę!

en: Wake up
pl: Obudź się

en: Keep quiet
pl: Zachowaj ciszę

en: Start XPenguins
pl: Uruchom XPenguins

en: Stop XPenguins
pl: Zatrzymaj XPenguins

en: Clipboard history
pl: Historia schowka

en: The clipboard history is empty.
pl: Historia schowka jest pusta.

en: Clear clipboard History
pl: Wyczyść historię schowka

en: Paste all copied items
pl: Wklej wszystkie skopiowane elementy

en: No items yet.
pl: Brak elementów.

en: No compositor is available.
pl: Brak kompozytora.

en: You need to install '%s'
pl: Musisz zainstalować '%s'

en: No configuration tool is available.
pl: Narzędzie konfiguracyjne nie jest dostępne.

en: Composite-Manager
pl: Menedżer kompozycji

en: Edit Window-Manager settings
pl: Edycja ustawień menedżera okien

en: middle-click
pl: środkowy przycisk

en: Show desktop
pl: Pokaż pulpit

en: Sorry, this module couldn't be added.
pl: Przykro mi, ten moduł nie mógł zostać dodany.

en: The module has been added, but couldn't be launched.
pl: Moduł został dodany, lecz nie mógł zostać uruchomiony.

en: The applet '%s' has been succefully updated and automatically reloaded
pl: Aplet '%s' został zaktualizowany i automatycznie przeładowany.

en: The applet '%s' has been succefully installed and automatically launched
pl: Aplet '%s' został pomyślnie zainstalowany i automatycznie uruchomiony

en: N/A
pl: Nie dotyczy

en: Disks
pl: Dyski

en: System Monitor
pl: Monitor systemu

en: day(s)
pl: dzień/dni

en: Please wait...
pl: Proszę czekać...

en: Folders
pl: Katalogi

en: Open the configuration of the applet to choose a folder to import.
pl: Otwórz konfigurację tego aplety, aby wybrać katalog do zaimportowania.

en: Empty or unreadable folder.
pl: Pusty lub nieczytelny katalog.

en: Properties:
pl: Właściwości:

en: Size
pl: Rozmiar

en: bytes
pl: bajtów

en: Last Modification
pl: Ostatnia zmiana

en: Mime Type
pl: Typ MIME

en: User ID
pl: Identyfikator użytkownika

en: Group ID
pl: Identyfikator grupy

en: Permissions
pl: Prawa dostępu

en: Read
pl: Odczytywanie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Write
pl: Zapisywanie

en: Execute
pl: Uruchamianie

en: Rename to:
pl: Zmień nazwę na:

en: Pick up a directory
pl: Odbierz katalog

en: Ok
pl: OK

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Enter a file name:
pl: Wpisz nazwę pliku:

en: Open the folder
pl: Otwórz katalog

en: Rename this file
pl: Zmień nazwę pliku

en: Delete this file
pl: Usuń plik

en: Move this file
pl: Przenieś plik

en: Open with
pl: Otwórz za pomocą

en: Properties
pl: Właściwości

en: Create a new file
pl: Stwórz nowy plik

en: Create a new folder
pl: Utwórz katalog

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: By name
pl: Według nazwy

en: By date
pl: Według daty

en: By size
pl: Według rozmiaru

en: By type
pl: Według rodzaju

en: The folder has been imported.
pl: Zaimportowano katalog.

en: Launch this new application?
pl: Uruchomić ten nowy program?

en: Launch this command
pl: Uruchom to polecenie

en: Applications Menu
pl: Menu programów

en: Show/hide the Applications menu
pl: Pokaż/ukryj Menu programów

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Shutdown
pl: Wyłącz

en: Configure menu
pl: Konfiguracja menu

en: Clear recent
pl: Wyczyść ostatnie

en: Recent Documents
pl: Ostatnie dokumenty

en: This applet allows you to control the current active window:
      close, minimize, maximize, and display the application menu.To display the menu, applications have to support this feature, which is the case on Ubuntu by default.
    You can bind a shortkey to this action.
pl: Ten aplet pozwala na kontrolę obecnie aktywnego okna:
      zamknij, minimalizuj, maksymalizuj oraz wyświetl menu aplikacji. Do wyświetlania menu aplikacje muszą wspierać tą funkcję, co ma domyślnie miejsce w Ubuntu.
    Można przypisać skrót klawiszowy do tej czynności.

en: Show/hide the current application menu
pl: Pokaż/ukryj aktualne menu aplikacji

en: The application didn't send its menu to us.
pl: Program nie wysłał do nas swojego menu.

en: Connecting...
pl: Łączenie...

en: A cable has been plugged
pl: Kabel sieciowy został podłączony

en: A cable has been unplugged
pl: Kabel sieciowy został odłączony

en: Wired Connection.
pl: Połączenie przewodowe

en: Speed
pl: Prędkość

en: Wifi enabled.
pl: Włączono Wi-Fi.

en: Access point
pl: Punkt dostępu

en: Signal Quality
pl: Jakoś sygnału

en: Loading
pl: Ładowanie

en: Deactivate wifi
pl: Deaktywowano Wi-Fi

en: Activate wifi
pl: Aktywuj Wi-Fi

en: RSSreader
pl: Czytnik RSS

en: Refresh
pl: Odśwież

en: No data
pl: Brak danych

en: Open parent folder
pl: Otwórz nadrzędny katalog

en: Recent files
pl: Ostatnie dokumenty

en: Control from keyboard
pl: Kontrola z klawiatury

en: Move to
pl: Przenieś do

en: Open in new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Open file
pl: Otwórz plik

en: Search on the web
pl: Szukaj w sieci

en: (F2) Music
pl: (F2) Muzyka

en: (F3) Image
pl: (F3) Obrazy

en: (F4) Video
pl: (F4) Filmy

en: (F5) Text
pl: (F5) Tekst

en: (F7) Sources
pl: (F7) Źródło

en: Searching ...
pl: Wyszukiwanie...

en: Take a screenshot
pl: Wykonanie zrzutu ekranu

en: Screenshot
pl: Zrzut ekranu

en: Screenshot with options
pl: Zrzut ekranu z opcjami

en: Screenshot from
pl: Zrzut ekranu z

en: Unable to take a screenshot
pl: Nie można wykonać zrzutu ekranu

en: Sound Effects
pl: Efekty dźwiękowe

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Driver Version
pl: Wersja sterownika

en: Core Temperature
pl: Temperatura procesora

en: Memory
pl: Pamięć

en: Available
pl: Dostępne

en: Buffers
pl: Zbuforowane

en: CPU temperature has reached %d°C
pl: Temperatura procesora osiągnęła %d°C

en: Screen Luminosity
pl: Jasność ekranu

en: Apply current luminosity on startup
pl: Zastosuj bieżącą jasność przy uruchomieniu

en: Luminosity
pl: Jasność

en: Sound Control
pl: Kontrola dźwięku

en: Never
pl: Nigdy

en: Day
pl: Dzień

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sunday
pl: Niedziela

en: clock
pl: Zegar

en: Drop to share
pl: Upuść, aby udostępnić

en: drop indicator
pl: upuść wskaźnik

en: dustbin
pl: Kosz

en: You're about to delete all files in all dustbins. Sure ?
pl: Zamierzasz usunąć wszystkie pliki znajdujące się we wszystkich koszach. Czy na pewno?

en: Display dustbins information
pl: Wyświetlaj informacje o stanie koszy

en: icon effects
pl: Efekty ikony

en: This plugin adds many special effects to your icons.
pl: Ta wtyczka dodaje wiele specjalnych efektów dla Twoich ikon.

en: keyboard indicator
pl: Wskaźnik klawiatury

en: Switch keyboard language
pl: Przełącz język klawiatury

en: Keyboard preferences
pl: Preferencje klawiatury

en: Log out
pl: Wylogowanie

en: Shut down
pl: Wyłącz komputer

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Hibernate
pl: Hibernuj

en: Hybrid Sleep
pl: Uśpienie hybrydowe

en: Suspend
pl: Wstrzymaj

en: Switch user
pl: Przełącz użytkownika

en: Shut down the computer?
pl: Czy wyłączyć komputer?

en: Restart the computer?
pl: Ponownie uruchomić komputer?

en: Unknown artist
pl: Nieznany wykonawca

en: Unknown title
pl: Tytuł nieznany

en: Track
pl: Ścieżka

en: Artist
pl: Wykonawca

en: Length
pl: Czas trwania

en: Current song
pl: Bieżący utwór

en: musicPlayer
pl: Odtwarzacz muzyki

en: PowerManager.
    Battery charge seems to be low
pl: Menedżer zasilania.
    Poziom naładowania baterii jest niski

en: PowerManager.
    Your battery is now charged
pl: Menedżer zasilania.
    Twoja bateria jest naładowana

en: PowerManager
pl: Menedżer zasilania

en: Quick Browser
pl: Szybkie przeglądanie

en: Open this folder
pl: Otwórz ten katalog

en: Open folder
pl: Otwórz katalog

en: Home Folder
pl: Katalog domowy

en: shortcuts
pl: Skróty

en: show mouse
pl: Pokaż mysz

en: This plugin draws some animations around the cursor when it's inside a dock/desklet.
pl: Ta wtyczka rysuje pewne animacje wokół kursora, gdy znajduje się on wewnątrz doku/deskletu.

en: showDesktop
pl: Pokaż pulpit

en: slider
pl: Rzutnik

en: Browse images folder
pl: Przeglądaj katalog z obrazami

en: stack
pl: Stos

en: Clear the stack?
pl: Wyczyścić stos?

en: Clear the stack
pl: Wyczyść stos

en: Desktop
pl: Pulpit

en: switcher
pl: Przełącznik

en: Show the desktop
pl: Wyświetl pulpit

en: Notification Area Old
pl: Stary obszar powiadamiania

en: Note-Taking
pl: Robienie notatek

en: weather
pl: Pogoda

en: Jan
pl: Sty

en: Feb
pl: Lut

en: Apr
pl: Kwi

en: May
pl: Maj

en: Jun
pl: Cze

en: Jui
pl: Lip

en: Aug
pl: Sie

en: Sep
pl: Wrz

en: Oct
pl: Paź

en: Nov
pl: Lis

en: Dec
pl: Gru

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Precipitation probability
pl: Prawdopodobieństwo opadów

en: Very Low
pl: Bardzo słaby

en: Low
pl: Słaby

en: Middle
pl: Średni

en: Good
pl: Dobry

en: Excellent
pl: Wyśmienity

en: WiFi disabled.
pl: Wyłączono Wi-Fi.

en: Wifi
pl: Wi-Fi

en: Toggle wifi ON/OFF
pl: Przełącz Wi-Fi WŁ/WYŁ

en: Icon
pl: Ikona

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
pl: Nazwa ikony, jaka pojawi się w jej podpisie w doku:

en: Desired icon size for this applet
pl: Pożądany rozmiar ikony dla tego apletu

en: Should be visible on all desktops?
pl: Powinien być widoczny na wszystkich pulpitach?

en: Image to be displayed below drawings, e.g. a frame. Leave empty for no image.
pl: Obraz wyświetlany poniżej rysunków, np. ramki. Pozostaw puste, gdy nie ma obrazu.

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
pl: w pikselach. Użyj tego, aby dostosować lewą pozycję rysunku.

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
pl: w pikselach. Użyj tego, aby dostosować górną pozycję rysunku.

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
pl: w pikselach. Użyj tego, aby dostosować prawą pozycję rysunku.

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
pl: w pikselach. Użyj tego, aby dostosować dolną pozycję rysunku.

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
pl: Obraz wyświetlany nad rysunkami, np. odbicie. Pozostaw puste, gdy nie ma obrazu.

en: Ask before switching:
pl: Pytaj przed przełączeniem:

en: On icon
pl: Na ikonie

en: Folder name
pl: Nazwa katalogu

en: Draw sub-dock's content as emblems
pl: Rysuj zawartość pod-doku jako symbole

en: Draw sub-dock's content as stack
pl: Rysuj zawartość pod-doku jako stos

en: Draw sub-dock's content inside a box
pl: Rysuj zawartość pod-doków wewnątrz pola

en: Folder's path:
pl: Ścieżka katalogu:

en: Show folder's content?
pl: Wyświetlić zawartość katalogu?

en: Shortkey to show/hide the menu:
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia/ukrycia menu:

en: Shortkey to show/hide the quick-launch dialog:
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia/ukrycia okna szybkiego dostępu:

en: Shortkey to pop up the menu
pl: Skrót klawiszowy do podręcznego menu

en: Animation of the icons:
pl: Animacje ikon:

en: Hide the icon?
pl: Ukryć ikonę?

en: Wifi signal
pl: Sygnał Wi-Fi

en: Icons
pl: Ikony

en: Draw Bar
pl: Narysuj pasek

en: Delays between wifi signal checks:
pl: Opóźnienie pomiędzy sprawdzaniem sygnału Wi-Fi

en: Icon animation
pl: Animacja ikony

en: Icon animation + Dialog bubble
pl: Animacja ikony + bąbel onka

en: Animation of the icon:
pl: Animacja ikony:

en: Shortkey to show/hide the search dialog
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia/ukrycia okna wyszukiwania:

en: Shortkey to take a screenshot
pl: Skrót klawiszowy do wykonania rzutu ekranu

en: Leave empty to display the current luminosity.
pl: Pozostaw puste, aby wyświetlić bieżącą jasność.

en: Current luminosity
pl: Bieżąca jasność

en: Shortkey to increase the brightness:
pl: Skrót klawiszowy do zwiększenia jasności ekranu:

en: Shortkey to decrease the brightness:
pl: Skrót klawiszowy do zmniejszenia jasności ekranu:

en: Icon with progress bar
pl: Ikona z paskiem postępu

en: Default icon:
pl: Domyślna ikona:

en: Shortkey to show/hide the sound control dialog:
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia/ukrycia okna kontroli dźwięku:

en: smaller icons
pl: mniejsze ikony

en: normal icons
pl: normalne ikony

en: Space between icons:
pl: Przestrzeń pomiędzy ikonami:

en: Drag and drop indicator
pl: Przeciągnij i upuść wskaźnik

en: An emblem that will be displayed when you try to drop something on an icon. Leave empty to use the default one.
pl: Symbol, który będzie wyświetlany gdy będziesz próbować upuścić coś na ikonę. Pozostaw puste, aby użyć domyślnego.

en: Ask confirmation before emptying Dustbin?
pl: Zapytanie o potwierdzenie opróżnienia kosza?

en: Draw in background?
pl: Rysować w tle?

en: In percentage of the icon's size.
pl: W procentach rozmiaru ikony.

en: Black Hole
pl: Czarna dziura

en: Random
pl: Losowy

en: General
pl: Ogólne

en: smaller
pl: mniejszy

en: Number of letters to draw on the icon.
pl: Liczba liter do rysowania na ikonie.

en: Action
pl: Działanie

en: Shortkey to lock the screen
pl: Skrót klawiszowy do blokady ekranu

en: Shortkey to show the menu
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia menu

en: Display this image as an emblem or replace applet's icon with this image?
pl: Wyświetlać ten obraz jako symbol lub zastąpić ikonę apletu tym obrazem?

en: Emblem
pl: Symbol

en: Image
pl: Obraz

en: Commands
pl: Polecenia

en: Duration of the dialog:
pl: Czas wyświetlania okna:

en: Mail application
pl: Program pocztowy

en: Player name
pl: Nazwa odtwarzacza

en: Audio Player
pl: Odtwarzacz dźwięku

en: Steal the player's icon from the taskbar?
pl: Ukraść ikonę odtwarzacza z paska zadań?

en: Show tooltips?
pl: Pokazywać podpowiedzi?

en: Information to display on the icon :
pl: Informacja do wyświetlenia na ikonie:

en: Nothing
pl: Nic

en: Time Elapsed
pl: Minięty czas

en: Time Remaining
pl: Pozostały czas

en: Track number
pl: Numer utworu

en: Current status
pl: Bieżący stan

en: Emblem icon's filename when on charge:
pl: Nazwa pliku ikony symbolu podczas ładowania:

en: Notification
pl: Powiadomienie

en: Play a sound:
pl: Odtwarzaj dźwięk:

en: Battery level:
pl: Poziom baterii:

en: Notification type:
pl: Typ powiadomienia:

en: Folder
pl: Katalog

en: Folder to browse :
pl: Katalog do przeglądania :

en: List folders first?
pl: Wyświetlić wpierw listę katalogów?

en: Display icons in the menu?
pl: Wyświetlać ikony w menu?

en: Tree
pl: Drzewo

en: Disk usage
pl: Użycie dysku

en: Show disk usage :
pl: Pokaż użycie dysku:

en: Free space
pl: Wolna przestrzeń

en: Used space
pl: Zajęta przestrzeń

en: Free space (in percent)
pl: Wolna przestrzeń (w procentach)

en: Used space (in percent)
pl: Zajęta przestrzeń (w procentach)

en: Show mouse on:
pl: Pokaż mysz na:

en: Dock
pl: Dok

en: Show desktop and desklets
pl: Pokaż pulpit i desklety

en: Folder for the images:
pl: Katalog dla obrazów:

en: open parent folder
pl: otwórz katalog nadrzędny

en: fade
pl: płynne przejście

en: slideshow
pl: pokaz slajdów

en: random
pl: losowo

en: fast
pl: szybko

en: slow
pl: wolno

en: Choose a background colour :
pl: Wybierz kolor tła:

en: Options
pl: Opcje

en: Type
pl: Rodzaj

en: How to display all desktops?
pl: Jak wyświetlać wszystkie pulpity?

en: A sub-dock with all desktops
pl: Pod-dok ze wszystkimi pulpitami

en: All desktops drawn on the main icon
pl: Wszystkie pulpity rysowane na głównej ikonie

en: Desktops layout
pl: Układ pulpitów

en: Background for each desktop
pl: Tło dla każdego pulpitu

en: Wallpaper
pl: Tapeta pulpitu

en: Custom image
pl: Własny obrazek

en: Custom colour
pl: Własny kolor

en: Show desktop number on icons?
pl: Pokazywać numer pulpitu na ikonach?

en: Draw windows on icons?
pl: Rysować okna na ikonach?

en: Draw hidden windows?
pl: Rysować ukryte okna?

en: Draw icons of windows?
pl: Rysować ikony okien?

en: Display options
pl: Opcje wyświetlania

en: Current desktop colour:
pl: Obecny kolor pulpitu:

en: How to draw the current desktop:
pl: Jak rysować bieżący pulpit:

en: draw a frame
pl: narysuj ramkę

en: fill
pl: wypełnij

en: fill others
pl: wypełnij pozostałe

en: Sub-Dock
pl: Pod-dok

en: horizontal
pl: poziomy

en: vertical
pl: pionowy

en: Background colour:
pl: Kolor tła:

en: Custom font:
pl: Własna czcionka:

en: Scroll on output
pl: Przewijaj przy wypisywaniu znaku

en: Scroll on keystroke
pl: Przewijaj przy naciśnięciu klawisza

en: Shortkey to show the terminal:
pl: Skrót klawiszowy do wyświetlenia terminala:

en: Draw note's content on their icon?
pl: Rysować zawartość notatki na jej ikonie?

en: Choose the note-taking application to control :
pl: Wybierz program do robienia notatek, który będziesz obsługiwać:

en: City name
pl: Nazwa miejscowości

en: Info
pl: Informacje

en: Show scrollbars?
pl: Pokazuj paski przewijania

en: Transparent background?
pl: Przeźroczyste tło?

en: "No signal" icon
pl: Ikona "braku sygnału"

en: Signal Strength
pl: Siła sygnału

en: Signal Strength in percent
pl: Siła sygnału w procentach
