cairo-dock-plug-ins - en to sr@latin translation catalogue (683 entries)

en: Blink
sr@latin: Treptaj

en: Bounce
sr@latin: Одбијање

en: Animated icons
sr@latin: Animirane ikone

en: This plug-in provides many different animations for your icons.
sr@latin: Ovaj dodatak omogućava mnogo različitih animacija za vaše ikone.

en: Pulse
sr@latin: Puls

en: Rotate
sr@latin: Rotiranje

en: Wave
sr@latin: Talas

en: Cairo-Penguin
sr@latin: Cairo-Pingvin

en: Hey, I'm here!
sr@latin: Hej, ja sam ovde!

en: Sorry but I'm busy right now.
sr@latin: Izvini, ali sada sam zauzet.

en: I don't have time to play with you, I have to dig and mine all these icons.
sr@latin: Nemam vremena da se igram sa tobom. Moram da prekopavam po svim ovim ikonama.

en: Your dock is so messy! Let me clean it.
sr@latin: Vaš dok je u neredu! Dozvolite da ga sredim!

en: Wait, do you want to kill me?!
sr@latin: Sačekajte, da li želite da me ubijete?!

en: Do you know how painful it is to be clicked on??
sr@latin: Da li znate koliko je bolno kada kliknu na vas??

en: It's my dock now, mwahahaha!
sr@latin: Sada je ovo moj dok, hahahaha!

en: I want to be a pirate!
sr@latin: Želim da budem pirat!

en: You shall not pass!
sr@latin: Nećeš proći!

en: I'm your father!
sr@latin: Ja sam tvoj otac!

en: Wake up
sr@latin: Probudi se

en: Keep quiet
sr@latin: Budi tih

en: Start XPenguins
sr@latin: Pokreni XPenguins

en: Stop XPenguins
sr@latin: Zaustavi XPenguins

en: No items yet.
sr@latin: Još uvek nema stavki.

en: Show desktop
sr@latin: Prikaži radnu površinu

en: day(s)
sr@latin: dan(i)

en: Empty or unreadable folder.
sr@latin: Prazan ili nečitljiv folder.

en: Size
sr@latin: Veličina

en: No
sr@latin: Ne

en: Execute
sr@latin: Izvrši

en: Rename to:
sr@latin: Preimenuj u:

en: Pick up a directory
sr@latin: Odaberi direktorijum

en: Rename this file
sr@latin: Preimenuj ovaj fajl

en: Delete this file
sr@latin: Obriši ovaj fajl

en: Move this file
sr@latin: Premesti ovaj fajl

en: Open with
sr@latin: Otvori uz pomoć

en: Properties
sr@latin: Osobine

en: Create a new file
sr@latin: Kreiraj novi fajl

en: Applications Menu
sr@latin: Programski meni

en: Quick launch
sr@latin: Brzi pokretač

en: Clear recent
sr@latin: Očisti nedavne

en: Recent Documents
sr@latin: Nedavni dokumenti

en: Clear the list of the recently used documents?
sr@latin: Obrisati listu nedavno korišćenih dokumenata?

en: Enter a command to launch:
sr@latin: Unesi naredbu da pokreneš:

en: A cable has been plugged
sr@latin: Kabl je priključen

en: A cable has been unplugged
sr@latin: Kabl je otkačen

en: Checking connection...
    Please retry in a few seconds
sr@latin: Proveravam vezu ...
    Molim, ponovo pokušajte za par sekundi

en: Wired Connection.
sr@latin: Žična veza.

en: Interface
sr@latin: Interfejs

en: Speed
sr@latin: Brzina

en: Wifi enabled.
sr@latin: Wifi omogućen

en: Network ID
sr@latin: Mrežni ID

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

en: Access point
sr@latin: Tačka pristupa

en: Signal Quality
sr@latin: Kvalitet signala

en: Loading
sr@latin: Učitavam

en: Activate network
sr@latin: Aktiviraj mrežu

en: Deactivate network
sr@latin: Obustavi mrežu

en: Deactivate wifi
sr@latin: Obustavi wifi

en: Activate wifi
sr@latin: Omogući wifi

en: RSSreader
sr@latin: RSSČitač

en: Retrieving data...
sr@latin: Dobavljam podatke...

en: Open with your web browser
sr@latin: Otvori internet čitačem

en: Refresh
sr@latin: Osveži

en: No data (no connection?)
sr@latin: Nema podataka (nije uspostavljena veza?)

en: No data
sr@latin: Nema podataka

en: Images
sr@latin: Slike

en: Recent files
sr@latin: Nedavni fajlovi

en: The value %s has been copied into the clipboard.
sr@latin: Vrednost %s je prekopirana u klipbord.

en: Open a terminal here
sr@latin: Ovde otvori terminal

en: Move to
sr@latin: Premesti u

en: Copy URL
sr@latin: Kopiraj URL

en: Open location
sr@latin: Otvori lokaciju

en: Zip file
sr@latin: Zip fajl

en: Mail file
sr@latin: Fajl sa poštom

en: Files
sr@latin: Fajlovi

en: Open
sr@latin: Otvori

en: Open in new window
sr@latin: Otvori u novom prozoru

en: Open file
sr@latin: Otvori fajl

en: Wikipedia
sr@latin: Wikipedija

en: Yahoo!
sr@latin: Yahoo

en: Search on the web
sr@latin: Traži na netu

en: No result
sr@latin: Nema rezultata

en: results
sr@latin: rezultati

en: result
sr@latin: rezultat

en: Searching ...
sr@latin: Pretražujem ...

en: in seconds.
sr@latin: u sekundama

en: Uptime
sr@latin: Vreme neprekidnog rada

en: CPU model
sr@latin: Model procesora

en: Frequency
sr@latin: Frekvencija

en: core(s)
sr@latin: jezgro(a)

en: GPU model
sr@latin: Model grafičke kartice

en: Video Ram
sr@latin: Video memorija

en: Driver Version
sr@latin: Verzija upravljačkog programa

en: Core Temperature
sr@latin: Temperatura jezgra

en: Memory
sr@latin: Memorija

en: Available
sr@latin: Dostupan

en: Buffers
sr@latin: Baferi

en: Set up volume:
sr@latin: Podesi glasnost:

en: Sound Control
sr@latin: Upravljanje zvukom

en: No title
sr@latin: Bez naslova

en: years
sr@latin: godine

en: Add a new task
sr@latin: Dodaj novi zadatak

en: Calendar and tasks
sr@latin: Kalendar i poslovi

en: Never
sr@latin: Nikada

en: Day
sr@latin: Dan

en: Monday
sr@latin: Ponedeljak

en: Tuesday
sr@latin: Utorak

en: Wednesday
sr@latin: Sreda

en: Thursday
sr@latin: Četvrtak

en: Friday
sr@latin: Petak

en: Saturday
sr@latin: Subota

en: Sunday
sr@latin: Nedelja

en: Week Day
sr@latin: Radnim danima

en: Week End
sr@latin: Vikendom

en: Month
sr@latin: Mesec

en: Repeat every:
sr@latin: Ponovi svakih:

en: Tea Time!
sr@latin: Vreme za čaj!

en: Command to launch:
sr@latin: Naredbu da pokrenem:

en: E.g.:
sr@latin: Npr:

en: clock
sr@latin: sat

en: Show today's tasks
sr@latin: Prikaži današnje zadatke

en: Show this week's tasks
sr@latin: Prikaži poslove za ovu nedelju

en: Set up time and date
sr@latin: Podesi datum i vreme

en: Delete this task
sr@latin: Obriši ovaj zadatak

en: Don't repeat
sr@latin: Ne ponavljaj

en: Each month
sr@latin: Svakog meseca

en: Each year
sr@latin: Svake godine

en: each month
sr@latin: svakog meseca

en: each year
sr@latin: svake godine

en: Right-click to add a new task.
sr@latin: Desni klik za dodavanje novog zadatka.

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Time
sr@latin: Vreme

en: Freq.
sr@latin: Frek.

en: 1mn
sr@latin: 1min

en: The following task was scheduled at
sr@latin: Ovaj posao je bio zakazan za

en: Repeat this message every:
sr@latin: Ponovi ovu poruku svakih:

en: It's time for the following task:
sr@latin: Vreme je za sledeći zadatak:

en: This task will begin in 15 minutes:
sr@latin: Ovaj zadatak će početi za 15 minuta:

en: Today is the following anniversary:
sr@latin: Danas je sledeća godišnjica:

en: Tomorrow is the following anniversary:
sr@latin: Sutra je sledeća godišnjica:

en: dark
sr@latin: tamno

en: clear
sr@latin: jasno

en: futuristic
sr@latin: futuristički

en: none
sr@latin: nikakvo

en: modern
sr@latin: moderno

en: The text has been pasted in the clipboard.
    You can retrieve it with CTRL+v.
sr@latin: Tekst je prebačen u klipbord.
    Možete ga vratiti sa CTRL+v.

en: File
sr@latin: Fajl

en: Click on the icon to copy the URL into the clipboard.
sr@latin: Klikni na ikonu da bi iskopirao URL u klipbord.

en: Get text
sr@latin: Preuzmi tekst

en: Remove from history
sr@latin: Ukloni iz istorijata

en: Clear History
sr@latin: Očisti istorijat

en: Parabolic
sr@latin: Parabolično

en: Rainbow
sr@latin: Duga

en: Slide
sr@latin: Diapotitiv

en: Curve
sr@latin: Kriva

en: dustbin
sr@latin: Đubre

en: The trash contains
sr@latin: U đubretu se nalazi

en: files
sr@latin: fajlovi

en: Show Trash (click)
sr@latin: Prikaži đubre (klik)

en: Display dustbins information
sr@latin: Prikaži informacije o đubretu

en: %s successfully unmounted
sr@latin: %s uspešno demontiran

en: Failed to unmount %s
sr@latin: neuspelo demontiranje %s

en: Unmouting this volume ...
sr@latin: Demontiram ovaj diska ...

en:  file(s)
sr@latin:  fajl(ovi)

en: calculating
sr@latin: izračunavam

en: icon effects
sr@latin: Efekti ikona

en: Fire
sr@latin: Vatra

en: Stars
sr@latin: Zvezde

en: Rain
sr@latin: Kiša

en: Snow
sr@latin: Sneg

en: Storm
sr@latin: Oluja

en: Firework
sr@latin: Vatromet

en: illusion
sr@latin: Iluzija

en: keyboard indicator
sr@latin: indikator tastature

en: Hibernate
sr@latin: U hibernaciju

en: Suspend
sr@latin: Obustavljanje

en: Lock screen
sr@latin: Zaključaj ekran

en: Your computer will shut-down in 1 minute.
sr@latin: Vaš računar će prestati sa radom za 1 minut.

en: Choose in how many minutes your PC will stop:
sr@latin: Odaberite za koliko minuta će se vaš PC prestati sa radom:

en: Server address:
sr@latin: Adresa servera:

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: The password will be crypted.
sr@latin: Lozinka će biti šifrovana.

en: Use a secure connection (SSL)
sr@latin: Koristi beznednu vezu (SSL)

en: Refresh time:
sr@latin: Period osvežavanja:

en: In minutes.
sr@latin: U minutima.

en: Specific mail application
sr@latin: Određeni program za e-poštu

en: Leave empty to use the default mail application.
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi koristili podrazumevani program za e-poštu

en: Path to Mail directory:
sr@latin: Putanja do direktorijuma e-pošte:

en: Please choose an account type.
sr@latin: Molm, oderdite vrstu naloga.

en: New account's name
sr@latin: Novi naziv naloga

en: Please enter a name for this account.
sr@latin: Molim, unesite naziv ovog naloga.

en: This account already exists.
    Please choose another name for the new account.
sr@latin: Ovaj nalog već postoji.
    Molim, odaberite drugi naziv za novi nalog.

en: Remove Account
sr@latin: Ukloni nalog

en: unknown
sr@latin: nepoznato

en: no subject
sr@latin: bez teme

en: No unread mail in your mailboxes
sr@latin: Nema nepročitanih poruka u poštanskom sandučetu

en: You have %d new mails:
sr@latin: Imate %d novih poruka:

en: You have a new mail:
sr@latin: Imate novu poruku:

en: mail
sr@latin: pošta

en: Mark all emails as read
sr@latin: Označi da su sve poruke pročitane

en: Launch %s
sr@latin: Pokreni %s

en: Mail
sr@latin: Pošta

en: Unknown artist
sr@latin: Nepoznat izvođač

en: Unknown title
sr@latin: Nepoznat naslov

en: Track
sr@latin: Numera

en: Track n°
sr@latin: Traka br.

en: Song n°
sr@latin: Pesma br.

en: Artist
sr@latin: Izvođač

en: Length
sr@latin: Trajanje

en: Current song
sr@latin: Trenutna pesma

en: Previous
sr@latin: Prethodni

en: Stop
sr@latin: Zaustavi

en: Information
sr@latin: Informacije

en: Rate this song
sr@latin: Oceni ovu pesmu

en: Total amount of data
sr@latin: Ukupno podataka

en: downloaded
sr@latin: preuzeto

en: uploaded
sr@latin: poslato

en: No battery found.
sr@latin: Baterije nisu pronađene.

en: Please put your laptop on charge.
sr@latin: Molim, priključite laptop na mrežu.

en: Quick Browser
sr@latin: Brzi pregledač

en: Open this folder
sr@latin: Otvori ovaj folder

en: Open folder
sr@latin: Otvori folder

en: Unmounted
sr@latin: Demontiran

en: %s is now mounted
sr@latin: %s je sada montiran

en: %s has been connected
sr@latin: %s je povezan

en: %s is now unmounted
sr@latin: %s je sada demontiran

en: shortcuts
sr@latin: prečice

en: Failed to mount %s
sr@latin: neuspelo montiranje %s

en: Sorry, this applet is not yet available for KDE.
sr@latin: Izvinite, ovaj aplet još uvek nije dostupan za KDE.

en: Eject
sr@latin: Izbaci

en: Get disk info
sr@latin: Preuzmi info o disku

en: show mouse
sr@latin: prikaži miša

en: showDesktop
sr@latin: prikažiRadnuPovršinu

en: Change screen resolution
sr@latin: Promenite rezoluciju ekrana

en: slider
sr@latin: klizač

en: Pause
sr@latin: Pauza

en: Paste (drag'n'drop)
sr@latin: Prilepi (prevuci i pusti)

en: Open (click)
sr@latin: Otvori (klik)

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Cut
sr@latin: Iseci

en: Rename this item
sr@latin: Promeni naziv ovoj stavci

en: Remove this item
sr@latin: Ukloni ovu stavku

en: Current
sr@latin: Trenutni

en: Desktop
sr@latin: Radna površina

en: Rename this workspace
sr@latin: Promeni naziv ovog radnog prostora

en: This will move all windows from the current desktop to the one you clicked on.
sr@latin: Ovo će premestiti sve prozore sa trenutne radne površine na onu na kju ste kliknuli.

en: Windows List
sr@latin: Lista prozora

en: Show the desktop
sr@latin: Prikaži radnu površinu

en: Paste
sr@latin: Prilepi

en: New Tab
sr@latin: Novi jezičak

en: Rename current Tab
sr@latin: Promeni naziv trenutnog jezička

en: Close current Tab
sr@latin: Zatvori trenutni jezičak

en: Set title for this tab:
sr@latin: Postavi naslov ovog jezička:

en: Select a color
sr@latin: Odaberi boju

en: Rename this Tab
sr@latin: Izmeni naziv ovog jezička

en: Change this Tab's colour
sr@latin: Izmeni boju ovog jezička

en: Close this Tab
sr@latin: Zatvori ovaj jezičak

en: Note name :
sr@latin: Naziv napomene:

en: Delete this note?
sr@latin: Ukloniti ovu napomenu?

en: Search for:
sr@latin: Traži:

en: Add a note
sr@latin: Dodaj napomenu

en: Delete this note
sr@latin: Obriši ovu napomenu

en: Reload notes
sr@latin: Ponovo učitaj napomenu

en: Search
sr@latin: Pretraga

en: Search for today's note
sr@latin: Traži današnju napomenu

en: Search for this week's note
sr@latin: Traži ovonedeljnu napomenu

en: Search for next week's note
sr@latin: Traži napomenu za iduću nedelju

en: weather
sr@latin: vremenski uslovi

en: Jan
sr@latin: jan.

en: Feb
sr@latin: feb.

en: Mar
sr@latin: mar.

en: Apr
sr@latin: apr.

en: May
sr@latin: maj.

en: Jun
sr@latin: jun.

en: Jui
sr@latin: jul.

en: Aug
sr@latin: avg.

en: Sep
sr@latin: sep.

en: Oct
sr@latin: okt.

en: Nov
sr@latin: nov.

en: Dec
sr@latin: dec.

en: Data are being retrieved, please wait a moment.
sr@latin: Podaci su povraćeni, malo sačekajte, molim.

en: Reload now
sr@latin: Sada ponovo učitati

en: No data available
     is your connection alive?
sr@latin: Nema podataka
     da li ste povezani?

en: Temperature
sr@latin: Temperatura

en: Wind
sr@latin: Vetar

en: Humidity
sr@latin: Vlažnost

en: Sunrise
sr@latin: Sunce izlazi

en: Sunset
sr@latin: Sunce zalazi

en: Data are being fetched, please re-try in a few seconds.
sr@latin: Podaci su preuzeti, molim vas da pokušate kasnije

en: No data available
    Retrying now...
sr@latin: Nema podataka
    Pokušavam ponovo ...

en: Feels like
sr@latin: Nešto kao

en: Pressure
sr@latin: Pritisak

en: Low
sr@latin: Nizak

en: Middle
sr@latin: Srednji

en: Good
sr@latin: Dobar

en: WiFi disabled.
sr@latin: WiFi onemogućen.

en: Global
sr@latin: Globalno

en: when hovering over an icon
sr@latin: kada pređete preko ikone

en: Effects used:
sr@latin: Efekti koji se koriste:

en: when clicking on an launcher
sr@latin: kada kliknete na pokretač

en: Effects used on launcher:
sr@latin: Efekti koji se koriste za pokretač:

en: Number of times the animation will play:
sr@latin: Koliko puta će se ponoviti animacija:

en: when clicking on an application
sr@latin: kada se klikne na program

en: Effects used on applications:
sr@latin: Efekti koji se koriste na programe:

en: Rotation
sr@latin: Rotacija

en: In ms.
sr@latin: U ms.

en: Duration of the animation:
sr@latin: Trajanje animacije:

en: Normal
sr@latin: Uobičajen

en: Cube
sr@latin: Kocka

en: Random colours?
sr@latin: Slučajne boje?

en: Number of rays:
sr@latin: Broj zraka:

en: Ray size:
sr@latin: Veličina zraka:

en: Ray speed:
sr@latin: Brzina zraka:

en: Friction:
sr@latin: Trenje:

en: Number of points on the grid in each direction:
sr@latin: Broj tačaka na polju u svim pravcima:

en: Wave width:
sr@latin: Širina talasa:

en: Wave amplitude:
sr@latin: Visina talasa:

en: Pulse duration:
sr@latin: Trajanje impulsa:

en: Pulse max zoom:
sr@latin: Maksimalni zum impulsa:

en: Icon
sr@latin: Ikona

en: Name of the dock it belongs to:
sr@latin: Naziv doka kom pripada:

en: Default
sr@latin: Podrazumevano

en: Set to 0 to use the default applet size
sr@latin: Postavite 0 da bi koristili podrazumevanu veličinu apleta

en: Desired icon size for this applet
sr@latin: Željena veličina ikone ovog apleta

en: Configuration
sr@latin: Podešavanje

en: Choose one of the available themes:
sr@latin: Odaberi jednu od raspoloživih tema:

en: Penguin transparency:
sr@latin: Providnost pingvina:

en: in pixels.
sr@latin: u pikselima,

en: Image filename:
sr@latin: Naziv slike:

en: Position
sr@latin: Položaj

en: Lock position?
sr@latin: Zaključati položaj?

en: Rotation:
sr@latin: Okretanje

en: Visibility
sr@latin: Vidljivost

en: Is detached from the dock
sr@latin: Je odvojen od doka

en: Visibility:
sr@latin: Vidljivost:

en: Keep above
sr@latin: Zadrži iznad

en: Keep below
sr@latin: Zadrži ispod

en: Reserve space
sr@latin: Obezbedi prostor

en: Should be visible on all desktops?
sr@latin: Vidljivo na svim radnim površinama?

en: Decorations
sr@latin: Ukrašavanja

en: Background image:
sr@latin: Slika pozadine:

en: Background transparency:
sr@latin: Providnost pozadine:

en: Foreground image:
sr@latin: Slika prednjeg plana:

en: Foreground tansparency:
sr@latin: Providnost prednjeg plana:

en: Items
sr@latin: Stavke

en: Which items should be remembered?
sr@latin: Koje stavke treba zapamtiti?

en: Clipboard
sr@latin: Klipbord

en: Selection
sr@latin: Izbor

en: Both
sr@latin: Оба

en: Number of items:
sr@latin: Broj stavki:

en: Pop-up menus at mouse position?
sr@latin: Iskačući meni na poziciji miša?

en: Actions
sr@latin: Akcije

en: Enable actions?
sr@latin: Omogućiti akcije?

en: Display actions when selecting an item in the history.
sr@latin: Prikaži akcije kada odaberem stavku iz istorijata.

en: Replay actions?
sr@latin: Ponoviti akcije?

en: Duration of the action menu:
sr@latin: Trajanje akcionog menija:

en: Persistent items
sr@latin: Trajne stavke

en: A list of persistent items which can be accessed with middle-click:
sr@latin: Lista trajnih stavki kojima se može pristupiti srednjim klikom:

en: Style
sr@latin: Stil

en: Behaviour
sr@latin: Ponašanje

en: Action on middle-click:
sr@latin: Akcija na srednji klik:

en: Let external applications pop up dialogs in the dock?
sr@latin: Dozvoliti pojavljivanje dijaloga ostalih programa u doku?

en: Graph
sr@latin: Grafikon

en: Type of graphic :
sr@latin: Vrsta grafikona:

en: Line
sr@latin: Linija

en: Plain
sr@latin: Običan

en: Circle
sr@latin: Krug

en: Plain Circle
sr@latin: Jednostavni krug

en: Display
sr@latin: Prikaz

en: Specify the xml file to be used :
sr@latin: Odredi koji xml fajl će se koristiti:

en: Appearance
sr@latin: Izgled

en: Font to be used by default if none is specify in the .xml
sr@latin: Font koji će se koristiti ako nije naznačen u .xml

en: Default Font:
sr@latin: Podrazumevani font:

en: Color to be used by default if none is specify in the .xml
sr@latin: Boja koja će se koristiti ako nije naznačena u .xml

en: Default colour:
sr@latin: Podrazumevana boja:

en: Space between lines:
sr@latin: Razmak između linija:

en: Background
sr@latin: Pozadina

en: Set the thickness to 0 for no border
sr@latin: Postavi debljinu na 0 za bez okvira

en: Border thickness:
sr@latin: Debljina ovira:

en: Border colour
sr@latin: Boja okvira

en: Border colour :
sr@latin: Boja okvira:

en: Let empty to use the name of the folder.
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi se koristio naziv foldera.

en: How to render the icon :
sr@latin: Kako iscrtati ikonu:

en: Use an image
sr@latin: Koristi sliku

en: Draw sub-dock's content as emblems
sr@latin: Isrtaj sadržaj pod-doka kao simbol

en: Draw sub-dock's content as stack
sr@latin: Iscrtaj sadržaj pod-doka naslagano

en: Draw sub-dock's content inside a box
sr@latin: Iscrtaj sadržaj pod-doka u naslagano okvir

en: Folder's path:
sr@latin: Putanja foldera:

en: Sort files by :
sr@latin: Sortiraj fajlove po:

en: Name
sr@latin: Naziv

en: Date
sr@latin: Datum

en: Sort folders before files?
sr@latin: Sortirati foldere pre fajlova?

en: Show hidden files?
sr@latin: Prikazati skrivene fajlove?

en: Shortkey to show/hide the menu:
sr@latin: Prečica za prikaz/skrivanje menija:

en: Shortkey to show/hide the quick-launch dialog:
sr@latin: Prečica za prikaz/skrivanje dijaloga brzog-pokretača:

en: Show recent documents?
sr@latin: Prikazati nedavno korišćene dokumente?

en: Control
sr@latin: Upravljanje

en: in ms.
sr@latin: u ms.

en: Parameters
sr@latin: Parametri

en: Connexion speed
sr@latin: Brzina veze

en: By default the first active interface is used.
sr@latin: Podrazumevano se koristi prvi aktivni interfejs.

en: Connection interface to monitor:
sr@latin: Nadgledati interfejs veze:

en: Display numeric values:
sr@latin: Prikaži brojčane vrednosti:

en: Animation of the icon when connecting:
sr@latin: Animacija ikone kada se povezuje:

en: Icons
sr@latin: Ikone

en: Zoom
sr@latin: Uvećanje

en: Transparency
sr@latin: Providnost

en: RSS Feed
sr@latin: RSS snabdevač

en: Icon animation
sr@latin: Animacija ikone

en: Dialog bubble
sr@latin: Balončići dijaloga

en: Icon animation + Dialog bubble
sr@latin: Animacija ikone + Balončići dijaloga

en: Animation of the icon:
sr@latin: Animacija ikone:

en: Duration of the notification:
sr@latin: Trajanje obaveštenja:

en: Font to be used for the title
sr@latin: Font koji će se koristiti za naslov

en: Title font:
sr@latin: Font za naslov:

en: Colour to be used for the title
sr@latin: Boja naslova

en: Title colour:
sr@latin: Boja naslova:

en: Alignment of the title:
sr@latin: Poravnavanje naslova:

en: left
sr@latin: levo

en: right
sr@latin: desno

en: Logo
sr@latin: Logotip

en: Display the logo?
sr@latin: Prikazati logotip?

en: Adjust to increase/decrease the logo's size
sr@latin: Podesi povećaj/smanji dimenzije logotipa

en: Logo size:
sr@latin: Veličina logotipa:

en: normal
sr@latin: uobičajen

en: big
sr@latin: velik

en: Help
sr@latin: Pomoć

en: Animation of the current icon :
sr@latin: Animacija trenutne ikone:

en: Maximum number of results :
sr@latin: Maksimalan broj rezultata:

en: Number of lines to display :
sr@latin: Broj linija za prikaz:

en: Animations
sr@latin: Animacije

en: Duration of the appearance animation :
sr@latin: Dužina trajanja animacije:

en: Color of the text's frame  :
sr@latin: Boja tekstualnog okvira:

en: Font size, relative to the dock size:
sr@latin: Veličina fonta, relativna u odnosu na veličinu doka:

en: between 1 and 9, the higher, the bigger.
sr@latin: između 1 i 9, što više, to veće.

en: Text size:
sr@latin: Veličina teksta:

en: Outline text?
sr@latin: Tekst sa konturom?

en: Text colour
sr@latin: Boja Teksta

en: Character background colour:
sr@latin: Boja pozadine znaka:

en: Write text on the top of the dock?
sr@latin: Ispisati tekst preko doka?

en: Favorite applications
sr@latin: Omiljeni programi

en: FAvorite applications starting with 'a' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'a':

en: Favorite application starting with 'b' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'b':

en: Favorite application(s) starting with 'c' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'c':

en: Favorite application(s starting with 'd' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'd':

en: Favorite application(s) starting with 'e' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'e':

en: Favorite application(s) starting with 'f' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'f':

en: Favorite application(s) starting with 'g' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'g':

en: Favorite application(s) starting with 'h' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'h':

en: Favorite application(s) starting with 'i' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'i':

en: Favorite application(s) starting with 'j' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'j':

en: Favorite application(s) starting with 'k' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'k':

en: Favorite application(s) starting with 'l' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'l':

en: Favorite application(s) starting with 'm' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'm':

en: Favorite application(s) starting with 'n' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'n':

en: Favorite application(s) starting with 'o' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'o':

en: Favorite application(s) starting with 'p' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'p':

en: Favorite application(s) starting with 'q' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'q':

en: Favorite application(s) starting with 'r' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'r':

en: Favorite application(s) starting with 's' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 's':

en: Favorite application(s) starting with 't' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 't':

en: Favorite application(s) starting with 'u' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'u':

en: Favorite application(s) starting with 'v' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'v':

en: Favorite application(s) starting with 'w' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'w':

en: Favorite application(s) starting with 'x' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'x':

en: Favorite application(s) starting with 'y' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'y':

en: Favorite application(s) starting with 'z' :
sr@latin: Omiljeni programi koji počinju na 'z':

en: Propose some web search engines ?
sr@latin: Predloži neke internet pretraživače?

en: Show CPU usage?
sr@latin: Prikazati iskorišćenje procesora?

en: Show RAM usage ?
sr@latin: Prikazati iskorišćenje memorije?

en: Show graphic card's temperature?
sr@latin: Prikazati temperaturu grafičke kartice?

en: Show free memory instead of used memory?
sr@latin: Prikazati slobodnu umesto zauzete memorije?

en: How smooth is the movement?
sr@latin: Koliko je gladak pokret?

en: Path to sound file:
sr@latin: Putanja do fajla sa zvucima:

en: Lower limit of graphic card temperature:
sr@latin: Donja granica temperature grafičke kartice:

en: Upper limit of graphic card temperature:
sr@latin: Gornja granica temperature grafičke kartice:

en: in celcius.
sr@latin: U Celzijusima.

en: Keep ratio?
sr@latin: Zadržati odnos?

en: A high refresh frequency will use more CPU.
sr@latin: Visoka frekvencija osvežavanja koristi više snage procesora.

en: High refresh frequency?
sr@latin: Visoka frekvencija obnavljanja?

en: Default icon:
sr@latin: Podrazumevana ikona:

en: Mute icon:
sr@latin: Ikona za utišano

en: Broken icon:
sr@latin: Ikona za prekid

en: Sound card:
sr@latin: Zvučna kartica:

en: Select channel:
sr@latin: Odaberite kanal:

en: Choose a second channel to control (optional):
sr@latin: Odaberite sledeći kanal za upravljanje (opciono):

en: Show the date:
sr@latin: Prikaži datum:

en: for digital format only.
sr@latin: samo za digitalni format.

en: Display the time in a 24h format?
sr@latin: Prikazati vreme u 24h formatu?

en: Show seconds?
sr@latin: Prikazati sekunde?

en: Timezone:
sr@latin: Vremenska zona:

en: Select the view :
sr@latin: Odaberite izgled:

en: Analogue
sr@latin: Analogni

en: Digital
sr@latin: Digitalni

en: Analogue View
sr@latin: Analogni izgled

en: Date text colour:
sr@latin: Boja teksta za datum:

en: Digital View
sr@latin: Digitalni izgled

en: Ratio to apply on text :
sr@latin: Na tekst primeni odnos:

en: Configure time and date
sr@latin: Podesi vreme i datum

en: Leave empty to execute the default command.
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi se izvršila podrazumevana naredba.

en: Add or remove an alarm:
sr@latin: Dodaj ili ukloni alarm:

en: Maximum upload rate:
sr@latin: Najveća brzina slanja:

en: Sites
sr@latin: Stranice

en: Curvature of the curve in percent:
sr@latin: Zakrivljenost krive u procentima:

en: Amplitude of the curve:
sr@latin: Amplituda krive:

en: smaller icons
sr@latin: manje ikone

en: normal icons
sr@latin: standardne ikone

en: Grid
sr@latin: Mreža

en: Space between columns:
sr@latin: Razmak između kolona:

en: Space between rows:
sr@latin: Razmak između redova:

en: Zoom when mouse hovers an icon:
sr@latin: Uvećati kada se miš nalazi iznad ikone:

en: Sinusoidal wave radius:
sr@latin: Sinusoidalni poluprečnik talasa:

en: Use a linear wave rather than a sinusoidal wave?
sr@latin: Koristiti linearne umesto sinusoidalnih talasa?

en: Display text for all icons?
sr@latin: Prikazati tekst za sve ikone?

en: Frame
sr@latin: Okvir

en: First gradient colour :
sr@latin: Prva boja gradijenta?

en: Second gradient colour :
sr@latin: Druga boja gradijenta?

en: Top to bottom gradient?
sr@latin: Gradijent sa vrha na dole?

en: Left to right gradient?
sr@latin: Gradijent ssa leva na desno?

en: Corner radius:
sr@latin: Zaobljenje uglova

en: Border line width :
sr@latin: Širina okvirne linije:

en: Border line colour :
sr@latin: Boja okvirne linije:

en: Arrow width :
sr@latin: Širina strelice:

en: Arrow height:
sr@latin: Visina strelice:

en: Scroll bar
sr@latin: Traka klizača

en: Color of the scroll bar's outline:
sr@latin: Boja okvira trake klizača:

en: Color of the scroll bar's inside:
sr@latin: Boja unutrašnjosti trake klizača:

en: Curvature:
sr@latin: Zakrivljenost:

en: Height/width ratio:
sr@latin: Odnos visina/širina:

en: 0 represents a flat wave, 1 represents maximum wave curvature.
sr@latin: 0 predstavlja ravan talas, 1 predstavlja maksimalnu zakrivljenost talasa.

en: Magnitude of the wave:
sr@latin: Magnituda talasa:

en: Space between icons:
sr@latin: Razmak između ikona:

en: Number of icons on the first row:
sr@latin: Broj ikona u prvom redu:

en: Set transparency to 0 to not use it. This is quite slow with cairo.
sr@latin: Postavite na 0 ako ne želite da koristite providnost. Može da bude dosta sporo pod Cairom.

en: Bow colour:
sr@latin: Boja luka:

en: Line colour:
sr@latin: Boja linije:

en: Image for the drag & drop animation:
sr@latin: Slika za animaciju prevlačenja i ispuštanja:

en: Image when hovering an icon :
sr@latin: Slika kada se miš nalazi iznad ikone:

en: Animation
sr@latin: Animacija

en: Speed:
sr@latin: Brzina:

en: Rotation speed :
sr@latin: Brzina obrtanja:

en: Theme
sr@latin: Tema

en: Config
sr@latin: Podešavanja

en: Display the following quick info :
sr@latin: Prikaži sledeće kratko objašnjenje:

en: Number of files
sr@latin: Broj fajlova

en: Total number of files
sr@latin: Ukupan broj fajlova

en: Total weight
sr@latin: Ukupno

en: Ask confirmation before emptying Dustbin?
sr@latin: Zahtevate potvrdu pre pražnjenja đubreta?

en: Draw in background?
sr@latin: Iscrtati pozadinu?

en: Colours
sr@latin: Boje

en: Add luminance?
sr@latin: Dadati osvetljenje?

en: Particles
sr@latin: Čestice

en: Number of particles:
sr@latin: Broj čestica:

en: Particle size:
sr@latin: Veličina čestice:

en: Particle speed:
sr@latin: Brzina čestice:

en: It particularily fits a dark wallpaper or a dark theme.
sr@latin: U principu odgovara tamnoj pozadini ili tamnoj temi.

en: Number of sources:
sr@latin: Broj izvora:

en: Number of particles per source:
sr@latin: Broj čestica po izvoru:

en: In percentage of the icon's size.
sr@latin: U procentima u odnosu na veličinu ikone.

en: Radius of the explosion:
sr@latin: Poluprečnik ekspolozije:

en: Show the launching?
sr@latin: Prikazati pokretanje?

en: Particle friction:
sr@latin: Trenje čestice:

en: Animation on disappearance:
sr@latin: Animacija nestajanja:

en: Evaporate
sr@latin: Ispariti

en: Fade out
sr@latin: Izbleđivanje

en: Explode
sr@latin: Esplodirati

en: Break
sr@latin: Prekiuti

en: Black Hole
sr@latin: Crna rupa

en: Random
sr@latin: Nasumično

en: Animation on appearance:
sr@latin: Animacija pri pojavljivanju:

en: Evaporate upwards?
sr@latin: Ispariti uspravno?

en: Number of pieces:
sr@latin: Broj delova:

en: Explosion radius:
sr@latin: Poluprečnik eksplozije:

en: Break the icon into cubes?
sr@latin: Razbiti ikone u kocke?

en: Attraction of the Black Hole:
sr@latin: Jačina privlačenja crne rupe:

en: Duration of the transition animation:
sr@latin: Trajanje prelazne animacije:

en: Relative size of the text :
sr@latin: Relativna veličina teksta:

en: smaller
sr@latin: manji

en: Customisation
sr@latin: Prilagođenje

en: Check mail account on startup?
sr@latin: Proveri poštu nakon pokretanja?

en: Leave empty to use default sub-dock view.
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi koristili podrazumevani izgled pod-doka.

en: Sub-dock view name:
sr@latin: Naziv izgleda pod-doka

en: Show new messages' content?
sr@latin: Prikazati novi sadržaj poruke?

en: Duration of the dialog:
sr@latin: Trajanje dijaloga:

en: Mail application
sr@latin: Program za e-poštu

en: Preferred mail application to launch on left-click :
sr@latin: Na levi klik pokrenuti sledeći program za e-poštu:

en: Clementine
sr@latin: Klementina

en: Listen
sr@latin: Slušati

en: Animation when music changes:
sr@latin: Animacija kada se muzika promeni:

en: Nothing
sr@latin: Ništa

en: Time Elapsed
sr@latin: Proteklo vreme

en: Time Remaining
sr@latin: Preostalo vreme

en: Track number
sr@latin: Broj numere

en: You need to be connected to the Internet.
sr@latin: Treba da budete povezani na internet.

en: requires OpenGL.
sr@latin: zahteva OpenGL.

en: Use 3D themes?
sr@latin: Koristiti 3D teme?

en: Name of the image for the 'stop' icon :
sr@latin: Naziv slike za ikonu 'stop':

en: Name of the image for the 'pause' icon :
sr@latin: Naziv slike za ikonu 'pauza':

en: interface:
sr@latin: interfejs:

en: 'On-battery' icon filename:
sr@latin: Naziv fajla za ikonu 'Na-baterije':

en: Icon's filename when on charge :
sr@latin: Naziv fajla za ikonu 'Na-napajanju':

en: charge
sr@latin: napajanje

en: Notification
sr@latin: Obaveštenje

en: Notification when battery charged ?
sr@latin: Obaveštenje kada su baterije napunjene?

en: Leave it empty for no sound
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi bilo bez zvuka

en: in percent.
sr@latin: u procentima.

en: Battery level:
sr@latin: Napunjenost baterije:

en: When battery level is under 4%
sr@latin: Kada su baterije napunjene manje od 4%

en: Notification when battery charge is critical ?
sr@latin: Obaveštavanje kada je napunjenost baterija kritična?

en: Notification type:
sr@latin: Vrsta obaveštenja:

en: Folder to browse :
sr@latin: Pregledati folder:

en: List folders first?
sr@latin: Prvo izlistati foldere?

en: Ignore case?
sr@latin: Praviti razliku između velikih i malih slova?

en: Menu
sr@latin: Meni

en: It can be CPU intense to load a lot of icons.
sr@latin: Procesor može biti opterećen velikim brojem ikona.

en: Display icons in the menu?
sr@latin: Prikazati ikone u meniju?

en: List networks?
sr@latin: Izlistati mreže?

en: Tree
sr@latin: Stablo

en: Disk usage
sr@latin: Zauzeće diska

en: Show disk usage :
sr@latin: Prikaži zauzeće diska:

en: Free space
sr@latin: Slobodan prostor:

en: Used space
sr@latin: Iskorišćen prostor:

en: Free space (in percent)
sr@latin: Slobodan prostor (u procentima)

en: Used space (in percent)
sr@latin: Iskorišćen prostor (u procentima)

en: In rotations per second.
sr@latin: U obrtajima u sekundi.

en: Show mouse on:
sr@latin: Prikaži miša kada:

en: Dock
sr@latin: dok

en: Particle life time:
sr@latin: Dužina žiota čestice:

en: The higher the value, the more particles will scatter from their source.
sr@latin: Viša vrednost, više čestica će biti rasuto iz izvora.

en: Scattering:
sr@latin: Rasejanje:

en: Image when the applet is active :
sr@latin: Slika kada je aplet aktivan:

en: Action on left-click:
sr@latin: Akcija na levi klik:

en: Shortkey for the middle-click action:
sr@latin: Prečica za akciju srednjeg klika:

en: open image
sr@latin: otvori sliku

en: Effect while changing image:
sr@latin: Efekat tokom promene slike:

en: cube
sr@latin: kocka

en: random
sr@latin: Nasumice

en: fast
sr@latin: brzo

en: slow
sr@latin: sporo

en: Choose a background colour :
sr@latin: Odaberite boju pozadine:

en: Gives better image rendering.
sr@latin: Obezbeđuje bolje  iscrtavanje slike.

en: Keep width/height ratio?
sr@latin: Zadrži odnos wisinw/širine?

en: If the image is too small, it will be stretched.
sr@latin: Ako je slika suviše mala, biće razvučena-

en: Leave empty to use a default name
sr@latin: Ostavite nepopunjeno da bi se koristio podrazumevani naziv

en: Image for 'text' items:
sr@latin: Slika za 'text' stavke:

en: Options
sr@latin: Opcije

en: Sort items by:
sr@latin: Sortiraj stavke po:

en: Type
sr@latin: Tip

en: Draw windows on icons?
sr@latin: Iscrtati prozore na ikonama?

en: Draw hidden windows?
sr@latin: Iscrtati skrivene prozore?

en: Size of the inside lines :
sr@latin: Veličina unutrašnjih linija:

en: Internal line colour:
sr@latin: Boja unutrašnjih linija:

en: External line size:
sr@latin: Veličina spoljašnjih linija;

en: External line colour:
sr@latin: Boja spoljašnjih linija:

en: Current desktop colour:
sr@latin: Boja trenutnoe radne površine:

en: How to draw the current desktop:
sr@latin: Kako iscrtati trenutnu radnu površinu:

en: draw a frame
sr@latin: iscrtaj okvir

en: horizontal
sr@latin: horizontalno

en: vertical
sr@latin: vertikalno

en: This is a boolean parameter. Y/N ?
sr@latin: Da li je parametar tipa boolean. Y/N ?

en: This integer can go from 0 to 10 :
sr@latin: Ova celobrojna vrednost može biti od 0 do 10:

en: Enter some text here :
sr@latin: Unesite ovde neki tekst:

en: Foreground colour:
sr@latin: Boja prednjeg plana:

en: Background colour:
sr@latin: Boja pozadine:

en: Size of the terminal (line x columns):
sr@latin: Dimenyije terminala (linija x kolona):

en: Shortkey to show the terminal:
sr@latin: Prečica za prikaz terminala:

en: Text colour of the content :
sr@latin: Boja teksta sadržaja:

en: Ask for confirmation before deleting a note?
sr@latin: Potrebna je potvrda brisanja beleške?

en: Automatically name a new note?
sr@latin: Automatski dati naziv belešci?

en: Dialog duration:
sr@latin: Trajanje dijaloga:

en: Info
sr@latin: Informacije

en: Number of days to forecast:
sr@latin: Broj dana za prognozu:

en: Display nights?
sr@latin: Prikazati noći?

en: Display temperature as quick info?
sr@latin: Prikazati tempereturu kao kratku poruku?

en: Right margin width, in pixels:
sr@latin: Širina desne mergine, u pikselima:

en: Transparent background?
sr@latin: Providna pozadina?

en: Time between two page refreshes
sr@latin: Vreme između osveženja dve stranice

en: Signal Strength
sr@latin: Jačina signala

en: Signal Strength in percent
sr@latin: Jačina signala u procentima

en: Raw Signal Informations
sr@latin: Informacije o sirovom signalu

en: Delay between signal checks :
sr@latin: Kašnjenje između provera signala:
