cairo-dock-plug-ins - en to tr translation catalogue (376 entries)

en: Blink
tr: Yanıp sönme

en: Bounce
tr: Zıplama

en: Animated icons
tr: Canlandırmalı simgeler

en: This plug-in provides many different animations for your icons.
tr: Bu eklenti simgeleriniz için bir çok farklı canlandırma ekler.

en: Pulse
tr: Darbe

en: Rotate
tr: Döndürme

en: Spot
tr: Benek

en: Wave
tr: Dalgalanma

en: Wobbly
tr: Titreme

en: Add a lively Penguin in your dock !
    Left click to change the animation,
    Middle-click to disturb him ^_^
    Tux images are taken from Pingus, some other characters are available or can be added easily.
tr: Dock'unuz için hareketli bir penguen ekleyin !
    Animasyonları değiştirmek için sol tıkla
    Onu karıştırmak için orta-tıkla ^ ^
    Tux şekilleri pingus'tan alınır,eldeki bazı diğer karakterler kolayca eklenebilir.

en: Cairo-Penguin
tr: Cairo-Pengueni

en: Hey, I'm here!
tr: Hey, buradayım !

en: Sorry but I'm busy right now.
tr: Üzgünüm ama şu anda meşgulüm.

en: I don't have time to play with you, I have to dig and mine all these icons.
tr: Gösteriniz için süre ayarlamadım, gözatmak zorundayım ve bunlar simgelerin hepsi.

en: Your dock is so messy! Let me clean it.
tr: Dock'unuz o kadar dağınık ki ! Onu temizlemem için izin ver.

en: Admit my superiority on you as a penguin!
tr: Penguen gibi  üstünlüklerimin olduğunu kabul et !

en: Wait, do you want to kill me?!
tr: Bekle, beni öldürmek mi istiyorsun?!

en: Do you know how painful it is to be clicked on??
tr: Üzerinde tıklamanın ne kadar acı olduğunu bilir misin ??

en: It's my dock now, mwahahaha!
tr: O şimdi benim dock'um,mwahahaha !

en: I want to be a pirate!
tr: Korsan olmak istiyorum !

en: You shall not pass!
tr: Buradan geçemezsin !

en: I'm your father!
tr: Ben senin babanım !

en: - Gee, Brain, what do you want to do tonight?
    - The same thing we do every night, Pinky : try to take over the Dock!
tr: -Vay be,zeka,bu gece ne yapmayı istedin?

en: For Aiur!
tr: Aiur için !

en: Wake up
tr: Uyan

en: Keep quiet
tr: Sessiz ol

en: Start XPenguins
tr: XPenguins'i çalıştır

en: Stop XPenguins
tr: XPenguins'i durdur

en: Clipboard history
tr: Pano geçmişi

en: No items yet.
tr: Henüz öğe yok.

en: Sorry, this module couldn't be added.
tr: Üzgünüm, bu kip eklenemedi.

en: The module has been added, but couldn't be launched.
tr: Kip eklendi, fakat başlatılamadı.

en: The applet '%s' has been succefully updated and automatically reloaded
tr: '%s' ugulamacığı başarıyla güncellendi ve otomatik olarak yeniden yüklendi.

en: The applet '%s' has been succefully installed and automatically launched
tr: '%s' uygulamacığı başarıyla kuruldu ve otomatik olarak başlatıldı.

en: System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi

en: day(s)
tr: gün(ler)

en: Folders
tr: Dizinler

en: Empty or unreadable folder.
tr: Boş yada okunamaayan dizin.

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Rename to:
tr: Yeniden adlandır:

en: Pick up a directory
tr: Bir dizin seçin.

en: Enter a file name:
tr: Bir dizin adı girin:

en: Displays the common Applications menu and the Recently used files.
    It is compatible with any XDG compliant menu (Gnome, XFCE, KDE, ...)
    Middle-click to open a dialog to quickly launch any command (you can set up a shortkey for it, like ALT+F2)
    You can also set up a shortkey to pop up the menu (like ALT+F1)
tr: Genel Uygulamalar menüsünü ve Son kullanılan dosyaları gösterir.
    Herhangi XDG uyumlu menü ile uyumludur (Gnome, XFCE, KDE, ...)
    Herhangi bir komutu kolayca başlatmak üzere iletişim kutusunu açmak için orta-tuşa tıklayın (bunun için bir kısayol tuşu atayabilirsiniz, ALT+F2 gibi)
    Ayrıca açılır menü için de kısayol tuşu atayabilirsiniz (ALT+F1 gibi)

en: Quick launch
tr: Hızlı başlat

en: Configure menu
tr: Yapılandırma menüsü

en: Clear recent
tr: Son kullanılanı temizle

en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: Clear the list of the recently used documents?
tr: Son kullanılan belgelerin listesi temizlensin mi ?

en: Enter a command to launch:
tr: Çalıştırmak istediğiniz komutu giriniz :

en: Network connection state changed to inactive.
tr: Ağ bağlantısı aktif değil.

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Network connection is established.
tr: Ağ bağlantısı kuruldu.

en: A cable has been plugged
tr: Bir kablo takıldı

en: A cable has been unplugged
tr: Kablo çıkartıldı

en: Checking connection...
    Please retry in a few seconds
tr: Bağlantıyı kontrol ediyor...
    Lütfen birkaç saniye sonra tekrar deneyiniz

en: Wired Connection.
tr: Kablolu bağlantı.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Speed
tr: Hız

en: Wifi enabled.
tr: Kablosuz bağlantı ektinleştirildi.

en: Network ID
tr: Ağ Kimliği

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Access point
tr: Erişim noktası

en: Signal Quality
tr: Sinyal Kalitesi

en: This applet allows you to monitor your network connection(s).
    It can display the download/upload speeds and the wifi signal quality.
    If you have network-manager running, it can also let you choose the current wifi network.
    Left-click to pop-up some info,Scroll on the icon to switch the display between net speed and wifi.
tr: Bu uygulamacık ağ bağlantı(ları)nızı göstermeye yarar.
    İndirme/yükleme hızlarını ve wifi sinyal kalitesini de gösterebilir.
    Eğer ağ- yöneticiniz çalışıyorsa, size mevcut wifi ağını seçmenize de olanak sağlar.
    Açılır pencereye bazı bilgiler için sol-tıklayın, net net ve wifi hızlarını birlikte göstermek için simge üzerine sürükleyin.

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Check for Wireless Extension
tr: Kablosuz Bağlantı Eklentisini Kontrol Et

en: Network Administration
tr: Ağ Yönetimi

en: Activate network
tr: Ağı Etkinleştir

en: Deactivate network
tr: Ağı etkisizleştir

en: Deactivate wifi
tr: Kablosuz ağı etkisizleştir

en: Activate wifi
tr: Kablosuz ağı etkinleştir

en: RSSreader
tr: Akış okuyucu

en: Retrieving data...
tr: Veri alınıyor ...

en: It doesn't seem to be a valid URL.
tr: Geçerli bir URL görünmüyor.

en: Paste a new RSS Url (drag and drop)
tr: Yeni bir RSS web adresi yapıştır (sürükle ve bırak)

en: Open with your web browser
tr: Web tarayıcınız ile açınız

en: Refresh
tr: Yenile

en: Warning: couldn't retrieve data last time we tried.
tr: Uyarı: son deneyişimizde veriye ulaşılamadı.

en: No URL is defined.
tr: Tanımlı URL yok.

en: No data (no connection?)
tr: Veri yok (bağlantı yok ?)

en: Invalid data (invalid RSS/Atom feed?)
tr: Geçersiz veri (geçersiz RSS/Atom beslemesi?)

en: No data
tr: Veri yok

en: No modification
tr: Değişiklik yok

en: This RSS feed has been modified...
tr: Bu akış kaynağı değiştirildi...

en: No URL is defined
    You can define one by copying the URL in the clipboard,
     and selecting "Paste the URL" in the menu.
tr: Hiçbir URL belirlenmedi
    URL'yi panoya kopyalayarak ve menüden "URL'yi yapıştır"ı
     seçerek bir tane belirleyebilirsiniz,

en: No data
    Did you set a valid RSS feed?
    Is your connection alive?
tr: Veri yok
    Geçerli bir RSS beslemesi ayarladınız mı?
    Bağlantınız sağlam mı?

en: Recent files
tr: Son dosyalar

en: The value %s has been copied into the clipboard.
tr: %s değeri panoya kopyalandı.

en: Open a terminal here
tr: Burada uçbirim aç

en: Zip folder
tr: Zip dizini

en: Move to
tr: Taşı

en: Copy URL
tr: Web Adresini Kopyala

en: Open location
tr: Konumu aç

en: Zip file
tr: Zip dosyası

en: Mail file
tr: Dosyayı postala

en: Files
tr: Dosyalar

en: Open
tr: Aç

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Firefox bookmarks
tr: Firefox yer imleri

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: Search on the web
tr: İnternette ara

en: (F2) Music
tr: (F2) Müzik

en: (F3) Image
tr: (F3) Resim

en: (F5) Text
tr: (F5) Metin

en: (F7) Sources
tr: Kaynaklar

en: No result
tr: Sonuç yok

en: results
tr: sonuçlar

en: result
tr: sonuç

en: Searching ...
tr: Aranıyor...

en: Enter your search
tr: Aramanızı girin

en: in seconds.
tr: saniye olarak.

en: Activity time
tr: Faaliyet süresi

en: CPU model
tr: İşlemci modeli

en: Frequency
tr: Sıklık

en: core(s)
tr: çekirdek(ler)

en: This applet shows you the CPU load, RAM usage, graphic card temperature, etc.
    Middle click on the icon to get some valuable info.
    Left click on the icon to get a list of the most ressources using programs.
    You can instanciate this applet several times to show different values each time.
tr: Bu uygulamacık size CPU yükü, RAM kullanımı, grafik kartları sıcaklığı, vb gösterir.
    Bazı önemli bilgileri almak için simgeye orta tuşla tıklayın.
    En çok kaynak kullanan programların bir listesini almak için simgeye sol tıklayın.
    Bu uygulamacığı her seferinde farklı değerler göstermesi için birçok kez yineleyebilirsiniz.

en: GPU model
tr: Ekran kartı modeli

en: Video Ram
tr: Video Belleği

en: Driver Version
tr: Sürücü Versiyonu

en: Core Temperature
tr: Çekirdek Sıcaklığı

en: Alert! Graphic Card core temperature has reached %d°C
tr: Uyarı ! Grafik Kartı çekirdek sıcaklığı %d°C 'ye ulaştı

en: Memory
tr: Bellek

en: Buffers
tr: Arabellekler

en: Apply current luminosity on startup
tr: Başlangıçta son parlaklığı uygula

en: Set up gamma:
tr: Gama ayarla:

en: I couldn't open card '%s'
tr: '%s' kartı açamadım

en: Card '%s' opened but I couldn't get any info
tr: '%s' kartı açıldı ama herhangi bir bilgi alamadım

en: I couldn't open the mixer
tr: Karıştırıcıyı açamadım

en: I couldn't attach the mixer to the card
tr: Karıştırıcıyı karta ekleyemedim

en: I couldn't register options
tr: Seçenekleri kayıt edemedim

en: I couldn't load the mixer
tr: Karıştırıcıyı yükleyemedim

en: Set up volume:
tr: Sesi ayarla :

en: Adjust channels
tr: Kanalları ayarla

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Search for your location :
tr: Konumunuzu arayın :

en: clock
tr: saat

en: Set up time and date
tr: Saat ve tarihi ayarla

en: Title
tr: Başlık

en: Text
tr: Metin

en: CD box
tr: CD kutusu

en: dark
tr: koyu

en: clear
tr: temizle

en: futuristic
tr: yenilikçi

en: none
tr: hiçbiri

en: board
tr: pano

en: modern
tr: çağdaş

en: Please wait for the current upload to finish before starting a new one.
tr: Yeni bir tanesini başlatmadan önce lütfen mevcut veri yüklemenin bitmesini bekleyin.

en: Clear the list of the recently uploaded files?
tr: Son gönderilen dosyaların listesi temizlensin mi?

en: The text has been pasted in the clipboard.
    You can retrieve it with CTRL+v.
tr: Metin panoya yapıştırılmış.
    Onu CTRL+v ile geri alabilirsiniz.

en: The URL has been stored in the clipboard.
    Just use 'CTRL+v' to paste it anywhere.
tr: URL panoda kayıt altına alınmış.
    Onu herhangi bir yere yapıştırmak için sadece 'CTRL+v'.

en: No uploaded file available
    .Just drag'n drop a file on the icon to upload it
tr: Hiçbir yüklenmiş dosya mevcut değil
    Yüklemek için bir dosyayı simgeye sürükleyip bırakın.

en: The current URL has been stored in the clipboard.
    Just use 'CTRL+v' to paste it anywhere.
tr: Mevcut URL panoda kayıt altına alınmış.
    Onu herhangi bir yere yapıştırmak için sadece 'CTRL+v'.

en: File
tr: Dosya

en: Click on the icon to copy the URL into the clipboard.
tr: URLyi panoya kopyalamak için simgeye tıklayınız.

en: Send the clipboard's content
tr: Panonun içeriğini gönder

en: Get text
tr: Metni alın

en: Remove from history
tr: Geçmişten çıkar

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

en: Caroussel
tr: Atlı Karınca

en: Rainbow
tr: Gökkuşağı

en: dustbin
tr: çöp

en: You're about to delete all files in all dustbins. Sure ?
tr: Tüm çöplerdeki tüm dosyaları silmek üzeresiniz. Emin misiniz?

en: Empty Trash
tr: Çöpü Sil

en: Display dustbins information
tr: Çöp kovası bilgisini göster

en: %s successfully unmounted
tr: %s şimdi bağlı değil

en:  trashe(s)
tr:  çöp(ler)

en:  file(s)
tr:  dosya(lar)

en: calculating
tr: hesaplanıyor

en: icon effects
tr: simge canlandırmaları

en: Fire
tr: Ateş

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Rain
tr: Yağmur

en: Snow
tr: Kar

en: Storm
tr: Fırtına

en: Firework
tr: Havai fişek

en: illusion
tr: yanılsama

en: keyboard indicator
tr: klavye göstergesi

en: Lock screen
tr: Ekranı kilitle

en: Your computer will shut-down in 1 minute.
tr: Bilgisayarınız 1 dakika içerisinde kapanacak.

en: Choose in how many minutes your PC will stop:
tr: Kaç dakika içinde PC'nzin duracağını seçin:

en: Please choose an account type.
tr: Lütfen bir hesap türü seçiniz.

en: New account's name
tr: Yeni hesabın adı

en: Please enter a name for this account.
tr: Lütfen bu hesap için bir ad giriniz.

en: This account already exists.
    Please choose another name for the new account.
tr: Bu hesap zaten var.
    Lütfen yeni hesap için başka ad seçiniz.

en: Enter a name for this account. You can give it any name you want.
tr: Bu hesap için bir ad giriniz. İstediğiniz herhangi bir ad verebilirsiniz.

en: Remove Account
tr: Hesabı Sil

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: no subject
tr: konu yok

en: No unread mail in your mailboxes
tr: posta kutularınızda okunmamış posta yok

en: You have %d new mails:
tr: %d yeni postanız var :

en: You have a new mail:
tr: Bir yeni postanız var :

en: mail
tr: e-posta

en: Refresh a mail account
tr: Posta hesabını yenile

en: Mark all emails as read
tr: Tüm postaları okundu olarak işaretle

en: Launch %s
tr: %s başlat

en: Mail
tr: Posta

en: Unknown artist
tr: Bilinmeyen sanatçı

en: Unknown title
tr: Bilinmeyen başlık

en: Track
tr: Parça

en: Track n°
tr: Parça n°

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Length
tr: Uzunluk

en: Current song
tr: Geçerli şarkı

en: There is no media playing.
tr: Oynayan herhangi bir medya yok.

en: musicPlayer
tr: müzikÇalar

en: Find opened player
tr: Açık oynatıcı bul

en: Previous
tr: Önceki

en: Stop
tr: Durdur

en: Information
tr: Bilgi

en: Show JumpBox
tr: JumpBox Göster

en: Rate this song
tr: Bu şarkıyı derecelendir

en: Total amount of data
tr: Toplam veri miktarı

en: downloaded
tr: İndirilen

en: uploaded
tr: gönderilen

en: Re-check interface
tr: Arayüzü tekrar-kontrol et

en: None
tr: Hiçbiri

en: No battery found.
tr: Batarya bulunamadı.

en: PowerManager.
    Battery charge seems to be low
tr: GüçYönetimi.
    Batarya şarjı düşük görünüyor

en: Please put your laptop on charge.
tr: Lütfen dizüstünüzü şarja takınız.

en: Set up power management
tr: Güç yönetimini ayarlayınız

en: Open this folder
tr: Bu dizini aç

en: Open folder
tr: Dizin aç

en: %s is now unmounted
tr: %s şimdi bağlı değil

en: shortcuts
tr: kısayollar

en: Remove this bookmark
tr: Bu yer imini kaldır

en: Get disk info
tr: Disk bilgisi al

en: show mouse
tr: fareyi göster

en: showDesktop
tr: masaüstünüGöster

en: Change screen resolution
tr: Ekran çözünürlüğünü değiştir

en: Play
tr: Yürüt

en: Pause
tr: Duraklat

en: Open current image
tr: Mevcut görüntüyü aç

en: Browse images folder
tr: Görüntü dizinini aç

en: stack
tr: yığın

en: Clear the stack?
tr: Yığın temizlensin mi?

en: Set new name for this item:
tr: Bu öğe için yeni ad ayarlayın :

en: Paste (drag'n'drop)
tr: Yapıştır (sürükle bırak)

en: Clear the stack
tr: Yığını temizle

en: Open (click)
tr: Aç (Tıkla)

en: Copy
tr: Kopya

en: Cut
tr: Kes

en: Rename this item
tr: Bu öğeyi yeniden adlandrırın

en: Remove this item
tr: Bu ögeyi kaldır

en: Current
tr: Geçerli

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Rename this workspace
tr: Bu çalışma alanını yeniden adlandırın

en: Add a workspace
tr: Bir masaüstü ekleyin

en: Remove last workspace
tr: Son masaüstünü kaldır

en: Move current workspace to this workspace
tr: Geçerli masaüstünü bu masasütüne taşı

en: This will move all windows from the current desktop to the one you clicked on.
tr: Bu geçerli masaüstündeki tüm pencereleri tıkladığınıza taşır.

en: Windows List
tr: Pencereler Listesi

en: Show the desktop
tr: Masaüstünü göster

en: Useful description
    and manual
tr: Yararlı açıklamalar
    ve kılavuz

en: Paste
tr: Yapıştır

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Rename current Tab
tr: Geçerli Sekmeyi yeniden adlandır

en: Close current Tab
tr: Geçerli Sekmeyi kapat

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Set title for this tab:
tr: Bu sekme için başlık ayarla :

en: Select a color
tr: Bir renk seç

en: You can recall the Terminal desklet by typing %s
tr: Uçbirim masaüstü uygulamacığını %s yazarak yeniden çalıştırabilirsiniz

en: Rename this Tab
tr: Bu Sekmeyi yeniden adlandır

en: Change this Tab's colour
tr: Bu Sekmen'nin rengini değiştir

en: Close this Tab
tr: Bu sekmeyi kapat

en: Note name :
tr: Notun adı :

en: Delete this note?
tr: Bu notu sil?

en: Search for:
tr: Ara :

en: Search for tag:
tr: Etiket için ara :

en: Add a note
tr: Bir not ekle

en: Delete this note
tr: Bu notu sil

en: Reload notes
tr: Notları yeniden yükle

en: Search
tr: Arama

en: Search for tag
tr: Tanımlama bilgisi ara

en: Search for today's note
tr: Bu günün notunu ara

en: Search for this week's note
tr: Bu haftanın notunu ara

en: Search for next week's note
tr: Sonraki haftanın notunu ara

en: Reset marks
tr: İşaretleri temizle

en: I couldn't find this location
tr: Bu konumu bulamadım

en: weather
tr: hava

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jui
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: Data are being retrieved, please wait a moment.
tr: Veri alınıyor, lütfen biraz bekleyin.

en: Reload now
tr: Şimdi yeniden yükle

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Precipitation probability
tr: Yağış ihtimali

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Humidity
tr: Nem

en: Sunrise
tr: GünDoğumu

en: Sunset
tr: GünBatımı

en: Data are being fetched, please re-try in a few seconds.
tr: Veri alınıyor, lütfen birkaç saniye içinde yeniden deneyiniz.

en: No data available
    Retrying now...
tr: Mevcut veri yok
    Şimdi yeniden deneniyor ...

en: Pressure
tr: Basınç

en: Weblets
tr: İnternet uygulamacıkları

en: Very Low
tr: Çok Düşük

en: Low
tr: Düşük

en: Middle
tr: Orta

en: Good
tr: İyi

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: WiFi disabled.
tr: Kablosuz devredışı.

en: Global
tr: Evrensel

en: when hovering over an icon
tr: bir simge vurgulanırken

en: Effects used:
tr: Kullanılan canlandırmalar :

en: when clicking on an launcher
tr: bir başlatıcı tıklanırken

en: Effects used on launcher:
tr: Başlatıcıda kullanılan canlandırmalar:

en: Number of times the animation will play:
tr: Canlandırmanın kaç kez oynayacağı:

en: when clicking on an application
tr: Bir uygulamaya tıklarken

en: Effects used on applications:
tr: Uygulamalarda kullanılan canlandırmalar:

en: Rotation
tr: Dönüş

en: In ms.
tr: ms olarak.

en: Duration of the animation:
tr: Canlandırmanın süresi :

en: Cube
tr: Küp

en: Colour of the sheen:
tr: Parlaklığın rengi:

en: Halo colour:
tr: Hale rengi:

en: Rays
tr: Işınlar

en: Random colours?
tr: Rastgele renkler ?

en: Number of rays:
tr: Işınların sayısı :

en: Ray size:
tr: Işın boyutu:

en: Ray speed:
tr: Işın hızı:

en: Initial stretch:
tr: İlk gerilme:

en: Horizontal stretch
tr: Yatay gerilme

en: Vertical stretch
tr: Dikey gerilme

en: Wave width:
tr: Dalga genişliği:

en: Pulse duration:
tr: Darbe süresi:

en: Bounce duration:
tr: Zıplama süresi:

en: Icon
tr: Simge

en: Set to 0 to use the default applet size
tr: Uygulamacığın varsayılan boyutunu kullanmak için 0 ayarlayınız

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Choose one of the available themes:
tr: Uygun temalardan birini seçiniz:

en: Delay between animation changes :
tr: canlandırma değişimleri arası gecikme :

en: Penguin transparency:
tr: Pengusen şeffaflığı

en: in pixels.
tr: pikselde.

en: Image filename:
tr: Görüntü dosyaadı:

en: Position
tr: Pozisyon

en: Rotation:
tr: Döndürme:

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visibility:
tr: Görünürlük:

en: Keep above
tr: Üstte tut

en: Keep below
tr: Altında tut

en: Decorations
tr: Dekorasyonlar

en: Background image:
tr: Arkaplan görüntüsü:

en: Background transparency:
tr: Arkaplan şeffaflığı:

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Default colour:
tr: Varsayılan renk:

en: Use this to increase the space between the lines
tr: Çizgiler arasındaki boşluğu artırmak için bunu kullanın

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background first colour :
tr: Arkaplan birinci rengi :

en: Background second colour:
tr: Arkaplan ikinci rengi :

en: Border thickness:
tr: Kenar kalınlığı:

en: Border colour
tr: Kenar rengi

en: Border colour :
tr: Kenar rengi

en: Shortkey to show/hide the menu:
tr: Menüyü göstermek/gizlemek için kısayol:

en: Command to use for configuring the menu:
tr: Menüyü yapılandırmada kullanılan komut:

en: Display numeric values:
tr: Sayısal değerleri göster:

en: Default icon:
tr: Varsayılan simge:

en: Space between icons:
tr: Simgeler arasındaki boşluk:

en: Display icons in the menu?
tr: Menüde simgeler gösterilsin mi?

en: Position of horizontal scrollbar
tr: Yatay kaydırma çubuğunun konumu

en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

en: Signal Strength in percent
tr: Yüzde olarak Sinyal Gücü

en: Delay between signal checks :
tr: Sinyal kontrolleri arası gecikme:
