cairo-dock-core - en to fo translation catalogue (176 entries)

en: Behaviour
fo: Atburður

en: Appearance
fo: Útsjónd

en: Files
fo: Fílur

en: Internet
fo: Alnet

en: Desktop
fo: Skriviborð

en: Accessories
fo: Tilhoyr

en: System
fo: Kervi

en: Fun
fo: Skemt

en: All
fo: Alt

en: Position
fo: Stað

en: Visibility
fo: Sjónligheit

en: Taskbar
fo: Koyrslustong

en: All of the parameters you will never want to tweak.
fo: Øll bundnatøl ið tú vil neystilla.

en: Background
fo: Bakgrund

en: Views
fo: Sýni

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
fo: Alt um ímyndir:
     stødd, endyrskyn, ímyndstema,...

en: Icons
fo: Ímyndir

en: Themes
fo: Temur

en: Filter
fo: Sálda

en: All words
fo: Øll orð

en: Hide others
fo: Fjal onnur

en: Categories
fo: Bólkar

en: Enable this module
fo: Virkja henda mótulin

en: Cairo-Dock configuration
fo: Cairo-Dock samansetan

en: Simple Mode
fo: Einfaldur standur

en: Advanced Mode
fo: Framkomin standur

en: Development site
fo: Menningarsíða

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
fo: Finn nýggjastu útgávuna av Cairo-Dock her !

en: Development
fo: Menning

en: Support
fo: Stuðul

en: Artwork
fo: List

en: Quit Cairo-Dock?
fo: Sløkk Cairo-Dock?

en: Add
fo: Legg til

en: You're about to remove this icon (%s) from the dock. Are you sure?
fo: Tú er um at taka ímyndina (%s) burtur úr dokkini. Er tú viss/ur í hesum?

en: Sorry, this icon doesn't have a configuration file.
fo: Orsaka, hendan ímyndin hevur onga samansetingafílu.

en: New main dock
fo: Nýggj høvuðsdokk

en: Image
fo: Mynd

en: Configure
fo: Samanset

en: Configure this dock
fo: Samanset hesa dokk

en: Manage themes
fo: Umsit temur

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
fo: Víl ímillum mangar temur á ambætaranum, ella goym títt núverandi tema.

en: Quick-Hide
fo: Snar-fjalan

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
fo: Hettar fer at fjala dokkina, inntil at tú sveimar yvir henni við músini.

en: Launch Cairo-Dock on startup
fo: Koyr Cairo-Dock við byrjan

en: Help
fo: Hjálp

en: About
fo: Um

en: Quit
fo: Gevast

en: Return to the dock
fo: Vend aftur til dokkina

en: Maximise
fo: Mesta

en: Minimise
fo: Minsta

en: Show
fo: Sýn

en: Move to this desktop
fo: Flyt til hetta skriviborðið

en: Not Fullscreen
fo: Ikki fullskíggja

en: Fullscreen
fo: Fullskíggja

en: Kill
fo: Drep

en: Close all
fo: Lat allar aftur

en: Minimise all
fo: Minsta øll

en: Show all
fo: Sýn øll

en: Normal
fo: Vanligt

en: Always on top
fo: Altíð ovast

en: Always below
fo: Altíð undir

en: On all desktops
fo: Á øllum skriviborðum

en: Accessory
fo: Tilhoyr

en: Could not import the theme.
fo: Kundi ikki flyta inn tema.

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
fo: Tú hevur fræmt broytingar á núverandi tema.
    Broytingarnar fara fyri skeyti, um tú ikki goymur tær árenn at tú velur eitt nýtt tema. Vil tú halda á atlíkaval?

en: Listing themes in '%s' ...
fo: Listi temur í '%s'

en: Theme
fo: Tema

en: Rating
fo: Meting

en: Sobriety
fo: Edrúligheit

en: Save as:
fo: Goym sum:

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
fo: Nýt OpenGL í Cairo-Dock

en: No
fo: Nei

en: Remember this choice
fo: Minnst til hettað val

en: < Maintenance mode >
fo: < Viðlíkahaldsstandur >

en: User
fo: Brúkari

en: New
fo: Nýtt

en: Updated
fo: Dagført

en: left
fo: vinstru

en: right
fo: høgru

en: top
fo: ovast

en: bottom
fo: niðast

en: The '%s' module was not found.
    Be sure to install it with the same version as the dock to enjoy these features.
fo: Mótulin '%s' varð ikki funnin.
    Tryggja tær at mótulin er sama útgáva sum dokkin, til at nýta hesar hentleikar.

en: The '%s' plug-in is not active.
    Activate it now?
fo: Ískotsnýtsluskipanin '%s' er ikki virkin.
    Virkja hana nú?

en: link
fo: slóð

en: Default
fo: Forsett

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
fo: Er tú viss/ur í at skriva omaná temuna %s?

en: Are you sure you want to delete theme %s?
fo: Er tú viss/ur í at strika temuna%s?

en: Are you sure you want to delete these themes?
fo: Er tú viss/ur í at strika hesar temurnar?

en: Move down
fo: Flyt niður

en: Zoom out
fo: Surra út

en: Don't ask me any more
fo: Ikki spyrja meg aftur

en: If you're using Compiz, you can click on this button:
fo: Um tú nýtur Compiz, kannst tú klikkja á hendan knappin:

en: I have a black background around my dock.
fo: Eg havi eina svarta bakgrund rundan um mína dokk.

en: The dock is horribly slow when I move the mouse into it.
fo: Dokkin er ræðuliga spakulig, tá eg flyti músina inn í hana.

en: The dustbin remains empty even when I delete a file.
fo: Ruskspannin er tóm enn, sjávt tá eg striki eina fílu.

en: The Project
fo: Verkætlanin

en: Join the project!
fo: Kom við í verkætlaninna!

en: Documentation
fo: Skjalfesting

en: Websites
fo: Heimasíður

en: Problems? Suggestions? Just want to talk to us? Come on over!
fo: Trupulleikar? Uppskot? Vil hava eitt orð við okkum? So kom hagar!

en: Visibility:
fo: Sjónligheit

en: Behavior
fo: Atburður

en: Position on the screen
fo: Stað á skýggjanum

en: Choose which border of the screen the dock will be placed on:
fo: Vel hvønn kant á skýggjanum dokkin skal verða stødd á:

en: Visibility of the main dock
fo: Sjónligheit á høvuðsdokkini

en: Keep the dock hidden
fo: Halt dokkina fjalda

en: None
fo: Einki

en: Visibility of sub-docks
fo: Sjónligheit á undirdokkum

en: Appear on mouse over
fo: Kom til sjóndar við músasveiman

en: Appear on click
fo: Kom til sjóndar við klikkið

en: Behaviour of the Taskbar:
fo: Atburður á koyrslustongini:

en: On mouse hover:
fo: Við músasveiman:

en: On click:
fo: Við klikki:

en: Colour
fo: Litur

en: Choose a theme of icons :
fo: Vel eitt ímyndstema

en: Icons size:
fo: Ímyndsstødd:

en: Very small
fo: Sera lítil

en: Small
fo: Lítil

en: Medium
fo: Miðal

en: Big
fo: Stór

en: Very Big
fo: Sera stórt

en: Choose the default view for main docks :
fo: Vel forsetta sýn til høvuðsdokk:

en: You can overwrite this parameter for each sub-dock.
fo: Tú kann skriva omaná hetta bundnatal, fyri hvørja undirdokk.

en: Choose the default view for sub-docks :
fo: Vel forsett sýn til undirdokk:

en: in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
fo: í skíggjadeplum. Tú kann eisini flyta dokkina, við at halda ALT ella CTRL inni, og vinstra músaknappin.

en: Accessibility
fo: Atkomuligheit

en: in ms.
fo: í ms.

en: Delay before displaying a sub-dock:
fo: Drála árenn ein undirdokk verður sýnd:

en: TaskBar
fo: Koyrslustong

en: Cairo-Dock will then act as your taskbar. It is recommended to remove any other taskbars.
fo: Cairo-Dock ferð at vera tín koyrslustong. Tú eigur at taka aðrar koyrstengur burtur.

en: Show currently opened applications in the dock?
fo: Sýn núverandi upplatnar nýtsluskipanir í dokkini?

en: Transparent
fo: Gjøgnumskyggdur

en: "..." will be added at the end if the name is too long.
fo: "..." verður lagt til navnið, um tað er ov langt.

en: Maximum number of caracters in application name:
fo: Hægsta tal av stavum í einum nýtsluskipansnavni:

en: Interaction
fo: Samvirkan

en: This is the default behaviour of most taskbars.
fo: Hetta er forsetti atburðurin á teim flestu koyrslustongum.

en: in seconds
fo: í sekundum

en: fast
fo: skjót

en: slow
fo: spakulig

en: Port :
fo: Portur :

en: User :
fo: Brúkari :

en: Password :
fo: Atlát :

en: Use a background image.
fo: Nýt eina bakgrundsmynd

en: Image file:
fo: Ímyndafíla:

en: Image's transparency :
fo: Gjøgnumskygni á myndini :

en: Repeat image as a pattern to fill background?
fo: Endurtak myndinina sum eitt mynstur, til at fylla bakgrundina?

en: in pixels.
fo: í skýggjadeplum.

en: Main Dock
fo: Høvuðsdokk

en: Sub-Docks
fo: Undirdokkir

en: smaller
fo: minni

en: Dialogs
fo: Samrøður

en: Font
fo: Stavasnið

en: Buttons
fo: Knappar

en: Buttons size :
fo: Stødd á knappum :

en: Choose an icon theme :
fo: Vel eitt ímyndstema :

en: Image filename to use as a background for icons :
fo: Fílunavn á ímynd, til at nýta sum bakgrund á ímyndum :

en: Icons size
fo: Stødd á ímynd

en: Space between icons :
fo: Glopp ímillum ímyndir :

en: Reflections
fo: Endurskyn

en: Height of the reflection:
fo: Hædd á endurskyni:

en: Link the icons with a string
fo: Leinkja ímyndirnar við einum strongi

en: Frame
fo: Ramma

en: bigger
fo: størri

en: Labels
fo: Spjøldur

en: Show labels:
fo: Sýn spjøldur:

en: Margin around the text (in pixels) :
fo: Marga rundan um tekstin (í skíggjadeplum) :

en: Visibility of the dock
fo: Sjónligheit á dokkini

en: Same as main dock
fo: Eins og høvuðsdokkin

en: Fill the background with:
fo: Fyll bakgrundina við:

en: Image filename to use as a background :
fo: Fílunavn á myndini ið skal nýtast til bakgrund :

en: ...or drag and drop a theme package here :
fo: ...ella drag og slepp ein temapakka her :

en: Use the new theme's behaviour?
fo: Nýt atburðin á tí nýggja temanum?

en: Save
fo: Goym

en: You will then be able to re-open it at any time.
fo: Tú verður før/ur fyri at lata tað uppaftur tá tær hugar.

en: Save current behaviour also?
fo: Goyma núverandi atburð eisini?

en: Build a package of the theme?
fo: Bygg ein pakka av temanum?
