cairo-dock-core - en to nn translation catalogue (548 entries)

en: Behaviour
nn: Åtferd

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Files
nn: Filer

en: Internet
nn: Verdsveven

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: Accessories
nn: Tilleggsverktøy

en: Fun
nn: Moro

en: All
nn: Alt

en: Set the position of the main dock.
nn: Tilpass plaseringa til hovudoppgåvelinja

en: Position
nn: Plassering

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
nn: Ønsker du at panelet alltid skal vere synleg,
     eller heller vere diskret?
    Tilpass måten du bruker panela dien og underpanela deira!

en: Visibility
nn: Synlegheit

en: Display and interact with currently open windows.
nn: Vis og påverk vindua som er opne.

en: Taskbar
nn: Oppgåvelinje

en: Define all the keyboard shortcuts currently available.
nn: Tilpass alle tastatursnarvegane som no er tilbode.

en: Shortkeys
nn: Tastatursnarvegar

en: All of the parameters you will never want to tweak.
nn: Alle innstillingane du aldri vil tilpasse.

en: Docks
nn: Panel

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Views
nn: Syn

en: Configure text bubble appearance.
nn: Vel utsjånad for tekstboble.

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
nn: Miniprogramma kan brukast på skrivebordet som skjermelement.

en: Desklets
nn: Skrivebordsprogram

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
nn: Alt om ikon:
     storleik, spegling, ikondrakt,...

en: Icons
nn: Ikon

en: Indicators
nn: Indikatorar

en: Define icon caption and quick-info style.
nn: Fastset ikonetikett- og skildringsstil.

en: Captions
nn: Etiketter

en: Try new themes and save your theme.
nn: Prøv nye drakter og lagre drakta di.

en: Themes
nn: Utsjånadar

en: Current items in your dock(s).
nn: Noverande element i panel(et/a) (ditt/dine).

en: Current items
nn: Noverande element

en: Filter
nn: Søk

en: All words
nn: Alle ord

en: Highlighted words
nn: Markerte ord

en: Hide others
nn: Skjul andre

en: Search in description
nn: Søk i skildring

en: Hide disabled
nn: Skjul inaktive

en: Categories
nn: Kategoriar

en: Enable this module
nn: Slå på denne modulen

en: Close
nn: Lat att

en: More applets
nn: Flerie miniprogram

en: Get more applets online !
nn: Få fleire miniprogram på verdsveven!

en: Cairo-Dock configuration
nn: Oppsett av Cairo-Dock

en: Simple Mode
nn: Enkel modus

en: Add-ons
nn: Utvidingar

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Advanced Mode
nn: Avansert modus

en: The advanced mode lets you tweak every single parameter of the dock. It is a powerful tool to customise your current theme.
nn: Den avanserte modus let deg justere kvar einaste innstilling i panelet. Det er eit kraftig verktøy for å tilpasse den noverande drakta di.

en: The option 'overwrite X icons' has been automatically enabled in the config.
    It is located in the 'Taskbar' module.
nn: Valet «skriv over X ikon» har automatisk blitt skrudd på i oppsettet.
    Det ligg i «Oppgåvelinje»-modulen.

en: Delete this dock?
nn: Vil du slette dette panelet?

en: About Cairo-Dock
nn: Om Cairo-Dock

en: Development site
nn: Nettstad for utvikling

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
nn: Finn den nyaste versjonen av Cairo-Dock her!

en: Get more applets!
nn: Skaff fleire miniprogram

en: Donate
nn: Donér

en: Support the people who spend countless hours to bring you the best dock ever.
nn: Støtt menneska som brukar timevis på å skaffe deg det beste panelet noken sinne.

en: Here is a list of the current developers and contributors
nn: Her er ei liste over aktive utviklarar og bidragsytarar

en: Developers
nn: Utviklarar

en: Main developer and project leader
nn: Hovudutviklar og prosjektleiar

en: Contributors / Hackers
nn: Bidragsytarar / hackarar

en: Development
nn: Utvikling

en: Website
nn: Nettstad

en: Beta-testing / Suggestions / Forum animation
nn: Betatesting / Tilrådingar / Foraanimasjon

en: Translators for this language
nn: Omsetjarar til dette språket

en: Support
nn: Støtte

en: Thanks to all people that help us to improve the Cairo-Dock project.
    Thanks to all current, former and future contributors.
nn: Takk til alle som hjelpte oss med å gjere Cairo-Dock-prosjektet betre.
    Takk til noverande, tidlegare og framtidige bidragsytarar.

en: How to help us?
nn: Korleis hjelpe oss?

en: Don't hesitate to join the project, we need you ;)
nn: Ikkje nøl med å bli med i prosjektet, me treng deg ;)

en: Former contributors
nn: Tidlegare bidragsytarar

en: For a complete list, please have a look to BZR logs
nn: For ei fullstendig liste, sjå BZR-loggane

en: Users of our forum
nn: Brukarar i forumet

en: List of our forum's members
nn: Liste over medlema i forumet

en: Artwork
nn: Kunst

en: Thanks
nn: Takk

en: Quit Cairo-Dock?
nn: Avslutt Cairo-Dock?

en: Separator
nn: Skillelinje

en: The new dock has been created.
    Now move some launchers or applets into it by right-clicking on the icon -> move to another dock
nn: Det nye panelet er oppretta.
    Flytt no nokre oppstartarar eller miniprogram inn i det med å høgreklikke på ikonet -> flytt til anna panel

en: Add
nn: Legg til

en: Sub-dock
nn: Underpanel

en: Main dock
nn: Hovudpanel

en: Custom launcher
nn: Tilpassa oppstartar

en: Usually you would drag a launcher from the menu and drop it on the dock.
nn: Vanlegvis vil du dra ein oppstartar frå menyen og sleppe han på panelet.

en: Do you want to re-dispatch the icons contained inside this container into the dock?
    (otherwise they will be destroyed)
nn: Vil du sende ikona i denne ikonhandsammaren til panelet?
    (ellers blir dei tapt)

en: separator
nn: skillelinje

en: You're about to remove this icon (%s) from the dock. Are you sure?
nn: Du er i ferd med å fjerne dette ikonet (%s) frå panelet. Er du sikker?

en: Sorry, this icon doesn't have a configuration file.
nn: Dette ikonet mangler konfigurasjonsfil.

en: The new dock has been created.
    You can customize it by right-clicking on it -> cairo-dock -> configure this dock.
nn: Det nye panelet har blitt danna.
    Du kan tilpasse det med å høgreklikke -> cairo-dock -> handsam dette panelet.

en: Move to another dock
nn: Flytt til eit anna panel

en: New main dock
nn: Nytt hovudpanel

en: Sorry, couldn't find the corresponding description file.
    Consider dragging and dropping the launcher from the Applications Menu.
nn: Orsak, kunne ikkje finne den tilhøyrande skildringsfila.
    Vurder å dra og sleppe startaren frå programmenyen.

en: You're about to remove this applet (%s) from the dock. Are you sure?
nn: Du er i ferd med å fjerne dette miniprogrammet (%s) frå panelet. Er du sikker?

en: Pick up an image
nn: Plukk opp eit bilete

en: Image
nn: Bilete

en: Configure
nn: Set opp

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
nn: Handsam oppførsel, utsjånad, og miniprogram

en: Configure this dock
nn: Handsam dette panelet

en: Customize the position, visibility and appearance of this main dock.
nn: Tilpass plaseringa, synlegheiten, og utsjånaden til dette hovudpanelet.

en: Delete this dock
nn: Slett dette panelet.

en: Manage themes
nn: Handsam draktar

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
nn: Vel mellom dei mange draktene på tenaren eller lagre drakta du har no.

en: Lock icons position
nn: Lås ikonplasering

en: This will (un)lock the position of the icons.
nn: Dette låser (opp) ikonplaseringane.

en: Quick-Hide
nn: Hurtiggøym

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
nn: Dette gøymer panelet til du held musepeikaren over det.

en: Launch Cairo-Dock on startup
nn: Køyr Cairo-Dock ved oppstart

en: Third-party applets provide integration with many programs, like Pidgin
nn: Tredjeparts-miniprogram tilbyd samanslåing med mange program, som Pidgin

en: Help
nn: Hjelp

en: There are no problems, only solutions (and a lot of useful hints!)
nn: Det finst ikkje problem, berre løysingar (og mange nyttige tips!)

en: About
nn: Om

en: Quit
nn: Avslutt

en: You're using a Cairo-Dock Session!
    It's not advised to quit the dock but you can press Shift to unlock this menu entry.
nn: Du køyrer ei Cairo-Dock-økt!
    Det er ikkje lurt å avslutte panelet men du kan trykke Shift for å låse opp dette menyinnlegget.

en: Launch a new (Shift+clic)
nn: Start ei ny (Shift + klikk)

en: Applet's handbook
nn: Brukarhandbok for miniprogrammet

en: Edit
nn: Endra

en: Remove
nn: Fjern

en: You can remove a launcher by dragging it out of the dock with the mouse .
nn: Du kan fjerne ein oppstartar ved å dra han ut av panelet med musa.

en: Make it a launcher
nn: Gjør til oppstartar

en: Remove custom icon
nn: Fjern tilpassa ikon

en: Set a custom icon
nn: Vel eit tilpassa ikon

en: Detach
nn: Løsne

en: Return to the dock
nn: Gå attende til panelet

en: Duplicate
nn: Klon

en: Move all to desktop %d - face %d
nn: Flytt alle til skrivebord %d - flate %d

en: Move to desktop %d - face %d
nn: Flytt til skrivebord %d - flate %d

en: Move all to desktop %d
nn: Flytt alle til skrivebord %d

en: Move to desktop %d
nn: Flytt til skrivebord %d

en: Move all to face %d
nn: Flytt alle til flate %d

en: Move to face %d
nn: Flytt til flate %d

en: Window
nn: Vindauge

en: middle-click
nn: mellomklikk

en: Unmaximise
nn: Gjenopprett

en: Maximise
nn: Maksimer

en: Minimise
nn: Minimer

en: Show
nn: Syn

en: Other actions
nn: Andre handlinger

en: Move to this desktop
nn: Flytt til dette skrivebordet

en: Not Fullscreen
nn: Ikkje fullskjerm

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Below other windows
nn: Under andre vindauge

en: Don't keep above
nn: Ikkje held øvst

en: Keep above
nn: Alltid øvst

en: Kill
nn: Drep

en: Windows
nn: Vindauge

en: Close all
nn: Lukk alle

en: Minimise all
nn: Minimer alle

en: Show all
nn: Syn alle

en: Windows management
nn: Vindaugehandsaming

en: Move all to this desktop
nn: Flytt alle til dette skrivebordet

en: Normal
nn: Vanleg

en: Always on top
nn: Alltid øvst

en: Always below
nn: Alltid under

en: Reserve space
nn: Held av plass

en: On all desktops
nn: På alle skriveborda

en: Lock position
nn: Lås stad

en: Animation:
nn: Animasjon:

en: Effects:
nn: Effektar:

en: Main dock's parameters are available in the main configuration window.
nn: Innstillingane for hovudpanelet er tilbode i hovudvindauget til innstillingane.

en: Remove this item
nn: Fjern dette elementet

en: Configure this applet
nn: Tilpass dette miniprogrammet

en: Accessory
nn: Tilbehør

en: Plug-in
nn: Programtillegg

en: Category
nn: Kategori

en: Click on an applet in order to have a preview and a description for it.
nn: Klikk på eit av miniprogramma for å få ei førehandsvising og ei skildring av henne.

en: Press the shortkey
nn: Klikk på hurtigtasten

en: Change the shortkey
nn: Endre hurtigtasten

en: Origin
nn: Kjelde

en: Action
nn: Handling

en: Shortkey
nn: Hurtigtast

en: Could not import the theme.
nn: Kunne ikkje hente drakta.

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
nn: Du har endra på denne drakta.
    Du vil miste endringane viss du ikkje lagrar dei før du vel ei ny drakt.  Held fram likevell?

en: Please wait while importing the theme...
nn: Vent mens temaet lastast...

en: Rate me
nn: Vurder meg

en: You must try the theme before you can rate it.
nn: Du må prøve drakta før du kan vurdere henne.

en: The theme has been deleted
nn: Denne drakta har blitt sletta

en: Delete this theme
nn: Slett denne drakta

en: Listing themes in '%s' ...
nn: Viser draktene i «%s»...

en: Theme
nn: Drakt

en: Rating
nn: Vurdering

en: Sobriety
nn: Edruskap

en: Save as:
nn: Lagra som:

en: Importing theme ...
nn: Importerer drakt...

en: Theme has been saved
nn: Drakta har blitt lagra

en: Happy new year %d !!!
nn: Godt nytt år %d !!!

en: Use Cairo backend.
nn: Bruk Cairo-hjelpar.

en: Use OpenGL backend.
nn: Køyr i OpenGL.

en: Use OpenGL backend with indirect rendering. There are very few case where this option should be used.
nn: Køyr i OpenGL med indirekte vising.  Det er veldig få høve kor dette valet bør brukast.

en: Ask again on startup which backend to use.
nn: Spør att ved oppstart kva vising som skal brukast.

en: Force the dock to consider this environnement - use it with care.
nn: Tving panelet til å vurdere dette miljøet - bruk det med hensyn.

en: Force the dock to load from this directory, instead of ~/.config/cairo-dock.
nn: Tving panelet til å laste frå denne katalogen, i staden for ~/.config/cairo-dock.

en: Address of a server containing additional themes. This will overwrite the default server address.
nn: Adresse til tenar med ekstra drakter.  Dette vil overskrive standardteneradressa.

en: Wait for N seconds before starting; this is useful if you notice some problems when the dock starts with the session.
nn: Vent N sekund før start, dette er nyttig viss du merker problem når panelet startar med økta.

en: Allow to edit the config before the dock is started and show the config panel on start.
nn: Tillét å endre oppsettet før panelet startar og vis oppsettpanelet ved start.

en: Exclude a given plug-in from activating (it is still loaded though).
nn: Utelat eit gitt tillegg frå å aktivere (men det blir framleis lasta).

en: Don't load any plug-ins.
nn: Ikkje last noken programtillegg.

en: Work around some bugs in Metacity Window-Manager (invisible dialogs or sub-docks)
nn: Finn løysingar til enkelte feil i Metacity-vindaugehandsamaren (usynlege dialogar eller underpanel)

en: Log verbosity (debug,message,warning,critical,error); default is warning.
nn: Loggdetaljar (feilretting,melding,åtvaring,kritisk,feil), standardval er åtvaring.

en: Force to display some output messages with colors.
nn: Tving syning av enkelte meldingar i farge.

en: Print version and quit.
nn: Skriv versjon og avslutt

en: Lock the dock so that any modification is impossible for users.
nn: Lås panelet sånn at brukaren ikkje kan endre noka.

en: Keep the dock above other windows whatever.
nn: Held panelet over andre vindauge kva som helst.

en: Don't make the dock appear on all desktops.
nn: Ikkje syn dokka på alle skrivebord.

en: Cairo-Dock makes anything, including coffee !
nn: Cairo-Dock lagar kva som helst, mellom anna kaffe !

en: Ask the dock to load additionnal modules contained in this directory (though it is unsafe for your dock to load unnofficial modules).
nn: Spør panelet om å laste tilleggsmodular frå denne mappa (sjølv om det ikkje er trygt å laste uoffisielle modular i panelet).

en: For debugging purpose only. The crash manager will not be started to hunt down the bugs.
nn: Berre for problemløysing.  Krasjhandsamaren blir ikkje starta for å jakte på feila.

en: For debugging purpose only. Some hidden and still unstable options will be activated.
nn: Berre for problemløysing.  Nokre skulte og framleis ustabile val blir aktiverte.

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
nn: Bruke OpenGL i Cairo-Dock?

en: OpenGL allows you to use the hardware acceleration, reducing the CPU load to the minimum.
    It also allows some pretty visual effects similar to Compiz.
    However, some cards and/or their drivers don't fully support it, which may prevent the dock from running correctly.
    Do you want to activate OpenGL ?
     (To not show this dialog, launch the dock from the Application menu,
      or with the -o option to force OpenGL and -c to force cairo.)
nn: OpenGL lar deg bruke maskinvareakselerasjon som reduserer CPU belasting til minst mogeleg.
    Det gir også fine visuelle effektar som liknar Compiz.
    Men enkelte grafikkort og/eller drivarane deira støtter ikkje dette fullt ut, noka som kan gjere at panelet ikkje køyrer ordentleg.
    Vil du aktivera OpenGL?
     (For å ikkje vise denne dialogen, start panelet frå programmenyen,
      eller med -o valet for å tvinge OpenGL og -c for å tvinge cairo.)

en: Remember this choice
nn: Hugs dette valet

en: The module '%s' has been deactivated because it may have caused some problems.
    You can reactivate it, if it happens again thanks to report it at http://glx-dock.org
nn: «%s»-modulen har vorte slådd av sia han kan ha skapa nokre problem.
    Du kan starte han på nytt, viss dette skjer att kan du melde det på http://glx-dock.org

en: < Maintenance mode >
nn: < Vedlikehaldsmodus >

en: Something went wrong with this applet:
nn: Noka gjekk gale i dette miniprogrammet:

en: No plug-in were found.
    Plug-ins provide most of the functionalities (animations, applets, views, etc).
    See http://glx-dock.org for more information.
    There is almost no meaning in running the dock without them and it's probably due to a problem with the installation of these plug-ins.
    But if you really want to use the dock without these plug-ins, you can launch the dock with the '-f' option to no longer have this message.
nn: Ingen tillegg vart funne.
    Tillegg gir dei fleste eigenskapane (animasjonar, miniprogram, syn, osb.)
    Sjå http://glx-dock.org for meir informasjon.
    Det gir nesten ingen meining å køyre panelet utan dei og det er sikkert på grunn av eit problem under installeringa av desse tillegga.
    Men viss du verkeleg vil bruke panelet utan dei tillegga kan du køyre panelet med «-f»-valet for å ikkje lenger sjå denne meldinga.

en: The module '%s' may have encountered a problem.
    It has been restored successfully, but if it happens again, please report it at http://glx-dock.org
nn: Modulen «%s» kan ha støtt på ein feil.
    Han har blitt gjenoppretta, men viss dette skjer att, sei fra på http://glx-dock.org

en: The theme could not be found; the default theme will be used instead.
     You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
nn: Drakta blei ikkje funnen.  Standarddrakta blir brukt i staden.
     Du kan endre dette med å opne oppsettet på denne modulen.  Vil du gjere det no?

en: The gauge theme could not be found; a default gauge will be used instead.
    You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
nn: Måldrakta blei ikkje funne.  Ei standard måldrakt blir brukt i staden.
    Du kan endre dette med å opne konfigurasjonen på denne modulen.  Vil du gjere det no?

en: _custom decoration_
nn: _tilpassa pynt_

en: Sorry but the dock is locked
nn: Panelet er låst

en: Bottom dock
nn: Nedre panel

en: Top dock
nn: Øvre panel

en: Right dock
nn: Høgre panel

en: Left dock
nn: Venstre panel

en: Pop up the main dock
nn: Løys ut hovudpanelet

en: by %s
nn: %s

en: Local
nn: Lokal

en: User
nn: Brukar

en: Net
nn: Nettverk

en: New
nn: Ny

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Pick up a file
nn: Plukk opp ei fil

en: Pick up a directory
nn: Plukk opp ein katalog

en: _Custom Icons_
nn: _Tilpassa ikon_

en: left
nn: venstre

en: right
nn: høgre

en: top
nn: topp

en: bottom
nn: botn

en: The '%s' module was not found.
    Be sure to install it with the same version as the dock to enjoy these features.
nn: «%s»-modulen blei ikkje funnen.
    Installer han med same versjon som panelet for å nytte alle desse funksjonane.

en: The '%s' plug-in is not active.
    Activate it now?
nn: Programtillegget «%s» er ikkje aktivt.
    Vil du aktivere det no?

en: link
nn: lenke

en: Grab
nn: Hent

en: Enter a command
nn: Skriv inn ei ordre

en: New launcher
nn: Ny programstartar

en: by
nn: av

en: Default
nn: Standard

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
nn: Er du sikker på at du vil overskrive %s-drakta?

en: Last modification on:
nn: Sist endra:

en: Could not access remote file %s. Maybe the server is down.
    Please retry later or contact us at glx-dock.org.
nn: Kunne ikkje få tilgang til nettverksfila %s. Kan hende tenaren er nede.
    Prøv att seinare eller kontakt oss på glx-dock.org.

en: Are you sure you want to delete theme %s?
nn: Er du sikker på at du vil slette %s-drakta?

en: Are you sure you want to delete these themes?
nn: Er du sikker på at du vil slette desse draktane?

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Fade out
nn: Ton ut

en: Semi transparent
nn: Delvis gjennomsynleg

en: Zoom out
nn: Forminsk

en: Folding
nn: Bretting

en: Welcome in Cairo-Dock !
    This applet is here to help you start using the dock; just click on it.
    If you have any question/request/remark, please pay us a visit at http://glx-dock.org.
    Hope you will enjoy this soft !
      (you can now click on this dialog to close it)
nn: Velkommen i Cairo-Dock!
    Dette miniprogrammet er her for å hjelpe deg med å bruke panelet; berre klikk på det.
    Viss du har spurnadar/førespurnadar/kommentarar, vitje oss på http://glx-dock.org
    Håper du likar denne programvaren!
      (no kan du klikke på dette dialogvindauget for å lukke det)

en: Don't ask me any more
nn: Ikke spør igjen

en: To remove the black rectangle around the dock, you need to activate a composite manager.
    Do you want to activate it now?
nn: For å fjerne det svarte rektangelet rundt panelet, må du aktivere ei samansettingshandsamar.
    Vil du aktivere henne no?

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
nn: Vil du helde på denne innstillinga?
    Om 15 sekund blir dei forrige innstillingane attendestilt.

en: To remove the black rectangle around the dock, you will need to activate a composite manager.
    For instance, this can be done by activating desktop effects, launching Compiz, or activating the composition in Metacity.
    If your machine can't support composition, Cairo-Dock can emulate it. This option is in the 'System' module of the configuration, at the bottom of the page.
nn: For å fjerne det svarte rektangelet rundt panelet, må du skru på ein samansettingshandsamar.
    Dette kan du gjere med å skru på skrivebordeffektar, køyre Compiz, eller aktivere samansettinga i Metacity.
    Viss maskinen din ikkje støtter samansetting kan Cairo-Dock simulere det.  Dette valet er i «system»-modulen i handsaminga, nederst på sida.

en: This applet is made to help you.
    Click on its icon to pop up useful tips about the possibilities of Cairo-Dock.
    Middle-click to open the configuration window.
    Right-click to access some troubleshooting actions.
nn: Dette miniprogrammet er laga for å hjelpe deg.
    Klikk på ikonet for å vise nyttige tips om mogelegheitene i Cairo-Dock.
    Mellomklikk for å opne handsaminga.
    Høgreklikk for å få tilgong til nokre feilsøkingsverktøy.

en: Open global settings
nn: Opne globale innstillingar

en: Activate composite
nn: Skru på samansetting.

en: Disable the gnome-panel
nn: Skru av gnome-panelet

en: Disable Unity
nn: Skru av Unity

en: Online help
nn: Hjelp på nettet

en: Tips and Tricks
nn: Tips og triks

en: General
nn: Hovudval

en: Using the dock
nn: Bruker panelet

en: Most icons in the dock have several actions: the primary action on left-click, a secondary action on middle-click, and additionnal actions on right-click (in the menu).
    Some applets let you bind a shortkey to an action, and decide which action sould be on middle-click.
nn: Dei fleste ikona i pamelet har fleire handlingar: hovudhandlinga på venstreklikk, ei andrehandling på mellomklikk, og ekstra handlingar på høgreklikk (i menyen).
    Nokre miniprogram let deg feste ei hurtigtast til ei handling, og fastslå kva handling som bør vere på mellomklikk.

en: Adding features
nn: Å legge til funksjonar

en: Cairo-Dock has a lot of applets. Applets are small applications that live inside the dock, for instance a clock or a log-out button.
    To enable new applets, open the settings (right-click -> Cairo-Dock -> configure), go to "Add-ons", and tick the applet you want.
    More applets can be installed easily: in the configuration window, click on the "More applets" button (which will lead you to our applets web page) and then just drag-and-drop the link of an applet into your dock.
nn: Cairo-Dock har mange miniprogram.  Miniprogram er små program som bur inni panelet, som ei klokke eller ein utloggingsknapp.
    For å skru på nye miniprogram, opne innstillingar (høgreklikk -> Cairo-Dock -> oppsett), gå til «Utvidingar», og vel miniprogrammet du vil ha.
    Fleire miniprogram kan lett installerast: i oppsettvindauget, klikk «Fleire miniprogran»-knappen (som fører deg til nettsida vår for miniprogram) og berre dra og slepp lenka til eit miniprogram inn i panelet.

en: Adding a launcher
nn: Å legge til ein programstartar

en: You can add a launcher by drag-and-dropping it from the Applications Menu into the dock. An animated arrow will appear when you can drop.
    Alternatively, if an application is already opened, you can right-click on its icon and select "make it a launcher".
nn: Du kan legge til ein programstartar med å dra og sleppe han frå programmenyen.  Ei animert pil visast der du kan sleppe.
    Eller, viss programmet allereie er opent, kan du høgreklikke ikonet og vele «gjer til oppstartar».

en: Removing a launcher
nn: Å fjerne ein oppstartar

en: You can remove a launcher by drag-and-dropping it outside the dock. A "delete" emblem will appear on it when you can drop it.
nn: Du kan fjerne ein oppstartar med å dra og sleppe han ut av panelet.  Eit «slett»-merke visast når du kan sleppe han.

en: Grouping icons into a sub-dock
nn: Å gruppere ikon i underpanel

en: You can group icons into a "sub-dock".
    To add a sub-dock, right-click on the dock -> add -> a sub-dock.
    To move an icon into the sub-dock, right-click on an icon -> move to another dock -> select the sub-dock's name.
nn: Du kan gruppere ikon i eit «underpanel».
    For å legge til eit underpanel, høgreklikk på panelet -> legg til -> eit underpanel.
    For å flytte eit ikon inn i underpanelet, høgreklikk ikonet -> flytt til anna panel -> vel namnet på underpanelet.

en: Moving icons
nn: Å flytte ikon

en: You can drag any icon to a new location inside its dock.
    You can move an icon into another dock by right-clicking on it -> move to another dock -> select the dock you want.
    If you select "a new main dock", a main dock will be created with this icon inside.
nn: Du kan dra kva ikon som helst til ein ny stad i same panelet.
    Du kan flytte eit ikon til eit anna panel med å høgreklikke det -> flytt til anna panel -> vel panelet du vil ha.
    Viss du vel «eit nytt hovudpanel», blir eit nytt hovudpanel laga med dette ikonet inni.

en: Changing an icon's image
nn: Å endre biletet til eit ikon

en: For a launcher or an applet:
    Open the settings of the icon, and set a path to an image.
    - For an aplication icon:
    Right-click on the icon -> "Other actions" -> "set a custom icon", and choose an image. To remove the custom image, right-click on the icon -> "Other actions" -> "remove the custom icon".
    
    If you have installed some icons themes on your PC, you can also select one of them to be used instead of the default icon theme, in the global config window.
nn: For ein startar eller eit miniprogram:
    Opne vala til ikonet, og vel ein biletsti.
    - For eit programikon:
    Høgreklikk ikonet -> «Andre handlingar» -> «vel eit sjølvvald ikon», og vel eit bilete.  For å fjerne det sjølvvalde ikonet, høgreklikk på ikonet -> «Andre handlingar» -> «fjern det sjølvvalde ikonet».
    
    Viss du har installert nokre ikontema på PD-en, kan du velje eit av dei til bruk i staden for standardtemaet for ikon, i det globale oppsettvindauget.

en: Resizing icons
nn: Å endre storleik på bilete

en: You can make the icons and the zoom effect smaller or bigger. Open the settings (right-click -> Cairo-Dock -> configure), and go to Appearance (or Icons in advanced mode).
    Note that if there are too many icons inside the dock, they will be zoomed out to fit in the screen.
    Also, you can define the size of each applet independently in their own settings.
nn: Du kan gjere ikona og forstørringesffektane mindre eller større.  Opne innstillingane (høgreklikk -> Cairo-dock -> oppsett), og gå til Utsjånad (eller Ikon i avansert modus).
    Merk at viss det er for mange ikon i panelet, blir dei forminska til å passe på skjermen.
    I tillegg kan du tilpasse storleiken på kvart enkelt miniprogram i eigne innstillingar.

en: Separating icons
nn: Å dele ikon

en: You can add separators between icons by right-clicking on the dock -> add -> a separator.
    Also, if you enabled the option to separate icons of different types (launchers/applications/applets), a separator will be added automatically between each group.
    In the "panel" view, separators are represented as gap between icons.
nn: Du kan legge til skillemerke mellom ikona med å høgreklikke på panelet -> legg til -> eit skillemerke.
    I tillegg, viss du skrur på valet om å dele ikon i ulike typar (oppstartsprogram/program/miniprogram), blir eit skilleteikn automatisk lagd til mellom kvar gruppe.
    I «panel»-visinga blir skillemerka vist som mellomrom mellom ikona.

en: Using the dock as a taskbar
nn: Å bruke panelet som ei oppgåvelinje

en: When an application is running, a corresponding icon will appear in the dock.
    If the application already has a launcher, the icon will not appear, instead its launcher will have a small indicator.
    Note that you can decide which applications should appear in the dock: only the windows of the current desktop, only the hidden windows, separated from the launcher, etc.
nn: Når eit program køyrer, visast eit tilsvarande ikon i panelet.
    Viss programmet allereie har ein oppstartar, vil ikonet ikkje visast, i staden får oppstartaren ein liten indikator.
    Merk at du kan velje kva program som skal visast i panelet: berre vindauga i aktivt skrivebord, berre inaktive vindauge, adskilde frå oppstartaren, osb.

en: Closing a window
nn: Å lukke eit vindauge

en: You can close a window by middle-clicking on its icon (or from the menu).
nn: Du kan lukke eit vindauge med å mellomklikke på ikonet (eller frå menyen).

en: Minimizing / restauring a window
nn: Å minimere eit vindauge / gjennopprette eit vindauge

en: Clicking on its icon will bring the window on top.
    When the window has the focus, clicking on its icon will minimize the window.
nn: Å klikke på ikonet bringer vindauget øvst.
    Når vindauge er i fokus blir det minimert med å klikke på ikonet.

en: Launching an application several times
nn: Å køyre eit program fleire gonger

en: You can launch an application several times by SHIFT+clicking on its icon (or from the menu).
nn: Du kan køyre eit program med shift+klikke på ikonet (eller frå menyen)

en: Switching between the windows of a same application
nn: Å byte mellom vindauga i same program

en: With your mouse, scroll up/down on one of the icons of the application. Each time you scroll, the next/previous window will be presented to you.
nn: Rull opp / ned med musa på eit av programmikona.  Kvar gong du ruller vert det neste/forrige vindauget synleg.

en: Grouping windows of a given application
nn: Å gruppere vindauga i eit gitt program

en: When an application has several windows, one icon for each window will appear in the dock; they will be grouped togather into a sub-dock.
    Clicking on the main icon will display all the windows of the application side-by-side (if your Window Manager is able to do that).
nn: Når eit program har fleire vindauge, vert eitt ikon for kvart vindauge synleg i panelet; dei blir grupperte saman i eit underpanel.
    Å trykke på hovudikonet visar alle vindauga i programmet side om side (viss vindaugehandsamaren din kan gjere det).

en: Setting a custom icon for an application
nn: Å velge eit tilpassa ikon til eit program

en: See "Changing an icon's image" in the "Icons" category.
nn: Sjå «Å endre biletet til eit ikon»  i «ikon»-kategorien.

en: Showing windows preview over the icons
nn: Førehandssyning av vindauge over ikona

en: You need to run Compiz, and enable the "Window Preview" plug-in in Compiz. Install "ccsm" to be able to configure Compiz.
nn: Du må køyre Compiz, og slå på «Førehandvising av vindauge»-tillegget i Compiz.install «ccsm» for å tilpasse Compiz.

en: Tip: If this line is grayed, it's because this tip is not for you.)
nn: Tips: Viss linja er grå, er det fordi tipset ikkje er aktuelt for deg.)

en: If you're using Compiz, you can click on this button:
nn: Viss du brukar Compiz kan du klikke denne knappen:

en: Positionning the dock on the screen
nn: Å justere plaseringa på panelet på sjermen

en: The dock can be placed anywhere on the screen.
    In the case of the main dock, right-click -> Cairo-Dock -> configure, and then select the position you want.
    In the case of a 2nd or 3rd dock, right-click -> Cairo-Dock -> set up this dock, and then select the position you want.
nn: Panelet kan plasserast kvar som helst på skjermen.
    For hovudpanelet: høgreklikk -> Cairo-Dock -> handsam, og vel kor du vil plassere det.
    For andre- og tredjepanelet, høgreklikk -> Cairo-Dock -> sett opp dette panelet, og vel kor du vil plassere det.

en: Hiding the dock to use all the screen
nn: Å gøyme panelet for å bruke heile skjermen

en: The dock can hide itself to let all the screen for applications. But it can also be always visible like a panel.
    To change that, right-click -> Cairo-Dock -> configure, and then select the visibility you want.
    In the case of a 2nd or 3rd dock, right-click -> Cairo-Dock -> set up this dock, and then select the visibility you want.
nn: Panelet kan gøyme seg for å gi heile skjermen til program.  Men han kan òg vere synleg som andre panel.
    For å endre det: høgreklikk→ Cairo-Dock→ handsam og vel kva synlegheit du vil.
    For andre- eller tredjepanelet, høgreklikk → Cairo-Dock → sett opp dette panelet og vel kva synlegheit du vil.

en: Placing applets on your desktop
nn: Å plassere miniprogram på skrivebordet

en: Applets can live inside desklets, which are small windows that can be placed wherever on your desktop.
    To detach an applet from the dock, simply drag and drop it outside the dock.
nn: Miniprogram kan bu i minivindauge, som flyttast mellom panelet og kvar du vil på skrivebordet.
    Berre dra eit miniprogram frå panelet og slepp det utanfor panelet.

en: Moving desklets
nn: Å flytte minivindauge

en: Desklets can be moved anywhere simply with the mouse.
    They can also be rotated by dragging the small arrows on the top and left sides.
    If you don't want to move it any more, you can lock its position by right-clicking on it -> "lock position". To unlock it, de-select this option.
nn: Minivindauge kan flyttast kvar som helst med musa.
    Dei kan òg roterast med å dra dei små pilene på toppen og venstre side.
    Viss du ikkje vil flytte det lengre, kan du låse plasseringa med å høgreklikke → «lås plassering».  For å låse henne opp, avvel dette valet.

en: Placing desklets
nn: Å plassere minivindauge

en: From the menu (right-click -> visibility), you can also decide to keep it above other windows, or on the Widget Layer (if you use Compiz), or make a "desklet bar" by placing them on a side of the screen and selecting "reserve space".
    Desklets that don't need interaction (like the clock) can be set transparent to the mouse (means you can click on what is behind them), by clicking on the small bottom-right button.
nn: Frå menyen (høgreklikk → synlegheit), kan du òg velje å halde det over andre vindauge, eller på miniprogramlaget (viss du bruker Compiz), eller lage ei «minivindaugelinje» med å plassere dei på sida av skjermen og velje «held av plass».
    Minivindauge treng ikkje å vere interaktive (som klokka) kan vere gjennomsynlege for musa (sånn at du kan trykke på det som er bak), med å trykke på den lille knappen nederst til høgre.

en: Changing the desklets decorations
nn: Å endre pynt på minivindauge

en: Desklets can have decorations. To change that, open the settings of the applet, go to Desklet, and select the decoration you want (you can provide your own one).
nn: Minivindauge kan ha pynt.  For å endre det, opne miniprogramminnstillingane, vel Minivindauge, og vel pynten du vil ha (du kan velje din eigen).

en: Useful Features
nn: Nyttige funksjonar

en: Having a calendar with tasks
nn: Å ha ein kallendar med oppgåver

en: Activate the Clock applet.
    Clicking on it will display a calendar.
    Double-clicking on a day will pop-up a task-editor. Here you can add/remove taks.
    When a task has been or is going to be scheduled, the applet will warn you (15mn before the event, and also 1 day before in the case of an anniversary).
nn: Slå på Klokkeprogrammet.
    Trykk på det for å visa ein kalender.
    Dobbeltrykk på ein dag for å opne eit skriveprogram for hendingar.  Her kan du legge til/fjerne hendingar.
    Når ei hending har vore eller skal visast vil miniprogrammet åtvare deg (15min før hendinga, og éin dag før for spesielle dagar).

en: Having a list of all windows
nn: Å ha ei liste over alle vindauga

en: Activate the Switcher applet.
    Right-clicking on it will give you access to a list containing all the windows, sorted by desktops.
    You can also display the windows side-by-side if your Window-Manager is able to do that.
    You can bind this action to the middle-click.
nn: Slå på Byteprogrammet.
    Å høgretrykke på det gir deg ei liste med alle vindauga, sortert etter skrivebord.
    Du kan òg vise vindauga side om side viss vindaugehandsamaren din klarer det.
    Du kan feste denne handlinga til mellomtrykk.

en: Showing all the desktops
nn: Å vise alle skriveborda

en: Activate either the Switcher applet or the Show-Desktop applet.
    Right-click on it -> "show all the desktop".
    You can bind this action to the middle-click.
nn: Slå på anten Byteprogrammet eller Vis Skrivebord-programmet.
    Høgretrykk på det → «vis heile skrivebordet».
    Du kan feste denne handlinga til mellomtrykk.

en: Changing the screen resolution
nn: Å endre skjermoppløysinga

en: Activate the Show-Desktop applet.
    Right-click on it -> "change resolution" -> select the one you want.
nn: Slå på Vis Skrivebord-programmet.
    Høgretrykk på det → «endre oppløysing» → vel den du vil.

en: Locking your session
nn: Å låse økta

en: Activate the Log-out applet.
    Right-click on it -> "lock screen".
    You can bind this action to the middle-click.
nn: Slå på Logg-ut-programmet.
    Høgretrykk på det → «lås skjerm».
    Du kan feste denne handlinga til mellomtrykk.

en: Quick-launching a program from keyboard (replacing ALT+F2)
nn: Å hurtigkøyre eit program frå tastaturet (i staden for Alt+F2

en: Activate the Applications Menu applet.
    Middle-click on it, or right-click -> "quick-launch".
    You can bin a shortkey for this action.
    The text is automatically completed (for instance, typing "fir" will be completed into "firefox").
nn: Slå på «Programmeny»-programmet.
    Mellomklikk på det, eller høgreklikk → «hurtigkøyr».
    Du kan feste ein hurtigtast til denne handlinga.
    Teksten blir automatisk fullført (for eksempel «fir» blir fullført til «firefox»

en: Turning Composite OFF during games
nn: Slå handsaming AV i spel

en: Activate the Composite Manager applet.
    Clicking on it will disable the Composite, which often makes games more smooth.
    Clicking again on it will enable the Composite.
nn: Slå på Samansettingshandsamarprogrammet.
    Å trykke på det skrur av den samansette vindaugehandsamaren, som ofte gjer at spel køyrer betre.
    Å trykke på det igjen skrur på samansettinga.

en: Seeing the hourly weather forecast
nn: Å sjå timevervarslet

en: Activate the Weather applet.
    Open its settings, go to Configure, and type the name of your city. Press Enter, and select your city from the list that will appear.
    Then validate to close the settings window.
    Now, double-clicking on a day will lead you to the web page of the hourly forecast for this day.
nn: Slå på vêrprogrammet.
    Opne innstillingane, vel Oppsett, og skriv inn namnet på byen din.  Tast enter, og vel byen din frå lista som synast.
    Stadfest for å lukke oppsettvindauget.
    Å dobbelklikke på ein dag fører deg til nettsida til timevêrvarslet for i dag.

en: Adding a file or a web page into the dock
nn: Å legge til ei fil eller ei nettside i panelet.

en: Simply drag a file or an html link and drop it onto the dock (an animated arrow should appear when you can drop).
    It will be added into the Stack. The Stack is a sub-dock that can contain any file or link you want to access quickly.
    You can have several Stacks, and you can drop files/links onto a Stack directly.
nn: Dra ei fil eller ei html-lenke og slepp henne på panelet (ei animert pil viser kvar du kan sleppe).
    Ho blir lagd til i haugen.  Haugen er eit underpanel som kan ha filer eller lenker du vil ha rask tilgang til.
    Du kan ha fleire haugar, og du kan sleppe filer/lenker rett på ein haug.

en: Importing a folder into the dock
nn: Å hente ei mappe til panelet

en: Simply drag a folder and drop it onto the dock (an animated arrow should appear when you can drop).
    You can choose to import the folder's files or not.
nn: Dra ei mappe og slepp henne på panelet (ei animert pil viser kvar du kan sleppe).
    Du kan velje om du vil hente filene til mappa eller ikkje.

en: Accessing the recent events
nn: Å få tilgong til nye hendingar

en: Activate the Recent-Events applet.
    You need to have the Zeitgeist daemon to be running. Install it if it's not present.
    The applet can then display all the files, folders, web pages, songs, videos and documents you have accessed recently, so that you can access them quickly.
nn: Køyr Nye-hendingar-programmet.
    Du må køyre Zeitgeist-nissen.  Installer han viss han ikkje er der.
    Miniprogrammet kan vise alle filer, mapper, nettsider, songar, filmar og dokument du har vitja nyleg, sånn at du har rask tilgang til dei.

en: Quickly opening a recent file with a launcher
nn: Å opne ei nyleg brukt fil med ein startar.

en: Activate the Recent-Events applet.
    You need to have the Zeitgeist daemon to be running. Install it if it's not present.
    Now when you right-click on a launcher, all the recent files that can be opened with this launcher will appear in its menu.
nn: Køyr Nye-Hendingar-programmet.
    Du må køyre Zeitgeist-nissen.  Installer han viss han ikkje er der.
    No synest alle nyleg opna filar som kan opnast i menyen når du høgreklikkar startaren.

en: Accessing disks
nn: Å få tilgong til plater

en: Activate the Shortcuts applet.
    Then all the disks (including USB key or external hard drives) will be listed in a sub-dock.
    To unmount a disk before disconnecting it, middle-click on its icon.
nn: Køyr Snarvegprogrammet.
    Då blir alle platene (inklusivt minnepinnar eller ekstra harddiskar) lista i eit underpanel.
    Mellomklikk ei plate for å løyse henne ut.

en: Accessing folder bookmarks
nn: Å få tilgong til mappebokmerke

en: Activate the Shortcuts applet.
    Then all the folders bookmarks (the ones that appear in Nautilus) will be listed in a sub-dock.
    To add a bookmark, simply drag-and-drop a folder onto the applet's icon.
    To remove a bookmark, right-click on its icon -> remove
nn: Køyr snarvegprogrammet.
    No blir alle mappebokmerka (dei som synest i Nautilus) lista i eit underpanel.
    Dra og slepp ei mappe på programikonet for å legge til eit bokmerke.
    Høgretrykk på ikonet → fjern for å fjerne eit bokmerke

en: Having multiple instances of an applet
nn: Å køyre fleire økter i same miniprogrammet

en: Some applets can have several instances running at the same time: Clock, Stack, Weather, ...
    Right click on the applet's icon -> "launch another instance".
    You can configure each instance independantely. This allows you, for example, to have the current time for different countries in your dock or the weather in different cities.
nn: Nokre miniprogram kan køyre fleire økter samtidig: Klokke, Haug, Vêr, ...
    Høgretrykk på ikonet til eit miniprogram → «køyr ei økt til».
    Du kan tilpasse kvar økt uavhengig.  Dette let deg, for eksempel, køyre klokka for ulike land eller ha vêret for ulike byar.

en: Adding / removing a desktop
nn: Å legge til / fjerne eit skrivebord

en: Activate the Switcher applet.
    Right-click on it -> "add a desktop" or "remove this desktop".
    You can even name each of them.
nn: Slå på Byteprogrammet.
    Høgreklikk → «legg til eit skrivebord» eller «fjern dette skrivebordet».
    Du kan til og med gi dei namn.

en: Controling the sound volume
nn: Å justere lydstyrken

en: Activate the Sound Volume applet.
    Then scroll up/down to increase/decrease the sound.
    Alternatively, you can click on the icon and move the scroll bar.
    Middle-click will mute/unmute.
nn: Slå på lydstyrkeprogrammet.
    Rull opp/ned for å skru lyden opp/ned.
    Eller så kan du trykke på ikonet og flytte på rullelinja.
    Mellomklikk for å skru av/på lyden.

en: Controling the screen brightness
nn: Å justere lysstyrken på skjermen

en: Activate the Screen Luminosity applet.
    Then scroll up/down to increase/decrease the brightness.
    Alternatively, you can click on the icon and move the scroll bar.
nn: Skru på Lysstyrkeprogrammet.
    Rull opp/ned for å auke/senke lysstyrken.
    Eller så kan du trykke på ikonet og flytte rullelinja.

en: Removing completely the gnome-panel
nn: Å fjerne gnome-panelet heilt

en: Open gconf-editor, edit the key /desktop/gnome/session/required_components/panel, and replace its content with "cairo-dock".
    Then restart your session : the gnome-panel has not been started, and the dock has been started (if not, you can add it to the startup programs).
nn: Opne gconf-editor, endre nøkkelen /desktop/gnome/session/required_components/panel, og erstatt innhaldet med «cairo-dock».
    Så startar du økta på nytt: gnome-panelet er ikkje starta, men dokka er starta (viss ikkje kan du legge henne til oppstartsprogramma).

en: If you are on Gnome, you can click on this button in order to automatically modify this key:
nn: Viss du køyrer Gnome, kan du klikke denne knappen for å automatisk endre denne nøkkelen:

en: Troubleshooting
nn: Feilsøking

en: If you have any question, don't hesitate to ask on our forum.
nn: Ikkje nøl med å spørje foruma våre viss du lurer på noka.

en: Our wiki can also help you, it is more complete on some points.
nn: Wikien vår kan òg hjelpe deg, han er grundigare på enkelte punkt.

en: I have a black background around my dock.
nn: Eg har ein svart bakgrunn rundt panelet mitt.

en: Hint : If you have an ATI or an Intel card, you should try without OpenGL first, because their drivers are not yet perfect.
nn: Tips: Viss du har eit ATI- eller Intel-kort, bør du først prøve utan OpenGL, sia driverane er ikkje perfekte enno.

en: You need to turn on compositing. For instance, you can run Compiz or xcompmgr. 
    If you're using XFCE or KDE, you can just enable compositing in the window manager options.
    If you're using Gnome, you can enable it in Metacity in this way :
     Open gconf-editor, edit the key '/apps/metacity/general/compositing_manager' and set it to 'true'.
nn: Du må skru på samansetting.  Du kan for eksempel køyre Compiz eller xcompgr.
    Viss du køyrer XFCE eller KDE, kan du skru på samansetting i vala for vindaugehandsamar.
    Viss du køyrer GNOME kan du skru det på i Metacity:
     Opne gconf-editor, endre nøkkelen «/apps/metacity/general/compositing_manager» og still han inn på «true».

en: If you're on Gnome with Metacity (without Compiz), you can click on this button:
nn: Viss du køyrer GNOME med Metacity (utan Compiz), kan du trykke på denne knappen:

en: My machine is too old to run a composite manager.
nn: Maskina mi er for gamal til å køyre ei samansettinghandsamar

en: Don't panic, Cairo-Dock can emulate the transparency.
    To get rid of the black background, simply enable the corresponding option in the end of the «System» module
nn: Ta det rolig, Cairo-Dock kan simulere gjennomsynlegheita.
    Skru på tilsvarande val i «System»-modulen for å fjerne den svarte bakgrunnen

en: The dock is horribly slow when I move the mouse into it.
nn: Panelet er forferdelig treigt når eg flyttar musa over det.

en: If you have an Nvidia GeForce8 graphics card, please install the latest drivers, as the first ones were really buggy.
    If the dock is running without OpenGL, try to reduce the number of icons in the main dock, or try to reduce its size.
    If the dock is running with OpenGL, try to disable it by launching the dock with «cairo-dock -c».
nn: Viss du har eit Nvidia GeForce8-grafikkort må du installere dei seinaste drivarane sia dei første hadde mange feil.
    Viss panelet køyrer utan OpenGL, prøv å minske talet på ikon i hovudpanelet, eller prøv å minske storleiken.
    Viss panelet køyrer med OpenGL, prøv å skru det av med å køyre paneleet med «cairo-dock -c»

en: I don't have these wonderful effects like fire, cube rotating, etc.
nn: Eg har ikkje dei vedunderlige effektane som eld, roterande kube, osb.

en: Tip: You can force OpenGL by launching the dock with «cairo-dock -o».but you might get a lot of visual artifacts.
nn: Tips: Du kan tvinge OpenGL med å køyre panelet med «cairo-dock -o». men du kan få mange synlege relikviar.

en: You need a graphics card with drivers that support OpenGL2.0. Most Nvidia cards can do this, as can more and more Intel cards. Most ATI cards do not support OpenGL2.0.
nn: Du treng eit grafikkort med drivarar som støtter OpenGL2,0. Dei fleste NVidia-korta gjer dette, sia dei fleste er Intel-kort.  Dei fleste ATI-korta støtter ikkje OpenGL2.0.

en: I don't have any themes in the Theme Manager, except the default one.
nn: Eg har ingen drakter i Drakthandsamaren, utanom standarddrakta.

en: Hint : Up to version 2.1.1-2, wget was used.
nn: Hint: wget blei brukt fram til versjon 2,1,1-2.

en: Be sure that you are connected to the Net.
     If your connection is very slow, you can increase the connection timeout in the "System" module.
     If you're under a proxy, you'll have to configure "curl" to use it; search on the web how to do it (basically, you have to set up the "http_proxy" environment variable).
nn: Ver sikker på at du er kopla til internett.
     Viss sambandet ditt er veldig sakte, kan du auke tidsavbrotet i «System»-modulen.
     Viss du brukar ein mellomtenar, må du sette opp «curl» for å bruke han, søk på nettet etter korleis du gjer dette (du må hovudsakeleg sette opp «http_proxy»-miljøvariabelen).

en: The «netspeed» applet displays 0 even when I'm downloading something
nn: «Netthastigheit»-modulen viser 0 sjølv når eg lastar noka ned

en: Tip: you can run several instances of this applet if you wish to monitor several interfaces.
nn: Hint: du kan køyre fleire økter i dette programmet viss du vil overvake fleire grensesnitt.

en: You must tell the applet which interface you're using to connect to the Net (by default, this is «eth0»).
    Just edit its configuration, and enter the interface name. To find it, type «ifconfig» in a terminal, and ignore the «loop» interface. It's probably something like «eth1», «ath0», or «wifi0»..
nn: Du må fortelle miniprogrammet kva grensesnitt du bruker til å kople til nettet (standard er «eth0»).
    Berre endre oppsettet og skriv inn grensesnittnamnet.  Skriv «ifconfig» i ein terminal for å finne det, og ignorer «løkke»-grensesnittet.  Det er sikkert noka som «eth1», «ath0», eller «wifi0»..

en: The dustbin remains empty even when I delete a file.
nn: Papirkorga er tom sjølv når eg slettar ei fil.

en: if you're using KDE, you may have to specify the path to the trash folder.
    Just edit the applet's configuration, and fill in the Trash path; it is probably «~/.locale/share/Trash/files». Be very careful when typing a path here!!! (do not insert spaces or some invisible caracters).
nn: Viss du nyttar KDE, må du kanskje angi stien til papirkorgmappa.
    Berre endre oppsettet til miniprogrammet, og fyll ut Papirkorgstien, han er sikkert «/.locale/share/Trash/files».  Ver veldig forsiktig når du skriv ein sti her! (ikkje skriv inn mellomrom eller usynlege teikn).

en: There is no icon in the Applications Menu even though I enable the option.
nn: Det er ingen ikon i programmenyen sjølv om eg har det valet på.

en: In Gnome, there is an option that override the dock's one. To enable icons in menus, open 'gconf-editor', go to Desktop / Gnome / Interface and enable the "menus have icons" and the "buttons have icons" options.
nn: I GNOME er det eit val som overstrider valet i panelet.  For å skru på ikon i menyane, opne «gconf-editor», vel Skrivebord / Gnome / Grensesnitt og skru på «menyar har ikon» og «knappar har ikon».

en: If you're on Gnome you can click on this button:
nn: Viss du køyrer GNOME kan du trykke på denne knappen:

en: The Project
nn: Prosjektet

en: Join the project!
nn: Bli med på prosjektet!

en: We value your help! If you see a bug, if you think something could be improved,
    or if you just made a dream about the dock, pay us a visit on glx-dock.org.
    English (and others!) speakers are welcome, so don’t be shy ! ;-)
    
    If you made a theme for the dock or one of the applet, and want to share it, we’ll be happy to integrate it on our server !
nn: Me set pris på hjelpa di!  Viss du ser ein feil, viss du trur noka kan bli betre,
    eller viss du berre laga ein draum om panelet, vitj oss på glx-dock.org.
    Engelsktalande (og andre!) er velkomne, så ikkje ver blyg! ;-)
    
    Viss du har laga ei drakt til panelet eller eit av miniprogramma, og vil dele henne blir vi glade for å få henne på tenaren vår!

en: If you wish to develop an applet, a complete documentation is available here.
nn: Viss du vil utvikle eit miniprogram er fullstendig dokumentasjon tilbode her.

en: Documentation
nn: Dokumentasjon

en: If you wish to develop an applet in Python, Perl or any other language,
    or to interact with the dock in any kind of way, a full DBus API is described here.
nn: Viss du vil utvikle eit miniprogram i Python, Perl eller andre programspråk,
    eller bruke panelet på noken som helst måte, er ei full DBus-API skildra her.

en: DBus API
nn: DBus-API

en: 
    
    The Cairo-Dock Team
nn: 
    
    Cairo-Dock-laget

en: Websites
nn: Nettstader

en: Problems? Suggestions? Just want to talk to us? Come on over!
nn: Problem?  Forslag?  Nokon å prate med?  Du er hjarteleg velkommen.

en: Community site
nn: Samfunnsstad

en: More applets available online!
nn: Fleire miniprogram er tilbodne på nettet!

en: Cairo-Dock-Plug-ins-Extras
nn: Cairo-dock-programtillegg-utvidingar

en: Repositories
nn: Kjelder

en: We maintain two repositories for Debian, Ubuntu and other Debian-forked:
     One for stable releases and another which is updated weekly (unstable version)
nn: Me vedlikeheld to kjelder for Debian, Ubuntu og andre Debian-baserte system:
     Ei for stabile utgivingar og ei anna som er oppdatert kvar veke (ustabil versjon)

en: If you're on Ubuntu, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can launch your update manager in order to install the latest stable version.
nn: Viss du brukar Ubuntu, kan du legge til den «stabile» kjelda vår med å trykke på denne knappen:
     Etterpå kan du køyre ein oppdateringshandsamar for å installera den siste stabile versjonen.

en: If you're on Ubuntu, you can also add our 'weekly' ppa (can be unstable) by clicking on this button:
     After that, you can launch your update manager in order to install the latest weekly version.
nn: Viss du køyrer Ubuntu, kan du òg legge til den «vekentlege» ppa-en vår (kan vere ustabil) med å klikke denne knappen:
     Etter det kan du køyre ein oppdateringshandsamar for å installera den siste vekentlege versjonen.

en: If you're on Debian Stable, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can purge all 'cairo-dock*' packages, update the your system and reinstall 'cairo-dock' package.
nn: Viss du køyrer Debian Stable kan du legge til den «stabile» kjelda vår med å trykke på denne knappen:
     Så kan du køyre «purge»-ordra på alle «cairo-dock*»-pakkane, oppdatere systemet og installera «cairo-dock» på nytt.

en: If you're on Debian Unstable, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can purge all 'cairo-dock*' packages, update the your system and reinstall 'cairo-dock' package.
nn: Viss du køyrer Debian Unstable kan du legge til den «stabile» kjelda vår med å trykke på denne knappen:
     Så kan du køyre «purge»-ordra på alle «cairo-dock*»-pakkane, oppdatere systemet og installera «cairo-dock» på nytt.

en: Icon
nn: Ikon

en: Name of the dock it belongs to:
nn: Namn på panelet det tilhøyrer

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
nn: Namn på ikona som det synest i panelet:

en: Leave empty to use the default one.
nn: La stå tomt for å bruke standarden.

en: Image filename:
nn: Filnamn på bilete:

en: Set to 0 to use the default applet size
nn: Vel 0 for å bruke standardstorleiken for miniprogrammet

en: Desired icon size for this applet
nn: Ønska biletstorleik på dette miniprogrammet

en: Desklet
nn: Miniprogram for skrivebord

en: If locked, the desklet cannot be moved by simply dragging it with the left mouse button. It can still be moved with ALT + left-click.
nn: Vis låst kan miniskrivebordprogrammet ikkje flyttast med å dra han med venstre museknapp.  Det kan framleis flyttast med Alt + venstreklikk.

en: Lock position?
nn: Lås stad?

en: Depending on your WindowManager, you may be able to resize this with ALT + middle-click or ALT + left-click.
nn: Avhengig av VindaugeHandsamaren din kan du endre storleiken på dette med Alt + mellomklikk eller Alt + venstreklikk.

en: Desklet dimensions (width x height):
nn: Forhald for miniprogrammet (breidd x høgd):

en: Depending on your WindowManager, you may be able to move this with ALT + left-click.. Negative values are counted from the right/bottom of the screen
nn: Avhengig av vindaugehandsamaren din kan du flytte det med Alt + venstreklikk…  Negative verdiar blir talde frå nederst/høgre på skjermen

en: Desklet position (x, y):
nn: Posisjon for miniprogram (x, y):

en: You can quickly rotate the desklet with the mouse, by dragging the little buttons on its left and top sides.
nn: Du kan kjapt rotera miniprogrammet med musa, med å dra dei små knappane på venstre og øvste side.

en: Rotation:
nn: Rotering

en: Is detached from the dock
nn: Er av panelet

en: for CompizFusion's "widget layer", set behaviour in Compiz to: (class=Cairo-dock & type=Utility)
nn: for «miniprogramlaget» i CompizFusion, vel oppførselen i Compiz som: (class=Cairo-dock & type=Utility)

en: Visibility:
nn: Synlegheit

en: Keep below
nn: Hald under

en: Keep on widget layer
nn: Hald på miniprogramlaget

en: Should be visible on all desktops?
nn: Burde vere synleg på alle skrivebord?

en: Decorations
nn: Pynt

en: Choose 'Custom decorations' to define your own decorations below.
nn: Vel «eigendefinert pynt» for å definere eigen pynt under.

en: Choose a decoration theme for this desklet:
nn: Vel eit pyntetema til dette miniprogrammet:

en: Image to be displayed below drawings, e.g. a frame. Leave empty for no image.
nn: Bilete som skal visast under teikningar, f.eks. ei ramme.  La stå tomt for å ikkje ha noka bilete.

en: Background image:
nn: Bakgrunnsbilete:

en: Background transparency:
nn: Gjennomsynlegheit for bakgrunn:

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
nn: i pixel.  Bruk dette for å justera venstre biletposisjon på teikningar.

en: Left offset:
nn: Venstre forskyving:

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
nn: i pixel.  Bruk dette for å justera øvste posisjon på teikningar.

en: Top offset:
nn: Toppforskyving

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
nn: i pikslar.  Bruk dette for å justera høgre posisjon på teikningar.

en: Right offset:
nn: Høgreforskyving

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
nn: i pikslar.  Bruk denne for å justera botnplasseringa til teikningar.

en: Bottom offset:
nn: Botnforskyving

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
nn: Bilete som skal visast over teikningane, f.eks. eit spegelbilete.  La stå tomt for å ikkje ha noka bilete.

en: Foreground image:
nn: Forgrunnsbilete:

en: Foreground tansparency:
nn: Forgrunnsgjennomsynlegheit:

en: Behavior
nn: Åtferd

en: Position on the screen
nn: Plassering på skjermen

en: Choose which border of the screen the dock will be placed on:
nn: Vel kva kant på skjermen samlevindauget skal plasserast på:

en: Visibility of the main dock
nn: Synligheit på hovudpanelet

en: Modes are sorted from the most intrusive to the less intrusive.
    When the dock is hidden or below a window, place the mouse on the screen's border to call it back.
    When the dock pops up on shortcut, it will appear at the position of your mouse. The rest of the time, it stays invisible, thus acting like a menu.
nn: Alternativa er sortert frå det mest til minst dominerande valet.
    Når panelet er gøymd bak eit vindauge plasserer du musa ved skjermkanten for å kalle det opp.
    Vel du at panelet skal visast ved tastatursnarveg vil den dukke opp der musa er. Resten av tida held det seg usynleg og oppfører seg dermed som ein meny.

en: Reserve space for the dock
nn: Reserver plass til panelet

en: Keep the dock below
nn: Held panelet under

en: Hide the dock when it overlaps the current window
nn: Gøym panelet når det overlappar aktivt vindu

en: Hide the dock whenever it overlaps any window
nn: Gøym panelet når det overlappar eitkvart vindauge

en: Keep the dock hidden
nn: Hald panelet skjult

en: Pop-up on shortcut
nn: Sprettoppvindauge ved snarveg

en: Effect used to hide the dock:
nn: Effekt når panelet skal skjulast:

en: None
nn: Ingen

en: When you press the shortcut, the dock will show itself at the potition of your mouse. The rest of the time, it stays invisible, thus acting like a menu.
nn: Når du brukar snarvegen vil panelet synest der musa er.  Resten av tida er det usynleg, som ein meny.

en: Keyboard shortcut to pop-up the dock:
nn: Tastatursnarveg for å sprette opp panelet:

en: Visibility of sub-docks
nn: Synlegheita til underpanel

en: they will appear either when you click or when you linger over the icon pointing on it.
nn: dei synest anten når du trykkar eller når du held musa over ikonet som peikar på det.

en: Appear on mouse over
nn: Syn når musa er over

en: Appear on click
nn: Vis ved klikk

en: None       : Don't show opened windows in the dock.
    Minimalistic: Mix applications with its launcher, show other windows only if they are minimized (like in MacOSX).
    Integrated  : Mix applications with its launcher, show all others windows and group windows togather in sub-dock (default).
    Separated   : Separate the taskbar from the launchers and only show windows that are on the current desktop.
nn: Ingen: Ikkje vis opna vindauge i panelet.
    Minimalistisk: Bland programmet med startaren, vis berre andre vindauge viss dei er minimerte (som MacOSX).

en: Behaviour of the Taskbar:
nn: Oppførselen til oppgåvelinja:

en: Minimalistic
nn: Minimalistisk

en: Integrated
nn: Integrert

en: Separated
nn: Delt

en: Place new icons
nn: Plasser nye ikon

en: At the beginning of the dock
nn: I byrjinga på panelet

en: Before the launchers
nn: Før oppstartarane

en: After the launchers
nn: Etter oppstartarane

en: At the end of the dock
nn: På slutten av panelet

en: After a given icon
nn: Etter eit gitt ikon

en: Place new icons after this one
nn: Plasser nye ikon etter dette

en: Icons' animations and effects
nn: Animasjonar og effektar til ikon

en: On mouse hover:
nn: Når musa er over:

en: On click:
nn: Ved musetrykk:

en: On appearance/disappearance:
nn: Ved synlegheit/usynlegheit:

en: Evaporate
nn: Fordamp

en: Explode
nn: Eksploder

en: Break
nn: Øydelegg

en: Black Hole
nn: Svart hol

en: Random
nn: Tilfeldig

en: Choose a theme of icons :
nn: Vel eit ikonsett

en: Icons size:
nn: Ikonstorleik:

en: Very small
nn: Veldig små

en: Small
nn: Små

en: Medium
nn: Middels

en: Big
nn: Store

en: Very Big
nn: Veldig store

en: Choose the default view for main docks :
nn: Vel standardvisinga for hovudpanel:

en: You can overwrite this parameter for each sub-dock.
nn: Du kan overskrive dette for kvart underpanel.

en: Choose the default view for sub-docks :
nn: Vel standardvisinga for underpanel:

en: Many applets provide shortkeys for their actions. As soon as an applet is enabled, its shortkeys become available.
    Double-click on a line, and press the shortkey you want to use for the corresponding action.
nn: Mange miniprogram har hurtigtastar til handlingane deira.  Så snart eit miniprogram er på er snarvegane tilbodne.
    Dobbelklikk på ei line og tast snarvegen du vil bruka til tilsvarande handling.

en: When set to 0 the dock will position itself relative to the left corner if horizontal and the top corner if vertical. When set to 1 it will position itself relative to the right corner if horizontal and the bottom corner if vertical. When set to 0.5, it will position itself relative to the middle of the screen's edge.
nn: Når sett til 0 vil samlevindauget ligga i høve til venstre hjørne viss vassrett og øvste hjørne viss loddrett.  Når sett til 1 vil det ligga i høve til høyre hjørne viss vassrett og nedste hjørne viss loddrett.  Når 0.5 vil det ligge i høve til midten av skjermkantane.

en: Relative alignment:
nn: Høveleg plassering:

en: Offset from the screen's edge
nn: Avstand frå skjermkanten

en: Gap from the absolute position on the screen's edge, in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
nn: Mellomrom frå den absolutte staden ved skjermkanten i pikslar.  Du kan òg flytta samlevindauget med å halda Alt- eller Ctrl-tastane og venstre museknapp.

en: Lateral offset:
nn: Vassrett avstand:

en: in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
nn: i pikslar.  Du kan òg flytta panelet med å halda Alt eller Ctrl og venstre musetast.

en: Distance to the screen edge:
nn: Avstand til skjermkanten:

en: Accessibility
nn: Tilgjenge

en: The higher, the faster the dock will appear
nn: Di høgare, di raskare verkar panelet

en: Callback sensitivity:
nn: Sensistivitet for tilbakekall:

en: high
nn: høg

en: low
nn: låg

en: How to call the dock back:
nn: Korleis kalla panelet tilbake:

en: Hit the screen's border
nn: Ta i skjermkanten

en: Hit where the dock is
nn: Treff der panelet er

en: Hit the screen's corner
nn: Ta i skjermhjørnet

en: Hit a zone
nn: Treff ei sone

en: Size of the zone :
nn: Storleik på sona:

en: Image to display on the zone :
nn: Bilete å visa i sona:

en: Sub-docks' visibility
nn: Synlegheit for underpanel

en: in ms.
nn: i ms.

en: Delay before displaying a sub-dock:
nn: Forsinking før underpanel synest:

en: Delay before leaving a sub-dock takes effect:
nn: Forsinking før underpanelet blir forlate:

en: TaskBar
nn: Oppgåvelinje

en: Cairo-Dock will then act as your taskbar. It is recommended to remove any other taskbars.
nn: Cairo-Dock vil då vere oppgåvelinja di.  Det er tilråda å fjerna andre oppgåvelinjer.

en: Show currently opened applications in the dock?
nn: Syn opne program i panelet?

en: Allows launchers to act as applications when their programs are running and displays a marker on icons to indicate this. You can launch other occurences of the program with SHIFT+click.
nn: Lét oppstartarar oppføra seg som program når programma deira køyrar og synest og synar ei markering på ikona for å visa dette.  Du kan køyre andre tilfelle av programmet med Shift+klikk.

en: Mix launchers and applications
nn: Bland oppstartarar og program.

en: Only show applications on current desktop
nn: Berre vis program på den aktive arbeidsflata

en: Only show icons whose windows are minimised
nn: Berre syn ikona til minimerte vindauge

en: Automatically add a separator
nn: Legg til ein delar automatisk

en: This allows you to group all the windows of a given application into a unique sub-dock, and to act on all of the windows at the same time.
nn: Dette let deg gruppera alle vindauga i eit gitt program i eit eige samlepanel, og utføra handlingar på alle vindauga samstundes.

en: Group windows from the same application in a sub-dock ?
nn: Samla vindauge frå same program i eitt underpanel?

en: Enter the class of the applications, separated by a semi-colon ';'
nn: Oppgi programklassane, skild med semikolon «;»

en: 		Except the following classes:
nn: 		Unntatt følgande klassar:

en: Representation
nn: Syning

en: If not set, the icon provided by X for each application will be used. If set, the same icon as the corresponding launcher will be used for each application.
nn: Viss ikkje vald, vil ikonet som følger med X for kvart program brukast.  Viss vald vil same ikonet som den tilhøyrande oppstartaren brukast i kvart program.

en: Overwrite the X icon with the launchers' icon?
nn: Erstatt ikon X med oppstartarikonet?

en: A composite manager is required to display the thumbnail.
    OpenGL is required to draw the icon bent backwards.
nn: Ein samansettingshandsamar er naudsynt for å visa miniatyrbiletet.
    OpenGL er naudsynt for å teikna ikona bøygd bakover.

en: How to draw minimised windows ?
nn: Korleis syne minimerte vindauge?

en: Make the icon transparent
nn: Gjer ikona gjennomsynlege

en: Show a window's thumbnail
nn: Syn miniatyrbiletet til vindauget

en: Draw it bent backwards
nn: Syn det bøygd bakover

en: Transparency of icons whose window is minimised:
nn: Graden av gjennmsynlegheit for ikona til minimerte vindauge:

en: Opaque
nn: Synleg

en: Transparent
nn: Gjennomsynleg

en: Play a short animation of the icon when its window becomes active
nn: Syn ein kort animasjon av ikonet når vindauget blir aktivt.

en: "..." will be added at the end if the name is too long.
nn: «…» blir lagd til på sluten av namnet viss det er for langt.

en: Maximum number of caracters in application name:
nn: Største tal på teikn i programnamnet:

en: Interaction
nn: Interaksjon

en: Action on middle-click on the related application
nn: Handling på tilhøyrande program ved klikk med midtre musetast

en: Nothing
nn: Ingenting

en: Minimize
nn: Skjul

en: Launch new
nn: Start ny

en: Lower
nn: Lågare

en: This is the default behaviour of most taskbars.
nn: Dette er standardoppførselen til dei fleste oppgåvelinjer.

en: Minimise the window when its icon is clicked, if it was already the active window ?
nn: Skal vindauget skjulast ved klikk viss det allereie var det aktive vindauget?

en: Only if your Window Manager supports it.
nn: Berre viss vindaugehandsamaren din støttar det.

en: Present windows preview on click when several windows are grouped togather
nn: Unngår førehandsyning av vindauge når fleire er i same gruppe
