cairo-dock-core - en to ro translation catalogue (238 entries)

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Appearance
ro: Aspect

en: Files
ro: Fișiere

en: Accessories
ro: Accesorii

en: System
ro: Sistem

en: Fun
ro: Amuzant

en: All
ro: Toate

en: Set the position of the main dock.
ro: Setati pozitia doc-ului principal

en: Position
ro: Poziție

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
ro: Doresti ca doc-ul sa fie tot timpul vizibil.
     sau din contra neobstrutiv?
    Configurati modul in care doresti sa accesezi doc-ul si sub doc-ul!

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Display and interact with currently open windows.
ro: Afiseaza si interactioneaza cu fereastrestrele deschise.

en: Taskbar
ro: Bară de activități

en: Define all the keyboard shortcuts currently available.
ro: Defineste toate scurtaturile de taste disponibile curent

en: Shortkeys
ro: Scurtături de taste

en: Background
ro: Fundal

en: Views
ro: Vizualizări

en: Configure text bubble appearance.
ro: Configurare aspect bulă de notificare

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
ro: Applet-urile pot fi afişate pe desktop ca widget-uri

en: Desklets
ro: Desklet-uri

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
ro: Totul despre pictograme:
     mărime, reflexii, teme pictograme,...

en: Icons
ro: Pictograme

en: Indicators
ro: Indicatori

en: Captions
ro: Legende

en: Try new themes and save your theme.
ro: Incercaţi teme noi şi salvaţi-le pe ale dumneavoastră

en: Themes
ro: Teme

en: Current items in your dock(s).
ro: Elemente curente in dock-uri

en: Current items
ro: Elemente curente

en: Filter
ro: Filtru

en: All words
ro: Toate cuvintele

en: Highlighted words
ro: Cuvintele subliniate

en: Search in description
ro: Căutare în descriere

en: Hide disabled
ro: Ascundere elemente dezactivate

en: Categories
ro: Categorii

en: Enable this module
ro: Activează acest modul

en: Close
ro: Închide

en: More applets
ro: Mai multe mini-aplicații

en: Get more applets online !
ro: Obţine mai multe applet-uri online!

en: Cairo-Dock configuration
ro: Configurare Cairo-Dock

en: Simple Mode
ro: Mod Simplu

en: Add-ons
ro: Module

en: Configuration
ro: Configurație

en: Advanced Mode
ro: Mod avansat

en: The advanced mode lets you tweak every single parameter of the dock. It is a powerful tool to customise your current theme.
ro: Modulul avansat vă permite să modificaţi orice parametru al dock-ului. Este o unealtă puternică pentru personalizarea temei curente.

en: Delete this dock?
ro: Şterge acest dock?

en: About Cairo-Dock
ro: Despre Cairo-Dock

en: Development site
ro: Site-ul dezvoltatorului

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
ro: Găsești ultima versiune la Cairo-Dock aici !

en: Get more applets!
ro: Obţine mai multe applet-uri!

en: Donate
ro: Donare

en: Support the people who spend countless hours to bring you the best dock ever.
ro: Sprijiniţi oamenii care muncesc nenumărate ore pentru a vă oferi cel mai bun dock.

en: Here is a list of the current developers and contributors
ro: Aici este lista cu dezvoltatorii si contribuitorii curenţi

en: Developers
ro: Dezvoltatori

en: Main developer and project leader
ro: Dezvoltator principal si lider al proiectului

en: Contributors / Hackers
ro: Contribuitori / Hack-eri

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Website
ro: Pagină internet

en: Beta-testing / Suggestions / Forum animation
ro: Testare beta/ Sugestii / Forum animaţe

en: Translators for this language
ro: Traducători în această limbă

en: Support
ro: Asistență

en: Thanks to all people that help us to improve the Cairo-Dock project.
    Thanks to all current, former and future contributors.
ro: Multumiri tutror oamenilor care ne-au ajutat să îmbunătăţim proiectul Cairo-Dock
    Mulţumim tuturor contribuitorilor actuali, foşti şi viitori.

en: How to help us?
ro: Cum puteţi ajuta?

en: Don't hesitate to join the project, we need you ;)
ro: Nu ezitaţi să vă alăturaţi proiectului, avem nevoie de dumneavoastră!

en: Former contributors
ro: Foști contribuitori

en: For a complete list, please have a look to BZR logs
ro: Pentru o listă completă, vă rugăm să aruncaţi o privire in jurnalul BZR

en: Users of our forum
ro: Utilizatori ai forumului

en: List of our forum's members
ro: Lista membrilor forumului

en: Artwork
ro: Grafică

en: Thanks
ro: Mulțumiri

en: Quit Cairo-Dock?
ro: Inchire Cairo-Dock?

en: Add
ro: Adaugă

en: Main dock
ro: Doc principal

en: Move to another dock
ro: Mută pe alt doc

en: New main dock
ro: Un nou doc principal

en: Image
ro: Imagine

en: Configure
ro: Configurare

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
ro: Configurare comportament, aspect, şi applet-uri.

en: Configure this dock
ro: Configurare doc

en: Customize the position, visibility and appearance of this main dock.
ro: Personalizare poziție, vizibilitate și aspect a docului principal

en: This will (un)lock the position of the icons.
ro: Aceasta va (de)bloca poziția pictogramelor.

en: Quick-Hide
ro: Ascundere rapidă

en: Launch Cairo-Dock on startup
ro: Lansare Cairo-Dock la pornire

en: Help
ro: Ajutor

en: There are no problems, only solutions (and a lot of useful hints!)
ro: Nu există probleme, numai soluţii (şi o mulţime de sfaturi utile!)

en: About
ro: Despre

en: Quit
ro: Ieșire

en: Applet's handbook
ro: Manualul mini-aplicației

en: Remove custom icon
ro: Elimină pictogramă personalizată

en: Set a custom icon
ro: Setare pictogramă personalizată

en: Return to the dock
ro: Revenire la doc

en: Maximise
ro: Maximizare

en: Minimise
ro: Minimizează

en: Show
ro: Afișează

en: Other actions
ro: Alte acțiuni

en: Not Fullscreen
ro: Nu ecran complet

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Don't keep above
ro: Nu menține deasupra

en: Keep above
ro: Menține deasupra

en: Kill
ro: Termină

en: Close all
ro: Închide toate

en: Minimise all
ro: Minimizează toate

en: Show all
ro: Arată tot

en: Always on top
ro: Întotdeauna în față

en: Always below
ro: Întotdeauna dedesupt

en: Reserve space
ro: Rezervă spațiu

en: On all desktops
ro: Pe toate spațiile de lucru

en: Lock position
ro: Blochează poziția

en: Animation:
ro: Animație

en: Effects:
ro: Efecte

en: Main dock's parameters are available in the main configuration window.
ro: Parametri principali ai doc-ului sunt disponibili in fereasta principala de configurare.

en: Remove this item
ro: Elimină acest element

en: Configure this applet
ro: Configurare mini-aplicație

en: Accessory
ro: Accesoriu

en: Press the shortkey
ro: Apasati scurtatura

en: Change the shortkey
ro: Schimbati scurtatura

en: Origin
ro: Origine

en: Action
ro: Actiune

en: Shortkey
ro: Scurtatura

en: Could not import the theme.
ro: Nu pot importa tema.

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
ro: Ai facut modificari in tema curenta.
    Vei pierde aceste modificare daca nu salvezi inainte de a selecta o noua tema. Continui in aceasta situatie?

en: Theme
ro: Temă

en: Sobriety
ro: Sobrietate

en: Save as:
ro: Salvează ca:

en: Theme has been saved
ro: Tema salvată

en: Happy new year %d !!!
ro: La mulți ani %d !!!

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
ro: Utilizare OpenGL în Cairo-Dock

en: No
ro: Nu

en: by %s
ro: de %s

en: User
ro: Utilizator

en: Net
ro: Reţea

en: New
ro: Nou

en: Updated
ro: Actualizate

en: _Custom Icons_
ro: _Pictograme personalizate_

en: left
ro: stânga

en: right
ro: dreapta

en: top
ro: sus

en: bottom
ro: jos

en: link
ro: legătură

en: Default
ro: Implicit

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
ro: Sigur suprascrii tema %s?

en: Last modification on:
ro: Ultima modificare:

en: Are you sure you want to delete theme %s?
ro: Sigur vrei să ștergi tema %s?

en: Are you sure you want to delete these themes?
ro: Sigur vrei să ștergi temele?

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Fade out
ro: Estompare

en: Zoom out
ro: Micşoraţi

en: Folding
ro: Pliere

en: Don't ask me any more
ro: Nu mă mai întreba

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
ro: Păstrezi aceste setări?
    În 15 secunde, revenire la setările anterioare.

en: Troubleshooting
ro: Depanare

en: If you have any question, don't hesitate to ask on our forum.
ro: Dacă ai vreo întrebare, nu ezita să întrebi pe forumul nostru.

en: I don't have any themes in the Theme Manager, except the default one.
ro: Nu ai altă tema în Manegerul de Teme, exceptând pe cea implicită.

en: The dustbin remains empty even when I delete a file.
ro: Coșul de gunoi rămâne gol chiar dacă sterg un fișier.

en: Documentation
ro: Documentație

en: 
    
    The Cairo-Dock Team
ro: 
    
    Echipa Cairo-Dock

en: Repositories
ro: Surse software

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Behavior
ro: Comportament

en: Position on the screen
ro: Poziția pe ecran

en: Visibility of the main dock
ro: Vizibilitate doc principal

en: Reserve space for the dock
ro: Rezervare spaţiu pentru doc

en: Keep the dock hidden
ro: Păstrați doc ascuns

en: Effect used to hide the dock:
ro: Efect utilizat pentru ascundere doc:

en: None
ro: Niciunul

en: Icons' animations and effects
ro: Animații și efecte pictograme

en: Colour
ro: Culoare

en: Choose a theme of icons :
ro: Alege o tema pentru pictogramă

en: Icons size:
ro: Mărime pictogramă

en: Very small
ro: Foarte mic

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: Big
ro: Mare

en: Very Big
ro: Foarte mare

en: Choose the default view for main docks :
ro: Alege vizionare implicită pentru doc principal :

en: Relative alignment:
ro: Aliniere relativă:

en: Distance to the screen edge:
ro: Distanța față de marginea ecranului:

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Size of the zone :
ro: Mărimea zonei :

en: Image to display on the zone :
ro: Afișează imaginea în zona :

en: in ms.
ro: în milisecunde

en: TaskBar
ro: Bară de aplicații

en: Only show icons whose windows are minimised
ro: Arată pictogramele ferestrelor minimizate

en: 		Except the following classes:
ro: 		Exceptând următoarele clase:

en: Representation
ro: Reprezentare

en: Make the icon transparent
ro: Faceți pictograma transparentă

en: Opaque
ro: Opac

en: "..." will be added at the end if the name is too long.
ro: "..." adăugat la sfârșitul numelui dacă este prea lung.

en: Nothing
ro: Nimic

en: Minimize
ro: Minimizați

en: in seconds
ro: în secunde

en: Duration of the dialog:
ro: Durata dialogului:

en: Animations speed
ro: Viteză animații

en: fast
ro: rapid

en: slow
ro: încet

en: Refresh rate
ro: Rată actualizare

en: Connection to the Internet
ro: Conectare la Internet

en: Force IPv4 ?
ro: Forțez IPv4 ?

en: Port :
ro: Port:

en: User :
ro: Utilizator:

en: Password :
ro: Parolă:

en: Use a background image.
ro: Folosește o imagine de fundal

en: Image file:
ro: Fișier-imagine:

en: Image's transparency :
ro: Transparență imagine

en: in pixels.
ro: în pixeli

en: Are the bottom left and right corners rounded?
ro: Sunt colțurile inferioare din stânga și dreapta rotunde?

en: Main Dock
ro: Doc Principal

en: smaller
ro: micuț

en: Dialogs
ro: Dialoguri

en: Use a custom font for the text?
ro: Un anume font pentru text?

en: Text font:
ro: Fontul textului:

en: Buttons
ro: Butoane

en: Background image :
ro: Imagine fundal

en: Background transparency :
ro: Transparență fundal

en: Buttons size :
ro: Mărime butoane

en: Icons' themes
ro: Teme pictograme

en: Choose an icon theme :
ro: Alege temă pictogramă

en: Icons size
ro: Mărime pictogramă

en: Space between icons :
ro: Spațiu între pictograme

en: Zoom effect
ro: Efect lupă

en: Separators
ro: Separatori

en: How to draw the separators?
ro: Cum desenez separatoare?

en: Use an image.
ro: Folosește o imagine.

en: Flat separator
ro: Separator plat

en: Colour of flat separators :
ro: Culoare separatori plați :

en: Reflections
ro: Reflexii

en: light
ro: lumină

en: strong
ro: puternic

en: small
ro: mic

en: tall
ro: înalt

en: bigger
ro: mai mare

en: Labels
ro: Etichete

en: Label visibility
ro: Vizibilitate etichete

en: Show labels:
ro: Arată etichete

en: On all icons
ro: La toate pictogramele

en: Quick-info
ro: Info-rapid

en: Same as main dock
ro: La fel ca și docul prinipal

en: Fill the background with:
ro: Umple fundalul cu:

en: Save
ro: Salvați
