cairo-dock-core - en to sr translation catalogue (824 entries)

en: Behaviour
sr: Понашање

en: Appearance
sr: Изглед

en: Files
sr: Датотеке

en: Internet
sr: Интернет

en: Desktop
sr: Радна површ

en: Accessories
sr: Прибори

en: System
sr: Систем

en: Fun
sr: Забава

en: All
sr: Сви

en: Set the position of the main dock.
sr: Подесите положај главног дока.

en: Position
sr: Положај

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
sr: Да ли желите да док буд увек видљив
    или супротно, ненаметљив?
    Подесите начин приступа доку и под-доковима!

en: Visibility
sr: Видљивост

en: Display and interact with currently open windows.
sr: Приказује и општи са тренутно отвореним прозорима.

en: Taskbar
sr: Трака задатака

en: Define all the keyboard shortcuts currently available.
sr: Одређује све тренутно доступне пречице тастатуре.

en: Shortkeys
sr: Пречице тастатуре

en: All of the parameters you will never want to tweak.
sr: Све одреднице које никада нећете желети да подешавате.

en: Configure the global style.
sr: Подесите општи начин

en: Style
sr: Начин

en: Configure docks appearance.
sr: Подесите изглед докова.

en: Docks
sr: Докови

en: Background
sr: Позадина

en: Views
sr: Прикази

en: Configure text bubble appearance.
sr: Подесите приказ текста у мехуру.

en: Dialog boxes and Menus
sr: Кућице за попуну и изборници

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
sr: Програмчићи могу бити приказани на радној површини као справице.

en: Desklets
sr: Справице површи

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
sr: Све о иконицама:
     величина, одрази, теме иконица...

en: Icons
sr: Иконице

en: Indicators
sr: Указивачи

en: Define icon caption and quick-info style.
sr: Одредите натпис иконица изглед за брзе поруке.

en: Captions
sr: Натписи

en: Try new themes and save your theme.
sr: Пробајте нове теме и сачувајте изабрану тему.

en: Themes
sr: Теме

en: Current items in your dock(s).
sr: Тренутне ставке на доку.

en: Current items
sr: Тренутне ставке

en: Filter
sr: Услов

en: All words
sr: Све речи

en: Highlighted words
sr: Наглашене речи

en: Hide others
sr: Сакриј остале

en: Search in description
sr: Претражи у опису

en: Hide disabled
sr: Скривање онемогућено

en: Categories
sr: Врсте

en: Enable this module
sr: Омогући ову јединицу

en: Close
sr: Затвори

en: Back
sr: Назад

en: Apply
sr: Примени

en: More applets
sr: Још програмчића

en: Get more applets online !
sr: Прибавити још програмчића преко мреже!

en: Cairo-Dock configuration
sr: Поставке Каиро-дока

en: Simple Mode
sr: Једноставан начин

en: Add-ons
sr: Додаци

en: Configuration
sr: Поставке

en: Advanced Mode
sr: Напредан начин

en: The advanced mode lets you tweak every single parameter of the dock. It is a powerful tool to customise your current theme.
sr: Напредан начин омогућава уређивање свих особина дока. То је моћни алат за прилагођавање тренутне теме.

en: The option 'overwrite X icons' has been automatically enabled in the config.
    It is located in the 'Taskbar' module.
sr: Могућност „пребриши X иконице“ је самостално омогућена у подешавањима. 
    Налази се у одељку „Трака задатака“.

en: Delete this dock?
sr: Уклонити овај док

en: About Cairo-Dock
sr: О Каиро-доку

en: Development site
sr: Развојна страница

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
sr: Нађите најсвежије издање Каиро-дока овде!

en: Get more applets!
sr: Набавите још програмчића!

en: Donate
sr: Приложите

en: Support the people who spend countless hours to bring you the best dock ever.
sr: Подржимо људе који су потрошили небројено много сати да би добили најбоље док икад.

en: Here is a list of the current developers and contributors
sr: Овде је списак тренутних програмера и доприносиоца

en: Developers
sr: Програмери

en: Main developer and project leader
sr: Главни програмер и вођа пројекта

en: Contributors / Hackers
sr: Доприносиоци / хакери

en: Development
sr: Развој

en: Website
sr: Веб страница

en: Beta-testing / Suggestions / Forum animation
sr: Бета-пробање / Предлози / Покретање форума

en: Translators for this language
sr: Преводиоци овог језика

en: Support
sr: Подршка

en: Thanks to all people that help us to improve the Cairo-Dock project.
    Thanks to all current, former and future contributors.
sr: Хвала свим људима који помажу да побољшамо пројекат Каиро-дока.
    Хвала свим садашњим, претходним и будућим доприносиоцима.

en: How to help us?
sr: Како нам помоћи?

en: Don't hesitate to join the project, we need you ;)
sr: Не оклевајте да се прикључите пројекту, требате нам ;)

en: Former contributors
sr: Ранији доприносиоци

en: For a complete list, please have a look to BZR logs
sr: За цео списак, погледајте БЗР дневнике

en: Users of our forum
sr: Корисници нашег форума

en: List of our forum's members
sr: Списак наших чланова форума

en: Artwork
sr: Уметнички радови

en: Thanks
sr: Хвала

en: Quit Cairo-Dock?
sr: Напуштате Каиро-док?

en: Separator
sr: одвајач

en: The new dock has been created.
    Now move some launchers or applets into it by right-clicking on the icon -> move to another dock
sr: Нови док је направљен.
    Сада преместите неке покретаче или програмчиће користећи десним клик на иконицу -> Премести на следеће док

en: Add
sr: Додај

en: Sub-dock
sr: Под-док

en: Main dock
sr: Главни док

en: Custom launcher
sr: прилагођени покретач

en: Usually you would drag a launcher from the menu and drop it on the dock.
sr: Обично је потребно превући покретач са изборника и пустити га на док.

en: Applet
sr: програмче

en: Do you want to re-dispatch the icons contained inside this container into the dock?
    (otherwise they will be destroyed)
sr: Желите ли да преместите иконице из овог спремишта у док?
    (у супротном, биће уништене)

en: separator
sr: одвајач

en: You're about to remove this icon (%s) from the dock. Are you sure?
sr: Уклањате иконицу (%s) са дока. Да ли сте сигурни?

en: Sorry, this icon doesn't have a configuration file.
sr: Извините, ова иконица нема датотеку поставки.

en: The new dock has been created.
    You can customize it by right-clicking on it -> cairo-dock -> configure this dock.
sr: Нови док је направљен.
    Можете га прилагодити десним кликом на  -> Каиро-док -> Подеси овај док.

en: Move to another dock
sr: Премести на следећи док

en: New main dock
sr: нови главни док

en: Sorry, couldn't find the corresponding description file.
    Consider dragging and dropping the launcher from the Applications Menu.
sr: Извините, не могу да пронађем одговарајући описну датотеку.
    Можете превући и пустити покретач из програмског изборника.

en: You're about to remove this applet (%s) from the dock. Are you sure?
sr: Уклањате програмче (%s) са дока. Да ли сте сигурни?

en: Pick up an image
sr: Одаберите слику

en: Ok
sr: У реду

en: Cancel
sr: Откажи

en: Image
sr: Слика

en: Configure
sr: Подесите

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
sr: Подесите понашање, изглед и програмчиће.

en: Configure this dock
sr: Подесите овај док

en: Customize the position, visibility and appearance of this main dock.
sr: Подесите положај, видљивост и изглед овог главног дока.

en: Delete this dock
sr: Уклоните овај док

en: Manage themes
sr: Управљање темама

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
sr: Одаберите тему међу многим темама од даваоца услуга или снимите своју тренутну тему.

en: Lock icons position
sr: Закључава положај иконица

en: This will (un)lock the position of the icons.
sr: Ово ће (за/от)кључати положај иконица.

en: Quick-Hide
sr: Брзо скривање

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
sr: Ово ће сакрити док док не наднесете миша преко њега.

en: Launch Cairo-Dock on startup
sr: Покрени Каиро-док при покретању система

en: Third-party applets provide integration with many programs, like Pidgin
sr: Програмчићи треће стране омогућавају сарађивање са многим програмима, на пример Пиџином

en: Help
sr: Помоћ

en: There are no problems, only solutions (and a lot of useful hints!)
sr: Нема проблема, само решења (и много корисних савета!)

en: About
sr: О програму

en: Quit
sr: Изађи

en: You're using a Cairo-Dock Session!
    It's not advised to quit the dock but you can press Shift to unlock this menu entry.
sr: Користите сесију Каиро-дока!
    Није препоручљиво да напустите док, али, можете стиснути Шифт за откључавање ове ставке изборника.

en: Launch a new (Shift+clic)
sr: Покрени нови (Шифт + клик)

en: Applet's handbook
sr: Приручник програмчића

en: Edit
sr: Уреди

en: Remove
sr: Уклони

en: You can remove a launcher by dragging it out of the dock with the mouse .
sr: Можете мишем уклонити покретач превлачењем ван дока .

en: Make it a launcher
sr: Начини од њега покретач

en: Remove custom icon
sr: Уклони прилагођену иконицу

en: Set a custom icon
sr: Постави прилагођену иконицу

en: Detach
sr: Одспоји

en: Return to the dock
sr: Врати у док

en: Duplicate
sr: Удвостручи

en: Move all to desktop %d - face %d
sr: Премести све на радну површину %d - страна %d

en: Move to desktop %d - face %d
sr: Премести на радну површину %d - страна %d

en: Move all to desktop %d
sr: Премести све на радну површину %d

en: Move to desktop %d
sr: Премести на радни простор %d

en: Move all to face %d
sr: Премести све на страну %d

en: Move to face %d
sr: Премести на страну %d

en: Window
sr: Прозор

en: middle-click
sr: средњи клик

en: Unmaximise
sr: Поништи увећање

en: Maximise
sr: Увећај

en: Minimise
sr: Умањи

en: Show
sr: Прикажи

en: Other actions
sr: Остале радње

en: Move to this desktop
sr: Премести на овај радни простор

en: Not Fullscreen
sr: Не преко целог екрана

en: Fullscreen
sr: Цео екран

en: Below other windows
sr: Испод осталих прозора

en: Don't keep above
sr: Не задржавај изнад

en: Keep above
sr: Задржавај изнад

en: Visible only on this desktop
sr: Видљив само на овом радном простору

en: Visible on all desktops
sr: Видљив на свим радним просторима

en: Kill
sr: Убиј

en: Windows
sr: Прозори

en: Close all
sr: Затвори све

en: Minimise all
sr: Умањи све

en: Show all
sr: Прикажи све

en: Windows management
sr: Управљање прозорима

en: Move all to this desktop
sr: Премести све на овај радни простор

en: Normal
sr: Уобичајено

en: Always on top
sr: увек на врху

en: Always below
sr: Увек испод

en: Reserve space
sr: Чувај простор

en: On all desktops
sr: На свим радним просторима

en: Lock position
sr: Закључај положај

en: Animation:
sr: Оживљавање:

en: Effects:
sr: Утисци:

en: Main dock's parameters are available in the main configuration window.
sr: Одреднице главног дока су доступне у главном прозору поставки.

en: Remove this item
sr: Уклони ову ставку

en: Configure this applet
sr: Подеси овај програмче

en: Accessory
sr: Прибор

en: Plug-in
sr: Прикључак

en: Category
sr: Врста

en: Click on an applet in order to have a preview and a description for it.
sr: Да би добили преглед и објашњење у вези програмчета, кликните у њега.

en: Press the shortkey
sr: Притисните брзу пречицу

en: Change the shortkey
sr: Промени брзу пречицу

en: Origin
sr: Порекло

en: Action
sr: Радња

en: Shortkey
sr: Брза пречица

en: Could not import the theme.
sr: Нисам успео да увезем тему

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
sr: Тренутној теми сте изменили неке поставке.
    Изгубићете све измене ако их не снимите пре избора нове теме. Желите да наставите?

en: Please wait while importing the theme...
sr: Молим, сачекајте да увезем тему ...

en: Rate me
sr: Оцени ме

en: You must try the theme before you can rate it.
sr: Морате прво испробати тему пре него што је оцените.

en: The theme has been deleted
sr: Тема је обрисана

en: Delete this theme
sr: Брише ову тему

en: Listing themes in '%s' ...
sr: Списак тема у „%s“ ...

en: Theme
sr: Тема

en: Rating
sr: Оцена

en: Sobriety
sr: Уравнотеженост

en: Save as:
sr: Сними као:

en: Importing theme ...
sr: Увозим тему ...

en: Theme has been saved
sr: Тема је снимљена

en: Happy new year %d !!!
sr: Срећна нова %d година!!!

en: Use Cairo backend.
sr: Користи Каиро позадински програм.

en: Use OpenGL backend.
sr: Користи ОпенГЛ позадински програм.

en: Use OpenGL backend with indirect rendering. There are very few case where this option should be used.
sr: Користи ОпенГЛ са посредним приказом. Мало је случајева где ова могућност треба бити коришћена.

en: Ask again on startup which backend to use.
sr: Питај поново који позадински програм да се користити.

en: Force the dock to consider this environnement - use it with care.
sr: Приморај док да се на ово окружење односи као - користи с пажњом.

en: Force the dock to load from this directory, instead of ~/.config/cairo-dock.
sr: Приморава док на учитавање из ове фасцикле уместо из ~/.config/cairo-dock.

en: Address of a server containing additional themes. This will overwrite the default server address.
sr: Адреса даваоца услуга који садржи додатне теме. Ово ће преписати задату адресу даваоца услуга.

en: Wait for N seconds before starting; this is useful if you notice some problems when the dock starts with the session.
sr: Чека Н секунди пре покретања; Ово је корисно ако приметите неке потешкоће кад се док отвара са сесијом.

en: Allow to edit the config before the dock is started and show the config panel on start.
sr: Дозвољава уређивање поставки пре него се док отвори и приказује плочу поставки при покретању.

en: Exclude a given plug-in from activating (it is still loaded though).
sr: Онемогући покретање датог прикључка (иако се и даље учитава).

en: Don't load any plug-ins.
sr: Не учитавај прикључке.

en: Work around some bugs in Metacity Window-Manager (invisible dialogs or sub-docks)
sr: Заобилажење буба Метасити управника прозора (невидљиви облачићи или под-докови)

en: Log verbosity (debug,message,warning,critical,error); default is warning.
sr: Опширност дневника (поруке отклањања грешака, упозорења, опасност, грешка); задато је грешка.

en: Force to display some output messages with colors.
sr: Приморава приказ неких излазних порука у боји.

en: Print version and quit.
sr: Штампа издање и излази.

en: Lock the dock so that any modification is impossible for users.
sr: Закључај док, тако да нису преправке омогућене корисницима.

en: Keep the dock above other windows whatever.
sr: Увек држи док изнад осталих прозора.

en: Don't make the dock appear on all desktops.
sr: Не приказуј док на свим радним просторима.

en: Cairo-Dock makes anything, including coffee !
sr: Каиро-док ради све, чак кува и кафу!

en: Ask the dock to load additionnal modules contained in this directory (though it is unsafe for your dock to load unnofficial modules).
sr: Тражи од дока да учита додатне јединице садржане у овој фасцикли (иако није безбедно за док да учитава незваничне јединице).

en: For debugging purpose only. The crash manager will not be started to hunt down the bugs.
sr: Само за потребе отклона грешака. Управник падова неће бити покренут да лови бубе.

en: For debugging purpose only. Some hidden and still unstable options will be activated.
sr: Само за потребе отклона грешака. Неке скривене и још увек нестабилне могућности ће бити покренуте.

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
sr: Користи ОпенГЛ у Каиро-доку

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: OpenGL allows you to use the hardware acceleration, reducing the CPU load to the minimum.
    It also allows some pretty visual effects similar to Compiz.
    However, some cards and/or their drivers don't fully support it, which may prevent the dock from running correctly.
    Do you want to activate OpenGL ?
     (To not show this dialog, launch the dock from the Application menu,
      or with the -o option to force OpenGL and -c to force cairo.)
sr: ОпенГЛ омогућава коришћење хардверског убрзање, смањујући оптерећење процесора на најмање.
    Такође омогућава привлачне видне утиске сличне оним у Компизу.
    Међутим, поједине картице и/или управљачки програми то у потпуности не подржавају, што може спречити исправан рад дока.
    Да ли желите да покренете ОпенГЛ?
     (Да се ово прозорче не понавља, покрените док преко програмског изборника,
     или уз могућност -o за ОпенГЛ и -c за Каиро.)

en: Remember this choice
sr: Запамти овај избор

en: The module '%s' has been deactivated because it may have caused some problems.
    You can reactivate it, if it happens again thanks to report it at http://glx-dock.org
sr: Јединица „%s“ је искључена јер је, изгледа, правила неке сметње.
    Можете је поново покренути, а, ако се сметње опет понове, молим, пријавите на http://glx-dock.org

en: < Maintenance mode >
sr: < Начин одржавања >

en: Something went wrong with this applet:
sr: Нешто није било у реду са овим програмчетом:

en: You're using our Cairo-Dock session
sr: Користите сесију Каиро фока

en: It can be interesting to use an adapted theme for this session.
    
    Do you want to load our "Default-Panel" theme?
    
    Note: your current theme will be saved and can be reimported later from the Themes manager
sr: Биће занимљиво да се користи тема прилагођена за ову сесију.
    
    Да ли желите да учитам тему „Подразумевана-полица“?
    
    Примедба: тренутна тема ће бити сачувана и може касније да се увезе из управника тема

en: No plug-in were found.
    Plug-ins provide most of the functionalities (animations, applets, views, etc).
    See http://glx-dock.org for more information.
    There is almost no meaning in running the dock without them and it's probably due to a problem with the installation of these plug-ins.
    But if you really want to use the dock without these plug-ins, you can launch the dock with the '-f' option to no longer have this message.
sr: Није пронађен ни један прикључак.
    Прикључци обезбеђују већину радњи (оживљење, програмчиће, прегледе, итд).
    Погледајте http://glx-dock.org за више података.
    Скоро да нема смисла користити док без њих, и највероватније је проблем до уградње ових прикључака.
    Али, ако стварно желите користити док без ових прикључака, можете покренути док са „-f“ могућношћу да се не би опет приказивала ова порука.

en: The module '%s' may have encountered a problem.
    It has been restored successfully, but if it happens again, please report it at http://glx-dock.org
sr: Јединица „%s“ је, изгледа, наишла на сметње.
    Успешно је повраћена, али ако се то поново догоди, молим вас да пријавите на http://glx-dock.org

en: The theme could not be found; the default theme will be used instead.
     You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
sr: Нисам успео да пронађем тему; уместо ње користиће се подразумевана тема.
     Ово можете променити отварањем датотека за подешавање ове јединице. Да ли желите то да урадите сада?

en: The gauge theme could not be found; a default gauge will be used instead.
    You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
sr: Нисам пронашао мерило теме; задато мерило ће бити коришћено уместо тога.
    Потешкоће се могу решити отварањем поставке ове јединице. Да ли желите да то урадите одмах?

en: Automatic
sr: Самостално

en: _custom decoration_
sr: _прилагођени украси_

en: Sorry but the dock is locked
sr: Жао ми је, али, док је закључан;-(

en: Bottom dock
sr: доњи док

en: Top dock
sr: Горњи док

en: Right dock
sr: Десни док

en: Left dock
sr: Леви док

en: Pop up the main dock
sr: Искакање главног дока

en: by %s
sr: од %s

en: Local
sr: На овом рачунару

en: User
sr: Корисник

en: Net
sr: Мрежа

en: New
sr: Нови

en: Updated
sr: Освежен

en: Pick up a file
sr: Изаберите датотеку

en: Pick up a directory
sr: Одаберите фасциклу

en: _Custom Icons_
sr: _Прилагођене иконице_

en: Use all screens
sr: Користи све екране

en: left
sr: лево

en: right
sr: десно

en: middle
sr: средина

en: top
sr: врх

en: bottom
sr: дно

en: Screen
sr: Екран

en: The '%s' module was not found.
    Be sure to install it with the same version as the dock to enjoy these features.
sr: Јединица „%s“ није пронађена.
    Постарајте се да је уградите са истим издањем дока да би користили њене могућности.

en: The '%s' plug-in is not active.
    Activate it now?
sr: Додатак „%s“  није покренут.
    Покренути га сада?

en: link
sr: веза

en: Grab
sr: Ухвати

en: Enter a command
sr: Унесите наредбу

en: New launcher
sr: Нови покретач

en: by
sr: од

en: Default
sr: подразумевано

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
sr: Да ли сигурно желите да препишете тему %s?

en: Last modification on:
sr: Последња измена:

en: Your theme should now be available in this directory:
sr: Тема би требала бити доступна у овој фасцикли

en: Error when launching 'cairo-dock-package-theme' script
sr: Десила се грешка приликом покретања скрипата „cairo-dock-package-theme“

en: Could not access remote file %s. Maybe the server is down.
    Please retry later or contact us at glx-dock.org.
sr: Нисам успео да приступим удаљеној фасцикли %s. Можда је давалац услуга недоступан.
    Молим, покушајте касније или нам се обратите на glx-dock.org.

en: Are you sure you want to delete theme %s?
sr: Да ли сте сигурни да желите обрисати тему %s?

en: Are you sure you want to delete these themes?
sr: Да ли сте сигурни да желите обрисати ове теме?

en: Move down
sr: помери доле

en: Fade out
sr: утапање

en: Semi transparent
sr: полупровидно

en: Zoom out
sr: Удаљавање

en: Folding
sr: склапање

en: Welcome in Cairo-Dock !
    This applet is here to help you start using the dock; just click on it.
    If you have any question/request/remark, please pay us a visit at http://glx-dock.org.
    Hope you will enjoy this soft !
      (you can now click on this dialog to close it)
sr: Добродошли у Каиро-док !
    Ово програмче је овде да би вам помогло да почнете да користите док; само кликните на њега.
    Ако имате неких питања/предлога/примедби, молимо, посетите нас на http://glx-dock.org.
    Надамо се да уживате у овој мекотворини !
      (можете сада кликнути на ово прозорче да би га затворили)

en: Don't ask me any more
sr: Не питај ме више

en: To remove the black rectangle around the dock, you need to activate a composite manager.
    Do you want to activate it now?
sr: Да би уклонили црни правоугаоник око дока, морате покренути управника слагања приказа.
    Да ли желите да га покренем одмах?

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
sr: Да ли желите да задржите ова подешавања?
    За 15 секунди, претходна подешавања ће бити повраћена.

en: To remove the black rectangle around the dock, you will need to activate a composite manager.
    For instance, this can be done by activating desktop effects, launching Compiz, or activating the composition in Metacity.
    If your machine can't support composition, Cairo-Dock can emulate it. This option is in the 'System' module of the configuration, at the bottom of the page.
sr: Да би уклонили црни правоугаоник око дока, треба покренути управника слагања приказа.
    На пример, то може бити учињено покретањем дејстава за радну површ, покретањем Компиза или покретањем слагања у Метаситију.
    Ако рачунар не подржава слагање приказа, Каиро-док га може опонашати. Ова могућност је у подешавањима у одељку  „Систем“, на дну странице.

en: This applet is made to help you.
    Click on its icon to pop up useful tips about the possibilities of Cairo-Dock.
    Middle-click to open the configuration window.
    Right-click to access some troubleshooting actions.
sr: Ово праграмче је направљено ради помоћи.
    Кликните на његову иконицу за приказ корисних савета о могућностима Каиро-дока.
    Средњи клик за отварање прозора поставки.
    Десни клик за приступ неким радњама за отклањање грешака.

en: Open global settings
sr: Отвори опште поставке

en: Activate composite
sr: Покрени слагање

en: Disable the gnome-panel
sr: Онемогући Гном-плочу

en: Disable Unity
sr: Онемогући Унити

en: Online help
sr: Помоћ на мрежи

en: Tips and Tricks
sr: Савети и трикови

en: General
sr: Опште

en: Using the dock
sr: Коришћење дока

en: Most icons in the dock have several actions: the primary action on left-click, a secondary action on middle-click, and additionnal actions on right-click (in the menu).
    Some applets let you bind a shortkey to an action, and decide which action sould be on middle-click.
sr: Већина иконица на доку има неколико радњи: прву радњу на леви клик, другу на средњи, и додатну радњу на десни клик (у изборнику).
    Неки програмчићи дозвољавају постављање пречице радњи, и одабир радње за средњи клик.

en: Adding features
sr: Додавање нових могућности

en: Cairo-Dock has a lot of applets. Applets are small applications that live inside the dock, for instance a clock or a log-out button.
    To enable new applets, open the settings (right-click -> Cairo-Dock -> configure), go to "Add-ons", and tick the applet you want.
    More applets can be installed easily: in the configuration window, click on the "More applets" button (which will lead you to our applets web page) and then just drag-and-drop the link of an applet into your dock.
sr: Каиро-док има доста програмчића. Програмчићи су мали програми који живе у доку, на пример сат, или дугме одјаве.
    Да би омогућили нове програмчиће, отворите поставке (десни клик -> Каиро-док -> Подесите) идите до „Додаци“, и означите програмче које желите.
    Још програмчића може бити уграђено лако: у прозору поставки, кликните на дугме „Још програмчића“ (које води до веб стране програмчића) и онда само превуците и спустите везу програмчића на док.

en: Adding a launcher
sr: Додавање покретача

en: You can add a launcher by drag-and-dropping it from the Applications Menu into the dock. An animated arrow will appear when you can drop.
    Alternatively, if an application is already opened, you can right-click on its icon and select "make it a launcher".
sr: Можете додати покретач његовим превлачењем и спуштањем из Изборника програма на док. Жива стрелица ће се појавити кад буде било могуће отпуштање.
    На други начин, ако је програм већ отворен, можете десним кликом на његову иконицу одабрати „начини од њега покретач“.

en: Removing a launcher
sr: Уклањање покретача

en: You can remove a launcher by drag-and-dropping it outside the dock. A "delete" emblem will appear on it when you can drop it.
sr: Можете уклонити покретач превлачењем и спуштањем ван дока. Сличица „обриши“ ће се појавити на њему кад га треба спустити.

en: Grouping icons into a sub-dock
sr: Удруживање иконица у под-док

en: You can group icons into a "sub-dock".
    To add a sub-dock, right-click on the dock -> add -> a sub-dock.
    To move an icon into the sub-dock, right-click on an icon -> move to another dock -> select the sub-dock's name.
sr: Можете удружити иконице у „под-док“.
    Да би додали под-док, десни клик на док -> Додај -> Под-док.
    Да би померили иконицу на под-док, десни клик на иконицу, -> Премести на следећи док -> Одабери име под-дока.

en: Moving icons
sr: Премештање иконица

en: You can drag any icon to a new location inside its dock.
    You can move an icon into another dock by right-clicking on it -> move to another dock -> select the dock you want.
    If you select "a new main dock", a main dock will be created with this icon inside.
sr: Можете одвући било коју иконицу на нови положај унутар њеног дока.
    Можете преместити иконицу на други док десним кликом на њу ->Помери на други док -> Одаберите док које желите.
    Ако изаберете „Нови главно док“, главни док ће бити направљен заједно са премештеном иконицом.

en: Changing an icon's image
sr: Промена изгледа иконица

en: For a launcher or an applet:
    Open the settings of the icon, and set a path to an image.
    - For an aplication icon:
    Right-click on the icon -> "Other actions" -> "set a custom icon", and choose an image. To remove the custom image, right-click on the icon -> "Other actions" -> "remove the custom icon".
    
    If you have installed some icons themes on your PC, you can also select one of them to be used instead of the default icon theme, in the global config window.
sr: За покретаче или програмчиће:
    Отворите подешавања иконице, и одредите пут до иконице.
    - За иконицу програма:
    Десни клик на иконицу -> „Друге радње“ -> „постави прилагођену иконицу“, и одаберите слику. Да би уклонили прилагођену слику, десни клик на иконицу -> „Друге радње“ -> „уклони прилагођену иконицу“.
    
    Ако сте уградили неке теме иконица на рачунар, можете одабрати такође неку од њих да буде коришћена уместо задате теме иконица, у прозору општих поставки.

en: Resizing icons
sr: Промена величина иконица

en: You can make the icons and the zoom effect smaller or bigger. Open the settings (right-click -> Cairo-Dock -> configure), and go to Appearance (or Icons in advanced mode).
    Note that if there are too many icons inside the dock, they will be zoomed out to fit in the screen.
    Also, you can define the size of each applet independently in their own settings.
sr: Можете направити иконице и утисак жиже мањим или већим. Отворите поставке (десни клик -> Каиро-док -> подеси), и идите до Изгледа (или Иконице у напредном начину).
    Ако има превише иконица у доку, оне ће бити умањене да би се сместиле на екран.
    Такође, можете одредити величину сваког програмчета независно од подешавања сваког од њих.

en: Separating icons
sr: Одвајање иконица

en: You can add separators between icons by right-clicking on the dock -> add -> a separator.
    Also, if you enabled the option to separate icons of different types (launchers/applications/applets), a separator will be added automatically between each group.
    In the "panel" view, separators are represented as gap between icons.
sr: Можете додати одвајаче између иконица десним кликом на док -> Додај -> Одвајач.
    Такође, ако укључите могућност да одвајате иконице различитих врста (покретачи/програми/програмчићи) одвајач ће бити додат самостално између сваког скупа.
    На „плоча“ приказу, одвајачи су представљени као празнина између иконица.

en: Using the dock as a taskbar
sr: Коришћење дока као траке задатака

en: When an application is running, a corresponding icon will appear in the dock.
    If the application already has a launcher, the icon will not appear, instead its launcher will have a small indicator.
    Note that you can decide which applications should appear in the dock: only the windows of the current desktop, only the hidden windows, separated from the launcher, etc.
sr: Када је програм у погону, одговарајућа иконица ће се појавити у доку.
    Ако програм већ има покретач, иконица се неће појавити, уместо покретача ће имати мали указивач.
    Можете одлучити који програм се треба појавити у доку: растављен од покретача, итд.

en: Closing a window
sr: Затварање прозора

en: You can close a window by middle-clicking on its icon (or from the menu).
sr: Можете затворити прозор средњим кликом на његову иконицу (или из изборника).

en: Minimizing / restauring a window
sr: Умањивање / враћање прозора

en: Clicking on its icon will bring the window on top.
    When the window has the focus, clicking on its icon will minimize the window.
sr: Клик на иконицу ће уздигнути прозор на врх.
    Када је прозор у жижи, клик на његову иконицу ће умањити прозор.

en: Launching an application several times
sr: Покретање програма неколико пута

en: You can launch an application several times by SHIFT+clicking on its icon (or from the menu).
sr: Можете покренути програм неколико пута уз помоћ шифт-клика на његову иконицу (или из изборника).

en: Switching between the windows of a same application
sr: Замена различитих прозора истог програма

en: With your mouse, scroll up/down on one of the icons of the application. Each time you scroll, the next/previous window will be presented to you.
sr: Мишем премичите горе/доле на једну од иконица програма. Сваким премицањем, следећи/претходни прозор ће вам бити представљен.

en: Grouping windows of a given application
sr: Удруживање прозора датог програма

en: When an application has several windows, one icon for each window will appear in the dock; they will be grouped togather into a sub-dock.
    Clicking on the main icon will display all the windows of the application side-by-side (if your Window Manager is able to do that).
sr: Када програм има неколико прозора, једна иконица за сваки прозор ће се приказивати у доку; оне ће бити груписане заједно у под-док.
    Клик на главну иконицу ће приказати све прозоре програма један уз други (ако је управник прозора способан да то уради).

en: Setting a custom icon for an application
sr: Постављање прилагођене иконице за програм

en: See "Changing an icon's image" in the "Icons" category.
sr: Видите „Промена изгледа иконица" у одељку "Иконе".

en: Showing windows preview over the icons
sr: Приказ прегледа прозора преко иконица

en: You need to run Compiz, and enable the "Window Preview" plug-in in Compiz. Install "ccsm" to be able to configure Compiz.
sr: Требате користити Компиз, и омогућити прикључак „Преглед прозора“ у Компизу. Уградите „ccsm“ да би могли подешавати Компиз.

en: Tip: If this line is grayed, it's because this tip is not for you.)
sr: Савет: Ако је ова линија сива, то значи да се савет не односи на вас.)

en: If you're using Compiz, you can click on this button:
sr: Ако користите Компиз, можете кликнути на ово дугме:

en: Positionning the dock on the screen
sr: Положај дока на екрану

en: The dock can be placed anywhere on the screen.
    In the case of the main dock, right-click -> Cairo-Dock -> configure, and then select the position you want.
    In the case of a 2nd or 3rd dock, right-click -> Cairo-Dock -> set up this dock, and then select the position you want.
sr: Док може бити постављен било где на екрану.
    У случају главног дока, десни клик -> Каиро-док -> Подесите, и одредите положај који желите.
    у случају другог и трећег дока, десни клик -> Каиро-док -> Подесите овај док, и онда одредите положај који желите.

en: Hiding the dock to use all the screen
sr: Скривање дока да би се цео екран користио

en: The dock can hide itself to let all the screen for applications. But it can also be always visible like a panel.
    To change that, right-click -> Cairo-Dock -> configure, and then select the visibility you want.
    In the case of a 2nd or 3rd dock, right-click -> Cairo-Dock -> set up this dock, and then select the visibility you want.
sr: Док се може прикривати лево од екрана за програме. Али, може бити такође увек видљив као плоча.
    Да би то изменили, десни клик -> Каиро-док -> Подесите овај док, и онда одредите видљивост коју желите.

en: Placing applets on your desktop
sr: Постављање програмчића на радну површ

en: Applets can live inside desklets, which are small windows that can be placed wherever on your desktop.
    To detach an applet from the dock, simply drag and drop it outside the dock.
sr: Програмчићи могу живети у справицама површи, које су мали прозори који могу бити постављени било где на радној површи.
    Да би одвојили програмче из дока, просто, превуците га и спустите ван дока.

en: Moving desklets
sr: Померање справица површи.

en: Desklets can be moved anywhere simply with the mouse.
    They can also be rotated by dragging the small arrows on the top and left sides.
    If you don't want to move it any more, you can lock its position by right-clicking on it -> "lock position". To unlock it, de-select this option.
sr: Справице површи могу бити померене било где, просто, мишем.
    Оне се такође могу обртати вучењем малих стрелица на врху и левој страни.
    Ако их не желите више померати, можете им закључати положај десним кликом на њих -> „закључај положај“. За откључавање, одзначите ову могућност.

en: Placing desklets
sr: Постављање справица површи

en: From the menu (right-click -> visibility), you can also decide to keep it above other windows, or on the Widget Layer (if you use Compiz), or make a "desklet bar" by placing them on a side of the screen and selecting "reserve space".
    Desklets that don't need interaction (like the clock) can be set transparent to the mouse (means you can click on what is behind them), by clicking on the small bottom-right button.
sr: Из изборника (десни клик -> видљивост), можете такође одлучити да их задржите изнад других прозора, или на слоју справица (ако користите Компиз), или направите „траку справица стављајући их на страну екрана и одабиром „чувај простор“.
    Справице површи којима не треба управљање (као сат) могу бити постављене као провидне за миша (значи да можете кликнути на оно што се налази иза њих) кликом на мало дугме на дну десно.

en: Changing the desklets decorations
sr: Промена украшавања справица површи

en: Desklets can have decorations. To change that, open the settings of the applet, go to Desklet, and select the decoration you want (you can provide your own one).
sr: Справице могу имати украсе. Да би то променили, отворите поставке програма, идите до справица површи, и означите украсе које желите (можете употребити и своје).

en: Useful Features
sr: Корисне особине

en: Having a calendar with tasks
sr: Календар са задацима

en: Activate the Clock applet.
    Clicking on it will display a calendar.
    Double-clicking on a day will pop-up a task-editor. Here you can add/remove taks.
    When a task has been or is going to be scheduled, the applet will warn you (15mn before the event, and also 1 day before in the case of an anniversary).
sr: Покрените програмче сат.
    клик на њега ће покренути календар.
    На двоструки клик на дан ће искочити уредник задатака. Овде можете додати/уклонити задатке.
    Кад је задатак заказан, програмче ће вас упозорити (15mn пре догађаја, и такође 1 дан пре у случају годишњице).

en: Having a list of all windows
sr: Листа свих прозора

en: Activate the Switcher applet.
    Right-clicking on it will give you access to a list containing all the windows, sorted by desktops.
    You can also display the windows side-by-side if your Window-Manager is able to do that.
    You can bind this action to the middle-click.
sr: Покрените програмче Мењач.
    Деси клик на њега ће вам дати приступ списку који садржи све прозоре, разврстане по радним просторима.
    Можете такође приказати прозоре једне поред других ако управник прозора може то да уради.
    Можете задати ову радњу средњем клику.

en: Showing all the desktops
sr: Приказ свих радних простора

en: Activate either the Switcher applet or the Show-Desktop applet.
    Right-click on it -> "show all the desktop".
    You can bind this action to the middle-click.
sr: Покрените програмче Мењач, или програмче Прикажи радну површ.
    Десни клик на то -> „прикажи радну површ“.
    Можете задати ову радњу десном клику.

en: Changing the screen resolution
sr: Измена размере екрана

en: Activate the Show-Desktop applet.
    Right-click on it -> "change resolution" -> select the one you want.
sr: Покрените програмче Прикажи радну површ.
    Десни клик на њу -> „промени размеру“ -> означите ону коју желите.

en: Locking your session
sr: Закључавање сесије

en: Activate the Log-out applet.
    Right-click on it -> "lock screen".
    You can bind this action to the middle-click.
sr: Покрените програмче Одјава.
    Десни клик на њега -> „закључај екран“
    Можете задати ову радњу средњем клику.

en: Quick-launching a program from keyboard (replacing ALT+F2)
sr: Брзо покретање програма тастатуром (мењајући МЕЊА+Ф2)

en: Activate the Applications Menu applet.
    Middle-click on it, or right-click -> "quick-launch".
    You can bin a shortkey for this action.
    The text is automatically completed (for instance, typing "fir" will be completed into "firefox").
sr: Покрени програмче Изборник програма.
    Средњи клик на њега -> „брзо покретање“.
    Можете придружити пречицу овој радњи.
    Текст се самостално допуњује (на пример, куцањем „fir“ ће се допуњавати у „firefox“).

en: Turning Composite OFF during games
sr: Искључивање слагања приказа за време играња

en: Activate the Composite Manager applet.
    Clicking on it will disable the Composite, which often makes games more smooth.
    Clicking again on it will enable the Composite.
sr: Покрените програмче Управник слагања приказа.
    Клик на њега ће онемогућити слагање приказа, што врло често чини играње игара течним.
    Поновни клик ће омогућити слагање приказа.

en: Seeing the hourly weather forecast
sr: Приказ временске прогнозе на сваки сат

en: Activate the Weather applet.
    Open its settings, go to Configure, and type the name of your city. Press Enter, and select your city from the list that will appear.
    Then validate to close the settings window.
    Now, double-clicking on a day will lead you to the web page of the hourly forecast for this day.
sr: Покрените програмче Прогноза.
    Отворите његове поставке, идите до прилагоди, и куцајте име града.
    притисните Врати, и означите ваш град из списка који ће се појавити.
    Онда потврдите да би затворили тај прозор.
    Сада двоклик води на веб страницу временске прогнозе за сваки сат тога дана.

en: Adding a file or a web page into the dock
sr: Додавање датотеке или Интернет странице доку

en: Simply drag a file or an html link and drop it onto the dock (an animated arrow should appear when you can drop).
    It will be added into the Stack. The Stack is a sub-dock that can contain any file or link you want to access quickly.
    You can have several Stacks, and you can drop files/links onto a Stack directly.
sr: Једноставно превуците датотеку или хтмл везу и спустите је у док (жива стрелица би требало да се појави приликом спуштања).
    Биће додата на стог. Стог је под-док који може садржати било коју датотеку или везу којој желите приступити брзо.
    Можете имати неколико стогова, и можете спуштати датотеке/везе непосредно на стог.

en: Importing a folder into the dock
sr: Увожење фасцикле у док

en: Simply drag a folder and drop it onto the dock (an animated arrow should appear when you can drop).
    You can choose to import the folder's files or not.
sr: Једноставно превуците фасциклу на док (жива стрелица би се требала појавити кад спустите).
    Можете одабрати да увезете датотеке фасцикле, или не.

en: Accessing the recent events
sr: Приступ недавним догађајима

en: Activate the Recent-Events applet.
    You need to have the Zeitgeist daemon to be running. Install it if it's not present.
    The applet can then display all the files, folders, web pages, songs, videos and documents you have accessed recently, so that you can access them quickly.
sr: Покрените програмче Скорашњи догађаји.
    Морате имати домара Цатгајста у погону. Уградите га ако није присутан.
    Програмче може приказати све датотеке, фасцикле, веб странице, песме, видео, и документе којима сте приступали у скорашње време, ради брзог приступа.

en: Quickly opening a recent file with a launcher
sr: Брзо отварање скорашњих докумената покретачем

en: Activate the Recent-Events applet.
    You need to have the Zeitgeist daemon to be running. Install it if it's not present.
    Now when you right-click on a launcher, all the recent files that can be opened with this launcher will appear in its menu.
sr: Покренита програмче Скорашњи документи.
    Морате имати домара Цатгајста у погону. Уградите га ако није присутан
    Сада ће кликом на покретач сви скорашњи документи који се могу отворити овим покретачем појавити у његовом изборнику.

en: Accessing disks
sr: Приступ дисковима

en: Activate the Shortcuts applet.
    Then all the disks (including USB key or external hard drives) will be listed in a sub-dock.
    To unmount a disk before disconnecting it, middle-click on its icon.
sr: Покрените програмче Пречице.
    Тада ће сви дискови (укључујући УСБ кључеве или спољне чврсте дискове) бити излистани у под-доку.
    За откачивање диска пре вађења, средњи клик на његову иконицу.

en: Accessing folder bookmarks
sr: Приступ фасцикли забелешке

en: Activate the Shortcuts applet.
    Then all the folders bookmarks (the ones that appear in Nautilus) will be listed in a sub-dock.
    To add a bookmark, simply drag-and-drop a folder onto the applet's icon.
    To remove a bookmark, right-click on its icon -> remove
sr: Покрените програмче Пречице.
    Тада ће све забелешке фасцикли (оне које се појављују у Наутилусу) бити излистане у под-доку.
    Да би додали забелешку, једноставно превуците и спустите фасциклу на иконицу програмчета.
    Да би уклонили забелешку, десни клик на његову иконицу -> Уклони

en: Having multiple instances of an applet
sr: Вишеструки примерци програмчића

en: Some applets can have several instances running at the same time: Clock, Stack, Weather, ...
    Right click on the applet's icon -> "launch another instance".
    You can configure each instance independantely. This allows you, for example, to have the current time for different countries in your dock or the weather in different cities.
sr: Неки програмчићи могу имати неколико примерака у погону истовремено: Сат, Стог, Време, ...
    Десни клик на иконицу програмчета -> „Покрени још један примерак“.
    Можете подесити сваки примерак засебно. То омогућава, на пример, да се приказује тренутно време у различитим земљама у доку, или прогнозу за различите градове.

en: Adding / removing a desktop
sr: Додавање / уклањање радних простора

en: Activate the Switcher applet.
    Right-click on it -> "add a desktop" or "remove this desktop".
    You can even name each of them.
sr: Покрените програмче Измењивач.
    Десни клик на њега, ->„Додај радни простор“ или „Уклони овај радни простор“.
    Можете и дати име сваком од њих.

en: Controling the sound volume
sr: Управљање јачином звука

en: Activate the Sound Volume applet.
    Then scroll up/down to increase/decrease the sound.
    Alternatively, you can click on the icon and move the scroll bar.
    Middle-click will mute/unmute.
sr: Покрените програмче Јачина звука.
    Онда премичите доле/горе да би појачали/смањили звук.
    Можете и на иконицу и мицати шину премицања.
    средњи клик ће утишати/појачати.

en: Controling the screen brightness
sr: Управљање осветљеношћу екрана

en: Activate the Screen Luminosity applet.
    Then scroll up/down to increase/decrease the brightness.
    Alternatively, you can click on the icon and move the scroll bar.
sr: Покрените програмче Осветљеност екрана.
    Онда премичите горе/доле да би осветили/затамнили екран.
    Можете и кликнути на иконицу и померити шину премицања.

en: Removing completely the gnome-panel
sr: Потпуно уклањање Гном полице

en: Open gconf-editor, edit the key /desktop/gnome/session/required_components/panel, and replace its content with "cairo-dock".
    Then restart your session : the gnome-panel has not been started, and the dock has been started (if not, you can add it to the startup programs).
sr: Отворите gconf-editor, уредите кључ /desktop/gnome/session/required_components/panel и замените његов садржај са „cairo-dock“.
    Онда поново покрените сесију : Гном полица није покренута, а док је покренут (уколико није, можете га додати у почетне програме).

en: If you are on Gnome, you can click on this button in order to automatically modify this key:
sr: Ако користите Гном, можете кликнути на ово дугме да би самостално изменили овај тастер:

en: Troubleshooting
sr: Проналажење решења

en: If you have any question, don't hesitate to ask on our forum.
sr: Ако имате било које питање, немојте се устручавати да поставите питање на форуму.

en: Forum
sr: Форум

en: Our wiki can also help you, it is more complete on some points.
sr: Наша Вики страница може такође помоћи, у неким деловима је потпунија.

en: Wiki
sr: Вики

en: I have a black background around my dock.
sr: Имам црну позадину око дока.

en: Hint : If you have an ATI or an Intel card, you should try without OpenGL first, because their drivers are not yet perfect.
sr: Савет: Ако поседујете АТИ или Интел картицу, треба прво да пробате без ОпенГЛ,-а зато што управљачки програми за њих нису још савршени.

en: You need to turn on compositing. For instance, you can run Compiz or xcompmgr. 
    If you're using XFCE or KDE, you can just enable compositing in the window manager options.
    If you're using Gnome, you can enable it in Metacity in this way :
     Open gconf-editor, edit the key '/apps/metacity/general/compositing_manager' and set it to 'true'.
sr: Треба покренути слагање приказа. На пример, можете користити Компиз или Икскомпмгр.
    Ако користите ИксФЦЕ или КДЕ, можете омогућити слагање приказа у подешавањима Управника прозора.
    Ако користите Гном, можете га омогућити у Метаситију на овај начин:
    Отворите gconf-editor, уредите кључ „/apps/metacity/general/compositing_manager“ и поставите га на „true“.

en: If you're on Gnome with Metacity (without Compiz), you can click on this button:
sr: Ако користите Гном са Метаситијем (без Компиза), можете кликнути на ово дугме:

en: My machine is too old to run a composite manager.
sr: Мој рачунар је сувише стар за управника слагања.

en: Don't panic, Cairo-Dock can emulate the transparency.
    To get rid of the black background, simply enable the corresponding option in the end of the «System» module
sr: Не очајавајте, Каиро-док може опонашати провидност.
    Да би сте се ослободили црне позадине, једноставно омогућите одговарајућу могућност на крају одељка «Систем»

en: The dock is horribly slow when I move the mouse into it.
sr: Док је ужасно спор када померим миша у њега.

en: If you have an Nvidia GeForce8 graphics card, please install the latest drivers, as the first ones were really buggy.
    If the dock is running without OpenGL, try to reduce the number of icons in the main dock, or try to reduce its size.
    If the dock is running with OpenGL, try to disable it by launching the dock with «cairo-dock -c».
sr: Ако поседујете Енвидиа Гефорс8 графичку картицу, уградите најновије управљачке програме, претходни су имали грешке.
    Ако се док извршава без ОпенГЛ, пробајте да смањите број иконица на главном доку, или покушајте да смањите величину дока.
    Ако се док извршава са ОпенГЛ, пробајте да га онемогућите тако што ћете га покренути са «cairo-dock -c».

en: I don't have these wonderful effects like fire, cube rotating, etc.
sr: Немам оне дивне утиске као што су ватра, окретање коцке, итд.

en: Tip: You can force OpenGL by launching the dock with «cairo-dock -o».but you might get a lot of visual artifacts.
sr: Савет: Можете присилити ОпенГЛ покретањем дока са «cairo-dock -c», али имаћете доста нежељених видних утисака.

en: You need a graphics card with drivers that support OpenGL2.0. Most Nvidia cards can do this, as can more and more Intel cards. Most ATI cards do not support OpenGL2.0.
sr: Потребна вам је графичка картица са управачким програмима који подржавају ОпенГЛ 2.0. Већина Енвидиа картица подржава ово и све више и више Интел картица. Већина АТИ картица не подржава ОпенГЛ 2.0.

en: I don't have any themes in the Theme Manager, except the default one.
sr: Немам ни једну тему, осим подразумеване, у Управнику тема.

en: Hint : Up to version 2.1.1-2, wget was used.
sr: Савет: све до издања 2.1.1-2, користио се вгет (wget).

en: Be sure that you are connected to the Net.
     If your connection is very slow, you can increase the connection timeout in the "System" module.
     If you're under a proxy, you'll have to configure "curl" to use it; search on the web how to do it (basically, you have to set up the "http_proxy" environment variable).
sr: Будите повезани на мрежу.
     Ако вам је веза веома спора, можете повећати време успостављања везе у јединици „Систем“.
     Ако вам је веза преко посредника (proxy), треба да подесите „curl“ да га користи; потражите на вебу како се то ради (у суштини, треба да поставите променљиву окружења „http proxy“).

en: The «netspeed» applet displays 0 even when I'm downloading something
sr: Програмче «брзина нета» показује 0 чак и када преузимам неку датотеку

en: Tip: you can run several instances of this applet if you wish to monitor several interfaces.
sr: Савет: можете покренути више примерака овог програмчета ако желите да надгледате више сучеља везе.

en: You must tell the applet which interface you're using to connect to the Net (by default, this is «eth0»).
    Just edit its configuration, and enter the interface name. To find it, type «ifconfig» in a terminal, and ignore the «loop» interface. It's probably something like «eth1», «ath0», or «wifi0»..
sr: Морате саопштити програмчету који уређај користите за мрежу (подразумевано је то  «eth0»).
    Измените поставку и унесите назив сучеља. Да бисте то пронашли, у терминалу укуцајте «ifconfig» и занемарите «loop» сучеље. Вероватно је нешто као «eth1», «ath0», или «wifi0».

en: The dustbin remains empty even when I delete a file.
sr: Канта за отпатке остаје празна чак и када обришем датотекe.

en: if you're using KDE, you may have to specify the path to the trash folder.
    Just edit the applet's configuration, and fill in the Trash path; it is probably «~/.locale/share/Trash/files». Be very careful when typing a path here!!! (do not insert spaces or some invisible caracters).
sr: ако користите КДЕ, можда треба да наведете путању до фасциклe за корпу.
    Само измените поставку програмчета и попуните путању фасцикле за смеће; то је вероватно  «~/.locale/share/Trash/files». Будите врло опрезни када овде уносите путању!!! (немојте уносити празнине и невидљиве знаке).

en: There is no icon in the Applications Menu even though I enable the option.
sr: Нема иконица у Програмском изборнику, иако сам означио ову могућност.

en: In Gnome, there is an option that override the dock's one. To enable icons in menus, open 'gconf-editor', go to Desktop / Gnome / Interface and enable the "menus have icons" and the "buttons have icons" options.
sr: У Гному постоји могућност која може да пребрише докове. Да би омогућили иконице, отворите „gconf-editor“, идите на Desktop / Gnome / Interface и омогућите „menus have icons“ и „buttons have icons“.

en: If you're on Gnome you can click on this button:
sr: Ако користите Гном можете кликнути на ово дугме:

en: The Project
sr: Пројект

en: Join the project!
sr: Придружи се пројекту!

en: We value your help! If you see a bug, if you think something could be improved,
    or if you just made a dream about the dock, pay us a visit on glx-dock.org.
    English (and others!) speakers are welcome, so don’t be shy ! ;-)
    
    If you made a theme for the dock or one of the applet, and want to share it, we’ll be happy to integrate it on our server !
sr: Ми ценимо Вашу помоћ. Ако видите грешку, или мислите да да нешто може бити побољшано,
    или ако само сањате и доку, посетите нас на glx-dock.org.
    Енглески (и други!) говорници су добродошли, зато немојте бити стидиви ! ;-)
    
    Ако направите тему за док или неки од програмчића, и желите да је поделите, бићемо срећни да је поставимо на нашег даваоца услуга !

en: If you wish to develop an applet, a complete documentation is available here.
sr: Ако желите да израдите програмче, потпуна документације је на располагању овде.

en: Documentation
sr: Документација

en: If you wish to develop an applet in Python, Perl or any other language,
    or to interact with the dock in any kind of way, a full DBus API is described here.
sr: Ако желите да израдите програмче у језику Пајтон, Перл или у било ком другом језику, или желите сарадњу са доком на било који начин, потпуно објашњење ДБус АПИ је овде.

en: DBus API
sr: ДБус АПИ

en: 
    
    The Cairo-Dock Team
sr: 
    
    Каиро-док дружина

en: Websites
sr: Веб странице

en: Problems? Suggestions? Just want to talk to us? Come on over!
sr: Потешкоће? Предлози? Желите само да попричате са нама? Навратите!

en: Community site
sr: Страница заједнице

en: More applets available online!
sr: Више програмчића је доступно на мрежи!

en: Cairo-Dock-Plug-ins-Extras
sr: Додатни прикључци за Каиро-док

en: Repositories
sr: Складишта

en: We maintain two repositories for Debian, Ubuntu and other Debian-forked:
     One for stable releases and another which is updated weekly (unstable version)
sr: Одржавамо два складишта за Дебиан, Убунту и остале који су настали од Дебиана:
     Једну стабилно издање и једно која се освежава недељно (нестабилно издање)

en: Debian/Ubuntu
sr: Дебиан/Убунту

en: Ubuntu
sr: Убунту

en: If you're on Ubuntu, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can launch your update manager in order to install the latest stable version.
sr: Ако користите Убунту, можете додати „стабилно“ складиште кликом на ово дугме:
     Након тога, можете покренути управника надоградње да би уградили најновије стабилно издање.

en: If you're on Ubuntu, you can also add our 'weekly' ppa (can be unstable) by clicking on this button:
     After that, you can launch your update manager in order to install the latest weekly version.
sr: Ако користите Убунту, такође можете додати наше „недељно“ лично складишта пакета - ппа (које може бити нестабилно) кликом на ово дугме:
     Након тога, можете покренути управника надоградње да би уградили најновије недељно издање.

en: Debian
sr: Дебиан

en: If you're on Debian Stable, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can purge all 'cairo-dock*' packages, update the your system and reinstall 'cairo-dock' package.
sr: Ако користите  Дебиан (стабилни), можете додати „стабилно“ складиште кликом на ово дугме: 
    Након тога, можете уклонити све „cairo-dock*“ пакете, освежите систем и поново уградите „cairo-dock“ пакет.

en: If you're on Debian Unstable, you can add our 'stable' repository by clicking on this button:
     After that, you can purge all 'cairo-dock*' packages, update the your system and reinstall 'cairo-dock' package.
sr: Ако користите Дебиан (нестабилни), можете додати „стабилно“ складиште кликом на ово дугме:
     Након тога, можете уклонити све „cairo-dock*“ пакете, освежите систем и поново уградите „cairo-dock“ пакет.

en: Icon
sr: Иконица

en: Name of the dock it belongs to:
sr: Име дока којем припада:

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
sr: Назив иконице који ће се јављати као натпис у доку:

en: Leave empty to use the default one.
sr: Оставите празно за коришћење задатих вредности.

en: Image filename:
sr: Назив слике:

en: Set to 0 to use the default applet size
sr: Поставите 0 да би користили подразумевану величину програмчета

en: Desired icon size for this applet
sr: Жељена величина иконице овог програмчета

en: Desklet
sr: Справица радне површи

en: If locked, the desklet cannot be moved by simply dragging it with the left mouse button. It can still be moved with ALT + left-click.
sr: Ако је закључана, справица површи не може бити просто померена превлачењем левим кликом миша. И даље може бити померена уз помоћ МЕЊА + леви клик.

en: Lock position?
sr: Закључати положај?

en: Depending on your WindowManager, you may be able to resize this with ALT + middle-click or ALT + left-click.
sr: У зависности од управника прозора, можете бити у могућности да промените величину уз помоћ МЕЊА + средњи клик или МЕЊА + леви клик.

en: Desklet dimensions (width x height):
sr: Величина справица површи (ширина х висина):

en: Depending on your WindowManager, you may be able to move this with ALT + left-click.. Negative values are counted from the right/bottom of the screen
sr: У зависности од управника прозора, можете бити у могућности да померате ово уз помоћ МЕЊА + леви клик.. Негативне вредности се узимају од стране екрана десно/доле

en: Desklet position (x, y):
sr: Положај справица површи (x, y):

en: You can quickly rotate the desklet with the mouse, by dragging the little buttons on its left and top sides.
sr: Можете брзо окретати справицу површи мишем, вучењем малих дугмади на њиховој левој и горњој страни.

en: Rotation:
sr: Окретање:

en: Is detached from the dock
sr: Је одвојен од дока

en: for CompizFusion's "widget layer", set behaviour in Compiz to: (class=Cairo-dock & type=Utility)
sr: за слој справица Компиз споја (CompizFuzion), поставити понашање у Kомпизу: (class=Cairo-dock & type=Utility)

en: Visibility:
sr: Видљивост:

en: Keep below
sr: Држи испод

en: Keep on widget layer
sr: Држи на слоју справица

en: Should be visible on all desktops?
sr: Видљиво на свим радним просторима?

en: Decorations
sr: Украшавања

en: Choose 'Custom decorations' to define your own decorations below.
sr: Одаберите „Прилагођена украшавања“ за одређивање украшавања испод.

en: Choose a decoration theme for this desklet:
sr: Одаберите тему украшавања за ову справицу површи:

en: Image to be displayed below drawings, e.g. a frame. Leave empty for no image.
sr: Слика која се приказује испод цртежа, тј оквира. Оставите празно за приказ без слике.

en: Background image:
sr: Слика позадине:

en: Background transparency:
sr: Провидност позадине:

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
sr: у тачкама. Користите ово за подешавање левог положаја цртежа.

en: Left offset:
sr: Лево одстојање:

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
sr: у тачкама. Користите ово за подешавање десног положаја цртежа.

en: Top offset:
sr: Вршно одстојање:

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
sr: у тачкама. Користите ово за подешавање десног положаја цртежа.

en: Right offset:
sr: Десно одстојање:

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
sr: у тачкама. Користите ово за подешавање положаја цртежа на дну.

en: Bottom offset:
sr: Одстојање од доње ивице:

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
sr: Слика која се приказује изнад цртежа, тј одраз. Оставите празно за приказ без слике.

en: Foreground image:
sr: Слика предњег плана:

en: Foreground tansparency:
sr: Провидност предњег плана:

en: Behavior
sr: Понашање

en: Position on the screen
sr: Положај на екрану

en: Choose which border of the screen the dock will be placed on:
sr: Одаберите на коју ивицу екрана ће бити постављен док:

en: Visibility of the main dock
sr: Видљивост главног дока

en: Modes are sorted from the most intrusive to the less intrusive.
    When the dock is hidden or below a window, place the mouse on the screen's border to call it back.
    When the dock pops up on shortcut, it will appear at the position of your mouse. The rest of the time, it stays invisible, thus acting like a menu.
sr: Начини приказа су ређани од мање наметљивих до више наметљивих.
    Када је док скривен или је испод прозора, поставите миша на ивицу екрана да би га позвали.
    Када док искочи након позива преко пречице, појавиће се на положају миша. Остатак времена ће бити невидљив, то јест, понашаће се као изборник.

en: Reserve space for the dock
sr: Обезбеди простор за док

en: Keep the dock below
sr: Задржи док испод

en: Hide the dock when it overlaps the current window
sr: Сакриј док када преклапа тренутни прозор

en: Hide the dock whenever it overlaps any window
sr: Сакриј док кад год преклапа било који прозор

en: Keep the dock hidden
sr: Задржи док скривен

en: Pop-up on shortcut
sr: Искочи на пречицу

en: Effect used to hide the dock:
sr: Утисак који се користи за скривање дока:

en: None
sr: Ни један

en: When you press the shortcut, the dock will show itself at the potition of your mouse. The rest of the time, it stays invisible, thus acting like a menu.
sr: Када притиснете пречицу, док ће се приказати на положају миша. Остатак времена ће бити невидљив, то јест понашаће се као изборник.

en: Keyboard shortcut to pop-up the dock:
sr: Пречица са тастатуре за искакање дока:

en: Visibility of sub-docks
sr: Видљивост под-докова

en: they will appear either when you click or when you linger over the icon pointing on it.
sr: појавиће се или када кликнете на иконицу или када задржите миша изнад ње.

en: Appear on mouse over
sr: Појави се кад је миш изнад

en: Appear on click
sr: Појави се на клик

en: None       : Don't show opened windows in the dock.
    Minimalistic: Mix applications with its launcher, show other windows only if they are minimized (like in MacOSX).
    Integrated  : Mix applications with its launcher, show all others windows and group windows togather in sub-dock (default).
    Separated   : Separate the taskbar from the launchers and only show windows that are on the current desktop.
sr: Ни један.......: Не приказује отворене прозоре на доку.
    Скромно: меша програме са њиховим покретачима, приказује друге прозоре  само ако су умањени (као МекОСИкс).
    Саставно: меша програме са њиховим покретачима, приказује све друге прозоре и групе заједно у под-доку (задато).
    Раздвајајуће: раздваја траку задатака од покретача и само приказује прозоре који су на тренутном радном простору.

en: Behaviour of the Taskbar:
sr: Понашање траке задатака:

en: Minimalistic
sr: скромно

en: Integrated
sr: саставно

en: Separated
sr: раздвајајуће

en: Place new icons
sr: Постави нове иконице

en: At the beginning of the dock
sr: На почетку дока

en: Before the launchers
sr: Пре покретача

en: After the launchers
sr: После покретача

en: At the end of the dock
sr: На крају дока

en: After a given icon
sr: после задате иконице

en: Place new icons after this one
sr: Смести нову задату иконицу после претходне

en: Icons' animations and effects
sr: Оживљавање и утисци иконица

en: On mouse hover:
sr: Када се миш наднесе:

en: On click:
sr: На клик:

en: On appearance/disappearance:
sr: На појаву/нестајање:

en: Evaporate
sr: Испари

en: Explode
sr: Разнеси

en: Break
sr: Сломи

en: Black Hole
sr: Црна рупа

en: Random
sr: Насумично

en: Custom
sr: Прилагођено

en: Colour
sr: Боја

en: Choose a theme of icons :
sr: Одаберите тему за иконице :

en: Icons size:
sr: Величина иконица:

en: Very small
sr: Врло мале

en: Small
sr: Мале

en: Medium
sr: Средње

en: Big
sr: Велике

en: Very Big
sr: Врло велике

en: Choose the default view for main docks :
sr: Одаберите подразумевани изглед главног дока :

en: You can overwrite this parameter for each sub-dock.
sr: Можете да промените ову одредницу за сваки под-док.

en: Choose the default view for sub-docks :
sr: Одаберите подразумевани изглед под-докова:

en: Many applets provide shortkeys for their actions. As soon as an applet is enabled, its shortkeys become available.
    Double-click on a line, and press the shortkey you want to use for the corresponding action.
sr: Многи програмчићи имају пречице за њихове радње. Чим је програмче омогућено, пречица му постаје доступна.
    Двоструки клик на линију, и притисните пречицу коју желите користити за одговарајућу радњу.

en: When set to 0 the dock will position itself relative to the left corner if horizontal and the top corner if vertical. When set to 1 it will position itself relative to the right corner if horizontal and the bottom corner if vertical. When set to 0.5, it will position itself relative to the middle of the screen's edge.
sr: Ако је постављено на 0, док ће се поставити уз леви угао ако је водораван и горњи угао ако је усправан. Ако је постављено на 1, док ће се поставити уз на десну ивицу ако је водораван и доњи угао ако је усправан.

en: Relative alignment:
sr: Односно поравнање:

en: Multi-screens
sr: Више екрана

en: Offset from the screen's edge
sr: Размак од ивице екрана

en: Gap from the absolute position on the screen's edge, in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
sr: Размак од положаја у односу на ивицу екрана, у тачкама. Можете померати док држећи притиснут МЕЊА или КТРЛ тастер и леви тастер миша.

en: Lateral offset:
sr: Бочно растојање:

en: in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
sr: у тачкама. Можете померати док држећи притиснут МЕЊА или КТРЛ дугме и лево дугме миша.

en: Distance to the screen edge:
sr: Одстојање од ивице екрана:

en: Accessibility
sr: Приступачност

en: The higher, the faster the dock will appear
sr: Што више, брже ће се док појављивати

en: Callback sensitivity:
sr: Осетљивост одзива:

en: high
sr: Висока

en: low
sr: Ниска

en: How to call the dock back:
sr: Како призвати док назад:

en: Hit the screen's border
sr: Ударом у ивицу екрана

en: Hit where the dock is
sr: Ударом на место где је док

en: Hit the screen's corner
sr: Ударом у угао екрана

en: Hit a zone
sr: Ударом y област

en: Size of the zone :
sr: Величина области :

en: Image to display on the zone :
sr: Слика која ће бити приказана у области :

en: Sub-docks' visibility
sr: Видљивост под-дока

en: in ms.
sr: у ms.

en: Delay before displaying a sub-dock:
sr: Кашњење пре приказивања под-дока:

en: Delay before leaving a sub-dock takes effect:
sr: Кашњење одзив напуштања под-дока :

en: TaskBar
sr: Трака задатака

en: Cairo-Dock will then act as your taskbar. It is recommended to remove any other taskbars.
sr: Каиро-док ће се понашати као трака задатака. Препоручујемо да уклоните било коју другу траку задатака.

en: Show currently opened applications in the dock?
sr: Да ли приказивати тренутно отворене програме у доку?

en: Allows launchers to act as applications when their programs are running and displays a marker on icons to indicate this. You can launch other occurences of the program with SHIFT+click.
sr: Омогућава да се покретач понаша као програм када су његови програми покренути и да приказује обележивач на иконици да би био видљив. Можете да покренете следећи примерак програма преко ШИФТ +клик.

en: Mix launchers and applications
sr: Измешај покретаче и програме

en: Only show applications on current desktop
sr: Приказуј програме само на тренутној радном простору

en: Only show icons whose windows are minimised
sr: Приказуј само иконице прозора који су умањени

en: Automatically add a separator
sr: Самостално постави одвајач

en: This allows you to group all the windows of a given application into a unique sub-dock, and to act on all of the windows at the same time.
sr: Ово омогућава удруживње свих прозора одређеног програма у јединствен под-док, и да се врше радње над свим прозорима у исто време.

en: Group windows from the same application in a sub-dock ?
sr: Да ли да удружим прозоре истог програма у под-док ?

en: Enter the class of the applications, separated by a semi-colon ';'
sr: Унесите врсту програма, одвојено са тачка-зарез „;“

en: 		Except the following classes:
sr: 		Осим следећих врста:

en: Representation
sr: Представљање

en: If not set, the icon provided by X for each application will be used. If set, the same icon as the corresponding launcher will be used for each application.
sr: Ако није подешено, за све програме ће се користити иконице које долазе уз Икс. Ако јесте, иста иконица као одговарајући покретач ће бити коришћена за сваки програм.

en: Overwrite the X icon with the launchers' icon?
sr: Да ли заменити Икс иконицу иконицом покретача?

en: A composite manager is required to display the thumbnail.
    OpenGL is required to draw the icon bent backwards.
sr: Потребан је управник слагања да би се приказале сличице.
    ОпенГЛ је потребан за исцртавање уназад савијених иконица.

en: How to draw minimised windows ?
sr: Како цртати умањене прозоре ?

en: Make the icon transparent
sr: Начини иконице прозирним

en: Show a window's thumbnail
sr: Прикажи умањене сличице прозора

en: Draw it bent backwards
sr: Исцртај их савијене уназад

en: Transparency of icons whose window is minimised:
sr: Прозирност иконица чији су прозори умањени:

en: Opaque
sr: Непрозирне

en: Transparent
sr: Прозирне

en: Play a short animation of the icon when its window becomes active
sr: Пусти кратко оживљавање иконице када њен прозор буде покренут

en: "..." will be added at the end if the name is too long.
sr: ако је име предугачко, „...“ ће бити додато на крај имена.

en: Maximum number of caracters in application name:
sr: Највећи број знакова у називу програма:

en: Interaction
sr: Општење

en: Action on middle-click on the related application
sr: Радња десног клика у односу на програме

en: Nothing
sr: Ништа

en: Minimize
sr: Умањи

en: Launch new
sr: Покрени нови

en: Lower
sr: Ниже

en: This is the default behaviour of most taskbars.
sr: Ово је подразумевано понашање већине трака задатака.

en: Minimise the window when its icon is clicked, if it was already the active window ?
sr: Ако је већ био покренут, да ли умањити прозор када је његова иконица кликнута?

en: Only if your Window Manager supports it.
sr: Само ако је подржано од стране управника прозора.

en: Present windows preview on click when several windows are grouped togather
sr: Постави преглед прозора на клик када је неколико прозора удружено заједно

en: Highlight applications requiring your attention with a dialog bubble
sr: Истицање програма захтева обраћање пажње на облачић мехурчића

en: in seconds
sr: у секундама

en: Duration of the dialog:
sr: Трајање прозорчића:

en: It will notify you even if, for instance, you are watching a movie in full screen or you are on another desktop.
sr: Бићете обавештени чак и ако, на пример, гледате филм преко целог екрана или се налазите на другом радном простору.

en: Force the following applications to demand your attention
sr: Присилите следеће програме да захтевају пажњу

en: Highlight applications demanding your attention with an animation
sr: Програми који су наглашени привлаче пажњу уз помоћ живости

en: Animations speed
sr: Брзина живости

en: Animate sub-docks when they appear
sr: Оживи под-докове када се појаве

en: Icons will appear folded on themselves and will then unfold until they fill the whole dock. The smaller this value, the faster this will be.
sr: Иконе ће се појавити умотане у саме себе и онда ће се одмотавати док не попуне цео док. Што је величина мања, одмотавање ће бити брже.

en: Animation unfolding duration:
sr: Трајање одвијања оживљавања:

en: fast
sr: брзо

en: slow
sr: споро

en: The more there are, the slower it will be
sr: Што их је више, биће спорије

en: Number of steps in the zoom animation (grow/shrink):
sr: Број корака при оживљавању приближавања (пораст/смањење):

en: Number of steps in the auto-hide animation (move up/move down):
sr: Број корака при оживљавању самоскривања (померање горе/померање доле):

en: Refresh rate
sr: Учесталост освежавања

en: in Hz. This is to adjust behaviour relative to your CPU power.
sr: у Hz. Одређује понашање у односу на снагу процесора.

en: Refresh rate when mouving cursor into the dock:
sr: Учесталост освежавања при померању показивача у док:

en: Animation frequency for the OpenGL backend:
sr: Учесталост оживљавања за ОенГЛ позадински програм:

en: Animation frequency for the Cairo backend:
sr: Учесталост оживљавања за Каиро позадински програм:

en: The transparency gradation pattern will then be re-calculated in real time. May need more CPU power.
sr: Провидност узорка прелаза  ће бити поново израчунат у стварном времену. Можда је потребна већа снага процесора.

en: Reflections should be calculated in real-time?
sr: Да ли одражавање треба бити рачунато у текућем времену?

en: Connection to the Internet
sr: Повезаност на интернет

en: Maximum time in seconds that you allow the connection to the server to take. This only limits the connection phase,  once the dock has connected this option is of no more use.
sr: Најдуже време у секундама које је желите за омогућавање везе са даваоцем услуга. Ово ограничава само фазу успостављања везе, када док успостави везу, ова могућност више нема утицаја.

en: Connection timeout :
sr: Истекло је време за повезивање:

en: Maximum time in seconds that you allow the whole operation to last. Some themes can be up to a few MB.
sr: Највеће време у секундама које је желите да омогућите за трајање целе радње. Неке теме могу имати пар МБ.

en: Maximum time to download a file:
sr: Најдуже време за преузимање датотеке:

en: Use this option if you experience problems to connect.
sr: Користите ову могућност ако имате потешкоћа са повезивањем.

en: Force IPv4 ?
sr: Приморати ИПв4?

en: Use this option if you connect to the Internet through a proxy.
sr: Користите ову могућност ако вам је веза са интернетом преко посредника.

en: Are you behind a proxy ?
sr: Да ли сте иза посредника?

en: Proxy name :
sr: Назив домаћина посредника:

en: Port :
sr: Прикључник :

en: Let empty if you don't need to log-in to the proxy with a user/password.
sr: Оставите празно ако вам није потребна пријава домаћину посрднику користећи име корисника/лозинку.

en: User :
sr: Корисник :

en: Password :
sr: Лозинка :

en: Colour gradation
sr: Прелаз боја

en: Use a background image.
sr: Користи слику за позадину.

en: Image file:
sr: Датотека који садржи слику:

en: Image's transparency :
sr: Прозирност слике :

en: Repeat image as a pattern to fill background?
sr: Да ли понављати слику као узорак за попуњавање позадине?

en: Use a colour gradation.
sr: Користи прелаз боја

en: Bright colour:
sr: Светла боја:

en: Dark colour:
sr: Тамна боја:

en: In degrees, in relation to the vertical
sr: У степенима, у односу на усправно

en: Angle of the gradation :
sr: Угао прелаза :

en: If not nul, it will form stripes.
sr: Ако није празно, биће попуњено пругама.

en: Repeat the gradation this number of times:
sr: Понови прелаз оволико пута:

en: Percentage of the bright colour:
sr: Постотак светле боје:

en: Background when hidden
sr: Позадина током скривања

en: Several applets can be visible even when the dock is hidden
sr: Неколико програмчића може бити видљиво чак и за време скривања дока

en: Default background color when the dock is hidden
sr: Подразумевана боја позадине током скривања дока

en: External Frame
sr: Спољни оквир

en: in pixels.
sr: у пикселима.

en: Corner radius
sr: Полупречник угла

en: Outline width
sr: Ширина обода

en: Outline colour
sr: Боја обода

en: Margin between the frame and the icons or their reflects :
sr: Ивица између оквира и иконица или њихових одраза:

en: Are the bottom left and right corners rounded?
sr: Да ли су доњи леви и десни углови заобљени?

en: Stretch the dock to always fill the screen
sr: Развуци док да увек попуни екран

en: Main Dock
sr: Главни док

en: Sub-Docks
sr: Под-докови

en: You can specify a ratio for the size of the sub-docks' icons, in relation to the main docks' icons size
sr: Можете одредити однос иконица под-дока у односу на величину икона главниог дока

en: Ratio for the size of the sub-docks' icons :
sr: Однос величина иконица под-дока :

en: smaller
sr: мање

en: larger
sr: веће

en: Dialogs
sr: Прозорчићи

en: Bubble
sr: Мехур

en: Background colour
sr: Боја позадине

en: Text colour
sr: Боја текста

en: Shape of the bubble:
sr: Облик мехура:

en: Font
sr: Словни лик

en: Otherwise the default's system one will be used.
sr: У супротном ће бити коришћен задати од система.

en: Use a custom font for the text?
sr: Да ли да користим кориснички словни лик за текст?

en: Text font:
sr: Словни лик текста:

en: Buttons
sr: Дугмад

en: Size of buttons in the info-bubbles (width x height) :
sr: Величина дугмади у мехурчићу обавештења (ширина x висина) :

en: Name of an image to use for the yes/ok button :
sr: Назив слике која ће се користити за да/ок дугме :

en: Name of an image to use for the no/cancel button :
sr: Назив слике која ће се користити за не/одустани дугме :

en: Size of the icon displayed next to the text :
sr: Величина иконице која се приказује поред текста:

en: This can be customized for each desklet separately.
    Choose 'Custom decoration' to define your own decorations below
sr: Ово може бити прилагођено за сваку направу површи одвојено.
    Одаберите „Прилагођено украшавање“ да би одредили властита украшавања испод

en: Choose a default decoration for all desklets :
sr: Одаберите подразумевано украшавање за све направе површи:

en: It's an image that will be displayed below the drawings, like a frame for example. Leave empty to not use any.
sr: Ово је слика која ће бити приказана испод цртежа, на пример као оквир. Оставите празно ако не желите да користите ни једну.

en: Background image :
sr: Слика за позадину :

en: Background transparency :
sr: Провидност позадине :

en: in pixels. Use this to adjust the left position of the drawings.
sr: у тачкама. Користите ово да подесите леви положај цртежа.

en: Left offset :
sr: Лево одстојање :

en: in pixels. Use this to adjust the top position of the drawings.
sr: у пикселима. Користите ово да подесите горњи положај цртежа.

en: Top offset :
sr: Горње одстојање :

en: in pixels. Use this to adjust the right position of the drawings.
sr: у тачкама. Користите ово да подесите десни положај цртежа.

en: Right offset :
sr: Десно одстојање :

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of the drawings.
sr: у тачкама. Користите ово да подесите доњи положај цртежа.

en: Bottom offset :
sr: Доње одстојање :

en: It's an image that will be displayed above the drawings, like a reflection for example. Leave empty to not use any.
sr: Ово је слика која ће бити приказана изнад цртежа, као на пример, одраз. Оставите празно ако не желите да користите ни једну.

en: Foreground image :
sr: Слика за предњи план :

en: Foreground tansparency :
sr: Провидност предњег плана :

en: Buttons size :
sr: Величина дугмади :

en: Name of an image to use for the 'rotate' button :
sr: Назив слике која ће се користити за дугме „обртање“ :

en: Name of an image to use for the 'reattach' button :
sr: Назив слике која ће се користити за дугме „опет споји“:

en: Name of an image to use for the 'depth rotate' button :
sr: Назив слике која ће се користити за дугме „обртање по дубини“ :

en: Icons' themes
sr: Теме иконица

en: Choose an icon theme :
sr: Одаберите тему иконица :

en: Image filename to use as a background for icons :
sr: Назив датотека са сликом која ће се користити за позадину иконица :

en: Icons size
sr: Величина иконица

en: Icons' size at rest (width x height) :
sr: Величина иконица при мировању (ширина пута висина) :

en: Space between icons :
sr: Растојање између иконица :

en: Zoom effect
sr: Утисци увећавања

en: set to 1 if you don't want the icons to zoom when you hover over them.
sr: поставите на 1 ако не желите да иконице буду увећаване када је миш изнад њих.

en: Maximum zoom of the icons :
sr: Граница увећања иконица:

en: in pixels. Outside of this space (centered on the mouse), there is no zoom.
sr: у тачкама. Ван овог простора (у односу на миша), нема увећавања.

en: Width of the space in which the zoom will be effective :
sr: Ширина простора у којем ће се вршити увећавање :

en: Separators
sr: Одвајачи

en: Force separator's image size to stay constant?
sr: Приморај размеру слике одвајача да остане константна?

en: Only the default, 3D-plane and curve views support flat and physical separators. Flat separators are rendered differently according to the view.
sr: Само подразумевано, приказ 3Д-површина и кривих подржавају обичне и физичке одвајаче. Обични одвајачи се исцртавају различито, у зависности од начина посматрања.

en: How to draw the separators?
sr: Како исцртати одвајаче?

en: Use an image.
sr: Користи слику.

en: Flat separator
sr: Пљоснат раздвајач

en: Physical separator
sr: Телесни одвајач

en: Make the separator's image revolve when dock is on top/on the left/on the right?
sr: Нека се слика одвајача окрене када је док на врху, лево или десно?

en: Colour of flat separators :
sr: Боја равног одвајача:

en: Reflections
sr: Одраз

en: Reflection visibility
sr: Видљивост одраза

en: light
sr: светла

en: strong
sr: снажна

en: In percent of the icon's size. This parameter influence the total height of the dock.
sr: У процентима од величине иконице. Одредница утиче на укупну висину дока.

en: Height of the reflection:
sr: Висина одраза:

en: small
sr: мали

en: tall
sr: висок

en: It is their transparency when the dock is at rest; they will "materialize" progressively as the dock grows up. The closer to 0, the more transparent they will be.
sr: Ово је њихова прозирност када док одмара; они ће се „отелотворити“ постепено како док расте. Што је ближе 0, биће више прозиран.

en: Icons' transparency at rest :
sr: Прозирност иконица које одмарају :

en: Link the icons with a string
sr: Повежи иконцу са низом знакова

en: Linewidth of the string, in pixels (0 to not use string) :
sr: Дужина линије низа знакова, у тачкама (0 не користити низ знакова) :

en: Colour of the string (red, blue, green, alpha) :
sr: Боја низа знакова (црвена, плава, зелена, прозирност:

en: Indicator of the active window
sr: Указивач активног прозора

en: Frame
sr: оквир

en: Fill background
sr: Попуни позадину

en: Linewidth
sr: Ширина линије

en: Draw indicator above the icon?
sr: Да ли исцртати указивач изнад иконице?

en: Indicator of active launcher
sr: Указивач радног покретача

en: Indicators are drawn on launchers icons to show that they have already been launched. Leave blank to use the default one.
sr: Указивачи су исцртани на иконицама покретача да би показали да су већ покренути. Ако хоћете да користите подразумеване, оставите празно.

en: The indicator is drawn on active launchers, but you may want to display it on applications too.
sr: Указивачи су исцртани на иконицама активних покретача, али ако желите могу бити приказане и на програмима.

en: Display an indicator on application icons too ?
sr: Да ли приказивати указивач и на иконицама ?

en: Relatively to the icons' size. You can use this parameter to adjust the indicator's vertical position.
    If the indicator is linked to the icon, the offset will be upwards, otherwise downwards.
sr: У односу на величину иконица. Можете користити ову одредницу да подесите усправни положај указивача.
    Ако је указивач повезан са иконицом, померај ће бити навише, у супротном наниже.

en: Vertical offset :
sr: Усправно одстојање :

en: If the indicator is linked to the icon, it will then be zoomed like the icon and the offset will be upwards.
    Otherwise it will be drawn directly on the dock and the offset will be downwards.
sr: Ако је указивач повезан са иконицом, тада ће бити увећан као иконица и одстојање ће бити навише.
    У супротном, биће исцртан непосредно на доку и одстојање ће бити наниже.

en: Link the indicator with its icon?
sr: Да ли направити везу указивача са иконицом?

en: You can choose to make the indicator smaller or bigger than the icons. The bigger the value is, the bigger the indicator is. 1 means the indicator will have the same size as the icons.
sr: Можете одабрати да указивач буде већи или мањи од иконица. Што је вредност већа, већи је указивач. 1 значи да ће указивач имати исту величину као и иконице.

en: Indicator size ratio :
sr: Однос страница указивача :

en: bigger
sr: веће

en: Use it to make the indicator follow the orientation of the dock (top/bottom/right/left).
sr: Користи се да указивач прати усмерење дока (горе/доле/лево/десно).

en: Rotate the indicator with dock?
sr: Да ли да обрћем указивач са доком?

en: Indicator of grouped windows
sr: Указивач здружених прозора

en: How to show that several icons are grouped :
sr: Како приказати да је више иконица удружено :

en: Draw an emblem
sr: Исцртава обележје

en: Draw the sub-dock's icons as a stack
sr: Исцртај иконице под-дока на стог

en: It only makes sense if you chose to group the applis of the same class together. Leave blank to use the default one.
sr: Има смисла само ако групишете програме исте врсте. Оставите празно да користите подразумевано стање.

en: Zoom the indicator with its icon?
sr: Да ли приближавити указивач са његовом иконицом?

en: Progress bars
sr: Траке напредака

en: Start color
sr: Почетна боја

en: End color
sr: Завршна боја

en: Bar thickness
sr: Дебљина траке

en: Labels
sr: Натписи

en: Label visibility
sr: Видљивост ознаке

en: Show labels:
sr: Прикажи натписе:

en: On pointed icon
sr: На показаним иконицама

en: On all icons
sr: На свим иконицама

en: Neighbouring labels visibility:
sr: Видљивост суседних натписа:

en: more visible
sr: видљивији

en: less visible
sr: Мање видљиви

en: Draw the outline of the text?
sr: Да ли исцртати обрисе текста?

en: Margin around the text (in pixels) :
sr: Ивица око текста (у тачкама) :

en: Quick-info are short information drawn on the icons.
sr: Брза обавештења су кратка обавештења исцртана у иконицама.

en: Quick-info
sr: Брза обавештења

en: Use the same look as the labels?
sr: Користити исти изглед као за натписе?

en: Text colour:
sr: Боја текста

en: Visibility of the dock
sr: Видљивост дока

en: Same as main dock
sr: Исто као и главни док

en: Tiny
sr: Мајушни

en: Leave it empty to use the same view as the main dock.
sr: Оставите непопуњено да би користили исти изглед као за главни док.

en: Choose the view for this dock :/
sr: Одаберите изглед за овај док:/

en: Fill the background with:
sr: Попуни позадину са:

en: Any format allowed; if empty, the colour gradation will be used as a fall back.
sr: Дозвољен је било који облик; ако је празно, прелаз боја ће се користити.

en: Image filename to use as a background :
sr: Назив датотека са сликом која ће се користити за позадину:

en: Load theme
sr: Учитава тему

en: You can even paste an internet URL.
sr: Можете чак да прилепите интернет адресу (УРЛ).

en: ...or drag and drop a theme package here :
sr: ... или превуците и испустите пакет са темом овде :

en: Theme loading options
sr: Могућности за учитавање тема

en: If you tick this box, your launchers will be deleted and replaced by the ones provided in the new theme. Otherwise the current launchers will be kept, only icons will be replaced.
sr: Ако одаберете ову могућност, ваш покретач ће бити уклоњен и замењен покретачем из нове теме. У супротном, покретач ће бити задржан, само ће иконице бити замењене.

en: Use the new theme's launchers?
sr: Да ли да употребим нову тему за покретаче?

en: Otherwise the current behaviour will be kept. This defines the dock's position, behavioural settings such as auto-hide, using taskbar or not, etc.
sr: У супротном ће тренутно понашање бити задржано. То одређује положај дока, подешавања у вези понашања, као што је самосакривање, коришћење траке са задацима или не, итд.

en: Use the new theme's behaviour?
sr: Да ли да употребим ново понашање тема?

en: Save
sr: Сачувај

en: You will then be able to re-open it at any time.
sr: Моћи ћете поново да га отворите у било које време.

en: Save current behaviour also?
sr: Да ли сачувати и тренутно понашање?

en: Save current launchers also?
sr: Да ли сачувати и тренутне покретаче?

en: The dock will build a complete tarball of your current theme, allowing you to easily exchange it with other people.
sr: Док ће направити потпуно тар складиште тренутне теме, што омогућава једноставну размену са осталим људима.

en: Build a package of the theme?
sr: Да ли да направим пакет од теме?

en: Directory in which the package will be saved:
sr: Фасцикла у којој ће се пакет чувати:

en: Desktop Entry
sr: Ставка радне површи

en: Name of the container it belongs to:
sr: Име припадајућег садржаоца:

en: Sub-dock's name:
sr: Име под-дока:

en: New sub-dock
sr: Нови под-док

en: How to render the icon:
sr: Приказ иконице:

en: Use an image
sr: Користи слику

en: Draw sub-dock's content as emblems
sr: Црта садржај под-дока у облачићима

en: Draw sub-dock's content as stack
sr: Исцртава садржај под-дока као стог

en: Draw sub-dock's content inside a box
sr: Исцртава садржај под-дока у кутији

en: Image's name or path:
sr: Име слике или њена путања:

en: Extra parameters
sr: Додатне одреднице

en: Name of the view used for the sub-dock:
sr: Име прегледа који се користи за под-док:

en: If '0' the container will be displayed on every viewport.
sr: Ако је „0“, садржалац ће бити приказан на сваком пoгледу.

en: Only show in this specific viewport:
sr: Само приказује на овом погледу:

en: Order you want for this launcher among the others:
sr: Распоред који хоћете за овај покретач између осталих:

en: Launcher's name:
sr: Име покретача:

en: Example: nautilus --no-desktop, gedit, etc. You can even enter a shortkey, e.g. <Alt>F1, <Ctrl>c,  <Ctrl>v, etc
sr: Пример: nautilus --no-desktop, gedit, итд. Можете чак унети пречицу, нпр. <Alt>F1, <Ctrl>c,  <Ctrl>v, итд

en: Command to launch on click:
sr: Наредба за покретање на клик:

en: If you chose to mix launcher and applications, this option will deactivate this behaviour for this launcher only. It can be useful for instance for a launcher that launches a script in a terminal, but you don't want it to steal the terminal's icon from the taskbar.
sr: Ако одаберете да мешате програме са покретачима, ова могућност ће зауставити подразумевано понашање само за овај покретач. То може бити корисно за пример покретача који покреће скрипте у терминалу, али, и ако не желите да крадете иконицу терминала из траке задатака.

en: Don't link the launcher with its window
sr: Не везуј покретач са његовим прозором

en: The only reason you may want to modify this parameter is if you made this launcher by hands. If you dropped it into the dock from the menu, it is nearly sure that you shouldn't touch it. It defines the class of the program, which is useful to link the application with its launcher.
sr: Једнини разлог због којег би желели променити ову одредницу је ако направите покретач ручно. Ако га спустите у док из изборника, скоро је сигурно да не би требало да га дирате. Она одређује врсту програма, која је корисна за везу програма са својим покретачем.

en: Class of the program:
sr: Врста програма:

en: Run in a terminal?
sr: Извршава се у терминалу?

en: If '0' the launcher will be displayed on every viewport.
sr: Ако је „0“, покретач ће бити приказан на сваком погледу.

en: Separators' appearance is defined in the global configuration.
sr: Изглед одвајача је постављен у општим поставкама.

en: <b>The basic 2D view of Cairo-Dock</b>
    Perfect if you want to make the dock look like a panel.
sr: <b>Основни 2д изглед Каиро-дока</b>
    Савршено ако желите да док изгледа као плоча.

en: Cairo-Dock (Fallback Mode)
sr: Каиро док (заменски начин рада)

en: A light and eye-candy dock and desklets for your desktop.
sr: Лагани док и справице радне површи дивног изгледа.

en: Multi-purpose Dock and Desklets
sr: Док и справице површи са разним могућностима

en: <b>New version: <span color='red'>GLX-Dock 3.3</span>!</b>
sr: <b>Ново издање: <span color='red'>GLX-Dock 3.3</span>!</b>

en: - Added a search entry in the <b>Applications Menu</b>.
        It allows to rapidly look for programs from their name or their description
sr: - Додата је претрага у <b>Изборнику програма</b>.
        Омогућава брзо налажење програма по имену и опису

en: - Added support of <b>logind</b> in the Logout applet
sr: - Додата је подршка за <b>logind</b> у програмчету Одјава

en: - Better integration in the Cinnamon desktop
sr: - Боља сагласност са окружењем Цимет

en: - Added support of the <b>StartupNotification</b> protocol.
        It allows launchers to be animated until the application opens and avoids accidental double launches
sr: - Додата је подршка протокола <b>StartupNotification</b>.
        То омогућава покретачима да буду живахни док се програм не покрене и спречава случајне двоструке покретаче

en: - Added an new third-party applet: <b>Notification History</b> to never miss a notification
sr: - Додато је још једно програмче треће стране: <b>Историја обавештења</b> да обавештења не буду пропуштана

en: - Upgraded the <b>Dbus API</b> to be even more powerful
sr: - Надограђен је моћнији <b>Dbus API</b>

en: - A huge rewrite of the core using Objects
sr: - Прерађено језгро употребом Објектата

en: - If you like the project, please donate :-)
sr: - Ако Вам се свиђа пројекат, приложите :-)

en: <b>New version: <span color='red'>GLX-Dock 3.4</span>!</b>
sr: <b>Ново издање: <span color='red'>ГЛИкс-Дока 3.4</span>!</b>

en: - <b>Menus</b>: added the possibility to customise them
sr: - <b>Изборници</b>: додата је могућност да се прилагођавају

en: - <b>Style</b>: unified the style of all components of the dock
sr: - <b>Начин</b>: начин приказа свих чиниоца дока је једнообразан

en: - Better integration with <b>Compiz</b> (e.g. when using the <b>Cairo-Dock session</b>) and Cinnamon
sr: - Боља усклађеност са  <b>Компизом</b> (нпр. приликом коришћења <b>сесије Каиро дока</b>) и Цимета

en: - <b>Applications Menu</b> and <b>Logout</b> applets will wait the end of an update before displaying notifications
sr: - програмчићи <b>Изборника програма</b> и <b>Одјаве</b> ће чекати на завршетак надоградње пре приказа обавештења

en: - Various improvements for <b>Applications Menu</b>, <b>Shortcuts</b>, <b>Status-Notifier</b> and <b>Terminal</b> applets
sr: - Бројна побољшања  <b>Изборника програма</b>, <b>Пречица</b>, <b>Обавештења о стању</b> и програмчета <b>Терминал</b>

en: - Start working on <b>EGL</b> and <b>Wayland</b> support
sr: - Почетак рада на ЕГЛ и подршци за <b>Вејленд</b>

en: - And as always ... various bug fixes and improvements!
sr: - Као и увек ... бројне исправке грешака и унапређења!

en: If you like the project, please donate and/or contribute :-)
sr: Ако Вам се пројекат свиђа, молим, приложите или допринесите :-)

en: Note: We're switching from Bzr to Git on Github, feel free to fork! https://github.com/Cairo-Dock
sr: Примедба: Прелазимо са Бзр на Гит на  Гитнабу, слободно гранајте пројекат! https://github.com/Cairo-Dock
