cairo-dock-core - en to tr translation catalogue (420 entries)

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Files
tr: Dosyalar

en: Internet
tr: İnternet

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Accessories
tr: Donatılar

en: System
tr: Sistem

en: Fun
tr: Eğlence

en: All
tr: Tümü

en: Set the position of the main dock.
tr: Ana rıhtımın konumunu ayarla.

en: Position
tr: Pozisyon

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
tr: Rıhtımızın her zaman görünür olmasını ister misiniz,
     veya aksine göz batmamasını?
    Rıhtımlarınız ve alt-rıhtımlarınız için erişim yolunu ayarlayın!

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Display and interact with currently open windows.
tr: Mevcut açık pencereler ile göster ve etkileşime gir.

en: Taskbar
tr: Görev Çubuğu

en: Define all the keyboard shortcuts currently available.
tr: Uygun olan klavye kısayollarını ayarlayın

en: Shortkeys
tr: Kısayollar

en: All of the parameters you will never want to tweak.
tr: Kurcalamak istemeyeceğiniz göstergeler.

en: Docks
tr: Rıhtımlar

en: Background
tr: Arkaplan

en: Views
tr: Görüş alanları

en: Configure text bubble appearance.
tr: İletişim baloncuklarının görünüşünü ayarla.

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
tr: Uygulamalar küçük uygulamacıklar olarak masaüstünde olabilir.

en: Desklets
tr: Masaüstü programcıkları

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
tr: Simgeler hakkında herşey:
     boyut, yansıma, simge teması,...

en: Icons
tr: Simgeler

en: Indicators
tr: Göstergeler

en: Define icon caption and quick-info style.
tr: Simgelere stil etiket ve hızlı-bilgi tanımlayın.

en: Captions
tr: Etiketler

en: Try new themes and save your theme.
tr: Yeni ve kaydettiğiniz temaları uygulayın

en: Themes
tr: Temalar

en: Current items in your dock(s).
tr: Liman(lar)ınızdaki mallar

en: Filter
tr: Filtre

en: All words
tr: Tüm kelimeler

en: Highlighted words
tr: Vurgulanmış kelimeler

en: Hide others
tr: Diğerlerini gizle

en: Search in description
tr: Tanımda ara

en: Hide disabled
tr: devre dışı bırakmayı gizle

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Enable this module
tr: Bu modülü aktifleştir

en: Close
tr: Kapat

en: More applets
tr: Daha fazla uygulamacık

en: Get more applets online !
tr: Daha fazla uygulamacığı çevrimiçi alın !

en: Cairo-Dock configuration
tr: Cairo-Dock yapılandırması

en: Simple Mode
tr: Basit Kip

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Advanced Mode
tr: Gelişmiş Kip

en: The advanced mode lets you tweak every single parameter of the dock. It is a powerful tool to customise your current theme.
tr: Gelişmiş kip, rıhtımın her bir alt değişkenini ayarlamanıza imkan tanır. Geçerli temayı özelleştirmek için güçlü bir araçtır.

en: The option 'overwrite X icons' has been automatically enabled in the config.
    It is located in the 'Taskbar' module.
tr: X ikonlarının açıklaması yapılandırma menüsü içerisinde etkinleştirilmiştir.
    Menü görev modülü içerisindedir

en: Delete this dock?
tr: Rıhtımı sil?

en: About Cairo-Dock
tr: Cario-Dock Hakkında

en: Development site
tr: Geliştirme sitesi

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
tr: Burada Cairo-Dock'un en son sürümünü bulun !

en: Get more applets!
tr: Daha fazla uygulamacık al!

en: Donate
tr: Bağışta Bulunun

en: Support the people who spend countless hours to bring you the best dock ever.
tr: Size en iyi limanı yapmak için saatlerce çalışan insanları destekleyin

en: Here is a list of the current developers and contributors
tr: Geliştirici ve katkıda bulunanların listesi

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: Main developer and project leader
tr: Ana geliştirici ve proje lideri

en: Contributors / Hackers
tr: Katkıda bulunanlar

en: Development
tr: Gelişim

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Translators for this language
tr: Bu dil için çalışan çevirmenler

en: Support
tr: Destekleyenler

en: Thanks to all people that help us to improve the Cairo-Dock project.
    Thanks to all current, former and future contributors.
tr: Cairo-Dock'u geliştirmemize yardımcı olan tüm insanlara teşekkürler.
    Geçmişte, şuanda ve gelecekte katkıda bulunanlara teşekkürler.

en: How to help us?
tr: Nasıl yardım edebilirsiniz?

en: Don't hesitate to join the project, we need you ;)
tr: Projeye katılmaktan çekinmeyin, size ihtiyacımız var ;)

en: Former contributors
tr: Geçmişte katkıda bulunanlar

en: For a complete list, please have a look to BZR logs
tr: Bütün liste için lütfen BZR günlüklerine göz atın

en: Users of our forum
tr: Forumumuzun kullanıcıları

en: List of our forum's members
tr: Forumdaki üyelerin listesi

en: Artwork
tr: Çizimler

en: Thanks
tr: Teşekkürler

en: Quit Cairo-Dock?
tr: Cairo-Dock'tan çıkmak istiyor musunuz?

en: Separator
tr: Ayraç

en: The new dock has been created.
    Now move some launchers or applets into it by right-clicking on the icon -> move to another dock
tr: Yeni dok yaratıldı.
    Şimdi bazı başlatıcı ve uygulamaları üzerilerinde sağ tıklayarak -> diğer doka taşı sekmesini kullanarak taşıyabilirsiniz.

en: Add
tr: Ekle

en: Sub-dock
tr: Alt-rıhtım

en: Main dock
tr: Ana rıhtım

en: Custom launcher
tr: Özel başlatıcı

en: Usually you would drag a launcher from the menu and drop it on the dock.
tr: Genellikle bir başlatıcıyı menüden sürükleyip rıhtıma bırakırsınız.

en: Applet
tr: Uygulamacık

en: Do you want to re-dispatch the icons contained inside this container into the dock?
    (otherwise they will be destroyed)
tr: Simgeleri yeniden dok içine göndermek istiyor musunuz?
    (aksi takdirde yok edilecek)

en: separator
tr: ayraç

en: You're about to remove this icon (%s) from the dock. Are you sure?
tr: (%s) olarak isimlendirilmiş bu simgeyi dok'tan kaldırmak istediğine emin misin?

en: Sorry, this icon doesn't have a configuration file.
tr: Üzgünüz, bu simge düzenleme ayarlarını bulundurmamaktadır.

en: The new dock has been created.
    You can customize it by right-clicking on it -> cairo-dock -> configure this dock.
tr: Yeni dok yaratıldı.
    Özelleştirebilmeniz için üzerinde sağ tıklayıp -> cairo-dock -> docku düzenle sekmelerini seçmelisiniz.

en: Move to another dock
tr: Başka bir rıhtıma taşı

en: New main dock
tr: Yeni ana rıhtım

en: Sorry, couldn't find the corresponding description file.
    Consider dragging and dropping the launcher from the Applications Menu.
tr: Üzgünüz, ilgili açıklama dosyasını bulamadık.

en: You're about to remove this applet (%s) from the dock. Are you sure?
tr: (%s) olarak isimlendirilmiş bu simgeyi dok'tan kaldırmak istediğine emin misin?

en: Pick up an image
tr: Bir resim seçin

en: Image
tr: Görüntü

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
tr: Yazı tipi yapılandırma , görünüm , ve uygulamalar

en: Configure this dock
tr: Bu rıhtımı yapılandır

en: Customize the position, visibility and appearance of this main dock.
tr: Bu ana rıhtımın konum, görünürlük ve görünümünü özelleştir

en: Delete this dock
tr: Bu rıhtımı sil

en: Manage themes
tr: Temaları yönet

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
tr: Sunucudan bir şablon seçin ya da geçerli şablonu kayıt edin.

en: Lock icons position
tr: Simgelerin yerlerini sabitleyin

en: This will (un)lock the position of the icons.
tr: Bu simgelerin konumları kilitlenir - açılır.

en: Quick-Hide
tr: Hızlı-Gizle

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
tr: Bu, fare üzerine getirilene kadar rıhtımı gizleyecek.

en: Launch Cairo-Dock on startup
tr: Cairo-Dock'u başlangıçta başlat

en: Third-party applets provide integration with many programs, like Pidgin
tr: Üçüncü parti uygulamacıklar Pidgin gibi birçok programla entegrasyon sağlar.

en: Help
tr: Yardım

en: There are no problems, only solutions (and a lot of useful hints!)
tr: Hiç sorun yok, sadece cevaplar (ve bir çok kullanışlı ipucu!)

en: About
tr: Hakkında

en: Quit
tr: Çık

en: You're using a Cairo-Dock Session!
    It's not advised to quit the dock but you can press Shift to unlock this menu entry.
tr: Şuanda Cairo-Dock dönemini kullanıyorsunuz!
    Rıhtımı terketmeniz tavsiye edilmemektedir ama Shift tuşunu kullanarak bu menüye girişi açabilirsiniz.

en: Launch a new (Shift+clic)
tr: Yeni bir başlatma (Shift+clic)

en: Applet's handbook
tr: Uygulama el kitabı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Remove
tr: Kaldır

en: You can remove a launcher by dragging it out of the dock with the mouse .
tr: Bir başlatıcıyı fare ile rıhtımın dışına sürükleyerek silebilirsiniz .

en: Make it a launcher
tr: Bir başlatıcı yap

en: Remove custom icon
tr: Özel simgeyi kaldır

en: Set a custom icon
tr: Seçmeli bir simge ayarla

en: Detach
tr: Ayır

en: Return to the dock
tr: Rıhtıma dön

en: Duplicate
tr: EşKopya

en: Move all to desktop %d - face %d
tr: Hepsini masaüstüne taşı %d bak %d

en: Move to desktop %d - face %d
tr: Masaüstü taşı %d-ön %d

en: Move all to desktop %d
tr: Tüm masaüstünü taşı %d

en: Move to desktop %d
tr: Masaüstünü taşı %d

en: Move all to face %d
tr: hepsini %d yüzüne taşı

en: Move to face %d
tr: %d yüzüne taşı

en: Window
tr: Pencere

en: middle-click
tr: Fare ile Orta Kilik

en: Unmaximise
tr: Önceki boyuta getir

en: Maximise
tr: Azami

en: Minimise
tr: Asgari

en: Show
tr: Göster

en: Other actions
tr: Diğer eylemler

en: Move to this desktop
tr: Bu masaüstüne taşı

en: Not Fullscreen
tr: Tam ekran değil

en: Fullscreen
tr: Ekranı kapla

en: Don't keep above
tr: Üstte tutma

en: Keep above
tr: Üstte tut

en: Visible only on this desktop
tr: Sadece bu çalışma alanlarında ki uygulamaları göster

en: Visible on all desktops
tr: Tüm çalışma alanlarında ki uygulamaları göster

en: Kill
tr: Öldür

en: Windows
tr: Pencereler

en: Close all
tr: Tümünü kapat

en: Minimise all
tr: Hepsini simge durumuna küçült

en: Show all
tr: Hepsini göster

en: Windows management
tr: Pencere yönetimi

en: Move all to this desktop
tr: Tümünü bu masaüstüne taşı

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

en: Always below
tr: Daima aşağıda

en: Reserve space
tr: Tutulmuş alan

en: On all desktops
tr: Tüm masaüstlerinde

en: Lock position
tr: Konuma kilitle

en: Animation:
tr: Animasyon:

en: Effects:
tr: Efektler:

en: Main dock's parameters are available in the main configuration window.
tr: Ana rıhtımın parametreleri ana yapılandırma penceresi içinde mevcuttur.

en: Remove this item
tr: Bu ögeyi kaldır

en: Configure this applet
tr: Bu uygulamacığı yapılandır

en: Accessory
tr: Donatı

en: Plug-in
tr: Eklenti

en: Category
tr: Kategori

en: Click on an applet in order to have a preview and a description for it.
tr: Önizleme ve açıklamalar için uygulamacığın üzerine tıklayın.

en: Press the shortkey
tr: kısayola tıklayın

en: Change the shortkey
tr: Kısayolu değiştirin

en: Origin
tr: Kökeni

en: Action
tr: Eylem

en: Shortkey
tr: Kısayol

en: Could not import the theme.
tr: Tema alınamadı.

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
tr: Geçerli temada bazı değişiklikler yaptınız.
    Eğer yeni bir tema şeçmeden önce kaydetmezseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacak. Devam edilsin mi?

en: Please wait while importing the theme...
tr: Tema alınırken lütfen bekleyin...

en: Rate me
tr: Oyla

en: You must try the theme before you can rate it.
tr: Temayı oylamadan önce denemelisin.

en: The theme has been deleted
tr: Tema silindi

en: Delete this theme
tr: Temayı sil

en: Listing themes in '%s' ...
tr: Temalar listeleniyor '%s' ...

en: Theme
tr: Tema

en: Rating
tr: Beğeni

en: Sobriety
tr: itidal

en: Save as:
tr: Farklı Kaydet:

en: Importing theme ...
tr: Temayı aktarıyor...

en: Theme has been saved
tr: Tema kaydedildi

en: Happy new year %d !!!
tr: Yeni yılın kutlu olsun %d !!!

en: Use Cairo backend.
tr: Cario arkaucu kullan.

en: Use OpenGL backend.
tr: OpenGL arkaucu kullan.

en: Use OpenGL backend with indirect rendering. There are very few case where this option should be used.
tr: Dolaylı hale getirirken OpenGL arkaucunu kullanın.Bu seçeneğin kullanılması gereken yerde birkaç sorun var.

en: Ask again on startup which backend to use.
tr: Hangi arkaucun kullanılması gerektiğini başlangıçta yeniden arayın.

en: Force the dock to consider this environnement - use it with care.
tr: Rıhtımı bu bu ortamı düşünmesi için zorla - ilgi göster.

en: Force the dock to load from this directory, instead of ~/.config/cairo-dock.
tr: Bunun yerine emirlere uyuması için rıhtımı zorla ~/.config/cairo-dock.

en: Address of a server containing additional themes. This will overwrite the default server address.
tr: Server adresleri ek temalar içeriyor. Bu mevcut server adreslerinin üstüne yazılacaktır.

en: Wait for N seconds before starting; this is useful if you notice some problems when the dock starts with the session.
tr: Başlamak için N saniye bekleyiniz; Rıhtım sezona başladıgında karşılaşacağınız sorunlara karşı faydalı olacaktır.

en: Allow to edit the config before the dock is started and show the config panel on start.
tr: Rıhtım başlamadan önce başlat paneli üzerindeki yapılandırma ayarlarını düzenleyin.

en: Don't load any plug-ins.
tr: Herhangi bir eklenti yükleme.

en: Work around some bugs in Metacity Window-Manager (invisible dialogs or sub-docks)
tr: Metacity Window-Manager içindeki geçici çözümler (görünür sohpetler ve yardımcı rıhtımlar)

en: Force to display some output messages with colors.
tr: Bazı üretim mesajlarını renkli görmek için hareket ettir.

en: Print version and quit.
tr: Sürümü yazdır ve çık.

en: Lock the dock so that any modification is impossible for users.
tr: Kullanıcıların değişiklik yapmamaları için rıhtımı kapat.

en: Keep the dock above other windows whatever.
tr: Rıhtımı diğer pencelerin üzerinde tut

en: Don't make the dock appear on all desktops.
tr: Rıhtımı bütün masaüstlerine görünür hale getirme

en: Cairo-Dock makes anything, including coffee !
tr: Cairo-Dock her şeyi yapar, kahve de dahil !

en: Ask the dock to load additionnal modules contained in this directory (though it is unsafe for your dock to load unnofficial modules).
tr: İlave modul yükleyebilmek için bu rehbere göz at (gerçi rıhtımına teyid edilmemiş modul yüklemek tehlikeli olabilir ).

en: For debugging purpose only. The crash manager will not be started to hunt down the bugs.
tr: Sadece düzeltme amaçlıdır. Kaza yöneticisi hatalar bulunana kadar açılmayacaktır.

en: For debugging purpose only. Some hidden and still unstable options will be activated.
tr: Sadece düzeltme amaçlıdır. Bazı gizli ve hala istikrarsız olan seçenekler aktifleştirilecektir.

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
tr: Cario-Dock'ta OpenGL kullan

en: No
tr: Hayır

en: OpenGL allows you to use the hardware acceleration, reducing the CPU load to the minimum.
    It also allows some pretty visual effects similar to Compiz.
    However, some cards and/or their drivers don't fully support it, which may prevent the dock from running correctly.
    Do you want to activate OpenGL ?
     (To not show this dialog, launch the dock from the Application menu,
      or with the -o option to force OpenGL and -c to force cairo.)
tr: OpenGL, ekran kartınızın donanım hızlandırmasını kullanarak işlemci yükünü hafifletir.
    Bu aynı zamanda Compiz'dekine benzer güzel görsel efektlere olanak verir.
    Ancak rıhtımın düzgün olarak işlemesini engelleyebilen bazı kartlar veya onların kullanıcıları bunu tam olarak desteklemez.
    OpenGl i aktifleştirmek istiyor musunuz?

en: Remember this choice
tr: Bu seçimi hatırla

en: The module '%s' has been deactivated because it may have caused some problems.
    You can reactivate it, if it happens again thanks to report it at http://glx-dock.org
tr: '%s' modülü bazı sorunlara yol açması yüzünden devre dışı bırakılmıştır.
    Tekrar aktif hale getirdiğinizde problem yaşarsanız lütfen buraya bildiriniz http://glx-dock.org

en: < Maintenance mode >
tr: <Bakım modu>

en: Something went wrong with this applet:
tr: Uygulamayla ilgili yanlış giden bişey var.

en: No plug-in were found.
    Plug-ins provide most of the functionalities (animations, applets, views, etc).
    See http://glx-dock.org for more information.
    There is almost no meaning in running the dock without them and it's probably due to a problem with the installation of these plug-ins.
    But if you really want to use the dock without these plug-ins, you can launch the dock with the '-f' option to no longer have this message.
tr: Hiçbir eklenti bulunamadı.
    Eklentiler birçok işlev sağlar. (animasyonlar, uygulamalar, görüntüleme, vb.)
    Daha fazla bilgi için bakın http://glx-dock.org 
    Bunkar olmadan rıhtım işletmek anlamsızdır.  Büyük ihtimalle eklentilerin yüklemesi bazı sorunlara neden olabilir.
    Ama rıhtımı gerçekten eklentisiz kullanmak istiyorsanız, bu mesajı daha fazla almamak için  rıhtımı '-f' seçeneğiyle başlatın.

en: The module '%s' may have encountered a problem.
    It has been restored successfully, but if it happens again, please report it at http://glx-dock.org
tr: Modül '%s' bir sorunla karşılaşmış olabilir.
    Sorun giderildi. Fakat yeniden karşılaşırsanız lütfen bildirin http://glx-dock.org

en: The theme could not be found; the default theme will be used instead.
     You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
tr: tema, bulunamadı; Hazır gelen tema, onun yerine kullanılacak. 
     Bu modülün konumunu açarak bunu değiştirebilirsin; hemen yapmayı istermisin?

en: The gauge theme could not be found; a default gauge will be used instead.
    You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
tr: Ölçek teması, bulunamazdı; Hazır gelen bir ölçek, onun yerine kullanılacak.
     Bu modülün konumunu açarak bunu değiştirebilirsin; hemen yapmayı istermisin?

en: _custom decoration_
tr: _özel dekorasyon_

en: Sorry but the dock is locked
tr: Üzgünüz ama bu rıhtım kapalı

en: Bottom dock
tr: ekran alt hizası

en: Top dock
tr: ekran üst hizası

en: Right dock
tr: ekran sağ sutun hizası

en: Left dock
tr: ekran sol sutun hizası

en: Pop up the main dock
tr: Ana rıhtımı göster

en: by %s
tr: %s tarafından

en: Local
tr: Yerel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Net
tr: Ağ

en: New
tr: Yeni

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Pick up a file
tr: Bir dosya seçin

en: Pick up a directory
tr: Bir dizin seçin

en: _Custom Icons_
tr: _Özel simgeler_

en: Use all screens
tr: Tüm ekranlarda uygula

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: middle
tr: Orta

en: top
tr: üst

en: bottom
tr: alt

en: Screen
tr: Ekran

en: The '%s' module was not found.
    Be sure to install it with the same version as the dock to enjoy these features.
tr: '%s' modülü bulunamadı.
    Dock'un bu özelliklerinden yararlanmak için aynı sürümün yüklendiğinden emin ol.

en: The '%s' plug-in is not active.
    Activate it now?
tr: '%s' eklen-ti aktif değil.
    Şimdi etkinleştir?

en: link
tr: bağlantı

en: Grab
tr: yakala

en: Enter a command
tr: Bir komut girin

en: New launcher
tr: Yeni başlatıcı

en: by
tr: yoluyla

en: Default
tr: Varsayılan

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
tr: %s temasının üzerine yazılmasını istediğinize emin misiniz?

en: Last modification on:
tr: Son değiştirme:

en: Could not access remote file %s. Maybe the server is down.
    Please retry later or contact us at glx-dock.org.
tr: %s dosyasına erişim sağlanamadı. Sunucu çökmüş olabilir.
    Lütfen daha sonra deneyin ya da glx-dock.org ile iletişime geçin.

en: Are you sure you want to delete theme %s?
tr: %s temasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these themes?
tr: Bu temaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Fade out
tr: Soldur

en: Semi transparent
tr: Yarı saydam

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Folding
tr: Katlanır

en: Welcome in Cairo-Dock !
    This applet is here to help you start using the dock; just click on it.
    If you have any question/request/remark, please pay us a visit at http://glx-dock.org.
    Hope you will enjoy this soft !
      (you can now click on this dialog to close it)
tr: Cario-Dock2'ye hoş geldiniz !
    Bu uygulamacık, size rıhtımı kullanmaya başlamanız için yardımcı olmak için burada; sadece üzerine tıklayın.
    Eğer herhangi bir sorunuz/talebiniz/yorumunuz var ise, lütfen bizi http://glx-dock.org adresinde ziyaret edin.
    Yazılımın hoşunuza gideceğini ümit ediyoruz!
      (artık kapatmak için bu iletişim kutusunun üzerine tıklayabilirsiniz)

en: Don't ask me any more
tr: Bir daha sorma

en: To remove the black rectangle around the dock, you need to activate a composite manager.
    Do you want to activate it now?
tr: Rıhtımın etrafındaki siyah dikdortgeni kaldırmak için kompozit yöneticisini aktive etmelisiniz.
    Şimdi aktif etmek ister misiniz?

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
tr: 15 saniye içinde bir önceki ayarlara dönülecek.
    Bu ayarları kaydetmek ister misin?

en: To remove the black rectangle around the dock, you will need to activate a composite manager.
    For instance, this can be done by activating desktop effects, launching Compiz, or activating the composition in Metacity.
    If your machine can't support composition, Cairo-Dock can emulate it. This option is in the 'System' module of the configuration, at the bottom of the page.
tr: Rıhtımın etrafındaki siyah dikdortgeni kaldırmak için kompozit yöneticisini aktive etmelisiniz.
    Bunu Compiz'i kullanarak, masaüstü efektlerini ya da Metacity içerisinde birleştirmeyi aktive ederek yapabilirsiniz.
    Bilgisayarınız buna izin vermiyorsa Cairo-Dock dan bunu yapabilirsiniz. Bu seçenek sayfanın altındaki sistam yapılandırma modulu içerisindedir.

en: This applet is made to help you.
    Click on its icon to pop up useful tips about the possibilities of Cairo-Dock.
    Middle-click to open the configuration window.
    Right-click to access some troubleshooting actions.
tr: Bu uygulama size yardım etmesi için yapıldı.
    Cairo-Dock ta yapabileceklerinizle ilgili beliren yararlı başlıklar için ikona tıklayın.
    Yapılandırma penceresini açmak için orta tuşa tıklayın.
    Bazı sorunlara gidermek için yapılacakları öğrenmek için sağ tıklayın.

en: Open global settings
tr: global ayarları aç

en: Activate composite
tr: Birleştirmeyi aktif et

en: Disable the gnome-panel
tr: Gnome panelini etkisizleştir

en: Disable Unity
tr: Unity'yi etkisizleştir

en: Online help
tr: Çevrimiçi yardım

en: Tips and Tricks
tr: İpuçları ve İncelikler

en: General
tr: Genel

en: Using the dock
tr: Rıhtımı kullanmak

en: Adding features
tr: Özellik eklemek

en: Adding a launcher
tr: Bir başlatıcı ekleme

en: Removing a launcher
tr: Bir başlatıcıyı kaldırma

en: You can remove a launcher by drag-and-dropping it outside the dock. A "delete" emblem will appear on it when you can drop it.
tr: Bir başlatıcıyı(launcher) kaldırmak istediğinizde, rıhtımın(dock) dışına sürükleyerek. Çıkan menü ile silme işlemini onaylaya bilirsiniz.

en: Moving icons
tr: Simgeleri taşıma

en: Changing an icon's image
tr: Simge dosyasını seçin

en: Resizing icons
tr: Simgeleri yeniden boyutlandırma

en: Separating icons
tr: Simgeleri ayırma

en: Using the dock as a taskbar
tr: Rıhtımda görev yöneticisi kullanılması

en: Closing a window
tr: Bir pencereyi kapatma

en: Setting a custom icon for an application
tr: Bir uygulama için bir özel simge belirlemek

en: You need to run Compiz, and enable the "Window Preview" plug-in in Compiz. Install "ccsm" to be able to configure Compiz.
tr: Bu eklentinin(lerin) çalışabilmesi için bazı compiz fonksiyonlarının etkinleştirilmesi gerekmektedir. Paket yöneticisi ile "ccsm" paketini kurarak, compiz'i özelleştirebilirsiniz.

en: Hiding the dock to use all the screen
tr: Ekranın tümünü kullanmak için rıhtımı gizleme

en: Useful Features
tr: Kullanışlı Özellikler

en: Changing the screen resolution
tr: Ekran çözünürlüğünü değiştirmek

en: Locking your session
tr: Oturumunuzu kilitlemek

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: If you're on Gnome you can click on this button:
tr: Eğer Gnome üzerindeyseniz bu düğmeye tıklayabilirsiniz:

en: The Project
tr: Proje

en: Join the project!
tr: Projeye katıl!

en: Websites
tr: İnternet siteleri

en: Problems? Suggestions? Just want to talk to us? Come on over!
tr: Sorunlarınız var? Önerileriniz? Sadece bizimle konuşmak istiyorsunuz? Hadi gelin!

en: Community site
tr: Topluluk sitesi

en: Cairo-Dock-Plug-ins-Extras
tr: Cairo-Dock İlave Eklentileri

en: Icon
tr: Simge

en: Leave empty to use the default one.
tr: Varsayılanı kullanmak için boş bırakınız.

en: Visibility:
tr: Görünürlük:

en: Decorations
tr: Dekorasyonlar

en: Background transparency:
tr: Arkaplan şeffaflığı:

en: Behavior
tr: Davranış

en: Position on the screen
tr: Ekrandaki pozisyonu

en: Choose which border of the screen the dock will be placed on:
tr: Dock'un ekranda konumlandırılacağı bölgeyi seçin:

en: Visibility of the main dock
tr: Ana rıhtımın görünürlüğü

en: Reserve space for the dock
tr: Dok için alanı ayır

en: Keep the dock below
tr: Rıhtımı aşağıda tut

en: Hide the dock when it overlaps the current window
tr: Mevcut pencereyi aştığında rıhtımı sakla

en: Hide the dock whenever it overlaps any window
tr: Herhangi bir pencereyi aştığında rıhtımı sakla

en: Keep the dock hidden
tr: Rıhtımı gizli tut

en: Pop-up on shortcut
tr: Açılan pencere kısayolu

en: Effect used to hide the dock:
tr: Rıhtımı gizlemek için kullanılan etki:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Keyboard shortcut to pop-up the dock:
tr: Rıhtımı göstermek için klavye kısayolu:

en: Visibility of sub-docks
tr: Alt dock görünürlüğü

en: Appear on mouse over
tr: Fare üstündeyken görün

en: Appear on click
tr: Tıklayınca görün

en: Behaviour of the Taskbar:
tr: Görev çubuğu davranışı:

en: Icons' animations and effects
tr: Simgelerin animasyon ve efektleri

en: On mouse hover:
tr: Fare üzerindeyken

en: On click:
tr: Tıklayınca:

en: Colour
tr: Renk

en: Choose a theme of icons :
tr: Temanın simgelerini seçin :

en: Icons size:
tr: Simgelerin boyutları:

en: Very small
tr: Çok küçük

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Big
tr: Büyük

en: Very Big
tr: Çok Büyük

en: Choose the default view for main docks :
tr: Ana rıhtımlar için öntanımlı görünümü seçin:

en: You can overwrite this parameter for each sub-dock.
tr: Her bir alt-rıhtım için bu göstergeyi yeniden yazabilirsiniz.

en: Choose the default view for sub-docks :
tr: Alt rıhtımlar için öntanımlı görünümü seçin:

en: Relative alignment:
tr: Göreli hizalama:

en: in pixels. You can also move the dock by holding the ALT or CTRL key and the left mouse button.
tr: piksel olarak.Ayrıca ALT veya CTRL tuşları ile birlikte farenin sol tuşunu basılı tutarak da dock'un yerini değiştirebilirsiniz.

en: Distance to the screen edge:
tr: Ekran kenarına mesafe:

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: How to call the dock back:
tr: Rıhtım nasıl geri çağrılacak:

en: Hit the screen's border
tr: Ekranın kenarına vur

en: Hit where the dock is
tr: Dock'un olduğu yere vur

en: Size of the zone :
tr: Alan büyüklüğü:

en: Sub-docks' visibility
tr: Alt rıhtımların görünürlüğü

en: in ms.
tr: milisaniye olarak

en: Delay before displaying a sub-dock:
tr: Bir alt-rıhtım gösterilmeden önceki gecikme:

en: Delay before leaving a sub-dock takes effect:
tr: Bir alt-rıhtım faaliyete geçtiğinde kapanmadan önceki gecikme:

en: TaskBar
tr: Görev Çubuğu

en: Cairo-Dock will then act as your taskbar. It is recommended to remove any other taskbars.
tr: Cairo-Dock sizin görev çubuğunuz olarak görev yapacak. Diğer görev çubuklarını kaldırmanız tavsiye edilir.

en: Show currently opened applications in the dock?
tr: Rıhtımdaki geçerli açık uygulamalar gösterilsin mi?

en: Mix launchers and applications
tr: Başlatıcı ve uygulamaları karıştır

en: Only show applications on current desktop
tr: Sadece geçerli masaüstündeki uygulamaları göster

en: Only show icons whose windows are minimised
tr: Sadece simge durumuna indirilmiş pencerelerin simgelerini göster

en: Group windows from the same application in a sub-dock ?
tr: Aynı uygulamalar alt dock içerisinde gösterilsin mi ?

en: Enter the class of the applications, separated by a semi-colon ';'
tr: Uygulamaların sınıfını girin, bir noktalı virgülle ';' ayırın

en: 		Except the following classes:
tr: 		Şu sınıflar hariç:

en: Representation
tr: Sunum

en: How to draw minimised windows ?
tr: Simge durumundaki pencereleri nasıl çizsin ?

en: Make the icon transparent
tr: Simgeyi şeffaf yap

en: Show a window's thumbnail
tr: Bir pencerenin küçük resmini göster

en: Transparency of icons whose window is minimised:
tr: Küçültülmüş pencerelerin simgelerinin saydamlığı:

en: Opaque
tr: Opak

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Interaction
tr: Etkileşim

en: Minimize
tr: Simge durumuna küçült

en: Launch new
tr: Yeni aç

en: This is the default behaviour of most taskbars.
tr: Budavranış  genelde çoğu görev çubuğunun davranışıdır.

en: in seconds
tr: saniyede

en: Animations speed
tr: Animasyonların hızı

en: fast
tr: hızlı

en: slow
tr: yavaş

en: The more there are, the slower it will be
tr: Ne kadar çok olursa, o kadar yavaş olur

en: Refresh rate
tr: Yenileme Hızı

en: Connection to the Internet
tr: internet bağlantısı

en: Connection timeout :
tr: bağlantı zamanaşımına uğradı

en: Use this option if you connect to the Internet through a proxy.
tr: bu ayarı internete bir proxy bağlantısıyla bağlı iseniz kullanın

en: Proxy name :
tr: Proxy adı :

en: Password :
tr: Parola :

en: Use a background image.
tr: Arkaplan görüntüsünü kullan.

en: Image file:
tr: Görüntü dosyası:

en: Image's transparency :
tr: Görüntünün şeffaflığı :

en: Bright colour:
tr: Parlak renk:

en: Dark colour:
tr: Koyu renk:

en: Percentage of the bright colour:
tr: Parlak renklerin yüzdesi:

en: in pixels.
tr: pikselde.

en: Stretch the dock to always fill the screen
tr: Daima ekranı doldurmak için rıhtımı esnet

en: Main Dock
tr: Ana Rıhtım

en: smaller
tr: daha küçük

en: Dialogs
tr: İletişim Kutuları

en: Bubble
tr: Kabarcık

en: Shape of the bubble:
tr: Kabarcığın şekli:

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Use a custom font for the text?
tr: Metin için özel yazıtipi mi kullanılsın?

en: Text font:
tr: Metin yazıtipi:

en: Buttons
tr: Butonlar

en: Size of the icon displayed next to the text :
tr: Metnin yanında gösterilecek simgenin boyutu:

en: Background image :
tr: Arkaplan görüntüsü :

en: Background transparency :
tr: Arkaplan şeffaflığı:

en: Foreground image :
tr: Önplan görüntüsü :

en: Foreground tansparency :
tr: Önplan şeffaflığı :

en: Buttons size :
tr: Butonların boyutu :

en: Icons' themes
tr: Simgelerin temaları

en: Choose an icon theme :
tr: Simge teması seç:

en: Icons size
tr: Simgelerin boyutu

en: Space between icons :
tr: Simgeler arası boşluk :

en: Zoom effect
tr: Zum efekti

en: Separators
tr: Ayıraçlar

en: How to draw the separators?
tr: Ayıraçlar nasıl çizilir?

en: Use an image.
tr: Görüntü kullan.

en: Flat separator
tr: Düz ayıraç

en: Physical separator
tr: Fiziksel ayıraç

en: Colour of flat separators :
tr: Düz ayıracın rengi :

en: Reflections
tr: Yansımalar

en: Height of the reflection:
tr: Yansıma yüksekliği:

en: small
tr: küçük

en: tall
tr: uzun

en: Frame
tr: Çerçeve

en: bigger
tr: daha büyük

en: Labels
tr: Etiketler

en: Show labels:
tr: Etiketleri göster:

en: On all icons
tr: Tüm simgelerde

en: Fill the background with:
tr: Arkaplanı doldur:

en: Use the new theme's behaviour?
tr: Yeni şablon davranışları kullanılsın mı?

en: Save
tr: Kaydet

en: Desktop Entry
tr: Masaüstü Girdisi
