cairo-dock-core - en to he translation catalogue (386 entries)

en: Behaviour
he: התנהגות

en: Appearance
he: מראה

en: Files
he: קבצים

en: Internet
he: אינטרנט

en: Desktop
he: שולחן העבודה

en: Accessories
he: עזרים

en: System
he: מערכת

en: Fun
he: שעשוע

en: All
he: הכול

en: Set the position of the main dock.
he: הגדרת מיקום הלוח הראשי.

en: Position
he: מיקום

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
he: האם ברצונך שהלוח יופיע תמיד?
    או שיסתיר את עצמו אוטומטית?
    ניתן להגדער את הגישה ללוחות ולתתי הלוחות!

en: Visibility
he: מצב הצגה

en: Display and interact with currently open windows.
he: תצוגה ותגובה עם חלונות פעילים.

en: Taskbar
he: שורת המשימות

en: Define all the keyboard shortcuts currently available.
he: הגדרת כל קיצורי המקשים הזמינים

en: Shortkeys
he: קיצורי מקשים

en: All of the parameters you will never want to tweak.
he: כל ההגדרות לרבות כאלו שאפילו אי אפשר לדמיין.

en: Style
he: סגנון

en: Docks
he: לוחות

en: Background
he: רקע

en: Views
he: תצוגות

en: Configure text bubble appearance.
he: הגדרת הופעת תיאורי טקסט קופצים.

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
he: ניתן להציג יישמונים על שולחן העבודה.

en: Desklets
he: חלוניות

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
he: הגדרות סמלים:
     גודל, שקיפות, ערכת נושא...

en: Icons
he: סמלים

en: Indicators
he: מחוונים

en: Define icon caption and quick-info style.
he: הגדרת תצוגת הכותרת המידע המהיר.

en: Captions
he: כותרות

en: Try new themes and save your theme.
he: נסה ערכת נושא חדשה ושמור את הקודמת

en: Themes
he: ערכות נושא

en: Current items in your dock(s).
he: פריטים נוכחיים בלוח/ות:

en: Current items
he: פריטים נוכחיים

en: Filter
he: מסנן

en: All words
he: כל המילים

en: Highlighted words
he: מילים מודגשות

en: Hide others
he: הסתר אחרים

en: Search in description
he: חפש בתאור

en: Hide disabled
he: הסתר פריטים שלא מאופשרים

en: Categories
he: קטגוריות

en: Enable this module
he: אפשר רכיב זה

en: Close
he: סגור

en: More applets
he: יישומונים נוספים

en: Get more applets online !
he: הורד יישומונים נוספים

en: Cairo-Dock configuration
he: הגדרות Cairo-Duck

en: Simple Mode
he: מצב פשוט

en: Add-ons
he: תוספים

en: Configuration
he: הגדרות

en: Advanced Mode
he: מצב מתקדם

en: The advanced mode lets you tweak every single parameter of the dock. It is a powerful tool to customise your current theme.
he: מצב מתקדם מאפשר לך להגדיר כל דבר ולו הקטן ביותר בלוח.
    מדובר בכלי מתקדם כדי להתאים את הלוח לצרכיך.

en: Delete this dock?
he: למחוק לוח?

en: About Cairo-Dock
he: אודות Cairo-Dock

en: Development site
he: אתר המפתחים

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
he: להורדת הגרסה האחרונה לחץ כאן!

en: Get more applets!
he: השג יישומונים נוספים!

en: Donate
he: תרום

en: Support the people who spend countless hours to bring you the best dock ever.
he: עזור לאנשים שמשקיעים מזמנם להביא לך את הלוח הכי מגניב שיש!

en: Here is a list of the current developers and contributors
he: רשימת המפתחים והתורמים:

en: Developers
he: מפתחים

en: Main developer and project leader
he: מפתח ראשי ומנהל הפרוייקט

en: Contributors / Hackers
he: תורמים

en: Development
he: פיתוח

en: Website
he: אתר

en: Beta-testing / Suggestions / Forum animation
he: בדיקות/הצעות/פורום

en: Translators for this language
he: תרגמו לעברית

en: Support
he: תמיכה

en: Thanks to all people that help us to improve the Cairo-Dock project.
    Thanks to all current, former and future contributors.
he: תודה לכל אלו שעוזרים, שעזור ושיעזרו לנו לשפר את Cairo-Dock.

en: How to help us?
he: איך לעזור?

en: Don't hesitate to join the project, we need you ;)
he: אל תהסס להצטרף לפרוייקט, אנחנו צריכים אותך :)

en: Former contributors
he: תורמים מהעבר

en: For a complete list, please have a look to BZR logs
he: הרשימה המלאה נמצאת בלוג של הBZR

en: Users of our forum
he: משתמשי הפורום

en: List of our forum's members
he: רשימת חברי הפורום

en: Artwork
he: אומנות

en: Thanks
he: תודות

en: Quit Cairo-Dock?
he: לצאת מCairo-Dock?

en: Separator
he: קו מפריד

en: The new dock has been created.
    Now move some launchers or applets into it by right-clicking on the icon -> move to another dock
he: הלוח החדש נוצר

en: Add
he: הוסף

en: Sub-dock
he: תת-לוח

en: Main dock
he: לוח ראשי

en: Custom launcher
he: משגר מותאם אישית

en: Usually you would drag a launcher from the menu and drop it on the dock.
he: ניתן לגרור סמלים מהתפריט ולשחרר אותם על הלוח.

en: Applet
he: יישומון

en: separator
he: מפריד

en: You're about to remove this icon (%s) from the dock. Are you sure?
he: האם אתה בטוח שאתה רוצה למחוק את הסמל  (%s) מהלוח?

en: Sorry, this icon doesn't have a configuration file.
he: מצטערים, לסמל זה אין קובץ הגדרות

en: The new dock has been created.
    You can customize it by right-clicking on it -> cairo-dock -> configure this dock.
he: הלוח החדש שלך נוצר!
    אתה יכול לשנות אותו ע"י לחיצה ימנית->cairo-dock->הגדרת הלוח

en: Move to another dock
he: עבור ללוח אחר

en: New main dock
he: לוח ראשי חדש

en: Sorry, couldn't find the corresponding description file.
    Consider dragging and dropping the launcher from the Applications Menu.
he: לא ניתן היה למצוא את קובץ התיאור המבוקש.
    גרור את המשגר מתפריט היישומים.

en: You're about to remove this applet (%s) from the dock. Are you sure?
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק את היישומון  (%s) מהלוח?

en: Pick up an image
he: בחר תמונה

en: Image
he: תמונה

en: Configure
he: הגדר

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
he: הגדרות תצורה, מראה ויישומונים

en: Configure this dock
he: הגדרת הלוח הזה

en: Customize the position, visibility and appearance of this main dock.
he: התאם את המיקום והמראה של הלוח הראשי.

en: Delete this dock
he: מחק לוח זה

en: Manage themes
he: נהל ערכות-נושא

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
he: בחר אחד מערכות הנושא שבאתר או שמור את ערכת הנושא הנוכחית שלך.

en: Lock icons position
he: נעילת סמלים

en: This will (un)lock the position of the icons.
he: נעל/שחרר סמלים

en: Quick-Hide
he: הסתרה מהירה

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
he: אפשרות זו תסתיר את הלוח עד שתעביר עליו את העכבר.

en: Launch Cairo-Dock on startup
he: הפעל את cairo-dock עם הכניסה למערכת

en: Third-party applets provide integration with many programs, like Pidgin
he: יישומונים חיצוניים מספקים תמיכה עם תוכנות נוספות, כמו pidgin

en: Help
he: עזרה

en: There are no problems, only solutions (and a lot of useful hints!)
he: אין בעיות, רק תשובות (והרבה מידע מועיל!)

en: About
he: אודות

en: Quit
he: יציאה

en: You're using a Cairo-Dock Session!
    It's not advised to quit the dock but you can press Shift to unlock this menu entry.
he: אתה משתמש במצב Cairo-Dock!
    לא מומלץ לצאת מהלוח אבל לחיצה על shift תפתח לך את האפשרות הזו.

en: Launch a new (Shift+clic)
he: צור חדש (shift+לחיצה)

en: Applet's handbook
he: מדריך היישומון

en: Edit
he: עריכה

en: Remove
he: הסר

en: You can remove a launcher by dragging it out of the dock with the mouse .
he: אתה יכול להסיר משגר ע"י גרירתו עם העכבר אל מחוץ ללוח

en: Make it a launcher
he: צור משגר ליישום זה

en: Remove custom icon
he: בטל סמל מותאם

en: Set a custom icon
he: בחר סמל

en: Detach
he: נתק

en: Return to the dock
he: חזרה ללוח

en: Duplicate
he: שכפל

en: Move all to desktop %d
he: העבר הכל לשולחן עבודה %d

en: Move to desktop %d
he: עבור לשולחן העבודה ה%d

en: Window
he: חלון

en: middle-click
he: לחצן אמצעי

en: Unmaximise
he: הקטן

en: Maximise
he: הגדל

en: Minimise
he: מזער

en: Show
he: הצג

en: Other actions
he: פעולות נוספות

en: Move to this desktop
he: העבר לשולחן עבודה זה

en: Not Fullscreen
he: בטל מסך מלא

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Below other windows
he: מתחת לחלונות האחרים

en: Don't keep above
he: בטל מצב עליון

en: Keep above
he: תמיד עליון

en: Visible only on this desktop
he: הצג רק בשולחן עבודה זה

en: Visible on all desktops
he: הצג בכל שולחנות העבודה

en: Kill
he: חסל

en: Windows
he: חלונות

en: Close all
he: סגור הכל

en: Minimise all
he: מזער הכל

en: Show all
he: הצג הכל

en: Windows management
he: ניהול חלונות

en: Move all to this desktop
he: העבר לכל שולחנות העבודה

en: Normal
he: רגיל

en: Always on top
he: תמיד עליון

en: Always below
he: תמיד תחתון

en: Reserve space
he: שמור מקום

en: On all desktops
he: בכל שולחנות העבודה

en: Lock position
he: נעל מיקום

en: Animation:
he: אנימציה:

en: Effects:
he: אפקטים:

en: Main dock's parameters are available in the main configuration window.
he: הגדרות הפאנל הראשי נגישות דרך חלון ההגדרות

en: Remove this item
he: הסר את פריט זה

en: Configure this applet
he: הגדר יישומון זה

en: Accessory
he: עזרים

en: Plug-in
he: תוסף

en: Category
he: קטגוריה

en: Click on an applet in order to have a preview and a description for it.
he: לחץ על יישומון כדי לקבל תצוגה מקדימה ותיאור שלו.

en: Press the shortkey
he: הקש את קיצור הדרך המבוקש

en: Change the shortkey
he: שנה את קיצור הדרך

en: Origin
he: מקור

en: Action
he: פעולה

en: Shortkey
he: קיצור דרך

en: Could not import the theme.
he: לא ניתן לייבא ערכת נושא.

en: You have made some changes to the current theme.
    You will lose them if you don't save before choosing a new theme. Continue anyway?
he: שינית את ערכת הנושא שלך!
    שינויים שביצעת יאבדו אם לא תשמור אותם, להמשיך?

en: Please wait while importing the theme...
he: שומר את ערכת הנושא...
    אנא המתן

en: Rate me
he: דרג אותי

en: You must try the theme before you can rate it.
he: אתה חייב לנסות את ערכת הנושא לפני שתוכל לדרג אותה

en: The theme has been deleted
he: ערכת הנושא נמחקה

en: Delete this theme
he: מחק ערכת נושא זו

en: Listing themes in '%s' ...
he: רשימת ערכות נושא ב'%s' ...

en: Theme
he: ערכת נושא

en: Rating
he: דירוג

en: Sobriety
he: התפכחות

en: Save as:
he: שמירה בשם:

en: Importing theme ...
he: מייבא ערכת נושא...

en: Theme has been saved
he: ערכת הנושא נשמרה.

en: Happy new year %d !!!
he: שנת %d טובה!

en: Use Cairo backend.
he: השתמש בספריות cairo.

en: Use OpenGL backend.
he: השתמש בממשק openGL

en: Use OpenGL backend with indirect rendering. There are very few case where this option should be used.
he: השתמש בopenGL עם רינדור עקיף. אפשרות זו שימושית במקרים מעטים בלבד.

en: Ask again on startup which backend to use.
he: שאל שוב באיזו ספריה להשתמש.

en: Force the dock to consider this environnement - use it with care.
he: כפה התחשבות בסביבת העבודה (להשתמש בזהירות)

en: Force the dock to load from this directory, instead of ~/.config/cairo-dock.
he: השתמש בתיקייה זו להגדרות (ברירת מחדל: ~/.config/cairo-dock)

en: Address of a server containing additional themes. This will overwrite the default server address.
he: כתובת לחיפוש ערכות נושא (מדלג על כתובת ברירת המחדל)

en: Wait for N seconds before starting; this is useful if you notice some problems when the dock starts with the session.
he: המתן X שניות לפני הפעלה (לסמן אם יש בעיות בעליית הלוח באתחול)

en: Allow to edit the config before the dock is started and show the config panel on start.
he: אפשר עריכה של ההגדרות לפני שהלוח מתחיל והצג את מסך ההגדרות באתחול

en: Exclude a given plug-in from activating (it is still loaded though).
he: אל תפעיל תוסף זה (הוא עדיין ייטען)

en: Don't load any plug-ins.
he: אל תתען תוספים כלל.

en: Log verbosity (debug,message,warning,critical,error); default is warning.
he: שמור את כל ההערות לקובץ היומן (הערות דיבוג/הודעות/אזהרות/שגיאות/שגיאות חמורות)
    ברירת מחדל:הערות

en: Force to display some output messages with colors.
he: כפה שימוש בצבעים בהודעות.

en: Use OpenGL in Cairo-Dock
he: השתמש בopenGL

en: OpenGL allows you to use the hardware acceleration, reducing the CPU load to the minimum.
    It also allows some pretty visual effects similar to Compiz.
    However, some cards and/or their drivers don't fully support it, which may prevent the dock from running correctly.
    Do you want to activate OpenGL ?
     (To not show this dialog, launch the dock from the Application menu,
      or with the -o option to force OpenGL and -c to force cairo.)
he: openGL מאפשר שימוש בהאצת חומרה להורדת העומס על המעבד ואפקטים ויזואליים (כמו קומפיז)
    אבל חלק מכרטיסי המסך/דרייברים לא נתמכים בצורה מלאה, מה שעלול להפריע לפעולה התקינה של הלוח.
    האם ברצונך לאפשר openGL?
    (כדי להסתיר תיבה זו, הפעל את cairo dock מתפריט היישומים,
    או עם -o להפעלת openGL ו -c לביטול openGL)

en: Remember this choice
he: זכור בחירה

en: < Maintenance mode >
he: < מצב תחזוקה >

en: The module '%s' may have encountered a problem.
    It has been restored successfully, but if it happens again, please report it at http://glx-dock.org
he: הרכיב '%s' נתקל בבעיה.
    הבעיה טופלה, אם הבעייה חוזרת דווח בכתובת http://glx-dock.org

en: The theme could not be found; the default theme will be used instead.
     You can change this by opening the configuration of this module. Do you want to do it now?
he: לא נמצאה ערכת נושא, ערכת הנושא ברירת המחדל נכנסה לשימוש.
    האם תרצה לשנות את ערכת הנושא שלך?

en: _custom decoration_
he: _קישוט מותאם אישית_

en: Sorry but the dock is locked
he: הלוח נעול!

en: Bottom dock
he: לוח תחתון

en: Top dock
he: לוח עליון

en: Right dock
he: לוח ימני

en: Left dock
he: לוח שמאלי

en: Pop up the main dock
he: הקפץ את הלוח הראשי

en: by %s
he: על ידי %s

en: kB
he: ק״ב

en: MB
he: מ״ב

en: Local
he: מקומי

en: User
he: משתמש/ת

en: Net
he: רשת

en: New
he: חדש

en: Updated
he: עודכן

en: Pick up a file
he: בחר קובץ

en: Pick up a directory
he: בחר תיקייה

en: Use all screens
he: השתמש בכל המסכים

en: left
he: שמאל

en: right
he: ימין

en: middle
he: מרכז

en: top
he: עליון

en: bottom
he: תחתון

en: Screen
he: מסך

en: The '%s' module was not found.
    Be sure to install it with the same version as the dock to enjoy these features.
he: הרכיב %s לא נמצא.
    נא וודא שהתקנת את הגרסה המתאימה לגרסה זו של הלוח, כדי לוודא שתוכל לנצל את מלוא כוחו הרכיב.

en: The '%s' plug-in is not active.
    Activate it now?
he: התוסף '%s' לא פעיל.
    להפעיל אותו?

en: link
he: קישור

en: Grab
he: תפוס

en: Enter a command
he: הכנס פקודה

en: New launcher
he: משגר חדש

en: by
he: על ידי

en: Default
he: בררת מחדל

en: Are you sure you want to overwrite theme %s?
he: אתה בטוח שברצונך לשכתב את ערכת הנושא  %s?

en: Last modification on:
he: שינוי אחרון:

en: Could not access remote file %s. Maybe the server is down.
    Please retry later or contact us at glx-dock.org.
he: לא ניתן לגשת לקובץ המרוחק %s. אולי השרת נפל.
    אם תקלה זו חוזרת דווח לglx-dock.org.

en: Are you sure you want to delete theme %s?
he: האם ברצונך למחוק את ערכת הנושא %s?

en: Are you sure you want to delete these themes?
he: האם ברצונך למחוק ערכות נושא אלו?

en: Move down
he: הזז מטה

en: Fade out
he: עמעום בהעלמות

en: Semi transparent
he: חצי-שקוף

en: Zoom out
he: התרחקות

en: Folding
he: זריקה

en: Welcome in Cairo-Dock !
    This applet is here to help you start using the dock; just click on it.
    If you have any question/request/remark, please pay us a visit at http://glx-dock.org.
    Hope you will enjoy this soft !
      (you can now click on this dialog to close it)
he: ברוך הבא לcairo dock!
    יישומון זה נועד לעזור לך עם תחילת השימוש בלוח, לחץ עליו לקבלת עזרה.
    לשאלות/הערות/בקשות היכנס לhttp://glx-dock.org
    מקווים שתיהנה מהשימוש בלוח!
      (לחץ על חלון זה לסגירה)

en: Don't ask me any more
he: אל תשאל אותי בפעם הבאה

en: To remove the black rectangle around the dock, you need to activate a composite manager.
    Do you want to activate it now?
he: בכדי למחוק את הריבוע השחור מסביב ללוח, עליך להפעיל מנהל שזירה.
    האם להפעיל אותו עכשיו?

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
he: האם ברצונך לשמור הגדרות אלו?
    בעוד 15 שניות ההגדרות הקודמות תשוחזרנה.

en: To remove the black rectangle around the dock, you will need to activate a composite manager.
    For instance, this can be done by activating desktop effects, launching Compiz, or activating the composition in Metacity.
    If your machine can't support composition, Cairo-Dock can emulate it. This option is in the 'System' module of the configuration, at the bottom of the page.
he: בכדי לבטל את הריבוע השחור מסביב ללוח עליך להפעיל מנהל שזירה.
    הפעלת אפקטים של שולחן העבודה, הרצת compiz או הפעלת אפשרות השזירה של metacity.
    אם אין לך מנהל שזירה,cairo-dock יכול לדמות אותו. אפשרות זו נמצאת תחת "מערכת" בהגדרות של cairo-dock.

en: This applet is made to help you.
    Click on its icon to pop up useful tips about the possibilities of Cairo-Dock.
    Middle-click to open the configuration window.
    Right-click to access some troubleshooting actions.
he: יישומון זה נועד לעזור לך.
    לחיצה על יישומון זה תתן לך טיפים על האפשרויות של cairo-dock.
    לחיצה אמצעית על סמל זה תפתח חלון ההגדרות.
    לחיצה ימנית לאשף פתרון בעיות.

en: Open global settings
he: פתח הגדרות גלובליות

en: Activate composite
he: הפעלת שוזר

en: Disable the gnome-panel
he: אל תציג את הלוח של גנום

en: Disable Unity
he: בטל אפשרויות של יוניטי

en: Online help
he: עזרה ברשת

en: Tips and Tricks
he: טיפים וטריקים

en: General
he: ראשי

en: Using the dock
he: שימוש בלוח

en: Most icons in the dock have several actions: the primary action on left-click, a secondary action on middle-click, and additionnal actions on right-click (in the menu).
    Some applets let you bind a shortkey to an action, and decide which action sould be on middle-click.
he: רוב הסמלים בלוח יודעים לעשות כמה דברים:
    פעולה ראשית בלחיצת עכבר שמאלית, פעולה משנית בלחיצה אמצעית, ופעולות נוספות בתפריט לחיצה ימנית.
    חלק מהיישומונים מאפשרים לך לבחור קיצורי מקלדת לפעולות, ולבחור מה לעשות בלחיצה אמצעית.

en: Adding features
he: הוסף אפשרויות

en: Cairo-Dock has a lot of applets. Applets are small applications that live inside the dock, for instance a clock or a log-out button.
    To enable new applets, open the settings (right-click -> Cairo-Dock -> configure), go to "Add-ons", and tick the applet you want.
    More applets can be installed easily: in the configuration window, click on the "More applets" button (which will lead you to our applets web page) and then just drag-and-drop the link of an applet into your dock.
he: לcairo-dock יש הרבה יישומונים. יישומונים הם יישומים קטנים ש"חיים" בתוך הלוח, כמו שעון או לחצן יציאה.
    כדי להפעיל יישומונים חדשים, יש להיכנס להגדרות תוספים (לחיצה ימנית -> cairo-dock->הגדר ->תוספים) ולסמן את היישומון הרצוי.
    לחיצה על "השג יישומונים נוספים" תפתח עמוד אינטרנט, עם עוד יישומונים - שאפשר לגרור ללוח ולהוסיף אותם!

en: Adding a launcher
he: הוספת משגר

en: Removing a launcher
he: מחיקת משגר

en: You can remove a launcher by drag-and-dropping it outside the dock. A "delete" emblem will appear on it when you can drop it.
he: כדי למחוק יישומון, יש לגרור אותו אל מחוץ ללוח, וללחוץ על לחצן המחיקה (עם האיקס האדום).

en: Grouping icons into a sub-dock
he: איחוד סמלים לתת-לוח

en: Moving icons
he: הזזת סמלים

en: Changing an icon's image
he: החלפת תמונה

en: Resizing icons
he: שינוי גודל הסמלים

en: Separating icons
he: הפרדת סמלים

en: Using the dock as a taskbar
he: השתמש בלוח כמנהל משימות

en: Closing a window
he: סגירת חלון

en: You can close a window by middle-clicking on its icon (or from the menu).
he: ניתן לסגור חלון ע"י לחצה על הסמל המתאים בלוח עם הכפתור האמצעי של העכבר (או מהתפריט)

en: Minimizing / restauring a window
he: מזעור/שחזור חלונות

en: Launching an application several times
he: הפעלת מופעים נוספים של היישום

en: Switching between the windows of a same application
he: מעבר בין חלונות של אותו היישום

en: Grouping windows of a given application
he: קיבוץ חלונות של היישום

en: Setting a custom icon for an application
he: בחירת סמל ליישום

en: Showing windows preview over the icons
he: הצגת תצוגה מקדימה של חלונות במקום סמלים

en: Tip: If this line is grayed, it's because this tip is not for you.)
he: טיפ:אם השורה מופיעה בצבע אפור, סימן שהטיפ לא מיועד לך...

en: If you're using Compiz, you can click on this button:
he: כפתור פעיל רק אם קומפיז עובד

en: Positionning the dock on the screen
he: מיקום הלוח על המסך

en: The dock can be placed anywhere on the screen.
    In the case of the main dock, right-click -> Cairo-Dock -> configure, and then select the position you want.
    In the case of a 2nd or 3rd dock, right-click -> Cairo-Dock -> set up this dock, and then select the position you want.
he: הלוח יכול להופיע בכל מקום על המסך
    כדי למקם את הלוח הראשי, יש ללחוץ עליו עם הלחצן האמצעי של העכבר ->cairo dock ->הגדרות ולבחור את המיקום המועדף עליך
    כדי למקם את הלוחות האחרים, יש ללחוץ על הלוח המבוקש עם הלחצן האמצעי של העכבר ->cairo dock ->הגדר לוח זה ולבחור את המיקום המבוקש

en: Hiding the dock to use all the screen
he: הסתרת הלוח בכדי לאפשר שימוש בכל המסך

en: Placing applets on your desktop
he: העברת יישומונים לשולחן העבודה

en: Moving desklets
he: העברת חלוניות

en: Placing desklets
he: מיקום חלוניות

en: Changing the desklets decorations
he: שינוי העיצוב של החלוניות

en: Useful Features
he: אפשרויות שימושיות

en: Having a calendar with tasks
he: הוספת לוח שנה למשימות

en: Having a list of all windows
he: רשימת חלונות

en: Showing all the desktops
he: הצגת כל שולחנות העבודה

en: Changing the screen resolution
he: שינוי רזולוציית המסך

en: Locking your session
he: נעילת הפעלה

en: Quick-launching a program from keyboard (replacing ALT+F2)
he: הפעלה מהירה של יישומים (מחליף את alt+f2)

en: Seeing the hourly weather forecast
he: הצגת תחזית מזג האוויר

en: Adding a file or a web page into the dock
he: הוספת קובץ או דף אינטרנט ללוח

en: Importing a folder into the dock
he: ייבוא תיקייה שלמה ללוח

en: Accessing the recent events
he: גישה לארועים אחרונים

en: Quickly opening a recent file with a launcher
he: פתיחה מהירה של קבצים אחרונים עם משגר

en: Accessing disks
he: גישה לכוננים

en: Accessing folder bookmarks
he: קיצור דרך לתיקיות מועדפות

en: Having multiple instances of an applet
he: מספר מופעים של יישומון

en: Adding / removing a desktop
he: הוספת/הסרת שולחנות עבודה

en: Controling the sound volume
he: בקרת עוצמת קול

en: Controling the screen brightness
he: שליטה על בהירות המסך

en: Removing completely the gnome-panel
he: מחיקת הלוח של גנום

en: If you are on Gnome, you can click on this button in order to automatically modify this key:
he: תחת גנום, לחיצה על כפתור זה תשנה את ערך המפתח;

en: Troubleshooting
he: טיפול בבעיות

en: If you have any question, don't hesitate to ask on our forum.
he: לשאלות נוספות, הפורום שלנו עומד לשירותך בכל עת!

en: Forum
he: פורום

en: Our wiki can also help you, it is more complete on some points.
he: הויקי שלנו מכיל הרבה יותר ממה שיש כאן!

en: Wiki
he: ויקי

en: I have a black background around my dock.
he: יש לי רקע שחור מסביב ללוח.

en: The dock is horribly slow when I move the mouse into it.
he: הלוח איטי מאוד כהעכבר עליו

en: Join the project!
he: הצטרף לפרוייקט!

en: Documentation
he: תיעוד

en: 
    
    The Cairo-Dock Team
he: 
    
    צוות Cairo Dock

en: Websites
he: אתרי אינטרנט

en: Community site
he: אתר הקהילה

en: Repositories
he: מאגרים

en: Ubuntu
he: אובונטו

en: Debian
he: דביאן

en: Icon
he: סמל

en: Name of the dock it belongs to:
he: שייך ללוח:

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
he: שם הסמל כפי שיופיע אחרי התיאור שלו בלוח:

en: Set to 0 to use the default applet size
he: (0=ברירת מחדל)

en: Desired icon size for this applet
he: גודל הסמל:

en: Desklet
he: חלונית

en: If locked, the desklet cannot be moved by simply dragging it with the left mouse button. It can still be moved with ALT + left-click.
he: נעילת חלונית מונעת גרירה שלה עם לחיצה שמאלית, כדי להזיז חלונית נעולה יש ללחוץ ALT ולגרור אותה.

en: Lock position?
he: לנעול מיקומים?

en: Depending on your WindowManager, you may be able to resize this with ALT + middle-click or ALT + left-click.
he: ניתן לשנות את גודל החלונית ע"י לחיצה על ALT ועל הלחצן השמאלי או האמצעי של העכבר, תלוי במנהל החלונות שלך.

en: Desklet dimensions (width x height):
he: גודל החלונית

en: Depending on your WindowManager, you may be able to move this with ALT + left-click.. Negative values are counted from the right/bottom of the screen
he: תוכל להזיז את החלונית עם ALT+לחצן ימני של העכבר, ניתן לקבוע מספר שלילי כדי למקם את החלונית מימין/מלמטה.

en: Desklet position (x, y):
he: מיקום החלונית:

en: You can quickly rotate the desklet with the mouse, by dragging the little buttons on its left and top sides.
he: ניתן לסובב את החלונית בקלות ע"י גרירה של הכפתורים הקטנים מצד שמאל או מלמעלה.

en: Rotation:
he: סיבוב:

en: Is detached from the dock
he: האם מנותק מהלוח?

en: Visibility:
he: גילוי:

en: Keep below
he: תמיד תחתון

en: Keep on widget layer
he: השאר באזור הוידג'טים

en: Should be visible on all desktops?
he: להראות בכל שולחנות העבודה?

en: Decorations
he: עיצובים

en: Choose 'Custom decorations' to define your own decorations below.
he: בחר "עיצובים מותאמים אישית" בכדי להגדיר עיצובים חדשים.

en: Choose a decoration theme for this desklet:
he: ערכת עיצוב לחלונית זו:

en: Background image:
he: תמונת רקע:

en: Background transparency:
he: שקיפות רקע:

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
he: מיקום משמאל (בפיקסלים).

en: Left offset:
he: מיקום משמאל:

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
he: מיקום מלמעלה (בפיקסלים).

en: Top offset:
he: מיקום מלמעלה:

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
he: מיקום מימין (בפיקסלים)

en: Right offset:
he: מיקום מימין:

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
he: מיקום מלמטה (בפיקסלים).

en: Bottom offset:
he: מיקום מלמטה:

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
he: תמונה שתופיע מעל הציור, השאר ריק כדי לבטל.

en: Foreground image:
he: תמונת חזית:

en: Foreground tansparency:
he: שקיפות חזית:

en: Behavior
he: התנהגות

en: None
he: ללא

en: Separated
he: מופרד

en: On mouse hover:
he: בהעברת עכבר:

en: On click:
he: בזמן לחיצת עכבר:

en: Break
he: הפסקה

en: Black Hole
he: חור שחור

en: Random
he: אקראי

en: Small
he: קטן

en: Medium
he: בינוני

en: Big
he: גדול

en: Very Big
he: גדול מאוד

en: Accessibility
he: נגישות

en: high
he: גבוה

en: low
he: נמוך

en: TaskBar
he: שורת המשימות

en: Opaque
he: אטום

en: Transparent
he: שקוף

en: Nothing
he: שום דבר

en: Minimize
he: מזער

en: Lower
he: תחתון

en: fast
he: מהר

en: slow
he: איטי

en: Refresh rate
he: קצב רענון

en: Port :
he: פותחה :

en: User :
he: שם משתמש:

en: Password :
he: סיסמה:

en: Dialogs
he: תיבות דו־שיח

en: Labels
he: תוויות
