caja-actions 1.26.0 - en to ar translation catalogue (42 entries)

en: Description
ar: الوصف

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: File is not a valid .desktop file
ar: الملف ليس ملف مُدخل سطح مكتب صالح

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar: اصدارة غير معروفة لمُدخل سطح المكتب '‏%s'

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Application does not accept documents on command line
ar: لا يقبل التّطبيق مستندات في سطر الأوامر

en: Unrecognized launch option: %d
ar: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ar: لا يمكن تمرير عناوين المستندات إلى 'Type=Link' في مُدخل سطح المكتب

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
ar: حدّد مجلّدا

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
ar: لا شيء

en: _Action
ar: الإ_جراء

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Tools
ar: أد_وات

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: _Quit
ar: _خروج

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
ar: أنهِ التطبيق

en: Cu_t
ar: _قصّ

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Paste
ar: ا_لصق

en: D_uplicate
ar: _ضاعِف

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: Contents
ar: المحتويات

en: _About
ar: _عنْ

en: minutes
ar: دقائق

en: _Up
ar: أ_على

en: _Browse...
ar: _تصفّح...

en: <b>Command</b>
ar: <b>الأمر</b>

en: _Folders
ar: م_جلّدات

en: P_roperties
ar: خ_صائص

en: Miscellaneous options
ar: خيارات متنوعة
