caja-actions 1.26.0 - en to as translation catalogue (42 entries)

en: Description
as: বিৱৰণ

en: _Cancel
as: বাতিল (_C)

en: _Open
as: খোলো (_O)

en: File is not a valid .desktop file
as: বৈধ .desktop নথিপত্ৰ নহয়

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
as: ডেস্কটপ নথিপত্ৰৰ অজ্ঞাত সংস্কৰণ '%s'

en: Starting %s
as: %s আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Application does not accept documents on command line
as: এই এপ্লিকেশন দ্বাৰা আদেশ-শাৰীৰ মাধ্যমে নথিপত্ৰ গ্ৰহণ কৰা নহয়

en: Unrecognized launch option: %d
as: প্ৰাৰম্ভকালীন বিকল্প পৰিচিত নহয় : %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
as: 'Type=Link' ডেস্কটপ নিবেশলৈ নথিৰ URI উল্লেখ কৰা নাযাব

en: Not a launchable item
as: প্ৰাৰম্ভ কৰাৰ যোগ্য বস্তু নহয়

en: Disable connection to session manager
as: অধিবেশন পৰিচালন ব্যৱস্থাৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰা হ'ব

en: Specify file containing saved configuration
as: সংৰক্ষিত বিন্যাস সহ নথিপত্ৰ চিহ্নিত কৰক

en: FILE
as: নথিপত্ৰ: [1]

en: Specify session management ID
as: অধিবেশন পৰিচালনাৰ ID উল্লেখ কৰক

en: Session management options:
as: অধিবেশন পৰিচালনা সংক্ৰান্ত বিকল্প:

en: Show session management options
as: অধিবেশন পৰিচালনা সংক্ৰান্ত বিকল্প প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
as: এটা ফোল্ডাৰ নিৰ্বাচন কৰক

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
as: শূণ্য

en: _Action
as: কৰ্ম (_A)

en: _File
as: ফাইল (_F)

en: _Edit
as: সম্পাদনা (_E)

en: _View
as: প্ৰদৰ্শন (_V)

en: _Tools
as: সৰঞ্জাম (_T)

en: _Help
as: সাহায্য (_H)

en: _Save
as: সংৰক্ষণ (_S)

en: _Quit
as: প্ৰস্থান (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
as: অনুপ্ৰয়োগৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক

en: Cu_t
as: কাটক (_t)

en: _Copy
as: নকল কৰক (_C)

en: _Paste
as: আঠা লগাওক (_P)

en: D_uplicate
as: প্ৰতিলিপি (_u)

en: _Delete
as: মুছে ফেলুন (_D)

en: _Preferences
as: পছন্দ (_P)

en: Contents
as: বিষয়বস্তু

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: minutes
as: মিনিট

en: _Up
as: উপৰে

en: _Browse...
as: চৰণ কৰক...(_B)

en: <b>Command</b>
as: <b>আদেশ</b>

en: _Folders
as: ফোল্ডাৰ (_F)

en: P_roperties
as: বৈশিষ্ট (_r)

en: Miscellaneous options
as: বিবিধ বিকল্প
