caja-actions 1.26.0 - en to bn translation catalogue (41 entries)

en: Description
bn: বিবরণ

en: _Cancel
bn: বাতিল (_C)

en: _Open
bn: খুলুন (_O)

en: File is not a valid .desktop file
bn: ফাইলটি সক্রিয় .desktop ফাইল নয়

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
bn: অপরিচিত ডেক্সটপ ফাইল সংস্করণ '%s'

en: Starting %s
bn: আরম্ভ করা হচ্ছে %s

en: Application does not accept documents on command line
bn: অ্যাপ্লিকেশন কমান্ড লাইনের নথি গ্রহন করে না

en: Unrecognized launch option: %d
bn: অপরিচিত চালুকরণ অপশন: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
bn: একটি 'Type=Link' ডেস্কটপ এন্ট্রিতে নথি URI পাঠানো যায়নি

en: Not a launchable item
bn: একটি চালুকরণ উপকরণ নয়

en: Disable connection to session manager
bn: সেশন ব্যবস্থাপকের সাথে সংযোগ নিষ্ক্রিয় করুন

en: Specify file containing saved configuration
bn: ফাইলে সংরক্ষিত কনফিগারেশন উল্লেখ করে

en: Specify session management ID
bn: সেশন ব্যবস্থাপনার ID উল্লেখ করা হয়

en: Session management options:
bn: সেশন ব্যবস্থাপনা অপশন:

en: Show session management options
bn: সেশন ব্যবস্থাপনা অপশন প্রদর্শন

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
bn: একটি ফোল্ডার নির্বাচন করুন

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
bn: একটিও নয়

en: _Action
bn: কর্ম (_A)

en: _File
bn: ফাইল (_F)

en: _Edit
bn: সম্পাদনা (_E)

en: _View
bn: প্রদর্শন (_V)

en: _Tools
bn: সরঞ্জাম (_T)

en: _Help
bn: সহায়িকা (_H)

en: _Save
bn: সংরক্ষণ করুন (_S)

en: _Quit
bn: প্রস্থান (_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
bn: অ্যাপ্লিকেশন থেকে প্রস্থান করুন

en: Cu_t
bn: কাটুন (_t)

en: _Copy
bn: অনুলিপি করুন (_C)

en: _Paste
bn: প্রতিলেপন (_P)

en: D_uplicate
bn: প্রতিলিপি (_u)

en: _Delete
bn: মুছে ফেলুন (_D)

en: _Preferences
bn: পছন্দ (_P)

en: Contents
bn: বিষয়বস্তু

en: _About
bn: পরিচিতি (_A)

en: minutes
bn: মিনিট

en: _Up
bn: উপর (_U)

en: _Browse...
bn: ব্রাউজ... (_B)

en: <b>Command</b>
bn: <b>কমান্ড</b>

en: _Folders
bn: ফোল্ডার (_F)

en: P_roperties
bn: বৈশিষ্ট্য (_r)

en: Miscellaneous options
bn: বিবিধ অপশন
