caja-actions 1.26.0 - en to cmn translation catalogue (41 entries)

en: Description
cmn: 描述

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: FILE
cmn: 檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
cmn: 選擇資料夾

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
cmn: 沒有

en: _Action
cmn: 動作(_A)

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Tools
cmn: 工具(_T)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
cmn: 結束這個程式

en: Cu_t
cmn: 剪下(_T)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: D_uplicate
cmn: 拷貝(_U)

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: Contents
cmn: 內容

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: minutes
cmn: 分鐘

en: _Up
cmn: 上層(_U)

en: _Browse...
cmn: 瀏覽(_B)…

en: <b>Command</b>
cmn: <b>指令</b>

en: _Folders
cmn: 資料夾(_F)

en: P_roperties
cmn: 屬性(_R)

en: Miscellaneous options
cmn: 其他選項
