caja-actions 1.26.0 - en to cy translation catalogue (35 entries)

en: Description
cy: Disgrifiad

en: _Cancel
cy: _Diddymu

en: _Open
cy: _Agor

en: File is not a valid .desktop file
cy: Nid yw hon yn ffeil .desktop ddilys

en: Starting %s
cy: Wrthi'n dechrau %s

en: Application does not accept documents on command line
cy: Nid yw'r rhaglen yn derbyn dogfennau ar y llinell orchymyn

en: Not a launchable item
cy: Nid yw'n eitem y gellir lansio

en: Disable connection to session manager
cy: Analluogi cysylltiad â'r rheolwr sesiynau

en: FILE
cy: FFEIL

en: Specify session management ID
cy: Penodi ID rheolaeth sesiynau

en: Session management options:
cy: Dewisiadau rheoli sesiynau:

en: Show session management options
cy: Dangos dewisiadau rheoli sesiynau

note: Translators: title of the FileChoose dialog when selecting an URI which * will be compare to Caja 'current_folder'
en: Select a folder
cy: Dewis plygell

note: Translators: label of the push button when there is not yet any shortcut
en: None
cy: Dim

en: _Action
cy: _Gweithred

en: _File
cy: _Ffeil

en: _Edit
cy: _Golygu

en: _View
cy: G_olwg

en: _Tools
cy: _Offer

en: _Help
cy: _Cymorth

en: _Save
cy: _Cadw

en: _Quit
cy: _Gadael

note: Translators: tooltip displayed in the status bar when selecting 'Quit' item
en: Quit the application
cy: Gadael y rhaglen

en: Cu_t
cy: _Torri

en: _Copy
cy: _Copïo

en: _Paste
cy: _Gludo

en: _Delete
cy: _Dileu

en: _Preferences
cy: _Hoffterau

en: Contents
cy: Cynnwys

en: _About
cy: _Ynghylch

en: minutes
cy: o funudau

en: _Browse...
cy: _Pori...

en: <b>Command</b>
cy: <b>Gorchymyn</b>

en: P_roperties
cy: P_riodweddau

en: Miscellaneous options
cy: Opsiynau eraill
